eidsch Dagblad Koersen Europa fors onderuit Het extraatje van Edet. J Politie-agente bij ine Haan arrestatie gedood 1 jenot n/of gevaar opnieuw vorst' a tapt op bij eyenoord Amsterdamse politie ontdekt kunstzwendel Ontweip decemberzegels Ouders betrapt op mishandelen kinderen Alphense agent bekent diefstal TWEE WEKEN ORATIS DE WERELD OM U HEEN. 'Hypocrisie in onderwijs nu duidelijk' ISDAG 28 OKTOBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41529 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Feiten en Meningen Buitenland Cultuur en Kunst Sport Huiselijkheid en luiheid als dé trend van de volgende eeuw Eindelijk komt er een euro-konijn uit Labours hoed Ramirez dirigeert zelf mis in Leiden Ronald Spelbos gooit bij FC Utrecht de handdoek in de ring Amsterdamse beurs duikelt na opening met bijna tien procent sigaret, het shaggie, de si- lar, het rokertje, het saffie, de ruim. Tabak is niet uit het euws te slaan. Nog zeer recent eeg een Amerikaanse stevvar- 2ss een hoge schadeloosstel- ig omdat ze longkanker had :kregen hoewel ze zelf nooit ;n peuk' had opgestoken. Maar ook de mythe van het ge it leeft voort: er zijn 'amigo's' ondanks Castro naar Cuba iegen voor een bepaald type andgemaakte sigaar. Over ior en tegen, genot en gevaar an de tabaksverslaving gaat de- krant in het Zaterdags Bij- jegsel van 20 december uitge- :eid berichten. Wij willen ook graag een beeld ijgen van uw ergernissen dan- el onvergetelijke rookervarin- :n. Schrijf uw hoogst persoon- ke belevenissen op in de vorm in een column, brief of punt- cht van maximaal 35 getypte gels. De beste inzending drukken e af en krijgt een beloning: :n boekenbon van 250 gulden, uur uw verhaal naar: :dactie Zaterdags Bijvoegsel, Dstbus 507, )03 pa Haarlem. HET WOORD IS AAN Anonymus Liefde komt nooit alleen; zij is altijd vergezeld van vrees voor het einde. De koersen op de Europese effectenbeurzen zijn vandaag voluit mee onderuit gegaan in de koersval die gisteren in zette. De AEX-index daalde gisteren al met 30 punten tot 861, maar zakte direct na de opening nog eens 75 punten tot 786. Frankfurt was Amsterdam al voorgegaan met een daling van ruim 7 procent, Londen volgde met een ver lies van tegen de 9 procent. amsterdam gpd-anp De AEX maakte met zijn duike ling van bijna 10 procent de op één na grootste val ooit. Alleen de krach van 19 oktober 1987 overtrof met min twaalf procent de dreun van vandaag. Beurs plein 5 is in één klap alle winst kwijt die sinds begin mei van dit jaar was geboekt, toen de spurt omhoog nog volop gaande was. ,,Dit hadden wij zelf niet ver wacht", verzuchtte vanochtend een handelaar. De verliezen in guldens zijn deze ochtend gigantisch. Zo verloor Akzo snel na de opening 32 gulden, Philips 21,20 gulden, Koninklijke Olie 10,80 gulden en Heineken 35 gulden. ,,Dit gaat zeker zo verder", voorspelde een handelaar. „Wat de beurs yan New York van avond gaat doen, wordt bepa lend." Gisteren werd daar tot twee keer toe de handel stopge zet, maar desondanks sloot de Dow Jones 554 punten lager, een verlies van 7,2 procent. In het Verre Oosten ging de duik vlucht vannacht en vanochtend vroeg door. In Tokyo sloot de Nikkei uiteindelijk 4 procent la ger, terwijl de koersen in Hong kong vijftien procent daalden. Paniekverkopen bepaalden de stemming. „De markt in Hong kong haalde de Dow Jones om laag en die kaatste de bal te rug", zei een handelaar. Voor het eerst in de geschie denis werd de handel in New York automatisch stilgelegd. De handelaren begroetten de eer ste automatische time out met gejuich. Ze hoopten dat de technische pauze in het le ven geroepen na de crash van 1987 voor rust zou zorgen. Maar toen de handel werd her vat, kwamen de paniekverko pen onmiddellijk weer op gang. De Dow zakte in razend tempo door de tweede kritische grens van min 550 punten en op nieuw trad de automatische noodrem in werking. De handel werd daarop definitief stilgelegd voor de rest van de dag. Beursanalisten in de VS be klemtoonden dat de financiële crisis in Azië bovenal een regio naal probleem is en dat de crash moet worden beschouwd als een noodzakelijke correctie van de markt. Pagina 2: Koersdaling geen re den voor paniek, maar wel een waarschuwing A1 C ■179° 2711° «712° 10% 20% 20% 60% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur, 17 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15,18 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport19,21 Strips