Poging tot staatsgreep in Zambia Harde Netanyahu houdt onderhandelingsdeur op slot Eindelijk komt er een euro-konijn uit Labours hoed Buitenland <p \m Gemiddelde mens vrijt 112 keer per jaar Waterballet Twintig procent Duitse kadetten is zeer rechts Veel vragen over couppoging Suriname NSDAG 28 OKTOBER 1997 /eer lijst Zwitserse banktegoeden kirichZwitserse banken publiceren morgen een tweede lijst pn slapende rekeningen om nabestaanden van slachtoffers uit Je Tweede Wereldoorlog in staat te stellen alsnog hun geld op te i isen. Op de lijst staan meer dan tienduizend Zwitsers en onge- Ireer 3.700 buitenlanders, die vóór 1945 een rekening hebben ge- 'Ipend. Het gaat om een bedrag van ongeveer 24 miljoen gulden. -J)e banken publiceerden in juni een eerste lijst van bijna 1.800 Slapende rekeningen. Zij hopen met de publicatie van de nieuwe ijst iets te kunnen doen aan de kritiek uit het buitenland dat zij liet hun uiterste best doen om de rechthebbenden op te sporen, (pie kritiek kost de banken veel klanten, vooral in Amerika. /S: minder crack, minder moorden |ew york De gestage daling van het aantal moorden in de Vere- ïigde Staten is vooral veroorzaakt door een afname van het ge- iruik van crack (gekookte cocaïne). Dat blijkt uit een rapport ■lan het Amerikaanse ministerie van justitie. Politici en wets- Jlandhavers kloppen zichzelf op de borst voor het lagere moord- ^rnfer. Met name hervormingen van de politie en zwaardere traffen zouden de oorzaak zijn van de afname van het aantal ^noorden. Volgens de onderzoekers spelen deze factoren echter ;n beperkte rol. Ze wijzen erop dat ook Los Angeles, waar geen jolitiehervorming heeft plaatsgevonden, een duidelijk daling Dont. In steden als Detroit, Washington en Indianapolis, waar in Je jaren negentig het gebruik van crack nog steeg, nam het aan- f) moorden eahter nog toe. ritten verscherpen eisen asielzoekers i Ionden De Britse regering heeft gisteren de voorwaarden ver- m cherpt waaraan mensen moeten voldoen om voor politiek asiel aanmerking te komen. De maatregel heeft te maken met een troom van zigeuners uit Tsjechië en Slowakije, die hun toe- lucht zoeken in het Verenigd Koninkrijk. Minister van binnen- jjpuindse zaken Straw zei in het parlement dat 'misbruikmakende sielzoekers' in de toekomst vijf werkdagen de tijd krijgen om en officieel verzoek om asiel in te dienen. Dat is nu nog 28 da- en. De autoriteiten in Dover spraken onlangs hun vrees uit dat og meer zigeuners zullen proberen naar de havenplaats te ko nen. Aanleiding was een uitzending van de Slowaakse televisie ver zigeunerfamilies die in Dover die in relatieve welstand le- icientology-demonstratie in Berlijn Ierlu n Uit de hele wereld waren gisteren leden van de icientology-beweging naar Berlijn gekomen om te demonstre- in tegen vermeende discriminatie op grond van geloof in 'uitsland. De politie schatte het aantal demonstranten op 2.000, icientology hield het op 12.000. Aanleiding voor het pfrotest is de itting van de hoogste Duitse federale rechtbank, die zich van- aag in hoger beroep buigt over de vraag of Scientology een kerk of een zakelijke organisatie. Volgens de Duitse regering is cientology er op uit in de overheid te infilteren, en vormt de ;kte een bedreiging voor de democratie. Scientology-leden 'orden in de gaten gehouden door de inlichtingendienst. Onder e prominente leden die in Berlijn waren komen opdagen, be- onden zich blueszanger Isaac Hayes en actrice Anne Archer, ilmster John Travolta richtte zich tot de demonstratie via een ideo-opname. Exploderende tv's doden veel Russen lOSKOuOntploffende