Arrestaties in Suriname na coupplan GOED KOOP Buitenland 'Padania' stemt op 1.146 Bossi-klonen Bezoek Jiang moet relatie met VS verbeteren Veel makke schapen Tropisch eiland werd Britse nucleaire belt Peronisten lijden forse nederlaag in Argentinië MAANDAG 27 OKTOBER 1997 Samen aan de wandel Edinburgh* Het Ge menebest heeft za terdag officieel be sloten de schorsing van Nigeria te handhaven. Het waarschuwde het West-Afrikaanse land dat het niet uit de landenorganisa- tie wordt gestoten als er over een jaar een democratisch bewind is. Gisteren werd er niet verga derd. De Zuid-Afri kaanse president Mandela en de Britse premier Blair gingen daarom sa men wandelen. FOTO AP» MAX NASH Vijfhonderd miljoen wapens in omloop Washington» In de wereld zijn meer dan vijfhonderd miljoen vuurwapens, granaten en landmijnen in omloop. Omdat zij vaak in handen van burgers, criminelen en ongeregelde troepen val len, vormen zij een ernstig gevaar voor de politieke en sociale stabiliteit in veel landen. Dat constateert het Amerikaanse onaf hankelijke instituut Worldwatch in een rapport. Volgens het in stituut zijn sommige delen van de wereld een soort 'wilde wes ten'. Als voorbeeld wordt El Salvador genoemd, waar menings verschillen met granaten worden beslecht. Resten van twee mensen in huis Pandy brussel» In het huis van de vermeende Belgisch-Hongaarse se riemoordenaar Pandy heeft de Belgische politie tot dusver de beenderen van twee mensen gevonden. Dat is gebleken uit een eerste inventarisatie van de geborgen botten. De 70-jarige domi nee wordt verdacht van de moord op twee echtgenotes en vier van zijn kinderen. Volgens de Brusselse justitie weigert Pandy tot dusver elke medewerking aan het onderzoek. Aanvankelijk ontkende hij elke betrokkenheid. Nu zegt hij helemaal niets meer. Vader en kinderen dood bij brand oberhausen Een brand in een rijtjeshuis in het Duitse Oberhau- sen heeft afgelopen nacht aan een vader en zijn vier kinderen het leven gekost. De kinderen waren in de leeftijd van een tot zestien jaar. De moeder raakte zwaargewond. De oorzaak van de brand is niet bekend. to" Zwarte teddy brengt 40.000 gulden op TL wenen» Een zwarte teddybeer van de firma Steiff heeft gisteren op een veiling in Wenen het recordbedrag van 260.000 schilling (meer dan 40.000 gulden) opgebracht. Dat meldde de Duitse zender ARD. De beer behoort tot een partij, die in 1912 speciaal voor de Britse markt werd gemaakt. Met de zwarte beren werd de ramp met de Titanic herdacht, die in dat jaar verging. Meters sneeuw in Colorado denver» Reddingswerkers met helikopters, sneeuwvoertuigen en militaire voertuigen hebben gisteren automobilisten opgehaald die door zware sneeuwstormen vast waren komen te zitten op de snelwegen in het westen van de VS. Ook mensen zonder ver warming werden uit hun huizen opgehaald. Zeker acht mensen kwamen om het leven. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw drie meter hoog. In de staat Colorado werden vier mensen dood aan getroffen in hun auto's. Ronde leeszaal Britse bieb dicht londen Een academica die haar eerste boek schreef onder zijn koepeldak en een historica die haar echtgenote ontmoette bij zijn boekenplanken ze waren allemaal gekomen om afscheid te nemen van de beroemde ronde leeszaal van de British Library in Londen, die zaterdag voor het laatst in functie was. Samen met de tot tranen geroerde staf van de Round Reading Room wachtten zij op de bel die voor het laatst de sluiting aankondig de. De 140 jaar oude leeszaal, waar beroemdheden als Mahatma Gandhi, George Bernard Shaw, Rudyard Kipling en Karl Marx gestudeerd en geschreven hebben, gaat verhuizen naar een nieuw, eigen