urodusnie bezet kantoor Hogeschool Ikga voor Edah!' Leidse regio: Samenwerken in wantrouwen .eerlingen bijbrengen dat iedereen een vervuiler is' Leiden Regio ormatie-avond El Hij ra AO 4 NOVEMBER 1997 •ll'KCCnm "'14^,411 PL\ -CHEF HtKMAN IOUMKA O'I MG,-HO - G1 jrotest tegen verkoop Leids kraakpand ieriFoeP Eurodusnie uit Leiden heeft gisterochtend het an )r van Hogeschool Haarlem in de Kruisstraat tijde- /an^et. De actievoerders protesteerden daarmee tegen Wjp van een door hun gekraakt schoolgebouw. entLEIPEN ^en' ver^eten Leidenaars het Tan der mije pand. „J Eurodusnie is afgelopen voor jaar opgericht tijdens de Euro top in Amsterdam. De groep le- ,r de Hogeschool beloofde ;dj°g een gesprek zou vol- vert kritiek op de Europese een- vvordingsplannen. In april kraakten de actievoerders een voormalig schoolpand aan de Boerhaavelaan in Leiden. Later werd duidelijk dat de Hoge school zes oude gebouwen, waaronder de Leidse school, wil verkopen aan Amstelland Vast goed BV. Eurodusnie is boos, omdat de Leidse woningbouwvereniging Ons Doel ook belangstelling heeft voor het pand. Ons Doel wil de school gebruiken voor de huisvesting van woongroepen en komt daarmee dicht bij de idealen van de huidige gebrui kers. Mogelijk kunnen zij zelfs in het pand blijven als Ons Doel het koopt, terwijl ze vrezen dat Amstelland het met winst wil doorverkopen. Geen kans Dertien man stormden daarom gisterochtend rond tien uur het kantoor van Hogeschool-direc teur H. Vaessen binnen. ,,De woningbouwvereniging heeft niet eens een kans gehad", zei den z;e. „Wij eisen een nieuw ^nlu-actie Aquino College ,dj| a iUZANNE BARBIER 81 top het Aquino College Aj Mariënpoelstraat even en als na de vroegste li jjel een heel ander geluid retiitercom schalt. „Dames i in scholieren, het is deze Nthoonmaken geblazen." 1 te ochtendgeluid kondigt de|in aan van het schoon- enlfoject 'Laat Aquino glim- enj [geen ontsnappen meer Ik: de schooljeugd van de uwklassen moet deze nk de handen uit de i steken. Helemaal on- reid op het schoonmaak ten de leerlingen niet, j'PJpor de aula staat al een Jek een 'schoonmaakmo- -plien fleurig bord dat aan- nalat er iets te gebeuren Ttifoor het kantoor van ad- 2 Giirecteur Fred Verhoeven, Kil schoonmaakproject co- na|rt, staat maandagoch- 'ouït benodigde materieel al ^ildig te wachten. Nu S alleen de manschappen er1rden gemobiliseerd. Eén I heeft meteen de smaak l^len en geeft het kalende j van Verhoeven een pjieurt. „Aquino moet toch jidjn?", roept hij uitgelaten, unct kan een lach niet [rukken. „Je kunt ook irhjven." >el|ieren die tijdens de uren gaan poetsen, hoe G.jprecies? Fred Verhoeven jPTeens bij zitten. „Je moet -Efttie als onderdeel van een ar(è bewustwording zien. Absoluut niet de bedoe- we de wijk meter voor -jiaan uitkammen. Wat we sllberen, is een milieube- Scholieren aan de slag met de bezem. „Er ligt hier best veel viezigheid.' wuste school worden. Dit is het eerste opzetje naar dat streven. We vormen deze week een scholierencommissie die zich over kleine en grote milieupro blemen moet buigen. In mei gaat de school bovendien een themadag, of twee, op poten zetten." Om de hoek van zijn kantoor vraagt een poster van Green peace om aandacht. Meestal als een school iets aan het milieu wil doen, komt ze bij dat soort bekende ideële organisaties uit. Volgens Verhoeven kiest het Aquino College expres voor een andere, kleinschaliger aanpak. „Geen ver-van-mijn-bed-show, maar gewoon dicht bij huis. Het schoonmaken - en schoon hou- FOTO MARK LAMERS den - van je eigen gang, je eigen klaslokaal, dat soort dingen. We hopen de leerlingen bij te