Leiden Regio e 'Zwemles niet onder schooltijd' ïurodusnie vreest 'afzichtelijke kantoorkolos' Blinden vinden straks beter de weg in Leiden Centraal luchtelingenwerk: jonge lielzoekers begeleiden We voelen ons in de steek gelaten' Hardleerse inbreker in de fout Goedkoop lenen! Weer vijftien maanden geëist voor xtc-handel IDERDAG 6 NOVEMBER 1997 g preenen, 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 Schoolverzuim A q Het schoolverzuim I -/ in Leiderdorp stijgt. Bovendien is er sprake van meer 'zorgwekkende' spij belaars. Politie A Het bedrijfsleven in I Alphen vraagt de politie om hulp bij het re gelen van het verkeer rond de Steekterbrug. Ischauffeur mishandeld so Een misverstand op de weg was gisteren de aanleiding de mishandeling van een 40-jarige buschauffeur door een onbekende automobilist in Leiden. Toen de bus'vanaf de laan linksaf de Zijlsingel opreed, verwachtte de chauffeur Ërang te krijgen van de autobestuurder. Die gaf echter toch ■Daarna zette de bestuurder zijn auto voor de bus neer en 3 de busbestuurder te lijf. De buschauffeur bleef zitten met ■kapot hemd en de bedreiging dat hij 'later nog aangepakt ■worden'. De politie heeft een onderzoek naar de dader inge- i elheidscontroles ^Hbn/voorschoten De politie heeft gisteren bij snelheidscon- es op de Willem de Zwijgerlaan, de Churchilllaan, de Van jthovenlaan, Oegsteesterweg en de Leidseweg een groot aan- joetes uitgedeeld. Met name op de laatste twee plaatsen te hard gereden. Op de Oegstgeesterweg kregen 115 van de [gecontroleerden een bekeuring. Van de 678 automobiliste# le Leidseweg gingen 161 te hard. nurwerkteam weer actief fN» Het vuurwerkteam van de politie is ook dit jaar weer ac- Het'team behandelt sinds deze week alle klachten over ille- 1 vuurwerk en spoort illegale handelaren op. Inwoners van Jen en Voorschoten die klachten over het gebruik van vuur- ^k hebben of over het illegaal verhandelen ervan, kunnen met politie bellen op 071-5258740 of 071-5258618 Wethouder Baaijens: Het leszwemmen onder schooltijd komt in elk geval niet meer terug. Met die opmerking liep wethouder H. Baaijens (PvdA/onderwijs) gisteravond tijdens de begro tingsbehandeling vooruit op een discussie over de toe komst van het schoolzwemmen. Baaijens wil daarover pas gaan discussiëren als bekend is hoeveel leerlingen van de Leidse basisscholen niet meer de kunst van het zwemmen wordt bijgebracht. leiden ruud sep jtichting Vluchtelingenwerk pn wil samen met stichting tfare en De Opbouw bege- ng gaan bieden aan jonge nstaande vluchtelingen. De e vluchtelingen vallen nu an een zwart gat als ze 18 len, omdat op dat moment begeleiding wordt gestopt. stichting heeft de afgelo- ijaren meermalen ervaren het plotseling beëindigen le hulp tot problemen leidt, nstellingen hebben bij de :ente om 60.000 gulden ge- jd om het project te kun- jekostigen. Alleenstaande jonge asielzoe kers krijgen tot hun achttiende uitgebreide begeleiding door maatschappelijk werkers en mentoren. Bovendien is hun huisvesting geregeld. Maar op het moment dat zij voor de wet volwassen worden, valt veel hulp weg. Bin nen het project moeten deze 'oudere jongeren' straks bege leiding krijgen bij zaken als fi nanciën, omgang met huisge noten, huiswerk maken en der gelijke. De verwachting is dat ongeveer vijftig jongeren voor deze begeleiding in aanmerking zullen komep. Bij de algemene beschouwin gen van vorige week werd de kwestie van het schoolzwem men al