Onvrede om aanpak ongerenprobleem vak beurs belangenvereniging A4/HSL roept op tot gezamenlijke actie Leiden Regio Maaltijdvoorziening Warmond uitgebreid Kerkhoven Wassenaar vol Patiënte daagt ex-psychiater voor rechter Acteurs vermaken winkelend publiek Tien tips over overval na 'Opsporing Verzocht' ondernemen 6DAG 28 OKTOBER 1997 15 lERDORP JUDY NIHOF Leiderdorp.se Belangenvereniging 'HSL is een grootscheepse actie aan voorbereiden om het 'wanbeleid' i de regering aan de kaak te stellen. Igens de vereniging komt er bitter inig terecht van het voornemen van regering om bij de aanleg van we- spoorlijnen en vliegvelden in de ste plaats te denken aan de omwo- '■agressief Oegstgeest wil SJJO opheffen ;o(Udt nenden en het voorkomen van over last. Gisteren verscheen een advertentie in een aantal landelijke dagbladen waarin de belangenvereniging A4/HSL alle actiecomités en belangengroepen in Nederland die te maken hebben met de aanleg van wegen, spoorlijnen en vliegvelden, oproept om de klach ten te bundelen. Door samen te wer ken hoopt de belangenvereniging A4/HSL een signaal af te geven naar de Tweede Kamer. Als zich genoeg groe peringen aandienen, volgt een 'actieberaad' op 3 november in het AC-restaurant in Leiderdorp. Het steekt de belangenvereniging dat de regering keuzes maakt 'louter op grond van kosten'. Bij de verbre ding van de A4 is ook alleen naar geld gekeken, schrijft de vereniging in de advertentie. ,,De oplossing waarmee wij bij de verbreding van de A4 zijn ge confronteerd is prima voor de bereik baarheid, maar betekent wel een grove aantasting van de leefbaarheid van ons dorp: blijvende geluids- en stankover last. Een goede inpassing van rijksweg A4 wordt om financiële redenen sim pel van tafel geveegd." Volgens voorzitter R. Noé staat het Leiderdorpse probleem niet op zich zelf. Overal in Nederland komt de leef baarheid in de knel, is hem opgevallen. „Klaarblijkelijk is er op landelijk niveau iets mis. Ik denk dat het goed is om een krachtig signaal af te geven naai de Tweede Kamer." Noé erkent dat geld een 'niet onbelangrijke factor' is. „Maar wij zeggen: maak dan eens een inventarisatie. Als je kijkt naar termij nen van dertig, veertig jaar is 100, 150 miljoen gulden niet zo heel veel geld." iSTGEEST MAARTEN KEULEMANS litiek Oegstgeest is nog altijd niet erg tevreden over de mier waarop jongerenwerk, politie en verantwoorde- CDA-wethouder G. Kempen omgaan met de jonge- iproblemen van het dorp. Dat blijkt uit de algemene ld schouwingen, die komende donderdag worden uitge broken. Verontruste Burgers. „De tijd dringt!" Voor collegepartij PrO is het 'bedroevende' jeugdbeleid-aan leiding om hard uit te halen naar de Stichting jeugd- en Jon gerenwerk Oegstgeest (SJJO). „Hef de al jaren slecht functio nerende SJJO op en zorg ervoor dat er een organisatie ontstaat die activiteiten in verschillende wijken van Oegstgeest opzet. We vragen ons af of het nog ac ceptabel is dat de SJJO als enige jongerenorganisatie meedoet in de discussie. Er zijn andere or ganisaties waar jongeren actief zijn. De SJJO heeft niet ons ver trouwen om een goed jeugdbe leid mede gestalte te geven. In het licht hiervan dient ook de min of meer vanzelfsprekende subsidie aan de SJJO ter discus- ajewel er sinds september een iciale 'projectgroep jeugdbe- bestaat die zich uitsluitend jongerenproblemen bezig- vinden D66 en Progres- f Oegstgeest (PrO) het jonge- beleid eenzijdig: er ligt te nadruk op de overlast die nmige jongeren veroorzaken. 