k eidsch Dagblad Da Vinei College tapt naar rechter Braadworst en witlof 29 6.98 1.49 s 5 Voert gemeente Leiden parkeerbeleid of wanbeleid? S' Windmolens in Ter Aar NOS komt met plan voor nieuwszender Koninklijk bezoek in Pieterskerk Milieuvriendelijke bussen gaan in Leiden op accu rijden Asielzoekers in Hotel Wassenaar en Duinrell TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. NDERDAG 30 OKTOBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Minister Borst sluit de omstreden babykliniek Buitenland Cultuur en Kunst Sport Veiligheidsraad waarschuwt regering van Irak Vertrouwelijke I brieven Bomans J j onder de hamer Niels Joor: technisch waterpolo is het mooiste den eric-jan berendsen sn groot aantal Leidenaars moet vanaf lgend jaar stevig in de buidel tasten n de auto voor de deur te mogen (blij- n) parkeren. Voor 240 gulden per jaar innen zij een vergunning aanschaffen e recht geeft op een plaatsje voor hun rvoermiddel in de eigen woonomge- - tg. Het restrictiegebied, het gebied ar een parkeervergunning nodig is, irdt uitgebreid van het Leidse cen- im plus Stationskwartier tot wijken iiten de singels. Dat voorstel doen "^rgemeester en wethouders in de Eva luatienota Parkeren. De huidige parkeerregeling geldt al een aantal jaren voor de bewoners van de binnenstad en de omgeving van het station. Maar die regeling leidt volgens verkeerswethouder H. Kruijt (CDA) aan de randen van het centrum tot grote problemen. Mensen die in de binnen stad moeten zijn, zoeken nu een gratis plekje net buiten dat gebied en gaan dan verder lopen, zo luidt zijn redena tie. Kruijt vindt het daarom een logische stap om de zogeheten belanghebben denregeling, het betaald parkeren voor bewoners, uit te breiden. De mogelijk heid de auto gratis te parkeren en naar de binnenstad te lopen, wordt dan min der interessant. Volgens Kruijt kiezen mensen er zo eerder voor de auto te la ten staan en de fiets of het openbaar vervoer te nemen. Wij willen graag weten hoe onze le zers hierover denken. Getuigt het par keerbeleid van de gemeente van visie of is er sprake van wanbeleid? Is het eerlijk om te moeten betalen voor de moge lijkheid de auto in de eigen buurt te parkeren of is het parkeerbeleid de melkkoe van de gemeente? En waar ligt de grens? Moeten bewoners van de Me- renwijk of Stevenshof vanaf het jaar 2000 ook gaan betalen? Schriftelijke reacties (liefst kort en bon dig) voorzien van naam, adres en tele foonnummer kunnen vóór woensdag 5 november worden gestuurd naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Een postzegel is niet nodig. In de linker bovenhoek van de envelop vermelden: Discussie 'Par keerbeleid of wanbeleid?' Reageren per e-mail kan ook: leidschdagblad@hdc.nl Pagina Leiden: Vergunning geeft geen recht op vast plekje EWR trekt vijftien miljoen gulden uit ter aar robbert minkhorst Energie- en waterbedrijf EWR in Zuid-Holland wil tien grote windmolens bouwen in de Kor- teraarsche Hoek in de gemeente Ter Aar. Voor de plannen trekt de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland ongeveer vijftien miljoen gulden uit. Ter Aar moet het plan nog goedkeuren. Het gebied waar het nieuwe windmolenpark moet komen, ligt tussen de Korteraarseweg, 1 idse school vecht slecht rapportcijfer Leidse Da Vinei College begint een rechtszaak tegen blad Trouw en prof. dr. J. Dronkers, een onderwijs- dige. Schoolleider A. de Zoete wil de krant en de we- schapper via een kort geding tot een rectificatie dwin- i, na de geruchtmakende publicatie (afgelopen zatcr- waarin alle scholen voor het voortgezet onderwijs i rapportcijfer kregen voor hun prestaties. n wim koevoet Da Vinei College kreeg een voor zijn havo-afdeling. De rs die de scholen in het on- oek kregen, werden onder r gebaseerd op de eindexa- iresultaten en de aantallen nblijvers en uitvallers. De :e weet echter zeker dat de re onvoldoende voor de