Voetbalgrasmat wordt een dak Strijden tegen het vuui van de Chinese draak Fotoreportage van de kist tot het graf Binnenland DINSDAG 28 OKTOBER 1997 20 S ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD C De ArenA in Amsterdam is snel om te bouwen voor andere evenementen dan voetbal, zoals het optreden!1" de tenor Pavarotti op 30 april. foto /F Enschedees bedrijf bevecht kolenbranden met satelliet Ballast Nedam-stadion: Schuifdaken, beweegbare velden en tribunes Zonder flits en motordrive onopvallend aan het werk is deze variant ook nog in beeld geweest als een van de moge lijkheden voor een nieuw sta dion voor Sparta. Maar de Rot terdamse club blijft gewoon op Spangen. „Voor een hefveld is weinig oppervlakte nodig. De kosten bi) een bestaand stadion komen uit op ongeveer dertig miljoen gulden.'' Ballast Nedam bouwde in Ne derland onder meer de stadions van FC Utrecht. Willem II en NAC. „We zijn ook actief in het buitenland vult Martin de Maa van Ballast Nedam Inter national aan. Hij somt op: New castle United, Sunderland en Northampton in Engeland. Ver der is de aannemer bezig met plannen voor de uitbreiding van het Westfalenstadion van het Duitse Borussia Dortmund. Ook is Oostenrijk in beeld. „Verder houden we de ontwikkelingen in Amerika heel goed in de ga ten." Bij het Ballast Nedam-con- cern werken in totaal achtdui zend mensen. Slechts één pro cent daarvan, zo'n tachtig man. houdt zich bezig met het ont werpen van stadions. De Maa: „We zijn een bouwmaatschap pij, maar doen veel meer dan bouwen alleen. We hebben de kennis en de ervaring in huis in alle fasen van het bouwproces. Vooral dankzij de Amsterdam Arena staan we in de belang stelling." Het aloude voetbalstadion is niet meer. „Het is tegenwoordig net een winkelcentrum of het heeft veel weg van een luchtha ven zoals Schiphol", meent Ar nold Hoevers van Ballast Ne dam Engineering. Hij toont een videofilm van een ontwerp voor een nieuw stadion in Cardiff in Wales. Om het stadion heen zien we talloze winkels en kan toren. „We gaan langzaam maar zeker de richting op dat sta dions per dag 24 uur lang open zijn en in die tijd ook volop ge bruikt worden." Opdat ze later met haar kinde ren zou kunnen terugblikken. Omdat ze bang was dat ze zich de essentiële momenten van de dag niet meer goed zou herin neren, aangezien alles in een roes voorbijgaat. Daarom heeft Marleen van Hien een vakman foto's laten maken bij de uit vaart van haar man. „Het is raar dat je alleen de blije momenten van een gezin vastlegt. De tries te horen er net zo goed bij. Ik wil niet voor de realiteit weglo pen." Uitvaartleiders maken vaker mee dat nabestaanden een fo toreportage willen van de laatste gang van hun dierbare overledene. De dood is geen ta boe meer: de behoefte om het afscheid in beelden vast te leg gen groeit. Sinds een half jaar bestaat de professionele organisatie Profu- bo. Deze verwijst 'kraaien' en nabestaanden door naar één van de 65 geselecteerde en op geleide vakfotografen die een In Memorium-album kunnen sa menstellen. Het netwerk, dat nu een half jaar bestaat, is een initiatief van Michaël Horsthuis en Sylvester de Smet. Hun dagelijks werk is portretten maken en de handel en wandel van bruidsparen op de huwelijksdag vastleggen. Toen De Smets moeder een zware operatie moest onder gaan, nam hij zich voor foto's te maken van de uitvaart in het geval ze zou overlijden. Bij zijn vader was dat destijds niet ge beurd. Dat vond hij jammer omdat hij zich van die begrafe nis weinig kon herinneren. Zijn collega Horsthuis herkende de wens van De Smet: zijn zus had hem ook al een keer gevraagd foto's te maken na het overlij den van haar man. Later kwam een jong meisje bij Horsthuis in de winkel in Leeuwarden om een fotorolletje voor een eenvoudig cameraatje te kopen. „Ze vertelde dat haar moeder net was overleden. Haar vader wilde per se opna men van de begrafenis." De twee fotografen realiseerden zich toen dat er sprake kon zijn van een gat in de markt. Overleg met het uitvaartwezen bevestig de dat vermoeden. staatsieportret Rouwfotografie bestaat al zeker honderd