Ramirez dirigeert zelf mis in Leiden Cultuur Kunst 'Ik vind sport leuk, maar niet meer dan dat' Thuis hangt ook veel mooisin AZL Ahoy' blijft beetje verliefd op 'die kleine' 'Geheime dienst' soms overdreven kinderlijk SJ RIJSDAM, 071 -5356444, PLV. CHEF AD VAN KAAM 071-5356443 Monserrat Caballé zingt in Amsterdam Argentijnse 'Misa Criollaheeft Nederlandse wortels Amsterdam Monserrat Caballé komt naar Nederland. De we reldberoemde sopraan zingt op 30 november in het Concertge bouw. Het is een voor Nederland eenmalig concert, bestaande uit werken van onder anderen Vives, Turina, Turull en Palomo. Monserrat Caballé maakt een herfsttournee door Europa. Manu el Burgueras begeleidt haar tijdens elk concert aan de vleugel. Oasis eert Diana met donatie londen De Britse popgroep Oasis schenkt de opbrengst van het concert op 4 november in Parijs aan een van de liefdadigheids fondsen waarvoor prinses Diana zich heeft ingezet. De op brengst gaat naar London Lighthouse, het grootste fonds in Eu ropa voor mensen met het aidsvirus HIV. ,,Ze hebben het Parijse concert gekozen omdat dat het grootste is en omdat de prinses in Parijs is overleden", aldus Johnny Hopkins, woordvoerder van Creation Records. Er worden 17.000 bezoekers verwacht op het Oasis-concert in de Franse hoofdstad. Universiteit weert naakten Rodin provo De Brigham Young University (BYU) in Provo, in de Amerikaanse staat Utah, heeft vier naakten, waaronder het be roemde beeld 'De Kus', van een reizende tentoonstelling met werken van Auguste Rodin geweerd. „We vinden de aard van deze werken zodanig dat de kijker zich erop concentreert op een manier die niet goed voor ons is", zo verdedigde Campbell Gray, directeur van het BYU-Museum of Arts, het besluit de vier wei nig verhullende beelden niet tentoon te stellen. De universiteit en het museum worden geleid door mormonen. Johnny Cash: ziekte van Parkinson new york De befaamde Amerikaanse countryzanger Johnny Cash lijdt aan de ziekte van Parkinson. Hij heeft om deze reden zijn tournee door de Verenigde Staten afgezegd. Cash (65) heeft sinds hij eind 1956 met 'I walk the line' internationale bekend heid verwierf ongeveer 1500 songs geschreven. CBK: 'Leen kunst, krijg kleur' leiden Het fraai vorm gegeven Kunst Kleurboek is het welkomstcadeautje voor bestaande en nieuwe le ners, die zaterdag 1 novem ber het Leidse Centrum Beel dende Kunst (CBK) bezoe ken. Het CBK organiseert dan onder het motto 'Leen kunst, krijg kleur', samen met 80 collega-instellingen, de achtste Dag van de Kunst uitleen. Het Kunst Kleur boek - met tekeningen van onder anderen Mariene Dumas, Jacobien de Rooij en Jeroen Henneman - is een eenmalige uitgave; de distri butie blijft beperkt tot 1 no vember. Het CBK is gevestigd aan de Hooglandse Kerk- gracht 19 in Leiden en is op 1 november geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Bijdrage van Jacobien de Rooij aan het Kunst Kleurboek FOTO PR Van de 'Misa Criolla' zijn wereldwijd miljoenen cd's ver kocht. Vooral de opname, met de Spaanse tenor José Carreras in de hoofdrol, heeft de Argentijnse componist Ariel Ramirez wereldfaam bezorgd. Met de middelen die de muziek van zijn land hem biedt, laat hij daarin volop zijn hart spreken. Niets wijst er dan ook op dat dit warm bloedige werk, deze 'groet aan de Schepper', in wezen is ontstaan in West-Europa. Komende maand wordt de mis, samen met zijn 'Misa por la Paz y la Justicia', onder leiding van de componist uitgevoerd in de Hooglandse Kerk