televisies hebben dit jaar alleen al in loskou 22 mensen gedood. De toestellen van inferieure kwali- eit explodeerden na aansluiting op het elektriciteitsnet. Ze ver- lorzaakten in totaal 166 branden en richtten een schade aan an ongeveer een miljoen gulden. Het gaat om in Rusland gefa- riceerde zwartwit- en kleurentoestellen van nagenoeg alle Rus- ische merken. Al langer was bekend dat de kwaliteit niet best ras, maar uit de gisteren gepubliceerde gegevens blijkt dat de ituatie in Moskou ronduit alarmerend is. Het is onduidelijk hoe e situatie in de rest van Rusland is. Tanzania beschuldigd van aanval ujumbura Tanzaniaanse troepen hebben'gisteren het vuur ge pend op stellingen in het buurland Burundi. Daarbij kwamen wee soldaten om en raakten er drie gewond. Dat meldde een le- erwoordvoerder in de Burundese hoofdstad Bujumbura. Tan- ania ontkent. De vermeende schietpartij is de jongste in een :eks incidenten tussen de twee landen. De betrekkingen zijn de fgelopen maanden aanzienlijk verslechterd. Burundi beschul- igt Tanzania ervan achter de regionale sancties tegen het land zitten. Die werden in juli 1996 afgekondigd na de coup van de uidige leider Pierre Buyoya. Tanzania zegt dat Burundi vluch- ilingen de grens tussen beide landen overjaagt. IB Arrestatie Dokmanovic rechtmatig' iiljö en haag De rechters van het Joegoslavië-tribunaal in Den ibbi laag hebben een verzoek om vrijlating van de Kroatische Ser- obe iër Slavko Dokmanovic afgewezen. Volgens de rechters is Dok- kj lanovic in juni op rechtmatige wijze gearresteerd door VN- "ïroepen in Kroatië en waren de gebruikte methodes Dokma- I Movic werd onder valse voorwendselen van Servië naar Kroatië elokt 'geen schending van het internationaal recht'. Dokma- OMIdovic' advocaten hadden om vrijlating gevraagd, omdat Dokma- US lovic volgens hen is ontvoerd. De 47-jarige Dokmanovic is als jGE ud-burgemeester van Vukovar beschuldigd van persoonlijke benwietrokkenheid bij een massa-executie na de val van de stad in S 991. Voor de massamoord zijn ook drie Servische officieren 98"^ angeklaagd, tegen wie internationale arrestatiebevelen zijn uit- Fn evaardigd. Servië weigert hen uit te leveren. n op Het Net. Daardoor valt ook steeds meer te beleven op ooral te vinden. at u ook zoekt en wat u ook wilt weten, zonder moeilijk te doen vertelt Het Net preci u moet zijn en hoe u er moet komen. Alles ir mds. dus makkelijker kan het niet. Reden temeer om ook de gratis cd-rom aan vragen. Dat kan bij De Boekelier, Bruna, het postkantoor of Primafoon. Óf bel """1-0402. Dan zit u morgen al op Het Net tel aviv ad bloemendaal correspondent Er kan geen sprake zijn van enige voor uitgang in het vredesproces als de Pa lestijnse Autoriteit (PA) zijn beleid te genover de radicale islamitische bewe ging niet radicaal wijzigt. Die bood schap presenteerde de Israëlische pre mier Netanyahu gisteren in de eerste, roerig verlopen winterzitting van de Knesset. In zijn toespraak, die als 'belangrijke politieke rede' was aangekondigd, her haalde Netanyahu alle eisen die hij be gin dit jaar aan de Palestijnen stelde. Hij zei onder meer dat Israël zich 'geen - meter' verder zal terugtrekken van de Westelijke Jordaanoever als de Palestij nen geen ernst maken met de terreur bestrijding. De harde toespraak belooft weinig goeds voor de nieuwe onderhande lingsronde in Washington, die door de Amerikaanse regering wordt voorbe reid. Israël zou daar duidelijk moeten maken of het van plan is zich te hou den aan toezeggingen over een verdere terugtrekking van de Westoever. Ver der zou het land een adempauze bij de bouw van