bren gen dat iedereen een vervuiler is, maar dat iedereen daar dus ook iets aan kan doen. Om echt iedereen bij het pro- jEr zijn vertegenwoordigers van onder meer het arbeidsbureau, de sociale dienst en de Raad- Daadwinkel om de vragen van bezoekers te beantwoorden. De bijeenkomst begint om half negen. en uitkeringen zijn de ierpen op een informa- ad van de Marokkaanse ing El Hijra (de emigra- i indaag in buurthuis 't de Bernhardkade. Overleden: Ton Pieters (1931-1997) Als een zwierige journalist. Zo is Ton Pie ters weieens getypeerd. Hij was tientallen jaren gezichtsbepalend voor de toenmalige Leidse Courant. Afgelopen, zondag over leed hij op 66-jarige leeftijd in het Leider- dorpse verpleeghuis Leythenrode. Ton Pieters was bekend als een uitsteken de verslaggever met een fijne pen. Opge wekt pakte hij elk onderwerp aan. Of het nu ging om een raadsverslag in Leiden, de stedenband met Oxford, het portret van een amateur-archeoloog uit Roelofarends- veen, de presentatie van een historische kalender, of zijn kennismaking met de In diase keuken. Een aantal keren zette hij zelfs voorzichtige schreden op het pad van de sportjournalistiek. Het was in de jaren zestig niet ongebruikelijk dat journalisten van regionale kranten van alle markten thuis waren. Maar de veelzijdigheid van Ton Pieters was voor zijn collega's toen al verbijsterend. Dankzij die veelzijdigheid en dankzij zijn nooit aflatende interesse voor iedereen die een verhaal had të vertellen verwierf hij een enorme bekendheid in de Leidse regio. Ruim tien jaar stond zijn portret bij de ru briek 'Langs Omwegen'. De lezers van die rubriek wisten hun 'mijnheer Pieters' altijd te vinden. Aan hem vertrouwden ze grote en kleine gebeurtenissen toe die hoe dan ook tekenend waren voor hun leven. Hij verwoordde die verhalen, meestal met veel sympathie. Maar als iemand hem niet be viel, zijn verhaal niet erg oprecht was, of niet gespeend van commerciële bijbedoe lingen, kon Ton Pieters onverwacht scherp uit de hoek komen. Hij was geen 'harde' nieuwsjager, maar een luisterend oor voor zijn lezers. Die lezers kwamen met hon- derden in 1983 naar de Stadsgehoorzaal om met hem zijn zilveren jubileum bij de krant te vieren. Hij was in 1957 naar de Leidse Courant ge haald door de toenmalige hoofdredacteur Leo Roozen. De Zoeterwoudenaar Pieters was toen nog corrector bij het katholieke dagblad De Tijd. Pieters en Roozen had den een hechte band. Jaren na diens pen sionering ging hij nog wekelijks bijpraten met zijn oud-hoofdredacteur. Net als Roo zen was Pieters een katholiek van de oude stempel, met nostalgie naar het klepperen van het Angelus, naar missen met drie he ren en de geur van wierook. Hij moet dan ook met lede ogen hebben aangezien hoe 'zijn' Leidse Courant lang zaam maar zeker onttakelde. Het lezerspu bliek vergrijsde, de krant die ooit nog een eigen zetterij én drukkerij had aan -hoe toepasselijk- de Papengracht fuseerde met het Haagse dagblad Het Binnenhof. Met Het Binnenhof werd de Leidse Courant onderdeel van de Haagse uitgeverij Sijt- hoff. Ook voor dat bedrijf werd de uitgave van de noodlijdende katholieke kranten een te zware last. Sijthoff verkocht in 1992 zijn Leidse activiteiten aan de Hollandse Dagblad Combinatie, eigenaar van onder andere het Leidsch Dagblad. De Leidse Courant verscheen voor het laatst op 14 november 1992. Aan Ton Pieters' Omwegen door de Leidse regio was ruim een jaar eerder al een einde gekomen. Eeq hersenbloeding had hem het werken onmogelijk gemaakt. Dat was het begin van een langdurig ziekbed. Ton Pieters wordt vrijdag in zijn woonplaats Zoeterwoude