Regio Muziekschool Leiden gaat fuseren flogelijk eenrichtingsverkeer Lage Rijndijk Brede steun voor minimabeleid Slachtoffer en dader zijn nu 'min of meer vrienden' >6 en GroenLinks: Leiden et overgaan op ecostroom Eerste appartementen opgeleverd Voorzitter Van Lint verlaat milieuraad a Vinci en Trouw ïtten gesprek voort Kleine christelijke partijen keren terug Engelse pub aan Noordeinde weer open 'ENSDAG 5 NOVEMBER 1997 N, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 Asiel f- Dankzij dieren- I J vriend en aannemer Michel Ciezen heeft het Leidse dierenasiel binnen kort een nieuw dak. Superkoeien O In Hazerswoude I O staan vijf superkoei en in één stal. Elk dier pro duceerde meer dan 100.000 liter melk. ïelkraak bij computerzaak en» Een computerzaak aan de Churchüllaan is vannacht [punt geweest van een snelkraak. Rond drie uur werd een In door de etalageruit gegooid, waarna een computer is weg- omen. Getuigen zagen vervolgens een rode Volkswagen Golf hoge snelheid vertrekken. De eigenaar van de computer- -c was niet verzekerd. Hij schat zijn schade op ongeveer 5.000 Üen. etser gewond na aanrijding ■en» Een 25-jarige Leidenaar heeft gisteravond rond kwart ■r zeven een beenbreuk en rugletsel opgelopen bij een aanrij- ig op de kruising Kanaalweg-Heinekenpad. De man zou het licht hebben genegeerd en vervolgens zijn geschept door auto van een 55-jarige Leiderdorper. sidse junks veroordeeld ft pa haag/leiden Een 31-jarige Leidse en haar 29-jarige vriend gisteren door de Haagse politierechter bij verstek veroor- j jld tot vier en zes maanden cel voor diefstal met geweld. Het ™ar verslaafde tweetal beroofde op 3 augustus vorig jaar ie- nd van diens portemonnee en gouden ketting. Het slachtof- 'erd met een mes bedreigd. Politierechter R. van der Hoeven de straatroof zo ernstig op, dat ze veel hogere straffen op- Ie dan de aanklager had geëist. K voorbeeld stellen door als ■van de eerste in de regio Stroom' te gaan afnemen ^energiebedrijf EWR. Dat werd gisteren in de com- e werk, sociale zaken en eheer geopperd door n Links en D66. Wethouder irier reageerde enthousiast, moest daar meteen bij op merken dat deze zaak niet in zijn portefeuille zit, maai" in die van milieu-wethouder A. Pecht- old. „Maar de suggestie spreekt mij uitermate aan", aldus Lau rier. De EWR biedt sinds kort afne mers de mogelijkheid om tegen een meerprijs 'groene stroom' af te nemen. Het energiebedrijf steekt het extra geld in windmo lenparken. leiden» De eerste van de 38 appartementen die aan de Stevenshofdreef in Leiden zijn ge bouwd, zijn gisteren opgeleverd. Over enkele weken zijn alle koopflats van het woonblok op de hoek van de Rijndijk, vlak naast de Haagsche Schouwbrug, bewoond. Aannemer Ouwehand Bouw uit Katwijk legt momenteel de laatste hand aan een aantal appartemen ten, de bergingen, de parkeergarage en het buitenterrein. Bewoners van de Rijndijk heb ben in het verleden bezwaar gemaakt tegen de bouw van de appartementen. Zij zijn hun uitzicht op het tegenover gelegen kerkje en klooster kwijtgeraakt. FOTO HIELCO KUIPERS Met Rijnakkoord uit Leiderdorp De Streekmuziekschool Leiden en de muziekschool Rijn akkoord uit Leiderdorp gaan waarschijnlijk fuseren. Dat voornemen staat in het concept-ondernemersplan van de Streekmuziekschool. De nieuwe school die dan ont staat moet twee keer zoveel leerlingen gaan trekken dan nu het geval is. leiden» henk van beek leiden aad rietveld »wim koevoet .eidse Da Vinei College en lad Trouw hebben aan de rhalf uur