in Leiden en in het Amsterdamse Concertgebouw. De musici neemt hij zelf mee, het koor is de Leidse Scho- la Cantorum. amsterdam cpd „Als componist weet je natuur lijk nooit of een stuk dat je ge schreven hebt ooit nog eens buiten jouw huis zal klinken. En het succes van de Misa Criolla, was natuurlijk al helemaal nooit te voorspellen. Het is een stuk dat ik destijds gewoon heb moeten maken, een innerlijke drang. Toch zijn er onder de zo ongeveer vierhonderd composi ties die ik in de loop der jaren heb geschreven, genoeg werken die veel interessanter zijn. Maar alleen die mis en het lied 'Alf- onsone y el mar' zijn over de grens bekend geworden. De geschiedenis van zijn mis begint in 1950. Ramirez was toen 26 en wilde naar Europa om zijn blik te verruimen. „Niet om te leren componeren in de traditie van de grote componis ten. Wel wilde ik onderzoeken hoe zij de Europese volksmu ziek in hun werk gebruikten." Hij reisde per schip met een derde klas ticket dat vrienden hem hadden geschonken en met honderd dollar zakgeld. En zo begon een periode van vier jaar leven op een minimum. Hij vertelt hoe hij in Duitsland, in de buurt van Bonn aan de Rijn enige rijd in een ziekenhuis woonde. „Ik was kerngezond, had een mooie kamer met vol pension en de verpleegsters wa ren erg lief. Een formidabele tijd." „In het Spaanse Santander leerde ik een Nederlandse dame uit Eindhoven kennen. In 1952 ben ik ook drie maanden bij haar en haar man in huis ge weest. Via hen heb ik zo'n vijf tien concerten kunnen geven, thuis, bij allerlei families. Toen ik op die manier bij een dame in Utrecht was, kreeg ik kies pijn. Ze bracht me bij een tand arts, een vriend van haar, dacht ik. Maar toen we na de behan deling weggingen zag ik haar toch betalen. Zo leerde ik Euro pa kennen en de gulheid van het volk." „Na vier jaar ging ik terug naar Argentinië. Ik had veel ge leerd, maar had ook een onbe vredigd gevoel. Want voor al die goedheid, die ik had ondervon den, had ik nooit iets terug kun nen doen. Midden op de Atlan tische Oceaan kreeg ik een idee. Ik zou als dank een religieus werk moeten maken, vond ik, een Ave Maria misschien. En langzaam begon het idee te rij pen." Ramirez besloot een mis te schrijven. Een werk met Argen tijnse ritmes, stemmen en in strumenten. Een encycliek van de paus die de liturgie meer vrijheid bood, maakte het bo vendien mogelijk dat de kerk geen bezwaar zou kunnen heb ben tegen het gebruik van de in het Spaans geschreven teksten. En zo ontstond zijn beroemde 'Misa Criolla'. Bij de uitgave van de mis heeft hij zijn Europese weldoeners niet vergeten. Op het titelblad van de partituur staat een klein lijstje namen: de vrienden van weleer. Zo populair als Ramirez in de Is het kunst of is het sport of is het beide? Waar ligt de grens, wie gaan daar over heen en waarom gebeurt dat? In de rubriek Kunstgras gaan we op zoek naar de raakvlakken en de snijpunten van deze op het eerste gezicht zo uiteenlopende culturen. In aflevering 2 de Leidse schilder Wim Hoog- straaten, die uitleg geeft over zijn passie voor 'de beweging'. het nog niet eens over zijn sportkalenders. „Dat klopt, dat is waar en daar ben ik ook hartstikke trots op. Een galerie in Amsterdam ver kocht er zomaar 1200 in een jaar. Ik denk dat ik zo'n 25 ver schillende takken van sport in beeld heb gebracht. Ja, ook autoracen en motorracen. Nee, geen voetbal. Dat lag zo voor de hand, die duels zijn doodgefo- tografeerd in de kranten. Nog maals, mijn fascinatie lag over duidelijk bij het individu. De ge concentreerde spanning van een tennisser, een atleet of een zwemmer. Dat vond ik mooi." Hij spreekt nu in de verleden tijd; betekent dat dat hij die fas cinatie inmiddels weer is kwijt geraakt? „Ja, dat is juist. Het was een hoofdstuk in mijn carrière, dat heb ik uit en ik ben nu met andere dingen bezig. Het ver kocht goed, ik had er een leuke boterham aan, maar ik had des ondanks geen zin om me te herhalen. Dat is dodend voor een kunstenaar. 