'jacobswoude Krol staakt verzet tegen horecapaviljoe bouwt te weinig' Alkemadese basisscholen gaan samenwonen Taalachterstand verdeelt Alkemac Rijn Veenstreek Alphen pleit voor bouw in Groene Hart Stadspartij IDA wil jongerenraad Hongerige heeft geen voor dure f 'Goede kaas kijkt de klant aan WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356462, PLV -CHEF MARIETA KROFT, 01 WD legt schuld bij wethouder De Lange J "U J i JACOBSWOUDE ROBBERT MINKHORST De gemeente lacobswoude bouwt te weinig huizen. Vol gens de WD en het CDA haalt de gemeente niet eens het door het rijk opgelegde maximum van 25 woningen per jaar. De politieke partijen pleiten in hun algemene beschouwingen voor nieuwe woonwijken in Wou- brugge en Leimuiden. Gemeentebelang, de WD en D66 uiten flinke kritiek op de af deling ruimtelijke ordening. De afdeling werkt te traag en loopt bijvoorbeeld ver achter met de herziening van de bestem mingsplannen. De liberalen zijn het scherpst in hun beschou wingen. .Minister De Boer (volkshuisvesting en milieu) kan tevreden zijn. U bouwt hele maal niet. Het maximum van 25 woningen is niet gehaald. Hoe moeten wij dit uitleggen aan onze woningzoekende burgers? De WD vindt dat portefeuil lehouder De Lange van het CDA misschien maar beter kan op stappen. De WD zegt het welis waar niet met zoveel woorden, maar de him is duidelijk: „Wij hebben de indruk dat de wet houder onvoldoende kennis be zit om voldoende leiding te ge ven op dit beleidsterrein." Het plan van het college om een ex tra ambtenaar aan te nemen, vindt de WD voorbarig. „Het lijkt ons gewenst eerst te zien of er organisatorisch iets kan ver beteren op de afdeling." Collegepartij CDA is milder in haar kritiek. „Het is te betreuren dat het college pas in 1998 het bestemmingsplan voor de bouwlocatie Oudendijk in Wou- brugge wil herzien. Dit betekent dat er pas in 1999 of later ge bouwd kan worden." CDA en D66 vragen verder aandacht voor huizenbouw in Hoogma- de. De christendemocraten wil len de contouren van het dorp veranderen, zodat toch woning bouw mogelijk is. De laatste uit breidingslocatie valt waar schijnlijk binnen de geluidsnor men van de hogesnelheidslijn. D66 wil als wisselgeld voor deze spoorlijn extra huizen. Udenaar overlijdt na arbeidsongeval ALPHEN AAN DEN RUN Na een ongeval op het werk is een 54-jarige Udenaar om het leven gekomen. De man was gistermiddag in Alphen aan den Rijn bekneld geraakt tussen een vrachtwagen en een shovel. Het ongeluk gebeurde toen de Udenaar even voor half elf 's morgens een collega te hulp schoot op het terrein van een wegenbouwmaatschappij aan de "s Molenaarsweg. Deze 69-ja- rige man had zijn vrachtwagen vastgereden in het zand. Hij vroeg de Udenaar of die met zijn shovel de truck wilde be vrijden. Juist op het moment dat de Udenaar een ketting tus sen beide voertuigen wilde vast maken, reed de vrachtwagen achteruit. De man kon niet meer op tijd weg komen. Het slachtoffer werd vervol gens in kritieke toestand naar het academisch ziekenhuis van Leiden vervoerd. Daar overleed hij enige uren later aan inwen dig letsel in zijn borst. ALPHEN AAN DEN RUN/DEN HAAG Alphen aan den Rijn heeft in een brief aan de Tweede Kamer nogmaals indringend gewezen op het grote belang van de leef baarheid van het Groene Hart. Het beperken van de woning bouw en de aanleg van bedrijfs terreinen brengt volgens de ge meente het voortbestaan van steden en dorpen in het Groene Hart in gevaar. Volgens Alphen is er in de ge meente