van gistermiddag genoeg gehad. Het overleg de omstreden lijst met rap- :ijfers voor scholen die de publiceerde, wordt mor- ïiddag voortgezet. Volgens ictor van de school, A. de komt er geen kort geding in deze zaak. - Vinei' kreeg van Trouw Irie voor zijn havo-afdeling. :ijfer klopt volgens De Zoe- iet. Als deze beoordeling wordt rechtgezet, melden volgens hem minder nieu- erlingen aan de poort, met financiële gevolgen van- Vinei probeert Trouw tot rectificatie te bewegen in het ochtendblad duide- naakt dat de grote uit stroom van havo-leerlingen een bijzondere reden heeft. Da Vin ei heeft namelijk speciale 'scha kelklassen' voor minderjarige asielzoekers, die de school dikwijls al na een jaar verlaten. Deze uitstroom duidt niet op een slechte schoolprestatie van Da Vinei, maar is door Trouw en de door het dagblad geraad pleegde wetenschapper J. Dron- kers toch meegerekend De Zoete denkt niet dat er nog een kort geding komt. „Mijn raadsman zei me dat het doel van een kort geding aan- dacht voor de zaak is. Nou, ik denk dat ik over aandacht niet te klagen heb gehad. Als Trouw weigert dan volgt vermoedelijk een bodemprocedure. Want ik laat het er niet bij zitten. En Trouw moet donderdag écht met iets komen. Anders krijg ik het gevoel dat ik aan het lijntje word gehouden." De Leidse Milieu Raad (LMR) moet op zoek naar een nieuwe voorzitter. Rob van Lint, die nagenoeg sinds de oprichting de scepter zwaaide over de adviesraad, vertrekt. Hij wordt lid van de raad van commissarissen van de EWR. En dat valt met het lidmaat schap van de LMR niet te combineren, vindt Van Lint. Het was wethouder Hans de la Mar (GroenLinks), die in 1992 zijn partijgenoot Van Lint polste voor het voorzitterschap van de LMR. Van Lint had juist na zeven jaar afscheid genomen als fractievoorzitter. En als beleidsambtenaar milieubeheer op het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieu was hij bij uistek geschikt voor de baan, vond De la Mar. De LMR bracht onder voorzitterschap van Van Lint tientallen adviezen uit aan burgemeester en wethouders. Streed voor bouwen in de stad, liever dan in de omrin gende polders, pleitte voor het behoud van de monumentale bomen achter het Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk, kraakte de plannen voor de autoluwe binnenstad, omdat daarin veel te weinig aandacht was voor bus en fiets. Of al die adviezen het milieubeleid in Lei den nou zoveel verbeterd hebben trok Van Lint bij het lustrum van 'zijn' LMR in twijfel. Hij constateerde dat Leiden 'het hoogst noodzakelijke doet op milieugebied, maar niet boven het gemiddelde uitsteekt.' En de voorzitter beklaagde zich erover, dat nota's en adviezen van de LMR bij de gemeente soms jaren ongebruikt in een la blijven lig gen. Van Lint blijft actief in de LMR tot er een opvolger voor hem is gevonden. Behalve naar een voorzitter moet de raad ook op zoek naar een vijftal nieuwe leden. Bij het 5-jarig bestaan besloot de LMR zich voort aan met veel meer dan alleen het gemeen telijk milieubeleid te gaan bemoeien. Ook op beleidsterreinen als economie, woning bouw en verkeer zal de raad voortaan van zich laten horen. Mensen die menen dat zij deskundig zijn op een van die terreinen en die de milieukwaliteit willerf bevorderen kunnen zich melden bij de secretaris van de LMR, Sandy Roels (5167517). Voor het Leiderdorpse Rijnak koord is de fusie een kwestie van overleven. Bestuurslid E. Grootaarts: „Door de gemeen telijke herindeling is het draag vlak in Leiderdorp