ha fdeling volkomen onterecht lij sluit een schadeclaim niet Hij is daarover nog in ge- k met zijn advocaat. De :e denkt aan een bedrag van miljoen gulden. Dronkers, die Trouw met raad en daad heeft bijgestaan voor de gewraakte publicatie, heeft volgens De Zoete geen rekening gehouden met de speciale op- vangtaak die zijn openbare school vervult voor asielzoekers en kinderen die door gezinsher eniging in deze regio verblijven. De Zoete brengt de meeste van deze kinderen onder in havo-3- klassen. Door taalproblemen blijven hun prestaties ver achter bij die van gemiddelde havo- leeriingen. Ook verlaten veel van deze leerlingen de school voortijdig, bijvoorbeeld nadat de asielaanvraag is afgewezen. De Zoete: ,,Onze havo scoor de op alle onderdelen zo'n 25 procent slechter dan andere scholen in Nederland. Ik ver wacht van een wetenschapper dat hij dat opmerkt en op zoek gaat naar een verklaring. Eén belletje had al deze ellende voorkomen." De Zoete verwijt Dronkers 'onzorgvuldig weten schappelijk handelen'. Da Vinei heeft nu al last van die drie, zegt De Zoete. De do centen zijn aangeslagen nu hun school te kijk is gezet als de slechtste school van de Leidse regio. De Zoete wordt op straat aangesproken. „Wat zielig voor jullie, dat jullie de slechtste school zijn", zeggen de mensen. De schoolleider houdt er ernstig rekening mee dat het Trouw-ar- tikel ten koste gaat van het leer lingenaantal en dus ook van subsidie voor zijn school. Van daar dat hij een schadeclaim overweegt. ivijfel aan derschap van oofddorper fddorp wim bank/bill meyer bemiddelingsbureau Cotts, de veelbesproken Britse igmoeder Karen Roche en Hoofddorpse echtpaar Son- i Clemens Peeters bij elkaar :ht, bepleit een DNA-test op pas geboren jongetje Stuart. Cotton, directrice van het au, twijfelt of Peeters wel ader van de baby is. „De y is drie weken te vroeg ge in", zo verklaart zij tegen- deze krant. „Dat feit alleen echtvaardigt een DNA-on- loek." ïgenover de BBC-radio ver- rde Cotton bovendien dat n Roche bekend staat als 'serial liar'. Cotton heeft op ogenblik geen contact meer de partijen, maar acht het alle betrokkenen verstan- duidelijkheid te krijgen, olgens het Britse dagblad ly Mirror zou Roche nu toch eid zijn haar afgelopen keinde geboren zoon af te ui aan het Hoofddorpse tpaar. Die zouden daarvoor )00 pond (ruim 45.000 gul- op tafel moeten leggen, 10 pond meer dan aanvanke- ivas afgesproken. Ie zaak rond het draagmoe- schap kwam in mei in de iliciteit. Karen Roche, die kunstmatig had laten inse- leren met het zaad van Peet- liet toen weten onder geen ling het kind na de geboorte e zullen staan; onder meer dat de relatie met het echt- Peeters was verslechterd, en haar man Stuart zouden )aby als hun eigen kind laten roeien. Het kinderloze tfddorpse paar kondigde rop aan een gerechtelijke cedure te zullen beginnen het kind alsnog te krijgen, gens het echtpaar probeerde he slechts meer geld te krij- ater verspreidde Roche nog gerucht dat ze zich had la- aborteren, maar kort daarop klaarde ze dat verhaal te iben verzonnen. hilversum gpd Nederland krijgt zijn eigen CNN. Als de plannen van de NOS tenminste doorgaan. De publieke omroep wil de komen de jaren beginnen met het op zetten van enkele nieuwe the matische tv-zenders, waaronder een nieuwszender die 24 uur per dag in de lucht is. Volgens B. Geersing, directeur gemeenschappelijke diensten van de NOS, zijn de plannen voor een nieuwszender het meest concreet. Verder denkt de NOS aan tv-kanalen met al leen kinderprogramma's, sport, kunst, actualiteiten en weerbe richten. Het opzetten van thematische zenders is sinds de publieke omroepen digitaal uitzenden via de Astra-satelliet technisch gezien tegen betrekkelijk lage kosten mogelijk. Daardoor kun nen de zenders gratis worden aangeboden. Devraag is alleen of de kabelexploitanten ze in Braadworst, 500 gram.