Simonis: Onze Vader is evangelie in notendop MlCHIEfEN Bali zit niet op pretmakers te wachten Kerk Samenleving Eerste internationale Acht Mei-mamfestefeopkomst^ Kerkendag mikt op 10.000 deelnemerJ DINSDAG 28 OKTOBER 1997 REDACTIE* DICKV In San Antonio de Los Banos, een stadje in de buurt van Havana, maakten de Cubaanse gelovigen zich tijdens een open lucht-mis op voor het bezoek van de paus. De pauselijke woordvoerder Navarro Valls woonde de mis bij. foto» cp Problemen bij pausbezoek Cuba havanna» De schrijnende economische omstandigheden op Cu ba hebben ook hun uitwerking op de voorbereiding van het ko mend pausbezoek aan dat land. Dat bleek uit de woorden van loaquin Navarro Valls, de woordvoerder van het Vaticaan, die afgelopen zondag ruim zes uur met president Castro heeft ge sproken. Het grootste probleem is het tekort aan transportmid delen. Daardoor kunnen veel gelovigen paus Johannes Paulus II niet zien tijdens zijn eerste bezoek aan het communistisch gere geerde Cuba. Een ander probleem is het onderbrengen van de honderden journalisten die de paus volgen. Ook is er nog ondui delijkheid over de aanwezigheid van journalisten in de kerken waar de paus zal voorgaan. Maar president Fidel Castro zal er al les aan doen om van het pausbezoek een succes te maken, aldus Navarro Valls, die een week op Cuba heeft doorgebracht ter voorbereiding van het bezoek van 21 tot 25 januari volgend jaar. De Cubaanse president had hem een boodschap voor de paus meegegeven met de verzekering dat het pausbezoek een succes zal worden. De Soefi Tempel Universel Mi Open dag Soefi-beweging katwijk» De Soefi Beweging Nederland organiseert op zaterdag 15 november een open dag in de Soefi Tempel Universel Murad Hassil in Katwijk. Het thema is 'Opvoeding'. Er worden in de ochtenduren vier inleiding gehouden en 's middags worden de thema's besproken in gespreksgroepen en bestaat de mogelijk heid voor meditatie. Voor de kinderen is er een speciaal pro gramma. Inlichtingen over de open dag zijn verkrijgbaar bij het Algemeen Secretariaat, telefoonnummer 070-3461594. Thema 'Uit op verzoening' Europa staat volgend jaar cen traal op de eerste internationale Acht Mei-manifestatie. Die wordt overigens niet in mei, maar op 29 augustus in Maas tricht gehouden. Dat heeft voor zitter Hedwig Wasser gisteren gezegd. Met rk vernieuwingsbewegin gen uit Vlaanderen, Wallonië en Duitsland werkt het Acht Mei- bestuur aan een meertalig pro gramma dat volgens de werkti tel gericht is op de ziel van Eu ropa. Europa moet niet alleen over de centen en de economie gaan, maar moet ook een ziel hebben", aldus Wasser. Het is voor de eerste keer dat de manifestatie niet in mei wordt gehouden. „We willen de derde landelijke Kerkendag vol gend jaar april in Kampen niet in de wielen rijden." De deelne mers uit het diepe Zuiden had den allang gevraagd eens een bijeenkomst in Limburg te or ganiseren. Een meerlandenma nifestatie in Maastricht is daar voor een passende aanleiding. De Acht Mei Beweging ont stond uit het Platform Initiatie ven Pausbezoek, dat in Den Haag een tegenmanifestatie or ganiseerde aan de vooravond van het bezoek van paus Johan nes Paulus II in mei 1985. Het PIP was een protest tegen het feit dat er in het officiële pro gramma geen plaats was voor progressieve stemmen. De Nijmeegse hoogleraar fe ministische theologie, dr. Tine Halkes, was een van degenen die de paus niet mochten toe spreken. Wasser mocht dat wel. Zij week echter van de van tevo ren afgesproken tekst af en vroeg de aandacht van de paus voor mensen die het moeilijk hebben in de Rooms-Katholieke Kerk, zoals homoseksuelen, uit getreden priesters en hertrouwd gescheidenen. kampen gpd De Raad van Kerken, organisator van de Derde Nederlandse Kerkendag in Kampen, mikt op 25 april 1998 op zo'n tienduizend deelnemers. „Een aantal dat heel goed mogelijk