Sportvliegtuigje stort neer op woonwijk Middelburg Popcorn-offensief via de schoolbanken Binnenland Taxiconflict leidt tot geding Urker kotter geborgen KLM bepleit oprekken geluidszones Schiphol Kok steunt Schmitz en Patijn Kabinet houdt vast aan uitbreiding vliegveld Beek TERDAG 1 NOVEMBER 1997 3 ANP gemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten oorzitter Holland Casino's afgetreden lofddorpDe bestuursvoorzitter van Holland Casino's is gis- "^fen afgetreden. Hij heeft zelf hiertoe het besluit genomen na 'richten over zijn vermeende betrokkenheid bij het beurs- ^handaal rond het effectenhuis Leemhuis Van Loon. Com- issarissen van Holland Casino's bekeken sinds donderdag of de bestuursvoorzitter op non-actief zouden stellen na het op- tiken van zijn naam in de pers. Zijn integriteit is in twijfel ge- )kken en juist bij een onderneming als de speelhuizengroep oet integriteit boven iedere twijfel verheven zijn. 'erpleger verkrachtte gehandicapten n haag Justitie in Den Haag verdenkt een oud-verpleger (42) n de Haagse leefgemeenschap 'Woonvorm' van ontucht met ree bewoonsters van dat verpleeghuis. Hij zou een van de Duwen verkracht hebben. De ontucht kwam aan het licht na- it de verpleger in maart vorig jaar op staande voet was ontsla an, omdat hij een andere bewoner had mishandeld. Zijn ge- vongen vertrek was voor de twee gehandicapte vrouwen aan- iding om hun verhaal aan de directie van de instelling te doen. lamrak sleept zich naar weekeinde ^sterdam De Amsterdamse effectenbeurs heeft zich gisteren joeizaam richting weekeinde gesleept. Doordat de handel erg ïperkt bleef, gaven de koersen flinke uitslagen naar beide zij- »n te zien. Dat weerspiegelde zich ook in de AEX-index, die thter sloot met een bescheiden winst van 4,15 punten (bijna 5 procent) op 859,57. Ook de effectenbeurs in New York sloot (steren een bewogen week af met hogere koersen. De Dow Jo- es-index steeg volgens voorlopige cijfers met 60,91 punten i,82 procent) tot 7442,58. >uur trouwpartijtje voor Driebergen iiebergenMijn dochter mag niet trouwen in Driebergen? Dan laar in Amerika! Dit besluit van een inwoner van Driebergen reigt deze gemeente 5.000 gulden te kosten. Van de kanton- ichter moet Driebergen namelijk de reiskosten van een inwo- er betalen. De man wilde in zijn woonplaats een huwelijk rege- n tussen zijn in Driebergen ingeschreven dochter en een Ame- Jcaan. Hij weigerde een formulier in te vullen dat is voorge- Ihreven door de Wet Voorkoming Schijnhuwelijken. Dan geen uiloft, constateerde de ambtenaar. Daarop besloot de Drieber- rnaar het huwelijk dan maar in Amerika te laten voltrekken. 'el voor man die kind van flat gooide n haag De procureur-generaal bij het hof in Den Haag heeft steren veertien jaar cel geëist tegen een 54-jarige man die een nd van een flat in Schiedam zou hebben gegooid. De recht- tnk in Rotterdam veroordeelde de man eerder tot twaalf jaar •1 na een eis van vijftien jaar. De man zat op 11 augustus vorig ar het 8-jarige jongetje en zijn broertje achterna in het trap- ;nhuis van de flat aan het Lisztplein in Schiedam. Op de acht- e verdieping gooide hij het ventje over de balustrade. Consumenten lenen steeds meer geld :ht» Consumenten hebben in de eerste helft van dit jaar 9,6 iljard gulden geleend voor de aanschaf van auto's, caravans en ten. Dat is 10,1 procent meer vergeleken met dezelfde periode H/fprig jaar. Over heel 1996 leenden consumenten ook al 10,7 pro ent meer. In 1995 bedroeg de toename slechts 3,8 procent. Per uishouding