Buurt: meer toezicht in Noorderpark Nederlandse les an de computer Dagje Amsterdam is leuker dan de Leidse geschiedenis 'De gemeente laat me zwemmen' Protestactie tegen luchthaven in zee Leiden Regio Verbijsterend de Bijenkorf iDAG 28 OKTOBER 1997 •uw systeem voor cursisten ROC Leiden t tC I» ANDRE MEEUSEN lica mijn naam is Amster- noriDat is fout, zegt de com- :erir streng. Blijven proberen tot het juiste antwoord is dezen: Daniël. Cursisten van vrijt tegionale Opleidingen Cen- moi Leiden (ROC) krijgen taan Nederlandse les van lomputer. ichtJthouder Jan Laurier rs t en Links/Welzijn) verzorg- va isteren de opening van wat ndt ieel het Open Leercentrum heten. Anderstaligen kun- in het nieuwe centrum met modernste* computerpro- 's aan de slag. ,,Dat is grote stap vooruit", vond de ouder. Is je een gastvrije samenle- wilt zijn voor mensen die 'erre landen komen, dan t je hun ook kwalitatief onderwijs bieden. Anders- en komen hier op verschil- 3 e niveaus binnen. Het cen- i biedt dan de mogelijkheid en individuele aanpak. Dat i enorme aanvulling." Wenneke, directeur van oerhaave-college, een on- :el van ROC, vult aan: ,,Je vluchtelingen die in hun land een hele hoge oplei- hebben gehad. Die kunnen eel goed op de Nederland Totische beurs let Leiden aan ERIC-JAN BERENDSEN meer wil weten over lin- e, tatoeages, piercings of avagante kleding, mag ko- ïd weekeinde in de Groen- Ihallen in Leiden niet ont- ;en. Vanaf vrijdagavond 31 I iber tot zondagavond 2 ember zijn de 'veehallen' toneel van de erotische :s Extravaganza on tour. uim veertig stands zijn er H lewonderen met aan ero- verwante zaken. Daar- st zijn er demonstraties /paint, Thaise en body-to- massage, SM- en traves- icts en diverse striptease--*' 'edens. g nooit vertoond in Lei- is Nederlands grootste tic Fashion Show. In hoog po passeert een groot aan- :reaties in onder meer lin- e, lak, leer en latex de re- e beurs is geopend op vrij- van 18.00 tot 24.00 uur, :rdag van 14.00 tot 24.00 en zondag van 12.00 tot 10 uur. formatie voor "ugkerende arokkanen se arbeidsmarkt terecht, alleen zit de taal nog een beetje dwars. Aan de andere kant krijg je ook analfabeten met nauwelijks scholing. Als je dan klassikaal lesgeeft is er maar een klein groepje dat echt iets leert, de rest zit thuis te prutsen. Met de ze computerprogramma's kan iedereen in z'n eigen tempo en op z'n eigen niveau werken. Het is een goed middel om beter en sneller Nederlands te leren." Wenneke heeft hoge verwach tingen van het experiment. ,,Er zijn nu twee groepen die met de computers bezig gaan. Na een jaar rekenen we op een versnel ling van tien procent. Als dat lukt hopen we dat de gemeente Leiden nog meer wil investeren. Dat is nodig, want de lange wachtlijsten moeten worden verminderd. Er is nu bijna al leen ruimte voor de 'nieuwko mers' die verplicht een inburge- ringsprogramma volgen. Ook oud-cursist en beheerder Nuriye Akcay is erg enthousiast over het nieuwe programma. ,,Dit is een prachtig systeem, het is jammer dat het nu pas uit is. Ik heb hier ook Nederlandse les gevolgd: toen kreeg je de theorie alleen via de boeken en klassikaal. Ik ben gek op dit pro gramma, het is heel makkelijk te gebruiken. Het geeft veel CHEF JAN PREENEN, 071-5356-114, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Het Noorderpark moet veel meer en betere verlichting krijgen. Ook moet er meer toezicht in het park komen, om vandalisme en ander ongewenst gedrag van vooral jongeren tegen te gaan. Dat waren de belangrijkste wen sen die buurtebewoners gisteren het Stadsbouwhuis naar voren brachten tijdens de inspraakavond over de herin richting van het Noorderpark. meer mogelijkheden, omdat je