van het Het hoogtepunt politieke seizoen oalitiepartijen: autoluw laken gaat te langzaam A 'e tijdloze beschouwingen van het CDA Leiden Regio Verloren zoon is terug Naamsverwisseling 'De burger is een klant geworden IS DAG 29 OKTOBER 1997 15 CHEF JAN PREENEN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356-130 ZUID NOORD MIDDEN WEST A wil Grote Polder Leiden moet het voortouw nemen bij een eventuele be ng van de Grote Polder. Dat stelde PvdA-fractieleider R. ■and gisteren tijdens de eerste ronde van de algemene be hangen. Hillebrand reageert met zijn opmerking op de re- iiscussie in de Zoeterwoudse gemeenteraad over het ilan voor een grote woonwijk in de nu nog groene polder, (neester en wethouders van Zoeterwoude wilden gedetail- afspraken met projectontwikkelaars maken, omdat ze ;ijn dat de gemeente anders bij een eventuele bebouwing spel koiht te staan. Het college werd echter teruggefloten e raad. De Leidse PvdA trekt uit die gang van zaken de :Sie dat Zoeterwoude haar zaakjes niet op orde heeft. On- jeterwoudse regie is er volgens Hillebrand dan ook 'weinig ■ctief op een deugdelijke ontwikkeling van de Grote Pol- jdingsplan CDA voor museum Het Leidse CDA denkt een oplossing te hebben gevon- lor de financiële problemen van het Modelbouwmuseum it Noordeinde. De fractie denkt dat de gemeente geld kan ken voor subsidiëring van het museum wanneer theater- straks onder het lage BTW-tarief komt te vallen. Wan- |e gemeente dat voordeel niet of niet helemaal doorbere- Ti goedkopere kaartjes voor de schouwburg en de Stadsge- pal, zou dat de redding kunnen zijn van het Modelbouw- jim. Volgens CDA-fractieleider P. Kluck zou het geld op die Ir goed besteed zijn, omdat het museum 'een belangrijke "ge zou kunnen leveren aan zowel het voorzieningenniveau Tstad als aan een verdere benutting bij het creëren van Jelegenheid', ienLinks: Schoolzwemmen terug Twee jaar geleden was de Leidse fractie van Groen Links jiorzichtig voorstander van het afschaffen van het school men. De gemeente moest er zijn handen van aftrekken, 3 moesten hun kinderen maar opgeven bij een zwemclub. gebleken dat veel ouders dat niet doen, pleitte Rianne /fs van Groen Links er gisteren voor het schoolzwemmen ere te herstellen. Maar wel via een omweg. ,,Het leren nen zou voor ons goed kunnen worden ingepast in het 7 lieidsbeleid, bijvoorbeeld in het project Veilige School." BEGROTING '98 kunt horen is het verhaal van Olav Welling (D66). Olav is geen geboren spreker - om er nog maar eens een understatement tegenaan te gooien. Zwaar ade mend leest hij houterig zijn ver haal voor. Maar hij is wel pre cies binnen de voorgeschreven twintig minuten klaar, ziet bur gemeester Cees Goekoop op zijn voor dat doel meegebrachte eierwekkertje. Hulde. ruud sep* STATIONSKWARTIER Eén op de tien vrouwen in Nederland krijgt borstkanker. Elk jaar komen er 9.500 patiënten bij. Het Borstpro- these Informatie Centrum (BIC) geeft donderdag 30 oktober, tij dens een open dag, informatie over allerlei aspecten van uitwendi ge borstprothesen. Daarnaast geven deskundigen informatie over uiterlijke verzorging bij kanker, zoals huidverzorging en haarpro- thesen. De informatieve dag is in het gebouw van het Integraal Kankercentrum West aan de Schipholweg 5a, waar patiënten, hulp verleners en belangstellenden van tien tot twee uur welkom zijn. BINNENSTAD Een stuk grond aan de Pottebakkersgang (nabij de Minnebroersgracht) is vervuild met een olie-achtig product uit een oude ondergrondse tank. Het vervangen van de