een onaanvaardbaar te kort aan woningen. Ook is er een grote behoefte aan bedrijfs terreinen. Om die reden, zo schrijft het college van burge meester en wethouders van Al phen, mogen woningbouw en bedrijfsterreinen niet aan ban den worden gelegd. Tijdens de begrotingsbehandeling van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu pleitte de Tweede Kamer vorige week voor het op slot doen van het Groene Hart. Alphen vraagt de landelijke volksvertegen woordigers nu het niet zover te laten komen. De oppositiepartijen WD en D66 pikken de voorgestelde ver hoging van het OZB-tarief met meer dan dertien procent niet. In de ogen van de liberalen is de stijging onverteerbaar. D66 vindt de keuze voor extra hui zenbelasting te gemakkelijk. Ook collegepartij Gemeentebe lang heeft moeite met de stij ging van de onroerende-zaak- belasting. Om de verhoging van de hui zenbelasting te beperken, stelt de WD voor om het gebouw De Hoeksteen in Rijnsaterwoude (waar een schildersclub inzit) te verkopen. Bovendien kan de ge meente een nauwelijks gebruikt pand in Woubrugge van de hand doen. Verder vinden de li beralen dat de volkstuinders voortaan zelf hun administratie moeten regelen. Met die voor stellen denkt de WD structureel 100.000 gulden de komende ja ren te kunnen besparen. Ook D66 komt met alternatie ve voorstellen om de lastenver zwaring voor Jacobswoudena- ren te beperken. „Als het college zich niet inspant om de lasten verzwaring te matigen, moeten wij breken met de traditie om met de begroting in te stem- De D66-fractie vraagt het col lege om de uitgaven voor het rioleringsplan te 'temporiseren'. Verder wil de partij de subsidie aan de bibliobus halveren of de eigen bijdrage van lezers verho gen. Daarnaast moet Ja cobswoude sneller haar bouw programma afwerken, zodat daardoor vanzelf de OZB-in- komsten omhoog gaan. Als vier de voorstel noemt D66 het kor ten op voorzieningen en reser ves als de WVG-pot (Wet Voor zieningen Gehandicapten) Gemeentebelang zoekt een verklaring van de stijging van de kapitaallasten van de Woning corporatie Jacobswoude met 319.000 gulden. „Het meerja renperspectief wordt, als er al leen sprake is van een admini stratieve fout, namelijk dan 319.000 gulden gunstiger! Dat is van groot belang voor de dis cussie over de OZB-verhoging." Niets staat de bouw van het horecapaviljoen op het Al- phense Thorbeckeplein meer in de weg. Nadat eerder de gemeenteraad akkoord was gegaan met het bouwplan, hebben nu Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland even eens geen problemen met de komst van de horecagele genheid. En om die reden ziet ook Verenigde Bedrijven Krol af van verdere stappen. Krol had bezwaar tegen de komst aangetekend. De beleg ger/ projectontwikkelaar was het niet eens met de voorgeno men locatie, pal voor een wan kel- en appartementencomplex ALPHEN AAN DEN RUN ROBBERT MINKHORST Het café annex eethuis moet het Thorbeckeplein aantrekkelijker maken. Verenigde Bedrijven waarvan Krol eigenaar is. Directeur H. Krol had omwo nenden de diensten van advo catenkantoor Berntsen en Mul der aangeboden. Enige bewo ners en elektronicazaak De Block maakten daarvan vervol gens gebruik. In de ogen van de bezwaarmakers was het horeca paviljoen van architect K. van Es horizonvervuiling, zou het lawaai- en stankoverlast veroor zaken, de etalage van De Block uit het zicht halen en het uit zicht van bewoners verpesten. De bewoners, De Block en Krol vonden met hun bezwaar schrift weinig gehoor