Kleine zelfstandige straks vakbondslid Binnenland Thuis in godshuis 'Voorlichtingscampagne om voedselinfectie te voorkomen' Scholieren kiezen voor milieubehoud et alle treinkaartjes worden evenveel duurder jeraar weet zich geen raad met pesterijen Het zou verboden moeten worden! ■iDAG 5 NOVEMBER 1997 em n Nederlands Persbureau GPD Geassoclei ler akkoord met 'witte werkster' G_i De Tweede Kamer gaat akkoord met het subsidiëren ioonmaakwerk om langdurig werklozen aan een reguliere helpen. Naast de witte werkster (17,50 per uur) wil de Kamer 't liefst ook een witte tuinman en een witte klus- Minister Melkert wil eerst met de betrokken sectoren gen. Deze werkzaamheden kunnen immers concurreren jestaande banen. te treft Friese vogels De vogels in Friesland hebben te kampen met een tot Te nog mysterieuze ziekte. Turkse tortels vallen dood 17jppen tonen verlammingsverschijnselen en bij verschil- an 071Ogelsoorten wordt een niet te lessen dorst waargenomen, n 070-jte kwam in de nazomer aan het licht toen de eerste ■Hren dood werden aangetroffen. Het vermoeden bestaat ^™om paratyfus gaat. Uitgebreid onderzoek is tot nog toe daan door geldgebrek. Aipjat vernoemd naar gedode agente ct bek^AM. Burgemeester Peper van Rotterdam wil de doodge- an opa agente Allegonda Gremmer eren door een straat in de 'hrevf3^ naar ^aar te vernomen. Welke straat de naam van gaat dragen, is nog niet bekend. Peper zal zijn voorstel de d^ort 'n ^et c°Uege van Rotterdam bespreken, aldus zijn Ste/oerster- Uiteindelijk beslist de gemeenteraad over het Me^- De 28-jarige Gremmer werd vorige week dodelijk ge teoor een kogel toen ze als lid van een arrestatieteam een Spge verdachte van zware mishandeling wilde aanhouden, uwelijlachte vuurde een schot op de politievrouw af. huv 97% aparte straf 'zinloos geweld' Minister Sorgdrager (justitie) ziet niets in een PvdA- jl om specifiek voor het zogenoemde zinloos geweld een strafmaat in te voeren. Het strafrecht voorziet al in vol- mogelijkheden om dit zwaar te bestraffen. Sordrager zei ndag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting. PvdA-woordvoerder Van Heemst deed het £1 om voor zinloos geweld in het Wetboek van Strafrecht 'art artikel op te nemen. Op die manier maakt de wetgever s hem duidelijk dat hij de kant kiest van mensen die de lebben anderen te wijzen op hun asociaal gedrag. Hij |op slachtoffers als Meindert Tjoelker. Die werd vorige J in Leeuwarden doodgeschopt toen hij vier jongens, die |aan het vernielen waren, tot de orde riep. 3piputer interliner beïnvloedbaar |/en De boordcomputer van de Interlinerbus die op 24 fiber de stationsrestauratie in Eindhoven binnenreed, was jektromagnetische stralen te beïnvloeden. Dat heeft een joeksteam van de Technische Universiteit Eindhoven Vastgesteld. Een woordvoerder van de universiteit heeft gandag laten weten. Bij het ongeval met de bus van Vere- Ireekvervoer Nederland (VSN) raakten negen mensen licht jd. De chauffeur verklaarde na afloop dat het voertuig 'op |ïg'. Sinds.het ongeluk zijn alle 22 VSN-bussen van het- pe binnengebleven. Een woordvoerder van de Hermes die vijftien bussen aan de kant moet houden, noemde de groot. BB,jaar voor doodslag in Breda Een 43-jarige man uit Breda is maandagmiddag door de ank in zijn woonplaats veroordeeld tot vijf jaar gevange- jf wegens doodslag. Dat was conform de eis. In juli van dit ik hij in zijn woonplaats een man neer. De Bredanaar zei 1 slachtoffer hem 's avonds laat na cafébezoek onverhoeds en dat hij uit zelfverdediging had gestoken. De recht- irwierp het beroep op noodweer. Ook geloofde de recht- liet dat er een derde in het spel was die het slachtoffer de jke. steek zou hebben toegebracht. De vrouw van het Dffer kreeg een schadevergoeding van zo'n 