werd in de eerste zes maanden van dit jaar gemid- veld 1448 gulden geleend, zo blijkt uit cijfers van het Centraal iureau voor de Statistiek (CBS). Naar schatting een op de drie Uishoudens in Nederland heeft een consumptief krediet. eeh "Tphef bij NedCar over striptease drn Bij NedCar is commotie ontstaan over een perso- leelsfeestje van de vrijwillige brandweer, waarbij een stripper en en stripteaseuse optraden. Personeelsdirecteur Muurmans ond de striptease zo ongepast, dat hij briesend van woede de eestzaal verliet. Muurmans is vooral kwaad op de organisator an het feestje, Sulman, die tevens namens de NedCaronderne- lingsraad in een commissie tegen seksuele intimidatie zit. Sul- lan snapt de ophef niet. ,,De act was niet vulgair. Zij liet alleen aar blote tieten zien." bbPublieke tv gaat goed om met geweld' 'rïjiiLVERSUMDe publieke omroep gaat op verantwoordelijke wijze suim met geweld op tv, maar SBS6 en Veronica moeten dat nog y^ren. Dat is het oordeel van het Commissariaat voor de Media, ^let commissariaat onderzocht over de maand juni hoe de zend gemachtigden omgaan met geweld op tv. Films die door de te jilmkeurig goedgekeurd zijn voor twaalf jaar en ouder, mogen liet eerder dan 20 uur op het scherm, rolprenten voor zestien •rit&ar en ouder niet eerder dan 21 uur. De publieke omroepen aajingen tijdens het onderzoek slechts twee keer over de schreef. erjiBS6 overtrad de normen elf keer en Veronica zes keer. )R k(VVD ongerust over lot coupplegers niEN haag Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken moet de i Surinaamse regering opheldering vragen over de behandeling ht/an de arrestanten die betrokken zouden zijn bij de couppoging. Wfweede-Kamerlid Weisglas (WD) dringt hierop aan. Volgens ?rsVeisglas is er nu alle reden voor 'grote onrust'. Hij vindt dat Ne- n Ierland de kwestie eventueel samen met de Verenigde Staten ie>pnieuw moet opnemen met de Surinaamse regering. Het WD- deKamerlid reageert hiermee op de arrestaties gisteren van nog cejens acht mensen en de mededeling van de chef van de militaire m|)olitie dat enkelen van de eerste zeventien arrestanten hard zijn angepakt bij hun aanhouding, omdat ze wilden vluchten, lo Geef ze de kost, de scholieren die met angst en beven hun jaarlijkse spreekbeurt tegemoet zien. De vrees om af te gaan, te blozen of te hakkelen is groot. Gelukkig reikt de arm van het Amerikaanse ministerie van landbouw ver. Het departement helpt gemankeerde sprekers met een kant en klaar spreek beurt-pakket. Menslievend? Om eerlijk te zijn gaat het vooral om de reclame. Met de spreek beurt-actie willen de Amerika nen jongeren aan de popcorn helpen. Immers, dat er groei zit in de Nederlandse popcorn-markt is duidelijk. Amerikanen eten jaar lijks zeventig liter popcorn per persoon, Nederlanders houden j het tot nog toe bij twee liter. Volgens Popcorn-profeet Step- han Schoor, die de campagne in Nederland coördineert, weet het volk niet dat popcorn „niet alleen lekker maar ook gezond is. Een half kopje ongepofte pofmaïs bevat evenveel calorie- en als een appel." En van dat zelfde kopje maïs kan een hele puntzak popcorn worden ge maakt. Schoor bedoelt maar. Niet over matig gezoet of gezouten is popcorn een gezonde snack. Hoewel er natuurlijk ook men sen zijn die carapielsaus, cho coladesaus of boter op hun popcorn doen. Op die manier vliegen de calorieën er weer aan, zegt de popcornkenncr. „Dan word je er dus wel dik I In Amerika wordt popcorn al honderden jaren gegeten. Voor j de eerste ontdekkingsreizigers