bij de ge meente. De ambtelijke dienst bouwen en wonen wees de klachten af en politici vonden de komst van een café een noodzakelijke impuls voor het nogal saaie Thorbeckeplein. De provincie heeft zich nu achter het standpunt van de gemeente geschaard. Haar toestemming was nodig, omdat een artikel s-procedure moet worden ge voerd. „We zijn daarom zinloos be zig als we dwars blijven liggen", zegt commercieel directeur E. Rossel van Verenigde Bedrijven Krol. „Een rechter moet nu zo wel tegen de gemeente als de provincie ingaan. Een rechts zaak heeft geen kans van sla gen. We blijven moeite hebben met deze locatie en we hopen maar dat er geen stank- en ge luidsoverlast zal zijn." Gerust is Rossel daar overigens niet op, zegt hij. Ook een andere projectont wikkelaar staakt zijn v< gen het bouwplan. D dinxvener Ch. Keij zei e< te hebben op de bouv Hij had een toezegging gemeente gekregen, ve hij- Tot een bouwplan wa leen nooit gekomen, blijkt juridisch moeili baar. Ik heb ook geen om er nog verder ruzie maken met de gemeei dus Keij. ALKEMADE MARIETA KROFT Vijfeneenhalf jaar hadden ze 'verkering'. De liefde werd nogal eens op de proef gesteld, maar hield stand. Inmiddels willen de Alkemadese basisscholen - zo wel de katholieke, als de pro testante en openbare - elkaar het liefst het jawoord geven. Als eersten in Nederland (Nijme gen, Alkmaar en Schijndel moe ten nog volgen) wilden de Alke madese basisscholen onder een overkoepelend bestuur vallen. De wetgever staat echter nog geen 'gemengd huwelijk' van openbaar en bijzonder basison derwijs toe. Dit in tegenstelling tot het middelbaar onderwijs. Dus zijn de Alkemadese scholen gisteren noodgedwongen gaan 'samenwonen'. Onder het toe ziend oog van notaris B. Zuid hof passeerden daarvoor in het gemeentehuis van Alkemade de aktes. Om intensievere samenwer king mogelijk te maken, zijn twee stichtingen opgericht. De openbare basisschool De Elc- kerlyc valt niet meer onder het gemeentebestuur, maar onder de Stichting Samenwerkende Basisscholen Alkemade, Open baar Onderwijs. De protestants- -christelijke en vijf rooms-katholieke scholen val len samen onder de Samenwer kende Basisscholen Alkemade, Bijzonder Onderwijs. Beide stichtingen zijn door middel van een overeenkomst verplicht nauw met elkaar samen te wer- Siemon Tuinstra, de nieuwe voorzitter van de basisscholen van Alkemade, t ken. Drie inwoners van Alkema de zijn aangewezen als be stuurslid van beide besturen. Siemon Tuinstra, voorzitter van beide stichtingen, weet niet wanneer de scholen alsnog in 'het huwelijk' kunnen treden. „Ik hoor al enkele jaren gelui den dat de wetswijziging eraan zit te komen", verzucht de Rijp- weteringer. „De vrijheid van on derwijs die er is sinds begin de ze eeuw is kennelijk niet zo groot", deelt hij een sneer uit aan het rijk. Overigens maakt een besturenfusie of het nu tot stand gekomen samenwer kingsverband weinig uit in de praktijk. „Een bestuur betekent dat je maar met één rechtsper soon te maken hebt." Niettemin is de nieuwe voor zitter opgelucht dat de scholen na ruim vijfjaar een punt achter de fusiebesprekingen kunnen zetten. „We zijn de eerste ge meente in Nederland met een bijna interzuilaire besturenfu sie. Dat is toch prachtig? Scho len in andere gemeenten von den dat te ingewikkeld. Wij in Alkemade zijn kennelijk stugge volhouders." Gesterkt door ouders vonden ze dat het mogelijk moest zijn om met zijn allen samen te wer ken. „Niet de zuilen moeten het onderwijs