ff elekabel doet >od op Casema «^Leidsch Dagblad 19 22 oersen terug op niveau .eidse barkeepers foppen i B S 6-program ma Love Rijsbergen ontkent vergang naar Feyenoord Matroos uit Voorhout doodgestoken Ivoor onderschept op Schiphol 'Geen bindend studieadvies Leidse universiteit' Problemen met Leidse parkeermeters blijven Raadsleden LO keren raad rug toe Leemhuis Van Loon moet directie benoemen TWEE WEKEN GRATIS DE WERËLD OM U HEEN. jiENSDAG 29 OKTOBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41530 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Een op drie studenten kiest eerst verkeerde studierichting Coupplegers in Suriname overgedragen Schoonheid in het verborgene siert Meermanshofje op Sport Afscheid Franco Baresi maakt indruk vloitant in deze regio biedt twee miljard Arnhemse Telekabel - kabelexploitant in onder an- e Leiden, Leiderdorp, Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg OlRijnwoude - heeft een miljardenbod gedaan op con- rent Casema. Casema is eigendom van KPN en kan met ruim 1,3 miljoen aansluitingen de grootste ka- ixploitant van Nederland noemen. Telekabel is een ;hter van het energiebedrijf NUON en is met ruim ,000 aansluitingen de vierde in grootte. iem/leiden laatste jaren werd betaald (zo'n i bosveld/annet van aarsen irdvoerder P. Knoers van 'kabel bevestigt dat het be- een officieel bod heeft ge- t op Casema (actief in dstgeest, Voorschoten, War- ïd, Wassenaar, Zoeterwou- Jacobswoude, Ter Aar, Alke- le, Hillegom, Lisse, Noord- ..Noordwijkerhout, Sassen- ^'n en Voorhout). Hij wil niet ;en hoeveel Telekabel over ft voor de concurrent. Maar van het aantal kabel- 34i|$luitingen en de huidige /jcjktprijs die daarvoor de n- 1.500 gulden per aansluiting), gaat het om een bod van bijna twee miljard gulden. Op de vraag hoe Telekabel een dergelijk bedrag op tafel denkt te leggen, wil Knoers niet ingaan. Hij sluit een beursgang uit. ,,Wij zijn heel tevreden met de huidige aandeelhouder, de provincie Gelderland." De woordvoerder acht het niet uit gesloten dat bij een geslaagde overname het geld van de ban ken komt. Casema heeft nog geen idee hoe grootaandeelhouder KPN iïterdam cpd-anp 0 imrak opgelucht na herstel Wall Street langrijkste graadmeter van de beurs, van 863 was de stem ming weer terug op het punt waar het maandag was geble ven. In het eerste half uur van de aandelenhandel bleef de in dex rond de 860 schommelen. Analisten verwachten dat het jojoën van de koersen nog wel even kan aanhouden. 'oen.eric-janberendsen Amsterdamse beurs heeft lochtend de positieve trend lew York en het Verre Oos- overgenomen. Nadat giste- al driekwart van het specta- lire koersverlies in de och- d was goedgemaakt, volgde daag bij opening het laatste irt. Met een AEX-index, be- OOjein Marten en Colin van Ge- •1 zijn altijd in voor een gein- De barkeepers van café lessa in Leiden zijn van- ond om tien voor half zeven zien in het SBS6-program- Jala Love, gepresenteerd door endy van Dijk. In het pro- amma zit een jongen of eisje voor een tv-scherm in Love-bus en wijst via een nei imera op straat een geschikte £P irtner aan. De droomman of Lid rouw wordt vervolgens het Si lertuig ingeloodst en als het ikt, ligt er in elk geval een rondje uit in het verschiet. Dat kunnen wij ook', dach- n de twee toen Van Gestel h ch had opgegeven voor het ogramma. Vorige week werd m Gestel opgebeld door 1S6 met de vraag of hij zich ndijdag in winkelcentrum de jnbaan in Rotterdam wilde 40 lelden voor opnamen. Van Gestel nam zijn vriend arten mee naar Rotterdam en keek goed waar door de ca meraploeg werd gefilmd. Toen het zijn beurt was om in de Lóve-bus plaats te nemen liet hij Marten via de mobiele tele foon weten dat het 'zover' was. Marten wandelde over de Lijn baan, kwam 'toevallig' de ca- jneraploeg tegen en liet zich filmen. Op dat moment brulde Van Gestel in de bus: ,,Dat is 