aangesneden door R. Peeters (Groen Links). Het schoolzwemmen werd twee jaar geleden bij een grote bezuini gingsronde afgeschaft. Het idee was dat het leren zwemmen de verantwoordelijkheid is van de ouders. Het gemeentebestuur hoopte dat ouders hun kinde ren massaal buiten schooltijd naar zwemles zouden sturen. Toen bleek dat dat niet ge beurt, kwam de afschaffing van het schoolzwemmen weer min of meer ter discussie te staan. Gisteren brak naast Peeters ook D. Sloos (SP) een lans voor de herinvoering van het klassikaal leszwemmen. „Wij verwachten dat u met voorstellen komt om ervoor te zorgen dat alle leerlin gen bij het verlaten van de ba sisschool minimaal het A-diplo- ma hebben", hield Sloos de wethouder voor. Baaijens wil daar - begin vol gend jaar als hij over actuele cij fers beschikt - best over naden ken. Maar zoals het vroeger was zal het als het aan hem ligt nooit meer worden. „De scho len zijn heel blij dat niet meer wordt gezwommen in school tijd. Schoolzwemmen kostte hun heel veel organisatie. Ik nijg ernaar hier op een andere ma nier tegenaan te kijken. Dat zal in elk geval betekenen dat niet meer onder schooltijd wordt ge zwommen." Jan Meerpoel test de nieuwe geleidelijnen op het Leidse station, foto m oickhoccwo ning en wim koevoet Volg van voorpagina omstreden M. Zierikzee begon zo'n jaar geleden als directeur van de ge- entelijke dienst cultuur en educatie, werkmodel dat zij bedacht voor haar nst viel in goede aarde. Belangrijkste anderingen waren het wegvallen van al- ei hiërarchische lagen. De dienst moest zelfsturende organisatie worden. I snel nadat het model was geïntrodu- :rd, begon het te rommelen op het stad- s. Zierikzees' seniorenbeleidsmedewer- s - drie ambtenaren direct onder haar - kten steeds meer gefrustreerd door het alijven van concrete maatregelen. „Zie- :ee kan haar filosofie en haar plan pri- op papier zetten, maar daar blijft "het zegt een ambtenaar. „We voelen ons in de steek gelaten." Sessies op de heide en verschillende adviesbureaus brachten geen oplossing. „De adviseurs hebben klauwen vol geld gekost. Ondertussen gin gen de bezuinigingen op allerlei projecten gewoon door." Kortgeleden zegden Zierik zee en de drie andere topambtenaren het vertrouwen in elkaar op. Interim-manager Burgemeester en wethouders, die al enkele keren hun ontevredenheid over het func tioneren van de dienst hebben uitgespro ken, besloten na dit conflict een interim manager aan te trekken, die orde op zaken moet stellen. Het college ging niet in op het verzoek van Zierikzee om de drie se niorenbeleidsmedewerkers over te plaat sen. Betrokkenen gingen akkoord met de inschakeling van een interim-manager. Wethouder Baaijens zei vanochtend dat die interim-manager niet boven, maar naast Zierikzee wordt geplaatst. Betrokken ambtenaren rekenen er toch op dat Zierikzee uiteindelijk opstapt dan wel wordt heengezonden. „Het is niet meer te repareren. We willen werken met Zierikzees' model, maar niet met Zierik zee", vat een ambtenaar de huidige toe stand samen. De reorganisatie van de dienst cultuur en educatie leidde al eerder tot een aantal spraakmakende mutaties. Zo moest J. Duijvestein, jarenlang de directeur van sport en recreatie, een onderdeel van Zie rikzees' dienst, zijn biezen pakken en naar De Zijl Bedrijven vertrekken. Het is ook een publiek geheim dat het sectorhoofd kunsten Y. van Baarle uit onvrede is ver trokken. den haag/leiden suzanne barbier De 27-jarige