Gewapende crimineel is steeds groter probleem Eén op de drie studenten kiest eerst verkeerde studierichting HEMA écht lekker! Binnenland Sorgdrager ontsnapt simpel in tbs-debat PvdA wil A73 alsnog aan westkant Maas ransportbedrijf rijdt |et posters vermisten Meer geld voor openbaar vervoer Herdenking Van Traa ÉÊÊÊF ENSDAG 29 OKTOBER 1997 cpd Geassoeiei den haag gpd De ontsnapte en inmiddels in België weer opgepakte crimi neel Kröger zal minister Sorg drager van justitie de kop niet kosten. Met uitzondering van het CDA slikte de Tweede Ka mer zonder problemen de uitleg van de minister over de overplaatsing van de gevaar lijke gevangene naar de Gro ningse tbs-kliniek Van Mes dag. Een motie van afkeuring die de christen-democraat Bremmer tegen de minister indiende, maakt geen schijn van kans. Na de, ontsnapping van Kröger op 15 oktober kreeg Sorgdrager felle kritiek uit de Kamer. Ze besloot vorig jaar de gevaarlijke Duitse misda diger vanuit het Penitentiair Ziekenhuis in Scheveningen, waar hij verbleef na een hon gerstaking, over te plaatsen naar de Van Mesdagkliniek. De vraag rees waarom ze Krö ger niet had teruggestuurd naar de speciaal voor dit soort keiharde criminelen gebouw de Extra Beveiligde Inrichting (EB1) inVught. Sorgdrager staat nog steeds achter haar beslissing Kröger over te plaatsen naar de Van Mesdag. Dat is volgens haar op verantwoorde gronden ge beurd, al lagen er tegenstrijdi ge psychiatrische rapporten over de misdadiger, die we gens de gijzeling met dodelij ke afloop van landmachtkolo nel Van der Kieft in 1989 werd veroordeeld tot vijftien jaar cel. Ook hield de minister gis teren overeind dat na een on derzoeksperiode terecht werd besloten Kröger definitief in de tbs-kliniek in Groningen te laten. Kabinet: geen extra controle teruggekeerde asielzoekers dwingeloo gpd-anp Het kabinet heeft geen behoefte aan uitbreiding van de controle op teruggestuurde asielzoekers. De regering gaat met dit stand punt in tegen de wens van de drie regeringsfracties in de Tweede Kamer, die in juni om intensivering van het volgen van afgewezen asielzoekers hadden gevraagd. In een brief aan de Kamer stellen staatssecretaris Schmitz van justitie en haar ambtgenoot Patijn van buitenlandse zaken dat de controle geen deel uit maakt van de asielprocedure. „Het gaat er niet om inzicht te krijgen in alle individuele geval len, maar om een representatief beeld te krijgen wat er in de praktijk na terugkeer met de asielzoeker gebeurt", zeggen de bewindslieden. De Kamer had om de brief gevraagd toen vorige week aan het licht kwam, dat de Neder landse ambassade in Teheran al sinds december niet meer in staat is om teruggekeerde Iraan- se asielzoekers op het vliegveld op te vangen en huisbezoeken af te leggen. Volgens Patijn is gebleken,, dat teruggekeerde asielzoekers gemakkelijk con tact kunnen leggen met familie of vrienden in Nederland, En er zijn tot nu toe geen klachten binnen gekomen over proble men van uitgewezen Iraniërs, aldus de brief. Ook van de door de interkerkelijke organisatie INLIA geconstateerde proble men met een tiental Iraniërs is de beide bewindslieden niets bekend. Overigens is het einde van het tentenkamp van 'technisch niet verwijderbare' asielzoekers in het bos bij Dwingeloo is nabij. De koude nachten zijn daar de oorzaak van. Morgen wordt op het recreatiecentrum De Noordster in Dwingeloo de ver huizing van de asielzoekers naar bungalows besproken, Daar kunnen ze tot een week voor Kerstmis terecht. Coördi nator Egbert Kraal: „Dan staan we met de rug tegen de muur. Maar we verwachten dat het probleem voor die tijd is opge lost." Tekort