Woningen in Nederland vaak te klein Consument Licht zet lamp uit Stijlvol schakelen Spaanse blikvanger Lichte bouwplaat voor sterke wand DINSDAG 28 OKTOBER 1997 REDACTIE: SASKIA STOELINCA 023-51! Vrijwilligers komen op voor meer woongenot Veel huizen hebben diverse hinderlijke obstakels, zoals drempels tussen gang en woon kamer, waardoor een rolstoel met moeite binnenkomt. Is de woning echter makkelijk toe gankelijk voor alle bewoners en bezoekers, dan is dat wellicht te danken aan adviezen van de Vrouwen Advies Commissie Woningbouw (VAC). Deze vrij willigersorganisatie heeft beslo ten zich wat nadrukkelijker te profileren en heeft mede daar om een boek met woontips ge maakt. Nederlanders zijn druk bezig met het fraaier inrichten van het huis. Na veel geklus en her verdelen van meubels blijft één probleem hardnekkig bestaan: ruimtegebrek. „De Nederlandse woningen zijn over het alge meen te klein en daardoor te vens onvoldoende gebruiks vriendelijk voor voornamelijk senioren en mindervaliden", zegt VAC-directeur Paulien van der Krabben. Hoewel deze organisatie al tien tallen jaren bestaat, kan zij niet bogen op grote bekendheid. Toch typeert Van der Krabben haar vereniging als woonconsu mentenorganisatie, maar dan eentje die vooral bij architecten en aannemers een belletje doet rinkelen. Uitgangspunt is de functie van een huis gekoppeld aan hoog woongemak. „Architecten be steden aandacht aan de vorm en aannemers richten zich op snel bouwen," zegt Van dei- Krabben. „Wij zetten de gebrui ker centraal." Een geducht wa pen om de professionals bij te sturen, bezit de organisatie niet. Het is een kwestie van vrijblij vendheid. Architecten en aan nemers kunnen advies vragen en voorstellen van de VAC altijd naast zich neerleggen. De 280 door het land verspreide VAC-centra zijn er echter niet tevergeefs. Gemiddeld bekijkt elke afdéling jaarlijks vijftien woningbouwprojecten, met een uitschieter in Amersfoort, waar dit jaar al zeventig projecten onder de loep zijn genomen. De VAC heeft niet alleen te ma ken met vaklieden zoals archi tecten en woningbouwers, ook mensen die een huis willen ko pen, een renovatie overwegen of van plan zijn een serre te bouwen, kunnen er terecht voor aanbevelingen. Directeur Pau lien van der Krabben somt al wat tips op: „Een lichtschake laar moet bijvoorbeeld bij de voordeur zitten, zodat de entree van een huis bij binnenkomst snel wordt verlicht. Onverstan dig is om een trap aan te leggen in een woonkamer, want dit leidt tot energieverlies en be perking van privacy. Voor men sen met serre-plannen adviseer ik om dubbel glas in deuren en ramen te zetten en geen radia tor, maar wel goede ventilatie en praktische zonwering te in stalleren." Dit en talrijke andere wetens waardigheden staan in het boek: VAC-Kwaliteitswijzer, waarmee de organisatie meer bekendheid bij de consument wil krijgen. De VAC telt zo'n 2500 vrijwilligers die zich in de technische kant van huizen ver diepen. Het Utrechtse hoofd kantoor zorgt voor ondersteu ning en organiseert jaarlijks voor gemiddeld duizend men sen allerlei cursussen. Van der Krabben: „De kwaliteit van sociale woningbouw is over het algemeen lager dan die van huizen in de vrije sector. Onze aandacht is daarom voorname lijk geschikt voor mensen met een kleine beurs." Verschillen tussen beide typen woningen zijn er volgens haar volop: de beperkte ruimte is echter een overeenkomst. „Wij hanteren een zogenoemde beukmaat van 5,40 meter. Dit is de breedte van het vooraanzicht van een huis van