Coupplegers in Suriname overgedragen Filmen van kindermishandeling blijkt omstreden Akkoord Italië-Libië irriteert VS Buitenland Vroege winter EU geeft voor een miljoen gulden hulp aan Indonesië WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 Schilder onthoofdde Kleine Zeemeermin kopenhagen De in middels overleden schilder Henrik Bruun heeft 1964 het beroemde beeld van de Kleine Zeemeer min, in de haven van Kopenhagen, ont hoofd. Dat zegt Anne- mette Sörensen, een gezaghebbend histo- 'ca, in de krant Poli- ken. De zaak kreeg destijds wereldwijde aandacht. Volgens Sörensen protesteer de Bruun met zijn ac tie tegen gevestigde en slechte kunst, foto ap bjarne lüthke Burundi roept hulp van VN in Bujumbura» De minister van buitenlandse zaken van Burundi, Luc Rukingama, heeft gsiteren de Verenigde Naties en de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid opgeroepen te bemiddelen in het conflict met Tanzania. Sinds een maand beschieten de grenstroepen van beide landen elkaar als gevolg van onenigheid over de opvang van Burundese Hutu-vluchtelingen in Tanzania. Burundi zegt dat onder de vluchtelingen Hutu-rebellen zijn; Tanzania ontkent dit. Blinde Italiaan had rijbewijs rome Een Italiaanse rechter heeft gisteren een man vrijgespro ken die verdacht werd van fraude. De man stond geregistreerd als blinde, maar had tevens een rijbewijs. De 29-jarige Italiaan wist de rechter ervan te overtuigen dat hij na een bezoek aan de katholieke bedevaartplaats Lourdes in Frankrijk zijn gezichtsver mogen had teruggekregen. Huis Hitier wordt documentatiecentrum bonn Hitler's buitenverblijf op de Zuid-Duitse Obersalzberg wordt een documentatiecentrum. Daarmee wil de deelstaat Beieren voorkomen dat het complex een bedevaartsplaats voor neo-nazi's wordt. De vraag wat er met de Obersalzberg moet ge- pabeuren werd actueel toen de Amerikanen twee jaar geleden het ■complex teruggaven aan de Beierse regering. De villa van Hitier lis jaren geleden al gesloopt, alleen een deel van de overige ge- Hbouwen bleef bewaard. Deense kerk akkoord met homohuwelijk kopenhagen De Deense Lutherse Staatskerk heeft gisteren de weg vrijgemaakt voor kerkelijke inzegening van het homohuwe lijk, maar tegelijkertijd bepaald dat daar geen afzonderlijke plechtigheid voor mag worden gearrangeerd. Het huwelijk in kwestie zal worden gesloten als onderdeel van een gewone kerk dienst. De kerk was jarenlang diep verdeeld over het vraagstuk. Denemarken was in 1989 het eerste land dat hethomohuwelijk voor de wet legaliseerde. VN: kruisigingen en slavernij in Sudan geneve Het regime in Sudan maakt zich schuldig aan ernstige schendingen van de rechten van de mens met praktijken als kruisiging van ter dood veroordeelden en slavernij. Dit zegt de voorzitter van de VN-commissie voor de rechten van de mens, Christine Chanet. Volgens haar hanteert Sudan bovfêfi'dien lijf straffen en dwingt het kinderen dienst te nemen in het leger. Onderzoekers: Angst is aangeboren new york Mensen die bangelijk zijn uitgevallen, zijn zo gebo ren. De'angstgevoelens zijn vooral sterk aanwezig bij emotionele mensen. Dat zijn de conclusie van Amerikaanse wetenschappers die onderzoek doen naar de genetische factoren die angst en schrik veroorzaken. De onderzoekers van de universiteiten van Colorado en New York hebben nog niet het angst-gen zelf ont dekt. CNN wil reporter naar Mir te sturen cape Canaveral De Amerikaanse nieuwszender CNN overweegt een journalist te stationeren aan boord van het Russische ruim testation Mir. CNN-woordvoerder David Tally zei gehoord te hebben dat de prijs voor een bezoek aan Mir tussen de tien en twintig miljoen gulden is, maar benadrukte dat in gesprekken met de Russische ruimtevaartdienst nog niets is gezegd over de kosten. De Japanse zender TBS betaalde de Russen in 1990 24 miljoen gulden voor een ruimtereis van een journalist. Witte