is", zei coördinator Mijnke Bos- ma-Huizinga gisteren tijdens de presenta tie in Kampen van het programma voor de oecumenische dag. De eerste twee Kerken- dagen in 1989 in Utrecht en in 1992 in Amersfoort trokken respectievelijk nog 17.000 en 18.000 bezoekers. Algemeen secretaris van de Raad van Ker ken Ineke Bakker benadrukte dat de dag in april, met als thema Uit op verzoening, er één moet worden van 'ontmoeting en in spiratie'. „Daarnaast natuurlijk ook vooral een feest, een uitje voor alle bezoekers." Twee jaar geleden, bij de keuze van het thema, leek dat er niet op. „Verzoening was voor veel mensen een stoffig iets", verklaart Bakker. Onder meer vanuit de politiek is verzoening echter op de agenda gezet met kwesties als de Waarheidscom missie in Zuid-Afrika en de problematiek in voormalig Joegoslavië. Ook kerken vragen zich steeds meer af of ze het wel zonder samenwerking kunnen redden. „In werkelijkheid zit de kerk vol van onverzoend lijden. Er is voor de kerk daarom nog heel veel huiswerk te doen", aldus Bakker. „Mede omdat verzoening in de christelijke traditie een kernthema is." Volgens Bosma-Huizinga is de Kerkendag niet alleen een dag van 'words, words, words'. Zo kunnen deelnemers ook luiste ren naar veel muziek, genieten van toneel of bijvoorbeeld zien hoe een landmijn wordt gedemonteerd. Het programma van de Kerkendag be staat onder meer uit debatten, workshops, een oecumenisch leerhuis en een doorlo pend programma rond de interreligieuze dialoog. Ook komt men terug op het Con ciliair Proces. De drie thema's daarvan, vrede, gerechtigheid en heelheid van de schepping, worden nu vanuit de invals hoek van verzoening belicht. Over de sprekers op de oecumenische manifestatie kon de Raad, die de dag de Evangelische Alliantie en de migrar kerken organiseert, nog weinig maken. De grote kerkleiders uit Neder zijn zeker aanwezig. Veel anderen zi gevraagd, maar hebben nog niet to i zegd. Uit het buitenland is de Anglica aartsbisschop Desmond Tutu uit Afrika een kandidaat. In februari won officiële lijst van sprekers gepubliceen dag in Kampen kost zo'n 770.000. In dels is 470.000 bijeengebracht door de schillende lidkerken. Driehonderd vriji gers op 26 verschillende locaties mo het geheel in goede banen leiden. Voor jongeren kan de Kerkendag vrijdagavond beginnen met de Nachi Kampen. Er zijn 's avonds sprekers iet treden bands op. Het programma vaist Derde Kerkendag wordt de komende iet gen naar de verschillende kerkgen schappen en kerkelijke gemeenten in land verstuurd. Vijftienduizend bladei reet, nog eens dat aantal is te bestelle irr de organisatie. BOEKBESPREKING utrecht» anp Het Onze Vader, het gebed dat Jezus ons heeft geleerd, is het evangelie in een notendop. Dit schrijft kardinaal Simonis, aartsbisschop van Utrecht, in het boek 'Op de adem van het le ven. Gedachten over het Onze Vader', dat eind deze maand in de boekwin kels ligt. Het Onze Vader is diep geworteld in joodse bodem, maar het is, schrijft de kardinaal, toch meer dan enkel een joods gebed. Het is het gebed van Je zus, de verwachte Messias, de werke lijke Zoon Gods. Daarom is het Onze Vader toch meer een christelijk dan een joods gebed. Hoe enorm rijk het Onze Vader is, blijkt volgens Simonis alleen al uit het feit dat het nooit verveelt. „Het Onze Vader is als een bron die nooit op droogt en steeds opnieuw onze dorst naar God kan lessen." Tallozen héb ben in de twintig eeuwen christen dom nagedacht en geschreven over het gebed. Dit boek heeft volgens de auteur dan ook niet de pretentie origi neel te zijn. Naar aanleiding van zijn 40-jarig priesterjubileum in juni werd Simonis gevraagd een boek over het Onze Va der te schrijven. Omdat de overvolle agenda van een aartsbisschop daartoe nauwelijks ruimte biedt, is het boek aan de hand van enige vragen 'spre kenderwijs' tot stand gekomen. Op dezelfde wijze