E 7. Wij hebben de zaak niet geflest' zeiden is onvriendelijk voor studenten' eroen Labordus, een ondernemer in zijn vrije tijd Kamerconcert Leiden Regio Cadeautjes diabetesvereniging ANDEL Kfl WANDEL Fancy Fair Lokhorstkerk Havo van Northgo beste school van Nederland 95 ^sintratuin ir thomas erdbrink Langenberg krijgt alle Pi ten van de studenten over teen. In zijn eentje, als ver- tme woordiger van de ge- ge te. „Leiden is geen stu- is riendelijke stad", is een tar'ig die hem wordt voorge- Ki en. Maar Langenberg is en vrolijk. En hij is het niet mi e stelling eens. wethouder neemt deze sdagavond in sociëteit va us deel aan een discussie de relatie tussen de ge- ovtte en de Leidse student, e ri jetekent dat hij tal van ten moet aanhoren van de tainten. Die zeggen bijvoor dat ze zich gediscrimi- le voelen door de gemeente, lensen onder de 27 jaar parkeervergunning geeft, nfle zeggen dat het enorm abe ijk is om na het behalen ndi un bul woonruimte te vin- Panellid en student Mi- n d Juffermans weet dat je in Haag als afgestudeerd aca- nod cus van de sociale dienst leri talf jaar ongestoord de tijd om een passende baan te K tl. „Hier moet je direct als •gat ipeller aan de slag", zegt ezit mans ontevreden. Hij ziet ok veel afgestudeerden de ials over kop verlaten, dichten van formaat, maar erei ethouder heeft overal een ?de sing voor. Hij belooft dat ijn partij D66 het (weer) het zeggen krijgt, ook jon- een parkeervergunning atotn. „Toen het college des toe lie maatregel bedacht, was OV-jaarkaart, maar die ivei|iu niet meer zoveel voor." uitgebreide antwoorden tert Langenberg vervolgens 1. PIV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356-130 de woningnood voor afgestu deerde studenten te weerleg gen. Volgens hem is de Stich ting Studenten Huisvesting te genwoordig een stuk soepeler voor afgestudeerden die eigen woonruimte zoeken. Als hij merkt dat hij niet overtuigt, zet hij snel de wethouderspet af en spreekt vanuit zijn functie als 'partijbons'. „Wij denken erover om de Stichting compleet te la ten opgaan in de woningbouw verenigingen", zegt hij op bijna samenzweerderige toon. Daar heeft het publiek niet veel op te zeggen. Klachten De bollenpellende academicus, dat lijkt Langenberg wat over dreven. Weten de studenten wel dat het behoorlijk goed gaat met de vaderlandse economie? „Ik weet dat er wat studies zijn waar het uitzicht op een baan wat minder is, maar voor de meesten onder jullie moet het in deze tijd niet moeilijk zijn om een baan te vinden." De studenten zijn niet de eni gen met klachten. Langenberg heeft zelf ook wel wat aan te merken op het morrende pu bliek, dat in ieder geval qua zeuren op één lijn zit met de Leidenaars. Hij vind dat er een beetje wordt afgedwaald als ie mand uit het publiek klaagt over coffeeshops en Engelse krakers. „Ik hoor alleen maar studenten klagen over dingen die de gemeente voor hen kan doen. Jullie moeten zelf ook eens iets ondernemen om meer met de Leidenaars in contact te komen", vond hij. Gepiep van de studenten over kinderfeesten en activiteiten met de jazzweek kunnen hem niet overtuigen van de goede bedoelingen van de studenten naar de Leidse burgers. „Excuusdagen", noemt hij deze bezigheden. En daar kunnen de studenten het mee doen. ■ecteur Geurts van Emilie Knappert: Vervolg van voorpagina minister wil marktwerking in het onderwijs, en daar- oort ook het dingen naar de gunsten van de klant." cteur Geurts van de Emilie Knappert kan zich wel :gen stellen dat het ROC Leiden vindt dat de Midwest- p op een oneigenlijke manier leerlingen klanten af- maar hij blijft erbij dat zijn organisatie