nederzettingen in acht moe ten nemen. Netanyahu liet er gisteren echter geen misverstand over bestaan dat die bouw gewoon doorgaat. Volgens Netanyahu is het optreden van de PA tegenover Harnas weer verslapt. Enkele onlangs gesloten Hamas-insti- tuten zijn weer open en gearresteerde activisten zijn weer vrij. De oppositie wees er meteen op dat de regering zelf als gevolg van de Misha'al-affaire Ha- mas-stichter sjeik Achmed Yassin en zo'n honderd andere Palestijnse ge vangenen heeft vrijgelaten. De premier sloeg terug door te zeggen dat hij dat 'een redelijke prijs' vond voor de vrijla ting van twee Mossad-agenten. Netanyahu eiste opnieuw dat de PA 36 voor moord gezochte Palestijnen uitle vert. Hij wees er verder op dat het Pa lestijnse handvest, waarin wordt aan gedrongen op Israëls vernietiging, nog steeds niet is ingetrokken en dat er nog steeds opruiende artikelen in de Pales tijnse pers staan. Netanyahu zei dat Is raël het vredesproces vooruit wil hel pen, 'maar we doen dat niet eenzijdig'. Minister van buitenlandse zaken Levy had morgen in Washington onderhan delingen moeten voeren met Abu Ma zen, de rechterhand van de Palestijnse president Arafat. Levy weigerde echter naar de Amerikaanse hoofdstad te ver trekken vóór hij duidelijkheid had over de regeringsstandpunten. Levy wil bo vendien meer bevoegdheid in het on derhandelingsproces. De Knessetzitting van gisteren kende overigens een tumultueus begin. Le den van de linkse oppositie hielden borden omhoog met teksten als 'Ik ben een trotse jood' en 'Bibi verdeelt het volk', een variatie op het Likud-verkie- zingsthema 'Peres verdeelt het volk'. De demonstratie was een reactie op uitlatingen van Netanyahu, vorige week bij de inwijding van een synago ge. Hij zei toen onder meer dat 'de linksen' geen idee meer hebben 'wat het betekent jood te zijn'. Toen een Knessetlid van de Arbeiders partij Netanyahu vroeg zijn excuses aan te bieden, ging de premier onmid dellijk in de tegenaanval. Hij zei dat ie dereen begrijpt dat hij het jood-zijn van de oppositieleden niet in twijfel trekt. Hij had bedoeld te zeggen dat degenen die de Oslo-akkoorden heb ben getekend, de veiligheid van Israël in de waagschaal stellen.Als iemand zich beledigd voelt door mijn opmer kingen, dan betreur ik dat", voegde hij eraan toe. london Rtr Mensen doen steeds vaker aan seks. Uit de resultaten van een wereldwijd onderzoek blijkt dat mensen - naar eigen zeggen - gemiddeld 112 keer per jaar de liefde bedrijven. Vorig jaar stond dat gemiddelde nog op 109. Condoomproducent Durex vroeg 10.000 mensen in veer tien landen een boekje open te doen over hun seksleven. Daar uit kwam naar voren dat de Fransen, die gemiddeld 151 keer per jaar aan seks doen, het actiefst zijn. Amerikanen staan met een gemiddelde van 148 op de tweede plaats. De Fransen blijken volgens deze enquete ook de attentste min naars te zijn: ruim vijftig pro cent zegt het seksuele genot van de partner het belangrijkst te vinden. Hiermee gaan ze de Ca nadezen voorbij, die vorig jaar bovenaan de lijst stonden. De Russen scoren op dit onderdeel laag, zij vinden het eigen genot veel belangrijker. De Russen maken zich boven dien nauwelijks zorgen over het oplopen of zelf verspreiden van geslachtsziekten. Hierin staan zij niet alleen. Uit het onder zoek kwam een algemene afna me van bezorgdheid over seksueel overdraagbare aandoe ningen en ongeplande zwan gerschappen naar voren. Op het gebied van het uithou dingsvermogen scoren opval lend genoeg de Italiaanse man nen laag. Zij zijn gemiddeld binnen veertien minuten klaar, terwijl de Amerikanen