D66 kraakt tabaksverbod Onze Top 10 /an deze week. Topper van de week Binnenland Dochter 40-plusmoeder is minder vruchtbaar Duiken voor schoon water Nederland in top Europa met sterfte longkanker 2.99 99 9.90 1.29 2.19 1.79 2.39 5.98 9.99 4.98 'Zotten vielen op in Belgisch café' Justitie wacht op uitlevering tbs'ers Maak 'ns wat Anders! \NDAG 27 OKTOBER 1997 lomohuwelijk moet kunnen' iegen Homo's moeten kunnen trouwen. Dat vindt een J erderheid van de commissie-Kortmann die het kabinet advi- rt over het openstellen van huwelijk en adoptie voor twee sonen van hetzelfde geslacht. Volgens de commissie is is een velijk de beste manier om relaties tussen partners en kinde- te regelen. In het buitenland zijn minder bezwaren tegen het lohuwelijk dan wel is verondersteld. Dat wordt gebaseerd op fsultaten van een internationale enquête. De commissie- mann adviseert het kabinet over het openstellen van huwe- n adoptie voor mensen van hetzelfde geslacht. lotoRai: ruim 75.000 bezoekers iterdam De jaarlijkse MotoRai in Amsterdam heeft dit jaar 3 75.000 bezoekers getrokken. Dat zijn er bijna vijfduizend Ier dan vorig jaar, zo heeft de organisatie gisteren na afloop Ihet evenement laten weten. De bezoekers van de tweewie- neurs hadden behalve voor blinkende nieuwe modellen, ook Ivoor het goede doel. De voormalig wereldkampioen in de Jcc wegraces Randy Mamola nam gisteren 40.000 gulden aan ■en in ontvangst namens de organisatie Riders for Health. rrestaties na vuurwerkexplosies fSENTwee mannen van 25 en 18 jaar uit respectievelijk Arn- i en Huissen zijn dit weekeinde aangehouden, omdat zij in woonplaatsen diverse harde explosies veroorzaakten met eheten verboden lawinevuurwerk. De mannen bekenden bij politie dat zij tien vuurpijlen in België hadden gekocht. De itie kreeg tientallen telefoontjes uit Huissen en Arnhem van nsen die luide explosies hoorden. Uit onderzoek bleek dat op ichillende plekken schade was ontstaan. 'andelaars vinden lijk -waard Wandelaars hebben gisteren aan de oever van de li in Dodewaard een lugubere vondst gedaan. Onder aan de Ibandijk ontdekten zij het ontzielde lichaam van een vrouw, politie onderzoekt hoe de vrouw aan haar einde is gekomen. ronkaard ramt vrouw en paard haag» Een 37-jarigeHaagse politieagent en haar paard zijn ïrdagavond gewond geraakt toen ze werden aangereden door i dronken automobilist. De 57-jarige chauffeur reed daarna ir maar is later gearresteerd. Het paard sloeg door de aanrij- Ig over de motorkap van de auto en raakte gewond aan een :n. De politievrouw werd van haar viervoeter geslingerd en kte gewond aan beide handen. Een politieman te paard die ist de slachtoffers reed, bleef ongedeerd. Tegen de man is ices-verbaal opgemaakt. nbliek molesteert politie Schagen jn 'agen Twee politiemensen zijn zaterdagmorgen in Schagen a ar tien omstanders gemolesteerd toen ze hulp wilden verle- je i aan een bewusteloos geraakte vrouw. De twee agenten .t! kten licht gewond en moesten zich onder doktersbehande- le{ g stellen. De twee zijn tegen de grond geslagen en>er werden e v geefse pogingen gedaan een dienstpistool afhandig te maken. |ra van de twee agenten wist te ontvluchten en assistentie in te 'pen. Vier surveillancewagens met bemanning en enkel agen- in burger kregen vervolgens de vechtpartij onder controle. overgrote deel van de omstanders was dronken. lieland tegen stroom asielzoekers hand De bevolking van Vlieland maakt bezwaar tegen het ge aantal van honderd asielzoekers dat naar het eiland komt. een bevolking van achthonderd is dat veel te veel. Ook het neentebestuur is niet blij. Op Vlieland wonen maar achthon- rd mensen. De asielzoekers moeten komen in een leegstaand partementencomplex. „Wij hebben niet de voorzieningen om ens structureel zoveel mensen op te vangen. Denk maar aan derwijs of gezondheidszorg. Bovendien zijn er op het eiland inig vrijwilligers te vinden. Iedereen doet al van alles", zegt thouder Westers, maar hij vreest dat er weinig argumenten de eilanders zijn. 