muur tot muur. Helaas zie je in de sociale woningbouw dat deze maat vaak niet wordt gehaald. Ook koophuizen komen regelmatig niet aan deze meters" Die geringe breedte wordt meestal een nijpend probleem in de bergruimte. Deze is er niet of je kunt er nauwelijks stofzui ger, strijkplank en gereedschap in kwijt. „Uit onze woongerief- onderzoeken blijkt dat bewo ners geregeld klagen over te weinig bergruimte. Dat is het stiefkindje tijdens de ontwerp fase." Speerpunt voor Van der Krab ben is tevens om tijdens het melken van bouwtekeningen al rekening te houden met bewo ners die jaren later misschien minder goed ter been zijn. „Vanwege de toenemende ver grijzing is het verstandig om daar met het ontwerp op in te spelen. Praktisch is dan bijvoor beeld om de gang één meter breed te maken, zodat een rol stoel er makkelijk doorheen kan. Daarnaast moet de badka mer ruim genoeg zijn om er al lerlei handgrepen in te maken om eenvoudig in en uit het bad of de douche te komen." Grotere woningen zijn in een klein land als Nederland lastig, onderkent ze. „Ik denk dat de populariteit van doe-het-zelven veelal te maken heeft met de kleine huizen waarin de meeste Nederlanders wonen. Door veel te klussen, wordt geprobeerd meer woongenot en ruimte te creëren." Voor meer informatie over de Vrou wen Advies Commissie Woningbouw kan worden gebeld met het hoofd kantoor in Utrecht: 030-2610.475 Directeur Paulien van der Krabben van de Vrouwen Advies Commissie Woningbouw. foto cpd/cees zorn Het is een ingewikkelde naam voor een slimme eigenschap. De Osram Dulux El Sensor is een lamp voor buiten en binnen die zichzelf uitschakelt wanneer de zon opkomt en licht geeft als in de avond de schemering in zet. Kortom: deze lamp voor onder meer veiligheidsverlich ting maakt handmatig aan- en uitzetten of een tijdschakelaar De vondst zit hem in de lamp voet bij de fitting, waar twee sensorogen de helderheids graad buitenshuis registreren. Met de schemeringsschakelaar kan naar eigen wens de gevoe ligheid worden ingesteld. De sensorlamp heeft een levens duur van tienduizend uur; dat wil zeggen dat hij bij een dage lijks gebruik van elf uur twee en een halfjaar meegaat. De lamp past in de meeste fit tingen en kost vijftig gulden. Spanje begint als designland steeds meer op de voorgrond te treden. Niet alleen met ontwer pers van eigen bodem, maar ook met door fabrikanten aan getrokken, bekende buitenland se designers. Zo werkt onze landgenoot Gerard van den Berg al weer jaren voor Perobell. Op de Meubelbeurs in Keulen vindt men de Spanjaarden meestal bij elkaar in het Avant- garde Design Centre. Hun bij zondere ontwerpen waren ech ter tot nog toe in ons land ner gens te koop. Op de Amsterdamse Woon beurs echter dook begin deze maand La Diva op. Een echte blikvanger. Het is een als een troon ontworpen fauteuil van de Spaanse designer Jaime Bou- zaglo. Mooi voor in een hal. De zetel is geheel gestoffeerd, heeft een houten frame (met daarop een dikke laag schuimrubber) en sierlijk gebogen beukenhou ten poten. Hij is zowel met de armleuning links als rechts ver krijgbaar. Info: 020 641 25 05. foto gpd La Diva van de Spaanse ontwerper Jaii Het zijn de kleine dingen die het doen. Maar de meerderheid van de consumenten laat zich nog te weinig gelegen liggen aan lichtknopjes en schakelaars. Ze zijn nog niet verheven tot belangrijke details. Een binnen huisarchitect wil nog wel eens kiezen voor fraai, buitenlands design. De gewone man neemt meestal iets simpels in wit of zwart. De importeur