heeft paus Johannes Paulus II zijn boek Over de drempel van de hoop 'geschreven'. Het is het eerste boek van Simonis na zijn proef schrift in 1966. „Ik schrijf dit boek niet als een be- Kardinaal Si monis. archieffoto anp roepsbidder." Het zijn gedachten van iemand die zo goed en zo kwaad als het gaat probeert Jezus na te volgen en zo goed en zo kwaad als het gaat probeert te bidden. „Talloze mensen kunnen veel beter bidden dan ik, mensen die geen bisschop en geen priester zijn", schrijft Simonis. Elke dag weer bidden is een discipline die hij als priester op zich heeft geno men. Hij staat op met het bidden van het gebed De Engel des Heren, waarin driemaal het Wees Gegroet voorkomt. Dan mediteert hij een kwartier, 'eigenlijk te weinig voor een bis schop'. Na de dagelijkse eucharistie viering bidt hij tien minuten in stilte. Verder bidt hij het officiële kerkelijke getijdengebed (het brevier), ongeveer drie kwartier per dag. Bidden is voor Simonis ook: op adem komen, 's Avonds bidt hij, 'typisch ka tholiek', de rozenkrans. Dat doet hij meestal buiten. „Dan loop ik hier op de Maliebaan in Utrecht. Dat is voor mij het nuttige met het aangename verenigen." De kardinaal heeft het boek, met ge beden van onder anderen moeder Te resa, Maarten Luther en Dag Ham-' merskjöld, opgedragen aan de kerk in Nederland, 'hopend en biddend dat eenheid onder de christenen groeien mag'. Het 'eerste' exemplaar wordt op 5 november aangeboden aan de voor zitter van de Raad van Kerken in Ne derland, dr. R.G.W. Huysmans. 'Op de adem van het leven' is uitge geven door Kok in Kampen, 141 pa gina's, ISBN 90-242-8848-7. u t i Leidsch Dagblad ANNO 1897 Donderdag 28 October LEIDEN Een dienstbode, in een der perceelen aan den Zoeterwoudschen Singel, nabij de Doezabrug, dienende, is hedenmorgen, terwijl zij bezig was op een bovenwoning met glazenzemen, door een ongelukkig toeval van haar trapje en door een glazen dak naar beneden gevallen. Op het gegil, dat men een eind weegs hoorde, kwamen velen hunne woning uitgeloopen. De dienstbode is er nog levend afgekomen. Al leen één harer polsen moet gebroken zijn. Per vigilante werd zij naar hare woning op de Hoogewoerd gebracht. LEIDEN De Engelsche klokkenspelers gaven gisternamid dag in de Stadszaal een uitvoering voor kinderen, welke zeer goed bezocht was, de jeugdigen van jaren gedurende een uur kostelijk amuseerde en hun tevens gelegenheid bood uit volle borst welbekende liederen aan te heffen Wilhelmus" en ,Een vaste burcht"). Ook gisteravond waren de groote zaal en het balkon flink bezet, niettegenstaande de Sleutelstad reeds meermalen en zelfs nog niet zoo heel lang geleden de eer van een bezoek der English Royal Handbell Ringers ge noot. lets nieuws omtrent hen valt er dan ook niet mee te deelen, behoudens, dat de vijf heeren thans optraden in mid- deleeuwsch kostuum. Evenals voorheen vielen ook nu weer den uitvoerenden, die met hun carillon van 131 welluidende klokken muziek van verschillend karakter voordroegen, leven dige bijvalsbetuigingen ten deel. Men was te kwartier voor tienen (kwartier voor achten was er aangevangen) zeer vol daan over het aangebodene, zoowel over de gewone als over de extra nummers. ANNO 1972 zaterdag 28 oktober LEIDERDORP In 1339 stond op de plaats waar nu het Interkerkelijke Verpleegtehuis en Reactiveringscentrum „Leythenrode" staat, een monnikenklooster, genaamd ,,Engelendael". Het klooster werd zo genoemd, omdat men op die plaats, zoals de overlevering wilde, het gezang van de engelen had gehoord", aldus de heer J. van Namen, secreta ris van het bestuur van ,,Leythenrode", in de eerste uitgave van de ,,Leythenrodese krant". Gistermiddag bestond dat ge luid echter uit de toespraken van de notabelen, die in de py- ramide van het verpleegtehuis bijeengekomen waren om het splinternieuwe Leythenrode officieel te openen. Een televi