Leidenaar die gisteren in het beklaagden bankje van de Haagse recht bank zat, torste een ellenlang strafblad als gevolg van zwaar druggebruik met zich mee. Dit keer stond hij te recht voor vier inbraken op 15 en 26 juli in drie panden aan de Jan van Goyenkade en in een Leidse balletschool. Omdat de Leidenaar uitgere kend tijdens zijn proeftijd opnieuw in de fout was ge gaan, was officier M. Rutgers onverbiddelijk in haar eis. Die luidde 12 maanden met aftrek van de uitgezeten straf. Want, zo drukte ze de recht bank op het hart, „We kun nen niet bezig blijven." De Leidenaar gaf toe dat hij schuldig was aan de in braken, al was het fijne ervan hem niet bijgebleven. „Ziet u, ik was namelijk behoorlijk onder invloed." De president van de rechtbank, F. Qua- dekker vroeg de verdachte daarop wat hij aan zijn ver slaving, de oorzaak van al zijn problemen, wilde doen. Op deze manier kon hij im mers niet blijven doorgaan. De verdachte erkende dat hij zijn drugsprobleem moest aanpakken, maar zag geen heil in verplicht afldeken. „Vorig jaar ben ik opgeno men in een afkickcentrum, maar dat leverde niets op. Binnen werden namelijk net zo goed drugs gebruikt." De Leidenaar probeerde de rechtbank er vervolgens van te overtuigen dat hij dit keer wel van de drugs zou afblij ven. In de gevangenis had hem dat niet zoveel moeite gekost. Uitspraak over twee we ken. leiden.jan preenen Twee perrons en de hal van station Leiden Cen traal worden deze week aangepast voor blinden en slechtzienden. Er komen nieuwe geleidelijnen, waardoor visueel gehandicapten beter de weg kunnen vinden. Voorzitter Jan Meerpoel van het Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden (OGL) is enthousiast over de aanpassingen: „We hebben jaren overleg gevoerd met de Nederlandse Spoor wegen, maar nu krijgen we dan toch onze zin." NS besloten tot de veranderingen na klachten over de bestaande looproute. Op de vernieuwde perrons langs de sporen 2 en 3 zijn de afgelopen anderhalf jaar ribbeltegels aangebracht. Op de perrons langs het spoor naar Utrecht bleek dat op de asfaltlaag niet mogelijk. In de hal van het sta tion werd het niet esthetisch gevonden door de architect en werd volstaan met gefreesde sleuven in de tegelvloer. „Wij konden voor dat argument best wel begrip opbrengen, maar het nadeel is dat zo'n uitsparing in de grond niet werkt voor ie mand die niet of niet goed kan zien. NS hebben dat gelukkig op een gegeven moment ook onder kend en zijn achter ons gaan staan", aldus Meer poel, die tevens voorzitter is van de Nederlandse Vereniging Blinden en Slechtzienden, afdeling Leiden. De afgelopen maanden zijn proeven genomen op de perrons van station Schiphol met een on derbroken belijning van acht millimeter breed en 1,3 millimeter hoog. Meerpoel: „Die test is goed bevallen. Er is gekozen voor een combinatie van lijm en een keiharde steensoort. Als dat spul is uitgehard, is het net grof schuurpapier. Het heeft hetzelfde effect eüs ribbeltegels en kan in elke ge wenste kleur worden geleverd: blauw in de sta tionshal en wit op de perrons. In de hal is dat es thetischer dan die ribbeltegels en voor visueel ge handicapten is het praktischer." De werkzaamheden zullen, afhankelijk van de weersomstandigheden, nog enkele weken in be slag nemen. Businessmanager Bart Jan van Trommel van Leiden Centraal: „Zodra het gaat vriezen, zal met het werk moeten worden ge stopt, maar daar ga ik vooralsnog niet vanuit." Drukke