Umuiden het hart van de Kustwach Rijkswaterstaat staart zich blind op verbrede A4 mm Randstad Menken steekt 15 miljoen in uitbreiding van zuivelfabriek 'Ramp' op Zestienhoven Schrijvende lezers Japanse gedenksteen steen des aanstoots? Niemand begrijpt watje meemaakt als je een hyperactief kind moet opvoeden Recensent heeft vast andere musical gezieij WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 'Candle in the Wind' slechts her en der een uitvaarthit leiden/den haag anp/pablo cabenda 'Candle in the Wind' is in cre matorium Rhijnhof in Leiden tot nu toe slechts één keer aangevraagd, in tegenstelling tot het Haagse crematorium Ockenburg. Daar ligt het gere geld in de cd-speler van de au la. Bedrijfsleider L. Bos van Rhijnhof wijt de matige popu lariteit in Leiden aan het feit dat Elton John zijn hit over één persoon heeft geschreven. „Bij ons staan 'Ave Maria' van Pavarotti en Mieke Telkamps 'Waarheen, Waarvoor' nog steeds aan de top." In andere crematoria in ons land beleeft het lied dat John herschreef voor de uitvaart van prinses Diana gouden tij den. De medewerkers van de aula's op Moscowa in Arnhem horen het bijna elke dag en kunnen de tekst wel dromen. In crematoria in Utrecht en Middelburg is de plaat sinds de verschijning een keer of vier, vijf gedraaid. Volgens ver schillende woordvoerders zijn er niet veel typische uitvaart- toppers meer. Stefeds vaker probeert de familie de plech tigheid zo persoonlijk en spe cifiek mogelijk te maken. Over reddingen, illegale lozingen en spookvaren op het Continentaal Plat umuiden govert wisse oud gastel. gpd Menken Holding wil een kleine 20 miljoen gulden investeren in nieuwe productielijnen in haar fabriek Menken Dairy Food in het West-Brabantse Oud-Gastel. Woordvoerder R. Luycks ver wacht dat de investering zal lei den tot groei van het aantal ba nen. Het Oud-Gastelse bedrijf, waar circa 160 man werkt, is marktleider in Europa op het gebied van de productie en ver koop van levensmiddelen in spuitbussen. Het behaalde vorig jaar een omzet van 128 miljoen gulden, vijf miljoen meer dan in 1995. Dit jaar wordt echter een da ling van het resultaat verwacht. De omvang daarvan is volgens Luycks niet schrikbarend en het concernbestuur heeft toestem ming voor de investering gege ven. „De daling van het resul taat heeft te maken met hogere vetprijzen. Er gebeuren gekke dingen in zuivelland. Maar in Oud Gastel gaan we volgend jaar drie compleet nieuwe pro ducten maken. De plannen lig gen klaar. De verwachtingen Personeel De resultaten van de vestiging in Oud-Gastel zijn volgens Luycks, vergeleken bij andere onderdelen van de Menken- groep, 'heel goed'. Dit in tegen stelling tot die van Menken Drinks, fabrikant van frisdran ken en vruchtensappen in Bo degraven. Dit bedrijf kampte vorig jaar al met een flinke om zetdaling, en'ook nu blijft de af zet onder de maat. De verwach tingen voor de nabije toekomst zijn vanwege de toenemende concurrentie en overcapaciteit op de markt somber. Om verlies te voorkomen, worden circa 35 van de 180 banen geschrapt. Een woordvoerster van het bedrijf sluit niet uit dat perso neel dat nu in Bodegraven werkt, wordt ingezet in Oud- Gastel. „Sommige collega's moeten nu ook uit Utrecht ko men. Maar zolang er geen soci aal plan is en de bonden zich er vervolgens niet over hebben uitgesproken, is er over Oud- Gastel niets zinnigs te zeggen." Verstopt in één van de lelijkste gebouwen van IJmuiden bevinden zich aan de Lange Nieuwstraat/Merwedestraat de onzichtbare oren en ogen van de Kustwacht. Negen entwintig van de in totaal vijftig personeelsleden houden vandaar 24 uur per dag het Nederlands Continentaal Plat in de gaten. Een brok zout water, dat anderhalf keer zo groot is als Nederland