gebouw, anderhalve kilometer noordelijker.' Italië nu ook Schengen-land rome» Sinds gisteren geldt ook voor Italië het Verdrag van Schengen dat het vrije verkeer van personen tussen de Europese landen regelt. Bij vluchten tussen Italië en andere Schengen-lan- den zullen op de Italiaanse luchthavens geen paspoortcontroles meer plaatshebben. Vanaf volgend jaar mei komen ook de con troles aan de Italiaanse grensovergangen te vervallen. De Itali aanse minister Napolitano (binnenlandse zaken) bestempelde de toetreding tot de Schengenclub als een 'belangrijke stap voorwaarts'. Op dit moment hebben zeven van de veertien Schengen-landen al geen onderlinge grenscontroles meer: de Benelux-landen, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Portugal. Touwtrekkers raken arm kwijt taipei Twee mannen die zaterdag deelnamen aan een bijzonder massale touwtrekwedstrijd in de Taiwanese hoofdstad Taipei zullen dat niet meer doen. Bij een bizar ongeluk raakten de twee namelijk een arm kwijt. Het ongeluk gebeurde toen het touw waaraan zij en nog 1.500 deelnemers stonden te sjorren, knapte. Veertig anderen raakten gewond, onder wie de ambassadeurs van Costa Rica, Guatemala en Nicaragua. De armen kpnden overigens weer worden aangezet, maar het is niet duidelijk of ze ook weer gewoon kunnen worden gebruikt. Nguesso president Congo-Brazzaville Brazzaville» De nieuwe sterke man in Congo-Brazzaville, Sassou Nguesso. heeft zichzelf zaterdag geïnstalleerd als president. Nguesso beloofde aan ongeveer 1.500 toegestroomde aanhan gers dat er een nationaal forum zal worden opgezet. Deze moet gaan beslissen hoe lang de overgangsperiode gaat duren en moet een datum vaststellen voor de nationale verkiezingen in de vroegere Franse kolonie. De president beschuldigde in zijn toe spraak de verdreven president Lissouba van volkerenmoord. 'Britse abortuswet moet strenger' londen Meer dan de helft van de Britse vrouwen wil dat de abortuswetgeving strenger wordt. Bijna de helft vindt dat onge wenst zwangere vrouwen het kind moeten laten komen en het dan afstaan voor adoptie. Dat blijkt uit een onderzoek dat de krant The Sunday Telegraph gisteren naar buiten bracht. Uit het onderzoek onder 1.416 mannen en vrouwen blijkt dat velen pro blemen hebben met de termijn van 24 weken waarbinnen legale abortus mogelijk is. Meer dan de helft van alle ondervraagden en 59 procent van de vrouwen wil dat die termijn wordt terugge bracht tot tien weken. De peiling werd gehouden nadat de Britse vereniging van gynaecologen en verloskundigen vorige week be kendmaakte dat een foetus van 26 weken en ouder pijn kan voe len. rome eelco van der linden correspondent Umberto Bossi, leider van de separatisti sche en vaak racistische partij Lega Nord, heeft zich gekloond. Gisteren konden de in woners van de alleen in zijn hoofd bestaan de Noord-Italiaanse staat 'Padania' stem men op niet minder dan 1.146 kleine Bos- si's. Zij vertegenwoordigden 43 Lega-partij- tjes en streven naar een plaats in het eerste grondwetgevende 'Lega-parlement' van Padania. Waanzin of niet, gisteren stonden in Noord- Italië 22.000 tenten, waarin iedereen ouder dan 16 jaar op vertoon van een (Italiaans!) identiteitsbewijs kon stemmen op Lega-li- beralen, Lega-communisten, Lega- (post)fascisten, Lega-katholieken en zelfs Lega-immigranten. OpkomstItaliaanse kranten spraken vanmorgen van nog geen 700.000 mensen en uitslag zijn niet te controleren en doen er ook niet toe. Wat telt is dat Bossi weer een stap heeft gedaan en heeft kunnen doen op het half-ille- De Italiaanse regering had het evenement vrijwel genegeerd, net zoals deze keer vrij wel alle kranten en tv-journaals. Minister