Winters balkon Tuinieren fM Gemaaid gras verandert in compost Vraag en antwoord ZATERDAG 1 NOVEMBER 1997 JEF Gemaaid gras verdwijnt veelal in de vuilnisbak. Met dit afval valt echter nog wel iets te doen: je kunt er compost van maken. De composteerbak van Stiga Kitchen maakt er niet-stinkende mest van. In de bak ruik je er al thans niets van, maar eenmaal over de grond gestrooid is de scherpe geur wel aanwezig. Via een trechter verdwijnt het afval in de bak, waarna het door middel van een hendel moet worden aangedrukt. Door dit vaak te doen wordt de eerste, in compost veranderde laag, groenafval naar boven gedrukt. De mest kan dan met een schop over het gazon worden gegooid. De inhoud van de bak is 360 li ter en het duurt vijftig tot ze ventig dagen voordat de eerste partij afval is veranderd in bruikbare compost. De Stiga Kitchen kost rond de duizend gulden. De vorstgevoelige planten die we willen overhouden moeten snel naar binnen, nu de planten op het balkon worden bedreigd door nachtvorst, al is die op het balkon later merkbaar dan in de lager gelegen tuinen. Als het goed is hebben we de eenjarige planten al opgeruimd in de GFT-bak, of beter nog, in de ei gen compost-container dan wel op de compost van tuinbezit- ters. De grote moeilijkheid bij het naar binnen halen van planten is het vinden van een goede plaats: vorstvrij maar koel. Ge lukkig is licht niet belangrijk. Zelf houd ik al jaren mijn olean ders over in het bijna donker. Ze bloeien immers toch alleen op het jonge hout dat zich vol gend jaar moet vormen. Gerani ums kunnen eventueel, goed gesnoeid, in oude nylon panty's bewaard worden en ook fuchsi a's blijken tevreden te zijn met een minimum aan licht. Maar kurkdroog mag de aarde niet worden. Dat is slecht voor de wortels. Dus een heel klein beetje water af en toe zullen we moeten geven. Dat is de beste manier om ze de lange rusttijd door te laten komen. Als alle planten weg zijn ziet het balkon er saai en verlaten uit. Er zijn mensen die daar geen en kele moeite mee hebben. Ande ren willen ook 's winters een mooi uitzicht. Met groen en bloem. Dat kan, maar kost wel moeite en zorg. Om te beginnen moeten we alle bakken, schalen en potten zorgvuldig reinigen met water en soda. Daarmee ra ken we sporen van schimmels en algen kwijt. Ook eventueel achtergebleven eitjes en larven GREET BUCHNER van ongedierte verdwijnen op deze manier. Vooral goed borstelen moeten we daar waar zich een witte laag gevestigd heeft op de buitenkant van pot ten. Die witte laag is niets an ders dan een verzameling zou ten die de plant niet nodig heeft. Vooral in gebieden met hard water zijn het kalkzouten. Die moeten weg. Potten en bakken van poreus aardewerk worden 's winters niet gebruikt omdat er kans is dat ze bevriezen en gaan scheu ren. Ze houden te veel vocht vast. We zetten ze omgekeerd in een hoekje van het balkon of zoeken binnenshuis een plaats je waar ze kunnen overwinte ren. Van de andere potten wor den de afvoergaten goed gecon troleerd, eventueel groter ge maakt, zodat het teveel aan wa ter gemakkelijk weg kan. Dat is heel belangrijk. Op de afvoerga ten komt altijd een potscherf te liggen om ervoor te zorgen dat ze niet verstopt kunnen raken. Tot slot gaat er goede aarde of compost in de potten. Komen er coniferen of heideplanten in, dan mag er flink wat turf bij de grond. Deze planten houden van licht zure grond met een groot vochtvasthoudend ver mogen. En nu komt het allerleukste werk: het vullen van alle bakken en potten met planten naar keuze. Planten waar we de hele winter naar kunnen kijken. Daar zijn op de eerste plaats de groenblijvers, zoals de overbe kende buxus (geen turf), de Pi- nus montana en nog veel meer coniferen zoals bijvoorbeeld de Thuja's die er in alle maten zijn en de diverse soorten Chamae- cyparis. Voor afwisseling met bont blad kan de Aucuba zor gen en niet te vergeten de dank bare sterk bladhoudende Euo- nymus. De overbekende maag- depalm kan men met de lange takken iets over laten hangen en in het voorjaar zijn er dan nog lieve lila bloempjes. Tot slot nog als opvulling hier en daar een van de vele mooie klimop soorten. Willen we kleur, dan eventueel een besdrager zoals de Gaulthe- ria of een bloeiende heideplant (beide turf). Voor liefhebbers zijn er sierkolen in diverse kleurschakeringen. Degenen die meer zien in bloempjes hebben momenteel volop keuze uit di verse soorten voorgetrokken viooltjes. Het woord voorge trokken zegt het al: behandel deze planten met zachtheid bij de overgang van een beschutte plaats bij de kweker naar het barre buitenleven in een bal- konbak. De wortels zullen niet gauw bevriezen, maar de bloe- 'IlSTRATIF HAN \MA/ DFR VfA men en bloemknoppen zijn kwetsbaar als het gaat vriezen. Een stukje krantenpapier of ve derlicht textiel over de bloeien de plant kan veel schade voor komen, Degenen die ver vooruit kijken willen ook een enkel bolletje voor voorjaarsbloei. Dat kan, maar kies geen te hoge soorten en bedek de bollen met mini maal vijf centimeter goede grond, anders dreigt er vorst- schade. Overigens is het bij zeer lage temperaturen aan te raden om alle containers te bescher men met noppenplastic of, mooie, rieten matten op maat gesneden, het kost wel wat moeite, maar men heeft er veel plezier van als alles in leven blijft. Tot slot nog de goede raad om de groenblijvende planten bij strenge vorst altijd iets lauw water te geven. Het groene blad blijft verdampen en de wortels moeten op de een of andere manier voor aanvoer van vocht zorgen. Dat is van evenveel be lang als het voorkomen van te veel water bij dooi of regen. Daarom moeten alle baicken steeds op een kleine verhoging komen te staan. Alleen dan kan overtollig water inderdaad weg. Een heel moeilijk probleem in veel tuinen vormen de emelten, larven van de langpootmug, on der het gras. Ideaal voedsel voor hongerige vogels en flinke scha de aan het gras. Wat nu. Er zijn giftige korrels in de handel die ik ten sterkste zou afraden. Men vermoordt er niet alleen vogels, maar ook egels, mollen en an der gedierte mee. Milieuvrien delijk kan men de emelten be strijden door zwart plastic over de aangetaste plekken te leggen. De emelt is een nachtdier dat zich laat misleiden, naar boven kruipt en onder het zwarte plas tic blijft zitten zodat men de dieren kan vangen. Ook met een doorgesneden aardappel, in de grond gegraven en de vol gende dag gecontroleerd kan men ze vangen. Verder veron derstel ik dat de grond zuur is en emelten houden niet van zu re grond. Een goede gift van kalk, minstens 5 kilo per 100 vierkante meter, helpt vaak. Al met al blijven de kale plekken een probleem. Dus toch maar nieuw inzaaien als alles achter de rug is. De natuur is nu een maal nimmer volmaakt. Dit als antwoord op de brief van me vrouw Bonda-Parlevliet uit Leiden. Mevrouw Van Vrede-van der Hoeven uit Aerdenhout heeft de zaden van een gekochte donkergele pompoen gezaaid. Het oogstresultaat is: vijf don kergroene exemplaren, hoe kan dat? Bij mijn weten zijn pom poenen en courgettes zaadvast, dat wil zeggen dat de zaden vruchten voortbrengen die het zelfde zijn als de vrucht van de moederplant. Nu weet ik dat in de handel ook wel geënt wordt met pompoenen en komkom mers, maar de vruchten blijven leverancier van de zaden. Wie oh wie kan het raadsel van geel naar groen voor me oplossen? Alvast mijn dank! Mevrouw Los-van de Eijkel uit Oegstgeest heeft hortensia's, ei genlijk Hydrangeas, die bijna niet gebloeid hebben en nu be laagd worden door wolluis. Spuiten (met gif?) heeft niet ge holpen. De late bloei is verklaar baar, omdat de vorst deze niet goede winterplanten heeft be schadigd. De luis is waarschijn lijk het gevolg van de paar te hete droge weken. Hortensia's houden van halfschaduw en veel vocht. Geregeld gieten had. naar mijn mening, de luis kun nen voorkomen. Nu niets meer doen. De winter doet zijn werk. In het voorjaar eventueel in- snoeien maar pas na de late nachtvorsten en bij droogte gie ten. Hortensia's hebben vocht nodig. Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting 1 S E A R L O W N 2 O V R A D A K T 3 K M A E N E O N 4 c A R N T O IJ N 5 D P R V U E 1 M 6 L R E K E D N O 7 P E O O 1 R D T 8 M D O E N T O R 9 M W O E O R T K 10 E s N C H O D R 11 S A C N H O T M 12 L A E M T A N 1 13 E K W T A S R K 14 S D T O A E N L OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. 