De beurswaakhond mkt op 'Vreemde eend' Mary McAleese waarschijnlijk nieuwe Ierse president Feiten &Meningen Homohuwelijk geen gewone verbintenis WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 NIEUWSANALYSE Het kabinet komt nog voor het einde van dit jaar met een standpunt over het homohuwe lijk. Dat zei staatssecretaris Schmitz (justitie) naar aanleiding van een gisteren verstrekt ad vies van de commissie-Kortmann. Een meer derheid van deze commissie pleit voor invoe ring van het homohuwelijk. Bijna alle voorvechters van het homohuwelijk hebben gisteren verheugd gereageerd op de aanbevelingen van de commissie-Kortmann. Wie de conclusies goed tot zich laat doordrin gen. beseft dat een aardige stap voorwaarts is gezet, maar dat er nog steeds geen sprake is van een volledige gelijkstelling tussen hetero- en ho moparen. Hoe de voorstanders van het homohuwelijk het ook wenden of keren; voor homoseksuelen worden ook door de commissie-Kortmann nog steeds andere maatstaven aangelegd. Voor groeperingen die bijzonder gespitst zijn op ge lijke behandeling moet dat een ontnuchterende constatering zijn. Een meerderheid binnen de onderzoekscommissie, vijf van de acht leden, mag zich dan formeel op het standpunt stellen dat afwijzing van het homohuwelijk 'grievend en discriminerend is', toch gaat ook zij niet zo ver het burgerlijk huwelijk voor iedereen open testellen. De 'doorbraak' waar gisteren zoveel om te doen was in politiek Den Flaag houdt nog steeds in dat onderscheidt wordt gemaakt tus sen een homo- en een heterohuwelijk. De com missie heeft niets tegen het in de echt verbin den van twee personen van hetzelfde geslacht, maar dan moet wel aan één belangrijke voor waarde worden voldaan: de homo-ouders die nen af te zien van de afstammingsrechtelijke ge volgen voor kinderen, die in een 'normaal' hu welijkwei gelden. De commissie baseert deze aanbeveling op de constatering dat in een 'gewoon gezin' een bio logische band bestaat tussen vader, moeder en kind. Deze band is essentieel voor het erfrecht, de ouderlijke bevoegdheden en het familie recht. In een homohuwelijk is dit uitgesloten. Zodra twee vrouwen of twee mannen met el kaar trouwen en een kind krijgen, heeft één van de-twee geen enkele biologische binding met de 'spruit'. Het kind is verwekt door gebruik te ma ken van een spermadonor of een draagmoeder, de zogenaamde 'derde persoon'. De 'derde persoon' en het ontbreken van een biologische binding (van minstens één van de twee ouders met het kind) maken een homohu welijk fundamenteel anders dan het burgerlijke huwelijk, aldus Kortmann en de zijnen. Om het onderscheid zo klein mogelijk te houden, moet er een extra wettelijke bescherming komen voor kinderen die in dergelijke gezinnen opgroeien. De commissie acht het van groot belang dat kinderen van homoparen ook kunnen erven van hun ouders. Tevens moet een regeling wor den bedacht die het kind recht geeft op een na- bestaandenuftkering, die is gekoppeld aan het afstammingsrecht. Onder strikte voorwaarden zouden lesbische- en homoparen het recht op adoptie moeten worden toegekend. Hier moet wel uiterste voor zichtigheid mee worden betracht. Een adoptie kan alleen plaatshebben als het kind niets meer van zijn oorspronkelijke ouders heeft te ver wachten of zal krijgen. Mocht de Tweede Kamer de voorstellen van de commissie-Kortmann overnemen, dan is de voorganger van het homohuwelijk, het geregi streerde partnerschap, van de baan. De com missie vindt het ongewenst als er een wildgroei in rechtsvormen van zogenoemde tweerelaties zou ontstaan. Door het homohuwelijk is het on vermijdelijk dat Nederland uit de pas gaat lopen met de rest van de wereld. Zeker tien Europese landen, waaronder Duitsland. Groot-Brittannië, Italië en Spanje, zullen zo'n huwelijk niet erken nen. Daar staat tegenover dat ook het geregi streerde partnerschap in acht landen zal wor den geboycot. De commissie erkent het pro bleem, maar hecht meer waarde aan de voor trekkersrol die Nederland op dit gebied kan ver vullen. DEN HAAG LEO ROGGEVEEN Pagina 14: 'Homohuwelijk geeft misplaatst ge voel van gelijkheid' De noodzaak om gesjoemel, laat staan witwassen, op effectenbeurzen aan te pakken