zelf en waar een half miljoen scheepvaartbewegingen per jaar gebeuren. men de kustwacht-mensen oren, ogen en handen te kort. Op 7 juni van dit jaar bij voor beeld was het flink raak, toen een storm van Zeeland richting Groningen raasde. De schade was groot, maar gelukkig bleef het aantal slachtoffers beperkt. Peter Verburg van het Kust wachtcentrum: „We konden ie dereen tijdig waarschuwen. Desondanks was de paniek groot op het water. De noodfre- quentie raakte overbelast". Op Hemelvaartsdag in 1983, toen de Kustwacht nog niet be stond en er geen coördinatie was, waren de gevolgen van een plotseling noodweer ernstiger. Een onschuldig wolkje in de buurt van Het Kanaal groeide aan het eind van een prachtige dag in no-time uit tot een woest natuurverschijnsel. Iedereen was volslagen verrast. Op de waterwegen waren honderden pleziervaartuigjes speelbal van de orkaanachtige storm. Tien mensen in Neder land verdronken. Die ramp maakte duidelijk, dat er veel be ter moest worden samenge werkt tussen de diverse ministe ries, die voor de reddingsacties op het water verantwoordelijk zijn. Vier jaar later mondde dat uit in de oprichting van de huidige Kustwacht. Verburg, een voor malige koopvaardij-marconist, heeft de organisatie vanaf het begin zien groeien tot hetgeen ze nu is. Hij was tot 1 januari van dit jaar zelf nauw betrokken bij het werk in het coördinatie centrum als chef van de wacht. Tussen Cadzand en Schiermon nikoog gaat wel eens wat mis. Kleine en grote aanvaringen, vliegtuigjes die in zee storten, il legale lozingen, noem maar op. In totaal kwam de Kustwacht in 1996 1.225 keer in actie bij een hulpverlening of redding. Meestal gaat het om minder rampzalige zaken, zoals sche pen die afwijken van de voor hen bestemde routes en gaan 'spookvaren'. Of boeien, die midden op zee wegdrijven of niet branden. Meldingen komen centraal binnen bij het Kustwachtcen trum enkele verdiepingen boven het postkantoor en de ANWB en dat coördineert al le (reddings) acties daarna. IJmuiden wordt daarom niet voor niets de spin in het web genoemd als het gaat om alle coördinerende taken bij actie en controles op zee. En dat on der het motto 'Servamus ser- vientes' (wakend in dienstbaar heid). Aan de Lange Nieuw is het hart van de Kustwacht, die in totaal dertien overheidstaken heeft. Het is de bedoeling, dat het centrum binnen drie jaar verhuist naar Den Helder. Het laatste woord is daar nog niet over gezegd. Vaak is het een kwestie van routinewerk in het coördinatie centrum, waar op vier plekken op de vierde etage de alarme ringen binnenkomen en de ra dioverbindingen tot stand wor den gebracht. Maar soms ko Het 'zenuwcentrum' van de Kustwacht in IJmuiden. foto united photos de boerjur engelchor Verburg: „Zo'n honderd jaar terug was er al iets, dat op een kustwacht leek. Vuurtoren wachters keken toen uit over zee zover het oog reikte en sloe gen alarm als ze iets op zee za gen gebeuren. Wat verderop ge beurde wist niemand. Met de komst van de radar en andere communicatie-apparatuur zijn de grenzen uiteraard verlegd." Sinds de jaren zestig is het aantal overheidstaken op zee explosief gegroeid. „Denk aan de controle op naleving van de Europese visserij regels, denk ook aan de stringentere milieu wetten en aan de controle van de blauwe buitengrenzen. Bij de controle van al die zaken op zee en de rampenbestrijding raak ten steeds meer ministeries be trokken. Iedereen had zijn eigen terrein, zijn eigen middelen en eigen verantwoordelijkheid. De coördinatie was ver te zoeken, vertelt Verburg. „Departementen waren niet op elkaar afgestemd. Daar is in de jaren tachtig verandering in ge komen. Het Hemelvaartsdag drama in '83 heeft daarin dus ook een rol gespeeld. De huidi