1. Ontvangkamer; 2. dikwijls; 3. vuurmond; 4. kettingzang: 5. vrucht; 6. verdriet; 7. grote deur; 8. bloedgever; 9. schijf vis; 10. hees; 11. Europeaan; 12. schaapkameel; 13. zuivel product; 14. dierenverblijf. KRUISWOORDRAADSEL --hoofd-- -aai-eed- a-vrees-i lee-v-kar mi-bat-ur a-re-eb-e nt-sul-de ave-n-boe k-veine-1 -vel-oer- --riant-- T P S HEINZ TOM POES Heer Bommel en de Pikkin Ring Heer Bommel stond op het punt zijn huis binnen te treden toen een uit roep van Tom Poes hem weerhield. ,,Hier zijn sporen!" riep deze. ,,Rare, zwarte voetstappen, heer Ollie!" De aangesprokene wendde zich om en staarde verblekend naar de grond. ,,R-rare, zwarte v-voetstappen", her haalde hij. ..Maar dan heb jij..." ,,Ik heb gelijk gehad!" riep Tom Poes uit. ,,Hier heeft iemand gestaan en gelopen!" Een ogenblik bleef heer Bommel ver stard naar het eigenaardige ver schijnsel staan kijken. Toen keerde hij zich om en draafde naar binnen om de telefoon te grijpen. „Po-politie!" stamelde hij, nadat hij met bevende vingers een nummer gedraaid had. ,,Het is Waar! Doddel- tje had gelijk!" Aan de andere kant van de lijn klonk een geplaagde uitroep. Geen wonder. Commissaris Bulle Bas was, na een drukke avond, vermoeid achter zijn bureau gaan zitten om zijn gedach ten te ordenen. De woorden van heer Ollie echter deden daar geen goed aan. ,,Ben jij het, Bommel?" snauwde hij. ,,Wat betekent dat? Een grap soms? Ik heb wel wat anders te doen! Hier voor me liggen allemaal zwarte spo ren... allemaal rapporten, bedoel ik..." „Het is geen grap!" riep heer Ollie met dunne stem. „Ik word bespied! Onder mijn raam staan vreemde voetsporen op de grond! Zwarte!" ,,Jij ook al?" mompelde de politiechef ontdaan. „Bespied, hè?" We volgen bereids een spoor, Bom mel... eh... ik bedoel... onzin, bedoel ik. Zenuwachtigheid en bijgeloof. Ga maar gauw slapen. H W R DOOR JAN VISSER Dankzij het zonnige en droge weer van de laatste tijd is me nigeen vergeten dat oktober flink wat neerslag heeft ge bracht. Gemiddeld over het land is het zelfs een natte j maand geweest. Er viel namelijk zo'n 80 mm tegen normaé f] 73 mm. De meeste regen, ongeveer 90 procent, viel echter binnen een periode van negen dagen, van 7 tot en met 15 oktober. Zoals zo vaak in deze tijd van het jaar werden de grootste neerslagsommen in het westen van het land opge vangen. Van de KNMI-stations was Bloemendaal het natst met 116 mm. Verder viel er op Valkenburg bij Leiden 93 er op Schiphol 97 mm. Dankzij het zeer zonnige karakter van de laatste dagen is oktober wel een zonnige maand gewor- j den. In De Bilt scheen de zon ongeveer 123 uur (normaal uc 103) waarvan 62 uur tijdens de laatste elf dagen. Dat houd. m dus in dat de laatste decade zonniger is geweest dan de eer 'er ste twintig dagen en dat is deze eeuw nog niet eerder voorg€-^er komen. 1,61 November begint vandaag rustig maar het is hoogstwaar- schijnlijk minder zonnig dan de laatste dagen. De lucht is 4 namelijk vochtiger geworden waardoor de afgelopen nacht tm mist kan zijn ontstaan. De mist, deels overgaand in laaghan-J6.1 gende bewolking, blijft plaatselijk lang hangen. Komt de zon:ni er nog voor de middag aan te pas, dan wordt het een graad off1 10. Is dat niet het geval, dan haakt de temperatuur af bij 'V1' omstreeks 5 graden. Daar waar het opklaart kan het de ko- r mende nacht nog licht vriezen. Morgen volgt de passage van een zwak front met wolkenvel- den en mogelijk wat regen. De wind blijft zwak en gaat uit f~a westelijke richtingen waaien en de temperaturen komen uit op 10 graden. Na het weekeinde is het eerst nog droog met ?e wat zon, halverwege volgende week stijgen de regenkansen PeJ en komt er meer wind. Oftewel, de depressies zijn in aan- tocht! Gisteren was het een stralende dag met maximumtempera- turen tot 10-11 graden. Ien da jsm E U R O P A 1 m KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de westkust wolken velden en perioden met regen, in het noordelijke deel overgaand in sneeuw. Vandaag ten noorden van Trondheim een stormach tige zuidwester .morgen stevige noordenwind. Maxima rond het vriespunt in het noorden, circa 11 in het zuiden. Zweden: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in het noorden ook sneeuw. In het zuiden op beide dagen af en toe zon. Vandaag in het noorden, morgen ook elders flink wat wind. Maxima van iets