jaar. Tot in de jaren vijftig was het in sommige krin gen (onder meer onder rooms- katholieken) gebruikelijk om één 'staatsieportret' van de overledene op het doodsbed of Fotograferen bij begrafenissen wordt steeds normaler. foto cpd phil nijhuis in de kist te maken. De belang stelling hiervoor is een tijd ge luwd. Maar nu vragen nabe staanden geregeld weer aan be grafenisondernemers of foto graferen is toegestaan. De argumenten hiervoor zijn divers. Het gebeurt voor familie in het buitenland, die niet zo snel kan overkomen voor de plechtigheid, maar die er wel iets van wil meemaken. Of er is sprake van iemand die is omge komen bij een verkeersongeval. De partner ligt nog in coma in het ziekenhuis. Als die bijkomt, rest er zonder foto's niets dan een krantenadvertentie en een rouwkaart van de echtgenoot. Marleen van Hien kent nóg een reden. ,,Als iemand is over leden, is dat gemis onwerkelijk. Vaak heb je nog het gevoel, dat hij zó weer komt binnenlopen. Als de uitvaart op de foto staat, kun je niet meer om die realiteit heen." De fotografen die zijn aange sloten bij Profubo maken voor achthonderd gulden een repor tage van zo'n dertig foto's. Van te voren nemen zij met de fami lie en vrienden speciale wensen door: bijvoorbeeld of er foto's mogen komen van de open kist Een ander punt dat moet worden afgetast is of er close- ups gemaakt mogen worden van de (huilende) mensen. Als de reactie 'liever niet' is. worden het vooral overzichten en opna mes van boven. De ruimte ach ter het orgel in de kerk is daar een goede locatie voor, weet Horsthuis inmiddels uit erva ring. Als vakman zal hij echter adviseren toch 'in het gezicht te fotograferen' als het hoofddoel is de uitvaart vast te leggen voor mensen die er niet bij kunnen zijn. „Die willen toch weten wie er allemaal geweest zijn." sfeer Vaste elementen zijn de familie rond de kist, de dominee of priester tijdens de toespraak en het publiek in de kerk of crema toriumzaal. Steeds vaker komen daar opnames bij van verwan ten en vrienden die poëzie voordragen of musiceren. Je moet de sfeer van de dag vangen, betoogt de Leeuwarder. „Op een goede foto zie je de stilte als de kist zakt. Of je proeft de emotie tijdens een toe spraak: alle hoofden gebogen en die ene persoon met zijn kin omhoog." Van tevoren meldt de begra fenisondernemer dat ze foto's maken. De uitvaartfotografen mogen echter nauwelijks opge merkt worden. Ze kleden zich decent, ze flitsen niet. gebrui ken geen lawaaiige motordrive, staan nergens met hun neus bovenop want ze werken met een telelens. „Het is een groot verschil met een trouwreportage", vertelt Horsthuis. „Hier moet je het doen met de gegeven situatie, maar bij trouwerijen ben je re gisseur. Het bruidspaar ver wacht dat jij ze mooi neerzet en opdraagt wanneer ze moeten lachen." De opdrachtgevers krijgen, net als bij trouwfoto's, een chic album met mooie beelden. Soms duurt het maanden voor dat iemand het durft op te slaan. „Ik heb het meteen inge keken", vertelt Marleen van Hien. „Eerst alleen, later met de kinderen. Dat was erg emotio neel, maar het deed me goed." Haar zoon en dochter hebben het boek meegenomen naar school en het met vrienden en vriendinnen bekeken. „Elke keer vertelden ze iets bij een fo to; stukje bij beetje begonnen ze zo de dood van hun vader te verwerken." Marleen laat de beelden niet aan iedereen zien. Ze 'bewaart' ze voor familieleden en intimi. Af en toe pakt ze nog het In Me- moriam-boek en kijkt het in. „Anderen gaan naar een graf, maar ik vind dit veel dichterbij." Het centrale telefoonnum mer van Profubo is 058- 2163804. Overal in het land zijn fotografen bij Profubo aangesloten. Nog niet eens zo lang geleden werd in een voetbalstadion alleen maar gevoetbald. Maar dat is achterhaald. Ook de Kuip in Rotterdam heeft popconcerten en andere eve nementen nodig om de exploitatie rond te krijgen. Een modern voetbalstadion heet te genwoordig een 'multi-functioneel complex'. FC Utrecht had in 1983 de primeur voor Nederland. Vandaag de dag wil iedere zichzelf respecterende vereniging een dergelijk nieuw stadion of