en Alkemade te klein voor ons. We kijken po sitief tegen een fusie aan, maar eerst willen we duidelijkheid over beleidsplan, financiën en gevolgen voor het personeel. Interim-manager Aletta Hek- ker van de Streekmuziekschool legt uit dat de scholen een gro ter publiek willen bereiken. Nu heeft de Leidse school 2500 leerlingen. Rijnakkoord telt er 500. Binnen vier jaar hopen de scholen gezamelijk tegen de 6000 leerlingen te hebben. De muziekscholen willen die ver dubbeling bereiken door inten siever te werven onder jonge ren. Hekker: „We zijn er al mee begonnen meteen na schooltijd op de basisscholen les te geven. Met korte cursussen en meer aandacht voor lichte muziek willen we de aandacht trekken." De ondernemingsraad van de Streekmuziekschool is in princi pe niet tegen de plannen. Secre taris Ciska Mertens: „We zijn nog afwachtend. Of we instem men met de plannen hangt af van de eventuele veranderingen op school en van mogelijke ge volgen voor het personeel." Mertens noemt hel fusievoor nemen 'alleen maar een plan'. „Wij willen duidelijk weten hoe het overschot van personeel in Leiderdorp verwerkt wordt. Die uitwerking geeft misschien nog problemen." De ondernemingsraad eist een sociaal plan als de fusie doorgaat. Mertens benadrukt dat als gevolg van het overlijden van de directeur een half jaar geleden de organisatie iets cha otischer was. „Daardoor is on zekerheid ontstaan. Er zijn ook plannen van Rijnakkoord om te privatiseren. We weten niet al les." De muziekschool verwacht medio december een afgerond plan naar buiten te kunnen brengen. leiden aad rietveld leiden annemiek ruygrok Onder de naam 'North End' opent de voormalige Engelse pub Ruddles aan het Noordein de morgenavond weer zijn deu ren voor het publiek. Martijn Snoeck, die indertijd als bedrijfsleider heeft meege werkt aan de totstandkoming. van de pub, heeft in samenwer king met de bierbrouwer en een drankengroothandel de zaak van de curator in handen gekre gen. Snoeck, die het afgelopen jaar bij SnowWorld in Zoetermeer de horeca op poten zette, nam toen hij hoorde dat zijn 'geesteskind', te koop was meteen contact op en nu mag hij zich eigenaar van 'North End' noemen. Het is de bedoeling dat het assortiment bieren (15 op tap) en dranken typisch Engels blijft, maar wat de keuken betreft wil hij zich richten naar de smaak van het Nederlandse publiek. Zeker is dat de typisch Engel se pubsfeer gehandhaafd blijft en dat een groot aantal 'beken de' gezichten weer tot de staf van de pub zal behoren. Het restaurant van 'North End' wordt, wanneer een goede kok is aangetrokken, later in de maand geopend. Na acht jaar afwezigheid keren de kleine christelijke partijen RPF, SGP en GPV in Leiden te rug op het politieke toneel. Lijsttrekker Filip van As (31) moet de combinatie naar een zetel in de gemeenteraad lei den. „Dat is gezien de landelijke prognoses zonder meer haal baar", zegt secretaris Hans Vol- laard. „En misschien worden het er wel twee." Stemt allen CDA, adviseerde klein christelijk rechts vier jaar geleden de Leidse kiezers nog. De kiesverenigingen van RPF, SGP en GPV waren vergrijsd en leeggelopen. Deelname aan de verkiezingen konden de partij en, die vier jaar eerder hun ene zetel waren kwijtgeraakt, in 1994 niet meer opbrengen. Een stemadvies was het enige wat nog restte. Maar het tij is gekeerd, zegt Vollaard. „Er is een groep van dertig jeugdige actieve leden. Mensen vol elan en enthousias me." Met 80 leden is de RPF af getekend de grootste van de