'De Soeten in opspraak' Politie Oegstgeest vaardigt 'hangverbod' uit Veteraan' Roest trekt DA-lijst in Leiderdorp Poelgeest is nog geen 'veilige wijk' Einde woonboot-kwestie niet in zicht Leiden Regio Haeswykse schillendrie keer zo duur )ENSDAG 29 OKTOBER 1997 17 erna straatsma, 071 ijrijder bekneld in vrachtauto eterwoude De brandweer moest er gisteren aan te pas ko en om een beknelde bijrijder te bevrijden uit een vrachtauto, op de Industrieweg in Zoeterwoude tegen een gedeeltelijk op weg geparkeerde container was aangereden. Met enkele klei- snijwonden en een enkelfractuur is de 19-jarige man uit Pur- :i erzaan naar het ziekenhuis overgebracht. Het ongeval zag er nvankelijk ernstig uit. De ambulance vroeg om die reden om idersteuning van de traumahelicopter, maar uiteindelijk hoef- die niet te worden ingezet. De brandweer heeft een half uur li idiggehad om de man te ontzetten. eestweek Vereniging Noord-Hofland iorschotenDe Voorschotense Vereniging Noord-Hofland ;rt komende week haar 15-jarig bestaan. Van zondagmiddag 2 en met zaterdagavond 8 november zijn er dagelijks activitei- 1 en optredens in De Alettahof. Als afsluiting van de feestweek er zaterdag 8 november een feestmarkt van 11.00 tot 16.00 ir. Daarna, vanaf 17.00 uur, is er een receptie voor leden, me- werkers en belangstellenden met aansluitend een feestavond et live-muziek en cabaret. ïrootste aquarobics-les ter wereld' gstgeest Wie een wereldrecord op zijn naam wil krijgen moet h op zondag 2 november om 12.00 uur melden in het zwem- recreatiebad Poelmeer in Oegstgeest. Daar wordt een massa- aquarobicsles gehouden. Met dit evenement hoopt het zwem- fiid een vermelding te krijgen in het Guiness Book of Records. Det huidige wereldrecord aquarobics staat op een les met 137 elnemers. Aan de mega-aquarobicsles doen meerdere zwem- den mee. lilieu-caiqpagne Stompwijkse winkels 3MPWUKDe gemeente Leidschendam begint zaterdag 8 no- mber een actie in Stompwijk ter bevordering van milieuvrien- lijk koopgedrag. In samenwerking met de Stompwijkse winke rs worden milieuvriendelijke producten onder de aandacht bracht van het winkelend publiek. Bijna tachtig procent van winkeliers ondersteunt de actie 'Koop groen, natuurlijk >en', die loopt tot en met 22 november. De bibliotheek wijdt gelegenheid van de actie een kleine tentoonstelling aan het erna en op de basisschool wordt ook extra aandacht gegeven n het onderwerp. ien nieuwe tips over overval snackbar gstgeest» De herhaling van het televisieprogramma 'Opspo- ïg Verzocht' heeft weinig nieuwe aanwijzingen opgeleverd in zaak rondom de overval op snackbar 't Haasje in de Oegst- estse wijk Haaswijk. Na de eerste uitzending, op maandag- ond, kwamen tien tips binnen. Gisteren kwamen na de uit- nding in de middag nogmaals tien tips binnen. De politie trekt tips de komende dagen na. oegstgeest» afkev Even een sigaretje roken, of bijkletsen over de laatste house-cd? Vergeet 't maar. Jongeren die zich 's avonds na winkelsluitingstijd 'zonder doel op houden' in het portiek van de Passage in Oegstgeest, lopen voortaan het ge vaar een bekeuring aan hun broek te krijgen. Kosten: twee cd'tjes en twee pakjes sigaretten. Oftewel: tachtig gul den. ,,De hangjongeren bij de Passage maken rommel. Bovendien staan ze in grote groepen te schreeuwen. Niet da gelijks, maar wel regelmatig. En het worden er de laatste weken meer. Ze wegsturen helpt niet afdoende", zo verklaart voorlichter E. de Kruijf de nieuwe gedragslijn van de politie. Exacte