vervuilde grond door schone begint maandag 3 november. De werkzaamheden du ren ongeveer drie weken. In die periode moet de buurt rekening houden met extra vrachtverkeer. STATIONSKWARTIER lapanse zelfverdediging, speciaal voor kinde ren. Bij de Aikido School zijn elke maandagmiddag van vier tot vijf uur speciale trainingen voor kinderen vanaf 9 jaar. Ze leren zelfver dediging en verbeteren hun motoriek en balans. Een les Aikido be staat uit stretching, verschillende aikido-oefeningen en als afslui ting een spel. De lessen zijn in de gymzaal van basisschool 'De Twee Sleutels', Ballonpad 2. Voor meer informatie of aanmelding: tel. 071-5141605. BINNENSTAD Jeugdboeken, romans en informatieve boeken voor maar één of tweeënhalve gulden. Zaterdag 1 en zondag 2 novem ber verkoopt de Centrale Bibliotheek, Nieuwstraat 4, afgeschreven boeken. Op zaterdag is de verkoop van tien tot vier uur, op zondag van twaalf tot vier uur, STEVENSHOF Het Van Winden-eiland bij de Joke Smitstraat is ooit bedoeld voor broedende vogels. Maar de vogels kwamen niet, en de jeugd ontdekte het eiland als speelplek. Daarom heeft het eiland sinds kort officieel de status van speelplek gekregen. Voor het ei land zelf verandert er niets. Er komen geen speeltuigen, maar de jeugd moet de eigen fantasie gebruiken om zich te vermaken. Wel verandert de toegang tot het eiland. De entree aan de Joke Smit- straat wordt volledig afgesloten voor al het verkeer en voetgangers. Daarentegen gaat een voetgangersbrug het eiland verbinden met het Petronella Voutepad. En dat moet een avontuurlijke brug wor den, bijvoorbeeld een soort hangbrug. Wanneer deze plannen uit gevoerd worden is nog niet bekend. Dat hangt af van de reacties van de omwonenden. STEVENSHOF Linda, Roos Jessica, Liza Minelli, Gloria Estefan en Kate Bush zijn enkele van de acht acts tijdens de finale van een mi ni playbackwedstrijd. De kinderen tot 13 jaar strijden op zondag 2 november vanaf twee uur om de eerste plaats. De locatie is de kan tine van Tennispark Stevenshof aan de Stevenshofdrecf. In de jury zitten onder andere André van Duin, die in de pauze ook optreedt, en Mark van Schie (Soundmix-finalist bij Henny Huisman). De toe gang is gratis. in het artikel over dit bezoek wethouder Jan Laurier in dat verband als spreker opgevoerd. „Met alle respect, ik blijf toch liever mezelf', zegt Van Woerden. De scholieren waren op bezoek in het kader van een cultureel uitwisselingsprogram- Holland was echt een van de wereldmachten." Het was amb tenaar Hein van Woerden die maandagochtend die woorden sprak bij een bezoekje van twin tig Russische scholieren aan Leiden. Per abuis werd gisteren W1JKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071 -5321921e- mail: leidschdagblad@hdc.nl. MEERBURG Dames-zangkoor Matilo zoekt nieuwe leden. Momen teel bestaat het koor uit 23 zangers, die elke dinsdag tussen twee en half vier zingen. Wie wil meedoen kan contact opnemen met buurthuis Matilo, Zaanstraat 126, tel. 071-5412515. De kosten zijn tien gulden per maand. BOS- EN GASTHUIS Verkoop van zelfgemaakte kleding, kussens, schortjes en poppen, gecombineerd met een rommelmarkt. Koop jesjagers kunnen woensdag 5 november van één tot vier uur te recht in het gebouw van het Rode Kruis, Apollolaan lb. De op brengst is voor het Rode Kruis. NOORDERKWARTIER Speel-o-theek Pinokkio zoekt vrijwilligers. Om mee te helpen bij het uitlenen van speelgoed is geen opleiding nodig. Belangstelling voor kinderen en speelgoed is wel gewenst. Aanmelden bij M. I