'Welzijn is niet het doel van school' Niet-aanvragen van huursubsidie komt Den Haag goed uit Feiten &Meningen Koersdaling geen reden voor paniek, wel waarschuwing Nooit meer stofzuigen of boodschappen doen DINSDAG 28 OKTOBER 1997 NIEUWSANALYSE Het heeft ietsje langer geduurd dan ver wacht, maar het oktober-krachje is er dan toch nog gekomen. De bron van de huidige terugslag ligt in Azië, waar de Aziatische Tij gers in de problemen kwamen. Die hadden hun munt gekoppeld aan de dollar. Toen de Amerikaanse munt in een paar jaar veel duurder werd, stegen de Aziatische valuta mee. Die duurdere munten leidden tot een duurdere export en daarmee tot een ver slechterende exportpositie. Daarmee traden de al eerder gesignaleerde zwakheden zoals speculaties in onroerend goed, van de Tij gers genadeloos aan het licht en volgde de knal: een vrije val van de valuta en de beurskoersen. Nu zelfs de sterk geachte beurs van Hong Kong zich niet aan de malaise in het Verre Oosten kan onttrekken, komt de schokgolf in het Westen aan. Alle grote Europese en Amerikaanse bedrijven hebben zich de af gelopen jaren immers het vuur uit de slof fen gelopen om voet aan de grond te krijgen in Azië. Krijgen de economieën daar een harde tik, dan zal dat zijn weerslag hebben op de winsten van de westerse multinatio nals. De voortdurende waarschuwingen dat de beurskoersen te hoog zijn, de onzekerheid over hoe het verder gaat in Azië en de wan kelende zekerheid over de winsten van gro te westerse bedrijven missen hun uitwer king niet. Na de mini-crash in het voorjaar voorspelden analisten al dat de beurs ner veuzer zou worden. Sindsdien de koerscor rectie van augustus schommelt de beurs met een ruime marge iets boven de 900 punten. Gisteren sloot de Amsterdamse AEX-in dex echter op 861 punten en direct na de opening kelderde de koers vanmorgen tot ruim onder de 800 punten. Dat klinkt dra matischer dan het is. Wie zich onlangs heeft laten verleiden tot beleggen in aandelen, zit flink in de min en heeft wellicht reden om zich nog eens achter de oren krabben. Maar wie langer dan pakweg een half jaar in aan delen is gestapt, kan zich nog altijd koesteren in een koerswinst die de Tente op een gewone spaarrekening ruimschoots overtreft. Overhaast aandelen verkopen lijkt in elk geval vooralsnog alleen geboden voor wie zijn verlies wil verzilveren. Een andere vraag is of het tot voor kort ongebreidelde optimisme over eindeloos doorgaande koersstijgingen nog gegrond is. De koersstijgingen van de afgelopen jaren werd voornamelijk veroorzaakt door een steeds aanzwellende toestroom van beleg gers. Het leek niet op te kunnen, en hon derdduizenden kleine spaarders hebben de afgelopen jaren de overstap gewaagd. Daar mee kreeg de beurs het karakter van een pi ramidespel. Het gaat goed zolang er genoeg nieuwe deelnemers zijn, maar als de toe vloed stopt klapt de zaak onvermijdelijk in elkaar. Zodra het inzicht doorbreekt dat de aandelenmarkt niet wezenlijk afwijkt van de piramidefondsen, zal de vrije val inzetten, voorspelde hoogleraar financiële markten Boot in juli al. Dat moment komt onvermijdelijk dich terbij: de 'angstige' spaarder die ondanks de lage rente en de hoge koersen zijn geld nog steeds op een spaarrekening heeft staan, zal na twee stevige koerscorrecties binnen drie maanden nauwelijks geneigd zijn om in aandelen te stappen. Ook grote beleggers als pensioenfondsen zullen wellicht even de zaak afkijken voordat ze nog meer geld in