ïi Omstreden visie op Jezus' kruisdood Uitslaande brand bij Olga Matrassen Kerk Samenleving 'VU moet christ identiteit behou Opnieuw bekeken THEO KRABBE ZATERDAG 1 NOVEMBER 1997 Boek levert bijdrage aan toekd De ruim honderd jaar oude Vrije Univer sterdam mag haar christelijke doelstellinj oog verliezen. Want een universiteit me van christelijke uitgangspunten heeft nog stei' zame betekenis voor de moderne samenle 1 Dat is de mening van negen (oud-)docderdc VU, die sinds 1993 als interfacultaire pluraving bijeenkwamen. Zij zijn de auteurs van h(pegaj den en zoeken. Het bijzondere van de Vcj r teit', dat deze week aan de voorzitter vai° van bestuur van de VU, dr. G.W. Noomei*11^61 geboden. cijker Het boek wil een bijdrage leveren aan jers i: van de Vrije Universiteit als bijzondere in onderwijs en onderzoek. ,Als het boek éC-JAAfM delijk wil maken, dan is het wel dat het id< vrije universiteit levenskrachtig is en niet iteur opgeven", aldus het Vooraf. Het zou vol.8eroe teurs goed zijn als aan de VU op een peridS var ken een tijd van vinden zou volgen. bouv\ Door de secularisatie is het voortbestaa:°- telijke organisaties onder druk komen te si"et 1 weten zich staande te houden, andere, bijvzes 8 Vrije Universiteit, verkeren in een permcSroei van bezinning op hun identiteit. ien w Karakteriseringen van de VU waarin vanaar w beschouwelijk pluralisme wordt uitgega door de auteurs niet in de eerste plaats als varen. Ze bergen het gevaar in zich van rel onverschilligheid jegens de specifieke idenllW ze bijzondere universiteit eigen is. Onze samenleving wordt op allerlei terre: map fronteerd met de gevolgen van een wijze schapsbeoefening die van normatieve anket be slagen. Daarom pleiten de auteurs voor ft het van de christelijke uitgangspunten voor de'an di Aan de bundel hebben onder anderen cvan c raar nieuwe geschiedenis dr. A.Th. van Deuders hoogleraren dr. A.P. Bos (antieke en patrisoude begeerte) en dr. S. Griffioen (wijsbegeei werkt. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORM- Vos, De Grutte f DE KERK BC Hoogevee* Toegelaten tot de evange- GEREF. KERKEi liebedieningen niet be- MAAKT roepbaar: mevr. J. van Beroepen: te Leeuwen-Pet, Kennemer- jac. Ophoff te land 254, 9405 LS Assen. de-Frieschepa I Toegelaten tot de evange liebediening en beroepbaar: mevr. K. Bakker-Slettenaar, Busken Huetstraat 10, GEREFORMEER 3532 GV Utrecht, tel: 030- MEENTEN Lam 2963091D.F. Blom, Beroepen: te E— Schaarbeeklei 74, Vilvoor- Karens te Werl de, België; D. Neven, Prin- Rotterdam-Zu sengracht 862-1, 1017 JN recht-Lombarc Amsterdam; C.H. Oechies, *e Oostkapelle Morsweg 48, 2312 AE Lei- DOOPSGEZINDE den; W. Quak. Hanenbur- SCHAP glaan 42-B, 2565 GT 's- Beroepen: te F Gravenhage; mevr. J.W. van en Tjalleberd (T der Vlist, Sitiolaan 219, Klein NagelvoeY i 3914 PL Doorn; mevr. S.H. gemeente 'Micj^ Gerefonneerde synode buigt zich over 'affaire-Den Heijer' verschillende interpretaties aan Jezus' lijden en sterven gegeven. Paulus en Jo hannes zijn niet hetzelfde. En Mattheüs heeft weer een ander verhaal. De Kerk heeft er uiteindelijk één Belijdenis van gemaakt. Ik heb in mijn boekje willen laten zien hoe veelkleurig en ruim het is." Echt dramatisch wil de Kampense nieuwtestamenticus niet doen over alle ontstane commotie, al heeft het hem wel persoonlijk geraakt. Hij is echter niet van plan het boekje te herroepen. Cees den Heyer lacht. „Eerder heb ik de behoefte het allemaal nog eens uit te leggen. Ik ben nu bezig met een boek over Paulus. Daarin zal de verzoening opnieuw aan de orde komen. Maar ook andere vragen." Het leerstuk, dat Jezus door aan het kruis te sterven de zonden van de mensheid op zich heeft genomen en zo met God verzoend heeft, is niet in die vorm in het Nieuwe Testament terug te vinden. Dat schrijft de Kampense hoogleraar Cees J. den Heyer in zijn boek 'Verzoening: bijbelse notities bij een omstreden thema'. Zijn boek veroorzaakte binnen zijn gereformeerde achterban zoveel commotie, dat het hem op ontslag kan komen te staan als professor aan de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken. Komende