van de se rie modieuze electrische scha kelaars van Marquardt wil daar wat aan doen. Het assortiment oogt modem, kleurig en func tioneel. Bij tal van schakelaars is het aan het signaallampje in een oogopslag te zien of huis houdelijke apparaten aan of uit staan. Het aantrekkelijkst lijkt de prijs, die rond de vijf gulden ligt- Gips- en houtplaten vormden altijd hèt middel om van bijvoorbeeld een zolder twee aparte ruimten te maken. De Domoboard-bouwplaat klaart ook dit klusje, maar biedt daarnaast als grote voordelen extra stevigheid en hoge isolatie. Het materiaal van de bouwplaat maakt niet veel duidelijk: hij bestaat uit een zogenoemde harde kern van geschuimd polystyrol en is tweezijdig af gewerkt met een wapeningsset en dunne mortel- laag. Belangrijker om te weten, is dat hierdoor de plaat vocht- en brandwerend is. Eenmaal geplaatst, kan de lichte plaat zware voorwerpen dragen zoals een ijzeren wandrek. Daarnaast is hij zaag- baar in kleinere stukken, waarmee een verwar mingsbuis kan worden gecamoufleerd. De Domoboardplaten zijn leverbaar in 100 of 260 centimeter lang en zestig centimeter breed. De dikte varieert van 2, 3, 6, 10, 20 en 30 millimeter en de prijzen liggen tussen de dertig en honderd gulden. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal.1. Luifel; 5. woon plaats; 9. schutsluis; 10. bedrog; 12. bergweide; 13. Verenigde Naties; 14. hebbelijkheid; 15. muzieknoot; 17. Griekse bos god; 19. rijstbrandewijn; 22. amateurfoto; 24. geven; 26. ri vier in Frankrijk; 27. tweetal; 28. behoeftig; 29. bolgewas; 30. ker kelijke straf; 31. uitroep van pijn; 33. een zekere; 35. plaksel; 38. geweven katoen; 40. strijd perk; 42. deel van een trap; 44. jongen; 45. vluchtige stof; 47. bijwoord; 49. lichaamsslagader; 50. lidwoord; 51. zelfkant; 53. lofdicht; 54. klamp; 55. heildronk; 56. godsdienstig lied. verticaal:1. Stortplaats; 2. be wonderaar; 3. dominee; 4. mooi; 5. vrouwelijk zoogdier; 6. dwarsmast; 7. getal; 8. smijten; 11. bijbelse reus; 16. aanmel den; 18. hemelgewelf; 20. mu zieknoot; 21. biljartstok; 22. ver voermiddel; 23. voegwoord; 25. Zweedse scheikundige; 26. tro pische vrucht; 32. brutaal; 34. ontkenning; 36. zwaardwalvis; 37. hoofdbescherming; 39. slee; 41. thans; 43. karakter; 45. af voerkanaal; 46. autoped; 48. pausennaam; 50. vallei; 52. Ja pans bordspel; 54. familielid. OPLOSSING WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord: HOUD BAARHEID. HEINZ AtSé&ST(/£ //oc/ MOE, //C £>AOhT £>AT<J/</ //V UAPA/V 2AT DPAJ OPPR OP P'op&> PAP» SPPZZP \SAA/, R/A/P£P£A/ MAAR -ZP£/Vr££R/V)W <5>£zcxz*sr A/AAR PZ££PT P\AAM- AC&PSTOS~. OP'PRAZ- 0/JMA OFtSS&&V£A/ RAP, B£E£7~ /y. TCiM POFC Brigadier Snuf wierp een schuwe blik op het putdeksel van waar uit de sporen van vier paar voeten verschil lende richtingen uitliepen. Hij be greep dat zijn chef meer ontdekt had dan hij. ,,Hier komen ze dus van daan", prevelde hij. ,,En u denkt, dat het vreemdelingen uit de onderwe reld zijn die de stad binnendringen. Maar waarom zouden ze dat doen, commissaris?" ,,Een domme vraag", zei de heer Bas. ,,Als jij daar onder dat deksel in de riolen leefde zou je het er ook maar een saaie boel vinden. Niks dan duis ternis en kwalijke geur en gebrek. En hier boven is een welvaartsstad in vol bedrijf. Neonverlichting, lekker eten, vertier en allerlei soorten divertisse ment. Nee, als jij in de prut leefde zou je ook proberen naar boven te komen, Snuf. Zeg nu zelf." ,,Ja, nu u het zegt", mompelde de brigadier peinzend. „Maar dan is het een ernstige