/EIDE1S Urlusplantsoen wil nieuw clubhuis 'Leiding geven aan dit bedrijf geeft een kick' Resultaten simpel e manipuleren' Mathilde Boon krijgt gevelsteen Luisteren naai" gebarentaal Zuid-West: bureau politie moet terug if jan preenen, 071-5356414. plv -chef herman joustra. 071-5356430 Dronkaard deelt kopstoot uit leiden Een 17-jarige Leiderdorper is zaterdagochtend in een snackbar aan de Steenstraat in Leiden slachtoffer geworden van geweld. Hij kreeg in de frietzaak zonder enige aanleiding een kopstoot en een vuistslag in het gezicht van een 18-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Twee agenten in burger ivisten de man aan te houden. Hij kon zich volgende morgen niets meer herinneren van het voorval door overdadig drankge- jruik. Drugsvondst door klachten over stank leiden Na klachten over stank van omwonenden besloot de po- itie zaterdag een woning aan de Sperwerhorst in Leiden te on derzoeken. In de flat werd vijf kilo hennep gevonden. De 24-jari- ge bewoner is opgepakt. Alcoholcontroles eiden/voorschqtenBij alcoholcontroles op de Langegracht en laagweg in Leiden en de Leidseweg in Voorschoten zijn vrijdag nacht 227 automobilisten gecontroleerd. In totaal 13 chauffeurs ileken te diep in het glaasje te hebben gekeken. Vier automobi- isten bleven nèt onder de grens. Drie van hen kregen echter wel :en rijverbod. Snelheidsovertreders gepakt leipen Bij snelheidscontroles op de Dr. Lelylaan, de Lammen- schansweg, Oegstgeesterweg en Willem de Zwijgerlaan heeft de politie gisteren 401 bonnen uitgedeeld. In totaal werden 1806 ïoertuigen gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid was 98 kilometer per uur op de Oegstgeesterweg. Auto slipt op Lammermarkt jidenEen 21 -jarige Leidenaar is zaterdagnacht op de Lammer markt met zijn auto geslipt en tegen een lantaarnpaal gebotst. Zijn medepassagier (22), eveneens uit Leiden, liep hierbij een schedelbasisfractuur op. De man kon pas naar het ziekenhuis ivorden gebracht nadat de brandweer het dak van de auto had gezaagd. De bestuurder werd onderworpen aan een bloedproef. )e auto van een passerende automobilist die stopte om hulp te verlenen werd door een achteropkomende wagen aangereden. Bij dit ongeluk was er slechts sprake van materiële schade. iden/regio wim koevoet rvolg voorpagina ector A. van Geels van het Al- ïense Scalacollege valt zijn illega van het Leidse Da Vinei ollege, De Zoete, bij. ,,Mijn bij- komt uit onverdachte hoek, ant de prestaties van mijn hooi, drie zessen en een ze- 'n, zijn volgens Trouw relatief leszins redelijk." „Ik heb dus geen klagen, aar ik doe dat toch. Ik vind it onderzoek namelijk zeer be- irkt. De resultaten zijn zeer ;nvoudig te manipuleren. Als als school hoge drempels lor havo en vwo hanteert, be- ik je dat bijna alle leerlingep >ge cijfers halen en allemaal agen. Maar je biedt op deze ijze leerlingen te weinig kan- n. Ik vind dat het bieden van insen ook met kwaliteit heeft imaken." „Ik wil ook een lans breken nor het Montessori-onderwijs it volgens Trouw tot het echtste van het land moet orden gerekend. Er is alleen aar naar prestaties gekeken niet naar pakweg het bij engen van normen en waar- n waar de politieke partijen zo hun mond vol van heb- en. Trouw gaat geheel voorbij Iouwbedrijf Huurman bestaat honderd jaar Asielzoekers /t Politiek Oegstgeest I voelt niets voor een bezoek aan de Regen boogkerk als daar asielzoe kers intrekken. Hangplek /i n De jeugd van Alke- I J made heeft geen dure wensen. Ze vraagt de gemeente om begrip, res pect en een hangplek. leiden Soms zegt gebarentaal bijna net zoveel als het gesproken woord, zoals hier blijkt uit een paar momentopnames