Franse blufpoker treft Duisenberj Europa jaagt op fiscale voordelen multinational Vredesoverleg Sudan kan na veertien jaar oorlog nog lang gaan dure' Feiten &Meninc,en Paars hecht aan pluche en niet aan vertrouwen WOENSDAG 5 NOVEMBER 1997 Elisabeth Schmitz OPINIE Het is staatsinrichting voor beginners: niet alle Nederlanders passen op een groot marktplein om mee te praten over het dagelijks bestuur van het land, dus kiezen we samen parlementariërs om dat werk voor ons te doen. De parlementari ërs kunnen geen volledig overzicht hebben over alle details die belangrijk zijn om beslissingen te nemen. Daarom is er een kabinet, waarin mi nisters en staatssecretarissen die informatie tot zich nemen. Als die bewindslieden nieuwe ge gevens krijgen, die het beleid een andere wen ding kunnen of moeten geven, lichten ze de Tweede Kamer in. Die beslist of het beleid moet veranderen, en geeft de bewindslieden daar de opdracht voor. Dat is het vertrouwen waar de politiek om draait. Het leven is simpel. Sinds het pluche in Den Haag niet meer rood maar paars is, zijn die ogenschijnlijk sim pele regels ineens een stuk ingewikkel der geworden. Voor heen beging een be windsman of -vrouw die informatie ach terhield een politie ke doodzonde. Lie gen tegen de Kamer kostte een minister of staatssecretaris zijn politieke kop. De Kamer wilde soms wel eens wat door de vingers zien, maar expres infor matie achterhouden ging er hoe dan ook niet in. Gisteren veranderden die spelregels. WD- staatssecretaris Patijn wist al in januari dat te ruggestuurde Iraanse asielzoekers na terugkeer in hun vaderland niet meer in de gaten werden gehouden. Dat 'monitoren' was nodig om zeker te weten dat ze ongedeerd zouden blijven en dus terecht waren teruggestuurd. Maar Patijn gaf die informatie niet door aan zijn PvdA-colle- ga Schmitz. Oók niet toen in juni in het kabinet werd gepraat over de veiligheidssituatie in Iran, naar aanleiding van asielzoekers die liever stier ven door een hongerstaking dan te worden te ruggestuurd. Ook de Tweede Kamer sprak over de veilig heid in Iran, maar baseerde zich daarbij op de informatie van de beide staatssecretarissen. Die informatie klopte niet. De oppositiepartijen na men gisteren de enige voor de hand liggende stap, en eisten het aftreden van de bewindslie den. Op elk ander moment in het politieke spel zou de oppositie daarbij steun hebben gekregen van tenminste een deel van de coalitie. Een be windsman mag niet liegen. Als het dan ook nog gaat om informatie die menselijk letterlijk het leven kan kosten, is er maar één conclusie: Wilt u dit pand direct verlaten? Maar de paarse Kamerleden hoorden de be windslieden 'het spijt me' zeggen en vergaven ze alle zonden. Dat had niets te maken piet Iran of met asielzoekers. Het hield ook geen enkel verband met het blinde vertrouwen in het kabi net dat WD, PvdA en D66 gisteren zo nadruk kelijk demonstreerden. Dat had te maken met de aanstaande verkiezingen. De paarse partijen willen ook na de verkiezingen samen verder en niets mag dat verstoren. Als Patijn en Schmitz naar huis waren ge stuurd, was minister van buitenlandse zaken Van Mierlo (D66) in hun kielzog meegegaan. Zijn handtekening stond immers onder het ambtsbericht dat Iran 'veilig' verklaarde. En als er drie gaan, was het hele kabinet gevallen. Dat wil paars-1 niet op een moment dat er al hevig wordt gespeculeerd over paars-2. Dus speelden Schmitz, Patijn en Van Mierlo wat blufpoker, meldden ze met rechte rug dat de hele gang van zaken ze erg speet, dat ze het nooit meer zouden doen en dat ze zelf geen en kele reden zagen om te vertrekken. De paarse partijen balanceerden kunstig op het slappe koord en pareerden het spervuur van vragen dat de oppositie op ze afvuurde. En aan het eind van de dag stemden alleen die