hebben eindeloos geduld. Toch ook in je eigen tijd kunt leren." zullen de gewone leraren niet De computers zijn dus de ide- worden ontslagen. Niet alles ale docenten: ze werken tot laat kun je met een computer leren, op de avond door, geven iedere Bestuursvoorzitter Mario Can- leerling individuele aandacht en dido' van het ROC tempert het tenlanders die definitief te- naar hun land van komst krijgen daarvoor fi- ig iciële steun van de Neder- Ise overheid. Op grond de remigratieregeling kan ei and van 50 jaar of ouder in Nederland een uitke- ontvangt ook in het land naar hij terugkeert een |J andelijkse uitkering ont ken. In veel gevallen weten tenlanders echter niet bij ,ke instantie zij daarvoor eten aankloppen, oor Marokkaanse ouderen Leiden is er daarom een irlichtingsbijeenkomst. Op idag 9 november wordt in gebouw van de Stichting lokkaanse Unie aan de igegracht 61 voorlichting even door een Marokkaan- nedewerker van het Migra- ;ji Instituut. Informatie wordt even over de voorwaarden traan moet worden vol- n om in aanmerking te ko- i voor de regeling, de gte van de uitkering, de tekeringen na remigratie de nadelige gevolgen van lf) emigratieregeling. voorlichtingsbijeen- nst begint om 13.15 uur. er informatie is te verkrij- bij Wadi Hader, tel. 071- $210. plitie bevrijdt kneld schaap e buurt van de Willem van Madeweg heeft de politie travond een schaap uit een arde positie gered. Kennelijk het gras naar het oordeel het dier aan de andere kant het hek iets groener dan in 'ei: het dier was met de kop vast te zitten in de ma- van het hek. ■alen Holland als wereldmacht? Dat er wel leukere dingen zijn om aan te denken, is duidelijk af te lezen van het gezicht van deze Moskouse scholiere. FOTO MARK LAMERS LEIDEN SUZANNE BARBIER „Holland really was one of the worldpowers. Holland was écht een van de wereldmachten." Teneinde raad gooit wethouder Jan Laurier de internationale rol van de Republiek in vervlogen tijden maar in de strijd om zijn gehoor te boei en. Zijn enthousiasme reikt, helaas voor de wet houder, niet ver. Het publiek dat deze maan dagochtend voor één keertje in de raadzaal heeft plaatsgenomen, is Laurier al drie eeuwen terug in de Leidse geschiedenis kwijtgeraakt. Niet dat die geschiedenis niet interessant is, „very, very interesting' zelfs, maar voor twintig middelbare scholieren uit Moskou, is die wel érg lang. Een Russische scholier die maar goed één week op Hollandse bodem heeft, weet bo vendien veel leukere dingen te doen. Wat dan? .Amsterdam natuurlijk. Sinds 1989 heeft het Leidse Aquino College jaarlijks de eindexamenklas van de Moskouse school nummer 1210 op bezoek. Het bezoek aan Nederland maakt deel uit van een cultureel uitwisselingsprogramma tussen de twee scho len. Docent tekenen en handvaardigheid Dik Kompier spreekt het woord 'cultuur' met grote nadruk uit. ,,Ze gaan dus niet zomaar vrijblij vend de toerist uithangen. Er moet wel degelijk iets worden opgestoken." Leren over de Neder landse cultuur houdt volgens Kompier in dat er niet alleen aandacht is voor het verleden, zoals vandaag. „Voorop staat het leren van hoe het le ven er hier uitziet. In Rusland denken ze dat Ne derland een soort walhallah is, maar hier ziqn ze dat dat best wel meevalt. De inkomens zijn hier natuurlijk wel hoger, maar het leven is ook duurder." Behalve leren is er natuurlijk ook tijd voor minder serieuze zaken zoals een rondleiding in Amsterdam, een wandeling op het Schevening- se strand en een fietstocht door de polder. Jam mer voor de wethouder, maar met zo veel leuke plannen in het vooruitzicht, is het ook wel erg moeilijk om je aandacht bij de les te houden. optimisme: „Het 'open leren' is een