Uitgaan 16 Medewerkers van de beurs van Parijs keken niet blij toen de koersen opnieuw kelderden. FOTO AP FRANCOIS MORI iterdam anp den haag anp ie Haan verlaat Feyenoord. trainer-coach verscheen nochtend niet op de training :t de selectie. Hij ging winke- i met zijn echtgenote en ver luwde het ANP toe dat hij ig is bij de Rotterdamse club. Het ontslag van Haan volgt woelige periode. Feye- ordverloor de laatste drie dstrijden: in Tilburg tegen Hem II (0-2), in Manchester 1 Manchester United (1-2) en jelopen zondagavond in Am- rdam tegen Ajax (0-4). ^eyenoord eindigde onder lan's leiding vorig seizoen als in de eredivisie en latste zich via de voorronde or de Champions League, larin heeft de club na twee derlagen weinig uitzichten op latsing voor de kwartfinales, lor het lopende seizoen deed yenoord een aantal dure aan- pen die bedoeld waren als rsterking, maar het ging na ti redelijk goed begin slechter slechter. In Den Haag is vanochtend een Rotterdamse politie-agente doodgeschoten. Het slachtoffer was lid van het arrestatieteam van het regiokorps Rotterdam- Rijnmond. Het team wilde een 41-jarige man uit Almelo rond zes uur in een woning aan de Onyxliorst in Den Haag aanhouden toen de man op de agente schoot. De verdachte is ingerekend, aldus de Haagse politie. De 28-jarige hoofdagente raakte zwaarge wond. Reanimatie mocht niet bateft. De vrouw is ter plekke overleden. De actie van het arrestatie team in Den Haag was onder deel van een gezamenlijke actie van justitie en politie, waarbij vanochtend in totaal vier men sen zijn aangehouden. amsterdam anp De Amsterdamse politie is een kunstzwendel met schilderijen op het spoor. In de hoofdstad circuleren vervalsingen van Ka- rel Appel, Corneille en Cees van Dongen. Volgens een woord voerder van de politie zien de nagemaakte doeken er verras send echt uit. De politie werd gisteren ge beld door galeriehouders en an deren uit de kunstwereld over de nagemaakte doeken. Er is in middels een grootonderzoek paar fantastische Roces In-llne skates mee winnen, ter waarde van 300 gulden. Kijk maar op het pak dan wordt het vast een vro- lljke boel. Speciaal voor de kinderen heeft Edet toiletpapier for kids, Edet een vrolijk toiletpapier ont- ™m80"]e™ ^4.29 gestart. Een woordvoerder van het Amsterdamse korps sprak de hoop uit dat de zaak nog in, de beginfase verkeert en dat er niet zoveel vervalste schilderijen zijn verkocht. De politie weet wie de ver moedelijke dader is, maar wacht nog met zijn arrestatie totdat ze voldoende bewijsma teriaal in handen heeft. Zij kan nog niet zeggen om hoeveel vervalsingen het gaat. Het rechercheteam gaat ook na wat er waar is van het ver haal dat de voormalige coureur en autohandelaar Tonio Hilde- brand de vervalsingen verkoopt. Deze zegt vandaag in De Tele graaf dat de vervalsingen geen zwendel, maar een 'grapje' zijn. De politie doet de zaak niet af als een grap. „We nemen dit heel serieus", verzekert de woordvoerder. haarlem Een postzegelontwerp in een oplage van tweehonderd miljoen stukö van de persen van Johan Enschedé zien rollen is zelfs voor gevestigde grafische ontwerpers nog steeds een grote eer. Ju lia Kaiser, leerling van het Sandberg Instituut, maakte dit jaar het winnende ontwerp voor de decemberzegel: ze zag zelfs twee van haar ontwerpen bij de laatste vier eindigen. De kortingzegels voor de kerst- en nieuwjaarskaarten werden voor het eerst uitgebracht in 1987 en zijn inmiddels niet meer weg te denken uit het assorti ment. De zegels van Kaiser zijn vanaf 25 november te koop. In het PTT Museum in Den Haag (Zeestraat 82) zijn alle ontwerpen van de studenten tot en met 7 december te zien op de expositie 'Tussen kunst en kerst'. Open: mat/m vr, 10-17 uur, za zo 12-17 uur. FOTO GPD Onderzoek Britse artsen LONDEN Rtr Enkele tientallen ouders zijn in Britse ziekenhuizen betrapt op het mishandelen van hun eigen kinderen. Een team van dokto ren dat onderzoek doet naar kindermishandeling, hing vi deocamera's op in twee zieken huizen. Ze observeerden daar mee de ouders van 39 kinderen tussen de twee en 44 maanden oud. In alle gevallen ging het om ouders van wie doktoren, hulpverleners en politie het ver moeden hadden dat zij hun kin deren mishandelden. De kinde ren waren opgenömen met on der meer klachten als verlies van bewustzijn, blauw aanlopen of het inhouden van de adem. De uitkomsten waren schok kend. Sommige ouders die zich in het bijzijn van verplegend