eidsch Dagblad rote fraude met goudfonds 21 Vrijdag 31 oktober Floriade wil in 2002 start Tour de France IVeduwe motorcoureur reigt met gijzeling apaciteit voor groei chiphol nader bekeken Vlietwijk 'Mein KampF gewoon te leen bij bibliotheek 17.00 uur gesloten. Fiscus legt beslag op taxicentrale Mobiliteit dwingt tot goed gebruik van ruimte.^- TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X [IJDAG31 OKTOBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Beatrix komt op de euro, ook al hoeft ze niet Harmonie Duitse coalitie ten prooi aan geharrewar Brusselmans: niemand zit op een boek te wachten Sport Ellen van Langen voelt zich 'tien kilo lichter' SSEl ^organisatoren verdwijnen met vijf miljoen van 3.000 beleggers '*209 JJ Economische Controledienst (ECD) is een grote frau- met goudbeleggingen op het spoor gekomen. De on- veer drieduizend beleggers kunnen naar hun geld flui- 3mts i. Volgens de ECD heeft het beleggingsfonds niet één Ï'5*2] am goud gekocht. De organisatoren zijn er vandoor I it de inleg van in totaal vijf miljoen gulden. rRO haag anpleiding zou hebben gegeven aan de onderneming, kon wel wor den aangehouden. Het oprollen van de organisatie deze zomer LI [Britse hoofdverdachten zijn "jf t de noorderzon vertrokken. M*' i 36-jarige Nederlander die is nu pas bekend geworden. >1C0 HET WOORD IS AAN Mencius Een groot man is hij die het kind in zichzelf niet verloo chent. 9. oubruggenaar heeft motor Hailwood haag gpd/robbert minkhorst weduwe van de legendari- ie Britse motorcoureur Mike 9 ilwood eist opnieuw van mo- w handelaar Jan Keessen uit UChubrugge een wedstrijdmotor fROug. Ze heeft een kort geding netro gespannen en wil de man :n gijzelen als hij weigert 1 te werken. 9)e motor, een Honda Hail- j od six 250 cc 6 cilinder uit J62 met een geschatte waarde twee miljoen gulden, is al in het bezit van de Wou- i]kdj iggenaar. Weduwe Pauline itineii ilwood spande begin jaren [entig al een procedure aan Jen de Nederlander. Iet gerechtshof in Den Haag Ide haar vijf jaar geleden in gelijk. De man moest de tor teruggeven, maar deed niet. In 1993 en 1995 scha- KOI komt een onderzoek naar de ximale groeicapaciteit van ïiphol. Bekeken wordt hoe passagiers Schiphol kan werken binnen de bestaande uidszones. De eerder door de litiek gestelde grens van 44 ljoen passagiers is voor het linet niet langer heilig. Ook rdt onderzocht wat oprek- ig van de geluidszones voor 'olgen heeft voor het groei- J tentieel van Schiphol en voor leefbaarheid van de regio. )at is gisteren besloten tij gerde ns een bijeenkomst van de kelde Pauline Hailwood advoca ten en deurwaarders in om de uitspraak van het hof uitge voerd te krijgen. Zonder succes. De vrouw vernam onlangs dat de Nederlander (opnieuw) po gingen zou doen de 'Hailwood six' aan derden te verkopen. Een tweede reden om de motor nu snel in bezit te krijgen, heeft te maken met een expositie die in 1998 in Groot-Brittannië aan Mike Hailwood wordt gewijd. Ook andere motoren van de coureur worden daar tentoon gesteld. Jan Keessen wil niet reageren. Een medewerkster van zijn mo torhandel in Woubrugge: „Hij heeft geen zin om daar iets over te zeggen." Het kort geding dient dins dagmiddag voor president A. van Delden van de Haagse rechtbank. haag bill meyer .aatste sleutel TSan Stevenshof Vijftien jaar nadat de eer iet g te schop de grond inging, "69f iverhandigt wethouder J'an Rij vandaag de laatste leutel van de allerlaatste tieuwbouw in de Stevens- tof. De oplevering van 113 V9I voningen in Vlek 17, zoals le jongste uitbreiding op •apier heet, is een uitgele ien moment om eens stil e staan bij de veelbespro ken stadswijk. Wie wonen ir in het 'dorp aan de Rijn' n wat houdt hen bezig? r - i e Stevenshof: zover van L Ie stad vandaan, maar 1 tiet meer van de kaart weg J e denken. Pagina Leiden: LAA ,eids stiefkindje wordt *29, 'olwassen. ministers De Boer (milieu), Jor- ritsma (verkeer en waterstaat) en Wijers (economische zaken) met hun top-ambtenaren. Het voltallige kabinet zal niet zoals verwacht vandaag, maar pas over enkele