zeggen er bijna een half uur over te doen. Onderaan de lijst staan de Hong Kongers met gemiddeld 12,3 minuten. De onderzoekersn vermoeden dat dat heeft te ma ken met lange dagen van hard werken. Wereldwijd loopt de leeftijd waarop mensen voor de eerste keer seks hebben terug. Door de bank genomen verloor men in 1996 zijn of haar maagdelijk heid op 17,6-jarige leeftijd. Nu bedraagt dat gemiddelde 17,4. Zij noemen zich nationcicil-conservatief bonn peter van nuusenburg correspondent Ruim twintig procent van de studenten aan de Duitse mili taire academies houdt er 'zeer rechtse politieke opvattingen' op na. Volgens de pas gisteren bekend geworden resultaten van een onderzoek uit 1995 schalen deze toekomstige offi cieren van de Bundeswehr zich in als 'nationaal-conservatief De nationaal-conservatieven waren bondgenoten van Hitier en nauwelijks minder rechts dan de nazi's. De studie vergelijkt de politie ke opvattingen van kadetten van de militaire academies in München en Hamburg met die van studenten aan universitei ten en hogescholen in de perio de van 1991 tot '94. Terwijl de meerderheid van de studenten zich als links, 'groen' en 'soci aal-democratisch' kwalificeert, noemt 55 procent van de kadet ten zich rechts. Dat is niet ver rassend. Opvallend is dat 91 procent van de studenten het 'natio- naal-conservatisme' afwijst, ter wijl meer dan eenvijfde van de kadetten zich daar zeer verwant mee voelt. Een groepje militairen onder leiding van een zekere 'Captain Solo' heeft de afgelopen nacht tevergeefs gepro beerd de macht te grijpen in Zambia. De rust in de hoofdstad Lusaka was vanmorgen teruggekeerd. Vijf uur nadat er hevig was gecshoten, zei president Frederick Chiluba dat de staatsgreep was mislukt en dat hij de situ atie geheel onder controle heeft. LUSAKA «RTR-AFP-ANP shirakawa Het dorpje Shirakawa in Midden-Japan staat in het hele land bekend om zijn bijzondere houten dakconstructies De kappen zijn zelfs zó bijzonder dat ze in 1995 door de Unesco werden aangewezen als 'in ternationaal cultureel erfgoed'. Om de huizen te beschermen tegen brand kent het dorp een uitgebreid sys teem van blusinstallaties, die eens per jaar worden getest. foto »apyoshihiro yasutomi paramaribo anp De verijdelde couppoging van zaterdagavond in Paramaribo heeft voorlopig vooral de ge ruchtenstroom gevoed. Het is nog volledig onduidelijk wie er achter de vermeende voorberei dingen voor een staatsgreep zit ten en wie de vijftien arrestan ten zijn. Parlementariërs zullen president Wijdenbosch vandaag om opheldering vragen. Gisteren arresteerde de politie nog eens twee militairen. In to taal zitten nu vijftien personen vast, tien militairen en vijf bur gers. Opmerkelijk is dat zich on der de arrestanten waarschijn lijk aanhangers van de Natio naal Democratische Partij (NDP) bevinden, de partij van president Wijdenbosch Desi Bouterse. Dit zei een familielid van één van de dertien die za terdagavond werden gearres teerd in een uitdeuk- en spuit- inrichting in Paramaribo. In Paramaribo werden giste ren de namen van ex-minister van financiën Atta Mungra en vice-parlementsvoorzitter Harry Kisoensingh genoemd als mo gelijke leiders achter de ver meende voorbereidingen voor een coup. Mungra werd in au gustus door president Wijden bosch ontslagen na een conflict over het monetair beleid. Hij zou Wijdenbosch onder meer vals hebben voorgelicht. Ki soensingh steunde Mungra en trok zijn steun aan de rege ringscoalitie terug. Parlementariër Fred Derby van de Surinaamse Partij van de Arbeid (SPA) suggereerde giste ren dat de 'hele zaak geënsce neerd is'. De term