tijden voor Hutspotten Drukke tijden breken aan voor de leden van carnavalsvereni ging De Leidse Hutspotten. Tra ditioneel beginnen volgende week dinsdag, de elfde van de elfde, de festiviteiten. Stadsprins Cosmas opent het nieuwe sei zoen om 11 over 11 's avonds door de steek op het beeld van Cornelis Joppensz aan het Ka- merlingh Onnesplein te plaat sen. Cosmas neemt zaterdag avond 15 november in de resi dentie van de vereniging, het Antonius Zalencentrum, af scheid. takers op de bres voor woningbouwvereniging Ons Doel nmaarten keulemans kantoorkolos. Zo eentje gleizen gevels. Een stuk of verdiepingen de lucht in. groepje van enkele tiental- vrijwilligers dat is betrokken politiek aktie- en informa nt trum Eurodusnie' ziet het helemaal van komen. „Die Ilzal z'n mooie uitzicht verlie- voorspelt Jelle. En hij wijst r de woonflat die een eindje perop staat. Eurodusnie' is de nieuwe lm van het pand van de ftrlemse Hogeschool aan de hhaavelaan. Het gebouw |d in april gekraakt uit pro- tegen de Amsterdamse Eu- groeide vervolgens in tempo uit tot een begrip in Leiden. De ongeveer tien ilokalen die het gebouw telt in inmiddels dienst als eet- concertzaal, woning, werk- its, atelier, kantoor en verga- II jruimte voor talloze links-ge- (inteerde groepen. „Alles wat hier doen loopt als een zegt Eurodusnie-mede- rker Marco met enige verba- „Er komt hier van alles de vloer. Van bejaarden tot (deren." aar aan alles komt een eind. [Haarlemse Hogeschool heeft pand samen met nog vijf lere schoolgebouwen ver- ht aan projectontwikkelaar istelland Vastgoed. En pro- 'ontwikkelaars en krakers, gaat nu eenmaal niet goed len. |We zijn tegen het grote geld, jen alles wat het kapitalisme ftegenwoordigt", vat Marco Igedachtenwereld van Euro- pnie samen. „En Amstelland is wat dat betreft het ergste van het ergste. Ze zijn bekend van die afzichtelijke kantoren die rond de ringweg bij Amsterdam staan. Nou, dan weet je het wel." De vlam sloeg in de pan toen Eurodusnie ontdekte dat er nog een partij geïnteresseerd is in het schoolgebouw: woning bouwvereniging Ons Doel. Die ziet er eventueel wat in om het pand om te bouwen tot woon ruimte 'voor onder andere woongroepen. „Voor een woon groep is er in Leiden namelijk moeilijk iets te vinden", zegt C. Vrouwe van Ons Doel, die al geruime tijd contact heeft met een Leidse woongroep. Maar de bouwvereniging viste achter het net. De Hogeschool had het pand net van de hand gedaan. ,Als ze eerder waren geweest was het misschien an ders gelopen", maakt Hoge school-woordvoerder T. Klein de zaak er alleen maar erger op. „We hebben wel begrip voor de krakers. En afgezien daarvan: misschien hadden we van de woningbouwvereniging wel meer geld gekregen. Het heeft me verbaasd dat Ons Doel hier zo hard voor loopt. Maar ja, we hebben ons nu eenmaal juri disch gebonden aan de koper.." Die koper weet overigens nog niet wat er met het gebouw gaat gebeuren. „Maar een kantoor kolos lijkt me op die plek wel wat moeilijk", zegt A. van der Kuilen van Amstelland. „Afge zien daarvan is het grootste ge deelte van onze omzet woning bouw, en niet kantoren." „Het zou best kunnen dat ze het pand hebben gekocht, om dat ze iets anders gedaan willen krijgen", oppert Klein. „Zodat ze de grond straks als ruilmate riaal kunnen gebruiken." Eurodusnie intussen hoopt vurig dat Ons Doel alsnog een vinger in de pap mag steken. „Waar het ons om gaat, is dat het hier een sociale bestem ming krijgt", zegt