'Ah, daar heb je die jongen van de sportlitho's weer', hoor je dan en ik had er geen trek in om een dergelijk etiket opgeplakt te krijgen. Nee hoor, het was een leuke perio de, maar die is afgerond en Westerse wereld mag zijn, in ei- geweest. Ten tijde van het gene gen land is dat wel eens anders raalsbewind schreef hij zijn 'Mi- sa por la Paz y la Justicia', een mis voor de vrede en gerechtig heid. „Het is een partituur van 250 pagina's, maar het werk 'slaapt'. Ook al is het naar mijn smaak veel beter dan de 'Misa Criolla'. Gelukkig kunnen we die mis in Nederland nu einde lijk weer eens laten horen. „Ik heb hem voltooid in 1980, maar hij mocht niet worden uit gevoerd. De generaals konden de waarheid niet verdragen die sprak uit de woorden van de profeet Jeremia, hoofdstuk 31, vers 15. Teksten als 'God zal de Nederigen beschermen en het opnemen voor de onderdruk ten'. Dat waren woorden die verkeerd vielen. Want vergeel niet: er zijn toen meer dan 30.000 mensen spoorloos ver dwenen. De mis werd wel uitge voerd in 1988 voor de Verenigde Naties in New York en mis schien dat hij nu toch wat be kender gaat worden. Ik zou graag zien dat dit werk op cd verschijnt." Intussen kan Ramirez het succes van de 'Misa Criolla' nog steeds niet verklaren. „Mischien zoekt de wereld een rustpunt in dit soort spirituele werken. Veel mensen die het Spaans in de mis niet begrijpen, worden er toch door getroffen. Het geheim zit misschien in de eenheid van de tekst en de muziek. Want dat is de manier waarop ik werk: schrijven doe ik in combinatie, nooit is er eerst een tekst of mu ziek. Mijn werk ontstaat als een eenheid van tekst en muziek. Tja, misschien dat daar het ge heim schuilt. Maar dat weet je natuurlijk nooit." Twee missen en instrumentaal werk van Ariel Ramirez: 22 en 23 november, Hooglandse Kerk, Leiden; 24 november, Concertgebouw, Amsterdam. M.m.v. o.a. Facundo Ramirez (piano), Javier Rodriguez (te nor), Peter Tuinman (spreek stem), Schola Cantorum Lei den en een Argentijns instru mentaal ensemble. Dirigent: Ariel Ramirez. Van elk ver kocht entreebewijs gaat vijf gulden naar Amnesty Interna- leiden pablo cabenda Waarom vinden we iets mooi? Kun je iets pas mooi vinden na dat je het hebt getoetst aan al lerlei wetten van je eigen goede smaak? Of is schoonheidsbele ving iets puur instinctmatigs? Hebben collega's dezelfde smaak? Het zijn vragen die een ten toonstelling als 'Thuis hangt ook veel moois...' oproept. Ie dereen die het AZL bezoekt, kan ze beantwoorden. De expositie is geheel door medewerkers van het Academisch Ziekenhuis Lei den samengesteld. Medewer kers van wie je overigens weinig te weten komt. Behalve dan dat ze allemaal thuis kunst hebben hangen. En dat ze bereid zijn die te onderwerpen aan de nieuwsgierige blikken van voor bijgangers. Bij geen enkel schil derij wordt de naam van de be wonderaar vermeld. Slechts de naam van de bewonderde, de kunstenaar, en een uitleg van de anonieme liefhebber die dient als een beknopte handlei