bepalen", menen Tuinstra (ouder van kinderen op de katholieke basisschool De Kinderbrug) en Niko van Brus sel die sinds gisteravond be stuurslid is van de stichting voor het openbaar onderwijs. „Een daadkrachtig bestuur kan het beste op hoofdlijnen rich ting geven aan de kwaliteit van het onderwijs." Tuinstra en Van Brussel bena drukken dat de eigen identiteit van de scholen behouden blijft. Ze verwijzen naar de commis sies van ouders, de medezeg genschapsraad en de directeur die op schoolniveau gaan be sturen. Ook de leerkrachten moeten rekening houden met de identiteit van de school. Het zou best kunnen dat bijvoor beeld een katholieke leerkracht die op zijn eigen school overbo dig wordt, een vacature van de openbare school invult. Hij moet dan de identiteit van de school onderschrijven. De Regenboog Nieuwe Weteri sluit zich weer NIEUWE WETERING De protestants-chrii basisschool De Regenb Nieuwe Wetering weer aansluiten bij he we samenwerkingsvi van de Alkemadese sc Als de leden daar op vember mee instei stapt de school uit de^ ging voor Christelijk, wijs in Hazerswoude, kerk en Nieuwe Weteri Enkele jaren geleder te de Regenboog bij di besprekingen in Alk af, omdat het bestuur richting niet wilde ga ren dat de Nieuwe We se school open kon De Regenboog zat moment ver onder de fingsnorm. Uiteindelij de school voor het dc houden door te fuseri de protestants-chri scholen in de buurgt ten. Volgens bestuursl Klein is het nu weer a< keiijker om bij de Alke se scholen aan te sluit hebt dan maar met meente te maken." Dt voorwaarde van enkel geleden stelt De Reg< niet meer. Het gevaa een dreigende sluitinj weken, aldus de wee mistisch in de toekom kende Klein. ALPHEN AAN DEN RUN MARIJN KRAMP Een onafhankelijke jongeren- raad die de gemeente Alphen aan den Rijn gevraagd en on gevraagd adviseert over zaken die voor de jeugd belangrijk zijn. Dat is het voorstel van IDA (Initiatiefgroep Democra tisch Alphen) aan de gemeen teraad. Volgens de partij heeft Alphen aan den Rijn een jon gerenraad nodig omdat de jeugd geen vertrouwen meer heeft in de plaatselijke politiek. Jan Harko Post van de stads partij trekt deze conclusie uit het in mei verschenen onder zoek van Bureau Alexander. Hieruit blijkt dat jongeren het gevoel hebben dat niemand naar hen luistert. Ook Post vindt dat de nota Jongerenbe leid van wethouder Korver vol mooie woorden en goede voornemens staat, maar dat hij daarin geen enkel concreet aanbod doet. „De jeugd gelooft die praatjes niet meer. Ze wil actie zien." Volgens de Stadspartij is er onder jongeren voldoende ani mo om actief te worden in de Alphense politiek. „Maar dan moeten ze wel serieus geno men worden", stelt Post. „Een jongerenraad draagt daartoe bij. Helemaal als de adviezen die zij het college op diens ver zoek geven, bindend zijn. Daarvoor gaan wij ons inzet ten, maar of we dat er door heen krijgen is de vraag." De Stadspartij wil de verkie zingen voor deze raad gelijktij dig houden met die van de ge meenteraad in maart 1998. Alphenaren tussen 12 en 21 jaar moeten dan voor vier jaar hun vertegenwoordigers kie zen. De stadspartij wil de scho len en jongerenorganisatie be trekken bij de organisatie van de verkiezingen. 