6.000 gulden rezen. jest legt Zeeuwse veerboten stil ien De veerboot Prins Willem Alexander op de lijn Krui- ji-Perkpolder is gisteren uit de vaart genomen wegens een bgde concentratie asbest aan boord. Die is ontstaan nadat Weekeinde het asbest in de twee brandbluscentrales aan en de toegangen tot het galerijdek zijn gesaneerd. Metin- jven aan dat die maatregel niet voldoende is om de veilig- fan bemanning en passagiers te garanderen. De verwach- nu dat de Prins Willem Alexander pas weer in de vaart /vanneer de totale asbestsanering achter de rug is. Die klus Waarschijnlijk enkele weken duren. De reserveboot Prinses jna wordt ook onderzocht op de aanwezigheid van asbest. ;eJ FNV Bondgenoten wil ondernemers organiseren den haag gpd FNV Bondgenoten wil behalve werknemers in loondienst ook ondernemers organiseren. Het gaat om zelfstandigen die geen personeel in dienst hebben. De stuurgroep van de fusiebond (waarin volgend jaar de Industriebond, de Dienstenbond, de Voedingsbond en de Vervoersbond sa mensmelten) legt dat als advies voor aan de vier bonds raden. Die besluiten deze maand hoe de nieuwe bond er precies gaat uitzien. andere belangen dan werkne mers in loondienst", protesteert de Voedingsbond in de nota met de fusievoorstellen. „Als dit idee het haalt, kan ongeveer de helft van alle tuinders lid wor den. Die hebben officieel geen personeel in dienst omdat ze slechts gebruik maken van uit zendkrachten. Maar bij CAO- onderhandelingen zullen ze wel werkgeversstellingen verdedi gen." De Vervoersbond is juist voor het organiseren van zelfstandi gen. „Veel eigen rijders voelen zich werknemer in hun eigen bedrijf en willen dezelfde din gen als collega's in loondienst, namelijk inkomenszekerheid, continuïteit en verlaging van de werkdruk", zegt bestuurder Ger Ros. Bovendien vinden veel ei- Het aanbieden van een lidmaat schap aan ondernemers ligt ge voelig bij de leden. Zelfstandi gen ondermijnen namelijk maar al te vaak de CAO-afspra- ken. Ze zetten bijvoorbeeld de loonafspraken onder druk door dat ze voor minder geld hetzelf de werk doen en betalen niet mee aan de collectieve voorzie ningen, zoals de scholingsfond sen van de verschillende be drijfstakken. Ook wanneer de vakbond een staking uitroept, nemen zelfstandigen vaak het werk over, waardoor de acties minder effect hebben. Vooral de Voedingsbond voelt er dan ook helemaal niets voor om hen op te nemen in de vak bond. „Ze" hebben nu eenmaal utrecht» In de Utrechtse Oudwijk veegj een bouwvakker de vloer aan van een oude katholieke kerk. Het voormalige godshuis wordt verbouwd tot een appartementencomplex. Het is niet de eerste kerk in Utrecht die een nieuwe functie krijgt omdat het aantal kerkgangers terugloopt. In de oude binnenstad waar vroeger de talrijke kerken een kruis vormden, zijn al andere kerken omgebouwd tot wooncomplexen. In één kerk is zelfs een antiekzaak gevestigd. In de kerk in Oudwijk komen twintig woningen. foto anp ede anp lijk voor de kwaliteit van eten en drinken bij aan koop, maar de consument bepaalt daarna voor een groot deel wat er mee gebeurt. Hij moet voedsel bijvoorbeeld zorgvuldig bewaren en be reiden. Jaarlijks zijn 1,2 miljoen Nederlanders het slachtoffer van een voedselinfectie. De kosten van medicijnen en ziekteverzuim zijn 1 tot 2 miljard gulden. De meeste mensen zijn er binnen enkele dagen weer bovenop. De gevolgen kunnen echter ook ernstiger zijn. Te denken valt aan bloedver giftiging, reumatische klachten en nierschade. Soms overlijden mensen zelfs als gevolg van een voedselinfectie. Ongeveer de helft van de infecties vindt thuis plaats. Daarom wordt op initiatief van de Inspec tie voor de Gezondheidszorg een hygiënecode voor huishoudens opgesteld. Veel mensen beseffen nog onvoldoende