maand buigt de gereformeerde synode zich over wat inmiddels de 'affaire-Den Heyer' is gaan heten. Hoogleraar Cees J. den Heyer „Theologie blijft dikwijls te veel steken in een ivoren toren." Zelf dacht Cees den Heyer dat hij een aardig boekje ge schreven had. Geen mo ment had hij vermoed dat het zo omstreden zou wor den. Want 92 dominees, verenigd in de georganiseer de rechterflank, het Gerefor meerd Confessioneel Be raad, eisen het ontslag van Den Heyer als hoogleraar Nieuwe Testament aan de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Ker ken in Kampen. De Kam pense Universiteit is erdoor in verlegenheid gebracht. De 'zaak-Den Heyer' valt juist in een periode waarin de Kamper universiteit zich sterker wil profileren als hét opleidingsinstituut van pre dikanten van de (verenigde) SoW-kerken. Zelf vreest de hoogleraar dat de affaire ja renlang gaat slepen. De felheid van de reacties heeft Cees den Heyer doen beseffen hoe diep de kloof binnen de Gereformeerde Kerken is tussen theologen en theologisch geïnteres seerde gemeenteleden ener zijds en anderzijds de door snee kerkgangers. „Theolo gie blijft dikwijls te veel ste ken in een ivoren toren. Pre dikanten durven het vaak niet aan om datgene wat ze geleerd hebben aan de ge meente te vertellen. De bij bel is ook een moeilijk boek. Al jaren doe ik mijn best om de Schriften te begrijpen. We zijn allemaal opgegroeid met de Heidelberger Cate chismus en de traditionele kijk op de Bijbel, waarin er van uitgegaan werd dat die van kaft tot kaft het geïnspireerde woord van God bevat. Gaandeweg heb ben de Gereformeerde Kerken afscheid genomen van die traditionele kijk. Maar dat is veel kerkgangers ontgaan." Dogma Verzoening als uitgewerkt leerstuk is in het Nieuwe Testament niet te vinden, concludeert hij in zijn boek. Het dogma dat Jezus door aan het kruis te sterven de zonden der mensheid op zich heeft genomen en zo de mensen met God verzoend heeft, is pas de vrucht van veel latere theologische denksystemen. Daarmee is het fundament van het christendom niet weggeslagen. Want essentieel in het Nieuwe Testament is volgens Cees den Heyer het geloof van de eerste christenen dat God de gekrui sigde heeft opgewekt. „Joodse leiders en Romeinse bezetters hebben Jezus aan het kruis ter dood ge bracht. Van Jezus' woorden en daden heeft God gezegd, dat ze niet in de dood mochten eindigen. God heeft hem op gewekt. Ik heb moeite met de gedachte dat het een vooropgezet plan is geweest. Dat God het lijden van zijn zoon zo voorzien en gewild heeft. Eerder denk ik aan de gelijkenis van die onrechtvaardi ge pachters, die hun pacht niet willen betalen. De ene na de andere slaaf ver moorden ze. Dan stuurt de heer des huizes ten slotte zijn zoon, vanuit de veronderstelling 'hem zullen ze ont zien'. God zond zijn Zoon met het idee 'Hem zullen ze ontzien'. Mensen heb ben Jezus aan het kruis gedood. God wékte hem op. Waar mensen kwaad willen, gaat God daar dwars doorheen." Veelkleurig De betekenis van Jezus' leven en kruis dood ligt volgens de gereformeerde bij- belgeleerde vooral in het beeld van God, dat hij de mensen toonde: een God van menselijkheid, genade en liefde. De apostelen en evangelisten drukten zelf twee millennia geleden hun ervaringen met Jezus uit in een veelkleurigheid aan begrippen: vergeving van zonden, gena de, vrede, heil, nieuwe schepping, ge rechtvaardigd door het geloof, vrijheid, de dood overwonnen, gestorven en op gestaan tot nieuw leven, verzoend met God en mensen. Christenen die het klassieke leerstuk van de verzoening blijven aanhangen, wil de Kampense hoogleraar echter niet in een hoek zet ten. „Ook het klassieke dogma heeft recht van bestaan", schrijft hij in zijn slot hoofdstuk. „Wie door deze formulerin gen getroost en bemoedigd wordt, zal door mij niet tot andere gedachten wor den gebracht. Ik vraag echter wel begrip voor al diegenen die zich in de bewoor dingen van de oude belijdenissen en dogma's niet meer kunnen vinden. De eerlijkheid gebiedt mij te erkennen dat ikzelf behoor tot die categorie gelovi