dreigt aan huisartsen utrecht» gpd Nederland stevent af op een enorm tekort aan huisartsen. Als nu niet drastisch wordt in gegrepen, zullen over een aantal jaren grote problemen ont staan. Die zullen het eerst merkbaar zijn in de achter standswijken in grote steden. Daar kunnen over zo'n zeven jaar situaties ontstaan dat er zelfs helemaal geen huisarts meer beschikbaar is. Om minis ter Borst (volksgezondheid) te overtuigen van de ernst van de situatie heeft de Landelijke Huisartsenvereniging (LI IV) in middels opdracht gegeven tot een onderzoek. Het dreigende tekort wordt volgens de vereni ging vooral veroorzaakt door de massale wens om part-time te werken. Appeltaart Dagelijks vers uil eigen banketbakkerij, a 23 cm/9,95 nü 6.95 Schwarzwalder Schinken 100 gram/3.50 nü 250 Extra belegen Goudse kaas 1 1 kilo/16.00 - nil 1 295 Kaiserbroodjes 0.50 per stuk nü 10 voor 2« St. Chinian A.C. 1995 Moulin de 1' Ermile. Volle franse rode wijn, 0,751/7.50 nü 2 1 voor 1 25° Paté Diverse smaken. Plak 170 gram/2.25 nü 2 voor 3.75 Aanbiedingen gelden t/m zondag 2 november 1997. Zo lang de voorraad slrekl. den haag gpd Het kabinet moet overwegen de A73 (Venlo-Maasbracht) alsnog op de westoever van de Maas aan te leggen. Nu aanleg van de weg op de oostoever wegens de hoge kosten voorlopig met twee jaar is uitgesteld, komt de westoever opnieuw in beeld. Dat stellen onder meer PvdA en RPF vandaag in het Ka merdebat over de begroting van verkeer en waterstaat. De A73 leidde in 1995 tot diepe verdeeldheid tussen de regeringspartijen PvdA en D66 enerzijds en de WD an derzijds. Het kabinet koos voor een milieuvriendelijke variant op de westoever. Een Kamermeerderheid van on der meer WD en CDA beslis te anders, Dat gebeurde met 71 tegen 70 stemmen. Inmiddels blijken de extra kosten van aanleg op de. oostoever, toentertijd al ge schat op zo'n driehonderd miljoen gulden, steeds verder op te lopen. In juli werd be kend dat de kosten al 66 mil joen gulden hoger waren dan geraamd. Inmiddels zou dat bedrag nog verder zijn opge lopen, hoewel nog niet be kend is hoeveel. De weg op de westkant zou honderden mil joenen guldens goedkoper zijn. orlopig geen geld voor Oltmans haag De journalist Willem Oltmans krijgt geen voorschot :en eventuele schadevergoeding van de Staat. Dat heeft rech- nr. B. Punt vandaag bepaald. Oltmans wil een schadevergoe- van miljoenen guldens omdat hij van oordeel is dat het mi- erie van buitenlandse zaken hem in zijn werk heeft dwarsge- n. Op zich is de schadevergoeding nog niet van de baan. t zegt alleen dat de vorderingen die op de periode tot 1964 n, verjaard zijn. eer sterfgevallen in warme augustus haag De afgelopen zomer overleden bijna duizend mensen 'X dan normaal, aldus hfet Centraal Bureau voor de Statistiek IS). Dat is toe te schrijven aan de warmte in augustus, de mste augustusmaand in bijna 300 jaar. Er overleden vooral »r ouderen. In de periode van 10 tot 25 augustus stierven per gemiddeld 411 mensen, 63 meer dan normaal. Op 13 augus- de laatste dag van een periode met een gemiddelde tempe- ur van boven de 22 graden, was het aantal sterfgevallen het gst. Die dag overleden 457 mensen. lochtone jongeren vaak zonder baan haag Te veel jongeren uit de minderheden vinden geen n. Dat concludeert het Sociaal- en Cultureel Planbureau in Rapportage minderheden 1997. Volgens de SCP-publicatie overgang van school naar werk voor allochtonen allerminst egipel. Het overheidsbeleid voor jongeren uit minderheden kt niet en is een aantal opzichten contraproductief. Met na- van de jongens komt een aanzienlijk deel tijdens de school- terecht in het criminele