met stevige beurswaakhonden is niet al leen in Nederland ontdekt. In Groot-Brittannië, niet achterlijk op dit terrein, wordt een tot de tanden toe gewapende superwaak hond opgetuigd. Duitsland maakt eveneens serieus werk van de oorspronkelijk twee koppen tellende, landelijke beurspolitie. De Verenigde Staten heeft een 3.000 rekruten tellend 'leger' dat vorig jaar 325 miljoen dollar bij foute handelaren terughaalde. Nederland volgt een geheel ei gen koers. Waar de Stichting Toezicht Effectenverkeer voor het eerst de tanden laat zien, door bij de van witwassen en fraude verdachte commissio nair Leemhuis Van Loon een nieuwe tweekoppige directie te willen aanstellen, zouden de Britten en de Amerikanen daar met grof geschut zijn aangeko men. Waar de Nederlandse jus titie de grootste moeite heeft om fraude en handel een slag toe te brengen hebben de Duit sers al tot miljoenen oplopende boetes uitgedeeld. Een interna tionale tussenstand. PITBULL De pitbull van 's werelds be langrijkste beurs, de effecten beurs van New York, is de Secu rities and Exchange Commission (SEC), een agentschap met ver gaande opsporingsbevoegdhe den. De SEC heeft drieduizend werknemers in dienst en telt verspreid over de VS twaalf ves tigingen. De hoofdzetel staat in Washington DC. Het agent schap heeft een keur aan spe cialisten in huis, variërend van juristen, accountants en econo men tot beursanalisten en fi nancieel rechercheurs. Voor naamste taak van de organisatie is het waarborgen van een eer lijk verloop van de effectenhan del. Om het belang aan te geven dat de VS hechten aan een onaf hankelijk oordeel van de SEC: de vijf commissieleden worden voor vijf jaar benoemd door de president van de Verenigde Sta ten, die daarvoor de instem ming behoeft van de Senaat. Maximaal drie commissieleden mogen lid zijn van dezelfde po litieke partij. De SEC is onderverdeeld in hele Hectische toestanden op de beurs in Chicago. In de Verenigde Staten is een leger van drieduizend man ingezet tegen sjoemelende handelaren. foto reuters sue ocrocki reeks divisies en subdivisies, waarvan de 'Divisie Handha ving' het meest tot de verbeel ding spreekt. Op die afdeling werken de mannen en vrouwen die elke verdachte koersbewe- ging tegen het licht houden. Jaarlijks presenteert de SEC een verslag .waarin nauwgezet uit de doeken wordt gedaan wie zich zoal heeft schuldig ge maakt aan handel met voorken nis. In 1996 bracht de SEC 453 zaken voor de rechter. Aan ille gaal behaalde koerswinsten werd vorig jaar een totaalbedrag van 325 miljoen dollar terugge stort. De SEC introduceerde in de tweede helft van de jaren tach tig onderzoeksmethoden die tot dan toe slechts door justitie werden toegepast bij de drugs bestrijding en bij de aanpak van de maffia. Het agentschap be sloot tot die keiharde aanpak in reactie op een reeks geruchtma kende gevallen van handel met voorkennis. ,,Van een aanpak gericht op individuen gingen we TOM JANSSEN over op een strategie die ten doel had hun hele business te beschadigen", zei de New-York - se jurist Charles'Carberry eerder dit jaar in een interview. Carberry was betrokken bij de vervolging van Ivan Boesky en David Levine. Hij opende het onderzoek tegen Michael Mil ken en diens indertijd invloed rijke investeringsbank Drexel Burnham Lambert.We beslo ten dat we ze moesten raken op de plek waar dat het meeste pijn deed. We besloten daarom hun zakken leeg te halen", al dus Carberry. Milken betaalde uiteindelijk een boete van een miljard dollar, Boesky 100 mil joen. Beiden ontkwamen overi gens niet aan een flinke celstraf. SUPERHOND In Londen, Europa's beurs nummer één, is de aanpak nau welijks minder serieus dan in de VS. Liefst negen 'toezichthou ders' moeten in de City voorko men dat er een loopje met de regels wordt genomen. Dat zijn door de City zelf opgezette or ganisaties, en tot het aantreden van de Labour-regering was de klacht dat de City geen onaf hankelijke blik in zijn keuken wilde. Dat gaat veranderen. Gisteren is de komst van een overkoepe lende superwaakhond aange kondigd, die onder de naam Fi nancial Services Authority (FSA) vanaf 1999 een waakzaam oog op de City houdt. Anders dan de huidige organisaties wordt de