siecircuit zorgde ervoor dat alle patiënten en verplegend per soneel de ceremonie kon meebeleven. Ruim tien jaren is aan voorbereiding en uiteindelijke bouw van Leythenrode be steed. De totale kosten inclusief de grond zijn 10,7 miljoen gulden. ALPHEN AAN DEN RIJN Gistermorgen werd er in het re- creatiemeer van Alphen-Ridderveld 200 kg 2-zomerige kar per uitgezet. De karper werd door de O.V.B. (Organisatie ter Verbetering van Binnenvisserij) geleverd en was afkomstig van haar viskwekerij in de Flevo-polder. L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Net teruggekeerd van een reis naar Indonesië trof ik al blade rend in uw blad van 4 oktober jl. een interview met OAD-direc- teur Joop ter Haar aan. Los van het feit, dat ik het een rampzalige ontwikkeling vind, dat een betrekkelijk klein eiland als Bali met zijn eigen specifieke cultuur in toenemende mate wordt overspoeld door hiphop- pende toeristen, heb ik mij zeer geërgerd aan een uitspraak van deze reisorganisator, die wat onhandig manoeuvrerende Indonesiërs 'klootzakken' en 'amateurs' noemt. De officiële Indonesische taal (bahasa Indonesia) kent twee woorden, die tegengesteld aan elkaar zijn en waaraan in dat land grote waarde wordt toege dicht: hallis (verfijnd, beleefd, beschaafd) en kasar (grof, lomp, onbeschaafd). Ik ben bang dat op genoemde organisator het eerste woord niet van toepas sing is. De 'slimme' zakenman schudt zijn hoofd en staat op het punt in te grijpen als de veerboot niet snel genoeg naar zijn zin wordt afgemeerd en de chauffeur van een bus moeite heeft met het nemen van een berghelling. Als Joop de Tukker nu eens begint met enig inzicht te krij gen in de adat van dit uitermate vriendelijke volk en dan pas zijn klanten richting Bali en/of Lom bok stuurt. In het eerste de bes te boekje over de zeden en ge woonten in Indonesië kan hij lezen dat ongeduld en zich pu bliekelijk ergens aan ergeren niet op prijs wordt gesteld. Dus Joop, als het wachten langer duurt dan voor ons verwende westerlingen prettig is: vermijd ongeduld en ga je niet autoritair gedragen. En word vooral niet kwaad, want je verliest er als be moeial alleen maar alle respect mee. De tijden van Cultuurstel sel zijn al lang voorbij! Niets in Indonesië is erger als iemand 'malu' maken (in verlegenheid brengen), want dat betekent ge zichtsverlies. Er geldt nu een maal de regel dat men elkaar langs een omweg (dus niet recht voor zijn raap) de waar heid zegt. Iedereen zal er de an der altijd de ruimte laten om zijn gezicht te redden. Ten aanzien van het toerisme in Indonesië zijn er nu eenmaal enkele knelpunten, waarmee men als reiziger rekening moet houden. Deze knelpunten zijn een tekort aan gekwalificeerd personeel en een soms wat ge brekkige infrastructuur. Voor wat mijn zorg over het toenemende aantal Bali-gan- gers betreft, het is een gegeven dat bijna een kwart van dit ei land ter grootte van ruim 550.000 ha. al wordt bestempeld als kawasan wisata (toeristenge bied). En de verwachting is dat nog vóór het jaar 2000 het aan tal hotelkamers op dit cultuur- en natuurrijke eiland zo'n 40.000 zal bedragen, waarvan meer dan de helft in de luxe-ca tegorie. Het mag duidelijk zijn, dat veel buitenlandse investeerders in het toerisme op Bali een goudmijn zien. Ooit is er een plan geweest om een groot luxe-hotel te bouwen vlak bij het befaamde tempeltje van Tanah Lot, maar mede als ge volg van heftige protesten van de bevolking en cultuurbe schermers heeft men het plan laten varen. Er zijn in het begin van de ja ren negentig ook demonstraties geweest, niet alleen tegen de landonteigening voor de bouw van hotels, maar ook tegen de uitwassen van het toerisme, zoals het 'zedenloze' gedrag van buitenlandse gasten. Voorstanders van massatoe risme naar Indonesië in het al gemeen (en Bali in het bijzon der) beweren, dat een groot deel van de deviezen