gegevens over de omvang van de overlast en de aard van de klachten heeft ze niet. Voor het 'hangverbod' wordt gebruik gemaakt van de Alge mene Politieverordening (APV). Lei derdorp greep al eerder naar dit mid del. J. Dietz van winkeliersvereniging Oegstgeest Actief bevestigt dat de groep hangjongeren aangroeit. „Maar wij hebben er geen last van." En G. Nusteling van de Vereniging Bewo ners van De Kempenaerstraat: „Wij hebben er van de bewoners nooit klachten over gekregen. Boekhandel De Kier in de Passage heeft vorige week wel bij de politie ge klaagd. „Ze staan in het portiek te ro ken en bier te drinken. En ze maken lawaai met hun brommertjes", vertelt winkelchef H. van der Winden. Boven dien verdenkt hij de hangjongeren er van met een luchtbuks gaatjes in een reclamebord te hebben geschoten. Een maand geleden is een project groep gevormd van GGD, bureau HALT, gemeente, jongerenwerk en po litie, om tot een gezamenlijke aanpak van het 'hangprobleem' te komen. De politie heeft de andere leden van de projectgroep echter niet gekend in de ze nieuwe maatregel. Ook wethouder G. Kempen niet, die verantwoordelijk is voor het jongerenbeleid. Raadslid E. van Oortmerssen hier over: „Zeker nu er die projectgroep is, is het verstandig om dit soort acties op elkaar af te stemmen. Ik zal dit in de komende commissie voor openbare orde zeker ter sprake te brengen." Aan een hangverbod zit een 'semi-crimi- neel tintje', vindt ze. Ook voorlichter C. Boot van de gemeente brengt dat te berde: „Tja. als er wordt bekeurd dan moet er wel iets meer gebeuren dan rondhangen. Iets crimineels. Maar ik zit maar wat voor me uit te denken, hoor." De jongeren zelf vinden overigens helemaal niet dat ze doelloos rond hangen. „We willen gewoon gezellig bij elkaar zitten en wat roken. /Vis daar een andere plek voor was, dan zouden we het daar doen", vertelden ze al eens aan de krant. Advertentie zou politicus de kop kosten Vervolg van voorpagina Ieder raadslid van Leefbaar Oegstgeest (LO) heeft zo zijn eigen redenen om de raadzaal te verlaten. Zo verhuist ex- wethouder F. Lisman naar Velp, en wil P. Wuisman meer tijd overhouden voor gezinsleven en werk. Meer ondui delijkheid heerst rond vertrek van fractievoorzitter De Soeten. Volgens verschillende bronnen in en rond de 'Vereniging van Verontruste Burgers' zou de voorman van Leefbaar Oegstgeest in opspraak zijn geraakt bij zijn eigen partijgenoten vanwege de 'advertentie-ruzie' van de afgelopen zomer. oegstgeest maarten keulemans Toen LO in juni een politieke advertentie in een Oegst^eests huis-aan-huisblad liet plaatsen, ontstaken de wethouders M. Poelmans en G. van Eisen in woede. Poelmans eiste rectifica tie voor de 'pertinent onjuiste' rner en Meijer keren volgende periode niet terug erdorp judy nihof de vernieuwingsdrift die bij landelijke CDA heeft toege- ;en, valt bij de afdeling in lerdorp weinig te bespeu- Het CDA-bestuur heeft i-gediende A. Roest (55), die legenden jaar raadslid is en menteel fractievoorzitter, igewezen als lijsttrekker voor gemeenteraadsverkiezingen 8. Van de vier huidige CDA- dsleden keren er twee niet wethouder C. Kerner en. dslidT. Meijer. Het betekent nogal wat dat hen beiden kwijt zijn", zei rzitter C. Boersma gisteren ens een persconferentie. Met ist is het CDA in elk geval tekerd van een 'stuk erva- aldus Boersma. „We esten een afweging maken: je af op de duur van de pe- le dat iemand al raadslid is ïoud je de ervaring vast. We )ben voor dat laatste geko te 'norm' dat