'm." Twee VIP-kaartjes voor de voorstelling Miss Saigon in Scheveningen, inclusief een etentje, vielen het Leidse kop pel ten deel. Volgens Van Ge stel liep het Love-team met open ogen in de val. ,,Het was voor ons gewoon een geintje, maar de televisieploeg had niets door. Zij waren wil- denthousiast dat het tussen Hein en mij meteen klikte. Dat blijkt wel uit het feit dat wij vanavond al op de televisie zijn. Normaal gesproken zen den ze de opnamen pas een week of twee later uit." op het bod zal reageren. Zeker is dat de Koninklijke PTT Case ma moet afstoten. De kabelbe drijven willen namelijk in de toekomst ook telefonie aanbie den en daarom eist minister Jorritsma dat KPN Casema ver koopt. ,,We wachten op een re actie van KPN", zegt woord voerder I. van der Laan van Ca sema. „Een dezer weken hopen we te weten met welk bedrijf KPN verder gaat praten. De ver koop van Casema moet media 1998 rond zijn." Er zouden meer bedrijven ge ïnteresseerd zijn in Casema. Be halve Telekabel zijn dat in ieder geval France Télécom en het Amerikaanse US West. Maar ook Deutsche Telekom is in de markt. Telekabel heeft overi gens voor het bod op Casema een partner gezocht. Dat is Uni ted International Holding, het Amerikaanse moederbedrijf van de Amsterdamse kabelexploi tant A2000. voorhout/katwijk. eric de jager Een Voorhoutse matroos is gis teren doodgestoken op een vis sersboot. De man werd dodelijk getroffen bij een steekpartij waarvan de precieze toedracht nog onduidelijk is. De boot voer tijdens het incident voor de Franse Kust, ter hoogte van de Golf van Biscaje." Het arrondissementsparket in Rotterdam bevestigt de steek partij en de dood van de Neder landse matroos, maar tast bij het onderzoek naar de dader en de motieven nog in het duister. Het slachtoffer is een geboren Katwijker, die sinds kort in Voorhout woonde. '"Ss\ schiphol» De douane heeft gisteren bij een routinecontrole op Schiphol een partij van ongeveer 150 kilo bewerkt ivoor onderschept.' De douane schat de totale waarde op enkele miljoenen guldens. De vracht was afkomstig uit Zambia en bestemd voor Chili. De handel in ivoor is sinds 1989 grotendeels verboden. Onder de in beslag genomen goederen bevinden zich sieraden, schaakspelen, 97 beelden van gezichten en dieren, en achttien siervoorwerpen in de vorm van een slachttand met uitgesneden olifantjes. De afme tingen van de beelden variëren van tien tot vijftig centimeter. Vermoedelijk is het ivoor afkomstig van zo wel volwassen en als kleine olifanten. Voorlichter P. Mulder van de douane spreekt van een uitzonderlijke vangst. FOTO ANP JUAN VRIJDAC Studentenvakbond LSVb kraakt rechtsgeldigheid utrecht/leiden De Leidse universiteit kan vol gens de Landelijke Studenten vakbond LSVb dit studiejaar geen bindend studieadvies ge ven aan haar eerstejaars stu denten. Zij heeft namelijk het studentenstatuut, waarin de 'al gemene voorwaaiden' voor stu denten zijn neergelègd, te laat aan de studenten overhandigd. Daardoor zijn de bindende stu dieadviezen niet rechtsgeldig, aldus juristen van de studenten vakbond. Dit schrijft de LSVb in een brief aan het college van bestuur van de universiteit. Ook veel hogescholen hebben het statuut te laat aan studen ten uitgereikt en ook daar zijn de bindende studieadviezen niet rechtsgeldig, aldus de bond. De inschrijving aan een universiteit of hogeschool is te vergelijken met het afsluiten van een juridische overeen komst, schrijft de vakbond in de brief. „Het studentenstatuut be vat de algemene voorwaarden van die overeenkomst, de rech ten en plichten, en moet bij de student bekend zijn op het mo ment van inschrijving." In de meeste gevallen was het Leidse statuut op dat moment echter nog niet gedrukt. De Leidse studenten kregen het pas in september na aanvang van het studiejaar. Te laat om de studenten vast te pinnen op daarin vastgelegde voorwaar