aandelen gaan stoppen. Hoe sneller de koersen op een reëel ni veau komen, des te beter dat voor de eco nomie als geheel is. Luchtbellen in de eco nomie veroorzaken immers nogal wat scha de als ze uiteenspatten. Japan bijvoorbeeld is zich nog altijd aan het herstellen van de schade van begin jaren negentig. En wat te denken van Nederlanders die een hogere hypotheek nemen om aandelen te kopen? Dat is vragen om problemen. Hoe sneller dat duidelijk wordt, hoe beter het uiteinde lijk voor iedereen is. SJAAK SMAKMAN Prof. Dronkers blijft achter zijn cijfers staan Het is weer eens wat anders, rapportcijfers voor een school. Maar zeggen de drie voor het ene lyceum en de acht voor de andere scholengemeenschap wel iets? Nee, want achter die cijfers gaat een wereld schuil, menen de schooldirecties. Maar om die verborgen geheimen van het voortgezet onderwijs is het de bedenker van de rapportcijfers, de Haarlemmer prof. dr. J Dronkers, nu net te doen. „Het onderzoek is niet perfect. Maar dat komt omdat de scholen gegevens achterhouden." HET W&ÉSort WAS aöNeeSr Wm WD ve vome ftoviMci/wirjes^ M MIEN it wee sneu Her g&ANÉt van) wipaia's <3|MSre|fVTIvej2EN Het dagblad Troutt'publiceerde afgelopen week de rapportcij fers van alle scholen. Ze kregen een cijfer op basis van het sla gingspercentage, het aantal uit vallers en zittenblijvers, gemid deld examencijfer en het per centage allochtonen. Trouw kreeg die gegevens pas van de onderwijsinspectie na beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur en een gang naar de rechter. Dronkers kijkt daar niet van op. „Scholen zijn vanwege de concurrentie bang dat soort gegevens aan de openbaarheid prijs te geven." Dat gebeurde nu toch en de kritiek uit onder wijsland is niet van de lucht. Dronkers verwerkte een veel heid aan gegevens tot een rap portcijfer voor iedere school. „Technisch een fluitje van een cent. Het is een samengesteld cijfer dat rekening houdt met de mogelijkheden van de leerlin gen. De score zegt iets over de toegevoegde waarde van een school. Een hoog cijfer betekent dat de school de leerlingen flink vooruit helpt, een laag cijfer dat dit juist niet gebeurt. Het gaat dus over de kwaliteit van de school." In dat rapportcijfer is naast het aantal zittenblijvers tijdens de hele schoolcarrière ook het per centage allochtonen meegeno men. Uit de cijfers blijkt dat 'zwarte' scholen met veel leer lingen van buitenlandse af komst, slechtere eindexamenre sultaten halen. Maar de ene school is de andere niet en het slagingspercentage zegt niet al les. Dronkers: „Er zijn zwarte scholen in Den Haag en Am sterdam die een ruime voldoen de halen en dus veel toevoegen aan de leerlingen. Terwijl het Kennemer Lyceum in Bloemen- daal, zo blank als een lelie, een drie haalt." Bovendien is een zeven voor de ene school een prestatie van belang en moet de andere zich eigenlijk schamen. Over het percentage allochto nen is veel te doen. Rector Vens van de Wolfert van Borselen- school in Rotterdam plaatst vraagtekens bij de uitkomsten van het onderzoek. Volgens hem kloppen bijvoorbeeld de cijfers over de percentages al lochtone leerlingen niet. Dron kers stelt daar tegenover dat de ze cijfers door de scholen zelf worden aangeleverd. Ze vormen de basis voor subsidieverstrek king. Als er met de cijfers iets niet klopt, werken de scholen dat in de hand", aldus Dron kers. Een ander punt van kritiek is het feit dat het begrip allochto nen wel heel ruim opgevat kan worden. Directeur