'lan op Filipijnen vermoord t nilla Een 57-jarige Nederlander is vannacht in zijn woning de Filipijnse hoofdstad Manilla vermoord. Volgens de politie osephus Cornelius Mutsaers, van beroep deviezenhandelaar, •rgestoken door dieven die een onbekende hoeveelheid Ame- aanse dollars en Filipijnse pesos hebben meegenomen. Vol- ïs een politiechef waren op de handen van het slachtoffer ser ekwonden zichtbaar. Dat zou erop wijzen dat hij zich tegen overvallers heeft verweerd. Mutsaers, afkomstig uit Amster- :ee m, was getrouwd met een Filipijnse vrouw. Een dienstbode ?n ad zijn lichaam kort na middernacht. Braziliaanse perssinaasappelen, net 2.5 kilo Tomaten, 500 gram Slavinken, 100 gram A79 1.09 kilo J45CT 01 Witte-, tarwe bolletjes of witte puntjes, zak 5 stuks J.JET Klinkhamer Ontbijtkoek, diverse soorten, o.a. rozijnenkoek, 475 gram Nü Sprite regular of light,JL99 1.59 Fanta Orange, regular of light, fles 1.5 liter .249" Smiths Superchips, naturel, paprika, Mexicano of Bolognese, zak 300 gram Nu Chocolade Mini's, Kit Kat, Smartles, Bros, Rolo, Nuts, of Lion, 2 zakken Nü Carbonell Spaanse olijfolie of olijfolie extra vierge, fles JA49" Proefpak Wasmiddel, diverse merken, o.a. Dobbelman compact, pak ca. 1 kilo of 01 Wasmiddelen, 2 pakjes samen CflGoudse oude kaas 48+, 1 r\ OlM kilo J79Tiz.yu I erde Pers Diensten Borst staat alleen met drank- en tabaksverbod voor jeugd D66-minister Borst van volksgezondheid staat binnen haar partij alleen met het (kabinets)standpunt dat de ver koop van drank en tabak aan jongeren onder de 18 jaar verboden moet worden. Het D66-congres nam zaterdag in Emmen een motie aan waarin het idee verworpen wordt omdat het in de praktijk niet te controleren valt, een standpunt dat de Kamerfractie deelt. emmen gpd-anp Borst maakte zaterdag bij haar debuut als beoogd lijsttrekker en opvolger van Van Mierlo dui delijk dat ze het streven naar drie procent economische groei in het D66-verkiezingsprogram ma steunt. „Hans Wijers is daar de promotor van. Zet u mij daar maar bij." Voorzitter Van Hui ten van de programcommissie stapte onlangs op omdat hij zich niet kon verenigen met die doelstelling. De groei mag vol gens Borst echter niet ten koste gaan van het milieu. Dit kabinet heeft bewezen dat dat mogelijk is, aldus Borst. Partijleider Van Mierlo weersprak dat optimis me echter voor de radio zater dag dat optimisme, De poging om economische groei en milieubescherming te vereni gen, leidt volgens hem altijd tot een compromis 'en dat is altijd een tegenvallertje.' Borst stelde verder dat alleen een sterk D66 meedoet aan een tweede paars kabinet, omdat de kleinste rege ringspartij anders te weinig in vloed overhoudt. Hoeveel zetels daarvoor minimaal nodig zijn, wil Borst niet zeggen. In de pei lingen verliest D66 op dit mo ment zeven van de 24 Kamerze tels. Van Mierlo zei zaterdag dat PvdA en WD niet samen in één kabinet kunnen zitten zonder D66. Zijn partij is 'meer dan ooit nodig' om de sociaal-de mocraten en liberalen bij elkaar te houden. Borst wees daarbij in Emmen op de schermutselin gen tussen de paarse partners PvdA en WD over hun verkie zingsprogramma's, terwijl ze in het kabinet goed samenwerken. „Ik geef toe: bekvechten kun nen ze wel beter zonder ons." Het CDA-program richt zich volgens Borst te veel op het ge zin. „Ik geloof niet dat alle soci ale problemen daardoor opge lost worden. Die tijd is voorbij." D66-voorzitter Kok hoopt dat de komende kabinetsperiode in enkele steden een proef gehou den kan worden met gekozen burgemeesters. De PvdA is daar inmiddels ook voor. Omdat de gekozen minister-president de PvdA te ver gaat, is de D66- voorzitter op dat punt minder optimistisch. Gezien de grote populariteit van premier Kok - veel groter dan die van zijn PvdA - zou de gekozen minis ter-president er echter wel moeten komen, aldus de D66- voorzitter. ruswuk. anp Vrouwen die zijn geboren uit een 40-plusmoeder, hebben drie keer zo vaak menstrua tie- en