van de wijkdag in Zuid-West. Dat deze vrouw haar verhaal dolgraag kwijt wil aan wet houder H. Baaijens, is zo klaar als een klontje. En dat de vrouw figuur lijk gezien bepaald niet opkijkt tegen de wethouder, is ook wel duide lijk uit haar houding. Alleen wat ze werkelijk zegt, dat is niet uit dit drieluikje te halen. Afgaande op de gebarentaal, houden wij het op: „Nou moet jij 's effe goed luisteren, ventje." FOTO'S LOEK ZUYDERDUIN lector Geels van Scalacollege: aan het doel van onderwijsrich- tingen." Opvallend is dat in de Trouw- publicatie de grootste school uit de regio, het Alvernacollege, ontbreekt. Een woordvoerder zegt dat hij daar geen verklaring voor heeft. „Ik vind het wel jam mer dat we er niet bij staan. Het lijkt nu net alsof we iets hebben te verbergen en daarin samen met de inspectie zijn geslaagd. Oorzaak zou kunnen zijn dat wij door problemen met onze software er vorig jaar niet in zijn geslaagd alle gegevens tijdig aan te leveren. Jammer, wij hadden hier graag bij gestaan." Mevrouw M. Mooij van de openbare Rembrandt-scholen- gemeenschap staat er wél bij. Met een vijf voor mavo en ze vens voor havo en vwo. „Ik vind dat wij er heel goed uitkomen. Wij zullen deze resultaten graag gebruiken in onze public rela tions, ook al betreft het een be perkt onderzoek. De beperkin gen nemen niet weg dat er een beeld blijft hangen na deze pu blicatie. En dat kan maar beter een gunstig beeld zijn." Rector J. Janson van het Fio- retticollege in Lisse weet zich met twee zessen en twee zevens 'de beste van de wijde' omge ving. Bewoners van het Jacques Urlusplantsoen willen een nieuw clubhuis in de direc te omgeving van de speel tuin aan de Aaltje Noorde- wierlaan. Het huidige on derkomen in de speeltuin is te klein. Het was een van de kritiekpunten tijdens het bezoek van Leidse poli tici aan de wijk Zuid-West, zaterdagochtend. leiden dorith ligtvoet De spandoeken die de bewo ners aan de hekken rond de speeltuin hadden opgehangen spraken boekdelen. 'Wij willen een goed clubhuis'. 'Denken jullie aan de kinderen van het Jacques Urlusplantsoen' en 'U wilt onze stem! Wij een groot huis!' waren enkele van de tek sten, die de raadsleden tijdens hun excursie door de wijk onder ogen kregen. Op dit moment gebruiken de speeltuinbezoekers, die bijna al lemaal in de directe omgeving wonen, een voormalig volks- tuinhuisje als clubhuis. Maar dat beschikt niet over toiletten of stromend water. Bovendien biedt het te weinig ruimte voor de activiteiten die de buurtbe woners organiseren. Ze leggen een kaartje, maken een babbel tje en er is een knutselclub voor kinderen in het huisje. De omwonenden willen de activiteiten graag uitbreiden. „In deze buurt wonen veel grote gezinnen. Als kinderen met z'n drieën in één kamer huiswerk moeten maken, dan weet je hoe dat gaat. We zouden het leuk vinden als we ook oudere kin deren hier konden opvangen, zodat ze in het clubhuis hun huiswerk kunnen maken", zei Jan Ras, voorzitter van het be wonerscomité van het Jacques Urlusplantsoen. De speeltuinvereniging en de bewonerscommissie hebben het oog laten vallen op het te huur staande pand van de voor malige drogisterij aan de Aaltje Noordewierlaan. Dat pand zou Het geheel vernieuwde buurthuis Vogelvlucht werd zaterdag feestelijk heropend. Tientallen bewoners maakten van deze gelegenheid gebruik om een rondje door het gebouw aan de Boshuizerlaan te ma ken en een hapje te eten. Ze konden met hun vragen terecht op een open spreekuur. Wethouders en raadsleden luisterden aandachtig naar alle vragen en klachten en noteerden namen en adressen. Binnen enkele weken zal iedereen antwoord krijgen. Voor de