vanuit Europa in Amerika aan kwamen, teelden de voorouders van de meeste indianenstam- I men al maïs. De korrels werden I in aardewerken potten gepoft. De kolonisten aten ook al snel popcorn, maar pas begin deze eeuw werd de lekkernij voor het eerst verkocht op kermissen en markten. Daarna volgden de bioscopen. Inmiddels kraken ook bio- scoopgangers in Nederland irri tante hoeveelheden maïs weg. Menige filmscène wordt verpest door malende kaken van mede kijkers. „Nou, krakende chips zakken zijn erger", zo verdedigt Schoor zijn maïs. „Bovendien bevat popcorn mineralen, ve zels en fosfor." Kom daar eens om met chips. Popcorn kan de mensheid red den, bedoelt Schoor eigenlijk. Immers, uit een onderzoek van de GG en GD in Rotterdam bleek onlangs dat sommige scholieren ondervoed zijn. Met popcorn kunnen ze een beetje worden bijgevoerd, oppert de kenner. De informatie uit Ame rika kan dus veel betekenen in een kinderleven, aldus Schoor. En ach, dat de spreekbeurt in eerste instantie een reclame-in strument is, daar hoeft niemand over te vallen, zegt hij. „Voorlichting over gezonde voeding kan nooit kwaad. Toch?" OREN DAG HOGESCHOOL 7 NOVEMBER 1997 Een eenmotorig sportvliegtuigje is gistermiddag neerge stort op de J.G. Schorerstraat in de Magistraatwijk in Middelburg. Daarbij zijn de twee inzittenden van het vliegtuig, L. van Kesteren uit Kloetinge (55) en S. Otte uit Bruinisse (49), om het leven gekomen. Van de bewoners in de straat raakte niemand gewond. In het geraakte pand zijn, voorzover de brandweer be kend, geen gewonden of doden gevallen. Ook in de straat waar in het vliegtuigje terecht is ge komen is iedereen 'wonderwel' gespaard gebleven, aldus de brandweercommandant. De oorzaak van de crash is niet bekend. Het toestel was Volgens de politie heeft het vliegtuigje blijkbaar hoogte ver loren en is tegen de dakrand van de woning gevlogen. Ver volgens schapte het een aantal woningen. De brokstukken lig gen verspreid over de straat en in de tuinen. een zogenoemde Cherry, een onder streng toezicht zelfge bouwd toestel Het vliegtuigje had een luchtwaardigheidsbe- wijs en de twee vliegers waren zeer ervaren. De dienst lucht vaart van de politie en de Rijks- luchtvaardienst stellen een on derzoek in. Het lichte vliegtuigje was kort voor de crash voor een privévlucht opgestegen van het vliegveld Midden-Zeeland in het nabijgelegen Arnemuiden. Bewoonster Monique Reijn- ders hoorde een geluid alsof een zware vrachtwagen door de straat reed, vervolgens een enorme klap en toen werd het stil en leek alles wit. „Je schrikt je het leplazarus. Maar we zijn door het oog van de naald ge kropen. Het lijkt of op dat mo ment niemand op straat was. Ook de kinderen niet. Die wa ren net uit school, maar speel den aan de achterkant." Reijnders was aan het breien voor de televisie. Haar negenja rige dochter Jennifer speelde op zolder, toen twee huizen verder het toestel de dakrand raakte. Haar buurvrouw van nummer 36 was net naar de keuken ge gaan, toen het vliegtuig het huis schampte en de voorpui van haar woning voor een deel mee- In de J.G. Schorerstraat in Middelburg liggen de brokstukken van het vliegtuigje over de tuinen van vijf panden verspreid. foto wfa frank vifrcevfr nam. Het lijkt alsof een caravan meestal drukke straat. In het uit elkaar is gespat, over de tui- huis van Reijnders ruikt het nog nen van vijf panden liggen de flink naar kerosine. „We zijn brokstukken verspreid. Auto's nuchtere Zeeuwen, We hebben zijn niet geraakt en toevallig liep alle geluk