vruchtbaarheidspro blemen als anderen. Dat komt mogelijk doordat de ei cellen van oudere moeders 'overrijp' zijn en onvolmaak theden in zich dragen die kunnen leiden tot problemen bij hun dochters. Dit zegt de Nijmeegse epi demioloog Luc Smits in The Sunday Times. Smits baseert zich op onderzoek onder ne genhonderd bezoeksters van vruchtbaarheidsklinieken. Volgens hem is dit de eerste studie die laat zien dat de leeftijd van de moeder be langrijker is voor de vrucht baarheid van de dochter dan factoren als roken, beweging, onderwijs en opvoeding. De uitkomst laat zien dat de mo derne trend van uitstel van het moederschap tot na het opbouwen van een carrière vruchtbaarheidsproblemen kan veroorzaken in toekom stige generaties, aldus The Sunday Times. De bevindingen bij vrou wen ondersteunen de uit komsten van een onderzoek van de Universiteit van Shef field onder mannen, waaruit geconcludeerd wordt dat mannen die geboren werden toen hun moeder rond de veertig was, vaker sperma van mindere kwaliteit hebben. nieuwegein* Duikers van de stichting 'Duik Holland Schoon' hebben gisteren opnieuw geprobeerd de aandacht te vestigen op de mogelijk ernstige vervuiling van de Nedereindse Plas tussen Nieuwegein en IJsselstein. Wat er precies in de plas ligt, is niet bekend. De politie probeerde er van alles aan te doen om de duikers ervan te weerhouden het water in te gaan. FOTO ANP AKKE VAN ECK bilthoven gpd In Nederland sterven relatief veel mensen aan longkanker. Hoewel de helft van de Neder landers sterft aan hart- en vaat ziekten is, steekt het percentage van 6 procent sterfte aan long kanker slecht af ten opzichte van Groot-Brittannië, Dene marken en Zweden. Alleen in België, de Russische Federatie, Tsjechië en Hongarije sterven meer mensen aan longkanker. Dat blijkt uit de vandaag ge presenteerde 'atlas van sterfte in Europa' van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu. In de atlas wordt letter lijk aan de hand van kaarten van Europa aangegeven hoe de sterftecijfers in de verschillende landen dalen of juist stijgen. „Aan de hand van andere on derzoeken weten we dat long kanker voornamelijk wordt ver oorzaakt door roken", zegt sa menstelster Doornbos van de atlas. „Mannen zijn hun rook- patroon wel aan het verande ren. Vrouwen lopen op dat punt tien tot vijftien jaar achter." An dere bevindingen van Doornbos en haar collega Bloemberg is dat de gezondheid van mensen in West- en Oost-Europa dra matisch verschilt en dat de ver schillen tussen Noord- en Zuid- Europa steeds meer afnemen. De atlas maakt duidelijk dat vijf maal zoveel Oost-Europeanen overlijden aan een hartaanval dan West-Europeanen. Oorza ken durft Bloemberg niet te noemen, maar ze wijst wel op het extreme alcoholgebruik on der Russische mannen. „Je ziet ook duidelijk dat het aantal mensen boven de 65 jaar in Oost-Europa veel en veel lager is dan bij ons. De levensver wachting van mannen in Rus land daalt spectaculair. In Ne derland en in de rest van het Westen stijgt de levensverwach ting nog steeds. De kloof tussen oost en west wordt alleen maar groter." De culturele uitwisseling tus sen mensen uit verschillende landen is volgens Bloemberg de oorzaak van het afnemende verschil tussen Noord- en Zuid- Europa. „Twintig jaar geleden werden hier nog niet zoveel pizza's en pasta's gegeten", noemt hij als voorbeeld. En do delijke verkeersongelukken, die veelal te maken hebben met al coholgebruik, komen meer voor in landen als Frankrijk en Por tugal dan in Nederland. groningen/antwerpen rob zulstra Terwijl het recherchebijstandsteam honderden tips natrok over de mogelijke verblijfplaats van Stefan Kröger en Johannes van Tamelen, stapte één van hen. de gevreesde crimineel Kröger, vrijdagavond omstreeks tien uur het café Jose phine aan de Mechelse Steenweg in Mortsel binnen, een voorstadje ten zuiden van Antwer pen. Niemand kende hem. maar Kröger liet aan ieder die het maar horen wilde, weten dat hij uit Nederland kwam en een