bewoners is het gemakkelijk dat verschil- voldoende faciliteiten bieden. Alleen ontbreekt het geld om de huur te kunnen betalen. Daarom vroeg Wim van der Gunst, oud-voorzitter van de bewonerscommissie, de politici in een gloedvol betoog om geld voor een nieuw onderkomen. „U kan wel een dag met ons meelopen, maar u voelt de pijn van de bewoners niet die hier wonen. Daarom zeg ik: 'ge meenteraad wees met ons be gaan. Laat dat niet blijken met woorden, maar maak een van jullie gemeentelijke potjes open voor een nieuw clubhuis." Wethouder Tjeerd van Rij toonde zich niet direct bereid om in de buidel te tasten. „U wilt dat de gemeente gaat beta len. U wilt meer belasting beta len als ik het goed begrijp? Het is de eerste keer dat ik dat hoor", was zijn antwoord. Con crete toezeggingen deed hij niet. Wel beloofde hij nog eens naar het probleem te kijken. Behalve het clubhuis kwamen ook andere heikele kwesties aan de orde. Zo klaagden bewoners over achterstallig onderhoud aan de flats. Verder wilden ze weten wanneer de aangekon digde verkeersmaatregelen wor den uitgevoerd. Ruim een half lende instanties in stadsdeel Zuid nu op één plek zit ten. De medewerkers wijkbeheer, de Raad- en Daad winkel, peuterspeelzaal Dondersteen en verschillen de onderdelen van de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) zitten nu op één plek. Zo moet samenwer king tussen de verschillende organisaties worden be vorderd en moet worden voorkomen dat mensen van het kastje naar de muur worden gestuurd. FOTO HIELCO KUIPERS jaar geleden is afgesproken dat er hogere verkeersdrempels, nieuwe fietsrekken en inklapba re verkeerspaaltjes in het Jac ques Urlusplantsoen komen. Borden zouden bovendien aan geven dat het plantsoen voort aan een 30-kilometerzone is. Van Rij en de andere aanwe zige raadsleden wisten niet waarom het zo lang duurt voor dat de maatregelen worden uit gevoerd. Ook dit wordt uitge zocht. Van de klachten over achterstallig onderhoud, was Van Rij niet onder de indruk: „De flats zijn pas een paar jaar geleden opgeknapt." leiden thomas erdbrink Het wijkbureau van de politie terug en geen verkeer meer op pleinen en stoepen. Met deze twee verbeteringen zou de buurt er een stuk op vooruit gaan, denken bewoners van de wijk Zuid-West. Tijdens de ge spreksronde 'Samenleven in Zuid-West', onderdeel van de wijkdag die afgelopen zaterdag in buurthuis Vogelvlucht werd gehouden, kregen zij ruim schoots de kans om hun grie ven aan gemeenteraadsleden, ambtenaren en welzijnswer kers duidelijk te maken. Verschillende onderwerpen kwamen tijdens het gesprek aan de orde: het overschot aan hondenpoep op het veldje aan de Telderskade, het grofvuil dat maar lukraak in het Jac ques Urlusplantsoen wordt ge dumpt en het verdwijnen van een artsenpraktijk aan de Apollolaan. Niet iedereen kon zich even druk maken over de ze problemen die in wel meer wijken voorkomen. De aanwe zige buurtbewoners werden pas echt fel toen de afwezig heid van het wijkbureau van de politie ter sprake kwam. Het wijkbureau zat vroeger in het oude NEM-gebouw aan de Vrijheidslaan. Omdat daar huizen worden gebouwd, ver blijft de politie nu noodge dwongen in Voorschoten. „Het wijkbureau Zuid-West hoort hier en niet in Voorscho ten", vindt buurtbewoner J. Chaudron. Dat vindt wijkagent H. Schouwenaar ook. Volgens hem heeft de politie genoeg geld om een nieuw bureau neer te zetten, maar kan de gemeente geen geschikte loca tie vinden. Volgens wethouder wijkbe heer I Laurier stelt de politie te hoge eisen aan haar nieuwe behuizing. „We wilden ze een plekje geven in het herbouwde buurthuis Vogelvlucht, maar dat was niet goed. Volgens de