3, CDA en PrO benadrukken de jongeren zelf meer moe- meepraten. D66 vindt dat het onderwijs, de jeugd- ;i pverlening en vrijetijdsclubs sportverenigingen mee moe- doen. En Leefbaar Oegst- st (LO) klaagt erover dat de jectgroep pas in de loop van gend jaar rapport wil doen de gemeenteraad. Dat moet izienlijk eerder', vinden de sie te staan", aldus de progres sieven. Een oplossing die vooral LO en D66 aandragen, is uitbrei ding van de kinderopvang. LO wil dat het college onderzoekt of zo'n uitbreiding in bestaande schoolgebouwen mogelijk is. Ook in de nieuwe school die in de wijk Poelgeest is gepland zou ruimte moeten zijn voor na schoolse opvang, vindt LO. Het jongerenbeleid is niet de enige beleidsterrein van Kem pen dat onder vuur wordt geno men. Zo nemen vooral Leefbaar Oegstgeest en Progressief Oegstgeest er geen genoegen mee dat de nieuwe bestuurs vorm van het onderwijs nog niet is geregeld. Het CDA komt op voor de eigen wethouder, maar vindt eveneens dat er snel duidelijkheid moet komen. „Zorgvuldige besluitvorming vraagt zorgvuldige voorberei ding. Wij willen graag in een vroeg stadium bij die voorberei ding worden betrokken", aldus de christendemocraten. Ma het Bos Rhijngeest moe- n ook het Bos van Wijcker- joth en het Endegeesterbos arden overgedragen aan de ichting Zuid-Hollands Land- ,ehap, vindt Leefbaar Oegst- o( est. Bovendien moet Oegst- ,jj est wat LO betreft afspraken aken met Voorhout over de irl sgeesterpolder. „De laatste ilder tussen Leiden en de ie ist moet zijn groene karakter ihouden." LO wil een vorm van be- herming voor beeldbepalen- bomen. „Is het niet een idee n, in navolging van de mo- imentenwacht, een bomen- H^icht op te richten?" a,De wijkagent moet terugko- n en, bepleit Progressief Oegst- est. Ook het CDA wil 'op kor- termijn' praten over de Beschouwingen punt voor punt sterkte van de politie. Het beeld 'Vrouwen in Ver zet' van Jan Wolkers verdient een betere plek, schrijft LO. De fractie ziet het beeld graag op de kruising Lange Voort/Abts- poelweg herrijzen. De WD heeft een nieuwe plek voor het omstreden beeld 'Doorgaande Beweging' be dacht: in het park langs de Kennedylaan, ter hoogte van de Pabo. De Montessorischool moet onderdak krijgen in het ge bouw van de Pabo, vindt een meerderheid van de gemeen teraad. De Lange Voort moet een on dergrondse of half-onder grondse parkeergarage krijgen, vindt het CDA. Als het aan LO ligt, krijgt de wijk Buitenkist meer recreatie ruimte. In Rijnfront moet ruimte vrij blijven als goedma- kertje voor het weinige groen in Buitenlust. Vliegveld Valkenburg moet een eigen klachtencentrale krijgen, vindt D66. De demo craten grijpen de algemene be schouwingen aan om uitge breid hun beklag te doen over de vliegtuigherrie van Schiphol en Valkenburg. Als butgers zo'n 90 cent per maand extra betalen, kan de stankoverlast van GFT-bakken in de zomer worden aange pakt. zo heeft de WD becij ferd. De liberalen willen dat de gemeente de burger vraagt wat ze van dat idee vindt. Camphuisen igneert boek laapprofessor' en WD-wet- »uder H. Kamphuisen is za- rdag van 11.00 tot 15.00 ur in de Rijnlandse Boek- andel aan de Lange Voort ui zijn nieuwe boek, 'Een oofd Vol Slaap', te signeren. het boek besteedt de aaponderzoeker aandacht in allerlei zaken die te ma- hebben met de nacht- ist, zoals