niet willens letens heeft geprobeerd de zaak te flessen. „We-heb- slechts een poging gedaan het eigen ruimtegebrek 3*e Storm Buijsingstraat in Leiden op te vangen." mg/katwijk jan kuysklaring voor de gang van zaken. n voorpagina Geurts: „In Leiden hadden we ruimtegebrek voor alle oplei- loemt het jammer dat het dingen. Daarom hebben we be- ant College de zaak op de- sloten in Katwijk opleidingen ijze heeft aangekaart. Vol- aan te bieden, waar ook behoef- hem is er een logische ver- te aan was. Volgens de regel was toestemming nodig, opdat nieuwe ROC's en reeds be staande ROC's geen ongelijke competitie zouden krijgen. Wij kenden die regel wel, maar dachten dat die vooral in de ou de situatie geldig was. Wel heb ben we in Katwijk bekendheid gegeven aan de nieuwe oplei dingen. Dat was niet helemaal volgens het boekje." Volgens woordvoerder Cor Ottens van het ministerie van onderwijs kan het rijk weinig doen aan de kwestie. „Dit is een zaak tussen school en leerling. Als de leerlingen zich benadeeld voelen en eventueel schade claims willen indienen, zullen zij de school mopten aanspre ken." Als in Katwijk wordt ver der gegaan met de opleidingen kan het ministerie daar weinig aan doen. Pas als leerlingen een individuele klacht indienen bij de onderwijsinspectie kan van geval tot geval worden bekeken of een oplossing te vinden is. Nadeel Voorzitter M. Candido van het college van bestuur van het ROC Leiden noemt het onzorg vuldig dat scholen op deze wijze met leerlingen omgaan. „Het was niet onze bedoeling dit spe cifieke geval aan de kaak te stel len, maar wij wilden signaleren dat er een wildgroei in opleidin gen dreigt te ontstaan." Volgens Candido heeft het ROC Leiden wel degelijk nadeel ondervon den van de niet-erkende oplei dingen in Katwijk. „Leerlingen die zich aanvankelijk hier had den aangemeld, hebben zich af gemeld en zijn vervolgens naar het MBO Katwijk gegaan." Candido weet dat per 1 janu ari 1998 het alle ROC's vrij staat zich waar dan ook te vestigen. Dat is in nieuwe regels vastge legd. Candido: „Op dat moment kan er een grote concurrentie slag beginnen, die kan leiden tot een enorme versnippering in het aanbod van opleidingen. Dat zou een buitengewoon slechte zaak zijn." Het PvdA- Kamerlid W. van Gelder weet dat die vrees er is, maar denkt dat het in de praktijk wel zal meevallen. leiden dorith ligtvoet Wie jarig is, trakteert. De Leid se afdeling van de Diabetes vereniging bestaat op 5 no vember vijftig jaar. Dus heb ben de ziekenhuizen in de re gio cadeautjes voor hun pa tiënten gekregen. Extraatjes die ze meestal niet uit hun eigen budget kunnen betalen, video apparatuur bijvoorbeeld of een speelkeukentje. De leden van de vereniging hebben een paar jaar gespaard voor de cadeaus. Omdat ze voor thema-avonden en cur sussen gebruik mogen maken van verschillende ruimten in de ziekenhuizen, wilden ze iets terugdoen. „Ook konden we op deze manier benadrukken dat we samenwerking met de ziekenhuizen belangrijk vin den", zegt bestuurslid G. Turk. Dus kreeg het Academisch Ziekenhuis in Leiden (AZL) een bergmeubel met televisie- en videoapparatuur. Het Diaco- nessenhuis ontving een speel- winkel voor de kinderafdeling. Het Rijnlandziekenhuis kreeg voor zijn vestigingen in Leider dorp en Alphen aan den Rijn een koffie- en theemeubel compleet met apparatuur en serviesgoed. Ook nam dit zie kenhuis vier folderstandaards voor de diabetespolikliniek in ontvangst. „We hebben de ziekenhui zen zelf hun cadeaus laten uit kiezen", vertelde J. Ros, voor zitter van de Leidse afdeling van de Diabetesvereniging gis teren. „We wilden over de grenzen