kraanwater ^oorschoten levat lood Warmunda verbreekt laatste band met gemeente omputervliegen in digitaal landschap anan Leiderdorp trekt geld uit voor ouderenbeleid 'Stoelendans' maakt einde aan ruimtenood Leiden Regio „sielzoekers doden d in hotelkamer Verfje voor brug AUTOBOOT GHIDR Smeekbede voor aanleg rijksweg 11 DAG 1 NOVEMBER 1997 NPREENEN. 071-5356414. PlV -CHEF ERN A STRAATSMA 071 535643: ORP» JAAP VAN SANDIJK ruil(iaandag hebben ze on- inmaif in het AC-hotel in Lei- de rrtp. Of ze daarna kunnen jomen naar het afgela- iiiosi, Asielzoekerscentrum in i is nog niet duidelijk. IN n Irakezen, verdeeld envateven hotelkamers, do- aya"% tijd met televisie kijken Je S{n wandelingetje maken, 'taan op een wachtlijst is erteld", zegt een Irakees iet zijn vrouw en kinde- Lgjddkn een en vier jaar een e' e:amer bewoont. Onlangs bekend dat door plaats- in. tek in asielzoekerscentra e Dritelingen worden opge- an erin in hotels, waaronder Dot^ in Leiderdorp. i week geleden kwam het in Nederland aan, na 3. Léeentje en wat handjes r hielden op de grens- ;angen de baby rustig. De na g[, die niet met zijn naam lirinl in de krant wil. betaalde 31.000 dollar voor de reis. Dat geld had hij er wel voor over. Als tegenhanger van Saddam Hussein voelde hij zich niet langer veilig in zijn land. „Ik werd gevolgd. Toen in sep tember mijn vader na slechte behandeling in de gevangenis aan zijn nierziekte overleed, besloot ik te vluchtenvertelt de man, die in zijn vaderland een succesvolle onderneming achterliet. Over de kwaliteit van de op vang zijn de vluchtelingen goed te spreken. Ze hopen echter snel op duidelijkheid. In het hotel hebben ze name lijk niet dezelfde faciliteiten als in het asielzoekerscentrum. Een hotelkamer mag dan luxe zijn, koken kun je er niet. Ook het krijgen van medische hulp gaat makkelijker in het cen trum. Maar klagen doen ze al lerminst. „We slapen zonder angst. Dat is het belangrijkst", zegt het gezinshoofd. Voorlo pig is het afwachten. Woningbouwstichting verhuist naar Dorpsstraat WARMOND ERNA STRAATSMA Woningbouwstichting War munda is met ingang van maandag helemaal los' van de gemeente Warmond. Na tien jaar wordt het kantoor in het gemeentehuis ingeruild voor een onderkomen in de Dorps straat. Warmunda betrekt het pand waarin voorheen de wo ninginrichtingszaak Verkaik zat. „Al onze banden met de over heid zijn verbroken, dus het is beter als we ook apart zijn ge huisvest", zegt voorzitter Hans van Mameren. De woningbouwstichting werd in 1978 opgericht. Voor die tijd werden alle huisves tingszaken nog door een ge meenteambtenaar uitgevoerd. „Ik deed het er in mijn vrije tijd bij", zegt voormalige ambtenaar Gerard van der Horst, die in 1978 als administrateur in dienst kwam van de woning bouwstichting. „Er waren in die tijd niet veel huurwoningen in Warmond, 383 om precies te zijn. Het beheer daarover kon een ambtenaar er makkelijk bij doen. Dat is nu niet meer voor stelbaar." Het huidige bestand van War munda bestaat uit 677 huurhui zen. Een aantal dat niet snel zal toenemen, want de gemeente mag niet verder bouwen van het rijk. Toch was de woning bouwstichting toe aan uitbrei ding. „We hadden in het ge meentehuis dertig vierkante meter tot onze beschikking. Een ruimte waar vijf bureaus in stonden. Er was wel een loket, maar geen goede service voor onze klanten. Ie had geen enke le privacy. Er was geen ruimte waar