denkt ze hard aan het opknappen van de bestaande opstallen. Het wakende oog van de internationale voetbalbond FIFA eist immers vanaf volgend jaar veilige onderkomens. Ballast Nedam werkt aan nieuwe generaties stadions. Na het schuifdak en de beweegbare velden en tribunes heeft de aannemer nog een variant be dacht: een grasmat die omhoog gaat om als dak te kunnen dienen. ROTTERDAM CERT ONNINK De videofilm waarmee Ballast Nedam de organisatie van het wereldkampioenschap voetbal in Japan en Korea (2002) wilde imponeren, begint met beelden vanuit de Rotterdamse Kuip. We zien de Zweed Henke Lars- son in 1995 voor Feyenoord 2-0 scoren in een wedstrijd tegen Ajax, die uiteindelijk met 2-4 verloren zal gaan. In de promotiefilm legt de Amstelveense aannemer uit dat hij werkt aan een stadion dat na een voetbalwedstrijd in korte tijd kan worden omgevormd tot een plaats waar een bokspartij of sumo-worstelwedstrijd kan worden gehouden. „Drie men sen kunnen daarvoor zorgen", laat een stem horen. Vervolgens brengt Ballast Nedam in beeld hoe de grasmat met behulp van een soort lopende band onder de tribunes door het stadion wordt uitgeschoven. „Een stadion moet tegen woordig multi-functioneel zijn. Als je het maar eens in de twee weken gebruikt, krijg je de ex ploitatie- niet rond. Met meer evenementen kun je de hoge kosten terugverdienenzegt Hans van der Sluis van Ballast Nedam Engineering. Hij noemt beurzen, tentoonstellingen, popconcerten, theatervoorstel lingen, maar ook andere spor ten als mogelijkheid om de ruimte beter te benutten. „Bo vendien is het voor het gras be ter dat het buiten ligt. Daar kan het groeien; het heeft licht, lucht en regen nodig." Ballast Nedam, ook verant woordelijk voor de Amsterdam Arena, bouwt op dit moment mee aan het Gelredome in Arn hem, de nieuwe thuishaven van Vitesse. Dat 130 miljoen gulden kostende complex, dat plaats gaat bieden aan 26.000 bezoe kers. is het eerste in Nederland dat de beschikking krijgt over een uitschuifbaar veld. Het be weegbare dak was al te zien in Amsterdam. Begin dit jaar boog een jury in Japan zich over tien stadion- ontwerpen voor het WK voetbal, dat in 2002 in Japan en in Zuid- Korea wordt gehouden. Ballast Nedam had in een internatio naal consortium een voorstel gemaakt voor de stad Sapporo: een stadion voor 43.000 toe schouwers dat niet alleen be schikt over een beweegbaar veld, maar ook over verschuif bare tribunes. Kosten 680 mil joen gulden. „Als je na een voet balwedstrijd een andere sport walt laten houden, dan kun je de tribunes dichter naar elkaar toe schuiven. Zo ontstaat er een arena-achtige opstelling, zodat het publiek dichter op het veld komt te zitten." Ballast Nedam maakte het stadion behalve voor voetbal ook geschikt voor het in Japan zeer populaire honkbal. De in zending viel niet in de prijzen. „We werden helaas tweede", kijkt Van der Sluis terug. „Een Japans bedrijf werd uitgeroepen tot winnaar. Volgens de juryle den was ons ontwerp functio neel gezien het beste, het sta dion was in hun ogen echter minder goed in de omgeving in te passen. Heel jammer. We zijn voor Korea nog wel in de race." De techniek die de aannemer gebruikt bij het uitschuifbare veld. is al toegepast bij de bouw van bruggen. „Daar moesten we zware brugdelen verplaatsen. We deden dat met behulp van lopende banden en teflonrails. Zo gaat het met het veld ook." Gedragen op 18 banden en voortgestuwd door hydraulische vijzels, schuift het veld in een betonnen bak van 12.000 ton gewicht, in vier uur tijd naar buiten. Voor het glijden over teflon, materiaal met een gerin ge wrijving, ontving Ballast Ne dam dit jaar van de Nederland se Octrooiraad een octrooi. Het principe van het schuiven over teflon wordt ook gebruikt in het Gelredome, dat volgend jaar maart wordt geopend. Voor stadions met weinig ruimte rondom is deze techniek moeilijk toe te passen. Daarvoor heeft Ballast Nedam een nieuwe truc bedacht: het zogenoemde hefveld, waarbij de grasmat de lucht in gaat. „Het veld wordt daarbij het dak. Ook hier maken we gebruik van vijzels. Vergelijk het met de offshore. Het