circuit. Bij de meisjes is de uitval ge- >er. Ook op de arbeidsmarkt doen zij het beter dan jongens. !o n kaartje voor trein en bus iegen Inwoners van het Knooppunt Arnhem-Nijmegen N) hoeven in de toekomst mogelijk maar één kaartje te ko- om in het hele gebied met bus en trein te kunnen reizen, kaartje wordt verkocht aan een gezamenlijk loket van alle nbaar vervoerbedrijven volgens een voor de hele regio gel- d systeem. Dat staat in het Masterplan Openbaar Vervoer het bestuur van het KAN maandagmiddag in Nijmegen heeft resenteerd. Uitvoering van het plan kost 300 miljoen gulden, lister Jorritsma moet het plan nog goedkeuren. ngeren willen 'harde' milieureclame :enisse Laat Nederland maar zien wat er gebeurt als de ozon- verdwijnt. Laat maar zien hoever het land onder water loopt irhet broeikaseffect. De informatiespotjes over milieu op te- sie moeten veel aangrijpender en confronterender worden, boodschap kreeg minister De Boer gistermiddag mee van geren in Spijkenisse die met haar debatteerden over enkele ieuthema's. De Boer had zelf meer gedacht aan reclamespot- ie met humor. I recht heeft duurste straat iwegein De Lange Elisabethstraat in de Utrechtse*binnen- 1 is voor ondernemers de duurste winkelstraat van Neder- d. Per vierkante meter winkeloppervlakte wordt hier op dit ment de absolute tophuur van 2.500 gulden per jaar betaald, blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Vereniging van keiaars. In voorgaande jaren was de Grote Straat in Maas- ht altijd de duurste van het land. Nu komt deze winkelstraat de tweede plaats met een huurprijs van 2.100 gulden per [kante meter per jaar. De Spuistraat in Den Haag, Hoge enweg/Pensmarkt in Den Bosch en de Kalverstraat in Am- eidam doen allemaal huren van net onder de 2.000 gulden. ■e' ijbewijs taboe voor hartpatiënten iel iewaard Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) is niet eid de regels voor de afgifte van rijbewijzen aan ex-hartpa- ïten te herzien. Dit schrijft de bewindsvrouw in een brief aan raste kamercommissie voor verkeer en waterstaat. De 50-jari- 1 van Herwijnen uit Dodewaard, die de commissie had ver- lit de regels te versoepelen voor mensen die hersteld zijn na hartstilstand, heeft nul op het request gekregen. Van Herwij- kreeg na een hartstilstand een apparaatje geïmplanteerd dat ee tritmestoornissen voorkomt. Hoewel hij volledig genezen is Bi klaard, sport en ploegendiensten draait, mag hij geen motor- ibeTtuig besturen. rijdende billboards toen hij in pe de Verenigde Staten zat. „Ik heb vier zusjes en moet er vijftien jaar lang in Chicago ge- nef aan denken dat hen iets woond. Dat is een stad waar re- 'scikomt." De kinderontvoe- gelmatig mensen worden ver- en in België hebben Mare mist. Je ziet daar overal posters ve Deursen van een transport- hangen. En ze willen ook wel 3,1 ijf uit het Noord-Limburgse eens een exemplaar op een vil en flink aangegrepen. Hij vrachtwagen plakken." Dot niet met de handen Terug in Nederland werd hij elkaar te blijven zitten geconfronteerd met de affaire iets te doen. Sinds deze Dutroux. „Mijn vader woont in rijden tien vrachtwagen België en daardoor kwam het zijn bedrijf rond, met af- allemaal veel dichterbij." Toen dingen van vermiste perso- bedacht hij dat ook op de ach- op de achterkant. Onder de terkant van de vrachtwagens retten staan telefoonnum- van zijn bedrijf posters kunnen s waar mensen tips kwijt worden geplakt. „Het grote nen. Het is de bedoeling dat voordeel daarvan is het grote end jaar alle driehonderd bereik. Onze auto's rijden door ens van posters zijn voor- negentig procent van Europa en komen zelfs in een