Weinig kinderporno uit Nederland op Internet Binnenland Moderne gigant uit Japan Luchtfietserij Brinkman moet weg, zonder gouden handdruk Tbs'ers ontkennen plegen overvallen De Waal: 'Beleid Kok minstens zo slecht als dat van Lubbers' Buitenaards brokstuk geveild INSDAG 28 OKTOBER 1997 Veel vallende sterren in aantocht woerdenIn de nacht van 17 op 18 november zijn tientallen, misschien zelfs honderden vallende sterren of meteoren te zien. Daaronder zijn veel heldere tot zeer heldere meteoren of vuur bollen, verwacht de landelijke Werkgroep Meteoren. Het natuur- /erschijnsel houdt verband met een meteorenzwerm, de Leoni- den, die ieder jaar tussen 14 en 21 november actief zijn. Het he melverschijnsel is eens in de 33 jaar te zien. Vissers willen collega vrij kopen 'Geert Nentjes met kerst weer thuis'. Onder dat motto is in Jrk een actiecomité opgericht om dorpsgenoot en voormalig ïeftruckchauffeur/vishandelaar Nentjes weer thuis te krijgen, let comité wil 45.000 gulden bijeen brengen om een boete voor tentjes te betalen. Nentjes moet 188 dagen zitten wegens dief- ;tal en verduistering van grote hoeveelheden vis in de haven van [Jrk, zeven jaar geleden. \pparaat zet stoplicht op groen iumegen Negen brandweerwagens en vijftien ambulances in lijmegen hebben binnenkort een unieke infrafroodzender aan loord. Daarmee kunnen de bestuurders verkeerslichten in de luurt van de brandweer- en GGD-kazerne in Nijmegen op jroen zetten. Het systeem, eigenlijk een soort super afstandsbe diening, dat nog niet eerder in Nederland is gebruikt kost tien duizend gulden per verkeerslicht. De brandweer is opgetogen over het nieuwe systeem. Omdat de Nijmeegse kazerne midden een woonwijk ligt en wordt omringd door smalle straten, lie- ien de wagens kostbare seconden vertraging op onderweg naar en brand. Datzelfde gold voor de ambulances, die vanaf dezelf de plek moeten vertrekken. Ex-moordverdachten krijgen geld ireda Opnieuw hebben onschuldige ex-verdachten in de zaak 'an de in april 1996 vermoorde peuter Robin Bogers (3) uit Bre- la een schadevergoeding gekregen. Het gaat om flinke bedragen lie de vijf familieleden en kennissen van de tot tien jaar veroor deelde hoofdverdachte uitbetaald krijgen. De ex-partner van de hoofdverdachte krijgt geen cent. Een man uit Breda kreeg 85.000 ;ulden, zijn vrouw 75.000 een man uit Dorst ontving een onbe- ;end gebleven bedrag. Alle gedupeerden werden door de hoofd- ■erdachte aangewezen als 'medeplichtig'. Later bleek dat ze de leschuldigingen had verzonnen. Ze zaten geruime tijd in de cel. /alkenburg De Portugese president Jorge Sampaio is gister ivond op marinevliegkampJ/alkenburj^anggkpmen voor ee ifficieel bezoek aan NeberlandHlij'ïs daar verwelkomd door ice-premier Dijkstal. Daarna is hij naar koningin Beatrix ge- ;aan. De Portugese president is vandaag in Rotterdam. Hij nee ïeemt ook nog een kijkje nemen bij de stormvloedkering. foto anp koen suyk Vegen autodieven aangehouden eeuwarden Justitie in Leeuwarden heeft gisteren negen v lachten van autodiefstal aangehouden. Het gaat om vijf inwo- lers van Kampen en vier inwoners van Arnhem, Lelystad of Jijmegen. In totaal is met honderd politiemensen aan de zaak jewerkt. Het onderzoek richt zich op tientallen autodiefstallen ian Mercedes en BMW. Afgezette prins carnaval naar rechter iaaksbergen De rechtbank in Enschede doet op 13 november ï'.i litspraak in een langlopend conflict tussen de afgezette carna- ialsprins Coen van der Worp en de Haaksbergse camavalsverë- liging De Keiensleppers. Prins Emielle de Eerste werd februari r'orig jaar door het bestuur aan de kant gezet omdat hij teveel leclareerde. Onzin, meent de afgezette prins, dat geld is opge- ;aan aan