FSA onafhankelijk. Het parle ment zal in nieuwe wetgeving de bevoegdheden vastleggen. De FSA krijgt 2.000 perso neelsleden, met een hoofdkwar tier in Canary Wharf buiten de square mile (de traditionele za kenwijk), zodat ook symbolisch en letterlijk afstand van d wordt gehouden. Ministe financiën Brown zei giste dat de FSA een 'wereldwi greep zal krijgen op finan diensten en een 'toezicht der van wereldklasse' zal op een 'wereldleider in d< nanciële sector'. Op Financiën wordt overi toegegeven dat schandalt banken (Barings) en pens fondsen de aanzet hebbei geven tot samenvoeging e zelfstandiging van de neg ganisaties. Consumenteni nisaties zijn nog niet over dat het allemaal zal gaan i ken. ,,Tot nog toe zijn het al veel woorden. In 1999 z blijken of toezicht beter is geld dan nu", zei een woo voerder desgevraagd. Als pogingen om beursfra voorkomen hebben gefaal komt het justitiële appara actie. De City heeft een 'e politiekorps, onderdeel vi Metropolitan Police. Dat zich vooral met kleinere fi zaken bezig. De Dienst Ei Fraudezaken wordt ingesi keld als het om affaires g; waarbij meer dan een mil pond in het geding is. Bij onderzoek naar Leemhui Van Loon werkt zij bijvoo ook mee. STRENGER In Duitsland zijn beursbe kers een vrij pril fenomee sinds de zomer van 19941 ben onze oosterburen eei trale instantie die toezich houdt op het ritselen en r op de beursvloer: Der Bui desaufsichtfiir den Wertpi handel (BAWE). Vóór die had elk van de acht deelst met een beurs een eigen trole-orgaan, die overigen steeds actief zijn. De BAWE richt zich voora het voorkomen en ontdek van handel met voorkenn het bestrijden van transac met een luchtje werkt het j gaan nauw samen met jus Ter voorkoming van loucl deals zet men vooral in op1 snel en compleet mogelij formatieverstrekking, ook het beleggend publiek. „Hi simpel: als je daarin slaag I wordt insidershandel heel i moeilijk. Je moet dus prol de potentiële profiteurs ee 1 slag voor te zijn", aldus Bi 1 woordvoerder Jürgen Obe u frank. Toch is er behoefte aan st - gere maatregelen. De BAV voert momenteel onderh: lingen met het departeme van financiën die moeten den tot uitbreiding van ha voegdheden. Sinds de koi van de BAWE hebben ziel de Duitse beurzen geen g schandalen voorgedaan, Oberfrank. Er zijn acht pei nen veroordeeld wegens hh met voorkennis. In de mei gevallen ging het om besd k den bedragen. In de groot j zaak werd de verdachte v< f •deeld tot een boete van 3,1 i joen Duitse mark (ruim vi e miljoen gulden), waarvan j miljoen voorwaardelijk. DEN HAAG GPD De Ieren gaan morgen naar de stembus om een nieuwe presi dent te kiezen en het ziet ernaar uit dat voor de eerste keer in de geschiedenis van hun land een kandidaat uit Noord-Ierland zal winnen. Mary McAleese, profes sor in de rechten aan de Queen's University van Belfast, maakt als kandidaat van de grootste Ierse partij Fianna Fail de meeste kans op het groten deels ceremoniële, maar poli tiek gezien toch niet onbelang rijke ambt. McAleese ontleent haar kandi datuur aan haar Ierse paspoort en haar nominatie door een Ier se politieke partij. In het jongste opinieonderzoek, dat dinsdag werd gepubliceerd door de Irish Independent, is haar voorsprong opgelopen tot 49 procent. Toch lijken veel Ieren moeite te heb ben met de Noord-Ierse achter grond van McAleese. In de vier weken durende campagne is haar verleden in Belfast het meest omstreden en besproken onderwerp gebleken. Daar komt nog bij dat zij er net als haar voorgangster Mary Ro binson de huidige VN-com- missaris voor mensenrechten niet voor terugschrikt gevoelige kwesties aan te roeren. Ze laat zich voorstaan op haar Noord- Ierse verleden en wil als presi dent héél Ierlands ambassadeur zijn. In haar campagne bena drukte zij veelzeggend haar ca paciteiten als 'bruggenbouwer'. De campagne maakte echter eens te meer duidelijk dat velen in de Ierse Republiek weinig moeten hebben van hun Noord-Ierse buren. ,,Ik begrijp er niets van", zegt Carmel No lan, terwijl ze langs het door ko gelinslagen gehavende hoofd postkantoor van Dublin loopt. Het gebouw was in de opstand tegen het Britse gezag in 1916 het bolwerk van de rebellen. Londen gaf het zuidelijke Ier land