korpsleiding was daar te wei nig privacy voor bezoekers en arrestanten. Een andere plek hebben we nog niet gevon den". zegt Laurier. Gemeente raadslid D. Wijffje (PvdA) weet een oplossing: het wijkbureau kan terugkomen op het oude NEM-terrein. Daarnaast maken veel Zuid- Westenaren zich zorgen over de verkeersveiligheid op hel Vijf Meiplein en Bevrijdings- plein. J. Van Hoye vindt het gevaarlijk om over het plein te wandelen. „Iedereen rijdt daar met scooters, brommers en fietsen. Winkeliers parkeren er zelfs hun auto's. Dat terwijl het een voetgangersgebied is, zegt ze. De meeste anderen zijn het met haar eens. „Kan de politie daar nou eens iets aan doen?", vraagt ze zich af. PvdA-gemeenteraadslid R. Hillebrand vindt dat maat re gelen niet altijd helpen en wil dat de mensen elkaar meer op hun gedrag aanspreken. Een methode die Van Hoye dage lijks gebruikt, zegt ze zelf. „Ik ben zo'n kattenkop, ik zeg overal wat van. Maar het helpt niets. Politieagenten op elke straathoek neerzetten is vol gens mij de enige oplossing. De rest van de buurt sluit zich echter aan bij het voorstel van gespreksleider T. van Geest om paaltjes en hoge stoepen te plaatsen. „Een snel toepasbare oplossing", vindt Van Geest, die daarmee ook het uitgelopen gesprek beëin- digt. iden» andre meeusen louwen met Huurman. Daar ömt iets moois van.' Wie kent niet, de busjes van bouwbe- rijf Huurman. Naast deze wer- inde tekst staat een afbeelding m directeur Jan Hopman, met ropdas, trainers-regenjas en in grote gele helm boven het trouwbaar grijnzende ge- cht. Deze week bestaat het Leidse ouwbedrijf honderd jaar. In de storie van het bedrijf is de ïtwikkeling van de stad Leiden looi terug te zien. In 1897 be- in B.J. Huurman een klein etselbedrijfje. Met zijn zoon in het roer was het een halve uw later uitgegroeid tot een rs aannemingsbedrijf. Toen in i jaren zestig in Leiden her en :r nieuwbouwwijken verrezen, ortte Huurman zich ook op e markt. Directeur Hopman: Us ondernemer wil je daar na- lurlijk graag een graantje van leepikken. Vooral in Zuid- iest en in het Morskwartier ebben we veel gebouwd. Maar de jaren zeventig werd dat under. Toen hebben we de ba- ens verzet en zijn we ons gaan chten op onderhoud en reno- itie." Het bedrijf bleef drie genera- es in familiehanden, maar in 375 wilde de laatste Huurman „Als je met je eigen kop op die busjes staat, durf je verantwoording te nemen." de zaak van de hand doen. Be halve op aannemingswerk had het bedrijf zich inmiddels ook toegelegd op de makelaardij en beheer van onroerend goed. Dat wekte de interesse van Ma kelaardij Hopman BV uit Zoe- termeer. Op aandrang van zoon Jan bleef ook het bouwbedrijf behouden. „Ik was 21 en nog te jong om leiding te geven aan een bedrijf. Maar ik wilde graag aannemer worden. Ik zat op de MTS en was een technisch jon getje." De jonge Hopman kreeg een FOTO HENK BOUWMAN opleiding binnen het bedrijf. „Ik heb getimmerd, gemetseld, alle stapjes doorlopen." In 1980 kreeg Hopman de leiding. De zaken gingen goed en vijf jaar later werd het bedrijf weer zelf standig van Hopman Makelaar dij. Op dat moment werd de op zienbarende reclamecampagne gestart. Hopman: „Ik wilde me onderscheiden, zodat iedereen wist van ons bestaan. Op een dag hingen we op zestig plaat sen grote billboards op. Diezelf de ochtend stonden twintig aangeklede busjes klaar. Dat baarde wel opzien in die tijd. De telefoon stond die dag rood gloeiend. Collega's en opdracht gevers belden. Ze vonden het moedig: als je met je eigen kop op die busjes staat, durf je ver antwoording te nemen voor de daden van je bedrijf. Je laat zien wie de baas is over de tent. Nor maal geef