onderscheidingen en extra snoep voor de intocht. Ver- Ier eist de ex-prins een schadevergoeding van 250 gulden, om- lat zijn goede naam is aangetast. )66 vindt treinkaartje te duur ■en haag De treinkaartjes zijn veel te duur. De Nederlandse poorwegen (NS) schenden met het nieuwe prijsbeleid de af- praken. Minister Jorritsma moet de NS daarom op het matje oepen. D66-woordvoerster N. van 't Riet zal er deze week bij de tegrotingsbehandeling van Verkeer en Waterstaat op aandrin- en dat de minister optreedt tegen het bedrijf. NS hebben twee aar geleden verzekerd dat ze maximaal een tariefstijging van ge- niddeld twee procent zullen doorvoeren. Daarnaast zei het be- Irijf dat specifieke kaartjes voor bijvoorbeeld de spits of abonne- nenten niet verder zouden stijgen dan vier procent. cle 'i Somruiming in Breskens reskens Enkele honderden inwoners van Breskens en een lein aantal vakantiegasten zijn vandaag hun woning uitgezet regens een grootscheepse bomruiming. Het Explosieven Oprui- ningcommando had vanochtend aj zeker een bom onschadelijk emaakt van de drie Amerikaanse duizendponders en djrie En- [else vijfhonderdponders, die sinds oorlog bij de veerhaven in grond liggen. Zo'n 120 woningen, twee campings en omlig- jende wegen zijn ontruimd. Zeven gezinnen moesten tijdens de Operatie binnen blijven. De veerdienst is tijdens de werkzaam- leden uit de vaart en ook het veerplein is verboden gebied. telen getroffen door voedselinfectie ien haag Ongeveer 1,2 miljoen Nederlanders zijn jaarlijks het lachtoffer van een voedselinfectie. Voedselinfecties kosten de emeenschap zo'n een tot twee miljard gulden aan medicijnen in verzuim op werk of school. Dit blijkt uit gegevens van het /oedingscentrum/Stichting Voeding Nederland. Van de 1,2 mil- oen slachtoffers gaan er 120.000 met maag- en darmklachten laar de huisarts. De helft van de infecties vindt thuis plaats, laarom komt er een hygiënecode voor huishoudens. 'j Heer loon voor provincie-ambtenaar swuk» Het loon van de 14.000 provincieambtenaren gaat de omende 27 maanden in totaal 5,75 procent structureel om oog. Daarnaast krijgen zij er 3,5 procent incidentele loonsver- d loging bij. Dat staat in de cao waarover bonden en de werkge- ij ers, verenigd in het interprovinciaal overleg (1PO), het gister- fl vond eens zijn geworden. Op 1 april '98 en '99 krijgen de amb- enaren een structurele loonsverhoging van 2,25 procent. Aan iet eind van het jaar volgt een structurele eindejaarsuitkering to 0,75 procent. ANP Algemeen Nederlands P< Aanpassing van varkenshouderij stap dichterbij den haag gpd Het voorstel van landbouw-mi- nister Van Aartsen om het aan tal varkens in de varkenshoude rij met een kwart te verminde ren heeft de zegen van de Raad van State. De Raad heeft vrijwel geen kanttekeningen geplaatst bij het wetsontwerp dat de var kenshouderij in twee jaar weer gezond moet maken. Een woordvoerder van het ministe rie verwacht dat de wet nu bin nen een paar weken aan de Tweede Kamer wordt aangebo den. Van Aartsen wil met de wet de hele varkenssector weer ge zond maken. Kernpunt is een inkrimping van de varkenssta pel met 25 procent, vijftien pro cent volgend jaar en tien pro cent in 2000. Varkenshouders die al aan de strengste eisen op het gebied van dierenwelzijn en milieu voldoen hoeven hun be drijf minder in te krimpen. Juist deze inkrimping is erg om streden binnen de varkenshou derij. Gevreesd wordt dat min stens zes van de tien varkens houders daardoor failliet gaan Een woordvoerder van het ministerie van landbouw wilde niet ingaan op de inhoud van het advies van de Raad van Sta te. Rotterdam Het 292 meter lange containerschip Sea Lightning is gisteren in de Rotterdamse haven in de