belangrijk Deursen, die bij het deel van het voormalige Oost- sportbedrijf werkt als verko- blok." kwam op het idee van de Bonden waarschuwen voor toenemende risico's politiewerk De politie heeft steeds meer moeite het toenemende ge weld van criminelen de baas te blijven. Voorzitter K. de Neef van de Nederlandse Politiebond zegt dat naar aan leiding van de gewelddadige dood van de 28-jarige Rot terdamse hoofdagente (28). Zij werd gisterochtend neer geschoten bij de arrestatie van een 41-jarige man in Den Haag. De voorzitter van de politie bond roept 'de politiek' ter ver antwoording. „De politiek moet zich afvragen of de middelen van de politie op dit moment toereikend zijn om het toene mende geweld in de samenle ving te, keren. Bij de politie heb ben we helaas te maken gehad met het weglekken van een aan tal specialismes. Het probleem van het wapenbezit is een beetje door onze vingers heen gegleden", aldus Neef. Ook zijn collega W. van der Zee van de Algemeen Christelij ke Politiebond is bezorgd, voor al over de werkomstandigheden v.an de agenten. „Helaas past dit incident in de oplopende ge weldsspiraal in de samenleving. De risico's van het politiewerk worden groter en groter. Het aantal schietincidenten neemt toe, het politiewerk is er de laatste tijd beslist niet plezieri ger op geworden." Van der Zee kende de omge komen collega," het eerste lid van het arrestatieteam dat om het leven is gekomen bij haar werk, persoonlijk. „Ik kende haar als een kundige, enthou siaste en betrokken collega. Een paar maanden geleden werd zij lid van het arrestatieteam. Zij was de enige en bij mijn weten ook de eerste vrouw die lid werd van dit elitekorps." Bij de Rotterdamse politie heerst grote verslagenheid. Woordvoerders. Los van de Po litievakvereniging Rijnmond (PVR), de organisatie waarvan het slachtoffer lid was: „Je bent verslagen door de werkelijk heid." Een goede, professionele collega, zegt hij. Van agente in de surveillance klom ze op tot lid van de districtsondersteu ningsgroep. De volgende stap in haar snelle carrière was de toe treding tot het arrestatieteam. Na een intensieve opleiding werd zij twee maanden geleden opgenomen in dé elite-eenheid van het Rijnmond-korps. Een vrouw die zich in deze pure mannenwereld staande wist te houden. De 41-jarige man, die op de agente heeft geschoten, wordt er door de politie in Twente van verdacht dat hij samen met drie anderen betrokken is geweest bij de mishandeling van een 47- s.jarige man uit Beckum. Dit slachtoffer kwam op 26 septem ber, een maand later, te overlij den. De politie gaat er vanuit dat de 47-jarige het slachtoffer is van een persoonsverwisseling en dat de daders eigenlijk een andere inwoner van Beckum in opdracht hadden moeten aftui gen. Een geschil in de seksin dustrie van Enschede, over een schuldvereffening van dertig duizend gulden, ging hier vol gens de politie aan vooraf. Een derde van de middelbare scholieren maakt na het eind examen een verkeerde studie keuze. Pas na enige tijd begin nen zij aan de opleiding of de wetenschappelijke studie waar in zij uiteindelijk zullen afstude ren. Volgens onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam is dit een van de redenen waar om studenten in Nederland re latief lang over hun studie doen. Minister Ritzen (onderwijs) zei in een reactie dat voorko men moet worden dat zoveel studenten in de loop van de studie van richting veranderen. Hij denkt daarbij aan uitbrei ding van de rol van decanen in het middelbaar onderwijs. Ook wil hij komen tot een betere sa menwerking tussen hbo's, uni versiteiten en middelbare scho len door uitwisselingen