je met huurders apart kon gaan zitten." Het verlaten van het gemeen tehuis had ook vanwege de zelf standigheid van de woning bouwstichting de voorkeur. Sinds enkele jaren functioneren woningbouwcorporaties finan cieel geheel los van de overheid. „Dat was voor sommige Warm- onders wel verwarrend, want we hadden nog steeds ons kan toor in het gemeentehuis." De verzelfstandiging heeft voor Warmunda geen nadelige gevolgen gehad. Wat dat betreft, herkent de woningbouwcorpo ratie zich in het geheel niet in de situatie waarin bijvoorbeeld sommige Leidse woningbouw verenigingen verkeren. Die kampen als gevolg van de ver zelfstandiging met grote finan ciële problemen. Van Mameren: „Onze financiële situatie is ge zond. Dat geldt eigenlijk voor jn eens zoveel als toegestaan >c h lrinkwater in oude Voorschotense huizen blijkt meer variild met lood dan werd aangenomen. Dat blijkt uit m's van de Consumentenbond. Huizen die nog met buizen op het waterleidingnet zijn aangesloten, ?n tot ruim tweemaal de wettelijk toegestane hoe- Jeeieid lood te bevatten. Om hoeveel huizen het precies is onbekend. ICHOTEN MAARTEN KEULEMANS tel de gemeente verklaart r geen enkele reden is tot warustheid, adviseert Duin- laibedrijf Zuid-Holland aa|) ouders sinds afgelopen ld!r bronwater te gebruiken b et aanlengen van flessen- "8ing. Zuigelingen en onge- i kinderen die te veel lood enkrijgen, kunnen namelijk .^jroblemen krijgen. tj, situatie zal in de toekomst verbeteren. Energiebedrijf :or, dat verantwoordelijk is de leidingen, is druk bezig het vervangen van de loden Kj/igen bij oude huizen. En ie neemt volgend jaar een atve onthardingsinstallatie in faliik. Zacht water neemt nïer lood op dan hard water en DZH verwacht dan ook dat de loodconcentratie in het drinkwater zal afnemen. Het EWR schat dat er in de hele Leidse regio nog zon 4.000 tot 4.500 woningen zijn voor zien van loden waterleidingen. Het gaat daarbij om panden die vóór 1950 zijn gebouwd. De meeste daarvan staan in de Leidse binnenstad en in het centrum van Voorschoten. Het EWR hoopt de loden aansluitin gen rond 2003 allemaal te heb ben vervangen door kunststof waterleidingen. Of al het drinkwater daarmee loodvrij is, blijft de vraag. Veel panden zijn ook binnenshuis voorzien van loden buizen. En die moet de huizeneigenaar zelf vervangen. Kinderdagverblijf Alkemade naar Jozefschool ALKEMADE MARIETA KROFT Er komt een eind aan de ruim tenood van het Alkemadese kin derdagverblijf. 't Twinkeltje, 't Zonnestraaltje en De Grote Beer verhuizen binnenkort naar de leegstaande Sint Jozefschool aan het Pastoor Onelplein. Bur gemeester en wethouders van Alkemade hebben daarover overeenstemming bereikt met de Stichting Kinderdagverblij ven Alkemade. Alleen de raad moet eind deze maand nog het groene licht geven. Het kinderdagverblijf zoekt al jaren naar één onderkomen voor alle groepen. Nu is de op vang nog op twee verschillende plekken in Roelofarendsveen: in de voormalige Ignatiusschool en aan de Watertoren. Lang was het onzeker of het dagverblijf wel naar de Jozef school kon verhuizen. De ge meente wilde er aanvankelijk een dependance van het Johan- nes-23-college van maken. Na fel protest van deze eveneens met ruimtetekort kampende middelbare school, besloot de gemeenteraad deze week in te stemmen met nieuwbouw gren zend aan het hoofdgebouw aan de P. de Jongstraat. De raad stelde daarvoor 1,6 miljoen