destabilisatie, die zondag door president Wij denbosch werd gebruikt, roept herinneringen op aan de jaren tachtig, aldus Derby. Derby was in december 1982 de enige overlevende van de december moorden. ,,Ik ben blij te kunnen verklaren dat de plannen van onze vijan den zijn verijdeld. De overwin ning is aan ons, in de naam van Jezus", aldus Chiluba voor de radio. Een medewerker van de president zei dat de coupple gers zijn gearresteerd en dat nog meer arrestaties zullen vol gen. Gedurende de nacht meldde de militair die zich Captain Solo noemt dat hij Chiluba met een aantal medestanders had afge zet, en dat een Nationale Bevrij- dingsraad de macht in Zambia had overgenomen. Hij zei met zijn actie, die hij 'Operatie We dergeboorte' noemde, een ein de te willen maken aan de cha os in Zambia als gevolg van misdaad en corruptie. Hoge Zambiaanse militairen zeiden na afloop van de actie dat Solo in werkelijkheid de rang van sergeant heeft en dat de man achter de coup een in- fanterie-officier is die bekend staat onder de naam 'Captain Chiti'. Deze Chiti is evenals Solo in de boeien geslagen, aldus de militairen. De coupplegers omsingelden- de de gebouwen van de staats radio en -televisie en het presi dentieel paleis waar Chiluba zich bevond. Alle vliegvelden van het land gingen dicht. Er brak geen paniek uit. Het ziet er naar uit dat bij de korte schiet partij die na Solo's melding volgden geen slachtoffers zijn gevallen. De situatie in Lusaka was geen moment bedreigend voor de 300 Nederlanders in het land, zo zei de Nederlandse am bassadeur in Lusaka, K. de Beer. De 150 Nederlanders in Lusaka kregen slechts het advies bin nen te blijven. De gebeurtenis sen speelden zich geheel in de hoofdstad af, aldus De Beer, wiens residentie zich vlakbij het presidentieel paleis bevindt. Chiluba kwam in 1991 aan de macht, nadat hij de eerste vrije verkiezingen had gewonnen van de zittende president Ken neth Kaunda. Die was sinds de onafhankelijkheid in 1964 aan de macht. Bij de verkiezingen van 1996 verhinderde Chiluba Kaunda zich kandidaat te stel len, omdat diens ouders niet in Zambia geboren zouden zijn. Daarop besloten de meeste op positiepartijen de verkiezingen te boycotten en groeide het ver zet tegen Chiluba. LONDEN. HANS CELEUNSE correspondent Met veel bravoure toverde Labours fi nanciële genie Gordon Brown gisteren in het Lagerhuis een euro-konijn uit de regeringshoed: najaren van getwij- fel, geruzie en besluiteloosheid van Conservatieve regeringen hakken wij de knoop in één klap door. We doen mee aan de Europese munt, maar straks pas, over een jaartje of zes, ze ven. Nu zijn we er nog niet klaar voor, aldus Brown. Alleen die termijn al geeft aan dat de liefhebbers van de Great Euro Soap de trefzekere kwalificatie is van week blad The Economistnog op heel wat Britse afleveringen mogen reke nen. Het gisteren door Brown als het 'duidelijke standpunt' van een 'eens gezinde regering' verkochte streven naar aansluiting bij de Monetaire Unie krijgt politiek namelijk pas echt gestalte na afloop van vijf jaar rege- ring-Blair. Brown verzekerde gisteren dat het Verenigd Koninkrijk die jaren hard nodig heeft om zich terdege voor te bereiden op afschaffing van het pond. Maar de big shots uit het bedrijfsleven noemden dat meteen grote onzin. ,,In twee, drie jaar kan het ook, ik ben te leurgesteld dat de mogelijkheid van eerdere aansluiting niet nadrukkelij ker is opengelaten", zei Unilever-top- man Niall Fitzgerald. Maar Tony Blair en Labour kijken wel uit. Eerst maar eens afwachten wat die euro gaat doen en hoe we er over vijf jaar bij de algemene verkiezingen voorstaan, zo luidt het devies. Dit par tijtje kat-uit-de-boom-kijken getuigt niet van grote politieke moed, maar wel van realisme en behendigheid. Pers en publieke opinie zijn in meer derheid tegen de euro en in de eigen rangen zijn de meningen verdeeld, dus snelle aansluiting is hoe dan ook uitgesloten. Het gisteren gepresenteerde tijdpad betekent dat het Verenigd Koninkrijk vermoedelijk pas in 2004 het pond vaarwel zegt. 