den, zoals het accepteren van een bindend studieadvies, vindt de LSVb. Joeri Oudshoorn, stu dent in Leiden en LSVb-be- stuurslid: „We hebben de zaak voorgelegd aan een gerenom meerd hoogleraar onderwijs- recht en hij oordeelde dat ons standpunt klopt. De universiteit heeft een probleem." De Leidse universiteit heeft dit studiejaar als eerste en enige het bindend studieadvies inge voerd. Studenten die het eerste jaar minder dan de helft van de studiepunten halen, moeten hun opleiding staken. „Het is onzin", zegt de universiteits woordvoerder. „In de wet staat de er een redelijke mogelijkheid moet zijn om van de voorwaar den kennis te nemen. En die waren er: het bindend studiead vies heeft in alle studiegidsen en folders gestaan." wat. Maar het is niet aan de or de." Ook algemeen directeur Flans Nijland van FC Groningen spreekt 'met klem' tegen dat Rijsbergen op het punt staat het Oosterpark voor De Kuip te ver ruilen. Arie Haan kan, als hij dat wil, met onmiddellijke ingang al weer aan de slag. De voetbal bond van Noord-Ierland maak te vanochtend bekend dat de gisteren bij Feyenoord opge stapte oefenmeester wordt be geerd als bondscoach. De Noord-Ieren, die er niet in slaagden zich te kwalificeren voor het WK, ontsloegen vorige week de Brit Brian Hamilton. Officials zouden vandaag al po gingen doen om met Haan in contact te treden. leiden thomas erdbrink De problemen met de rode kap-parkeer- meters zijn nog steeds niet verholpen. Uit een steekproef van deze krant blijkt dat maar liefst dertig procent van deze par keermeters bestaat uit lege kasten. Van de vijftig onderzochte apparaten hebben er vijftien geen mechanisme. Daarom kan er geen geld in worden gegooid, waardoor op deze plaatsen niet mag wor den geparkeerd. Als de steekproef repre sentatief is, dan zouden in de Leidse bin nenstad meer dan tachtig van de 280 par keerplekken niet kunnen worden ge bruikt. De situatie is wel beter dan drie maan den geleden. Toen bleek dat zestig pro cent van de rode kap-meters niet of ge brekkig functioneerde. Veel apparaten zagen guldens aan voor kwartjes. Daar om kon voor dit geld slechts acht minu ten worden geparkeerd in plaats van het beloofde half uur. In andere meters ont brak het mechanisme. Hier was de ge meente de dupe doordat voor deze plaat sen geen parkeergeld kon worden geïnd. Het probleem met de meters die gul dens voor kwartjes aanzagen, is nu hele maal verholpen. De importeur van de Amerikaanse meters, de Taxameter Cen trale uit Amsterdam, heeft alle oude me ters ingenomen en een partij nieuwe ge stuurd. Blijkbaar wel te weinig, aangezien er nog vele apparaten leeg staan. Daar naast heeft het bedrijf de gemeente een schadevergoeding betaald voor alle pro blemen met de geleverde meters. Om hoeveel geld het gaat, is niet duidelijk. Chef stadstoezicht C. de Koning haast zich om te beloven dat de rest van de nieuwe meters er snel aankomt. Hoe snel weet hij nog niet. „Ze moeten helemaal uit de Verenigde Staten komen. Volgens de importeur is de partij onderweg." De Koning benadrukt dat nog altijd niet op de plekken met lege meterkasten mag worden geparkeerd. „Dan delen we een boete uit, want er is niet betaald voor de parkeerplek." Hoewel 'alle nieuwe apparaten volgens De Koning perfect werken, blijkt uit de steekproef dat een aantal van die meters in de war is. Op de Pieterskerkgracht staan twee apparaten die rustig een gul den opeten en geen parkeerminuten te ruggeven. Daarnaast zijn er op het einde van de Nieuwe Rijn twee meters die steeds op dertig minuten springen als er een gulden bij wordt gegooid. De meters tellen de minuten echter niet bij elkaar op, maar blijven steken op een half uur parkeertijd. Hetzelfde geldt voor een me ter voor het politiebureau aan de Langeg- racht. Op het Levendaal staat een wel héél dure meter: één gulden staat bij dit apparaat gelijk aan één minuut