iemand maxi- al twaalf jaar raadslid mag wil het CDA in Leiderdorp t te strak hanteren' met het op het behoud van kennis :rvaring. „Anders knoop je je lanje eigen regels." let CDA rekent bij de ko ude verkiezingen weer op zetels in de Leiderdorpse J d. In dat geval heeft het CDA ;ens voorzitter Boersma een ioi team'. Met Roest op één het huidige raadslid J. Ste- (44) op de tweede plaats. In instelling tot de kandidaten- van vier jaar geleden staat G. Hogervorst (63) weer op verkiesbare (derde) plaats, olgd door E. Hekkelman Hogervorst en Hekkelman de afgelopen raadsperiode gerraadslid geweest, olgens Boersma heeft het tuur wel degelijk ook de jon- CDA'ers een kans willen „Vandaar dat Hekkel- n en M. van Haersma Buma nu iets hoger op de lijst Van Haersma Buma be de vijfde plaats. Zij hoopt de nende vier jaar ervaring op oen als burgerraadslid. zin beweringen in de aan De Soe ten toegeschreven tekst, maakte de advertenties van LO uit voor 'communistische propaganda' en daagde De Soeten zelfs uit voor een debat-duel. Drie maanden eerder zorgde de fractievoorzitter ook al voor politieke opschudding, toen hij pleitte voor een samenscho lingsverbod om jongerenover- last aan te pakken. De Soetens mede-raadslid Wuisman nam openlijk afstand van de uitlatin gen van haar fractievoorzitter. De Soeten zelf onthoudt zich voorlopig van ieder commen taar. „De kieslijst is nog niet af. En dus wil ik mijn beurt af wachten." Op 16 december hoopt het partijbestuur een lijst met kandidaat-raadsleden aan de ledenvergadering voor te leg gen. De leden van Leefbaar Oegst geest zijn het gisteravond overi gens eens geworden over het ontwerp-verkiezingsprogram- ma van de partij. Het tien kant jes tellende stuk wordt naar ver wachting half november open baar. Dat is de uitkomst van een goed bezochte, besloten leden vergadering, gisteravond in het Gemeentecentrum. afke van der toolen Het gaat om dezelfde aardappelschillen en om hetzelfde oud papier. Toch moe ten de bewoners van de Oegstgeestse ser viceflat Haeswyk ruim drie keer zoveel gaan betalen voor het ophalen van hun vuilnis. Nu zorgt de firma Vliko daar nog voor, maar met ingang van 1 januari trekt de gemeente dit werk naar zich toe. Dat is het gevolg van provinciale regels. Momenteel betalen de Haeswykbewo- ners met z'n allen - zeventig apparte menten - 11.000 gulden voor het laten ophalen van hun vuilnis. De gemeente gaat het doen voor 35 mille. Goedkoper kan niet, volgens N. van Duijn van de af deling milieu. „Vliko kan de krenten uit de pap halen, tenvijl de gemeente ook vuilnis in de buitengebieden moet ophalen." Een relatief goedkope inzamelplek als service flat Haeswyk drukt volgens haar de gemid delde ophaalkosten per inwoner. Bij het reinigingsrecht dat de Haeswy- kers voortaan moeten afdragen, zijn overi gens ook andere afvalkosten inbegrepen, die nu nog niet door hen worden betaald. Dat gaat om papier-, textiel- en glasbak ken en het ophalen van klein chemisch af val. Ook Vliko haalt het afval echter ge scheiden op. Alleen textiel niet. De Haeswykers zijn verontwaardigd over het gemeentelijke besluit. „De ge meente trekt het voordeel naar zich toe", vindt bestuurlid M. Bal. De gemeenten zijn echter wegens provinciale wetgeving verplicht zorg te dragen voor de inzame ling van huishoudelijk afval. Dat kan door het zelf te doen, of door het uit te beste den. De nieuwe afvalstoffenverordening van Oegstgeest bepaalt dat alleen de ge meente zelf het huisvuil mag ophalen. Maar ook