gehad." of fietste er niemand door de den haag jan kuys haags redacteur KLM-directeur L van Wijk be pleit het oprekken van de ge luidszones rond Schiphol. Hij wil voor Schiphol dezelfde nor men aanhouden die gemeenten gebruiken bij bestemmings plannen. Volgens Van Wijk han teren gemeenten een toegesta ne aftvijking van 1 tot 2 Kosten eenheden (Ke), terwijl rond Schiphol rekening wordt gehou den met een afwijking van een- tiende Ke. Als een afwijking van 1,5 Ke wordt toegestaan, kun nen volgend jaar op Schiphol volgens Van Wijk 400.000 vlieg bewegingen worden uitgevoerd. In zijn brief schrijft Van Wijk grote zorgen te hebben over de strenge handhavingsmethode op de luchthaven. Hij vreest ne gatieve gevolgen voor de werk gelegenheid en voor het inves teringsklimaat. Volgens de KLM-directeur heeft Schiphol aangegeven volgend jaar maxi maal 360.000 vliegbewegingen te kunnen verwerken. Dit cijfer houdt in dat Nederlandse vlieg tuigmaatschappijen tien- tot vijftienduizend vliegbewegin gen minder kunnen maken dan dit jaar. De KLM dringt verder aan op het meten van lawaaihinder door het tellen van het aantal huizen binnen de 35 Ke-zone. Afgesproken is dat in maximaal 15.100 huizen deze mate van la waaioverlast mag voorkomen. Volgens Van Wijk zijn er vol gend jaar 12.100 geluidgehin- derde huizen binnen de 35 Ke- zone als er 400.000 vliegbewe gingen worden uitgevoerd, dankzij onder meer gewijzigde aan- en uitvliegroutes en verbe teringen aan motoren. Van Wijk belooft de Tweede Kamer dat de KLM er alles aan doet de geluidshinder zo ver mogelijk terug te dringen. noordzee De drijvende bok 'Norma' heeft gisteren de Urker kotter 'Limanda' geborgen. De kotter zonk op 15 september op de Noordzee in de buurt van Helgoland. Drie opvarenden werden gered, maar de 19-jarige visser Kees Korf uit Urk wordt nog altijd vermist. Het schip is gisteren naar Lauwersoog gesleept. foto cpd winfried walta 'Europa' akkoord met inkrimpen van varkensstapel brussel gpd De Europese Commissie geeft groen licht voor het inkrimpen van de varkensstapel in Neder land met 25'procent. De verant woordelijke Euro-commissaris Fischler heeft dat gisteren in een apart gesprek met minister Van Aartsen (landbouw) laten weten. Van Aartsen zei 'zeer ge lukkig' te zijn met de steun van Fischler. De Tweede Kamer be spreekt het voorstel voor de sa nering van de varkenssector ko mend voorjaar. Afgelopen maanden was er twijfel gerezen of de Europese Commissie het voorstel wel goed zou keuren. De Commis sie vreest een ernstige versto ring van varkensmarkt in Euro pa als Nederland het aantal die ren met een kwart terugbrengt. Ook zou het strijdig kunnen zijn met het recht op vrije vestiging. De staatssecretarissen Schmitz (asielbeleid) en Patijn (buiten landse zaken) hebben de Twee de Kamer niet bewust op het verkeerde been willen zetten toen ze tegenstrijdige verklarin gen aflegden over het volgen van teruggekeerde Iraanse asiel zoekers. Dit verklaarde pemier Kok na afloop van de minister raad. Volgens Kok verkeerde Schmitz tot vorige week in de veronderstelling dat uitgewezen Iraniërs bij terugkomst nauwlet tend in de gaten werden gehou den door de Nederlandse am bassade in Teheran. Patijn wist dat dit sinds december vorig jaar niet meer het geval was, maar vergat zijn ambtgenoot in te lichten. De Kamer en Schmitz werden pas vorige week, tijdens een hoorzitting over het terug keerbeleid, door een ambtenaar uit de droom geholpen. De Tweede Kamer sprak don derdag een hard oordeel uit over de beide