ding voor het kijken zijn bijge voegd. Het enige dat de tentoonge stelde werken met elkaar ge meen hebben, is dat ze de mo derne kunst vertegenwoordi gen. Geen lieflijke 17e eeuwse stillevens of vergezichten, maar abstract, uitdagend en expres sief werk. De stukken komen aardig tot hun recht in een sfeer van witte steriele muren en ver pleegsters die functioneel voor- bijzoeven op hun gifgroene stepjes met medicijnen in roest vrij stalen mandjes. Er hangt een foto uit de serie 'Blacks' van Erwin Olaf, omdat 'de bizarre tableaux vivants vol seksuele fantasieën ook iets af schrikwekkends hebben'. Al thans volgens de eigenaar. En ja, het is inderdaad een bizar portret van een kokkin in diepe grijstinten, omgeven door een krans van keukenattributen. Zelfs een deegroller en een mat tenklopper krijgen een on heilspellend bijna sado-maso chistisch karakter. Verder geen naam van de eigenaar, geen fo to, niets. En of je het er nou wel of niet mee eens bent, de uitleg op zich maakt al nieuwsgierig naar de gene die kiest voor een bizarre Olaf in plaats van bijvoorbeeld een rustig stilleventje. Hangt de bloeddorstige 'Zeis' van Theo Kuypers in de woonkamer van de chirurg en is het zwoele ver pleegstertje verliefd op 'Mond met rozenblad' van mej C. Tol lens? Heeft de verloskundige of de kinderarts gekozen voor 'Portrait of an infant'? Het blijft onbekend. Wat wel opvalt, is dat de meeste mensen ade quaat en overtuigend onder woorden kunnen brengen waarom ze iets mooi vinden. En in een enkel geval dat helemaal niet willen. Bij een litho op glas: 'Ik had geen Filosofische of es thetische overwegingen om mijn uitgave te verantwoorden. Ik dacht 'gewoon hebben!'." En dat mag ook. De tentoonstelling 'Thuis hangt ook veel moois...' is nog tot 2 november in het AZL te zien. Op de begane grond. RECENSIE JOHN BUNTE Concert: Andre' Hazes. Gehoord: 27/10, Ahoy', Rotterdam. Het was het nummer waar voor hij vooraf de meeste angst had, bekende André Ha- zes. Een afgeladen Ahoy' had gisteravond de primetir van zijn nieuwe single 'Vaarwel', opgedragen aan Lady Diana. De vrees was terecht. Want een deel van het publiek kon de ode, afgaand op het gefluit, niet waarderen. Waar 'Vaar wel' precies over gaat werd niet helemaal duidelijk. Hoe wel zo te horen hersteld van zijn recente griep waren de teksten uiterst moeizaam te verstaan. Dat is op zich nor maal bij Hazes. En meestal is dat geen enkel probleem. Ie dereen kent de teksten al en zingt toch wel mee. Maar komt er een nieuw nummer, zoals 'Vaarwel', dan is het jam mer. Eén troost: de nieuwe cd 'Mijn Gevoel' is gisteren uitge komen. Daar zou hij tijdens het con cert in Rotterdam het nodige van laten horen, kondigde Ha- zes vooraf aan. Het bleef be perkt tot een enkel nummer. Het twee uur durende optre den werd een lange aaneen schakelingvan hits. En dat zijn er in de afgelopen 21 jaar (het begon in '76 met 'Eenzame Kerst') heel veel geweest. 'Slin gers', 'Zij Gelooft In Mij' (met Jan Rietman eventjes achter de piano), 'Koud Zonder Jou', 'Een Beetje Verliefd', 'De I-aatste Keer' en natuurlijk 'De Vlieger'; het vólgde elkaar in hoog tempo op. Met tussen door af en toe een nummer uit zijn Italiaanse periode. Drieënhalf jaar geleden stond Hazes, de korte optre dens tijdens de 'Nachten van Oranje' even daargelaten, voor het laatst in Ahoy'. Hij had zich erop verheugd en het moest iets bijzonders worden. De afgelopen weken was druk gerepeteerd met het zeven tien-koppig orkest. Toch ging er