haai valt Australische surfers aan 'Erth Een meterslange witte haai heeft gisteren twee Australi sche surfers aangevallen. De 51-jarige Brian Sierakowski peddel de met zijn vriend Barney Hanrahan op een surfski, een kruising tussen een kajak en een surfplank, toen plotseling de haai met enkele krachtige kaakslagen het vaartuigje in tweeën beet. Daar bij miste het dier de voeten van de man rakelings. Het dier sloeg Sierakowski met zijn staart in zijn gezicht, zijn vriend bleef on gedeerd. Andere surfers wisten het tweetal te redden. Zwitserse banken openen Internet-pagina itl» Wie weten wil of er in Zwitserland nog een bankreke- bestaat van een in de Tweede Wereldoorlog omgekomen .jyucm.Jielid, kan sinds vanmorgen zes uur terecht op Internet-pa gina http://www.dormantaccounts.ch. Met een zoekprogramma lis na te gaan of een er een relatie bestaat met een van de meer dan 10.000 Zwitsers en ongeveer 3.700 buitenlanders die voor 1945 een rekening bij een Zwitserse bank openden. De totale lijst wordt ook in tal van kranten gepubliceerd. Proces tegen voorvechters van Padania rome» Het parket van de Noord-Italiaanse stad Verona heeft be sloten de 44 belangrijkste (parlements)leden van de separatisti sche partij Lega Nord te verhoren. Deze partij wil van een deel van Noord-Italië de zelfstandige staat Padania maken. Magi straat Guido Papalia wil de 'Leghisti' beschuldigen van 'aanslag op de eenheidstaat', een delict waarvoor levenslange gevange nisstraf staat. De Lega Nord hield afgelopen zondag verkiezin gen voor het parlement van Padania. Clinton en Jiang ontmoeten elkaar Washington De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gister avond zijn Chinese ambtgenoot Jiang Zemin in het Witte Huis ontvangen voor een informele ontmoeting. Het gesprek duurde volgens een Amerikaanse regeringsfunctionaris bijna twee uur, een uur langer dan was voorzien. De twee leiders hebben vol gens een woordvoerster van het Witte Huis besloten een telefo nische 'hotline' tussen Washington en Peking te installeren. Te vens kwamen de rechten van de mens, Tibet, Taiwan en de ge schiedenis van hun land ter sprake. Paradijselijke eilanden zakken weg iqnnAls de zeespiegel de komende honderd jaar met dezelfde snelheid blijft stijgen als op dit moment, dan zullen toeristische trekpleisters en belangrijke natuurgebieden in het Caribisch ge bied, de Indische Oceaan en de Stille Zuidzee overspoeld wor den. Deskundigen lieten deze waarschuwing gisteren horen in Bonn tijdens voorbereidingsbesprekingen voor de klimaatconfe rentie in Japan in december. Collega-kinderarts over project van Southall: Hij heeft heel wat schade aangericht met zijn video 's londen hans geleunse correspondent De verborgen camera die kinderarts David Southall in zijn behandelkamer in een Engels ziekenhuis installeerde leverde gisteren wereldnieuws op. Moeders die wachtend op de dokter hun baby of peuter een arm breken of zelfs proberen te wurgen, het is nau welijks voorstelbaar en in elk geval heel moeilijk te bewijzen. „Daarom werkte ik ook met die verborgen camera. Je moet om kinderen die zichzelf niet kunnen verdedigen bescherming te bieden tegen hun ouders soms uitzon derlijke middelen gebruiken", zegt Southall via de telefoon .vanuit een ca ravan ergens in Engeland, even rust zoekend na alle publiciteit over zijn schokkende filmproject. Een kinderredder zonder vrees of blaam, die Southall? „Hij heeft heel wat schade aangericht met zijn video's", zegt Colin Morley. Ook hij is kinder arts, in het Addenbrooks ziekenhuis van Cambridge. Maar Southall kent hij vooral goed van de rechtbank, waar zij als getuigen-deskundigen recht tegen over elkaar stonden: Southall om een ouder veroordeeld te krijgen wegens mishandeling, Morley namens de ver dediging om dat te voorkomen. In een aantal gevallen waren het de vi deobeelden van Southall die bereikten