Maasvlakte gedoopt. Het meest moderne containerschip van dit type is ge bouwd in Japan, in nog geen tien maanden tijd. Het schip wordt bemand door zeventien werknemers van Sea Land. foto anp koen suyk Meldpunt komt met eerste jaan'erslag utrecht anp Het aandeel van Nederland in de op het Internet aanwe zige kinderpornografie valt mee. En als er al sprake is van kinderporno op websites (Internet-pagina's) haalt de aan bieder het na een eerste waarschuwing weg. Dat blijkt uit het eerste jaarverslag van het Internet Meldpunt Kinder pornografie dat vandaag in de hal van de Tweede Kamer is aangeboden aan vertegenwoordigers van de regerings partijen. auteur, waarbij in twee gevallen de politie is ingelicht. Op zich is dat opmerkelijk omdat Neder land internationaal gezien altijd wel een naam had in het maken en verspreiden van kinderpor- amsterdam anp-gpd In het eerste jaar van het be staan van het meldpunt kwa men zeventien meldingen bin nen van kinderporno op websi tes. In elf van deze gevallen was er sprake van twijfel en bleek er na nader overleg geen sprake van kinderporno te zijn. De overige zes keer is de betreffen de website verwijderd door de Rechter verbiedt uitlevering van Turkse man den haag anp Een van drugssmokkel verdach te Koerdisch-Turkse zakenman mag niet worden uitgeleverd. Dat heeft de president van de rechtbank in Den Haag van morgen in een kort geding te gen de staat der Nederlanden In totaal kreeg het meldpunt van juni 1996 tot en met juni 1997 256 meldingen te verwer ken. Een groot deel daarvan (98) was te algemeen, ging niet over kinderporno of had geen be trekking op het Internet, e-mail (post via Internet), nieuwsgroe pen en Internet-babbelboxen zorgden voor 150 meldingen; zeven meldingen hadden be trekking op het buitenland. Op de verspreiding van kin derporno in elektronische bab belboxen is nauwelijks greep te krijgen, gezien het dynamische karakter en het zeer grote aantal (wereldwijd vele duizenden) er van. Ook op verspreiding via nieuwsgroepen blijkt het meld punt nauwelijks invloed te heb ben. Het meldpunt kan geen ef fectieve actie ondernemen om dat verspreiding in die nieuws groepen niet voldoende wordt gemeld. In beide gevallen ziet het meldpunt oplossingen in een actief opsporings- en vervol gingsbeleid. De politie moet zelf actief nieuwsgroepen gaan con troleren op kinderporno. Nader onderzoek is nodig hoe de poli tie de verspreiding van kinder porno via babbelboxen kan aanpakken. Voor Nederland komt het meldpunt m^t de aan beveling om een landelijk coör dinatiepunt op te zetten met voldoende mensen en deskun digheid. Dat moet dienst moe ten doen als aanspreekpunt voor de diverse meldpunten op Internet. Ook moet het gezag en bevoegdheden hebben om snel te kunnen handelen in samen werking met diverse betrokken regionale politiekorpsen. Ex-generaal volhardt in strijd tegen Dijkstal ling', de werkloosheidsvoorzie ning voor ambtenaren. Die be draagt honderd procent van het laatst genoten inkomen, gedu rende de eerste achttien maan den. Daarna bedraagt die ze- ventig procent. Volgens een woordvoerder van Binnenland se Zaken komen de kosten van de wachtgeldregeling voor het grootste deel voor rekening van de regio Rotterdam/Rijnmond zelf. Dat is conform de wens die een Kamermeerderheid tijdens een debat over de kwestie begin deze maand op tafel legde. Korpschefs van grote politie regio's zitten in schaal 18, de hoogste loonschaal. Ze krijgen 14.500 gulden bruto per maand. Brinkman zei al eerder recht te hebben op meer dan wachtgeld omdat hij naar zijn mening on terecht ernstig is beschadigd dooi de affaire en daardoor moeilijker aan een nieuwe baan kan komen. De periode van achttien maanden is