lofkes, tel. 071-5218904. De speel-o-theek is ge vestigd in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40 leiden Hij was er weer. Nadat zijn partij hem in april het wethouderschap had ontnomen schoof CDA'er Aart van Bochove (links) gis teravond voor het eerst weer aan in de ge meenteraad. Op de stoel die een half jaar g bleef. Op last van de partij. Naast frac tieleider Paul Kluck, die in juli nog eiste dat Van Bochove ook zijn raadszetel zou opge ven. Er waren mensen - raadsleden, ambtenaren - die Van Bochove zeiden dat ze blij waren dat hij terug was. VVD-fractievoorzitter Jan- Willem Kradolfer zei het zelfs in zijn algeme ne beschouwing. Maar van zijn partijgenoten kreeg Van Bochove weinig aandacht. Ge sprekken in de fractie werden langs hem heen gevoerd. En op de spaarzame momenten dat Kluck en Van Bochove tegelijk op hun stoel zaten zag de verloren zoon niet veel meer dan de rug van zijn fractievoorzitter. FOTO HENK BOUWMAN DE KOOI De eerstvolgende rommelmarkt, georganiseerd door Buurtwerkmaatschappij Leiden-Noord, is op zondag 2 november van tien tot vier uur. De markt is in buurtcentrum De Kooi, Drift- straat 49. De verhuur van kraampjes wordt geregeld door mevrouw Fakkel (071-5214185) en de heer Lefeber (071-5211407). Geld en consumeren, dat is al waar het om gaat in de politiek, vindt Ma!rgje Vlasveld van Lei den Weer Gezellig/De Groenen. Zij pleitte in haar algemene be schouwing voor zuinigheid en meer aandacht voor wat in de termen van De Groenen 'de nieuwe rijkdom' heet: genieten van de natuur, een goed ge sprek of een zelf bereide maal tijd van eerlijke ingrediënten. ,,De burger van vroeger was een mens met diverse behoef ten", zei Vlasveld. ,,Nu zien we een klant, een bezoeker, een re creant. Een burger is niets meer dan een persoon met een porte monnee. En die portemonnee moet leeg. Het geld is welkom in parkeermeters en grand ca fés." Het pleidooi van burgemees ter en wethouders voor meer kantoren, omdat er te weinig leegstand zou zijn in Leiden, deed zij af als klinkklare onzin. „De gemeente lijkt wel Albert Heijn, die van malligheid ook niet meer weet welke overbodi ge onzinproducten ze nu weer in de schappen zal leggen." Ook voor de opvatting van wethouder Tjeerd van Rij (PvdA/volkshuisvesting), dat hij aan de wensen van de woon consument tegemoet moet ko men, had zij geen waardering. „De wethouder denkt dat hij aqn de vraag van zijn 'klanten' moet voldoen. De gemeente is door het marktdenken geredu ceerd tot een dienstverlenende instelling, en de wethouder bouwen dientengevolge tot be langenbehartiger van de woon consument." CD'er Daan Meijer zag zijn kans schoon en vroeg aan Vlas veld, of zij voor hem misschien een huis wist. „Ik woon nu op een kamertje van vier bij vijf in de oude binnenstad van Leiden en het lekt nog ook", zei hij. Maar het raadslid van LWG/De Groenen beschikte over andere informatie. „Volgens mij woont u gewoon in Rotterdam en hebt u hier alleen een postadres om dat u anders niet in de raad kunt zitten." meteen op te merken dat dat wel een erg vies woord is, en be schrijft de wethoudersploeg als een stel 'onwillige politieke col legehonden'. Verder krijgt de CDA-fractie onderuit de zak door uitspraken van Herman Kukler af te doen als 'Kluckiaans'. Met een citaat van een negentiende-eeuwse schrij ver wordt dat verder uitgelegd: 'zo schraal als de soep die ge maakt wordt van de gekookte schaduw van een duif die van dsn di oAe/i lebben de gelaarsde ;en vijgenblad en de >kte schaduw van an honger omgeko- duif met elkaar te in? Niets natuurlijk, Ive dat ze gisteren al- lal figureerden in wat iet hoogtepunt van politieke seizoen genoemd: de eerste van de algemene iouwingen. Eens per krijgen de fractie- ïitters in de Leidse de kans om alles te n wat ze op hun le- |E|iebben. Maar of dat eecht een hoogtepunt is? Oordeel zelf. rtnei ractieleider Paul Kluck eft zichzelf dit jaar. Hij is lagenbegrijpelijk. Een van zijn bijdrage gaat de 'sociale textuur'. Dat 12.