in het land blijft, dat toerisme werkgelegen heid schept, dat het een betrek kelijk schone industrie is en dat het culturele erfgoed er juist door in stand wordt gehouden. Anderen echter zien er een neo- koloniale tendens in. De reisin dustrie ter plaatse wordt welis waar veelal gefinancierd met westers kapitaal, maar de baten (lees: de verdiende dollars) vloeien uiteindelijk terug naar de rijke investeerders, van wie de sultan van Brunei er één is... Het land zelf blijft zitten met de lasten, zoals de ontwrichting van het ecologische en sociale systeem. De OAD-directeur in al zijn wijsheid zegt, dat men een juis te mix moet zien te vinden. Welnu, het is mijn ervaring en overtuiging, dat op Bali de ba lans al bezig is de verkeerde kant uit te slaan. In Jakarta wordt trouwens toegegeven dat de ontwikkelingen op dit eiland te snel gaan en dat ze bijgesteld moeten worden. Zeker, er is een compensatie fonds in het leven geroepen voor die bewoners van Bali, veelal arme tani's (boeren), die moeten wijken voor grootscha lige projecten in de toeristische sector, maar de uitkeringen staan bepaald niet in verhou ding tot de opbrengsten van de ze projecten. Hoe dan ook, op pretmakers, die vijftien dagen Benidorm verruilen voor negen dagen Bali (na aftrek van reistijd blijven er in feite maar vijf over) zit de kunstzinnige Balinees bepaald niet te wachten. KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B. M Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden AJ.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W, Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tc T" 071- ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsi van het abonnementsgeld, ontvang u korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTf Voor mensen die moeilijk lezen, sled ogen hebben of blind zijn (of een leeshandicaphebben), is een samen' het regionale nieuws uit het Leidsch Da geluidscassette beschikbaar. Voorinfoi 0486-486486 (Centrum voor Gesproko f Lectuur, Grave) ui K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feest Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13,00 en vanaf woensda E 13.00 t/m vrijdag 13 00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord- geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 u. en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30-11.15 en van 19.45-21.00 u. Special Care Unit. 10.30-11 00 u., 15.00-15 30 en 19.00-19.30 u. en naoved Kinderafdeling: 10.30-12.00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag), na ov RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545): dagelijks 14 00-15 00 u. en 18.30-19 30 u„ klasse I en II daarnaast ook 11.15-12.00 u. Verloskunde en Gynaecologie. 14.30-15.30 u. en 18.30-19.30 u. (voorpartni 21.00 u.). Kinderafdeling: 14,30-19.00 u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (ccu) en intensive care (ic): 14.00-14.30 en 18.30-1 Geopend v indag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111) bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q. in overleg met de verpleging overige afdelingen 14.15-15.00 en 18.30-19.30 u., met uitzondering van: Endocrinologie en Stofwisselingsziekten: 14.00-17 00 en 19.00-21.OOu. Infectieziekten en Interne Geneeskunde: 15.00-19.30 u. Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15.30-16 30 en 18.30-19.30 u. ('savondsi voorkinderen onder 12 jaar)-: Klinische Oncologie. 10.30-12.30 en 14.15-20.OOu. Maag-, darm- en leverziekten: 14 15-16 00 en 18 30-19 30 u Neurologie. 14.30-15.15 en 19.00-20.00 u. Nierziekten/Niertransplantatie. 14.00-17.00 en 19.00-21.00u. Verloskunde: 14.15-15.00 en 18 15-19.00 u. (voor partners en eigen kinderei overleg) „Dat Bali in toenemende mate wordt overspoeld door hiphoppende toeristen, is een rampzalige ontwikkeling." foto archief

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12