ge Kustwacht is ingesteld als de instantie, die voortaan alle ope rationele zaken voor haar reke ning neemt. De ministeries be houden hun eigen beleidsver antwoordelijkheid." De Kustwacht heeft op het vaartuig De Waker voorheen De Solo van Greenpeace na geen eigen middelen, die inge zet kunnen worden. Ze maakt gebruik van de eenheden van andere Overheidsinstellingen. Zoals een vliegtuig en oliebe- strij dings vaartuig van Rijkswa terstaat, een Orion-vliegtuig en mijnenbestrijdingsvaartuig van de marine, twee vliegtuigjes van de politie-luchtvaartdienst, een aantal patrouillevaartuigen van de douane, de politie en de Ko ninklijke Marechaussee, Lynx- helicopters op vliegbasis De Kooi bij Den Helder en heli's van de luchtmacht bij Leeuwar den. Daarnaast wordt ook ma teriaal van niet-overheidsin- stanties ingezet, zoals de KN- RM. Verburg over die laatste or ganisatie: „Daar werken wij uit stekend mee samen. Wij alar meren, zij varen." Daar waar het Continentale Plat het territorium van andere landen (België, Duitsland, Enge land, Denemarken) raakt, wordt grensovérschrijdend gewerkt. „Als je snel eeïi heli nodig hebt bij Cadzand kun je beter België inschakelen dan zo'n toeste pe Kooi laten komen. Een ramp zoals in 1983 altijd mogelijk, want niem heeft het weer in de hand. iedereen is nu wel beter 0| kaar ingespeeld. Verburg: is beter geregeld. Toen deet dereen zijn best, maar de dinatie ontbrak." Het is volgens Verburg ht of stilstaan in het Rescue C dination Centre, zoals de ii nationale benaming is van Kustwachtcentrum. „Voora mooie weekenddagen kan zo omslaan. Als het w< wordt, weten we dat het gekkenhuis kan worden, ot dan op het water paniek breekt. Soms begint iede door elkaar te blèren op 'VHF." De Kustwacht probeert volgens de signalen op noodfrequentie op te vangei daar iets mee Te doen. laatste keer, dat in juni storm opstak, hebben we instanties op het IJsselmee ver van tevoren kunnen w schuwen om de recreanten het water te halen. In c gebied is toen een persoon dronken. Dat is er nog altijd te veel, maar we waren niel tevreden over onze inzet." Dakota De Kustwacht in IJmuiden ook de reddingsacties gecoi neerd bij de Dakota-ramp, jaar in de Waddenzee. „Di loot gaf toen al snel na vei van Texel aan, dat hij pre men had en een vóorzorgs ding wilde maken op De Vervolgens verdween hij va radar. Dat betekende dal loodrecht naar beneden in was gevallen. Dan begint SAR-taak (Search and Resi Hier waren we met tien mee bezig om de reddingsa te sturen. Het was toen hectisch." Boze taxichauffeurs willen blokkade centrum Amsterdam amsterdam anp Boze taxichauffeurs uit Amster dam willen morgen met hun collega's dit Utrecht, Rotterdam en Den Haag het centrum van de hoofdstad blokkeren. Onder het motto 'Jorritsma - snorren maar' uit een actiecomité haar woede over het toenemend aantal illegaal rijdende chauf feurs (snorders). De chauffeurs eisen dat mi nister Jorritsma een anti-snor dersartikel opneemt in de nieu we Wet personenvervoer. De minister stelt voör de tarieven vrij te stellen en aan een maxi mum te binden. De taxichauf feurs pleiten voor handhaving van een meterprijs. Ze willen niet met klanten onderhande len over prijzen en waarschu wen voor forse prijsstijgingen. Eerder kondigde directeur Grijpink van de Amsterdamse taxicentrale al acties aan als jus titie en politie niet binnen twee weken zouden optreden tegen snorders in de hoofdstad. Een jaar onderhandelen met Den Haag is volgens hem nergens op uitgelopen. „Al onze voorstellen zijn door Jorritsma van tafel ge veegd. De politie en de Amster damse politiek staan wel aan onze kant." Volgens de direc teur gold dit aanvankelijk ook voor de Kamercommissie, maar is deze gezwicht onder druk van de