avondje op stap was. De Duitser was in opperbeste stemming: Hij knoopte met iedereen gesprekjes aan en gaf royaal rondjes weg. Zelf dronk hij Malibu met cola. Toen Kröger na ruim anderhalf uur het café met een taxi verliet, constateerden de achterge bleven gasten dat er iets niet helemaal pluis was met de 'Hollandse' bezoeker. Raar ook vonden de stamgasten van het café ook dat de 'Hollander' grote geldbedragen had getoond: 30.000 Belgische frank, omgerekend zo'n zes tienhonderd gulden. Nadat Kröger het café had verlaten, kwam er opnieuw niet alledaags bezoek. Ditmaal waren het politiemensen van de Bijzonderde Opspo- rings Brigade (BOB) van de Belgische Rijks wacht. Zij toonden foto's van Kröger en Van Tamelen. De bezoekers herkenden de Duitse Kröger als 'die zotte Hollander'. Een paar uur later dook Kröger opnieuw op, nu in het gezelschap van Johannes van Tamelen. Het tweetal ging het café Manger binnen dat tegenover het café ligt dat Kröger eerder die avond alleen had bezocht. Weer knoopte Krö ger gesprekjes aan met bezoekers en opnieuw werd uitbundig getracteerd. Van Tamelen was, zo zeggen getuigen, wat afwezig. Zij vermoed den dat hij onder invloed was van drugs. Zeer waarschijnlijk is dat op dat moment het speciale arrestatieteam Dyane zich gereed maakte voor de aanhouding. Tegen vijf uur in de ochtend kreeg de caféhouder een telefoontje van de politie. Hem werd duidelijk gemaakt dat de twee vreemde bezoekers in zijn zaak twee gevaarlijke criminelen waren. De kroegbaas werd verzocht een aanvang te willen maken met de sluiting. Een uurtje later, rond zes uur, verlieten Kröger en Van Tamelen de zaak. Di rect daarop, op de hoek van de Leopold Lei en de Mechelse Steenweg, ging het arrestatieteam over tot actie. Bij de arrestatie viel een aantal schoten, maar niemand raakte gewond. Niet bekend is wie die schoten afvuurde. Kröger was in het bezit van een vuurwapen met afgezaagde kolf en loop. Van Tamelen was bewapend met een alarm pistool. Van Tamelen had ongeveer 30.000 Bel gische frank op zak, een soortgelijk bedrag waarmee Kröger eerder die avond had gewap perd in het eerste café dat hij had bezocht. For meel heet het dat Kröger en Van Tamelen zijn opgepakt op verdenking van bendevorming. Justitie in België onderzoekt of het tweetal zich ook in dit land schuldig heeft gemaakt aan strafbare feiten. Waar Stefan Kröger en Van Tamelen na hun ontsnapping, op woensdag 15 oktober, precies zijn geweest, is niet bekendgemaakt. Tweetal ook verdacht van overval in België rijswijk anp Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 november as Het is nog onduidelijk wanneer de ontsnapte criminelen Kröger en Van Tamelen aan Nederland worden uitgeleverd. De twee worden namelijk ook verdacht van een gewelddadige roofover val op een dierenwinkel in Bel gië waarbij een 21 -jarige cassiè- re zwaargewond raakte. De kans is groot dat ze hun straf dan ook daar moeten uitzitten, zo heeft de Arnhemse officier van justitie mr. P. Frielink giste ren gezegd. De twee werden zaterdagoch tend gearresteerd op straat voor een café in Antwerpen. De Bel gische politie kwam het voort vluchtige duo vrijdagmiddag al op het spoor. Kröger en Van Ta melen werden urenlang geob serveerd door de Bijzondere Opsporings Brigade (BOB) van de Rijkswacht. Ruim twee uur na de aanhouding, hebben de Belgische autoriteiten justitie in Nederland ingelicht. Daarbij vielen enkele schoten waarbij niemand gewond raakte. Kröger en Van Tamelen ont snapten woensdagavond 15 ok tober uit de Van Mesdagkliniek in Groningen. De Arnhemse justitie raakte in rep en roer en mensen werden speciaal bevei ligd, omdat met name Kröger bekendstaat als uiterst geweld dadig. Hij werd in mei 1990 ver oordeeld tot vijftien jaar celstraf zonder tbs omdat hij de Neder landse landmachtkolonel Van der Kieft uit Apeldoorn had ge gijzeld. Die gijzeling eindigde dramatisch. Het Nederlandse arrestatieteam schoot bij de aanhouding van Kröger de kolo nel dood. Minister