begraven. RUDOLF KLEUN» INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN gesprek tussen de Hogeschool, Amstelland en Ons Doel." De Hogeschool zei gisteroch tend dat zij zich al heeft gebon den aan Amstelland. Het insti tuut wil wel bij Amstelland plei ten voor een gesprek met Ons Doel. Toen zo'n gesprek was toegezegd, kwam een vreed zaam einde aan de bezettings actie. ject te betrekken en een eigen inbreng te geven, zijn verschil lende opdrachten bedacht. De laagste klassen van mavo, havo én vwo zijn allemaal onderver deeld in groepjes van zes, die elk een opdracht tot een goed einde moeten brengen. Naast de harde schoonmaakklussen in en rond de school, gaan leerlin gen ook op pad om te intervie wen. Zij moeten er achter zien te komen hoe mensen die bin nen en buiten de school het meest te maken hebben met vervuiling over het milieu den ken: de conciërge, de kantine juffrouw, en de gemeenteamb tenaar van milieubeheer. In de pauze zoeken de leerlin gen van mavo en havo 2 elkaar op om te brainstormen over hun opdracht. Een 'echte me neer van de gemeente' intervie wen, dat valt nog niet mee, want wat vraag je zo iemand? En een creatieve oplossing voor de vervuiling in de school be denken dat doe je ook niet een, twee, drie. Dat er schoonge maakt moet worden, daar zijn de scholieren het wel over eens. „Er ligt hier best wel veel viezig heid. Lege blikjes en heel veel sigarettenpeuken. Misschien moeten we maar een giganti sche vuilnisbak maken, is dat geen idee?" Het Aquino College is een 'strenge werkgever', want de scholieren moeten in hun vrije tijd aan de slag. Volgens Fred Verhoeven is ook daar over nagedacht. „De leerlingen moe ten het een uitdaging vinden om van hun stukje verantwoor delijkheid iets te maken. Als je niet alles voorkauwt en ver plicht, blijft het project langer hangen. Dat hopen we tenmin- Naiina haalt na jaren haar gelijk Je wordt aan gesproken op een schuld van vierdui zend gulden en een jaar en heel veel heen-en- weergeschrijf verder blijkt dat je in plaats daarvan nog zesduizend gulden tegoed hebt. Dat ge beurt niet elke dag, maar het overkwam Naima. Ze kwam ongeveer een jaar geleden bij ons. De OV Studenten kaart b.v. had haar toen net een reken!ng gepresenteerd van vierdui zend gulden. Ze zou name lijk haar OV jaarkaart lang geleden, in het schooljaar 1992/1993, ten onrechte hebben gehouden. Volgens de OV Studentenkaart had ze dat jaar geen recht gehad op studie financiering. Dan bestaat er dus ook geen recht op de openbaar vervoerskaart en moet wegens 'onterecht kaartb.ezit' een forse schadevergoeding worden be taald. Naima begreep dat niet. Ze volgde toen een MBOoplei ding kinderverzorging en ze liet ons een verklaring van de oplei ding zien waaruit bleek dat ze het hele studiejaar 1992/1993 ingeschreven was geweest. We vroegen Naima of ze dat jaar wel studiefinanciering had ge kregen. Volgens haar was dat het ge val. Maar de Informatie Beheer Groep (IBG) had daarover een ander verhaal: Naima had tot en met maart 1993 weliswaar studiefinanciering ontvangen, maar ze moest de hele vanaf augustus 1992 ontvangen stu diefinanciering weer terugbeta len. Volgens de IBG was ze hele maal hiet als leerling ingeschre ven geweest. Naima had al lang geleden bericht gehad dat ze zo een'schuld had opgebouwd van zevenduizend gulden. Ze had intussen zelfs al een flink deel van de schuld terugbetaald. Toen we Naima vroegen waarom ze trouw op de schuld afloste, terwijl ze toch gewoon recht had gehad op de studiefi nanciering, bleek dat ze er niets van begrepen had. Er waren zo veel studenten die studiefinan ciering