gul den beschikbaar. De verhuizing van het kinder dagverblijf naar de Jozefschool aan het Pastoor Onelplein biedt ook perspectief voor andere Alkemadese instellingen. Burge meester en wethouders stellen voor om het jeugdgezondheids- team van de GGD in de voor malige Ignatiusschool aan het Noordeinde onder te brengen. De jeugdarts en de assistente kunnen niet langer meer in de basisscholen hun werk doen, omdat de scholen de ruimte zelf goed kunnen gebruiken. Boven dien voldeed deze plek, meestal de personeelskamer, niet aan de eisen. Ook krijgt de Stichting Vakantiespelen een nieuw on derkomen in de Ignatiusschool. Deze stichting verlaat het oude Splotszgebouw vanwege de her inrichting van het Veense cen trum. Overigens houden B en W be halve voor het kinderdagverblijf ook voor de politie een plek vrij in de Jozefschool. Hierover is echter nog geen zekerheid. Het Alkemadese college onderzoekt namelijk of de politie in een nieuw gebouw met de brand weer aan de Wilgenstraat kan komen. Het huidige politieon derkomen aan de Populieren straat moet eveneens wijken voor de herinrichting van het centrum. De stoelendans bij de diverse Alkemadese instellingen komt volgende week ter sprake in di verse raadscommissies. ISCHOTEN FRANK BUURMAN friks, een puzzeltocht waar- e al vliegend letters moet lekken in het landschap die woord vormen: dat kan al- h met het populaire compu- 'rogramma Flight Simulator ^Microsoft. De leden van de rschotense Flight Simulator club (FsFan) hebben al lang lekt dat er meer is dan moe zel alleen over de aardbol "gen met de computer thuis, i slepen ze geregeld hun ïputers naar buurthuis fchgeest, maken ze een net- k en proberen ze elkaar ftief te overtreffen tijdens avontuurlijke vlucht. Ie Amsterdammer Mathijs richtte tien jaar geleden Fs- op. De Voorschotense vari- volgde zes jaar geleden, met drijvende kracht Rob Schat- n. „FsFan is een club zonder tiële structuur. We verspillen n tijd aan ledenvergaderin- i en statuten, maar organise- [eigenlijk alleen maar bijeen losten waar we wedstrijden iden en ervaringen uitwisse- vertelt Schatborn. De irschotense computervlieger kte in de ban van Flight Si- lator toen hij jaren geleden t vervroegd pensioen ging. n mijn collega's kreeg ik n een oude pc met Flight Si- lator 2.0 er opr een van de >te versies van het program- Dat was toen allemaal nog simpel, met een landschap hoofzakelijk bestond uit kjes en lijntjes. Een heel ver- il met het bijna fotografische ?kende landschap dat tegen- irdig wordt gebruikt in ht Simulator 5.1, 6.0 en Rob Schatborn 'vliegt' over de wereld met zijn computer. „Alleen het vlieggevoel ontbreekt nog." foto loek zuyderduin sinds kort versie 98. delen van Amerika, Europa en Flight Simulator is een pro- Japan zijn zorgvuldig op de gramma waarvoor in de loop computer gereconstrueerd. En der jaren tal van aanvullingen dat geeft dan de mogelijkheid zijn uitgebracht. Het gaat dan om rond de Eiffeltoren in Parijs vooral om landschappen: grote te cirkelen of te stunten met je kleine Cessna propellervlieg tuigje (of met een Boeing 737) rond de Golden Gate Bridge in San Francisco. De grote kracht van Flight Si mulator is het realisme waar mee de burgerluchtvaart wordt nagebootst. Vliegen op radioba kens, vliegen in slechte weers omstandigheden, communica tie met verkeerstoren, het zit al lemaal in het programma. Er bestaan zelfs beroepspiloten