hoe makkelijk ziekteverwekkende bacteriën tot voed selvergiftiging kunnen leiden. Het is daarom goed om een nationale campagne te houden waarin nog eens wordt onderstreept hoe belangrijk het is om heel zorgvuldig om te gaan met eten en drin ken, vinden de Produktschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE). PVE-medewerker H. Schouwenburg bepleitte zo'n campagne gisteren in Ede tijdens een sym posium over voedselinfecties. PVE heeft minister VanAartsen (landbouw), staatssecretaris Terpstra (volksgezondheid) en de Consumentenbond in een brief gevraagd om de mogelijkheden voor een campagne te onderzoeken. Volgens PVE is het bedrijfsleven verantwoorde- Onderzoek stichting Krant in de Klas amsterdam anp Leerlingen in het basisonder wijs en ook middelbare scho lieren vinden dat milieu het belangrijkste agendapunt van de regering moet zijn. Ze wil len dat er meer geld komt om de natuur te beschermen, dieren te redden en milieu vervuiling tegen te gaan. In een onderzoek van de stichting Krant in de Klas hebben zevenhonderd jonge ren hun mening gegeven over plannen die in de Miljoenen nota staan. Milieu is aan dachtspunt nummer één on der de schooljeugd, direct ge volgd door het lot van men sen in arme landen en het Nederlandse onderwijs. Volgens directeur Peter Fie- deldij Dop van de stichting Krant in de Klas is de mening van jongeren voor het eerst sinds lange tijd omgeslagen. „Als je leerlingen een paar jaar geleden vroeg naar wat ze belangrijk vonden, dan kwamen ze allemaal aanzet ten met meer geld voor arme mensen. Milieu was gezeur." Nu zegt eenderde van de leerlingen op zestig onder zochte basisscholen vooral waarde te hechten aan het behoud van de natuur en het bestrijden van milieuvervui ling door uitlaatgassen. Orga nisaties als Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds zijn erg populair. Ook onder de 260 middel bare scholieren pleit 17 pro cent voor meer milieu in het regeerakkoord. Zij zeggen meer bezorgd te zijn over het Groene Hart en de uitstoot van kooldioxide dan over an dere onderwerpen. Bij de bespreking van de Miljoenennota in de dagen na Prinsjesdag bleken de Neder landse scholieren ook sterk tegen een aantal regerings plannen. Het verhogen van de prijs voor roken wordt sterk afgekeurd door jongeren. Fie- deldij Dop schrijft dit toe aan het stijgend aantal rokers on der de schooljeugd. Ook de verhoging van het lesgeld en het collegegeld wordt niet ge waardeerd. andhaven tariefsverhoging iderlandse Spoorwegen 'de tariefsverhoging die inuari 1999 moet ingaan I lage kant'. Volgens het sbedrijf worden er ook £j*:spraken geschonden uit (tract dat is opgesteld bij ;HJttisering van het bedrijf, velke prijsstijgingen gaat precies? Er is sprake van iefsverhoging van gemid- !,5 procent. Voor de e' enkeltjes en retourtjes raks een gemiddelde stij- n 1,5 procent. De werke- jging per enkeltje en re- hangt af van de afstand 1 iussen de nul en zes pro- blijft de prijs voor een je van dertig kilometer jle, maar gaat de prijs n retourtje van in totaal lometer (twee keer een e van 220 kilometer) met leent omhoog. Concreet pt dit dat mensen zonder voor zo'n af- geen 67 gulden en twee kwartjes, maar 71 gulden 50 moeten gaan betalen. Voor abonnementen gelden 'andere regels. De maandabon nementen worden, afhankelijk van de afstand, nul tot 3,6 pro cent duurder. De houders van een jaartrajectkaart krijgen te maken met een verhoging tus sen de nul en 5,8 procent. Voorts zijn er wijzigingen voor de OV-jaarkaarten (waar mee mensen onbeperkt kunnen reizen in bus, tram en trein) en NS-jaarkaarten, waarmee onbe perkt per trein kan worden ge reisd. Deze veranderingen heb ben te maken met het duurder maken van het reizen in de spits. Een voorbeeld: Een