terugbetaalden. Ze had 'ring (ongeveer 1.500 gulden) en dat niet zo was. We von den het te gek dat Naima moest blijven aflossen op een studie schuld, die helemaal geen schuld had hoeven zijn, als ze op tijd had gerea geerd, We vroegen de IBG de schuld niet verder in te vorderen. Aan de OV Studen tenkaart, die immers wel heel laat met haar vordering op de prop pen kwam, vroegen we om de vorde ring af te boe ken. Beide in stellingen wei gerden, waar op we beroep instelden bij het College van Beroep Studiefinan ciering en een klacht indienden bij de Nationale Ombudsman. Toen pas venvaardigde de IBG zich om zich eens achter de oren te krabben en te onderzoe ken hoe het kwam dat de school nu een andere verklaring afgaf dan destijds. Toen ook kwam de aap uit de mouw. Bij de contro le op de inschrijving van leerlin gen geeft de IBG de scholen een lijst met namen, geboortedata en correspondentienummers van de leerlingen. Op die lijst had de IBG de achternaam van Naima ver keerd gespeld. Dat had weer tot gevolg gehad dat de school ver klaarde dat de leerling met die naam niet was ingeschreven. En zo belandde bij Naima het be richt dat ze het hele schooljaar geen recht had op studiefinan ciering en zevenduizend gulden moest terugbetalen, jaren later gevolgd door de mededeling van de OV studentenkaart dat om diezelfde reden vierduizend gulden moest worden betaald voor 'onterecht kaartbezit'. De IBG stelde zich vervolgens roy aal op, zodat College van Be roep en Nationale Ombudsman geen oordeel meer hoefden te geven. De IBG erkende haar fout en kende Naima alsnog over het hele jaar studiefinan ciering toe. Omdat de studiefinanciering in 1993 eerder was stopgezet dan het einde van het school jaar, kreeg ze nog een paar maanden extra studiefinancie- gedacht dat haar beurs een le ning was geweest en dat ze daarom moest terugbetalen. Maar haar studiefinanciering had helemaal uit een beurs be staan, dus er viel niets terug te betalen. We confronteerden de IBG met de verklaring van de school waaruit bleek dat Naima wel in geschreven was geweest. De IBG reageerde heel formeel met een afwijzing. Er was intussen meer dan twee jaar gepasseerd en het beleid was om nadien niet meer op oude beslissingen terug te komen, ook niet als die misschien onjuist waren ge weest. Men nam niet de moeite na te gaan hoe het kwam dat de school nu veildaarde dat Naima wel ingeschreven was en blijk baar eerder had aangegeven dat •rder kreeg ze dat deel van de zogenaamde schuld dat ze al had afgelost (4.500 gulden) te rug. De OV studentenkaart kon nu niet meer uitblijven en trok haar vordering in. De moraal van dit verhaal is tweeledig: Voorkom ellende door op tijd hulp in te roepen, als je denkt dat iets niet klopt en zet vooral door als je vindt dat jou onrecht wordt aangedaan. 1 let kost vaak veel tijd en energie, maar kan zeer lonend zijn. Het IBR is er om daarbij te helpen. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92, 2311 VC Leiden, tel 5167700. Spreekuur: maandag 11 tot 12 uur en donderdag 18.30 tot 20 uur. mr. J. Mons, mr. H.P. Loh mann, mr. W. Weernekers. Gemeenten zijn tot elkaar veroordeeld In het dagelijks bestuur is Leiden niet meer dan één van de zes. In het alge meen bestuur van het Samenwer kingsorgaan Leidse Regio (SLR) gaat de Sleutelstad slechts acht van de 25 zetels bezetten. En ook daar heeft de enige stad in de regio een minderheid als het op stemmen aankomt. Nee, de meeste Leidse politici zijn niet gelukkig met de nieuwe structuur van het SLR. Maar ze zijn ook niet on gelukkig genoeg om de samenwerking op te blazen. „Laten we onze zegenin