'Onvoorziene omstan digheden daargelaten' (een tussenzin netje van Brown dat gisteren in een klap beroemd werd) zal Labour eerst de verkiezingscampagne van 2002 voeren tegen een Conservatieve Partij, die meedoen aan de euro tot ver nó 2002 niet ziet zitten. Als Labour die verkiezingen wint, zal de nieuwe regering eerst het definitie ve standpunt bepalen, dat aan het parlement voorleggen, vervolgens wordt een referendum uitgeschreven en als iedereen 'ja' heeft gezegd gaat het pond definitief de deur uit. De he le procedure zal na de verkiezingen nog minstens anderhalf jaar vergen, zo is gisteren al door Downing Street berekend. Tel uit je winst, zeggen de deskundi gen in de City. Zij voorzien dat inves teerders en handel het euro-vrije ei land links zullen laten liggen als de eenheidsmunt na zijn introductie in 1999 een groot succes wordt. Dat kan fikse economische schade opleveren. En wat is de 'positieve grondhouding' waard die het kabinet-Blair nu in neemt tegen de euro? ,,Of we er nu in of buiten blijven, ook wij hebben er belang bij dat de eenheidsmunt een succes wordt", zei Brown gisteren. Niet alleen in eigen land, maar ook in Europa zullen de Britten zich inzetten voor het succes van de nieuwe munteenheid, verzekerde hij. Maar waarom kwam daar niet meteen de belofte achteraan dat het pond straks keurig in de koerspas zal gaan lopen met de euro? Nu al profiteert het pond van beleggers die gokken op proble men bij de introductie van de euro. Gaat dat straks in nog heviger mate door? Brown schoof dat probleem gisteren onder het dikke tapijt van onzekerhe den. Hij had zelfs een vijftig pagina's tellend rapport bij de hand om aan te geven hoe problematisch en onvoor stelbaar de Britse convergentie met de Europese economieën nog kan wor den. Neem het bankdisconto, dat in het Verenigd Koninkrijk liefst een pro cent of vier hoger is dan in EU-landen als Duitsland en Frankrijk. Dit 'rode boek' van zijn ministerie schildert opvallend veel onheilsscena rio's, zeker als het om vroegtijdige aansluiting bij de Monetaire Unie gaat. ,,De rentestand kan zó laag wor den dat de prijsstabiliteit in ons land in gevaar komt. De belastingpolitiek moet dan wellicht worden verscherpt (lees belastingverhoging), wat econo mische instabiliteit kan veroorzaken." En zo gaat het maar door, met slechts hier en daar een kanttekening over de enorme voordelen die meedraaien in het Europese monetaire circus kan hebben. Voorlopig echter kan de regering op gelucht ademhalen. De afgelopen drie weken gaven immers het vertrouwde beeld te zien van elkaar tegenspreken de ministers, die hun verschillende standpunten ook nog eens via hun media-adviseurs lieten uitlekken naar de pers. Het kwam dus buitengewoon goed uit dat het rode boekje gisteren kon wor den gepresenteerd. Net zoals het met het EU-voorzitterschap voor de deur ook bijzonder handig was om een 'po sitieve grondhouding' te etaleren. Er is zelfs een zware 'commissie invoering euro' gevormd. Die houdt een wakend oog op de voorbereidingen tot af schaffing van het pond. En zover is het onder John Major nooit gekomen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5