dat een van mishandeling verdachte ouder als dader kon worden aangewe zen en uit de ouderlijke macht werd gezet. Morley: „Ik heb zes van die vi deo's gezien. Soms zijn ze van belab berde kwaliteit en voor meer dan één uiüeg vatbaar. Een moeder die kieke boe met haar kind speelt en haar hand op zijn ogen en neus legt. Nee, zegt Southall dan, een poging tot verstik king, die hand bedekt mond en neus." Maar Southall had vaak de schijn mee. De gefilmde patiëntjes waren immers naar hem doorgestuurd door collega kinderartsen uit het hele land, juist omdat er verdenking bestond dat ziek teverschijnselen als plotseling flauw vallen, hevige ademnood en blauw worden, geen of gebrekkige gewichts toename werden veroorzaakt door de ouders. Het was in de kindergeneeskunde geen geheim dat Southall en zijn rechter hand dr. Samuel al vanaf 1986 in het Londense Royal Brompton met verbor gen camera's operereerden om te ont dekken of ouders, en in veel gevallen de moeder, schuldig zijn aan de ge heimzinnige ziektes van hun boreling. De methode was dan om het kind bij voorbeeld op een ECG-machine aan te sluiten en de moeder erbij te laten wachten. Vanuit een aangrenzende ka mer hielden verpleegsters en soms po litiemensen dan in de gaten wat er ge beurde. Als de beelden echt dreigend werden, werd ingegrepen. „Nee, het is niet netjes om mensen bloot te stellen aan deze vorm van be waking. En het is ook niet netjes van dokters om dit te moeten doen", zegt Southall. „Maar het belang van het kind moet voorop staan. In een aantal gevallen toonde de video aan dat er geen sprake van mishandeling was. Maar ook werden vreselijke dingen vastgelegd; keurige buders, die een tandenborstel in de keel van hun peu ter ramden." Hij klinkt wat minder enthousiast als we vragen waarom er in zijn bureau werd ingebroken vorig jaar en hij na tien jaar het videogebeuren plotseling stopzette. Ten eerste was het geen ge heim meer dat bij ons gefilmd werd, zegt hij, dus dan werkt het niet meer. En ten tweede hebben we in die tien jaar zoveel ervaring opgedaan met dit soort zaken dat veel minder videowerk nodig is om te herkennen dat mishan deling de oorzaak is van zaken als wie- gedood of bijna-wiegedood. Maar die inbraak dan? Dat was, zegt hij, geen inbraak, maar diefstal van vertrouwelijke documenten over mis handelde kinderen door een vrijwillig ster die in ons team was geïnfiltreerd. Zij werkte voor een organisatie MUMS (Mothers under Munchhausen Syn drome) die probeerde ons werk te stoppen, vermeldt hij kortaf. Freelance-journalist Brian Morgan moet om die uitleg lachen. MUMS, zegt hij, was niet meer dan één vrouw, Sharon, die uit de ouderlijke macht was ontzet met behulp van een video van Southall. Sharon was niet de enige. De jonge moeder Gwynnetth Tennoy heeft, zegt Morgan, moeten vechten om haar onschuld aan kindermishan deling voor de rechter te bewijzen, om dat Southall's video het tegendeel leek aan te tonen. Zondag zal Morgan, die Southall al een aantal jaren op de voet volgt, in de Independent on Sunday onthullen wat er volgens hem allemaal mis is gegaan aan het videoproject van Southal 1. Het achterste van zijn tong wil hij derhalve nog niet laten zien. Het ministerie van gezondheidszorg heeft nog slechts met 'belangstelling' kennisgenomen van Southalls veertig pagina's tellende rapport, dat binnen kort in een Amerikaans blad wordt ge publiceerd. Ook het Royal College of Paediatrics reageerde met een redelijk afstandelijke verklaring op Southalls onthullingen. Bouterse: Nederland zaait verwarring De Nederlandse en Amerikaanse ambassades in Parama ribo hebben twee Surinamers, die betrokken zouden zijn geweest bij de voorbereiding van een coup, aan de auto riteiten overgedragen. In totaal zitten zeventien mensen vast wegens 'samenspanning'. Nog zeker één verdachte zou voortvluchtig zijn. Volgens adviseur van staat Bou