( iets te maken met wijkge- werken en met 'onge- maatschappelijke isola- Kluck heeft een heldere op het beleid dat de ge- te moet voeren om meer sn aan de slag te helpen, tisering van werksoorten, de contractmanagement van de vormen die de po- voor ontwikkeling van elegenheid kan verbete- De helderheid zelve. VVD zet hard in met per- De nieuwe VVD-voorman Kradolfer maakte met zijn algemene beschouwing veel nieuwe vrienden. FOTO HENK BOUWMAN soonlijke aanvallen. Jan Laurier wordt in de woorden van frac tieleider Jan-Willem Kradolfer een 'listige en sluwe gelaarsde kat', Huib Kruijt 'een buitenge woon verstandige jongen, maar soms stijgen zijn hersenen hem naar het hoofd'. Kradolfer spreekt zijn talen. Hij vraagt zich af 'Qui bono?' en oordeelt dat het nieuwe Leidse minimabeleid 'in the end' de dood in de pot is. Hij spreekt over 'bijstandsmigratie' om de honger is omgekomen'. Ja, onze Jan-Willem, die zijn- partij zo graag het volgende college in wil loodsen, is al echt bezig om vrienden te maken. Daan Sloos van de SP be treedt het spreekgestoelte met een tomaat in de hand. Zijn he le bijdrage gaat over het Leidse minimabeleid. Zijn conclusie: het minimabeleid van Groen- Links-wethouder Jan Laurier functioneert als 'vijgenblad voor Paars'. Als hij weer terugloopt naar zijn plek, vergeet hij bijna zijn tomaatje mee te nemen. Ron Hillebrand, de volgende spreker, gooit hem die na. Ook Hillebrand maakt veel werk van het minimabeleid. Hij vindt het onaanvaardbaar dat armen eerder dood gaan dan rijken, of in zijn woorden, 'dat mensen in een achterstandssi tuatie een significant kortere le vensverwachting hebben'. Op de één of andere manier klinkt dat toch als een wasmiddelen reclame. Daan Meijer is voor de CD en tegen buitenlanders en drugs, want 'daar gaat een hele grote criminele werking van uit'. Ou de mensen met een klein hond je zouden van de CD'er vrijge steld moeten worden van hon denbelasting. Verder heeft hij niet veel te melden. „Ik zal het heel kort houden: wij zijn tegen de begroting." De bijdrage van Margje Vlas veld moet je niet lezen, die moet je horen. Als een biolo- gisch-dynamische kleuterjuf speelt de fractieleidster van LWG/De Groenen in haar een tje een rollenspel met verschil lende stemmetjes. Zij krijgt steeds van het college te horen dat economische groei noodza kelijk is om banen te creëren. Margje laat haar stem een oc taaf zakken. „Er moeten nog meer kantoren bij, er staan er nog niet genoeg leeg", bast zij. „Leegstand is goed, je kunt niet zonder." Wat je ten slotte beter niet je plannen voor de autoluwe binnenstad komt nog weinig terecht. Dat zeiden de coalitiepartijen hao GroenLinks en D66 gisteravond in hun algemene a i^ouwingen. Dat de wijkvereniging Pancras-West via voor de beroep- en bezwaarschriften een jjije Nieuwe Rijn en Botermarkt voorlopig heeft ver- Ris voor de voorstanders van die plannen een bittere opjstelling. Dat mag niet, oordeelde zij. '„Dit beleid vraagt om een krachtige sturing en nauwgezet te aandacht voor juridische pro cedures. De belofte dat in het