&49'3.75 kilo sxMxs JL25& Witlof, 500 gram s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. en Deze aanbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag 1 november a.s. leiden De Leidse Pieterskerk genoot gisteravond wederom de eer van hoog bezoek. Koningin Beatrix en Prins Claus waren de eregasten op een receptie die de Portugese president Jorge Sampaio en diens echtgenote gaven in het kader van hun bezoek aan Nederland. De president, die vanmiddag vanaf vliegveld Valkenburg terugvloog naar Portugal, verbleef sinds maandag in Nederland, op uitnodiging van de regering. Hij sprak de afgelopen dagen onder anderen met premier Kok en leden van de Eerste en Tweede Kamer. Ook bracht hij, behalve aan de Pieter skerk, een bezoek aan het Internationale Hof van Justitie in het Vredespaleis te Den Haag. FOTO LOEK ZUYDERDUIN hun pakketten zullen opnemen. Geersing verwacht dat wel, om dat de nieuwe zenders 'interes sant genoeg zijn'. Of de plannen daadwerkelijk doorgaan hangt vooral af van de nieuwe Raad van Bestuur van de NOS. De raad, die nog door staatssecretaris Nuis moet wor den ingesteld en vanaf 1 januari aan het werk moet gaan, neemt de uiteindelijke beslissing. Des ondanks is de NOS vast met de voorbereidingen begonnen. Als de plannen worden goedge keurd, gaat wellicht begin 1999 de eerste zender de lucht in. Volgens de NOS bestaat bij het publiek behoefte aan themazenders. „Uit zowel bin nen- als buitenland komt zoveel nieuws binnen dat gewoon blijft liggen. We denken dat mensen dat ook willen zien. Datzelfde geldt voor thema's als sport en kunst." Daarnaast kunnen via de nieuwe zenders program ma's worden herhaald. LAND* -ROVER NIMARC B.V. Lijnbaanstraat 4 2222 AR Katwijk Telefoon 071 -4090922 Uniek vervoermiddel in februari venvacht leiden ruud sep Forse stijging aantal vacatures den haag gpd Het aantal vacatures bij particu liere bedrijven neemt in rap tempo toe. In het tweede kwar taal van dit jaar hadden de on dernemingen ruim 90.000 ba nen te vergeven. Dat zijn er 10.000 meer dan in de eerste drie maanden van dit jaar en 19.000 meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) van daag heeft gepubliceerd. De toename is opvallend om dat het aantal banen normaal gesproken nooit stijgt in het tweede kwartaal. Volgens de onderzoekers is ^o'n stijging de afgelopen acht jaar niet meer voorgekomen. „Het is een teken dat het goed gaat met de econo mie." Vooral in de industrie, de bouwnijverheid, de handel en de zakelijke dienstverlening is het aantal openstaande vacatu res explosief gegroeid. Vergele ken met vorig jaar is de vraag naar werknemers in deze be drijfstakken met minstens een kwart gestegen. Niets staat de komst van twee hybride bussen naar Leiden meer in de weg. Nu een subsi die van 850.000 gulden van het ministerie van economische za ken binnen is, kunnen streek vervoerder ZWN en de gemeen ten in de Leidse regio met ze kerheid melden dat de bussen eind februari in Leiden en Lei derdorp kunnen gaan rijden. De bussen, die zowel op diesel als op accu's kunnen rijden, zijn uniekin Nederland. Het grote voordeel van hybri de bussen is dat ze in de bin nenstad op de accu kunnen rij den, zodat in elk geval in deze drukke omgeving geen schade lijke uitstoot plaatsvindt. Het grote nadeel van de bussen is de prijs: een hybride bus is twee keer zo duur als een gewone dieselbus. Omdat de vervoer der, de gemeenten en het mi nisterie een duit in het zakje Voor periode van drie maanden LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 ■y Heerlijk ontspannen bij Kuur Thermen Vitalizee in combinatie met een bezoek aan Kurtiaus Hotel Zie aanbieding elders in de krant de Schilkerwcg en de Zevenho- venseweg. De tien windmolens hebben een hoogte van zestig meter en moeten voldoende energie geven voor 4.000 huis houdens. Bij helder weer zijn de windmolens straks vanuit Al phen aan den Rijn en waar