parkeren. „Kinderziekten", vindt De Koning. „Alle nieuwe meters zijn vooraf getest. Het kan altijd zo zijn dat er enkele na een tijdje kapotgaan. Die zullen we zo snel moge lijk vervangen", belooft hij. oegstgeest maarten keulemans Het overgrote deel van de frac tie van Leefbaar Oegstgeest (LO) wil de raadzaal de rug toe keren. Van de zeven raadsleden is er slechts één beschikbaar voor nog eens vier jaar: H. Steens. Ook fractievoorzitter J. de Soeten wil niet nog eens vier jaar in de gemeenteraad zitten. Dat bevestigt voorzitter I. in 't Velt van de grootste poli tieke partij van Oegstgeest. M. Seegers, de financiële ex pert van de LO-fractie, is niet verrast door het massale vertrek van de LO'ers. „We hebben vanaf het begin af aan gezegd dat we ons voor vier jaar zou den committeren. We zijn geen politici pur sang, we zijn voort gekomen uit een Vereniging van Verontruste Burgers. Maar als straks blijkt dat er voor fi nanciën geen kandidaat is, kan het best zijn dat het bestuur een beroep.op me doet. En dan wil ik daar ook best over naden ken." Ook de andere LO'er die destijds wethouder is geweest, Alexander Ollongren, is die me ning toegedaan. „Al moet je het zien als een uiterst hypotheti sche discussie." Partijvoorzitter In 't Velt heeft begrip voor het standpunt van de zes vertrekkende raadsleden. „Zo'n raadslidmaatschap gaat je toch niet in de kouwe kleren zitten. Het is toch een zware vrijwilligersbaan die je naast je gezinsleven en je gewone baan op je neemt. Daar heb ik diep respectvoor." Pagina 17: 'De Soeten in op spraak' HET WOORD IS AAN Victor Hugo Noem niemand slecht als je niet weet wat in zijn hart omgaat. koude r nachtf WmT. "2°/90 1710° 2711° 10% 10% 20% 50% 40% 30% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland-3,5 Buitenland7 Cultuur19 Economie8 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving14 Randstad20 Regio13,15,17,18 RTV/programma's11 Sport21,22 Strips10 Uitgaan16 Kortingsbon op pagina Uit gaan voor de sprookjesavond in Verteltheater Silvester in Leiden. amsterdam anp De Stichting Toezicht Effecten verkeer (STE) heeft het van fraude verdachte Amsterdamse commissionairshuis Leemhuis Van Loon een ultimatum ge steld. Voor het komende week einde moet het kantoor twee 'deskundige en betrouwbare' directeuren hebben. Komt die wettelijk voorge schreven directie er niet of niet op tijd, dan wordt de vergun ning ingetrokken. Inmiddels is al één nieuwe directeur, F. van der Scheer, benoemd. Maar hij is hog niet bij de STE voorge dragen. Het openbaar ministerie slaagde er gisteren niet in om het bedrijf door de rechter on der curatele te laten stellen. De noodzaak tot onmiddellijk in grijpen werd onvoldoende aan getoond. Het OM ging direct in beroep tegen het besluit. De Amsterdamse beurs heeft zijn controle op Leemhuis Van Loon inmiddels verscherpt, al dus woordvoerder Hoedema- kers. Advocaat Pen van Leemhuis Van Loon liet weten dat het bedrijf gewoon kan doordraai en. Officier van justitie De Graaff heeft volgens de advo caat een 'inschattingsfout' ge maakt door aan te dringen op een bewindvoerder. In de fraudezaak is een vierde verdachte aangehouden. Hij meldde zich bij terugkomst in Nederland na een vakantie in Spanje. Directeur van het com missionairshuis en een tweede verdachte zitten nog vast. De directiesecretaresse is inmid dels op vrije voeten. Pagina 2: De beurswaakhond rukt op Naiiin: Adres: la, ik wil een abonnement op het heidsch Dagblad. ontrolf bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnemen |D Per maand Per kwartaal Oautonuitisch (f. 92,05) l automatisch (I. '1,95) iNr. bank/giro: O*cptglro (f. 93.(1',) V ill O" Jandtekening:i Bij automatische betaling; krijgt u-een 1/5 staatslot met jackpol cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030 8 '712141 "4001 1 4

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1