oppositiepartijen vóór het vertrek van de bewindslieden. Het politieke spel draait daarmee niet meer om vertrouwen, maar om de gehechtheid aan het pluche. Het blinde vertrouwen dat de Ka merleden moeten kunnen hebben in de infor matie die ze van het kabinet krijgen is geschaad, en daarmee het vertrouwen dat de kiezers heb ben gesteld in de mensen op wie ze hebben ge stemd. Paars-1 negeerde de motie van afkeuring van de oppositie, omdat het zo verlangt naar paars-2. De motie van afkeuring die de kiezer daarover kan uitbrengen, komt pas in mei ter stemming. Bij de volgende verkiezingen. BELASTING BELICHT LIESBETH BUITINK De Europese Commissie heeft verleden week het standpunt ingenomen dat de concernfinancie ringsfaciliteit die vanaf 1 januari 1997 in de Ne derlandse wetgeving is opgenomen een 'schadelijke belastingmaatregel' is. Dit kan bete kenen dat deze maatregel, waarmee Nederland grote concerns probeert te verleiden om hun fi nancieringsactiviteiten terug te halen, weer via de achterdeur zal moeten laten verdwijnen. Daar zal de regering niet blij mee zijn. Vanaf 1 januari is er in de Nederlandse wet een ingewikkelde regeling bij gekomen. Deze regeling beoogt multinationals over te halen om hun fi nancieringsactiviteiten (de 'eigen bank' van de multinationals) vanuit Nederland te regelen. Nu zijn deze activiteiten vaak in buitenlandse belas tingparadijzen ondergebracht waar lagere belas tingtarieven gelden. Om hiermee te kunnen concurreren heeft de Nederlandse regering een nieuw regime bedacht waardoor multinationals maar 7 procent over de winst van de financieringsactiviteiten belasting hoeven te betalen. Met name Duits land was niet zo gecharmeerd over dit Nederlandse initiatief. Er gingen zelfs geruchten dat Duitsland het belas tingverdrag met Nederland zou op zeggen. Ook de Europese Commissie ziet dergelijke regelingen liever gaan dan komen. Op 1 oktober van dit jaar heeft de Europese Commissie een ontwerp- gedragscode aan de EG-lidstaten voorgelegd. In deze gedragscode ver binden de lidstaten zich vrijwillig aan de regel om geen schadelijke belas tingmaatregelen in te voeren. Daar naast moeten alle schadelijke maatre gelen die nu al in de wetgeving staan in de toekomst worden opgeheven. Als deze code door de lidstaten wordt aangeno men, wat op dit moment nog geenszins zeker is, DENNIS WEBER docent belastingrecht aan de UvA gin dit jaar is ingevoerd. Deze voldoet namelijk precies aan alle eisen die de gedragscode stelt aan schadelijke be lastingmaatregelen. Maar ook andere Nederlandse regelingen, zoals de 35 procent-regeling waarmee hoog op geleide buitenlanders naar Nederland worden 'gelokt', en andere buiten landse voordelige regimes, zoals Bel gië en Ierland die hebben, lijken te moeten wijken. Inmiddels heeft een woordvoerder van EG-commissaris Monti (fiscale zaken) laten weten dat de concemfinancieringsfaciliteit in derdaad een schadelijke belasting maatregel is. Met andere woorden: zodra de code wordt aangenomen, kan Nederland het nieuwe concernfi nancieringsregime meteen weer afschaffen. Zoals al eerder gezegd: het is nog niet zeker of dan ziet het er naar uit dat dit het einde zal wor- de code wordt aangenomen. Maar ook als de ge- den voor de concernfinancieringsfaciliteit die be- dragscode niet wordt aangenomen is het Neder- 51ot lev landse concernfinancieringsregime noovj lig. EG-commissaris Van Miert onderzo^, derlandse concernfaciliteit op dit mom lijk ook. Het is namelijk de vraag of de i ciliteit een door het EG-Verdrag verborp maatregel is. Als dat het geval is, dan land de belastingregeling sowieso schaffen. Doet Nederland dat niet dan3et( Van Miert al zijn rapport over de vraap nl derlandse regeling een steunmaatregel^ teren. In de afgelopen twee jaar is Nederig keer door het Europese Hof van