Marco. „Of het nu voor bejaarden is of voor woongroepen, het zal altijd be ter zijn dan wanneer je Amstel land z'n gang laat gaan. En als Ons Doel hier iets wil creëren waar de Leidse bevolking ple zier van heeft, dan zetten we ons daarvoor in." Eurodusnie heeft nog een an der, minder ruimhartig belang: de krakers zouden het wellicht op een akkoordje kunnen gooi en met Ons Doel, en nog een tijd van de school gebruik kun nen blijven maken. De zaak bereikte deze week een climax, toen opeens dertien actievoerders het kantoor van Hogeschool-directeur VaeSsen in Haarlem binnenstormden om daar een hartig, maar goed woordje te doen voor de Leidse bouwvereniging. Een nogal du bieus genoegen, vindt Ons Doel zelf. „Ik weet niet of we daar nou wel zo blij mee zijn. Wij staan heel gedegen en oorbaar in het leven." Het neemt niet weg, dat Ons Doel en Amstelland binnenkort met elkaar gaan praten. Al Was dat vast ook gebeurd zonder de protestactie in Haarlem, denkt de bouwvereniging. Vrouwe: „Het is absoluut niet te voorspellen hoe het gaat lo pen. Ik zou me bijvoorbeeld kunnen voorstellen dat Amstel land straks samen met Ons Doel iets gaat ontwikkelen. Maar het kan natuurlijk ook zo zijn dat de grond intussen schrikbarend duur is. Zodat het helemaal niet meer mogelijk is om er huurwoningen te ma ken." 071 - 516 77 77 j Stadsbank Leiden j Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 reur. De 21-jarige zou tijdens de eerste rit tweehonderd xtc—pil len Duitsland in hebben ge smokkeld, de tweede keer zou het om tachtig pillen gaan. Naast de xtc-handel wordt de Leidenaar ook verweten hasj en cocaïne te hebben gesmokkeld. „Dat was voor eigen gebruik', legde de verdachte uit. „Maar nu gebruik ik niks meer. Ik ben erg geschrokken van deze zaak- ,ik heb er van geleerd.' Ook de raadsman benadrukte de veran derde houding van zijn cliënt. Bovendien bestreed de advo caat de tijdsduur van de drugs handel, zoals die uit een aantal getuigenverklaringen bleek. Behalve de zaak van de Leide naar behandelde het hof ook de hoger beroepen van nog zeven andere ex-militairen die in xtc, speed en cocaïne zouden heb ben gehandeld. De procureur generaal eiste tegen hen cel straffen van vijftien tot achttien maanden en in één geval een werkstraf van honderd uur. Ei sen die ook in hun geval even hoog zijn als de straf waartoe zij eerder waren veroordeeld. Het militaire gerechtshof wijst arrest op 19 november. arnhem persbureau apa Tegen een 21-jarige Leidenaar is gisteren door de procureur-generaal bij het mili taire gerechtshof in Arnhem ook in hoger beroep een celstraf ge ëist van vijftien maanden, waar van vijf maanden voorwaarde lijk. De man wordt verdacht van handel in xtc in de Duitse leger plaats Seedorf. In de periode augustus tot november 1995 zou hij twee keer xtc-pillen vanuit Leiden naar Duitsland hebben gesmok keld. Samen met twee anderen reed hij vanuit Seedorf, waar hij was gelegerd, terug naar Leiden om de pillen te halen. Vanuit de auto belde hij met een óude be- kendé in zijn woonplaats, die de xtc vervolgens bij zijn huis afle verde. In Seedorf verkocht de Leide naar de drugs niet alleen op de kazerne, maar ook in horecage legenheden in de Duitse plaats. Dat de xtc ook aan Duits uit gaanspubliek is verkocht, nam de procureur-generaal de Lei denaar zeer kwalijk. „De krijgs macht is er juist om ellende te voorkomen', stelde de procu-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15