NS- jaarkaart kost 4500 gulden. Ge zinsleden van de kaarthouder kunnen tegen gereduceerd ta rief ook een NS-jaarkaart ko- •pen: de echtgenote bijvoorbeeld krijgt zo'n kaart voot 700 gulden en de kinderen voor 150 gulden. Deze gezinsledenkaarten blij ven bestaan, maar mogen niet meer in de spits worden ge bruikt. Als de gezinsleden toch in de spits gaan rijden, moeten ze een ander kaartje kopen. Dit zal altijd duurder zijn. Volgens de NS treft deze maatregel zo'n 7.000 passagiers. Een deel hier van kan te maken krijgen met een tariefstijging tot negentig procent. Volgens een woordvoerder van de NS is het duurder maken van de treinkaartjes een logisch gevolg van de verzelfstandiging van de NS. „Het is echter zeker geen sterke stijging, maar een verhoging die exact gelijk is aan de inflatiecorrectie van 2,5 pro cent". Dat juist het reizen in de spits duurder wordt gemaakt, vindt de woordvoerder logisch: „In de spits moeten we al onze treinen inzetten, terwijl we bui ten de spits treinen moeten la ten stilstaan. Op sommige tra jecten is de bezettingsgraad in de spits boven de honderd pro cent, terwijl de bezettingsgraad buiten de spits op dezelfde tra jecten rond de veertig procent ïigt". De Tweede Kamer heeft vori ge week minister Jorritsma (WD, verkeer en waterstaat) ge dwongen voor 1 december in gesprek te gaan met de NS om de tariefsverhoging gedeeltelijk ongedaan te maken. PvdA, D66 en GroenLinks menen dat de NS te ver gaat met haar prijsbe leid en zijn in uiterste instantie bereid zelf met geld op tafel te komen om een aantal maatre gelen ongedaan te maken. Zowel D66 en GroenLinks menen dat hiervoor geld be schikbaar kan komen uit het budget voor de aanleg van rijks wegen. De PvdA meent dat dit kan worden betaald uit de ex traatjes die het rijk overhoudt nu de NS is verzelfstandigd. Die verzelfstandiging scheelt de overheid 350 miljoen gulden aan exploitatiesubsidie. Voor 1 december zal de minister de# Tweede Kamer inlichten over het gesprek. ^Jen ervaren het pesten van leerlingen ^fcastend, maar weten doorgaans niet H|e ertegen kunnen doen. Ook over de I Jiak zijn ze onzeker. Ze zijn eerder ge- IjB de pestkop, het slachtoffer of de ge- situatie de schuld te geven dan de si- op school. Dat geldt vooral voor le- (i die veel met pesten te maken heb- |t blijkt uit een onderzoek onder 6.500 Ljtngen en ruim 200 leraren in de groe- llzes tot en met acht van het basison derwijs. De pedagoge M. van Hattum pro moveert hier morgen op aan de Universi teit van Amsterdam. Uit het onderzoek komt naar voren dat leerlingen en leraren van mening verschil len over wie nu eigenlijk de pestkoppen zijn. Van de leerlingen die door de leraren als pesters worden aangewezen, be schouwt slechts één op de zes zichzelf als treiteraar. Van de leerlingen die zichzelf een plaaggeest vinden, rekenen de leraren maar een kwart tot die categorie. Hoewel leraren niet goed in staat zijn aan te geven wie de pesters zijn, hebben ze een beter beeld van de gedupeerden: 38 procent van de leerlingen die zichzelf als slachtoffer van pesten beschouwen, wordt ook door de leraren als zodanig aange duid. Volgens Van Hattum zijn zowel de pestkoppen als slachtoffers niet populair op school. Vooral kinderen die de dupe zijn van pesterijen, nemen een geïsoleerde positie in. Van Hattum stelt dat leraren die het pesten veelvuldig tegenkomen, minder geneigd zijn te handelen. Ze beveelt aan daar in antipestprogramma's rekening mee te houden. De Renault Clio E slechts f 19.995,- U heeft al een Clio Palette vanaf f 169,- per maand met een financiering vla Renault Financial Services. Verkoop- RENAULT prijs Inclusief BTW. exclusief verwijderingsbijdrage, leges en kosten rijklaar maken. Prijs- en specificatiewijzigingen eeh