veld gaat in vier uur tijd zo'n twaalf tot zestien meter omhoog." Het heffen opent volgens de aanne mer ook perspectieven om be staande stadions multi-functio neel te maken. In de ogen van Van der Sluis Dank zij de speciale deskundigheid van het ITC in Enschede gloort in het noorden van China hoop op een oplossing voor een eeuwenoud pro bleem. Dat van de ondergrondse kolenbranden. Op tal van plaatsen in het noorden van het on metelijke land brandt de aarde. De Chinezen zelf spreken met ontzag over het 'Vuur van de Draak'. Een natuurverschijnsel, maar ingrepen van de mens, zoals mijn- en tunnelbouw versterken het proces. „Op bepaalde plaatsen branden lagen steen kool over een lengte van wel tien kilometer", ver telt professor dr. J. van Genderen van het in En schede gevestigde internationale onderwijs- en onderzoeksinstituut. Van Genderen leidt een pro ject dat de Chinezen moet helpen de draak te temmen. Steenkoolbranden ontstaan spontaan, waar de dieper gelegen kolenlagen in aanraking komen met de buitenlucht. Daar ontstaat een chemische reactie, die gepaard gaat met warmte. De tempe ratuur kan hoog oplopen. „Bij 280 graden Celsius vliegt de kolenlaag spontaan in brand", legt Van Genderen uit. Het vuur vreet onderaards verder. De gevolgen voor mens. milieu en economie zijn ingrijpend. Vrijkomende gassen als zwavel, kool monoxide en kooldioxide vergiftigen de omge ving. En het zijn geen kinderachtige hoeveelhe den. Van Genderen illustreert het met een voor beeld. „De hoeveelheid C02 die jaarlijks door de Chinese kolenbranden vrijkomt, wordt geschat op zo'n vijfhonderd miljoen ton. Dat is twee tot drie keer de totale C02 uitstoot van Nederland in een jaar. Ademhalingsziektes, zure regen en een ver sterkt broeikaseffect zijn het gevolg. Bovendien loert er in bewoonde gebieden direct gevaar, weet Van Genderen. Hele dorpen zijn al geëvacueerd. Het vrijkomende metaangas is uiterst explosief. En hoe meer steenkool verbrandt, des te meer as er ontstaat, waardoor rotsen instorten, aarde ver schuift en schade ontstaat aan gebouwen, wegen en kabelverbindingen. Ook ontstaan nieuwe scheuren, waardoor het vuur nog eens extra wordt aangewakkerd. En dan is er nog de niet aanzienlijke economische schade. China ex teert jaarlijks zo'n 23 miljoen ton kolen per „Maar het verlies aan kolen door de brande vijf tot zes keer zo groot." Vooral het econr sche verlies is voor de Chinese regering redenE de bestrijding van de branden zo snel mogEI aan te pakken. p In landen als India, Indonesië en Venezif waar ook steenkoolbranden voorkomen, zaak redelijk onder controle. De onmetelijk! standen in het getroffen Chinese gebied von echter een probleem. Vijfduizend kilometer oost naar west en 80Ö kilometer van noord i zuid. „Het is ondoenlijk rond te gaan rijden de brandhaarden op te sporen", aldus de Ensi dese professor, gespecialiseerd in 'remote s« control'. Bovendien gloeit het onder de gri dus zijn de branden lang niet altijd met het b oog waar te nemen. De bij het ITC in Enschede bedachte oplos komt uit de ruimte. Warmtegevoelige infrari camera's, die temperatuurverschillen van t tiende graad Celsius meten, sporen de brand op. „Dat gebeurt op 860 kilometer hoogte va^j de Amerikaanse satelliet Land Sat 5." De beel Q, komen bij het ITC in Enschede binnen. De g vens worden gebruikt om op locatie zelf de ex ei omvang van de branden te meten, het risico schatten en brandbestrijdingsplannen te Snelle ontdekking is belangrijk. „Als de is begonnen, is ze goed te blussen." Het 'project steenkoolbranden', waaraan meer ook de Rijksgeologische Dienst. Delft en Ears BV meewerken, wordt gefinanc j) door het ministerie van ontwikkelingssarr king. De resultaten zijn hoopgevend. „We veel meer branden op kunnen sporen", Genderen. Volgsystemen en moeten de komende twee jaar nog krijgen. De professor vertoeft daarvoor met regelmaat in China. Zoals een groep tenschappers in Enschede verblijft, waar speciale opleiding volgen aan het ITC. Want twee jaar moeten de Chinezen de draak op klacht te lijf.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20