van binnenlandse zaken Napolitano sprak bagatelliserend van een 'eenvoudig initia tiefvan een politieke partij, vergelijkbaar met interne verkiezingen'. Premier Prodi voegde er zaterdag bits aan toe dat 'men stemt voor een orgaan met geen enkele volksvertegenwoordigendekwaliteit'. Bossi, zoals gebruikelijk, lapte alles aan zijn laars en sprak gisteren nadat hij in Varese zijn stem had uitgebracht van 'een nieuwe fase in het proces van Padaanse zelfbe schikking'. Volgens Bossi waren verkiezin gen nodig, 'omdat alleen het volk de kracht heeft de dingen te veranderen'. Het deert hem niet dat hooguit een kwart van het uit 20 miljoen zielen bestaande 'Padaanse volk' in de ideeën van Bossi gelooft. Volgens Bossi vond gisteren de tweede cru ciale stap plaats op wat hij de 'Gandhiaanse weg van de Lega Nord naar de vrijheid' noemt. Vorig jaar werd na een tocht over de rivier de Po in Venetië een onafhankelijk heidsverklaring voorgelezen. In mei van drt jaar spraken de 'Padani' zich volgens de Le- ga-leider tijdens een referendum uit vóór de vorming van een Padaanse staat en nu krijgen ze de mogelijkheid een parlement te kiezen dat de grondwet van die staat moet opstellen. Het straks 200 leden tellende Lega-parle- ment zal als voornaamste taak krijgen het j organiseren van een nieuw referendum, dat over zes maanden zal plaatsvinden. De vraag die men dan krijgt voorgelegd is of Padania een volledig onafhankelijke staat moet worden, of dat er een confederaal ver band met Italië moet blijven bestaan. Zo blijft Bossi conform zijn oude tactiek pi ketten zetten, onderwijl aandacht vragend en tijd winnend. Hij zegt het halfjaar te wil len gebruiken om als 'ambassadeur van Padania' te onderhandelen met de Italiaan se partijen. ..Ik ga maandag naar Rome om daar het graf van de politiek een beetje te laten luchten en te kijken of men zich reali seert dat er inmiddels twee landen be staan", zei Bossi op de dag dat ook in Italië het Schengen-akkoord van kracht werd en men uitbundig de 'nieuwe grenzenloosheid van Europa' \ierde. Bossi noemde de Lega-verkiezingen gister avond een groot succes: „Ondanks het door het regime opgelegde zwijgen van de me dia, hebben miljoenen Padani hun stem uitgebracht". De Romeinse politici voor een keer zonder onderscheid tussen links en rechts bestempelden de manifestatie als een 'verlaat carnaval' en 'iets waarover een psychiater zich moet buigen'. ^V-vvr - -•.• -ü f V-• .cv Xr-H W. v- t T'r *5 -< -•• jVrV- t. madrid» Een kudde van zo'n tweeduizend schapen wandelde gisteren door het centrum van de Spaanse hoofdstad Madrid. De tocht was georga niseerd ter ondersteuning van de eeuwenoude traditie om langs deze route het vee in voor- en najaar te verplaatsen. foto epa kiribatianp Britse proeven met de water stofbom hebben van het tropi sche Christmas Island een vuil nisbelt gemaakt. Van de 3.000 bewoners zijn er maar weinig ouder dan vijftig. De enige arts op het eiland zegt dat veel men sen sinds de proeven in 1958 'vreemde ziektes' hebben ge kregen. Medische hulp is er nauwelijks op het eiland, dat 360 kilometer ten zuiden van Java ligt. In een rapport voor de rege ring van Kiribati waarvan Christmas Island deel uit maakt schrijven Australische hulpverleners dat de watervoor raden zijn vergiftigd door stof fen die weglekken uit de tonnen afval en apparatuur die het Brit se leger in 1964 heeft achterge laten. De omvang van de milieuramp kwam aan het licht toen de Australiërs aan het werk gingen om riolering aan te leg gen. Dat gebeurde met het oog op de toeristen die de eeuwisse- ling willen meemaken in Kiriba ti. het land waar het jaar 2000 het eerst begint. De Britten hebben