schijnlijk ook Rijnsaterwoude te zien. Pagina 23: Korteraarsche Hoek is 'winderig genoeg' HET WOORD IS AAN Rousseau Het misdadige wordt ge makkelijker gebiecht dan het belachelijke. °710o *711° 3710° 10% 20% 30% ÏSESS# 50% 30% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland 3,5 Buitenland7 Cultuur11 t/m 15 Economie6 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving18 Randstad22 Regio17,19,21,23 RTV/programma's 9 Schrijvende lezers18 Sport27,29,31 Strips Uitgaan 20 doen, is het mogelijk om twee bussen te laten rijden. Zij wor den ingezet op lijn 16. De milieuvriendelijke bussen hebben nog een voordeel dat tevens een nadeel is. Op de ac cu zijn ze fluisterstil. Dat is mooi, maar aan de andere kant kan het ook gevaar opleveren. In het Duitse Oberstdorf waar de bussen al een tijdje rijden, zijn ze om die reden voorzien van een koeienbel. Hoe de bus sen in Leiden hoorbaar worden gemaakt, wordt nog onder zocht. De kortingsbon betreft het najaarsconcert door het Lei derdorps Kamerkoor in de Pieterskerk. Geldkraan dicht voor opleidingen in Katwijk den haag/katwijk jan kuys De kosten van drie opleidingen die de Leidse scholengemeen schap Emilie Knappert verzorgt in het gebouw van het MBO Katwijk, zullen niet worden ver goed door onderwijsminister Ritzen. Ook wil hij geen diplo ma geven aan de 61 leerlingen die dit jaar zijn begonnen aan de opleidingen verpleging, ver zorging en sociaal pedagogisch werk. Dit alles, omdat het Re gionaal Opleidingen Centrum (ROC) Midwestgroep, verant woordelijk voor het opzetten van de opleidingen in Katwijk, dit zonder toestemming van het ministerie heeft gedaan. Het ROC Leiden (Holtlant College), met een vestiging in Katwijk, had een klacht ingediend om dat de Midwestgroep met de niet-erkende opleidingen onei genlijke concurrentie zou be drijven. P. Geurts van de Mid westgroep meldt dat er zeker beroep zal worden ingesteld te gen het niet vergoeden van de opleidingen. Eventueel neemt de Midwestgroep de financ iële gevolgen zelf voor haar reke ning. Wat betreft de uit te rei ken diploma's voorziet Geurts geen problemen. „Volgend jaar staan deze leerlingen allemaal officieel ingeschreven Pagina 19: 'Wij hebben de /.aak niet geflest' wassenaar erna straatsma Duinrell biedt de komende drie maanden onderdak aan 150 asielzoekers. Het Centraal or gaan Opvang Asielzoekers (COA) heeft in het Wassenaarse pretpark dertig 'duingalows' ge huurd, omdat alle opvangcentra in Nederland vol zitten. Het COA is daarnaast in onderhan deling met de eigenaars van het voormalige Hotel Wassenaar, over heropening van deze ac commodatie als asielzoekers centrum. De nood is hoog bij het COA, dat vorige week tientallen hotels aanschreef met de vraag of ze tijdelijk onderdak kunnen bie den aan asielzoekers. Ook alle gemeenten die ooit asielzoekers hebben ondergebracht zijn be naderd met de vraag of ze hun voormalige opvangadressen weer willen openen. Wassenaar was een van die gemeenten. 'Hotel Wassenaar' was van mei 1994 tot maan 1997 al in gebruik als asielzoekerscen trum. Het centrum werd zeven maanden geleden gesloten, om dat de stroom asielzoekers zo danig afnam dat er leegstand dreigde. De recente instroom van asielzoekers valt echter veel hoger uit dan het COA ver wachtte Justitie rekende voor 1997 op 20.000 asielzoekers, maar het aantal aanmeldingen ligt nu al op ruim 30.000. Ia, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Adres l'osli odc: Tel: (I.v •zorglng) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J Per maand Per kwartaal Oautomati»cli <1. ')2.05) i automatisch (f. 31,95) OacceptRlro (f. 93.05) - Handtekening: I Nr. bank/giro: Hij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. I)eze bon in oen envelop, /onder post/egel. U-ldsch Dagblad, Abonnee-service, 8"71214r4ÖOTT4" OF BEL 071 -51 28 030 vmda*

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1