bij het rijk gebruikelijk voor eventuele her plaatsing in een andere functie. Dijkstal heeft Brinkman eerder hulp aangeboden bij het zoeken naar een andere werkkring. Dat aanbod staat nog steeds, aldus de woordvoerder. De uitgerangeerde korpschef Brinkman krijgt geen gouden handdruk en er komt geen nieuw onderzoek naar de gang van zaken die leidde tot voor dracht van zijn ontslag. Dat heeft minister Dijkstal (binnen landse zaken) besloten over de uitgerangeerde Rotterdamse korpschef. Dijkstal handhaaft het ontslag, zo is de Tweede Ka mer meegedeeld. Dat gaat per 1 januari 1998 in. Advocaat Van Leeuwen van Brinkman heeft vanmorgen meteen een kort geding aange spannen tegen het ontslag. Dat zal over twee drie weken die nen, is zijn verwachting. Van Leeuwen voert aan dat niet is voldaan aan een eerdere uit spraak van de rechter. Die stel de vast dat er een grotere scha devergoeding moest komen dan een wachtgeldregeling. Volgens Van Leeuwen is het onderzoek naar de gang van zaken rond Het ontslag ook niet goed uitge voerd. Brinkman trad op 1 oktober 1996 aan als hoofdcommissaris. Hij komt in aanmerking voor de 'gebruikelijke wachtgeldrege- Éerder was zijn uitlevering uitgesteld, in een poging van Justitie om een aanhoudingsbe vel in Turkije voor een inmid dels gepensioneerde Neder landse brigadier ongedaan te maken. De Turks-Koerdische man verzet zich tegen uitlevering omdat Turkije hem verdenkt van grootscheepse heroï nesmokkel. Hij vreest voor zijn leven na uitlevering omdat hij verklarihgen heeft afgelegd over de betrokkenheid van hoge mi litairen en politici in Turkije bij de handel in drugs. Groningen» Wie de fiets daar heeft gehangen, is niet bekend, maar de dertig meter hoge stadsmarkering van de stad Groningen leverde gisteren een nogal onalledaags tafereeltje op. De fiets is door de gemeente verwij derd. De stadsmarkering is een hoge elektriciteitsmast met vlammen die de gaswinning in de provincie sym boliseert, een kunstobject. foto anp dennis beek arnhem/antwerpen anp De zaterdag in Antwerpen aan gehouden ontsnapte tbs'ers Kröger Van Tamelen ontkennen dat ze twee gewapende overval len in België hebben gepleegd. Dat is gisteren gebleken uit ver hoor door de Belgische justitie. Volgens persofficier Nuyts van het parket in Antwerpen is uit een confrontatie met getui gen gebleken dat beiden in ie der geval verantwoordelijk zijn voor een overval in het plaatsje Hoboken. Naast Kröger en Van Tamelen heeft de politie in Ant werpen ook een Belg gearres teerd, een 32-jarige man uit Antwerpen bij wie het tweetal overnachtte. Het openbaar ministerie (OM) in Antwerpen verdenkt Kröger en van Tamelen ook Van een andere gewapende overval in België. Maar in die zaak moet nog nader onderzoek worden gedaan, voordat er meer wordt bekendgemaakt. ,,De verdach ten maken het onderzoek extra moeilijk omdat ze alles blijven ontkennen", constateert Nuyl. Persofficier Frielink in Arnhem vindt het 'een extra hobbeltje' dat de twee in België zijn aan gehouden. Als de tbs'ers in Ne derland waren gevonden had het politieteam veel sneller kun nen beginnen met het verhoor. Nu moet Nederland de Belgen, ondanks een goede samenwer king, in het onderzoek laten voorgaan en dat kan wel maan den duren. amsterdam anp FNV-voorzitter morgen in Nieuwe Revu: gaan realiseren. „Simpelweg omdat de werkge vers het geld hebben. Desnoods zullen wij dat af dwingen." Volgens De Waal roept VNO-NCW voorzitter Blankert krampachtig dat 3,5 procent te hoog is. „Hij denkt precies hetzelfde als ik: na melijk dat de ondernemingen wel degelijk bereid zijn dat percentage op tafel te leggen." De Waal, net een half jaar voorzitter, laat weten het departement van ontwikkelingssamenwer