die. als ze hun echte vlieguren er op hebben zitten, thuis aan de gang gaan met Flight Simu lator. „Hetgeen wel aangeeft hoe realistisch het programma is. Het enige dat ontbreekt zijn de bewegingen van het vlieg tuig", stelt Schatborn. Het onderdeel 'Flightshop' geeft de mogelijkheid bestaan de vliegtuigen op de computer na te bouwen of nieuwe vlieg tuigen te ontwerpen en er ver volgens mee te vliegen. Schat born heeft een DC-3 van de Ko ninklijke Marine nagebouwd en is nu bezig met een vrolijk ge kleurde versie van dit oervlieg- tuig, ooit in gebruik bij een luchtvaartmaatschappij op de Maagdeneilanden. „Maar ik vlieg niet met Dakota's, daar vind ik ze toch weer te antiek voor: kleine raampjes, weinig instrumenten." Schatborn kent de oude vliegtuigen goed, om dat hij VToeger op Curasao woonde en als kind al vaak heen en weer vloog naar Vene zuela en Nederland. Tijdens de bijeenkomsten in de Boschbloem weten de leden van de club. afkomstig uit alle delen van Nederland, nooit wat ze te wachten staat. „Ik heb zelf een keer een vluchtprogramma gemaakt waarbij de deelnemers met een Orion marinevliegtuig langs de kust moesten vliegen en duikboten moesten tellen. De duikboten had ik in het pro gramma getekend en in het wa ter neergelegd. Het bleek heel lastig te zijn om ze allemaal te vinden." Het vernietigen van duikbo ten was niet aan de orde. „Er bestaan vele militaire vluchtsi mulators waarin je van alles en nog wat kan beschieten en bombarderen, maar in Flight Si mulator bestaat geen geweld, afgezien van per ongeluk neer storten. Ondanks dat is het pro gramma enorm populair", zegt Schatborn. De eerstvolgende bijeen komst van FsFan is op zondag 23 november in buurthuis Boschgeest aan de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan 39 in Voorschoten. Aanvang 11.00 uur. Deelnemers betalen 7,50 gulden, toeschou wers kunnen gratis naar bin nen. In de regel wordt gewerkt in teamverband. Een piloot en een navigator besturen het vliegtuig. Informatie: tel. 071 - 5614161. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 Vrijwilligers gevraagd Voor de komende periode zoeken wij: GEZONDE VRIJWILLIGERS VAN 60 JAAR OF OUDER Bent U geïnteresseerd dan kunt U bellen tijdens kantooruren naar: CHDR, Zernikedreef 10. 2333 CL Leiden, tel. 071 - 524 64 00 of 071 - 524 64 47. E-mail: info@chdr.Leidenliniv.nl alle woningbouwcorporaties in de Duin- en Bollenstreek. Wij hebben een kwalitatief goed In zit. we hebben hier natuurlijk ook geen oude. arme wijken zoals in grotere steden vaak het geval is. De jaarlijkse verhoging van de huren zit bij ons. met ruim drie procent, ook net iets onder het gemiddelde. Zo'n 50 tot 60 procent van ons woning- bezit valt nog steeds in de cate gorie 'goedkoop': met een huur prijs onder de zeshonderd gul den." ALPHEN AAN DEN RUN ROBBERT MINKHORST Het is het schrikbeeld van de gemeenten Alphen aan den Rijn, Bodegraven, de Leidse Kamer van Koop handel, omwonenden en de Alpheuse ondernemers en middenstanders: het aqua duct in rijksweg 11, een hu zarenstukje van ongeveer 150 miljoen gulden, houdt abrupt op bij een stel rood witte hekken. Alle partijen vormen dan ook één front om het laatste stukje van de Nil vóór 2002 aan te laten leggen. Gistermiddag gaven zij het startsein voor een grootscheepse actie die hun wens in vervulling moet brengen. Minister Jorritsma ont vangt vandaag een smeek bede van de gemeente