weken een princi pe-besluit nemen over de toe komst van de Nederlandse luchtvaart en Schiphol. „Er die nen nog een aantal beleidskeu zes nader te worden aange scherpt", zo heet het in het Haagse jargon. Het kabinet wacht echter niet de uitslag van de onderzoeken, over enkele maanden, af alvorens een be sluit te nemen. Supersnel autowassen Kia dealer v.Beethovenlaan 67 Voorschoten De organisatie opereerde on der de naam Illuminati en werd gedekt door de besloten ven nootschap Drukwerk Adviesbu reau View. De oplichters werk ten vanuit een luxe kantoor in het Atrium in Amsterdam. „Het fonds leek sterk op een pirami de-organisatie. Maar sinds de publiciteit over piramidespelen kom je die naam niet meer te gen. De organisatoren beden ken andere namen, zoals trech terfondsen", aldus chef Hoek man van de financieel-econo- mische recherche van de ECD. Het fonds beloofde de deel nemers aan het Goud Schen- kings Programma gouden ber gen. Mensen die 1.500 gulden inlegden, zouden een jaar later 2.600 gulden terugkrijgen zon der dat ze daar verder iets voor hoefden te doen. Beleggers die nieuwe deelnemers aanbrach ten, konden rekenen op een flinke premie. Verder gaf het fonds de beleggers een geld-te- ruggarantie, waarbij ze hun oor spronkelijke inleg na vijf jaar konden terugkrijgen. Van de totale inleg van 5 mil joen gulden, is 1,3 miljoen con tant opgehaald op het Amster damse kantoor door een koe rier. Deze is ermee naar het Ca- ribisch gebied gevlogen. Daar wonen volgens de Nederlandse verdachte de bedenkers van het goudprogramma. Het bedrag zou een vergoeding van au teursrechten zijn. haarlem gerard van putten Drs. Maarten van Erven, alge meen directeur van Floriade 2002, denkt in het groot. Als het aan hem ligt, gaat de Tour de France in 2002 in de gemeente Haarlemmermeer van start. „Wat zou het niet mooi zijn, als het ene internationale mega- evenement met het andere ge combineerd kon worden?" Het lijkt dagdromen in de polderklei. Maar Van Erven liet gistermiddag in Hotel Haarlem- Zuid nadrukkelijk blijken de Floriade 2002 wel degelijk als De Europese Ariane-5 raket kort na de lancering gistermiddag in Frans-Guyana. noordwijk job de kruiff In het Noordwijkse Space Expo keken gis termiddag een kleine honderd genodig den toe hoe de tweede Ariane-5 raket werd gelanceerd vanaf de ruimtevaartba sis Kourou in Frans-Guyana. De vlucht verliep, tot grote opluchting van iedereen die bij de Europese ruimtevaart betrokken is, probleemloos. Dat wil zeggen, op de beeldverbinding met Noordwijk na. Op het moment suprème moest het publiek in Noordwijk het doen met een donker scherm. Maar alles kwam goed, en Estec- directeur D. Dale sprak van een grote dag voor ESA en voor de Europese industrie. De toeschouwers, grotendeels mede werkers van Fokker Space en Estec, had den de rampvlucht van de eerste Ariane-5 nog helder op het netvlies staan. Deze ex plodeerde op 4 juni 1996, nog geen veertig seconden na lancering, tengevolge van onaangepaste boordsoftware. Vier weten schappelijke satellieten gingen verloren. Het afgelopen jaar werd de hele raket daarom aan een grondige revisie onder worpen en verbeterd. „Er is geen enkele reden om aan te ne men dat het fout gaat", praatten de kijkers elkaar gisteren moed in toen het aftellen de eerste keer werd gestaakt. De tweede poging ging inderdaad slechts gepaard met een klein mankementje. Maar net op tijd voor wat voor de kenners een cruciaal FOTO REUTERS JACKY NAEOELEN moment was - het afstoten van de twee boosterraketten - kon iedereen weer mee genieten. Een half uur na de lancering was het succes compleet. De raket bracht twee sa tellieten en een subsatelliet in een baan om de aarde. De Ariane-502 vervoerde voor alle zekerheid slechts twee dummy satellieten, de subsatelliet en ballast. Na de testvlucht van gisteren volgt in mei 1998 een derde proef. De eerste commer ciële vlucht is in september van dat jaar. Het aantal lanceringen moet daarna jaar lijks oplopen, tot acht in 2002. 