slapeloosheid, romen, slaapmiddelen en iologische ritmes. isjesroof mislukt iSTGEEST wassenaar De Wassenaarse begraafplaatsen bij de Willibrorduskerk (foto), de Dorpskerk en De Goede Herder mogen nog één keer flink uitbreiden. In totaal krijgen de kerken er 732 graven bij. Een algemeen tekort aan begraafplaatsen is er in Wassenaar overigens niet De krapte zit 'm alleen op de begraafplaaten van de drie kerken. De alge mene begraafplats Persijnhof heeft nog ruimte voor 1.500 nieuwe rustplaatsen. Persijnhof werd in 1997 door de gemeente aange kocht, in de verwachting dat de kerkhoven in de nabije toekomst zouden sluiten en alle begrafenis sen zich langzamerhand zouden verplaatsen naar de Persijnhof. In de praktijk is dit echter niet ge beurd. Het jaarlijkse aantal begrafenissen op Pers ijnhof blijft ver achter bij die op de drie kerkhoven. Nog geen tien van de jaarlijkse 120 teraardebestel lingen heeft plaats op Persijnhof. FOTO HIELCO KUIPERS ■«J PREENEN, 071 -5356-114. PIV -CHEF ERNA STRAATSMA, 071 -5356437 DE DOES Elke Leiderdorpse tussen de 50 en de 69 jaar ontvangt vol gende maand een schriftelijke uitnodiging voor het bevolkingson derzoek naar borstkanker, dat in de tweede helft van november be gint. Het onderzoek, dat doorloopt in december, vindt plaats in een mobiele onderzoeksruimte die komt te staan op het terrein bij zwembad De Does. LEYHOF De tijden van buslijn 40 en 42 veranderen met ingang van 2 november. In de ochtendspits rijden de bussen vier minuten eer der langs de haltes tot aan het traject Leiderdorpse brug - Leidse station Lammenschans. Verder gaan de avondritten van lijn 40, die in de vorige dienstregeling naar het Rijnland Ziekenhuis (St. Elisa beth) zijn omgezet, naar nieuwbouwwijk Leyhof. RUILBEURS De Leiderdorpse Postzegelvereniging De Rijnstreek houdt maandag 3 november een ruilavond in cultureel centrum De Muzenhof. De ruilbeurs begint om 21.00 uur. CENTRUM Lonny Gerungan, de kok van het tv-programma De Reistafel komt vrijdag 31 oktober naar de Voorschotense boekhan del De Kier. Hij zal daar recepten bereiden uit zijn nieuwe kook boek 'De origineel Indonesische keuken'. Daarnaast zal hij enkele Indonesische liedjes ten gehore brengen. CENTRUM De Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Voorschoten en het RIAGG Zuid-Holland-noord houden morgen een thema middag over 'depressies bij ouderen'. De bijeenkomst is van 14.00 tot 16.30 uur in De Werf aan de Schoolstraat. Aanmelden kan via telefoonnummer: 5619277. LANGE VOORT De gemeente moet opschieten met het plan voor de verbouwing van het winkelcentrum aan de Lange Voort. De raad gaf in juni groen licht voor de operatie, maar van een stedenbouw kundig plan is het tot op heden niet gekomen. Dat schrijft het be stuur van de Stichting Winkelcentrum Lange Voort in een brief aan de gemeente. Een woordvoerder van de gemeente acht het echter onwaarschijnlijk dat er op 15 november - de door de stichting ge vraagde datum - een kant-en-klaar plan op tafel ligt. HAASWIJK Het fietspad in het verlengde van de Willem Pijperlaan kan naar de componist-dirigent Ian van Gilse (1881-1944) worden genoemd. Dat advies hebben ambtenaren het college van Oegst geest gegeven. De Utrechtse musicus 1. van 1 ledenberg Ilubar schreef in augustus een brief naar de gemeente, omdat hij het 'een pijnlijk gemis' vindt dat Van Gilse geen eigen straatnaambordje in de muzikanten- en componistenbuurt