king, erg leuk te vinden. „Ik zou metterttijd graag een rol van betekenis willen spelen in die sfeer. Gelijkwaardigheid en rechtvaardigheid houdt niet op bij Lobith of Wuustwezel." Als minister zou hij meer oog hebben voor werknemers. „Pronk heeft een blinde vlek voor de factor arbeid." De hoogste FNV'er biecht de interviewers op dat hij achter een onopgeloste inbraak uit de ja ren zestig zit in het kantoor van een Leidse stu dentenvereniging. Als lid van de Socialistische Jeugd probeerde hij zo een groep Maoïsten de pas af te snijden. Hij weet niet of de misdaad al verjaard is. Mensen zonder werk zijn onder het kabinet Kok minstens zo slecht af als onder dat van Lubbers. Door de nadruk op marktwerking, zoals bij de Ziektewet, wordt de kans dat ze een baan krijgen steeds kleiner, vreest FNV-voorzitter L. de Waal. Maar de groei van het aantal banen en het feit dat de koppeling van uitkeringen aan lonen is her steld, maken weer wat goed, geeft hij toe. De Waal doet zijn uitlatingen in een vraaggesprek met het weekblad Nieuwe Revu, dat morgen uit komt. De Waal zou het toejuichen als Kok openlijk zegt, dat de ingrepen in de WAO onsociaal zijn geweest. „Kok mag Lubbers best complimenteren met het feit dat er gesnoeid is, maar hij moet niet de indruk wekken dat de manier waarop dat ge beurde door de beugel kon. Dat was een funda menteel, verkeerde onsociale manier. Het zou beter zijn als Kok dat er de volgende keer bijzegt." De FNV-voorzitter verwacht dat de bonden hun looneis van 3,5 procent bijna geheel zullen zwolle gpd Vorig jaar verkochten ze al een compleet mammoetskelet. Ep dan is het veilen van een meteoriet van 60 centimeter hoog en 230 kilo zwaar (het soortelijk gewicht van deze klomp ijzer en nikkel is namelijk ongelofelijk) niet eens een rare stap meer. Op vrijdag 21 novem ber gaat bij het Venduehuis Zwolle de grootste meteoriet onder de hamer, die de laatste jaren op de vrije markt is aangeboden. De klomp wordt ingezet op 30.000 gulden, maar veiling meester Richard Hessink denkt dat de op brengst uiteindelijk een veelvoud wordt. Mu sea, verzamelaars en bedrijven zitten al op hel vinkentouw. De schaarste bepaalt straks de prijs want zo werkt dat op een veiling: „En de komende ja ren is menselijkerwijs niet te verwachten dat zo'n meteoriet weer wordt aangeboden. Per jaar worden er niet meer dan tweehonderd ki lo aan brokstukken gevonden, verspreid over de hele wereld." Sinds de opening van de Zwolse Ecodrome staat de meteoriet van 230 kilo als een publiekstrekker te kijk in de hal. Volgende week haalt Hessink het buitenaardse brokstuk er weg. Waarschijnlijk definitief, om dat het met de budgetten van Ecodrome waar schijnlijk geen blijvertje zal zijn. Dan gaat de poetsdoek erover en begint er een uitvoerige tournee langs tv-studio's een beproefde me thode om de prijs wat op te drijven. Over de eigenaar van de meteoriet doet Hes sink geheimzinnig. Dat hoort ook een beetje zo in de veilingwereld. „Ik kan wel kwijt dat de eigenaar een Hollander is, die de meteoriet drie jaar geleden in Kenia opgroef en heeft meegenomen. Dat mag ook want een object als dit zien ze niet als nationaal erfgoed." De steen moet 45.000 jaar geleden zijn ingeslagen en werd ruim twintig meter onder de grond gevonden, in een krater van een kilometer doorsnee. Hessink heeft een paar aardige verkoopargu menten bij elkaar gegaard, waarmee hij al we ken voor de veiling kundig kan jongleren: „De meteoriet is met een enorme Hacht ingesla gen. Volgens wetenschappers is de inslag te vergelijken met de kracht van vier atoombom men. Als zo'n brok metaal hier was gevallen, was de hele stad weggevaagd."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3