eigenmanie» voorbehouden .,e2jïïï elf®, 8 jaar plaatwerkgarantie. D"e dealers vindt ij In de Gouden Gids of bel gratis 0800-1898 vam ieven gen rijders het helemaal niet leuk zelfstandig te zijn, maar worden ze er door hun baas toe gedwongen. De werkgever hoeft namelijk geen premies meer af te dragen als hij een zelfstandi ge inhuurt. Gaan de vier bonden toch ak koord met het voorstel, dan kan dat grote gevolgen hebben. Het is namelijk de bedoeling dat de Bouw- en Houtbond zich later, ook aansluit bij de fusiepart ners. Maar het congres van deze bond heeft begin dit jaar al la ten weten geen ondernemers op te willen nemen. „Die sluiten zich maar aan bij een werkge versclub", riepen de leden toen in koor. Dik Nas, lid van de stuur groep die de fusie vorm moet geven, wil gezien deze weer stand een aparte stichting in het leven roepen waar de zelfstan digen zich bij aan kunnen slui ten, „Ze zijn dus niet echt lid van de bond, maar kunnen wel gebruik maken van onze hulp. Juist door hen te organiseren, kunnen we grip krijgen op deze groeiende groep." Ademhaling verraadt astma bij jong kind utrecht» anp Een nieuw en eenvoudig appa raat dat de normale uitademing registreert, maakt het makkelij ker om bij jonge kinderen ast ma aan te tonen. Deze methode legt binnen een minuut het pa troon van uitademing vast, zon der dat de jonge patiënt zich er extra voor hoeft in te spannen. K. van der Ent promoveerde gisteren aan de faculteit genees kunde van de Universiteit Utrecht op de ontwikkeling en het gebruik van de 'adem- stroompatroon-analyse'. Uit het onderzoek van Van der Ent blijkt dat kinderen met astmati sche klachten anders uitade men dan gezonde kinderen. Kinderen met astma bereiken sneller dan gezonde kinderen het punt dat ze het sterkst uit ademen. Dit is een gevolg van een vernauwing van de lucht wegen. Gezonde kinderen ade men geleidelijker uit. De ademstroomanalyse is een voor het kind eenvoudiger ma nier dan het longfunctieonder- zoek dat tot nu toe gebruikelijk is. Daarvoor is het noodzakelijk dat de patiënt geforceerd diep inademt en goed uitademt. Dit is voor kinderen tot zes jaar een probleem. Het is vaak moeilijk uit te leggen wat het kind moet doen en soms is het er fysiek niet toe in staat. Aandoeningen van longen en luchtwegen komen op kinder leeftijd vaak voor. Ongeveer 10 procent van de Nederlandse kinderen heeft last van astmati sche klachten. Weer bruinrot in de piepers wageningen anp De aardappelziekte bruinrot heeft opnieuw de kop opgesto ken in Nederland, De Planten - ziektenkundige Dienst (PD) in Wageningen heeft tot nu toe ze ven besmettingen gevonden. De boerenorganisatie LTO-Ne- derland schat de schade op on geveer 1,5 miljoen gulden. De PD heeft tot nu ongeveer tachtig procent van de aardap pelen onderzocht op bruinrot. Naar de oorzaak van de be smettingen wordt nog gezocht. De partijen waar de ziekte in is gevonden zijn allemaal afkom stig uit gebieden waar geen ver bod geldt voor het beregenen met slootwater. Een dergelijk verbod geldt wel in een aantal regio's waar de bruinrotbacterie vorig jaar in het water was ge vonden. De aardappelziekte bruinrot deed zich in 1995 voor het eerst op grote schaal voor in Neder land. Er waren toen meer dan honderd besmettingen. Vorig jaar was het aantal uitbraken al gedaald tot veertien. De over heid en de aardappelsector hadden gehoopt dit jaar van de ziekte af te komen. De nieuwe gevallen zijn dus een forse tegenvaller, vindt ak- kerbouwvoorman Maarsingh. „We hebben ontzettend strenge regels ingesteld en een intensief opsporingssysteem dat vele mil joenen kost. Maar zo zie je maar weer dat we afhankelijk blijven van de natuur en lang niet alles in de hand hebben."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5