personeel zorgzaam en liefheb bend voordeden, veranderden zodra die de kamer verlaten hadden. Ze sloegen en trapten hun kinderen, draaiden een arm om of drukten de keel dicht. Naar aanleiding van de uit komsten van het onderzoek zijn 38 van de 39 onderzochte kin deren onder hoede van de kin derbescherming geplaatst. Te gen 33 ouders is een gerechte lijk onderzoek ingesteld. De mishandeling is ook aan leiding geweest om in het verle den van de betrokken groep te graven. Van de 41 broertjes en zusjes van de onderzochte groep kinderen waren er in het verleden twaalf plotseling en onverwacht om het leven geko men. Elf hiervan waren gemeld als gevallen van wiegendood. Vier ouders hebben echter in middels bekend acht van de kinderen eigenhandig om het leven te hebben gebracht. Groenendijk krijgt aanbod uit Zuid-Korea leiden gertjan van geen Alfons Groenendijk is benaderd door het Zuid-Koreaanse Dae woo Royal, dat uitkomt in de hoogste voetbalafdeling. De 33- jarige Leiderdorpse routinier van Sparta heeft de aanbieding van de club uit Pusan in beraad. Groenendijk, die een sterk seizoen doormaakt bij de Rot terdamse club, heeft ongeveer een week de tijd om een beslis sing te nemen. „Ik weet het nog niet", laat de Sparta-speler we ten. „Via een tussenpersoon is er contact met mij opgenomen. Het schijnt dat een Portugese ex-international de Europese velden afstruint. Ik draai een goed seizoen en dat is blijkbaar niet onopgemerkt gebleven. Maar ik heb Sparta nog niets verteld. Ik wist ook niet dat de pers was ingelicht. Daarom wil ik ook niet op de zaken vooruit lopen. Maar het klinkt leuk en ik zeg in eerste instantie geen nee." Pagina 19: 'Financieel aanzien lijk aanbod' alphen aan den rijn marijn kramp Een agent van het district Rijn en Aarlanden heeft gisteravond bekend goederen te hebben ge stolen uit het politiebureau in Alphen aan den Rijn. De 29-jarige Alphenaar heeft onder andere geld, een software pakket en door de politie in be slag genomen spullen weggeno men. De man, die 's ochtends door de recherche was opge pakt, is na zijn bekéntenis vrij gelaten. Tegen de agent is proces-ver baal opgemaakt. Hij blijft voor lopig geschorst. Het district Rijn- en Aarlanden had al enige maanden last van diefstal. Een onderzoek van de korpsrecher che naar de verduistering wees in de richting van de bewuste agent. De verdachte is ongeveer vier jaar in dienst bij de politie Hollands Midden. i, ik wil een ahnnnement op het Leldsch Dagblad. Hoogleraar Dronkers onder vuur na publicatie rapportcijfers - Plaats: leiden/den haag wikkeld. Het is versierd met leuke skaters-motieven. En... nu kan uw kind er ook nog één van de 100 Nu met kans op één van de 100 paar fantastische Roces in-line skates. leze week alleen bij Albert Heijn. ch Aanbieding geldt t/m zaterdag 1 november a Prof. dr. J. Dronkers heeft zich in één klap impopulair gemaakt in onderwijskringen. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor de publicaties in dagblad Trouw van zaterdag waarin scholen van het voortgezet on derwijs een cijfer kregen voor hun prestaties. Tal van reputa ties zijn gesneuveld. Dronkers is nauwelijks onder de indruk van de vele verwijten die hem wor den gemaakt. Hij weerlegt alle kritiek. Op verzoek van de redactie van Trouw bedacht hij een for mule aan de hand waarvan alle scholen een 'rapportcijfer' is toebedeeld. Hij produceert lou ter kille cijfers die niets over het welbevinden van een leerling zeggen, roepen de rectoren van vooral de scholen die slecht scoren. Dronkers: „Het doel van onderwijs is niet welbevinden, maar om iemand goed opgeleid de maatschappij in te sturen." Ook scholen die beweren dat Dronkers verkeerde cijfers heeft gebruikt, krijgen de bal keihard teruggekaatst. Hij gebruikte cij fermateriaal dat scholen zelf aan de onderwijsinspectie door spelen. Door Dronkers inter ventie komt in een aantal geval len aan het licht dat scholen te hoge aantallen allochtone leer lingen hebben opgegeven om meer subsidie te krijgen. „De schoolprestaties leggen de hy pocrisie in het onderwijs bloot", zegt hij vandaag in een inter view met deze krant. niet het 'Tel:(l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) i automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro If. 93.05) i Nr. bank/giro:Handtekening:i i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Antwoordnummer 10050,2300 VB Ix-iden OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1