van le raren en hoogleraren. Uit het rapport 'Verder stude ren in de jaren negentig' blijkt verder dat de overgrote meer derheid van de studenten uit eindelijk wel het diploma zal halen. De uitval in het weten schappelijk onderwijs bedraagt niet meer dan zes procent, van alle hbo-studenten haalt twaalf procent uiteindelijk geen diplo ma. Ritzen toonde zich gisteren vooral tevreden dat financiële factoren nog slechts een be perkte rol spelen bij de keuze van de studie. De toegankelijk heid van het onderwijs blijkt - ondanks de voortdurende be zuinigingen - niet aangetast. Hoewel kinderen van ouders uit alle inkomensgroepen kunnen gaan studeren, kiezen zij niet dezelfde soort vervolgopleiding. Ritzen betreurt vooral dat kin deren uit lagere inkomensgroe pen eerder voor het hbo kiezen dan de universiteit. Uit het onderzoek bleek dat de omzetting van de huidige studiefinanciering in een lening nadelig uitpakt voor leerlingen uit de laagste inkomensgroe pen. Zij zullen vaker afzien van een vervolgstudie. Daar staat te genover dat de meeste studen ten kiezen voor een studie op een zo hoog mogelijk niveau. Rond zeventig procent van de kinderen van hoog opgeleide ouders kiest op deze wijze. Voor kinderen van laag opgeleide ou ders ligt dit op rond vijftig tot zestig procent. Meisjes kiezen iets minder vaak voor de hoog ste vervolgstudie dan jongens. Minister wil ook meer doen aan bestrijding files De Tweede Kamer wil meer geld beschikbaar stellen voor het openbaar vervoer. D66 en het CDA dienen daarover vandaag bij de bespreking van de begroting voor verkeer en waterstaat voor stellen in. Kamerlid Van 't Riet (D66) wil dat er volgend jaar zo'n 250 miljoen gulden extra wordt gestoken in het openbaar vervoer bij grote nieuw bouwwijken. Ze heeft een motie in petto, waar voor ze de steun verwacht van een meerderheid in de Kamer. CDA-Kamerlid Reitsma wil nog verder gaan. Hij zal een amendement (wijzigingsvoorstel) op de begroting indienen om jaarlijks 400 miljoen gul den extra beschikbaar te stellen voor infrastructu rele werken. Het grootste deel van het geld rpoet naar spoorverbindingen, zoals de Hanzelijn (Lely stad-Zwolle), en naar railverbindingen in de Randstad. Maatregelen om filevorming tegen te gaan, be ginnen volgens minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) voorzichtig vruchten af te werpen. Maar de 2,25 miljard gulden die hiervoor uitge trokken is tussen 1998 en 2001, is volstrekt onvol doende, meent de minister. Succesvolle maatregelen zijn onder meer de spitsstroken op enkele snelwegen. De files zijn op deze plekken opgelost en de verkeersveiligheid is volgens Jorritsma niet in het geding gekomen. Ook een aparte strook voor bussen en vrachtwa gens blijkt goed te werken. Voor vier 'bussen te water' is extra geld be schikbaar. Het gaat om verbindingen tussen Am- sterdam-IJmuiden met zo'n duizend reizigers per dag, Rotterdam-Dordrecht (4000 reizigers per dag), Huizen-Almere (2000 reizigers per dag) en een verbinding tussen de Drechtsteden onderling (7000 reizigers). Voor volgend jaar heeft het rijk met de NS afspraken gemaakt voor extra trein diensten tijdens de spits op de route Rotterdam- Dordrecht, Amersfoort-Amsterdam en Leystad- Amsterdam. Amsterdam Andree van Ess en haar zoontje Julien zoeken troost bij elkaar tijdens de herdenking van het PvdA-Kamerlid Maarten van Traa gister avond in de Westerkerk te Amsterdam. Eerder op de dag werd Van Traa in besloten kring begraven in Leiden, waar hij is opgegroeid. FOTO CPD ROB KEERIS Ie ziet méér in TV Extra, de nieuwe TV-gids

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3