honderden roestige vaten en jerrycans ach tergelaten, waaruit bitumineuze vloeistof is gelekt. Verspreid over een groot gebied liggen gascylinders. accu's, autowrak ken, met asbest beklede water reservoirs, twee grote transfor matoren en puin. Op Britse hulp hoeven de be woners van het eiland niet te re kenen. zo heeft een woordvoer der laten weten. Kiribati krijgt jaarlijks ongeveer vijftien mil joen gulden van Groot-Brittan- nië, dat het eiland in 1888 an nexeerde. Sinds 1958 staat het onder Australisch bestuur. Al eerder was bekend gewor den dat veel van de 12.000 Brit se militairen die ten tijde van de atoomproeven op het eiland waren en die gedwongen werden naar de kernproeven te kijken meer dan de helft een door straling veroorzaakte ziek te heeft gekregen. buenos aires Rtf-afpverkiezingen een nederlaag lij den. De peronisten, die hun meer derheid in de Kamer zijn kwijt geraakt, zullen nu waarschijnlijk toenadering zoeken tot de re gionale partijen om verder te kunnen regeren. In de Senaat (Eerste Kamer), waarvoor niet werd gestemd, behouden zij de meerderheid. Pijnlijk voor de peronisten was in het bijzonder de neder laag in hun traditionele bol werk, de provincie Buenos Ai res. De overduidelijke winnares werd hier de mensenrechtenac tiviste Graciela Fernandez Meji- de van Frepaso met 49,3 pro cent. De uitslag kan verstrekkende gevolgen hebben voor de posi tie van Menem bij de presi dentsverkiezingen van 1999. Als de peronisten de meerderheid in het parlement verliezen, moet Menem zijn plan opgeven om de wet zo te wijzigen dat hij zich voor een derde ambtster mijn kandidaat kan stellen. De samenwerkende oppositie in Argentinië heeft de regerende peronisten van president Me nem gisteren bij de parlements verkiezingen een zware neder laag bezorgd. De oppositionele Alliantie behaalde volgens de peilingen rond vijftig procent van de stemmen. Menem heeft inmiddels de nederlaag erkend. Tijdens de rustig verlopen verkiezingsdag moesten de 23 miljoen kiezers (in Argentinië geldt de stemplicht) hun stem uitbrengen voor 127 van de 257 zetels in de Kamer van Afge vaardigden. Bovendien kozen zij de leden van provincale ra den en burgemeesters. Toen de helft van de stem men was geteld, stond de Alli antie, bestaande uit de sociaal democratische Radicale Partij en het centrum-linkse Frepaso, op 48 procent en de peronisten op 35 procent. Regionale partij en hebben ongeveer 15 procent gehaald. Het is voor het eerst in tien jaar dat de peronisten bij Verdachten zaterdag op heterdaad betrapt In Paramaribo zijn dertien personen aangehouden om dat zij een staatsgreep wilden plegen. Onder hen zijn drie of vier militairen. De overige arrestanten zijn burgers. Dat heeft de Surinaamse president Jules Wijdenbosch gisteren op een persconferentie verklaard. paramaribo» anp De coupplegers in spe werden zaterdagavond laat door de po litie en het leger overvallen in een pand in Paramaribo. Vol gens welingelichte justitiële bronnen werden ze op heter daad betrapt, toen ze op het punt stonden uit te rukken. De dertien werden al geruime in de gaten gehouden. Het leeuwendeel van de ver dachten heeft een bekentenis afgelegd. Er zijn nog twee per sonen voortvluchtig. De politie nam aantekeningen in beslag, waaronder een lijst met namen van politici van zowel coalitie als oppositie die moesten wor den gearresteerd. Wijdenbosch zei dat de poli tie en het leger de zaak volledig onder controle hebben. „Er is geen enkele reden tot paniek of onrust", benadrukte hij. De pre sident had veel lof voor het op treden van de gewapende machten, die succesvol ingre pen en de couppoging verijdel den. De verdachten zouden vanuit een