gen." Die orthodoxie mag er volgens Den Heyer zeker zijn, maar kan zich niet be roepen op de bijbelse 'waarheid'. „In de vroeg-christelijke traditie zijn er allerlei u tdeLeidsch Dagblad ANN01897 Maandag 1 November N00RDWIJKERH0UT Gistermiddag waren de leerlingen der Naai- en Breischool, voor rekening van mevrouw douairière Gevers van Kethel en Spaland alhier gehouden, bij de school aan het touwtje-springen, toen eensklaps de grond onder een paar 14-jarige springsters wegzonk en zij onder het noodige gegil in de diepte verdwenen, zoodat niets zichtbaar bleef dan een viertal omhoog gestoken, om hulp vragende armen. Een oude waterput, waarvan de dekking was vergaan, bleek inge stort waaruit de verschrikte meisjes door hun niet minder ver schrikte mede-leerlingen spoedig werden gered, gelukkig zon der dat iemand eenig letsel had bekomen. ADVERTENTIE Een Loteling (Lichting 1898) vraagt iemand om voor hem in dienst te treden. Tusschenpersonen komen niet in aanmerking. Frano brieven, met opgave van ouderdom, aan het Bureel van dit Blad, onder No. 8488. LEIDEN Door de heeren Drucker, Greven en Van der Vlugt is aangekocht het huis met bijbehoorend terrein aan de Haar lemmerstraat, vroeger bewoond door wijlen dr. Suringar. Het voornemen bestaat, een gedeelte van dit terrein te bestemmen voor een stichting in den geest van ,,0ns Huis", te Amster dam. Wij hopen later nadere bijzonderheden daarover te kun nen meedelen. ANNO 1972 woensdag 1 november LEIDEN Bij het Legermuseum krijgt een nieuwe uitvalsweg gestalte: de Plesmanlaan naar de rijksweg bij Holiday Inn. Het weglichaam ligt er al en wordt door de jeugd als grote zandbak gebruikt. Langs de weg verrijst een flat. Enkele raadsleden hebben aan B. en W. vragen gesteld, omdat ze bang zijn voor geluidshinder in het flatgebouw zo dicht bij een belangrijke toegangsweg. RIJPWETERING De jury van de kaasdag stond voor een zeer moeilijke taak. Bij het uitreiken van de prijzen was het nauwe lijks mogelijk om verschillen te constateren, maar gelukkig hadden de keurmeesters dat 's middags al gedaan. Eén kaas maker sprong er uit: Th.J. van der Geest uit Oud Ade. Hij be haalde 95 van de 100 punten. Dat was in de categorie Goudse Kaas Jong. Over het algemeen zijn er tegenwoordig veel kazen met veel gaten. Het publiek schijnt daarom te vragen en aan de vraag moet worden voldaan. Toch is, aldus arbiter Rose- boom uit Woerden, de kaas uit Alkemade van zeer goede kwa liteit. RIJNSBURG De BloemenveilingFlora" in Rijnsburg heeft over het boekjaar 1971-1972 bijna negen miljoen gulden meer omgezet dan vorig jaar. Exact 8.941.791,20. De om zet steeg van 68.952.504,90 tot 77.894,296.10. Het gaat dus nog steeds crescendo metFlora". Daarover is men in Rijnsburg bijzonder verheugd, want de bloementeelt en - handel zijn de belangrijkste pijlers, waarop de economie van dit lieflijke dorp rust. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 W.F REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek ABONNEMENT bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machl verstrekken tot het automati van het abonnementsgeld, o korting per betaling. VERZENDING PER per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CA Voor mensen die moeilijk lez- ogen hebben of blind zijn (ol leeshandicap hebben), is een sa het regionale nieuws uit het Lei» geluidscassette beschikbaar Vo 0486-486486 (Centrum voor G Lectuur, Crave). ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderó Academisch Ziekenhuis, zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf wo 13 00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178) dagelijks 14.30-15.15 u. en 19 00-19 45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor part bovendien van 10 30-11.15 en van 19.45-21.00 u Special Care Unit: 10.30-11 00 u 15 00-15.30 en 19.00-19.30 u en na Kinderafdeling 10.30-12 00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag) RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14 00-15.00 u en 18 30-19.30 u klasse I1 daarnaast ook 1115-12.00 u Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u. en 