'Mensen werken hier te hard om veel te praten ZEVENHOVEN Wel een doos met frikad 7,5 kilo gehakt mei maar spullen van waai staan. Een inbreker was bij een inbraak in een aan de Groene Jonken Zevenhoven blijkbaar fixeerd op de etenswar vrieskist, dat hij neigen oog voor had. Tot zijn ting ontdekte de bew< de inbreker een dure waardevol gereedscha| inpandige berging ha staan. FOTO DICK HOGEWONINC Beeld van de 49ste kaasdag in Oud Ade. Het regende negen plussen. OUD ADE MARUN KRAMP „Een goede kaas kijkt de klant aan. Ze hebben dus ook oogjes, mevrouw. Geen gaten." Chef keurmeester B. Weijers neemt zijn taak serieus. Gisteren tijdens de 49ste kaasdag in café 't La- geland in Oud Ade moest hij 41 kazen keuren. Onderverdeeld in de categorieën Goudse, Leidse, jonge en jong belegen. Hij had dit jaar weinig re den tot klagen. „Bijna alle kazen hebben een ne gen plus gekregen. Dan kun je wel zeggen dat het een goed jaar voor de kazen is." Weijers let bij de keuring op het uiterlijk, de stevigheid, de geur en de smaak en de doorsnede van de kaas. Voor elk onderdeel krijgen de boeren punten. Het geheim van een goede kaas valt vol gens hem niet uit te leggen. ..Dat hangt van zo veel facetten af." De boeren zien dat wat simpe ler. „Schoon melken", zegt Van der Geest. „Tel kens weer goed je best doen", vindt Van Wees. En volgens Van der Hulst uit Oud Ade is het de kar nemelk. „Maar dat gaat alleen op voor de Leidse. De traditionele bereidingswijze is met karnemelk en de laatste jaren zie je dat de boeren die het op die manier doen goed scoren op de keuringen. Voor hem gaat dat dit jaar in elk geval op. Hij heeft met zijn belegen Leidse de eerste prijs ge wonnen. De beste jonge Leidse kwam van Th. en B. Heemskerk uit Oud Ade. M. Mooren uit Hoog- made scoorde het hoogst in de categorie jonge Goudse en Van Schie uit Warmond had van deze soort de beste belegen. Van der Hulst ging met het mooiste rapport naar huis. Voor de smaak en de geur van zijn pro duct kreeg hij zelfs het maximale aantal punten (40). Volgens Weijers is dat vrij uniek. „Je krijgt namelijk 36 punten als er niets mis is met de smaak en de geur. Als je daarboven scoort, lever je dus iets extra." In totaal kreeg de boer uit Oud Ade 98 punten. Twee punten gingen aan zijn neus voorbij, omdat zijn kaas één oog telde. Dat bleek te weinig om de klant goed aan te kijken. ALKEMADE MARIETA KROFT Niet iedereen in Alkemade is geschrokken van de taalachter stand van kleuters uit die ge meente. Willy Nabuurs, een deskundige die de gemeente Alkemade begeleidt bij het op zetten van jeugdbeleid, trok die conclusie uit een enquête van verschillende instellingen. Ge schrokken meldde zij dat de ge meente hieraan iets moet doen. Andere reacties op de gesigna leerde taalarmoede variëren van 'herkenbaar' tot 'overtrokken'. De problematiek is niet nieuw voor Alkemade. Ruim vier jaar geleden bleek uit onderzoek van logopedisten bij Alkemadese scholen al dat kinderen in Alke made slechter spreken dan hun leeftijdgenootjes elders. Het ging om ruim negentien pro cent, terwijl het landelijk ge middelde volgens de Neder landse Vereniging voor Logope die en Foniatrie op een percen tage van tien lag. Toename De leidsters van peuterspeelzaal De Mammoef in Roelofarends- veen signaleren een duidelijke toename van de taalachter stand. „De laatste jaren worden steeds meer kinderen met voor rang geplaatst vanwege de taal", zegt leidster Sonja Volwa- ter van de enige peuterspeelzaal in Alkemade-oost. „Ze komen dan op advies van het consulta tiebureau. Het gaat niet alleen om allochtone kinderen, maar ook om Hollandse." Volgens Volwater moet je met kinderen die bijna vier jaar zijn behoorlijk kunnen communice ren. „Wij merken nogal eens dat kinderen een kleine woorden