Gosslinga van de Tweede Christelijke Technische School Patrimoni um in Amsterdam (56 procent allochtonen, slagingspercentage 85, rapportcijfer zeven) wil de cijfers nuanceren. „Bij allochto nen moet je je afvragen wie het zijn. Zijn het instromers of niet: zijn het jongeren die al vanaf het vierde jaar op een Neder landse school zitten, of komen ze rechtstreeks uit Suriname? Of is er misschien een vluchteling bij die op zijn vijftiende uit Iran is gekomen? Dat maakt nogal wat uit. In het laatste geval moeten ze behoorlijk bijgespij kerd worden." Onderzoeker Dronkers had ook liever de groep allochtonen ge splitst. Of eigenlijk het begrip helemaal buiten de discussie gelaten. Over het opleidingsni veau van de ouders worden in het onderwijs geen gegevens verzameld, terwijl dat wel een belangrijke rol speelt in het schoolsutces van de kinderen. Ook de resultaten van de Cito- toetsen zouden mee moeten wegen om het rapportcijfer van de scholen zelf betrouwbaarder te maken. „Scholen verzetten zich tegen registratie van de Ci- to-uitkomsten. Het komt erop neer dat ook de onderwijsin spectie over slechts een heel wankele basis beschikt voor be langrijke beslissingen", kriti seert hij. Het onderwijs heeft een hekel aan de kille cijfers die Dronkers heeft geproduceerd. Ze zouden bijvoorbeeld niets zeggen over het welbevinden van de leerlin gen. „Ik kan zo een hitlijst ma ken met het welbevinden per school. Die gegevens zijn er. Maar de scholen hebben me verboden die te publiceren, daar heb ik voor moeten teke nen", aldus de onderzoeker. De kritiek van de Montesso rischolen op het onderzoek waarin ze er slecht uitspringen - "We hebben wel veel uitvallers, maar we richten ons op de vol ledige ontplooiing van het kind' - wijst Dronkers van de hand. Hij beschouwt het welzijn van de leerlingen als een smoes om de cijfers zoals die er nu liggen naar de prullenmand te verwij zen. „Het doel van onderwijs is toch niet welbevinden? Het gaat er toch om dat iemand gediplo meerd en goed opgeleid de maatschappij in kan. Dat lijkt me de belangrijkste taak van het onderwijs." De cijferlijst voor de scholen zoals die nu is gepubliceerd, mag van Pronkers een jaarlijkse traditie worden. „Wetenschappelijk is het niets bijzonders. Al is het wel een sensatie vanwege de namen en klasseringen. Maar het gaat mij om de kwaliteit van het onder wijs. De cijfers geven een rede lijk beeld, ondanks alle bezwa- WIM STEVENHAGEN ren die je kunt hebben tegi deze lijst. De scholen kunn hun klassering veranderen zelf correcte gegevens te v< strekken. Maar er heerst ve hypocrisie in de onderwijs] reld. Dat is nu wel duidelij worden. Al vind ik dat niet zonder." DEN HAAG EVELIEN DE JAGER 'Lady Li' ziet luiheid als toekomstige trend De intuïtie van trendvoorspeller Lidewij Edelkoort zegt dat er een einde komt aan het huidige jachtige leven. FOTO GPD CEES ZORN „Luiheid is in. We gaan opnieuw leren wat het is om niets te doen. Vrije tijd veroveren wordt een van de belangrijkste doelen in ons le ven. En daar gaan we zeer zorgvul dig mee om, overal nemen we tijd voor. Die trend zet zich door tot in de keuken. Liever langzaam een sudderlapje bakken dan snel een kant-en-klaar maaltijd op tafel zet ten." Trendvoorspeller Lidewij Edel koort, gekleed in een bruin gewaad dat tot aan haar enkels reikt, staat op het podium van de Rode Hoed in Amsterdam. De zaal zit afgela den met trendvolgers, voorname lijk dames. Met haar zachte doch overtuigende