AL phen. „Beschouw deze brief als een noodkreet", schrijft de Alphense burgemeester N. Schoof. „Plaats alstublieft dit plan, waarvan alle pro cedures al rond zijn, in het Meerjarenprogramma In frastructuur en Transport van 1998-2002. Wij moeten de 21ste eeuw in met een volwassen infrastructuur. De honderdduizend inwo ners van Alphen en Bode graven, de vele honderden bedrijven in ons gebied met meer dan 30.000 arbeids plaatsen verdienen een ver keersveilige en minder milieubelastende rijksweg 11." Jorritsma haalde de laatste zeven kilometer van de Nil tot Bodegraven uit de plannen. Verkeer en wa terstaat geven de voorkeur aan bijvoorbeeld de hoge snelheids- en Betuwelijn. Maar daar kan geen sprake van zijn - en dat zullen de actievoerders nog vaak ge noeg laten blijken, üp 17 november komt een ander aan de orde bij vaste kamer commissie. Met een hand tekeningenactie, adverten ties in dagbladen, publica ties op billboards, een agressieve lobby en een be zoek aan Den Haag (op 11 november om 11.11) willen de ondernemers, bestuur ders en de bewoners laten blijken hoe ze er over den ken. „Als we niet hoopvol ge stemd waren, zouden we hier nooit aan zijn begon nen", lichtte burgemeester Schoof de campagne toe. „We weten in elk geval via contacten met kamerleden dat zij niet ongevoelig zijn voor onze geluiden." Mocht het slecht aflopen, dan brengt C. Broeksma van de Kamer van Koophandel voor Rijnland grover ge schut in stelling. „Ik ga hoog de boom in. Dan mobiliseer ik het hele Rijnland." LEIDERDORP JAAP VAN SANDUK Leiderdorp trekt 50.000 gulden uit om ouderen beleid van de grond te krijgen. De gemeenteraad besloot dit gisteravond tijdens de begrotingsver gadering. Het initiatief kwam van de WD, dat het verzoek indiende om 6000 gulden opzij te leggen. De overige partijen in de raad steunden het idee, vooral ook omdat de groep ouderen in Leider dorp steeds groter wordt. Wel meenden de partij en dat 6000 gulden veel te weinig is. Na overleg vonden WD, PvdA en CDA in het potje 'boven- wijkse voorzieningen' 50.000 gulden voor het ou derenbeleid. Een voorstel van D66 om 30.000 gulden uit te trekken voor een voorlichtingscampagne over af valscheiding, haalde het gisteravond niet. De de mocraten wilden de campagne omdat Leiderdor- pers.hun afval slechter scheiden dan de bewoners van de buurgemeenten. Ook de totale hoeveel heid afval is groter dan in gemeenten als Oegst- geest en loeiden. D66-fracticvoorzitter E. Groot aarts: „In de regio slaan wij een slecht Figuur. Goed met de burger communiceren over het waarom van afvalscheiding helpt". J. Hermans (PvdA) vond het geen goed plan. „Dat de groene bakken ook in de zomer moeten worden ge bruikt, weten de mensen heus wel. Daar is echt geen communicatieplan voor nodig". Het optreden van BBL-wethouder A. van Dijk zorgde gisteravond voor de nodige commotie. Een aantal keren wendde hij zich, over de hoof den van de raadsleden heen. tot de perstafel. On der meer om de lokale radio te vragen een op roep te doen voor een voorlichtingsavond over de Lage Rijndijk, waarvoor Leiden was vergeten uit nodigingen naar betrokkenen in Leiderdorp te sturen. WD-fractievoorzitter H. Zilverentant ont stak in woede over het optreden van de wethou der „Dit is minachting van de raad", fulmineerde hij. „Afspraken maken met de pers doet u maar na afloop."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17