bedrijf in de Paramaribo naar de marinebasis en de Hoge opkomst in steden Colombia BOGOTA Rtr-AFP Inwoners van de betrekkelijk veilige steden in Colombia zijn gisteren bij de verkiezingen in groten getale opgekomen on danks het dreigement van link se guerrilla-organisaties om stemmers om het leven te bren gen. Op het platteland kwamen echter maar weinig mensen op- dagen. De marxistische guerrilla groep FARC en de op Cuba ge oriënteerde ELN hadden ge dreigd iedereen die ging stem men te doden, terwijl rechtse doodseskaders hetzelfde dreige ment uitten tegen stemgerech tigden die thuis zouden blijven. Afgezien van incidentele aansla gen verliepen de verkiezingen rustig. In een tv-toespraak na het sluiten van de stembussen zei president Samper zonder cijfers te noemen, dat de hoogste op komst in de Colombiaanse ge schiedenis was geregisteerd. „Vandaag zeiden wij met mil joenen ja tegen democratie, ja tegen vrede en nee tegen ge weld zo meende de president. Volgens de eerste cijfers die de nationale kiesraad heeft vrij gegeven. heeft Sampers Liberale Partij zeker 20 van de 32 gou verneursposten veroverd. Maar in de grote steden lijkt de partij te verliezen. De burgemeesters posten in de vier grootste ste den gaan vermoedelijk naar te genstanders. Op het platteland was de op komst zeer laag. In het dorp Mayama in het zuiden van het land bijvoorbeeld kwamen slechts zes van de 3.500 kiesge- rechtgden hun stem uitbren gen. In het dorp San Francisco, in de noord-westelijke provincie Antioquia, maakten 25 van de 5.000 kiesgerechtigden hun op wachting in het stembureau. honolulu laura myers De Chinese president Jiang Zemin is gisteren in de Verenigde Staten aangekomen voor het eerste staatsbezoek van een Chinese leider in twaalf jaar. Hij arriveerde in Hawaii voor een overnachting en ontmoetingen met lokale bestuurders. Vandaag vliegt hij door naar de oostkust voor gesprekken met de Amerikaanse president Clinton. Het bezoek van Jiang Zemin aan de VS staat formeel in het teken van verzoening. Maar vorige week nog ontstonden nieuwe irritaties tussen beide landen, waarbij onenigheid over mensenrechten en handel de boventoon voerden. Maar toch zullen de mensenrechten aan de orde ko men, zo hebben Amerikaanse en Chinese regerings functionarissen gezegd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een lijst met dissidenten die zouden moeten worden vrijgelaten naar Peking gestuurd, maar China heeft daar niet op gereageerd. Mensenrechtenactivisten willen Jiang tijdens zijn achtdaagse reis door de Verenigde Staten volgen, om hem steeds weer op de grondrechten te wijzen. Mike Jendrzejczyk van Human Rigths Watch-Asiazegt dat Jiang op de huid moet worden gezeten omdat de mensenrechtenpolitiek van Clinton volgens hem 'een groot fiasco' is geworden. „De regering wil de me ningsverschillen naar de achtergrond schuiven, om dat zij net als China obstakels voor betere economi sche en politieke betrekkingen uit de weg wil heb ben". kritiseert Jendrzejczyk. De meningsverschillen over de mensenrechten strek ken zich ook uit tot het door China geannexeerde Ti bet. Minister Albright (buitenlandse zaken) stelde in de zomer voor om uiterlijk 1 november een speciale adviseur voor Tibet te benoemen. De adviseur zou moeten aandringen op overleg tussen Peking en de in ballingschap levende Dalai Lama, de geestelijk leider van Tibet. Maar met Jiang op de drempel heeft het ministerie laten doorschemeren dat de benoeming de komende weken niet moet worden verwacht, omdat dat tot een diplomatieke rel met de Chinezen zou kunnen leiden. Aanstaande woensdag zal Jiang met Clinton spreken en een dag later wordt hij in Washington