heenkijken, dus de ca deaus hoefden niet per se op diabetes-afdelingen terecht te komen." Professor J.M. Wit is hoofd van het kinder- en jeugdcen trum van het AZL en hij nam gisteren de presentjes in ont vangst. Hij zei dat ziekenhui zen dit soort extraatjes meestal niet kunnen aanschaffen. Toch zijn dit soort cadeaus belang rijk, omdat ze het leven voor de zieke kinderen iets aange namer maken. Ook M. Hoekstra, hoofd ver pleging van de kinderpolikli niek van het AZL, was opgeto gen. „Eén van de twee videore corders kan meegaan als een kind een onderzoek moet on dergaan. Zo'n test duurt soms een uur. Een videofilmpje kan - zeker bij erg zieke kinderen - voor afleiding zorgen." Thema-avond op 5 november De Leidse afdeling van Diabetesvereniging Nederland houdt 5 november een thema-avond in het Academisch Ziekenhuis. Ook is er een informatiemarkt voor belangstellenden. Dit gebeurt met het oog op het 50-jarig bestaan van de afdeling. Vanaf zeven uur 's avonds zijn de deuren van collegezaal 1 geopend. Dokter B.O. Roep, houdt een lezing over de laatste wetenschappelijke ontwikkelingen rond deze ziekte. Vanaf 21.15 uur is er op het Boerhaaveplein een informatie markt. Tijdens de markt kan men zich inschrijven voor een cur sus diabetes mellitus, zoals suikerziekte officieel heet. Deelne mers leren tijdens zes bijeenkomsten hoe ze met deze ziekte kunnen omgaan. De cursus is bestemd voor diabeten, familiele den, partners en huisgenoten. Het AZL kreeg gisteren een bergmeubel met televisie- en video-apparatuur. nU i./ >M///'//-", NOG TWEE NACHIES SLAPEN EN DAN NAAR... PROPOP '97 Met drie superkanjers om je wakker te houden: GINA'S BAND OF BLUES.. THE PUB BAND THE CLARKS. Voor maar 15 piek kun je er ook nog bij zijn, ren je dus rot naar Rits Mode, Janvossensteeg; Fielemon, Bevrijdingsplein 1; Labrujere, Haarlemmerstraat; Stadsgehoorzaal of Het op Zondag aan de Lammermarkt. Een zestigerjarenfeest zonder opsmuk. Tot zaterdagavond kwart voor negen: we starten met Gina..! RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071-535 64 36, FAX 071-532 19 21 leiden Reisbureau op zolder daj geest «suzanne barbier rotei r vroeger aan zijn ouders gevraagd wat de kleine n wilde worden, kreeg men ast hetzelfde antwoord: Jeroen Labordus, eigenaar het kleine wintersportreis- au Freetime Travel, knikt id. „En dat is nog Is zo. Ik heb altijd het ge- gehad dat ik het zakenle- in moest, geld verdienen, iets wat in de familie zit, broer heeft dat ook. Die esfd it ook zijn eigen zaak." sdajn eigen bedrijf beginnen is ding, maar een goed pro- is een tweede. Twee jaar len kreeg de nu 23-jarige rdus opeens een kans voor doel. Via een oude buur- iv, 'die echt iedereen kent', Labordus bij reisorganisa- oveoost van Grimbergen aan in het Zwitserse npoussin. De 21-jarige me- logistiek werd skigids in rt"6' (rensgebied van de Franse Zwitserse Alpen. „Moet je oorstellen, 650 kilometer i speciaal miniklasje kinderen en véél rust. Ik voor Van Grimbergen alles, ontving gasten en Ide s'avonds voor dee-jay. 'tg me heel goed omdat ik hele studie parttime heb Inerd in party-centra in de seizoensbaan sloot boven- prima aan bij zijn oude voor de wintersport, irlijk. Ik sta al vanaf m'n op de ski's. Een tante had ger een chalet aan de Fran- ens, waar we met het hele gezin heengingen." Hij wijst in het familiealbum naar een klein jochie dat van top tot teen is in gepakt. „Het duurde even voor ik de draai te pakken had, maar daarna was ik niet meer van de piste af te slaan." Na een seizoen in het intieme wintersportgebied Champous- sin, met maar drie hotels en wat appartementencomplexen, be dacht