minister. Zij is dan ook het doelwit van de actie. zestienhoven Het leek gis teren net echt op het Rot terdamse vliegveld Zestien hoven, waar een groot scheepse rampenoefening werd gehouden. Eigenlijk zou deze oefening eerder dit jaar zijn gehouden, maar de autoriteiten besloten toen - in verband met de te grote belangstelling van de pers - het evenement af te gelasten. foto wfa/victor van breu- Straatkrant n straatmagazii rotterdam gpd De Straatkrant is zijn laaHc week ingegaan. Zijn opvo gii het Straatmagazine, wordt Wi dag gepresenteerd. De uitga, van de Rotterdamse Straatk het Utrechts Straatnieuws Straatkrant Limburg hel besloten hun krachten te delen. Door die bundeling staat het Straatmagazine, nieuw magazine met editie Rotterdam, Dordrecht, Utr en Limburg. De vier edities ben een regionaal en een la lijk gedeelte. Het magazine wordt gem door professionele redac Enkele pagina's komen voo kening van dak- en thuislo De artikelen gaan onder over sociale onrechtvaai heid, niet ondekt talent, mi cultuur en dak- en thuislo problematiek. da Bij alle plannen voor de verbre ding van rijksweg A4 ter hoogte van Leiderdorp blijft helaas één variant steeds buiten beschou wing: een tunnel die uit twee etages bestaat. Een zeer gedurfd en revolutionair ontwerp, maar wel haalbaar. Bij een 'twee eta- getunnel' wordt de A4 opge splitst in een bovendeel voor vrachtauto's en ander zwaar verkeer. Daar recht onder rijden dan de personenauto's en ander licht gemotoriseerd verkeer. De twee etagetunnel biedt grote voordelen. Er hoeven geen of zeer weinig huizen gesloopt te worden, er is minder ruimte- verlies en op de tunnel kun je vele woningen bouwen. Zo wordt de aanleg nog rendabel ook. Wat het verkeer betreft, verbetert de doorstroming om dat de kans op files afneemt. Kortom, Schiphol en Amster dam worden beter bereikbaar. Aan de veiligheid van een 'twee etage-tunnel' hoeft niet te wor den getwijfeld. Navraag en on derzoek hebben aangetoond dat er nog nooit ongevallen met explosiegevaarlijke stoffen in tunnels zijn gebeurd. Boven dien kun je de veiligheid waar borgen door toezicht via came ra's en het aanbrengen van sen soren. 'Hoe een klein land groot kan zijn'. Zo begint het artikel in het Leidsch Dagblad van 17 oktober over de onthulling van een Ja panse gedenkplaat. De Japan ners Tsuda en Niski zouden het recht hebben op een gedenk steen in Leiden. Het ligt voor de hand dat deze Niski ook de modernisering van het Japanse leger ter hand heeft genomen. De kennis over Wes terse militaire beginselen en systemen, die hij onderwezen kreeg van de Leidse professor Vissering, heeft Niski ongetwij feld overgedragen op de gene raals van destijds. Welke invloed heeft Niski uit eindelijk in deze gehad op de latere keizer Hirohito en con sorten, die de Tweede Wereld oorlog in Azië hebben ontke tend. Zou de vakgroep Japans van de Leidse Universiteit zich dat ook hebben afgevraagd? Als blijkt uit onderzoek dat keizer Hirohito en zijn trawan ten mede beïnvloed zijn door de ideeën van Niski, dan moet een nieuwe 'bestemming' voor deze 'steen des aanstoots' wor den gezocht. H. van Hoogeveen, Alphen aan den Rijn. Het aquaduct in de A4 bij Rijpwetering. archieffoto hielco kuipers Door te kiezen voor een twee etagetunnel kunnen fouten uit het verleden worden goedge maakt. Ongeveer 35 jaar gele den werd de A4 dwars door Lei derdorp heen aangelegd. Dat had natuurlijk niet mogen ge beuren. Onmogelijk is de bouw van een twee etagetiyinel niet. Rijkswaterstaat heeft voldoende ervaring en kennis getuige de Deltawerken, Schipholtunnel, Drechttunnel, Gouwe-aqua- duct, en de Stormvloedkering. Het is jammer dat Rijkswater staat geen oren heeft naar deze variant. Op brieven met teke ningen en