geconfron teerd met een delegatie van het door de Republikei nen gedomineerde Congres. Verwacht wordt dat de Congresleden niet mals zijn in hun kritiek en ook be ginnen over de vermeende pogingen die China vorig jaar heeft gedaan om de campagnekas van de Demo cratische Partij te spekken. Jiang bezoekt naast Washington, New York, Los Ange les, Texas, Philadelphia en Williamsburg in Virginia. De president gaat met Clinton in op de handelsban den tussen de twee landen, maar een doorbraak wordt niet verwacht. China wil lid worden van de We reldhandelsorganisatie. maar samen met andere lan den houdt Amerika dat tegen. Struikelblok vormen de tariefmuren die China opwerpt voor buitenlandse producten. Peking is al enkele weken bezig om de Amerikanen via de media te waarschuwen dat zij niet te hoog van de toren moeten blazen en zich zeker niet moeten mengen in binnenlandse Chinese aangelegenheden. Zo benadrukte China nogmaals dat Taiwan een afval lige provincie is, die niet door andere landen mag worden volgestouwd met wapens. Clinton en Jiang praten verder over het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens, over de koopvaardij en het overleg over Noord-Korea. Memre Buku-kazerne van het leger gaan om wapens te halen. Daarna zouden ze de politici van wie Wijdenbosch geen na men noemde arresteren. De president zei dat de couppoging gericht was op 'destabilisatie in liet algemeen en het afschrik ken van potentiële investeer ders'. „De destabilisatie is al enige tijd geleden ingezet", zei Wij denbosch. „We moeten niet voorbijgaan aan de ernst van het voornemen van de coupple gers." Hij hoopt op korte ter mijn duidelijkheid te krijgen over wie bij het plan betrokken zijn. De regering vindt het vol gens Wijdenbosch niet zo lo gisch dat de destabiliserende actie van zaterdagavond 'pats- boem' gepleegd zou worden. Wijdenbosch heeft gistermid dag de raad van ministers en de fractieleiders in het parlement geïnformeerd. Hij zal uitgebrei der op de verijdelde coup in gaan zodra hij meer informatie van justitie heeft ontvangen. Minister Van Mierlo van buiten landse zaken is 'bezorgd' over de couppoging, aldus een woordvoerder. PEPSI, 7-UP OF SISI diverse smaken fles 1,5 liter KEUKENROLLEN pak a 2 rollen van^05F Gemaakt van recycled papier m van mi J7oH t/m WSrrweiBV Irt 035 54» ELKE DAG GOED NIEUWS Kritiek van EU irriteert Algerije MONDORF-ALGIERS ANP-AFP De Europese Unie heeft giste ren 'hel blinde geweld en het terrorisme' in Algerije veroor deeld en opgeroepen tot een 'dialoog van alle democratische krachten' in het land. Het Alge rijnse ministerie van buiten landse zaken riep daarop de ambassadeur van Luxemburg als EU-vcrtegenwoordigcr op het matje en zei dat Algiers 'be moeienis met interne zaken af wijst, in welke vorm en van wel ke aard dan ook'. De Europese ministers van buitenlandse zaken, bijeen in het Luxemburgse Mondorf, rie pen president Zéroual gisteren op besprekingen te voeren met alle politieke krachten die ge weld afwijzen. De vijftien boden ook hun hulp aan bij het vinden van een politieke oplossing van de crisis. De EU onderstreept in de verklaring dat zij haar sa menwerking met de Algerijnen wil voortzetten. Van diverse zijden is onlangs betoogd dat de internationale gemeenschap niet langei .it/ij dig kan blijven bij het politieke geweld in Algerije, dat in zes jaar meer dan 60.000 mensen het leven kostte. De afgelopen maanden zijn vele honderden burgers vermoord, volgens het bewind door extremistische moslims. Het geweld brak uit nadat het bewind verkiezingen ongeldig verklaarde die door het fundamentalistische FIS waren gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5