al zou Oegstgeest de inzameling uitbesteden, dan nog moeten alle inwo ners dezelfde heffing betalen, vindt ook de provincie. oegstgeest maarten keulemans De nieuwbouwwijk Poelgeest dreigt zijn 'keurmerk veilig wo nen' mis te lopen. Vooral de ge plande parkeerplaats aan de Broeklaan voldoet nog niet aan de normen die de politie ge bruikt om nieuwbouwprojecten als 'criminaliteitveilig' te be stempelen. De politie heeft al in decem ber gewezen op onveilige kan ten van de wijk. Het tunneltje tussen de Merenwijk en Poel geest dreigde te krap te worden, de achterpaden bij de huizen te lang en de ondergrondse par keergarages te groot. Ook vroeg de politie extra aandacht voor de afstand tussen de huizen en de weg, de ligging van fietspa den en de poortjes bij de hui zen. Inmiddels is in ieder geval duidelijk dat de bovengrondse parkeerplaats die naast de auto vrije wijk Broekerhof moet ko men, veel meer parkeerplekken bevat dan het door de politie geadviseerde aantal van twintig: het terrein is goed voor tegen de negentig auto's. De parkeerkel ders in de wijk voldoen wel pre cies aan de normen. Het 'keurmerk veilig wonen', dat sinds begin jaren negentig wordt gehanteerd bij de beoor deling van nieuwbouwprojec ten, vertelt overigens niet het hele verhaal, benadrukt woord voerder P. Tas van de politie. „Het keurmerk geeft een wijk meerwaarde. Maar daarmee is nog niet gezegd dat een wijk zonder keurmerk per definitie onveilig is." Bovendien ziet Tas in dat Poelgeest 'een heel aparte wijk' is. En de normen van het keurmerk zijn misschien niet goed toegesneden op een milieuwijk als Poelgeest. Desondanks grijpt de politiek de algemene beschouwingen aan om te pleiten voor een vei lig Poelgeest. Zo roept de WD op tot 'fundamentele verbete ringen nu het nog kan', en laat D66 weten er 'zwaar aan te til len' dat het keurmerk in de wacht wordt gesleept. Verant woordelijk wethouder G. van Ei sen wil pas tijdens de begro tingsbehandeling op de zaak in gaan. Binnen enkele maanden moet duidelijk worden of Poel geest wel of niet aan de veilig heidsnormen voldoet. „Als we nog aanpassingen willen ma ken, moeten we daar snel naar kijken", zegt Tas. De eerste paal gaat immers volgende maand de grond in. Als de woonwijk niet in zijn geheel kan worden aangemerkt als 'veilige wijk', kan het keur merk overigens nog wel worden verstrekt voor gedeeltes van Poelgeest. Voorschotense politiek wil dat alternatieven worden bekeken 1 voorschoten Wethouder C. Kerner is niet beschikbaar voor nog eens vier jaar Leider- dorpse gemeentepolitiek. foto hielco kuipers bereid om als 'vangnet' te fun geren en 'bij calamiteiten' in de raad plaats te nemen. Zij bezet ten respectievelijk de negende en de achtste plaats. De CDA-leden spreken zich op 11 december uit over de kandidatenlijst. De Voorschotense politiek gaat in grote lij nen akkoord met het plan van de gemeente om de woonboot van H. Dominicus van der Bussche te verplaatsen naar de bestaande woonboothaven. Wel vinden CDA en PvdA dat het college van B en W eerst serieus dient te kijken naar een alternatief, dat gis teravond tijdens een commissievergadering door omwonenden van de woonboothaven onder de aandacht van de raadsleden werd gebracht. De 'kwestie woonboot' houdt de gemoe deren in de politiek nu al enkele maanden bezig. In september had de verantwoorde lijke wethouder A. Draijer over de woonark al een flinke aanvaring met de raad. Die verweet hem gelogen te hebben over een deal met woonbootbewoner