ontwerpen voor een 'twee etagetunnel', wordt niet gereageerd. In plaats daarvan, staart Rijkswaterstaat zich blind op inpassingen van de verbrede A4 die enorme kosten met zich meebrengen zonder dat er ba ten tegenover staan en waar voor tweehonderd driehon derd mensen hun huis uitmoe- H. Verhoogt, Leiderdorp In de krant van 9 oktober viel mijn oog op een ar tikel over mevrouw E. van der Horst onder de kop: 'Een hyperactief kind zuigt ouders leeg'. Al lezende werd het mij duidelijk dat dit zo'n zuivere weergave van onze zoon z'n gedrag was, dat de jaren vijftig weer helder als glas voor de geest verschenen. Zij schreef: 'Je hebt geen idee wat het betekent een kind met de hersenfunctie stoornis ADHD op te voeden'. Inderdaad. Dat be tekent: altijd je kop stoten. Want niemand be grijpt wat jij meemaakt'. Instanties lieten voorkomen of je niet kon op voeden. De één zei dat er iets niet goed was, maar wist het ook niet; de ander dat je hem maar overal zijn zin in moest geven. Familie, vrienden, schoolpersoneel, kennissen en buren vonden het maar een rotjong. Terwijl het van nature toch een heel gevoelig en hartelijk kind was. 'Al heb je ze nuwen als kabels', zei de huisarts die naast ons kwam wonen, 'dan zou je nog instorten'. En zo is het natuurlijk nog in veel gevallen. Maar er is één verschil met vroeger en dat is dat het nü allemaal bekend wordt. Dat er de Stichting Balans is om de ouders op te vangen en ze uit hun isolement te halen. En dat er medicijnen ge geven kunnen worden. Het was ons eerste kind en door dit manke ment is er zoveel spanning en ellende geweest, juist omdat je overal je hoofd stootte. Dat heeft niet alleen hem getroffen, maar het hele gezin. Het heeft diepe sporen gemaakt, maar ook ach tergelaten. Ik kan alleen maar de mensen toespreken met de zin: 'Oordeel niet over gezinnen waar het anders loopt dan het uwe!' Verder veel goeds voor de Stichting Balans. Ik word er een beetje verdrie tig van. Ben ik samen met mijn Portugese vriendin, die er speciaal voor was overgeko men, op 10 oktober naar de musical 'Grease' in het Chassé Theater in Breda geweest, lees ik een recensie in uw krant waarbij ik denk: zijn we wel naar dezelfde musical ge weest? Er is in de recensie een aan tal punten waar ik het niet mee eens ben. Er wordt bij voorbeeld geschreven over 'een povere lichtshow'. Even verder wordt er in het stukje geschreven, dat het verhaal te veel de neiging heeft om naar de jaren negentig te gaan. Als of het dan op z'n plaats is om een flitsende lasershow te brengen? En dan het taalgebruik waar recensent Martin Hermens over valt. Grease zou 'bergen puberale humor' bevatten en 'de seksuele toespelingen wor den net te veel naar de jaren negentig getrokken'. Ik denk dat Hermens dan maar even moet uitleggen wat hij daar mee bedoelt. Volgens mij zijn de woordspelingen en de hu mor die worden gebruikt op de juiste waaide ingesch Juist in de jaren negen Want zou een puber van di tijd überhaupt iets snapp van het taalgebruik en de mor uit die tijd? Zelfs m vriendin (die het verhaal ke maar geen Nederlai spreekt) kon op diverse menten de humor goed beg pen. Volgens de recensie zouden artiesten geen plezier hebb op het moment van spel Het eerste wat we na de vo stelling tegen elkaar zeid was dat iedereen er zoveel p zier in had. De 'schuimtai waar over geschreven wol dient volgens mij luchtig makkelijk te zijn. Niet zi kleffe bedoening. Of weet H mens dat niet? Ook waren snelle wisselingen van het cor, dat er overigens peri uitzag, opvallend. Rest mij alleen nog te zegg dat het zeer aan te bevelen v om naar deze profession musical 'Grease' te gaan. Vi een leuk avondje uit. Leid Edwin Haasbro

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20