heeft. De volgens Van Llel- lenberg Hubar 'uiterst belangrijke' componist Van Gilse is begraven bij het Groene Kerkje, op nog geen steenworp afstand van de wijk. Als het fietspad in het verlengde van de Pijperlaan inderdaad naar Van Gilse wordt gedoopt, ontstaat een opmerkelijke situatie: Jan van Gilse en Willem Pijper waren eikaars aartsvijanden. DE HORSTEN Wandelaars kunnen zondag 1 november meelopen over het Wassenaarse landgoed De I lorsten. De wandeling duurt maximaal twee uur en wordt geleid door natuurgidsen van de Ver eniging voor Natuur en Milieu-educatie. De wandeling begint om 14.00 uur aan de Papenweg in Wassenaar. BOUWSTICHTING De Wassenaarse Bouwstichting (WBS) opent op 6 november haar nieuwe bedrijfspand aan de Starrenburglaan 1 Op vrijdag 7 november houdt de WBS open huis voor alle huur ders, van 14.00 tot 19.00 uur. Na ruim tachtig jaar vanuit twee loca ties gewerkt te hebben, zijn werkplaats en kantoor nu onder één dak gehuisvest. Het voormalige kantoor aan de Bloemlustlaan en de werkplaats in de Hallekensstraat krijgen een andere bestem ming. De Stichting Welzijn Ouderen Sassenheim-Warmond (SWO) breidt haar maaltijdvoorziening aan ouderen uit. Naast het ser veren van kant-en-klare warme maaltijden aan huis ('Tafeltje- dek-je') kunnen klanten nu ook kiezen voor diepvriesmaaltij den, die ze zelf in een magne tron moeten opwarmen. Met het leveren van magne tronmenu's komt de SWO tege moet aan de toegenomen vraag naar warme maaltijden. Het af gelopen jaar is de vraag hier naar in Warmond met 27 pro cent gestegen. In Sassenheim steeg de vraag met vijf procent. De diepvries menu's worden eenmaal per week op een vast dagdeel bezorgd. Klanten kun nen kiezen uit een groot assorti ment verschillende'maaltijden, die 8,75 gulden per stuk kosten. Iedereen kan van de service ge bruik maken. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de SWO. Fietsster geschept Met rugletsel is gisterochtend een 48-jarige Leiderdorpse fietsster naar het ziekenhuis gebracht, nadat ze was aan gereden op de Heinsiuslaan in haar woonplaats. Ter hoogte van de Muzenlaan werd ze geraakt door de auto van een 34-jarige Leiderdor per, die haar geen voorrang verleende. den haag/wassenaar 51-jarige vrouw uit Oegst- st is zondagmiddag gewond aakt toen een jongen op de enbloemlaan in haar woon- ats haar tas van haar schou- probeerde te roven. Hiervan gisteren aangifte gedaan bij politie. )e beroving mislukte omdat slachtoffer haar hand in jaszak had. De jongen trok iter zo hard aan het hengsel de vrouw viel. Daarbij liep kneuzingen op aan een knie aan haar handen. Omstan- zagen de dader op een immer stappen. Het zou n om een jongen van een r of vijftien. an verliest pillen Wie gisteren de Winkelhof in Leiderdorp bezocht, liep grote kans te belanden in een act van Annie de Keuvelaer (rechts) en Piet Portier. De feestcommissie van het winkelcentrum had deze acteurs naar Leider dorp gehaald voor de viering van het 17-jarig bestaan. Hoewel een echt jubileum nog ver weg is, pakt het jarige winkelcentrum deze week flink uit met allerlei optredens en prijsvragen. FOTO HENK BOUWMAN Eind vorig jaar al moest de Was senaarse psychiater W. Corsmit na een uitspraak van de Hoge Raad zijn doktersbul inleveren. Maar nog steeds is het voorma lige hoofd van de Boeckhorst, een soort van therapeutiche leefgemeenschap, druk met be zoeken aan de rechtbank. Giste ren daagde