drie. Lijsttrekker Van As is af komstig uit die partij. In het da gelijks leven is hij stafmedewer ker bij de provincie Zuid-Hol land. •j-|ltimoteus waarsenburg ,age Rijndijk krijgt mogelijk llichtingsverkeer. De .vaak volle weg tussen Span- jsbrug en Zijlpoort moet name voor fietsers veiliger dien. Die conclusies konden [avond worden getrokken e discussie tussen gemeen st buurtbewoners in buurt- 'De Kooi' in de Driftstraat. uitlopend op de verande- in zegde wethouder Pex |enberg (D66) de bewoners Jat de politie tot die tijd op ,age Rijndijk met mobiele Bra's snelheidscontroles Uitvoeren. "r ton [emeente wil de Lage Rijn- nog vóór de zomer veiliger en en wil daar ongeveer ton voor uittrekken.. Op 'Ie manier de weg wordt is epast, is nog lang niet dui- ak. De ruim veertig aanwezi ge konden gisteravond hun nïng geven over drie voor in van een 'denk- en nJroep', bestaande uit verte- io[oordigers uit de buurt en 3e gemeente. [leningen over die voorstel iepen behoorlijk uiteen. De t> viel uiteen in automin- le bewoners en onderne- eving. Ofwel in mensen die autoverkeer met parkeer- flijkheden de absolute keur geven en mensen die ietsveiligheid hoog in het (del voeren. De drie voor- ïn houden in eenrichtings- eer, met fietspaden en par- fcelegenheid aan beide zij- i eenrichtingsverkeer met 'fietspad aan één kant en Üe andere kant een gecom- erde busbaan met fietspad arkeergelegenheid en twee leiden» ruud sep Veel, heel veel complimenten voor alle goede werken van de wethouder. De begrotingsbe handeling in de commissie werk, sociale zaken en wijkbe heer had gisteren nog het meest weg van een openbare bijeen komst van Jan Lauriers fanclub. Ook de WD, die tijdens de be grotingsbehandeling in de raad nog felle kritiek had, was giste ren heel ingetogen. De hardste kritiek van de liberaal M. van Gruting was dat zij het budget voor het minimabeleid niet op voorhandwti.de verhogen. Verder herhaalde de grootste oppositiepartij haar bezwaren tegen het geven van geld aan minima zonder dat zij hoeven te verantwoorden wat ze daar mee hebben gedaan. „De mi nister stelt heel duidelijk dat on gerichte inkomenssuppletie niet is toegestaan. Betekent dit dat we ook hier het risico gaan lo pen op een boete?" vroeg Van Gruting zich af. Ook hel CDA is geen groot voorstander van hel geven van steun die niet met bonnetjes hoeft te worden afgerekend. Maar de christen-democraten toonden de souplesse om het voorstel toch te slikken en een poging te doen het systeem bij te buigen in CDA-richting. H. Kukler stelde voor om de verde ling van het geld (nu vierhon derd gulden per huishouden plus tweehonderd gulden per kind) meer gezinsvriendelijk te maken. Dus: het bedrag -per huishouden omlaag en het be drag per kind omhoog. De SP maakte zich zorgen over het feit dat nog altijd een flink aantal mensen met een minimum inkomen geen ge bruik maakt van de diverse re gelingen van het minimabeleid. C. Vergeer kwam met een op vallende oplossing voor dat pro bleem: de koppeling van de be standen van sociale dienst, be lasting en huursubsidie. M. Vlasveld (LWG/De Groe nen) was opvallend positief over de wethouder. Zij maakte com plimenten voor zijn grote inzet voor het wijkgericht werken. Even later deed Vlasveld overi gens nog een uitspraak die de rest van de commissie bijna van de stoel deed vallen. „Ik ben het met u eens dat bomen ook on derhoud nodig hebben en dal ze gekapt moeten worden." Uit de mond van een raadslid voor wie bomen zo'n beetje heilig zijn niet minder