manier van denken. Dat moet niet los komen te hangen, stelt andere eisen aan docenten. Het is een onderdeel van het Op dat gebied hebben we meer lesprogramma. Op computer- middelen nodig, bijvoorbeeld gebied hebben we nu een hele- qua scholing. Maar we zijn op boel middelen. Maar open leren de goede weg. LEIDEN ROBERT MONTANUS Met de komst van het nieuwe verzorgingshuis en de grote op knapbeurt van de binnentuinen van de hoven aan de Willem de Zwijgerlaan, wil de gemeente dit park, en het groen in de om geving daarvan, grondig op knappen. Behalve het vergroten van de veiligheid hadden de bewoners gisteravond tal van andere plannen om de aantrekkelijk heid van het park te vergroten. Het zou 'een fijn park' moeten worden voor alle omwonenden, van jong tot oud. Met bankjes en 'leuke' wandelpaden bijvoor beeld, een tienerboerderij, een waterspeelplaats, of een recrea tieve fietsroute. En de grote speelweide zou eventueel ook verplaatst kunnen worden. In november wordt een begin gemaakt met een eerste onder houdsbeurt van het park. Bo men die moeten wijken voor de nieuwbouw worden voor een deel in Leiden-Noord herplant. Zo'n twintig zieke en dode bo men worden gekapt. Wat de omgeving van het Noorderpark betreft: de gemeente begint bin nenkort met het inrichten van de binnentuinen van de hoven aan de Willem de Zwijgerlaan, speciaal gericht op spcelmoge- lijkheden voor de jongste kinde ren. Ook is Leiden van plan het verzorgingshuis - dat overigens nog moet worden gebouwd - te voorzien van een grote binnen tuin, die toegankelijk wordt voor het publiek. De gemeente wil de tuin aanleggen en onder houden. Leidse verzet zich tegen ondergrondse vuilcontainers LEIDEN ANDRE MEEUSEN „Ik ben een burger uit Leiden en ik wil ge hoord worden." Mina Dewkalie is iemand die er geen gras over laat groeien. „Ik ben geen geboren actievoerder", zegt ze, „maar ik heb een sterk gevoel voor onrechtvaar digheid". Dat onrechtvaardige zit hem in de ondergrondse vuilcontainers. Het begon allemaal toevallig. In septem ber was de gemeente vlak voor haar woning aan de Hogewoerd bezig met het plaatsen van nieuwe, ondergrondse afvalcontainers. In de trein viel toen haar oog op een kran tenkop van het Amsterdams Stadsblad: 'Atjehbuurt is lawaai en stank afvalcontai ner zat'. Verontrust nam Mina Dewkalie contact op met de gemeentelijke milieudienst. „Ik werd doorverwezen naar de projectleider, Ruud Fraanje, maar die vond mij alleen maar lastig. Hij zei dat ik te laat reageerde, want de gemeente had de plaatsing al aan gekondigd. In een huis-aan-huisblad. Ik moest beter op de kranten letten. Maar eer lijk gezegd: ik lees die blaadjes nooit. Men sen komen pas klagen als de discussie al ge weest is, zei hij. Hij nam mij niet serieus. Daar was ik wel gepikeerd over." De klachten over het lawaai werden weg gewuifd. „Je hebt toch ook last van het ver keer, zei Fraanje, dus dat dit erbij komt maakt niet zoveel uit. Dan denk je dus niet mee als gemeente." Na dit teleurstellende telefoontje besloot Mina Dewkalie haar me debewoners aan de Hogewoerd te alarme ren. Ze schreef hun een brief en voegde daar een kopie van het krantenartikel bij. Ze kreeg slechts één reactie. Toch liet ze zich niet ontmoedigen. „Met de zomer zal ieder een het wel merken. Bij dertig graden gaat de boel stinken en zit het vol vliegen en ma- Internet De volgende stap was een gesprek met wet houder Laurier aanvragen. „Zijn secretaris beloofde terug te zullen bellen. Dat was op 2 oktober; ik wacht nog steeds op ant woord. Ik heb het ook via Internet gepro beerd. Het schijnt dat je op die manier con tact met een wethouder kan krijgen, maar ik heb die pagina niet kunnen vinden. Nu