stem die voortdu rend over de toekomst spreekt, lijkt 'Lady Li' op een waarzegster, maar dat is ze niet. Magie is haar vol strekt onbekend. Intuïtie is haar kracht. Edelkoort, die inmiddels alweer twintig jaar als trendwatcher'in Parijs werkt: „Ik ben niet creatief, ik ben slechts een doorgeefluik. Ik vang ideeën op die latent in de maatschappij aanwezig zijn, zet ze op een rijtje en maak een analyse. Vervolgens geef ik mijn ideeën door aan de industrie." Haar klan tenkring is zeer divers. Zowel de Amerikaanse frisdrankfabrikant Coca Cola als de Nederlandse overheid behoort tot haar op drachtgevers. Maar ook bedrijven als Philips en Marks and Spencer doen een beroep op haar intuïtie. Voor Nissan bedacht ze de Micra, een populaire familie-auto met een mooi achterwerk die zelfs een keer werd uitgeroepen tot 'auto van het jaar'. „Ik ben een dure kracht. Het is een luxe beroep, maar ik behoed in dustrieën voor grote fouten. Op marketingafdelingen van bedrijven werken voornamelijk traditionele angsthazen. Ze verkopen wat giste ren is verkocht. Het zijn de bewa kers van het geld, maar ze denken niet na over de toekomst. Ik voer een guerrilla tegen die behouden de marketingmanagers." Als we 'Lady Li' moeten geloven, volgt er na de eeuwwisseling een oase van rust. Vanaf het jaar 2000 werken we om te leven en niet an dersom. Het jachtige bestaan breekt zelfs carrièremakers op, het huiselijk leven wordt belangrijker. Meer tijd thuis doorbrengen leidt tot een andere inrichting van het huis. Rust weerspiegelt zich door het hele interieur. De 'zelfvullende koelkast' zorgt er voor dat basis producten als cola en melk digitaal worden bijbesteld. Alleen voor de licatessen gaat de consument de deur uit. Zowel de pasta als de kof fie wordt verpakt in zacht, bijna warm materiaal. Het welzijn in huis moet werkelijk overal door klinken. Haar visie heeft 'Lady Li' niet uit haar duim gezogen. Voor het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) is zij bezig met een onder zoek naar de dominante levensstij len in de komende tien jaar. Daar voor heeft zij onder andere een groep plattelandsvrouwen onder vraagd. „Ze willen afzuigkappen door het hele huis, zodat ze nooit meer hoeven stofzuigen. En eigen lijk moet het iedere dag een beetje vakantie zijn. Eén van hen had een zeer creatief voorstel. Bouw huizen weer op palen, zodat we allemaal lekker met een bootje kunnen va ren. Op vakantie gaan is dan niet meer nodig. Nu doen we dat alleen voor de buren, maar eigenlijk zijn we buitenshuis doodongelukkig en krijgen diarree." Een meer ontspannen leven geldt niet alleen voor plattelandsvrou wen. Ook uit gesprekken met za kenlieden blijkt dat jonge mensen niet meer zo hard willen werken. „Drie weken vakantie vieren in Frankrijk om bij te komen van een jaar lang stressen, is niet mee11 dig. Lange, culturele reizen w wel weer populair. Niet om u rusten - we zijn immers nogl y maar om ons te verdiepen." Het leven na het jaar 2000 lijl na te mooi om waar te zijn. V Ie ook het sterke, individuele ge ie van jongeren neemt af. Ze ga l\ weer leuk vinden om dingen men te doen. De groepsvorm a in aantocht. „Het is veel te ve moeiend om iedere dag een ster als Madonna te zijn. Dat ven naar uniek zijn, sloopt de jeugd, ze zoeken weer inspii elkaar." Of haar voorspellingen uitkoi moet nog blijken. Maar ze he nog nooit de plank misgeslag „Mijn intuïtie kan niet falen, ik verzin niets. Hooguit kan i ming' een beetje verkeerd uit