Justip J gewezen omdat een belastingmaatrejpee overeenstemming met Europees rech zijn. Nu heeft Nederland het ook met c se Commissie aan de stok. Bij het minjgj financiën zal men langzaam tot het be dat één Europa voor iedereen conseqi£M_ hebben. Ook voor de Nederlandse belaslt z ;chi Gemarchandeer rond topfunctie Europese bank is begonnen )si Frankrijk heeft gisteren de aftrap gegeven voor het grote blufpokerspel dat volgend jaar in de Economische en Mone- as taire Unie gespeeld gaat worden. Tegenover de Nederlander Wim Duisenberg hebben de Fransen tot afgrijzen van jf. Den Haag hun eigen centrale bankier, Jean-Claude Trichet, naar voren geschoven als kandidaat voor het eerste presi- dentschap van de Europese Centrale Bank in 1999. Hoewel de steun voor Duigen- berg in Europa en vooral in de monetaire zwaargewicht Duitsland bijzonder groot is, hebben de Fransen zich de laatste jaren een meester ge toond in het marchanderen om dergelijke prestigieuze functies in de wacht te slepen. Wim Duisenberg is op 1 juli van dit jaar van het Amsterdamse Frederiksplein naar Frankfurt aan de Main verhuisd om lei ding te geven aan het Europees Monetair Instituut, de voorloper en wegbereider voor de Europe se Centrale Bank (ECB). Zonder de zekerheid dat de regerings leiders hem in 1998 ook aanwij zen als eerste Europese centrale bankier. Maar Duisenberg zei bij zijn af scheid in Amsterdam niet van plan te zijn om voor anderhalf jaar te verhuizen. Hij weet zich daarbij onvoorwaardelijk ge steund door de soms almachtig lijkende, volstrekt onafhankelij ke Deutsche Bundesbank en haar. president Hans Tietmeyer. De Duitse bevolking heeft toch al grote moeite met het inruilen voor de D-mark, hèt symbool voor het Duitse Wirtschafts- wunderna de oorlog, voor de onzekere euro. De euro die on zeker is omdat juist Frankrijk en waarschijnlijk ook de Zuid-Eu- ropese landen er aan mee mo gen doen. En dan ook nog een Fransman aan het hoofd van de hoeder van die euro? Iemand uit het land waar tot heel recent de politiek een grote invloed had op het monetaire beleid van de Banque de France. Tri- chet is eigenlijk de eerste onaf hankelijke Franse centrale ban kier. Maar in het grote diplomatieke spel dat de komende maanden gespeeld moet worden, spelen ook andere belangen. Zo wist Trichet als een van de eersten, vroeg in het afgelopen voorjaar, te melden dat minstens elf lan den zich voor de euro zouden gqan kwalificeren. Op een mo ment dat Italië nog een fikse politieke crisis voor de boeg had wegens diep ingrijpende bezui nigingen en ook de economi sche opleving in landen als Spanje en Portugal nog maar nauwelijks zichtbaar was. Frankrijk is er altijd van uitge gaan dat deze zuidelijke landen, hoe dan ook, meteen mee moesten doen aan de euro. Op straffe van een concurrentiena deel voor de Franse industrie uit de zuidelijke landen met zwakkere munten. Zorgen voor Wim Duisenberg. Na maanden van speculatie komt Frankrijk nu echt met een tegenkandidaat voor de post die zo zeker in handen van de Nederlander leek. forc De vraag is of de Fransen in Zuid-Eufopa munt kunnen slaan uit deze vroege steun, al was dat in het wederzijdse be lang. En dat alles moet beslist in een vergadering over dit onder werp onder leiding van de Brit se premier Tony Blair. De Brit die net heeft aangekondigd in elk geval niet bij de eerste toe treders tot de eenheidsmunt te behoren. Tenzij Parijs Trichet eigenlijk al leen naar voren schuift om op andere gebieden concessies af te dwingen, ontstaat er met de Franse tegenkandidaat een heus gevaar voor Duisenberg, en daarmee voor het Neder landse prestige. Als het om der gelijke functies gaat, speelt Pa rijs het spel doorgaans veel slimmer dan Den Haag. De eer ste reactie van minister Hans van Mierlo van buitenlandse za ken, die zei 