dan een revo lutie. richtingsverkeer met aan weers kanten fietsstroken en parkeren deels aan één zijde. Bovendien zijn randvoor waarden gesteld. Die houden onder meer in dat de herinrich ting van de Lage Rijndijk leidt tot meer comfort en veiligheid voor fietsers en dat de kwaliteit van het openbaar vervoer ge waarborgd blijft. Met name de bewoners en ondernemers had den graag het behoud van par keergelegenheid als randvoor waarde gezien. A. Haagsman van de afdeling verkeer en ver voer: „Hoewel de gemeente na tuurlijk wel genegen is alterna tieven te zoeken voor verloren parkeerplaatsen, staat dat niet voorop. Men moet wel beden ken dat een oplossing die voor iedereen even bevredigend is, niet bestaat. Elk besluit zal neerkomen op een compro mis." Eenrichtingsverkeer spreekt velen aan, maar de bus vormt daarbij een probleem. Vrijwel iedereen acht busverkeer in twee richtingen noodzakelijk. Wel werden de Surinamestraat en de Sumatrastraat als alterna tieve routes voor het busverkeer geopperd. Ook over de richting die het verkeer in een eenrich- tingssituatie moet gaan volgen, bestaat nog geen eenduidig heid. De suggestie voor een busbaan, gecombineerd met een fietspad lijkt op weinig steun te kunnen rekenen. De derde optie krijgt veel bijval van ondernemers en directe bewo ners van de Lage Rijndijk, maar wordt door de fietsers weer als te gevaarlijk aangemerkt. De resultaten, of liever de ver deelde meningen van de dis cussie-avond liggen nu weer bij de gemeente. Haagsman: „We hebben ons ten doel gesteld dat de herinrichting van de Lage Rijndijk voor de zomer moet zijn afgerond. We kunnen nu natuurlijk niet zeggen of dat lukt." Vooralsnog lijken de onder nemers en bewoners van de dijk aan het kortste eind te trekken. „Er staat echter nog niets vast en er zal nog veel gesproken moeten worden. Duidelijk is evenwel geworden dat eenrich tingsverkeer toch meer bijval kreeg dan tweerichtingsver keer", aldus Haagsman, die zelf ook een fervent fietser is. leiden/den haag persbureau cerberus Dankzij een goed woordje van zijn slachtoffer is een 45-jarige Leidse vechtersbaas gisteren door de Haagse rechter veroordeeld tot 'slechts' een werkstraf van honderd uur. De man nam op 8 mei 1996 een bezoeker van café De Burcht in een wurggreep. Het slachtoffer kreeg bovendien een mes op de keel gezet. Het slachtoffer vertelde gisteren, tijdens de rechtszitting over de angst en woede die hij maanden na het incident nog voelde. „Het is maar goed dat ik toen niet wist waar hij woon de", zei de man veelbetekenend. De verdachte zocht zelf echter contact met het slachtoffer, om zijn spijt te betuigen en om hem te helpen. Me de daardoor vergaat het de gedupeerde nu goed. „Wij zijn min of meer vrienden gewor den", verklaarde het slachtoffer. De verdachte moest gisteren ook voorkomen voor een vechtpartij in café De Kreek eind no vember vorig jaar, waar hij zich bemoeide met een kaartspelletje, en een man in het gezicht sloeg. Verder moest hij zich verantwoorden voor diefstal van steiger-onderdelen, en de weigering om een ademtest te doen tijdens een alcohol controle. Officier van Justitie mr. F. Slits sprak over ern stige feiten, maar stelde zich mild op vanwege de moeite die de verdachte had gedaan om het slachtoffer van de vechtpartij in De Burcht te helpen. De rechter gaf de verdachte een werk straf van honderd uur, zoals de officier wilde. Bovendien mag de man een halfjaar geen auto besturen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13