ken." Zelf past 'Lady Li' absol niet in het plaatje van het luii tige leven na de eeuwwisselir ben ouderwets en zal altijd kt blijven werken. Trends houdi nooit op te bestaan. Zelfs tijd 'F oorlogen willen mensen iets nieuws. Al is het maar een anfo kapsel. Geloof me, die drang! >e vernieuwing verdwijnt niet." AMSTERDAM CARINE NEEFJES Wat? Bijna een op de drie huurders vraagt geen huursubsidie aan? Hoe kan dat? Wat vreselijk! Daar moeten we wat aan doen! De politiek bewandelt soms wonderlijke wegen. Het niet-gebruik van de huursub sidie is al jaren bekend, maar een paar maanden geleden mocht het zich plotse ling even verheugen in een brede politieke belangstelling. Momenteel onderzoekt een groepje Kamerleden het probleem. Een probleem dat de schatkist overigens aar dig geld oplevert. Voor het onderzoek hoeven de Kamerleden weinig anders te doen dan het jaarboek 'Arm Nederland' van vorig jaar nog eens op te slaan. Daar staat het allemaal al in: schaamte, onwetendheid of formulieren angst zijn belangrijke oorzaken voor het niet-gebruik van huursubsidie, bijzondere bijstand of kwijtschelding van gemeentelij ke belastingen. En de oplossing? Daarvoor kan de werkgroep zich wénden tot het on langs gepubliceerde intrigerende rapport van een zware ambtelijke commissie onder leiding van de bestuurskundige professor Derksen. ARMOEDEVAL Die commissie boog zich over de armoede en de armoedeval, twee nauw verbonden fenomenen. Om mensen met lage inko mens te vrijwaren van echte armoede, heeft de overheid tal van inkomensafhankelijke regelingen in het leven geroepen. Daaraan kleven echter twee problemen. Het eerste is dat lang niet iedereen er gebruik van maakt, zoals bij de huursubsidie. Dat is een belang rijke oorzaak voor de niet-onaanzienlijke groep Nederlanders die onder de armoede grens leeft. Een tweede probleem is dat de subsidie afneemt naarmate het inkomen toeneemt. Dat is op zich heel logisch, maar het zorgt er ook voor dat mensen er als re gel financieel weinig mee opschieten als ze eenvoudig werk gaan doen. Een voorbeeld: Jenny zit in de bijstand en krijgt als alleenstaande moeder 1.700 gul den netto in de maand. Ze betaalt voor haar woning 600 gulden huur en krijgt ruim 270 gulden huursubsidie. Verder hoeft ze geen gemeentelijke belastingen te betalen. Jenny vindt een baas die haar 2.400 gulden bruto per maand betaalt, 200 gulden meer dan het wettelijk minimumloon. Onder aan het loonstrookje prijkt uiteindelijk eep netto bedrag van dik 2.000 gulden. Maar gaat ze er ook echt op vooruit? Ze krijgt minder huursubsidie, moet een paar honderd gul den bijdragen aan kinderopvang voor haar dochtertje en verliest een deel van de kwijt schelding van de gemeentelijke belastingen. Per saldo houdt ze geen gulden extra over. Als ze er na verloop van tijd nog eens 200 gulden bij krijgt van haar baas, houdt ze volgens de zelfde reken som van die 400 gulden bruto uiteindelijk twee tientjes netto over. Hoe dat in de praktijk uit werkt, bleek onlangs in de Rijnmond. Een experi ment met de witte werk ster is daar zo goed als ge sneuveld omdat er onder de meer dan 100.000 bij standsklanten geen hon derd liefhebbers te vinden ARMOEDE De inkomensafhankelijke regelingen afschaffen en vervangen door een voor iedereen geldende rege ling (zoals een belasting verlaging) is een oplos- Willem Vermeend sing: de armoedeval én het rriet-gebruik-maken- van zijn in één keer opgelost. De kosten vormen echter het probleem. Omdat er