najaar van 1997 de schop in de grond zou gaan was toch geen loze belofte?" Ook Ron Hillebrand van de ■^er voorzitter Riarine Peeters oenLinks vond dat in de in de Niepwe Rijn en de arkt het belang van 'een ndividu' het collectieve van een autoluwe bin- d ongeldig had gemaakt. PvdA uitte kritiek op het niet nakomen van toezeggingen door de gemeente. „Het beleid heeft nog nauwelijks geleid tot terugdringen van de auto uit het straatbeeld." En zijn collega Olav Welling beklaagde zich er ook al over, dat het 'mooie plan' van de autoluwe binnenstad zo veel problemen geeft in de uit voering. De raad moet gewoon nog wat geduld hebben, hield wet houder Huib Kruijt (CDA/autoluwe binnenstad) zijn critici voor. „Het autoluw maken van de binnenstad moet zorgvuldig gebeuren en dat vergt tijd. Ik zal daar zoveel mo gelijk spoed bij betrachten, want de stad heeft het nodig. Maar de individuele belangen van burgers kun je niet zomaar onder het tapijt schuiven." ?1 5» ruud sep 23-5 23-alijk is dit stuk een rectificatie. We 71-5en even rechtzetten dat we giste- 5 fit de algemene beschouwingen 117 iet CDA citeerden terwijl we die ïaal niet hadden. Tenminste: niet ede. Dat moet even worden uitge- 71"5: Internet is een snel medium en DA is een snelle partij. Dus zet het jhaar algemene beschouwingen op Jet. Kan de hele wereld lezen wat de 'ien-democraten denken over het afsc e stadsbestuur. Zo kon het gebeuren dat een enthou siaste net-surfer onder de gemeente raadsleden vorige week op de algemene beschouwingen van het CDA stuitte. Een week voordat de begroting door de raad zou worden besproken, was de re actie van het CDA al openbaar! Ver schillende raadsleden en andere be langstellenden verdiepten zich in het CDA-verhaal. De partij merkt op dat de binnenstad steeds mooier wordt en vraagt zich af wanneer er nou eens kan worden be gonnen met de ontwikkeling van een bedrijventerrein in de Oostvlietpolder. Het creëren van werkgelegenheid wordt gepresenteerd als dè oplossing voor de problemen van armoede en 'sociale iso latie'. En de sluitingstijden van de kroe gen moeten streng worden gecontro leerd. Niets aan de hand, zou je zeggen. Tot je wat beter gaat lezen. Want waarom schrijft fractieleider Kluck nu over de hertaxatie, terwijl die alweer een jaar oud is, en waarom wordt er in de toeko mende tijd over het parkeerverwijssys- teem gesproken. En waarom wordt het stuk gepresen teerd als de reactie op de derde begro ting van het college van B en W? De klaagzang van het CDA mag dan van alle tijden zijn, de algemene be schouwingen op het Internet zijn van vorig jaar. Het tijdloze verhaal blijkt ho peloos gedateerd. Gisteren werd er geen woord over de zaak gerept. Maar de nieuwe beschou wingen zijn wel mooi beveiligd tegen een ongewenste recycling. Boven de tekst staat dit keer een kop die tot in de verre toekomst iedere verwarring tegen moet gaan. Heel simpel: 'Beschouwin gen 1998 CDA'. U zoekt een accountant die u niet lastigvalt met financieel abracadabra. Het beste advies In uw geval Is om met Moret Ondernemersservice te komen praten. Bij onze nieuwe dienstverlening heeft u één eigen allround adviseur, die u terzijde staat met helder advies en precies levert wat nodig heeft. Of dat nu alleen uw jaar rekening Is, uw belastingaangifte of een compleet pakket administratieve diensten. Bel 0900-2025264 voor een kennismaking met ons dichtstbijzijnde kantoor. Van ons mag u meer verwachten. EU Moret Ondernemersservice

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15