gen tellen", hield wethouder P. Lan- genberg (D66) gisteravond zijn raads commissie bestuurlijke vernieuwing voor. Maar hij kwam al tellende niet .verder dan één zegening: besluiten hoeven in de SLR straks niet meer bij unanimiteit te worden genomen. Het omvormen van het Samenwer kingsorgaan Leidse Regio tot een daadkrachtig regionaal bestuur is een gebed zonder einde. Ook met haar dreigement dat niet nauwer samen werken zou worden gestraft met ge dwongen regionale herindeling heeft staatssecretaris Van de Vondervoort van binnenlandse zaken er de vaart niet in kunnen krijgen. Na jaren van onderhandelen in een sfeer van wantrouwen wordt morgen een eerste stapje gezet. „Een beschei den stap voorwaarts in de aanpak van grote regionale problemen", noemt Langenberg het. En hij vraagt zich gekscherend af of 'de berg nu een muis heeft gebaard'. Want in het voor stel waarover het algemeen bestuur zich morgenavond buigt worden zeer nadrukkelijk de kool en de geit ge spaard. De angst van Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeter woude voor de boze buurman Leiden -die alleen maar uit is op macht en gebiedsuitbreiding - is gehonoreerd. In het dagelijks bestuur krijgt elke ge meente één lid met één stem. Met in gewikkelde formules is ervoor gezorgd dat Leiden ook in het algemeen be stuur niet de overhand krijgt. In het algemeen bestuur krijgt elke ge meente drie leden, plus een lid per 20.000 inwoners. En dan komt het: „Het aantal stemmen per individueel lid wordt berekend door het aantal stemmen van de gemeente van het lid te delen door het aantal zetels van de gemeente van het lid, de voorzitter niet meegerekend. Er vindt naar even redigheid een herberekening van het aantal stemmen plaats van breukge tallen naar hele getallen." Daar raken zelfs modale raadsleden het spoor bijster. Waar het op neer komt is dat de negen leden uit Alke made, Oegstgeest en Zoeterwoude elk goed zijn voor eenderde stem, dat de acht leden uit Leiderdorp en Voor schoten allemaal voor een half tellen en de acht leden uit Leiden voor drie kwart. Na elke stemming zal er even duchtig moeten worden gerekend. Van de 205.226 inwoners van de Leid se regio wonen er 116.224 in Leiden. Van de begroting van 570.553 gulden draagt Leiden 323.117 gulden bij. Toch accepteert Leiden een minderheids positie. Omdat er anders helemaal geen vooruitgang wordt geboekt. Op het gebied van volkshuisvesting, milieu en verkeer en vervoer zou Lei den graag eens zaken doen met de re gio. Maar omdat tot dusverre elke ge meente het veto-recht heeft in de SLR lukt dat nauwelijks. En zoals de regiogemeenten Leiden wantrouwen, zo wantrouwt Leiden de regio. De 'moederregeling' voor zetel verdeling en stemverhouding ligt nu wel op tafel, de afspraken voor samen werking op de gebieden volkshuisves ting, milieu en verkeer en vervoer niet. Leiden wil de regeling niet goedkeuren voordat ook die andere afspraken er liggen. Want anders kunnen de regio gemeenten straks, met de nieuwe stemverhouding, ongewenste beslui ten doordrukken. Alleen raadslid J. Sorgdrager (D66) wil de alle eventuele mankementen van de nieuwe samenwerkingsregeling maar laten voor wat ze waren. „Want zoals het nu gaat blijven we steken in procedures en komen we nooit aan de inhoud toe." En zo is het ook. De zes gemeenten in het Samenwerkingsorgaan Leidse Re gio willen helemaal niet samenwer ken. Ze zijn tot elkaar veroordeeld. En het is en blijft Leiden tegen de rest van de regio, of de rest van de regio tegen Leiden. Iets moois zal daar nooit uit ontstaan. AAD RIETVELD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13