15: Alles werkt, behalve het beeld Bij universiteit in Leiden leiden cees v Wie ingeschreven staat bij de Universiteitsbibliotheek in Lei den kan zonder enige moeite met Hitiers 'Mein Kampf' naar buiten wandelen, ook als hij een hakenkruis op zijn jasje heeft, gespeld of door de kapper een runeteken in zijn haar heeft la ten scheren. „Kijk", zegt Ronald Breugel- mans, conservator Westerse Ge drukte Handschriften, „wij gaan hier als bibliotheek niet op de stoel van de moralist of zeden meester zitten. Ook dit soort boeken moet beschikbaar zijn. Wat iemand er geestelijk mee doet, is onze zorg niet. Mis schien dat we het zo'n opvallen de bezoeker wat extra moeilijk maken om het boek te lenen, de boel traineren. Maar als hij in geschreven staat, krijgt hij het keurig mee." 'Mein Kampf, de wereldwijde bestseller die Adolf Hitler in 1924 in gevangenschap schreef, staat weer volop in de aandacht. Een beetje boekenwurm kan het boek in een halve dag te voorschijn toveren uit een anti quariaat. Maar minister Sorg- drager blijft bij een verkoopver bod van de Führers giftige pen nenvrucht, waarin d,e jood wordt afgeschilderd als een pa rasiet die moet worden ver delgd. Een wetenschappelijke heruitgave van het boek mag daarentegen weer wel. Breugel- mans vindt zo'n uitgave klink klare onzin. 19: 'We hebben hier een plank met al die troep bij elkaar' In verband met de viering van 50 jaar VW in Nederland zijn alle Kamsteeg bedrijven na De koopavond komtte vervallen. orTil 794 794 Kamsteeg Auto Plaza kapstok te zien voor het bin nenhalen van de Tourstart naar Hoofddorp, waarvoor de Tour directie zonder twijfel enkele miljoenen guldens verlangt. Voor het front van regionale ondernemers, verenigd in het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, lonkte Van Erven opzichtig rich ting Rabobank, geldschieter van Neerlands belangrijkste profes sionele wielerploeg en tevens hoofdsponsor van Floriade 2002. leidschendam gpd Met een bliksemactie heeft de belastingdienst vanochtend vroeg de complete Algemene Taxicentrale in Leidschendam stilgelegd. Dat gebeurde in op dracht van het ministerie van fi nanciën, omdat de eigenaar een miljoenenschuld bij de belastin gen zou hebben. Met behulp van acht politie mensen werden in totaal 27 taxi's, waaronder vijf busjes, in beslag genomen. De wagens zijn met trailers afgevoerd naar een opslagterrein van Rijks Do meinen in Bleiswijk. Tegelijker tijd werd de directeur in zijn woning te Driebergen van zijn bed gelicht en werd zijn com plete inboedel inclusief twee personenauto's in beslag geno men. Toen de ambtenaren van de belastingdienst en de politie rond vijf uur het bedrijfspand binnenvielen, waren daar alleen de centralist en nog twee wach tende taxichauffeurs aanwezig. De voor vandaag geplande rit ten zijn afgezegd. Ook ongeveer tweeduizend mensen die voor de komende tijd een taxi had den besteld, zullen van de gang van zaken op de hoogte worden gebracht. Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur19 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,18 RTV/programma's11 Sport21,23 Strips10 Uitgaan16 Korting op de entreeprijs voor de grote computerbeurs PC Discount '97 in de Groenoordhallen in Leiden. EROTISCHE BEURS 31 okt. -1 &2 nov. vr.18-24u. -za.14-24u. -Z0.12-19U. diverse stands met o a lingerie, kleding, kunst en tattoo piercing spektakulair showpodium met o.a. striptease-, massage- en erotic fashion shows GROENOORDHALLEN LEIDEN De Mitsubishi Space Runner. Meer ruimte vanaf 44.995,-. genieters met ruime opvullingen. De Space Runner is stan f daard vo.tr/ien van airco en airbag. Comfortabeler kunt u niet rijden. motors aaD Mt- Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800-0383. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Uugblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) automatisch (f. .'11,95) Oaccepfgiro 0'. 93,05) Bij automatische betaling krijgt ti een 1/5 staatslot met jackpot catlea Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. I.eidsch Dagblad, Alio 10050,2300 VU I .eider OF BEL 071-51 28 030 8 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1