staatssecretaris sen, die 'knullig optreden' werd verweten. Op aandringen van oppositiepartij CDA. die al heeft gedreigd met een motie van af keuring, wordt de kwestie dins dag opnieuw in de Kamer aan de orde gesteld. De minister-president ver klaarde dat het kabinet uitge breid met de twee bewindslie den over het probleem en hun positie heeft gesproken. De vraag of hij zich had verbaasd over de gebrekkige informatie verschaffing beantwoordde Kok bevestigend. „Maar daar is in de Tweede Kamer al het nodige over gezegd." De premier toon de zich tevreden over de uitleg van het tweetal en oordeelde dat er sprake is geweest van een 'spraakverwarring' tussen Ka mer en bewindslieden over de zogenoemde monitoring van teruggekeerde Iraniërs. Kok suggereerde dat het par lement te hoge verwachtingen heeft gehad van die monitoring. „Monitoring houdt volgens het kabinet in dat je uitspraken doet over de algemene veilig heidssituatie in Iran. Het kan niet zo zijn dat we bij elk indivi dueel geval de vinger aan de pols kunnen houden. Verder heb ik de indruk dat de staats secretarissen naar beste eer en vermogen hebben gehandeld. Met dit in mijn achterhoofd zie ik geen reden waarom de staatssecretarissen zouden moeten aftreden." Volgens Kok worden er voor lopig geen Iraniërs meer terug gestuurd. „Er gaat binnenkort een missie naar Iran. Die houdt zich zeker met het probleem van de monitoring bezig. Tot die tijd houden we de pas in met betrekking tot het terug zenden." haarlem arthur maandag De beroepsorganisatie Konink lijk Nederlands Vervoer (KNV) heeft minister Jorritsma in kort geding voor de rechter gesleept. De vervoerders blijven zich ver zetten tegen de nieuwe opzet van de treintaxi. KNV Taxi vindt het onaanvaardbaar dat ook niet-NS-klanten van de treintaxi gebruik mogen maken. KNV Taxi, ook wel bekend als Taxivervoer Nederland, trok in augustus al aan de bel. De orga nisatie reageerde furieus op 'ro verij' van Transvision, de NS- dochter die voor de treintaxi zorgt. Met deze voorziening kunnen meerdere mensen te gen een vastgesteld laag tarief van en naar het station rijden. Tot voor kort was het nodig bij aanschaf van een treintaxibiljet een NS-kaartje te tonen, maar Transvision veranderde dat. Kaartjes voor de taxi kunnen per 1 oktober zonder meer uit NS-automaten worden gehaald. De controle op het bezit van een treinkaartje is vervallen. Transvision zegt hiertoe te zijn overgegaan omdat de treintaxi onder druk stond door het slui ten van vele NS-loketten en de vervanging door automaten. Volgens de boze taxi-onder nemers is er nu strijd met de re gels over contractvervoer in de Wet personenvervoer, maar Transvision bestrijdt dit. KNV Taxi stapte daarop naar het mi nisterie en eiste een ondubbel zinnige uitspraak. De minister liet echter weten geen partij te zijn in deze zaak. Het zou im mers om een contract tussen Transvision en taxibedrijven gaan. KNV Taxi heeft zich nu tot de rechter gewend. Op 24 novem ber dient het kort geding bij de Haagse rechtbank. den haag anpmr. A. van Rijn. Van Rijn vond geen enkel bezwaar van de te- Het kabinet houdt onverkort genstanders van uitbreiding te- vast aan het besluit om vlieg- recht. Volgens het kabinet is het veld Beek uit te breiden met de besluit uit 1994 tot aanleg van nieuwe oost-westbaan. Dat de oo?5t-westbaan een 'goed bleek gistermiddag bij de Raad doordachte en weloverwogen van State in Den Haag uit het beslissing'geweest, verweer van landsadvocaat

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3