terse zaait Nederland verwarring met zijn informatie over de verijdelde couppoging. paramaribo-den haag anp De twee Surinamers hadden bij de ambassades aangeklopt om dat zij voor hun leven vreesden, zo verklaarde minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) gisteren in Den Haag. Het gaat om korporaal Hoepel, die zich bij de Nederlandse ambassade meldde, en burger Bahareea, die zich bij de Amerikaanse am bassade vervoegde. Nederland en de VS, die in deze zaak één lijn trekken, kregen van de Suri naamse autoriteiten de toezeg ging dat de mensenrechten van Hoepel en Bahareea zullen wor den geëerbiedigd. Daarop meldden de twee zich vrijwillig bij Justitie. Het initiatief om de mensen over te dragen lag bij Nederland en de VS; de Surinaamse autori teiten „wisten niet dat de twee bij ons zaten", aldus Van Mier lo. „De president heeft persoon lijk opdracht geven tot een vlek keloos proces." Nederland had volgens de minister wel een heel bijzondere reden moeten hebben om mensen te onttrek ken aan een gerechtelijk onder zoek als er sprake is van een po ging tot destabilisatie. De arrestanten vijf burgers en twaalf militairen van lage rang worden verdacht van 'samenspanning', een misdrijf waarvoor ze tot tien jaar gevan genisstraf kunnen krijgen. De identiteit van de meeste gevan genen is nog altijd onbekend. Bouterse heeft de regering in Paramaribo gisteren opgerot' pen tegenwicht te bieden aan de stroom van informatie uit Nederland over de staatsgreep van zaterdag. Deze informatie is volgens hem alleen bedoeld om in de vroegere kolonie verwar-, ring te zaaien. De vroegere legerleider werd gisteravond geïnterviewd in het programma Na 't Nieuws van de staatstelevisie STVS. 11 ij zei dat de couppoging van zaterdag 'voor honderd procent ge slaagd' zou zijn als niet was in gegrepen. Uit de aantekeningen die bij de aangehouden ver dachtèn is aangetroffen, blijkt dat Bouterse op de lijst stond om te worden geliquideerd. Behalve de naam van Bouter se stond ook die van Meivin Linscheer op de 'dodenlijst'. Linscheer, die als luitenant-ko lonel één van de getrouwen van Bouterse als legerleider was, is hoofd van de inlichtingendienst van president Wijdenbosch. Staatsgreep Zambia mislukt lusaka Rtr-afp-anpallemaal worden aangehou den". De man die zich Solo noemde is inmiddels geïdentificeerd als kapitein Lungu. De meeste coupplegers konden worden aangehouden in het gebouw van de omroep waar zij zich verborgen hielden. Lungu meldde via de radio dat hij Chi luba had afgezet om een einde te maken aan de chaos in Zam bia als gevolg van misdaad en corruptie. De couppoging in Zambia is mislukt. Van de militairen die onder leiding van 'Kapitein So lo' maandagnacht probeerden de macht over te nemen zijn er twintig gearresteerd. Eén sol daat is door regeringsgetrouwe militairen doodgeschoten. Een woordvoerder van president Chiluba kondigde meer arresta ties aan „omdat wij vastbeslo ten zijn ervoor te zorgen dat ze jakarta »gpd-ap van de bijstand die individuele EU-lidstaten al geven. Indone sië ontving al bijdragen van Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Griekenland, Fin land en Zweden. Australië zal voor ruim 400.000 gulden voedselhulp stu ren naar de door droogte getrof fen Indonesische provincie Irian Jaya. Volgens minister Downer van buitenlandse zaken is tweederde van de kinderen in afgelegen gebieden op Irian Jaya ondervoed pn zijn er al vierhonderd mensen aan de ge volgen van voedsel- en waterte korten overleden. De gevolgen van de droogte zijn nog verer gerd doordat het gebied vanwe ge smog en rook, gevolgen van de enorme bosbranden, niet voldoende kan worden bevoor raad. Kolonel Khadajfi wil 'erkenning van Italiaans crimineel verleden De Europese Unie biedt de Indonesische regering voor on geveer een miljoen gulden hulp aan bij het bestrijden van de branden die Indonesië sinds april