zaak! Stel je voor, dat er een horde Zwartvoeten in de stad losbreekt! Dat moet voorkomen wor den!" „Juist", bevestigde de ander. „En daarom moeten we waakzaam zijn. Wie weet, hoeveel van die lui al tus sen ons rondlopen?" „D-denkt u?" stamelde de beambte verblekend. Hij wierp een schichtige blik om zich heen. De straten waren geheel verla ten, doch de maan wierp vreemde schaduwen op het pleveisel en een dunne wind huilde klagend om de televisie-antennes. Ook kon hij, als hij oplettend snoof, een vage riool- lucht waarnemen en plotseling werd het hem vreemd te moede. „Nu u het zegt..." hernam hij op ge smoorde toon, „soms heb ik het ge voel dat ik bespied word. Alsof ie mand me gade slaat, u weet wel!" „Ik weet het", gaf zijn meerdere toe. „Dat gevoel heb ik zelf soms ook. We moeten héél scherp opletten, Snuf." DOOR JAN VISSER Vooral in het noordoosten van het land is het de afgelopen nacht buitengewoon koud geweest. Op de vliegbasis Twenthe zakte de temperatuur tot -7,4 graad. Zo'n lage waarde is in bijna zeventig jaar niet meer voorgekomen. Kouder was het voor het laatst in 1931 toen in Winterswijk het landelijk record werd gemeten: -8,5 graad. In onze streken is het te winderig gebleven om de thermo meters tot grootse daden te bewegen. Tot zeven uur van ochtend kwam Bloemendaal op -2,9 graad, Valkenburg - 2,3 en Schiphol slechts -1,3. In het verleden, 1922, is ir Katwijk wel eens -5 graden waaregnomen. De lage temperaturen werden gemeten onder een zich ver der opbouwend barometrisch luchtdrukmaximum. Die ont wikkeling gaat vanavond en de komende nacht nog even door en resulteert in een luchtdrukwaarde van 1040 hPa. Voor eind oktober is dat een bijzonder hoge druk want het De Biltse eeuwrecord, gemeten op 22 oktober 1983, be draagt namelijk 1041,4 hPa. In het hogedrukcentrum is het de komende nacht zo goed als windstil en omdat er opnieuw geen bewolking aanwezig is, koelt het weer zeer sterk af. Waarschijnlijk wordt het in onze streken kouder dan de afgelopen nacht. Morgen is het meest zonnig en waaien doet het nauwelijks. Het kwik is evenwel niet vooruit te branden. De hoogste temperaturen komen uit op circa 5 graden. Na morgen komt de as van het hogedrukgebied iets ten zuiden van ons land te ligggen en boven de Britse eilanden ont staat tegelijkertijd een nieuwe hogedrukcel. Het gevolg is dat de wind uit richtingen tussen west en noordwest gaat waaien en daarmee stroomt vochtigere en minder koude lucht ons land binnen. De temperaturen lopen daardoor langzaam op (in het weekeinde tot boven de 10 graden) en er komt meer bewolking. De regenkansen blijven voorlopig nog heel klein. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Vooral langs de westkust bewolking, van tijd tot tijd regen en donderdag flink wat wind. In het zuidoos ten ook opklaringen. Maxi ma van 9 graden hier en daar aan de kust tot rond het vriespunt lokaal landinwaarts. Zweden: Morgen flink wat wolken velden, donderdag flink wat zon. Op de meeste plaatsen droog. Minder koud, met op donderdag maxima rond 8 graden. Denemarken: Morgen eerst nog wolken velden en plaatselijk wat regen. Donderdag gere geld zon. Middagtempera- tuur tussen 7 en 10 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vooral langs de Noordzeekust wolken velden en wat (mot)regen. Verder gere geld zon. Morgen in Ierland en Schot land wolken en kans op een bui. Vrij veel wind. Middagtemperatuur in Ierland rond 12 graden, verder rond 8 graden. België en Luxemburg: Droog en flink zonnig. Middagtempera- turen ongeveer 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig en koud. En een straffe oostelij ke wind. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden, aan zee rond 9 graden. Portugal: Eerst wisselvalig met buien, maar mor gen droog en flink wat zon. Middagtem- peraturen rond 22 graden. Madeira: Wolkenvelden en kans op regen, ook wel eens opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Sterk wisselend met zon en wolken en plaatselijk veel regen, misschien ook on weer. Maxima morgen dalend naar 18 graden in de noordelijke helft. In het zuiden tussen 20 en 25 graden. Canarische Eilanden: Naast zon ook enkele wolkenvelden, vooral in het noorden, en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur on geveer 28 graden. Marokko: Westkust: In het noorden geregeld wol kenvelden en eerst nog kans op een bui. Verder veel zon en droog. Middagtempe ratuur tussen de 23 en 28 graden. Tunesië: Veel wolken en van tijd tot tijd veel re gen. Middagtemperatuur omstreeks 22 graden. Zuid-Frankrijk: Langs de Zuidkust en rond de Pyrenee- en eerst kans op wolken en misschien een bui. Verder zonnig, helder en koud. Middagtemperatuur meest tussen de 10 en 15 graden. Mallorca en Ibiza: Geregeld wolkenvelden en hier en daar buiige regen. Middagtemperatuur da lend naar ongeveer 20 graden. Italië: Bewolkt en buiig. Vooral morgen erg veel wind. Middagtemperatuur van 10 gra den plaatselijk in het noorden tot 22 in Zuid-Sicilie, ook langs de oostkust lo kaal 10 graden. Corsica en Sardinië: Veel bewolking en op veel plaatsen buiige regen. Flink veel wind. Middag temperatuur morgen tussen 15 en 20 graden. Malta: Bewolkt en buiig. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Griekenland en Kreta: Van het westen uit toenemende bewol king en af en toe buiige regen. Middag temperatuur tussen 15 en 20 graden, in het noorden plaatselijk 10 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog. Morgen in het westen wolken en kans op een bui. Maxima van 14 graden bij de Dardanel- lentot23op Cyprus. Duitsland: Veel zon, maar in het zuiden eerst nog hardnekkige bewolking. Overal droog. Vooral in het zuiden een stevige oosten wind. Middagtemperatuur tussen 1 en 6 graden. Zwitserland: Aan noordkant van het Alpenmassief koud, tamelijk winderig en vandaag nog veel bewolking. Middagtemperatuur rond 5 graden. Aan de zuidkant ook wat zon en maxima boven de 10. Oostenrijk: Geleidelijk meer zon en droger weer. Hier en daar een stevige oostenwind. Middagtemperatuur ongeveer 4 gra Polen: Perioden met zon, maar in het na en oosten nog kans op een Middagtemperatuur net iets boveni Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, ook af en toe de meeste plaatsen droog. Middaj peratuur dalend naar ongeveer 4 Hongarije: Geregeld zon en droog. Middagtem tuur dalend tot ongeveer 5 graden. WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.30 Zon onder Maan op 05.06 Maanonderl Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.30 14.50 02.03 Laag 10.45 22.56 10.26 Weerrapporten 28 oktober 07 uur: Rotterdam Vlissingen Cyprus Dublin Innsbruck hall be Istanbul half be Klagenfurt zwaar Kopenhagen onbew Lissabon regent Locarno motrej Luxemburg onbew Madrid half bt Malaga onbew Mallorca weerlii Split li Stockholm li Warschau z Wenen o Zurich h Bangkok li Buenos Aires h Casablanca z Johannesburg z Los Angeles h New Orleans z New York z Tel Aviv o 20 II 25 16 23 16 21 16 24 18 31 1' Tokyo Toronto

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8