dan veel geld terecht komt bij mensen die het strikt genomen niet nodig hebben, vliegen de miljarden je om de oren. In sommige ge vallen is de overheid dan vijf keer zoveel geld kwijt als nu, berekende Derksen. De commissie heeft voor de armoedeproblemen drie wegen uitgestippeld, stuk voor stuk vorm te geven via het belastingstelsel. De meest verstrekkende is een algemene verhoging van het sociale minimum, de beste maar ook de duurste manier om de armoede aan te pakken. Het geld is er in principe, vindt Derksen. Het kabinet heeft de afgelo pen jaren immers kwistig gestrooid met miljarden guldens aan lastenverlich ting en de paarse partijen willen daarmee de komen de jaren doorgaan. Als je dat geld via belastingmaat regelen (zoals een verho ging van de belastingvrije voet) nu eens stopt in het opkrikken van de lage inko mens in plaats van de mid den-inkomens, dan kom je een heel eind. Het is duidelijk: zo'n maatre gel vreet geld. Wil je de armoedeval aanpakken, dan kun je denken aan een fikse speciale belasting aftrek voor werkenden. Daardoor hoeven die minder belasting te betalen, zodat de daling van de huursubsidie en andere inko mensafhankelijke regelingen wordt gecom penseerd. Ook voor deze maatregel geldt overigens dat het flink geld kost. Wil je alleen het niet-gebruik van regelingen aanpakken om zo wat te doen aan de ergste armoede, dan biedt de belastingdienst wel licht uitkomst. Mensen hoeven dan alleen maar hun huur in te vullen op de belas tingaangifte, de fiscus berekent de huursub sidie en keert die vervolgens uit. Vooral dat laatste is zo simpel dat je je af vraagt waarom dat nog niet is gebeurd. Daar heeft Derksen wel een verklaring voor: dat niet-gebruik spaart veel geld uit. Als ie dereen huursubsidie aanvraagt die daar recht op heeft, kost dat naar schatting twee miljard gulden per jaar extra. De commissie „kan zich niet aan de indruk onttrekken dat het veel beleidsmakers niet onwelgevallig is dat door niet-gebruik de gevolgen voor de rijkskas geringer zijn", staat keihard in het eindrapport. PIJN En daar slaat de commissie de spijker op zijn kop. De miljarden guldens lastenver lichting van de afgelopen jaren zijn welbe wust doorgesluisd naar de werkenden om loonmatiging te garanderen en de banen- machine op gang te houden. De redenering daarachter was dat (ten eerste) betaald werk een van de beste manieren van moedebestrijding is en (ten tweede) soenlijke uitkeringen alleen betaalba|e als er voldoende mensen werken om betalen. Het zijn allebei waarheden alip koe, maar het neveneffect was dat er ie armoedebeleid slechts wat kruimels bleven. Die trend bijbuigen kan een gevaar 1 nen voor de loonmatiging, omdat da: deel van de smeerolie weglekt. Premi reageerde dan ook nogal zuinigjes op rapport en (ook) de tot nu toe gepubl de ontwerp-verkiezingsprogramma': opnieuw de belangen van de midden pen centraal. Binnenkort komt het kabinet met wal 'a cieel verkenning rond een nieuw bela stelsel heet. Minister Melkert van soc ken ruziet daarover al tijden met de b y windslieden Zalm en Vermeend van 1 ciën, omdat hij die vernieuwing te ee u: gericht vindt op de hogere inkomens, o belastingstelsel, de commissie-Derksi o toont dat opnieuw aan, is het herverd o lingsmechanisme van de overheid bij e: stek. De verkenning zal daarom ookt vi dan enig ander stuk aangeven wat er er komende jaren van het armoedebelei e recht komt. SJAAK SMAKMAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2