nog wel hel een en ander mis. Zo waren de achtergrond zangeressen de eerste twintig minuten alleen maar bezig met vergeefse pogingen de tekstvellen in de juiste volgor de te leggen. Het moest een bijzonder feestje worden van de Mo- kummer.en zijn Rotterdamse en Amsterdamse vrienden. En met heel veel voetballers, had hij al gezegd. Als die voetbal- gasten typerend waren voor het punt waarop de carrière van Hazes is aangeland dan belooft dat niet veel goeds. Aangeschoven waren voorma lige coryfeeën als Bennie Wijn stekers, Ruud Heus en John de Wolf en uit het Amsterdamse kamp Sjaak Swart en Bennie Muller (met zijn zoon Danny). Onder de gasten ook Ron Brandsteder, die de aankondi ging ('We houden allemaal van die kleine') verzorgde, Frans Bauer en Bassie en Adri- aan. Tijdens het laatste nummer ging Hazes met een grote bos rozen onder de arm nog even bij zijn gasten langs. Bij 'Amo- re, Amore, Amore' maakte hij een rondgang door de arena. En het publiek genoot. daarmee basta." Een laatste vraagje toch nog. Hoe kon hij zo 'levensecht' de sport in beeld brengen en waar haalde hij die kennis van dat specifieke wereldje vandaan, als hij zegt toch eigenlijk maar een buitenstaander te zijn, een toe schouwer? „Niet uit de stadions, de sporthallen of de zwemba den, nee. Daar kwam ik niet. Mijn inspiratie haalde ik ge woon uit bladen, uit kranten, van de tv. Visueel verzamelen en dan omzetten. Daar is niets bijzonders aan. Zo werken kun stenaars wel vaker, hoor." jeugdtheater recensie paulien koopmans Voorstelling: 'Geheime dienst' door Stichting Katoen. Ge zien. 26/10, LAKtheater, Leiden. Een sjieke Italiaanse dame en haar sullige echtgenoot stappen op de trein naar Italië. In de haast vergeten ze een doos. Die blijft achter op het perron. Dit voorval leidt tot grote chaos in de jeugdtheatervoorstelling 'Geheime dienst'. Het stuk is aangekondigd als een explosieve slapstick. Maar het ver haal is soms traag en de grappen zijn voor spelbaar. De voorstelling gaat over de verwikkelin gen tussen een keurige krantenverkoopster, een conducteur, een mallotige beveiligings agent en een junk. De verkoopster stalt haar spullen uit en helpt klanten met een dun geknepen stemmetje. Op haar toonbank staat een verdachte doos. Die neemt de conducteur stiekem mee naar zijn kantoor. Hij vermoedt dat het de zoekgeraakte doos is van het Italiaanse echtpaar. Onderwijl speurt de beveiligingsagent naar onraad en de junk bedelt om geld. Op verschillende ogenblikken ontbreekt het de voorstelling aan zeggingskracht. Dit komt vooral door zwak acteerwerk, dat af en toe overdreven kinderlijk is. De teksten worden onnatuurlijk uilgesproken en de dialogen zijn slecht te volgen. Door gebrek aan timing vallen muziek en tekst vaak sa men. Alleen de gitaarsolo van de junk is verrassend. liet spel is in driedubbel per spectief te zien: op een televisietoestel en in silhouet achter twee stoffen schermen. Het stuk is gemaakt op instrumentale muziek van The Doors. Er is gekozen voor vrij neutrale fragmenten. Dat is jammer, want andere vaak opzwepende muziek van de groep had de teksten misschien beter kunnen ondersteunen. Ook de structuur van 'Geheime dienst' zit ietwat krakkemikkig in elkaar. Er is geen lo gisch handelingsverloop, maar de scènes staan ook niet op zichzelf. Je raakt daardoor al snel de draad kwijt. 'Geheime dienst' is hiermee vooral een zwakke voorstelling, waarin maar weinig te lachen valt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17