Dominicus, wiens drijvende huis in de Rouwkoopvaart moet wijken voor de toekomstige wijk Star- renburg II. Zonder de raad daarover in te lichten had Draijer Dominicus onder druk gezet om akkoord te gaan met de verhui zing van de woonboot naar de verderop ge legen woonboothaven. De raad accepteerde op 25 september de excuses van de wet houder, maar wenste alsnog inzicht te krij gen in de overeenkomst tussen de gemeen te en Dominicus. De beoogde nieuwe plek in de woonboot haven stuit namelijk op grote bezwaren bij omwonenden. Die dreigen zich met hand en tand te verzetten tegen de komst van een derde woonboot. Vooral de plaatsing van een fotostudio met garage op het bijbe horende erf, is de omwonenden een doorn in het oog. Dominicus is fotograaf en kan ook op de huidige locatie over een praktijk ruimte beschikken. Die faciliteit wilde Dra ijer hem niet afnemen. Behalve de omwonenden heeft ook de WD moeite met deze 'koppeling'. De partij vraagt zich af of de praktijkruimte niet beter op een 'bedrijfsachtig terrein' kan worden geplaatst. Alternatieven Tijdens een overleg met de gemeente heb ben de bewoners een zevental alternatieven geopperd, waaronder een nieuwe plek aan de Vlietzijde, parallel aan de Vliet. „Met die locatie, die eenvoudig en haalbaar is en geen extra kosten met zich meebrengt, zou iedereen, ook Dominicus tevreden zijn", sprak een omwonende gisteravond tijdens de commissievergadering. Het voorstel kon op sympathie rekenen van CDA en PvdA. Beide fracties vinden dat het college van B en W die mogelijkheid se rieus moet onderzoeken. Wethouder Dra ijer vond echter dat de raad de problemen daarmee weer verder voor zich uitschuift. „Wij schuiven niets voor ons uit, maar het college", reageerde PvdA'er P. den Hartog. Toch was de politiek zo eerlijk om ook de hand in eigen boezem te steken. „We had den dit probleem al eerder moeten aanpak ken, toen we drie jaar geleden met de woonboothaven bezig waren", zei Den Hartog. Dat moet de raad niet zo zeer hel college, maar vooral zichzelf verwijten, vond ook GroenLinks-raadslid S. Harlaar. „Toen wisten we al dat er een derde woon boot zou komen. Nu zitten we met de ge bakken peren." RCL blij met verlichting en nieuwe kleedkamer jaap van sandijk De Leiderdorpse politiek ging gisteravond flink onder uit. Voetballend wel te ver staan. De politici waren niet bestand tegen het elftal van het RCL-bestuur. Het team van het gemeentebestuur droop af met een 7-2 neder- laag. De wedstrijd werd ge speeld ter gelegenheid van de ingebruikname van de lichtinstallatie van hel hoofd- veld van de plaatselijke voet balclub. Het was dubbel feest bij RCL, want ook de nieuwe 'mega-kleedkamer' werd ge opend. Door hel toenemend aantal jeugdleden bleek het aantal van twaalf kleedka mers niet voldoende. „Elke zaterdag tussen ne gen en elf uur was het hier altijd een heksenketel", her innert voorzitter loop Ver- heijen zich de kluwen van jeugdspelertjes. Met de 'me ga-kleedkamer' komt daar een eind aan. Het geheim van die kleedkamer is de rui me opzet. En grote ruimte zonder tussenmuren met een capaciteit van bijna vijftig spelers. „Het is goedkoop en efficiënt", aldus Verheijen. Bij het aanleggen van de verlichting van het hoofdveld zijn tegelijkertijd de verlich tingen aan het tweede veld en het trainingsveld verbe terd. De kosten daarvan ko men voor rekening van de gemeente. De nieuwe kleed kamer, die een ton kostte, is door RCL zelf betaald

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17