'onaangenaam ver rast' te zijn door kandidaat Tri chet, wekt in dat opzicht niet al te veel vertrouwen. Het is alom bekend dat in Parijs al tijden wordt gewikt en gewogen over het wie, hoe en wanneer van een eigen kandidaat. Eerder werd niet ex-minister Onno Ruding, maar de Frans man lacques Attali de eerste president voor de Oost-Europe- se Ontwikkelingsbank in Lon den. Het peperdure hoofdkan toor dat hij liet inrichten, bete kende overigens niet lang daar na ook zijn val. Maar even later werd ook Ruud Lubbers geen voorzitter van de Europese Commissie. Dit keer omdat Lubbers de Duitse bondskanse lier Helmut Kohl voor het hoofd gestoten zou hebben, al ontken de de huidige professor 'mondialisering van de econo mie' dit recent in een interview. Voor de Fransen staat er dit keer nog meer op het spel. Aartsvaders van de EMU en van wat later de euro is gaan heten, waren immers de Franse presi dent Valéry Giscard d'Estaing en de Duitse kanselier Helmut Schmidt. In het achterhoofd speelde de gedachte om Duits land. na twee grote oorlogen, definitief in een vreedzaam en democratisch Europa te veran keren. De Duitsers hebben in middels de zetel van de hoogste monetaire autoriteit binnenge haald, op fietsafstand van de Bundesbank. Dus willen de Fransen de eerste president hiervoor leveren. Regelmatig dook in de Franse pers de naam op van de Frans man Michel Camdessus als te genkandidaat voor Duisenberg. Deze secretaris-generaal van het Internationaal Monetair Fonds in Washington zou het de Nederlander inderdaad wel eens moeilijk kunnen maken. Zijn prestige is natuurlijk enorm, maar hij heeft zijn leef tijd inmiddels tegen. Trichet is toch net een maatje minder. Buitengewoon aimabel in de omgang, dat well van de weinige FranseB gelijke hoge functies dl treffelijk Engels spreeki aan de andere kant is h man die tot zijn functie klommen in het sterk p gedomineerde Franse i re beleid, iets waar de I van gruwen en ook Nej niets van wil weten. Uif hangt het lot van Duisr dus af van de vraag hol de Duitsers nein durve tegen Trichet. DEN HAAG MARIEN V Voltrekken de revoluties zich in sommige Afrikaanse landen tegenwoordig betrekkelijk snel, in Sudan sleept het gewapende conflict zich nog altijd voort. Al veertien jaar lang doet het Sudanese Volks Bevrij dingsleger (SPLA) verwoede pogingen het zuiden van het land te bevrijden van het juk van het noorden. Het militaire bewind in Khartoem heeft de afgelopen maanden behoorlijk wat terrein moeten prijsgeven en heeft zich nu bereid getoond opnieuw met de re bellen te gaan onderhandelen. Het valt echter te be zien of het overleg dat vorige week in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi van start is gegaan, enige kans van slagen heeft. Het is drie jaar geleden dat beide partijen voor het laatst met elkaar in gesprek waren. Khartoem liep in 1994 kwaad weg van de onderhandelingstafel, omdat ze niet bereid was een opgestelde beginselverklaring te ondertekenen. Die verklaring zou het zuiden het recht op zelfbeschikking geven. Bovendien zouden kerk en staat strikt gescheiden dienen te worden, zo dat het hoofdzakelijk christelijke zuiden niet onder worpen hoefde te worden aan de strenge islamitische wetgeving shariavan het door moslims gedomi neerde noorden. Dit ging het militaire bewind van Omar Hassan al Bashir-, aan de macht sinds 1989, te ver. Het overleg, gehouden onder de paraplu van IGADD (een samenwerkingsverband van zeven Oost- Afrikaanse landen), liep op de klippen. Maar de tijden veranderen. Het Sudanese leger heeft in het zuiden en oosten van het land dit jaar een aan tal gevoelige verliezen geleden en raakt vanwege haar slechte reputatie op het gebied van de mensenrech ten internationaal steeds meer geïsoleerd. Met een handreiking naar de rebellen (Bashir heeft aan de