een Haarlemse, een voormalig patiënt, hem in kort geding voor de rechter. Zij zegt dat Corsmit zich nog steeds schuldig maakt aan gerotzooi, ditmaal met documenten. De vrouw was vanaf 1979 een cliënt van de Wassenaarse psy chiater. Ze diende, net als een andere patiënt, jaren geleden een klacht in bij het medisch tuchtcollege. Daarnaast begon ze een civiele bodemprocedure tegen Corsmit, omdat ze vindt dat ze recht heeft öp een scha devergoeding.. De psychiater kwam in 1984 in een kwaad daglicht te staan vanwege zijn behandelmetho den. Hij zou geen professionele afstand in acht hebben geno men - zo liet hij zich door zijn patiënten masseren - en hij zou zijn opgetreden als een goeroe. Corsmit zelf heeft altijd het idee gehad dat hij slachtoffer is geworden van een richtingen strijd in de psychiatrie. „Vol gens de normen van deze tijd kunnen de methodes die ik heb toegepast niet meer, maar des tijds waren veel vakgenoten er juist over te spreken. Ik voel me slachtoffer van modieuze ten densen", verklaarde hij vorig jaar. In het kort geding van giste ren eiste de vrouw dat Corsmit in de bodemprocedure ophoudt met het verspreiden van een bepaald document, een zogehe ten werkbrief over de vrouw die de psychiater opstelde aan de hand van aantekeningen van medewerkers. Volgens de Haar lemse schreef de psychiater het bewuste stuk pas jaren na de periode waar het betrekking op heeft. Er staan omschrijvingen in waarin ze zich niet herkent. De gegevens kan ze niet contro leren omdat ze de aantekenin gen van de medewerkers niet mag inzien. En bovendien zou het gewraakte document niet thuishoren in haar medisch dossier. De psychiater zou in de bo demprocedure de werkbrief een aantal maal aan collega's heb ben doorgespeeld, die een oor deel moesten vormen over de klacht. „Wat er in dat stuk staat, daar kloppen een heleboel din gen niet aan", betoogde zijn te genstandster voor de rechtbank. „Maar ,de deskundigen gebrui ken bij hun oordeel onder an dere die werkbrief. Dat kan toch niet? Ik heb er geen bezwaar te gen als ze mijn medisch dossier bekijken, maar dit stuk maakt daar geen onderdeel van uit." De raadsman van Corsmit vond het geëiste verbod ruiken naar 'preventieve censuur'. Hij verklaarde bovendien dat zijn cliënt de werkbrief niet meer zou gebruiken omdat hij niet van plan is nog meer deskundi gen in te schakelen. „Mocht hij nog wel advies aan een deskun dige vragen, dart is hij best be reid om mevrouw inzicht te ge ven in de stukken die hij dan overhandigt", aldus de advo caat. „Ik verwacht echter dat de rechter binnenkort oordeelt dat de zaak tegen mijn cliënt is ver jaard en dat het sowieso niet tot een inhoudelijke uitspraak zal komen." Den Haag Aandacht van het televisieprogramma 'Opsporing Verzocht' voor de overval op de Oegstgeestse snackbar 't Haasje heeft de politie gisteravond tien tips opgeleverd. De tips kwamen allemaal kort na de uitzending binpen. „Verreweg de meeste telefoontjes kwamen van mensen die dachten dat ze de dader herkenden", zegt woor- voerster E. de Kruif van de politie, die daarbij wel aantekent dat de tips niet niet naar één persoon verwezen. De politie trekt de tips de komende dagen na. „We hopen dat de herhaling van de uitzending van vandaag meer aanwijzingen ople vert", aldus De Kruif. Stadhui "Atrium Ha voor startende en doorstartende ondernemers 1997

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15