vijf jaar later onafhanke lijkheid, maar behield het over wegend pro-Britse, protestantse noorden. Mensen als de 74-jari- ge Nolan hebben die scheiding allang als realiteit geaccepteerd. „Ik heb niets tegen Mary McA leese persoonlijk, maar waarom moet een buitenlander onze president worden", zegt ze. Ook sommige tegenstanders in Mary McAleese (47), juriste. Kansrijke kandidaat voor de rege rende coalitie van het centrum rechtse Fianna Fail en de Progres sieve Democraten. de politieke elite te Dublin lij ken er zo over te denken. Eerder deze maand lekten zij gevoelige informatie van de buitenlandse inlichtingendienst naar de me dia. In de stukken wordt McA leese afgeschilderd als een aan hangster van Sinn Fein, de poli tieke arm van de IRA. De zaak werd nog eens aangedikt door de leider van Sinn Fein, Gerry Adams, die McAleese 'de he- Mary Banotti (58), kandidate voor oppositiepartij Fine Gael. De meest liberale van het gezelschap. Politica tot in haar botten, maar niet kansrijk. kwaamste van alle kandidaten' noemde. McAleese zag zich genoodzaakt een verklaring over haar politie ke stellingname in het verleden af te leggen, waarin ze bena drukte dat zij altijd had gestemd op de gematigde rivaal van Sinn Fein, de Noord-Ierse SDLP. „Ik ben niet anti-Brits, ik ben een Ierse nationaliste. Daarvoor ver ontschuldig ik me niet", zei ze Adi Roche (42) van Labour. Milieubewust en bekend door haar werk voor slachtoffers Tsjer- nobyl. Ondanks steun van rock groep U2 geen kanshebster. tegen de BBC. Ze voegde hier aan toe dat de situatie in Noord-Ierland 'nimmer het ver spillen van ook maar één enkele druppel bloed' rechtvaardigde. Haar achtergrond stelt haar in staat begrip op te brengen voor wat velen in Noord-Ierland voe len en denken. Zij en haar acht jongere broertjes en zusjes woonden in een protestantse wijk in Noord-Belfast, tot bom- Rosemary Scallon (44). Kandidaat van het behoudende platteland en absolute outsider. Werd beroemd als Dana en zingt nu christelijke liederen. foto's »ap aanslagen en schoten op de ou derlijke woning het katholieke gezin dwongen naar een katho lieke wijk in Zuid-Belfast te ver huizen. Eerder was een doof broertje door protestanten mis handeld. „Ik kan begrijpen waarom mensen zich bij de IRA aansluiten", zei zij in 1984 te gen The Irish Times. „Ik voelde hetzelfde verlangen naar wraak, maar diep in mij koesterde ik krachtige christelijke waarden." McAleese werd in 1987 be noemd tot hoofd van het Insti tuut voor Rechtenstudies aan Queen's University in Belfast. Later werd zij conrector, de hoogste positie die een katho liek ooit aan dit oer-Britse insti tuut bekleedde. In die functie wist ze Queen's te ontdoen van ceremoniële tradities met een duidelijk protestants karakter. In plaats daarvan introduceerde ze meer 'neutrale' gebruiken. Meer in het oog springend is de rol die zij speelde in de geheime contacten tussen Sinn Fein, de SDLP en geestelijken in Belfast, die erop waren gericht de IRA tot een staakt-het-vuren te be wegen. De besprekingen had den in 1994 het gewenste resul taat. Na de ineenstorting van het bestand in de jaren daarna kon in juli dit jaar een nieuwe overeenkomst worden gesloten. McAleese, die nog steeds in Zuid-Belfast woont, reisde in haar campagne door de hele re publiek. Gezien de prognoses heeft zij velen voor zich gewon nen. Maar lang niet iedereen is overtuigd: „We weten niet ge noeg van haar", meent coi tertechnicus Jo Carney. „1 heel intelligent, en ze zeg dat ze heel sterke opvattin heeft, maar wij vernemen niet. Krijgen we haar werl mening te horen als ze ge is? Met iemand uit het noo als president lijk je om mo heden te vragen." De nieuwe president zal i geval een vrouw worden, mer twee, het Europese Pa mentslid Mary Banotti van op één na grootste partij Fi Gael, komt op 17 procent, belangrijkste andere kandi zijn de anti-nucleaire activ fil Adi Roche en Rosemary Se als Dana ooit winnares val Eurovisie Songfestival en woordig zangeres van chri ke liederen. Ze halen de tic procent van de stemmen Slechts één man stelde ziel kandidaat: de tegen kernei agerende Derek Nally. Ooi maakt geen enkele kans.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2