vooravond van de nieuwe besprekingen beloofd te overwegen het zuiden zelfbeschikking te geven) hoopt Miartoem aan die benarde situatie een'eind te kunnen maken. Voor het SPLA van John Garang re den om alle scepsis opzij te zetten en opnieuw aan de onderhandelingstafel aan te schuiven. Beide partijen zijn tegelijkertijd echter niet van plan hun militaire optie opzij te zetten. Het Bashir-regime is hard bezig het leger te versterken en de rebellen onderstreepten aan het begin van het overleg in Nai robi nog eens voorlopig gewoon door te vechten. Om, zo hopen ze, de al vaak aangekondigde maar in middels illusoir geworden definitieve klap te kunnen uitdelen. Minister van staat Omer Abdul Marouf kon digde vorige week op de televisie aan dat geen enkele jongere vanaf zestien jaar aan de dienstplicht ont snapt en waarschuwde ouders hun kinderen niet te verstoppen. Speciale troepenmachten zijn ingezet om jongeren die geen zin hebben om het leger te diénen of hun studie willen afmaken op te sporen en naar de kazer ne te brengen. In totaal zijn vier miljoen jongeren tot doelwit gemaakt. „Niet om het huidige regime te be schermen of te steunen, maar om het leger te ver sterken en zowel het hele land als de regio te kunnen verdedigen", aldus minister Marouf. Niet verwonder lijk dat mensenrechten-activisten Khartoem's prak tijken opnieuw fel hebben veroordeeld. Rebellenleider John Garang aan de andere kant wordt allerminst van zijn stuk gebracht door de enor me militaire inspanningen van Khartoem (tachtig procent van het nationale budget gaat op aan defen sie en veiligheid). Hij is er meer dan ooit van over tuigd dat de oorlog in het zuiden in zijn voordeel be slist gaat worden. Hij wijst op de vele strategische plaatsen die zijn troepen onlangs hebben veroverd op het regeringsleger. Bovendien hebben zij de zui delijke hoofdstad Juba, het laatste regeringsbolwerk in de regio, omsingeld en zo goed als van de buiten wereld afgesloten. „Binnen een mum van tijd is het hele zuiden bevrijd", aldus Garang. Maar dit soort optimistische kreten zijn eerder geuit, echter zonder gevolgen. Begin dit jaar nog leek een nieuw rebellenoffensief in het oosten de oorlog steeds dichter bij de hoofdstad Khartoem te brengen. Samen met de Nationale Democratische Alliantie rukte het SPLA snel op en de voor de hoofdstad cru ciale Roseires-dam lag voor het grijpen. Maar de ge nadeklap voor het Bashir-regime bleef uit. In tegenstelling tot andere Afrikaanse landen, waar een soortgelijk offensief wel slaagt, heeft Sudan na melijk nog steeds een leger dat over voldoende mate rieel beschikt en bereid is te vechten. Bovendien heb ben de nationale strijdkrachtén de afgelopen jaren telkens welkome steun gekregen van rivaliserende re bellengroepen. Garang's SPLA is al jaren geen eens gezinde, gesloten macht meer, maar is uiteengeval len in allerlei elkaar bestrijdende facties. De oorlog is daardoor steeds gecompliceerder gewordenoh niet langer duidelijk was wie nu eigenlijk teuva vocht en met wiens steun. Hc Door ondertussen diverse facties militair te ll, wist Khartoem de verdeeldheid alsmaar te upt En inmiddels hebben zeven voormalige adjust van Garang (onder wie Riek Mashar en I.amiig een akkoord met Khartoem gesloten en zijntec men in een soort interim-bestuur voor het A'e, „We zijn tot het besef gekomen dat vechtenha lost", aldus de spijtoptanten, die Garang da|ir iets ter overweging willen geven. ur Ook de bevolking hoopt dat alle partijen eeiUii dagen in Nairobi tot dat inzicht komen." Veepg oorlog hebben gezorgd voor 1,3 miljoen doigi joenen vluchtelingen, hongersnood en een j>el aan basisvoorzieningen als water, gezondhe ei en onderwijs. i v E NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT e: CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2