Labordus dat hij eigenlijk zijn eigen baas wilde zijn. „Van Grimbergen had daar een mo nopoliepositie en dat beviel de hoteleigenaar niet zo. Die wilde de locatie chique houden, ter wijl de reisagent met goedkope re massa-aanbiedingen wilde beginnen. Of ik niet een zelf standig bemiddelaar wilde wor den, om Van Grimbergen een beetje concurrentie te bezor- gen?" De jonge ondernemer glun dert als-ie eraan terugdenkt. „Hij hoefde het maar één keer te vragen. Mijn oude baas gun de het me wel, madr hij nam het de hoteleigenaar niet in dank af." Afgelopen jaar begon Labordus definitief als zelfstan dig ondernemer. Dat wil zeg gen, ondernemer in zijn vrije tijd, want overdag werkt Jeroen Labordus gewoon op Schiphol voor een Braziliaanse vliegtuig maatschappij. Dat is ook de re den dat de Oegstgeestenaar nog bij zijn ouders woont, waar hij zijn kantoor op zolder houdt. „Eigenlijk vind ik het tijd om op mezelf te gaan wonen, maar het geld is er even niet. Dat zit in de brochures, een nieuwe printer en een fax-apparaat. Kwestie van investeren." Voor zo'n dertig vakantiegan gers verzorgde hij in zijn eerste seizoen met succes een hotelka mer of appartement in het zon overgoten Champoussin. „Ge lukkig kom ik uit een echte Leidse familie met een grote kennissenkring. Mensen gaan toch liever met een bekende in zee." Met groot enthousiasme vult hij zichzelf aan. „Dertig klanten lijkt misschien niet veel, maar ik wil rustig beginnen. Voor komend seizoen gok ik op vijftig, met name jonge gezin nen met kinderen, en vandaar zie ik het wel. Kijk naar Djoser, dat bureau is ook op een klein kamertje begonnen. En nu is dat een van de grootste op zijn gebied. Het kan dus wel." Leidse weer instrumenten bij Van der Wiel De Leidse optiek Van der Wiel viert dit jaar zijn diamanten ju bileum. Dat is aanleiding om een aantal authentieke Leidse weerinstrumenten aan te bie den. Het gaat daarbij om een barometer, een thermometer, een sympiesometer (een com binatie van barometer en ther mometer, ook wel bekend als tendens-barometer) en een stormglas (waarin met behulp van kamferkristallen het weer kan worden voorspeld. De in strumenten zijn gedecoreerd met afbeeldingen van de Mors- poort, het Stadhuis en het Leid se stadswapen. Van der Wiel is gevestigd aan de Nieuwe Rijn 62. Het orgel in de Lokhorstkerk in Leiden is hard aan restauratie toe. Daarom wordt er morgen in het gebouw aan de Pieterskerkstaat een fancy fair gehouden. Van 10.30 uur tot 17.00 uur is er een rad van avontuur en worden er bloemen, handwerk, curiosa en zelfge maakte taarten verkocht. Voor kinderen zijn er speciale activiteiten. noordwijk irene nieuwenhuijse De havo-afdeling van het Nor thgo, de openbare scholenge meenschap voor mavo, havo en atheneum in Noordwijk, is de beste school van Nederland. Dit is de uitslag van een enquête van het Landelijke Actie Komi- tee Scholieren (LAKS). Met het onderzoek wilde het LAKS ach terhalen hoe tevreden scholie ren zelf over de door hen be zochte onderwijsinstelling zijn. De vragenlijsten van het LAKS zijn ingevuld door 14.000 scho lieren, verdeeld over 86 scholen. De enquête bestond uit zes on derdelen. Zo waren er vragen over het gebouw, de organisatie, de in spraak van leerlingen, de lera ren, andere personen op school en de begeleiding. Het Northgo is een school met 950 leerlin gen. Er wordt onderwijs gege ven door 70 leerkrachten. De witte trompetlelle bloeit als kamerplant het hele najaar met witte bloemen. Staat graag 2n licht plekje in huis, maar liever niet in de volle zon. Van 12.95 voor Tel. 071-5322203

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19