boven nul in het nqprden tot cica 10 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden, maar met name in het zuiden ook geregeld zon. Op de meeste plaatsen droog Morgen in het noorden soms veel wind. Middag- temperatuur rond '10 graden. Engeland, Schotland/Wales en Ierland: Wolkenvelden, maar in Engeland ook zon. Hier en daar kans op mist. Morgen in het noordwesten toenemende kans op wat regen. Maxima van iets onder de 10 graden in het zuidoosten tot circa 13 graden in Dublin. België en Luxemburg: Flinke zonnige perioden. Droog. Mid- dagtemperatuur rond 7 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig en droog Middagtempera- tuur veelal tussen 5 en 10 graden. Portugal: Zonnig. Morgen in het westen ook wat wolken. Middagtemperatuur rond 20 graden. Madeira: Perioden met zon. maar soms ook wol ken en af en toe regen. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. Spanje: Vrij zonnig en droog. Alleen in het oos ten eerst ook wolken. Meest droog. Maxima uiteenlopend van 15 graden in het noorden tot bijna 25 in het zuiden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, morgen toenemende kans op een enkele bui Middagtempe ratuur ruim 25 graden Marokko: Westkust: in het algemeen zonnig. Mid dagtemperatuur tussen de 23 en 28 graden Tunesië: In het zuiden zonnige perioden. Naar het noorden toe meer bewolking en en kele regen- en onweersbuien. Plaatselijk kans op zware regenval Middagtempe ratuur tussen de 20 en 25 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en flink wat zon. Alleen in het zuidoosten soms wat wolken, maar.bijna overal droog. Maxima 9 tot circa 15 gra- Mallorca en Ibiza: Steeds meer zon en minder buien. Mid dagtemperatuur rond de 20 graden. Italië: In het noorden meest droog en flink wat zon. In het midden en zuiden meer-be wolking en stevige regen- en onweers buien. Plaatselijk is zware regenval mo gelijk, en in de bergen zware sneeuwval. Bovendien staat er soms veel wind Maxima variërend van circa 10 graden in het noorden tot ruim 20 graden op Si- Corsica en Sardinië: Wisselvallig weer met regen, onweer en een stevige wind. Morgen minder wissel vallig. Middagtemperatuur bijna 20 gra- Malta: Onbestendig met mogelijk veel regen. Middagtemperatuur 20 graden of iets Griekenland en Kreta: Vooral op het vasteland vrij veel bewol king en enkele stevige regen- en on weersbuien. Verder zonnige perioden en meest droog Middagtemperatuur in het noorden iets boven de 10 graden. In het zuiden en oosten maxima tussen 15 en 20 graden Turkije en Cyprus: Langs de zuidkust een stevige wind Ver der meest droog en zonnige perioden Middagtemperatuur variërend van 13 graden op de Dardanellen tot 23 op Cy- Duitsland: Flinke zonnige perioden, maar morgen in het noorden ook wat wolken. Meest droog. Maxima tussen 4 en bijna 10 gra- Zwitserland: Droog en flink wat zon. In de zuidelijke en oostelijke departementen af en toe wolken. Middagtemperatuur van 5 gra- koutonSjg den aan de noordkant van de Abe ruim 10 aan de zuidflank Wl Oostenrijk: Al Vrij zonnig en droog. In de nactdt vroege ochtend nevelig, soms nisvc het zuidwesten af en toe wat woke, den. Middagtemperatuur ongeei graden. Polen: d< Wolkenvelden en soms wat lichtere Plaatselijk mist. Middagtemperabuj} geveer 4 graden, langs de kust nip koud. n' Tsjechië en Slowakije: 111 Wolkenvelden, af en toe zon enoat meeste plaatsen droog. Middagtenj tuur ongeveer 5 graden. Hongarije: Flink wat zon, maar soms ook vo' Droog. Middagtemperatuur ongöe- graden. ZATERDAG 1 NOVEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07 36 Zon onder 1 Maan op 08.18 Maanondel. Waterstand clc IJmuiden Katwijk i,r Hoog 04.02 16.22 03.35 1' Laag 12.10 24.00 11.51 2>G] Weerrapporten 31 oktober 07 uur: [rC Amsterdam onbew De Bilt onbew. Deelen onbew Den Helder grondmist Maastricht Aberdeen Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno Londen Luxemburg Madrid Stockholm licht bew Wenen licht bew Zurich mistbanken Bangkok licht bew Buenos Aires zwaarbew Casablanca onbew Johannesburg licht bew Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York 26 IS 13 10 8 lis 21 ntn 17 6 ja: 23 20r 5 -6r, 3 -W 16 10 y 0&E W££TJ£ 7 /#>£/£)£-t/£L£

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8