Sorgdrager van justi tie ligt sinds de ontsnapping on der vuur omdat de vraag is of een crimineel van een dergelijk zwaar kaliber van de extra be veiligde inrichting (EBI) in Vught had mogen worden over geplaatst naar een tbs-kliniek met veel lichter regime. De Ka mer debatteert daar volgende week over. Officier van justitie mr. A. Be- zier keerde gisteren opgelucht weer naar huis terug. Hij was samen met zijn collega, advo caat-generaal P. Cremers van het gerechtshof, belangrijkste doelwit van Kröger. Een andere 28-jarige tbs'er die vorige week in het Paleis van Justitie in Den Haag aan zijn bewaker ont snapte, is ook aangehouden. Hij werd zaterdag op heterdaad be trapt bij een winkeldiefstal om dat zijn geld op was. Ilij zat in Groningen vast voor diefstal en bedreiging met geweld. De man zit inmiddels weer in de Van Mesdagkliniek. 'Lager loon bij weigering scholing' amsterdam anp Als een werknemer geen scho ling wil volgen, kan hij worden gestraft met een salarisverla ging. Met die stelling zijn twee van de vijf Nederlandse werken den het eens. zo blijkt uit een onderzoek van FNV Magazine. Eén op de vijf vindt dat dan zelfs ontslag mogelijk moet zijn. De bereidheid om de vaste baan op te geven om in een be tere functie terecht te komen, is gering. Niet meer dan 18 pro cent van de Nederlandse werk nemers wil zo ver gaan. Eén derde weigert, 46 procent wil onder strikte voorwaarden zijn zekerheid inruilen voor een be ter perspectief. Ouderen zijn het voorzichtigst. Bijna driekwart van de onder vraagden denkt dat scholing zal helpen bij het vinden van een nieuwe baan. Een kleinere groep, 59,5 procent, ziet scho ling als een middel om de hui dige baan te behouden. Als het op betalen aankomt, vindt 63 procent dat werkgever en werknemer de kosten van cursussen met elkaar moeten betalen. Bijna één derde wil niets bijdragen, 3 procent meent juist dat de werknemer zelf moet investeren. E-mailtje kan voortaan gewoon in de brievenbus den haag anp PTT Post werkt aan een nieuwe vorm van dienstverlening, die de bezitters van een personal computer de mogelijkheid biedt elektronische berichten (e- mails) te versturen. De e-mail- tjes worden net zoals een ou derwetse brief door de postbode besteld. De nieuwe dienstverlening valt voorlopig onder telepost. Sinds '94 bestaat al de mogelijk heid om via dit systeem faxen als brief te laten bezorgen en sinds vorig jaar mededelingen via internet. Daar komt vanaf begin volgend jaar e-mail bij. PTT Post heeft een centrum opgezet in Leidschendam. Dat gebeurt onder de paraplu van de bestaande Print Mail-afde ling, die nu al bedrijfsmatig electronische opdrachten om zet in fysieke post. Dit centrum verzorgt ondermeer de volledi ge salarisadministratie van PTT Post. De nieuwe diensten wor den aangeboden via het Inter net. Met name in Zweden en Denemarken loopt het systeem volgens een woordvoerder van de PTT 'als een tierelier'. Files na einde herfstvakantie DRIEBERGEN ANP De eerste werkdag na de herfstvakantie was het direct raak op de Nederlandse we gen. In de ochtendspits ston den tientallen files met een totale lengte van 350 kilome ter. „Uitzonderlijk veel, zelfs voor een maandagochtend", aldus de landelijke verkeers politie in Driebergen. De opstoppingen werden mede veroorzaakt door enke le ongevallen. Op de A2 (Den Bosch-Amsterdam) ontstond een rij van 35 kilometer doordat bij Maarssen een vrachtwagen met zand was gekanteld. Ook op de Al5 (Gorinchem-Europoort) was het een chaos. Doordat er bij een ongeval olie op het weg dek was gekomen, moesten twee rijbanen worden afge sloten. Daardoor ontstond een file van twintig kilomc- Leg aardappelschijfjes in een ovenschaal en doe daar wat stukjes augurk over. Bedek alles met Aardappel Anders Ham-Kaas en bereid volgens instructies op de pot. Serveren met zuurkool en rookworst. Is dat even lekker anders!.Nieuwsgierig naar de volgende tip1 Kijk volgende week maandag.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3