heb ik maar een brief gestuurd naar de heer Fraanje en de wethouder. Ruud Fraanje is niet blij met de vasthou dendheid van Dewkalie. „Ik heb zelf meer dan een half uur met mevrouw Dewkalie gesproken en ook anderen zijn door haar gebeld. Wij hebben ons best gedaan. Over een half jaar komt een evaluatie, waarbij al le omwonenden een enquête krijgen. Dan kan mevrouw Dewkalie actief meedoen met haar bezwaren. Ze moet nog even geduld hebben." Ook de klachten zijn Fraanje be kend. „De stank kunnen we oplossen door de bakken met een spulletje te bespuiten, een soort citronella zeg maar. En de onder grondse bakken zijn juist minder lawaaiig. Wij kunnen er natuurlijk niks aan doen als iemand midden in de nacht de rotzooi van een feestje in de glasbak gaat doen." Maar Mina Dewkalie neemt geen genoe gen meer met de woorden van Fraanje. Zij wil een onderhoud met de wethouder. „Ik heb behoefte aan een persoonlijke manier van voorlichten. Ik wil die bakken ook niet weghebben, maar meedenken over wat we aan de problemen kunnen doen. Nu Iaat de gemeente me zwemmen." KATWIJK/NOORDWUK IRENE NIEUWENHUIJSE Met een forse strandwandeling protesteren verontruste kustbe woners op 8 en 9 november te gen de plannen om een vlieg veld in zee te bouwen. De wandelaars, die de dag er voor in Egmond aan Zee ver trekken, zullen zondag 9 no vember even voor tien uur vanuit Zandvoort bij de politie post aan de Koningin Wilhel- minaboulevard in Noordwijk aankomen. Sympathisanten van de actie kunnen dan aan sluiten. In Katwijk wordt de groep tegen twaalf uur bij de vuurtoren verwacht. De tocht gaat dan via Wassenaar naar eindpunt Scheveningen. De actie is een initiatief van verschillende kustbewoners en natuur- en milieugroepen, waaronder de Stichting Duinbe houd. De meeste groeperingen voeren, meestal op lokaal ni veau, al jaren actie tegen allerlei plannen langs de kustlijn. Ze hebben nu de krachten gebun deld. Onder het motto 'Laat de kust met rust' komen ze in het geweer tegen de volgens hen 'wilde plannen' om een vlieg veld in zee te bouwen. De ge meenten Noordwijk en Katwijk hebben ook al negatief gerea geerd op het idee van een vlieg veld voor hun strand. Het ligt in de bedoeling dat tijdens de wandeltocht menin gen en ideeën van kustbewo ners en kustgemeenten worden verzameld. Die zullen samen met een boodschap van de or ganisatoren op maandag 10 no vember worden aangeboden aan de Tweede Kamer. Volgens de wandelaars lost een luchthaven in zee de pro blemen van geluidsoverlast niet op. Niet de bewoners van de Haarlemmermeer, maar de kustbewoners, zullen dan over last ondervinden. Vooral als er toestemming wordt gegeven voor een uitbrei ding van het aantal passagiers van 30 naar 90 miljoen. De actievoerders vinden ver der dat de investering van tien tallen miljarden guldens in een luchthaven in zee vooral een 'investering in milieuvervuiling' betekent. Er zou van overheids wege beter een ontmoedigings beleid kunnen worden uitge stippeld. Bijvoorbeeld door de prijs van het vliegticket te ver hogen of belasting op kerosine te heffen. Daarnaast zetten de tegen standers van een luchthaven in zee grote vraagtekens achter de stellingname dat deze uitbrei ding van grote waarde is voor de Nederlandse economie en de werkgelegenheid. Ook de aan tasting van de natuur in de kuststreek is volgens het sa menwerkingsverband een punt van grote zorg. Pullover, uit de Bijenkorf Huis Collectie, 100% lamswol, met v-hals, ronde hals, polokraag of col, in 10 kleuren. M t/m XXL, van 89.95 voor 59.- 'Herenmode' De Bijenkorf Den Haag is elke zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uu

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13