teisteren. In de loop van vandaag wordt de preciese in houd van het hulpprogramma bekend, maar volgens een di plomatieke bron in Jakarta gaat het om zowel materieel als ken nis. Onder -meer wordt geavan ceerde computersoftware ter beschikking gesteld voor het opsporen van brandhaarden. Ook als boven een gebied veel rook hangt, kunnen daarmee branden worden waargenomen. Het Europese waarnemingssys teem is tevens geschikt voor het opsporen van illegale houtkap. De Europese hulp staat los rome eelco van der linden correspondent Italië staat op het punt een verdrag te slui ten met Libië en de betrekkingen met dat land vrijwel te normaliseren. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken Lamberto Dini, duidelijk aangemoedigd door het be zoek van de Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela aan Libië, heeft gezegd dat het tijd is het isolement van 'Tripoli' te be ëindigen. Maar zo makkelijk laat kolonel Khadaffi zich niet vangen. Hij weigert het na veel on derhandelen bereikte bilaterale akkoord te ondertekenen omdat Italië eerst officieel moet toegeven dat de Italiaanse bezetting van het land, van 1911 tot 1943, een grote misdaad was. Voor Khadaffi ligt die bezetting aan de basis van alle kwalen van het moderne Libië en het is ook geen wonder dat hij de Italianen als eersten het land uitzette toen hij in 1969 de macht greep. Minister Dini is bereid schuld te bekennen - vooral wat betreft de duizenden Libiërs die stierven als gevolg van de deportatie-politiek van Mussolini - maar weigert zijn handtekening te zetten onder een voor Italië zeer vernederende 'to tale veroordeling' van de 'Libische periode'. In het akkoord dat Italië met Libië worden afspraken gemaakt over toerisme, transport en investeringen die Libiërs kunnen gaan doen in Italië. Dit activisme van een land dat al grote economische belangen heeft in Libië is de Verenigde Staten een doorn in het oog. Het Amerikaanse congres zal zeker protesteren omdat Italië de zogenaamde 'D'Amato-wet' zal overtreden. Deze voor ziet in Amerikaanse sancties tegen landen die meer dan veertig miljoen dollar investe ren in Iran - waar Italië ook al nadrukkelijk aanwezig is - en Libië. De Amerikanen zijn bovendien de kaping van het cruise-schip Achille Lauro en de moord op de joodse Amerikaanse Leon Klinghoffer nog niet vergeten. Het was de toenmalige Italiaanse premier Bettino Craxi die de vier terroristen na hun arrestatie niet wilde uitleveren aan de VS. Bovendien wist de tot levenslang veroordeelde moordenaar van Klinghoffer, Majed Al Molqi, vorig jaar in Italië ontsnappen. De Amerikanen heb ben nog steeds de indruk dat dat alles kon gebeuren dankzij een onderhands akkoord tussen Italië en Libië. De Amerikanen zijn al tijden helemaal niet te spreken over de goede betrekkingen die Italië onderhoudt met Arabische vijanden van Washington. De VS hebben al vaak ge probeerd dat buitenlandse beleid bij te stel len, zelfs - zo onthulde gisteren de Corriere della Sera - met een in scène gezet bombar dement van het Zuid-Italiaanse eilandje Lampedusa. Volgens de krant lokten de Amerikanen in 1986 een Libische beschie ting op Lampedusa uit om een anti-Arahi- sche stemming in Italië te bewerkstelligen. sint petersburg De winter heeft vroeg ingezet dit jaar. In het Russische Sint Petersburg spe len mist, sneeuw en een snijdend koude wind deze voetganger parten op weg naar de St. Isaakievsky kathedraal. In Noord-Amerika is inmiddels sprake van winters noodweer in maar liefst zeven staten. In Colorado viel het afgelopen weekeinde bijna anderhalve meter sneeuw. Zestien mensen zijn om het leven ge komen. De meeste slachtoffers bevroren in hun auto's nadat zij waren ondergesneeuwd of in de storm waren verdwaald. Reddingswer kers zoeken nog steeds naar vermisten. foto epa anatoliymaltsev

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7