18.30-19.30 u. (voor/P 21 00 u.) Kinderafdeling 14 30-1900u (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14.00-14 30 en 18| RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussè 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg-' transplantatie en Neonatologie op aanvraag c q. in overleg met de verpk overige afdelingen 14 15-15.00 en 18 30-19 30u., met uitzondering va2 Endocrinologie en Stofwisselingsziekten: 14.00-17 00 en 19.00-21 00 u. Infectieziektenen Interne Geneeskunde 15 00-19 30 u Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15 30-16 30en 18 30-19 30u ('sav<p voorkinderen onder 12 par) Klinische Oncologie 10 30-12.30en 14.15-20.00u Maag-, darm- en leverziekten. 14.15-16 00 en 18.30-19 30 u Neurologie: 14.30-15.15 en 19.00-20.00 u Nierziekten/Niertransplantatie 14.00-17.00en 19.00-21 OOu. k Verloskunde: 14.15-15.00 en 18.15-19.00 u. (voorpartners en eigen kinif overleg.) Schuimrubber, kapok, polyether en watten. Die ma terialen lagen opgeslagen in een magazijn van de Leidse Matrassenfabriek aan de Hansenstraat, waar op 30 mei 1963 rond drie uur in de middag een enorme brand uitbrak. Eén van de werknemers zag eerst een aantal vlammetjes, direct gevolgd door een steekvlam en een hevige rookontwikkeling. De Leidse brandweer, die assistentie kreeg van de collega's uit Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten, was het vuur spoedig meester, maar het nablussen van de brandende troep duurde nog tot de volgende dag half twaalf in de middag. Toen pas konden de spuitgasten, die al het beschikbare materiaal had den ingezet, weer terug naar de kazerne aan de Lan- gebrug, waar de Leidse brandweer toen nog geves tigd was. In totaal werden tien auto's ingezet met zwaar materieel en zeventien man personeel. De werkzaamheden stonden onder leiding van bevel voerder Godthelp. De oorzaak van de brand was niet bekend. Bij de brand ging het magazijn geheel verloren. Met veel lawaai stortte het uit golfplaten bestaande dak na enige tijd in. Het fabrieksgebouw bleef dank zij de inzet van de brandweer behouden. Het schouwspel trok veel belangstelling. De schade werd door de directie van het bedrijf op zo'n twee tot drie ton geschat. De getroffen fabriek werd in 1944 opgezet door Wim Koornwinder. Die begon in een pandje aan de Witte Singel met een klein matrassenfabriekje. „En kele jaren later is de zaak overgeplaatst naar de Hansenstraat", vertelt zoon Joop Koornwinder. „Daar is het bedrijf ook behoorlijk uitgebreid. In de vijftiger jaren was het één van de grootste fabrieken van polyether matrassen. Vervolgens is in 1972 de fabriek overgeplaatst naar de Evertsenstraat. Drie jaar eerder had mijn vader het bedrijf verkocht aan Vredestein." De Leidse fabriek was vooral bekend onder de naam Olga Matrassen. Joop Koornwinder: „Dit was één van de bekendste merken die bij ons werden ge maakt en door mijn vader waren ontwikkeld. Daar naast had je ook nog merken als Vredestein en Boddington." Hij kan zich de brand nog herinneren, maar heeft de catastrofe niet van nabij meegemaakt omdat hij destijds op stage in Parijs was. „Wat ik wel weet is dat de schade enorm was. Vooral ook omdat de hele voorraad in vlammen opging." Koornwinder junior is wat verbitterd over de gang van zaken nadat zijn vader het bedrijf van de hand had gedaan. „Het bedrijf is door de nieuwe eigena ren bewust afgebouwd. In 1981 is de zaak in Leiden dan ook dichtgegaan en is het bedrijf naar Maas tricht overgeplaatst. In 1981 ben ik weggegaan bij Vredestein en heb ik in Eindhoven een ldein fa briekje van matrassen overgenomen en dat verder uitgebouwd. Zo ben ik toch in de voetsporen van mijn vader gebleven." Óp de plaats waar de loods en de fabriek in Leiden stonden staan nu huizen en is een parkeerterreintje ingericht. Met groot materiaal werden de vlammen bij Olga door de Leidse brandweer bestreden. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD De matrassenfabriek heeft plaatsgemaakt voor een parkeerterreintje en woningen. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14