je je naam mee aan een onderneming. Dat wilde ik niet vanwege de historie: Huur man is toch een bekende naam in Leiden De foto compenseert dat. Ik krijg er nog steeds weke lijks reacties op, meestal posi tief." Hopman is trots op zijn be drijf. „Het klinkt misschien als een cliché, maar als ik bij een grote renovatie veel eigen men sen om me heen zie, dan denk ik: wat een heerlijk ploegje mensen Ze zijn zo loyaal naar het bedrijf, dat is soms aan doenlijk. Als er met kerst ergens een grote storing is, hoef ik maar te bellen en er staan zo tien, vijftien man klaar om in te springen. Maar ook de techni sche kwaliteiten van de mensen zijn belangrijk. Dan krijgen we weer iets voor elkaar en dan loop ik als een trotse haan over de werkplek." „Een paar jaar geleden stond in Roomburg het dak van de I I &M-loods op het punt van af waaien. Het was gierende storm en dan moet je creatief zijn. Binnen een uur zaten vijftien man op het dak om een vracht wagenlading trottoirtegels neer te leggen. Met zo'n actie voor kom je dan gigantische schade. Als je dan langs zo'n gebouw rijdt zie je daar niks meer aan, maar er zit wel een heel verhaal achter." „De liefde moet wel van twee kanten komen. Ik vind het be langrijk om een goede werkom geving te bieden, in honorering, sociale omstandigheden. Je moet iedereen in z'n waarde la ten. Ik vind het fijn als mensen hier plezierig werken, het liefst zo lang mogelijk. Elk jaar heb ben we een stuk of wat jubila rissen, er gaat hier bijna nooit iemand weg. Aan zo'n bedrijf leiding geven geeft een kick. Als er een aanbesteding is en jij blijkt de laagste te zijn, dat zijn heerlijke dingen. De timmer man krijgt de complimenten als hij het oplevert. Die kiekjes heb ben we allemaal." 'Ik hoop dat ik geen gedonder krijg leiden «caroline van overbeeke „Ik hoop niet dat ik gedonder krijg met die gevelsteen", zegt Mathilde Boon van het Leids Cytologisch en Pathologisch La boratorium. „Misschien zijn de buurtbewoners van de Groenesteeg ertegen." Boon vierde zaterdag het 25- jarige jubileum van haar labora torium met collega's en vrien den in de Stadsgehoorzaal. De directeur en oprichter van het bedrijf aan de Groenesteeg kreeg een klassieke gevelsteen met de tekst: 'In deze wevers huisjes bracht Mathilde E. Boon het Leids Cytologisch en Patho logisch Laboratorium tot bloei, 1972-1997.' „Het leuke is dat in de steen ook de drie wevershuisjes zijn gebeiteld", zegt ze. „Maar ik weet niet of ik deze mooie steen zomaar mag inmetselen. Ik ben van plan eerst met de gemeente te overleggen." Boon is voorzichtig gewor den. De directeur van het lab waar onder meer uitstrijkjes op baarmoederhalskanker worden beoordeeld, zorgde afgelopen zomer voor enige opschudding in de buurt omdat alleen haar gedeelte - het 'Boonstraatje' - van de steeg grondig werd op geknapt op kosten van de ge meente. Het stuk van de straat in het verlengde daarvan bleef zoals het was. Dit tot groot on genoegen van de bewoners. „Ja, ik ben nu eenmaal goed in drammen", zegt Boon. „Daarom krijg ik waarschijnlijk meer gedaan dan anderen. Maar ik hoop echt dat we ct met alle bewoners in slagen de Groenesteeg mooi te maken. Ik ben erg voor saamhorigheid. Onze Vlijtige Liesjesactie deze zomer was daar ook voor be doeld." Boon heeft samen met een bloemist in de buurt Vlijtige Liesjes 'voor een spotprijs' van de hand gedaan om de straten op te fleuren. Ze koppelde daar een prijsvraag aan vast. De plantjes in de geveltuinen die er het mooist bijstaan, vallen in de prijzen. De beste verzorger van de Liesjes wordt op 12 novem ber in Boons lab gehuldigd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9