schat hebben en niet verder ko men dan twee-woordenzinne- tjes." Collega Margret Cozijn van de Peuterhof in Rijpwete- ring is daarentegen een achter stand in de taal niet opgevallen. „Gemiddeld wordt één kind per jaar op een totaal van dertig met voorrang geplaatst. Het ene jaar is het meer, het andere minder." De peuterleidsters proberen de kinderen meer taalbegrip bij te brengen door boeken te lezen, liedjes te zin gen en kringgesprekken te hou den. Ook in het basisonderwijs ne men leerkrachten bij een deel van de kinderen een achter stand waar. Directeur W. Hom burg van De Roelevaer ziet het bij ongeveer twintig procent van de kinderen die op school komen. Hij heeft het ook over een geringe woordenschat en korte een-woordzinnen. De kin deren met een achterstand krij gen. aldus Homburg, extra be geleiding van de 'remedial tea cher'. Ook de schoollogopedist houdt zich ermee bezig. „Maar zij heeft vaak weinig tijd", aldus de schooldirecteur. Zelfs op het middelbaar on derwijs blijkt de Nederlandse taal een zwakke plek bij de leer lingen te zijn. Cees Beurze, di recteur van het Johannes XXIII- college in Roelofarendsveen, beaamt dat. „Ik woon in Am sterdam-zuid en zie overal grote boekenkasten in huis staan. Hier is dat minder. Het lezen krijgen kinderen minder met de paplepel ingegoten", bedenkt hij een oorzaak. „De ménsen werken hier allemaal hard. Waarschijnlijk is er minder tijd om te praten." Toch liggen de eindexamens Nederlands vol gens Beurze niet onder het lan delijke gemiddelde. „Maar ik denk dat ze er harder voor moe ten werken om een goed cijfer te halen." De consultatiebureauarts die actief is in de gemeente Alke made is onbereikbaar voor commentaar. Woordvoerster Patricia Pol van Thuiszorg Groot-Rijnland, waar het bu reau onder valt, geeft geen com mentaar zolang er geen rapport is. Huisarts W. Sleeuw uit Roelo farendsveen is verbaasd. „Een taalachterstand onder peuters is mij niet opgevallen. Zulke pro blemen komen het eerst op de consultatiebureaus binnen. Pas bij doorverwijzingen naar de logopedist schakelen ze ons in." Op gevoel zegt hij dat hier spra ke is van 'overdiagnostiek'. Flauwekul Ook welzijnswethouder Luuk Beelen kijkt op van de enquête resultaten. „Flauwekul", luidt zijn eerste reactie. „Je maakt mij niet wijs dat de kinderen hier minder goed praten dan die in Ter Aar of Jacobswoude." Zijn partijgenoot WD-fractie- voorzitter Henk van Duijkeren II weet wel dat Alkemai geleden de schoollq heeft aangesteld, omd aan behoefte bleek te zij Volgens de Alke schoollogopediste C. v gaat het bij de taalach niet 'om een specifiek des probleem'. Zij bas op jaarlijkse 'screening basisschoolleerlingen sprekken die ze heeft in ga's uit andere regio's, haar bij de laatste screei der kleuters op dat vee ren van rond de vijf jaai wijkend mondgedrag vi „Kinderen spreken onduidelijk en zijn veel den. De oorzaak is voor levisie waardoor kindei sief kijken en niet coin ren. Taalachterstand ki van een gevolg te zijn." Half woord De geringe woordensch korte zinnetjes waren geleden de toenmalige logopediste Selma Klee gevallen. Zij schreef de ke oorzaak toe aan he gemeenschap in Al J waardoor mensen mi half woord nodig hebbe kaar te begrijpen. Of de gemeente aan'lu.' maatregelen neemt om e achterstand bij de jongs ners weg te werken, w houder Beelen nog wacht de nota over kn< en oplossingen met be tot de Alkemadese jeug in januari verschijnt. (01

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18