Zalm wacht grote schoonmaak Woningcorporaties koesteren hun nieuwe zelfstandigheid Feiten &Meningen Leemhuis Van Loon hangt aan zijden draad Taai-acrobatie voor 'tweederangs Europa' Parkeerleed MAANDAG 27 OKTOBER 1997 John Fentener van Vlissingen, één van de rijkste mensen in Nederland, moet flink zijn ge schrokken, toen hij afgelopen vrijdagavond laat hoorde van de inval op de beurs bij Leemhuis Van Loon. Sinds eind septem ber is het commissionairshuis voor 30 procent zijn eigendom en hij had grootste plannen. Naar verluidt wilde hij het ver mogensbeheer van Leemhuis Van Loon combineren met fondsen van zijn eigen Noro- beleggingsorganisatie. Van die plannen zal niet veel te recht komen. Mogelijk is Leem huis Van Loon zo zwaar be smet geraakt dat het ondanks de direct aangekondigde mana- gementwisseling is afgelopen met de business. Beursfraudes liggen heel gevoelig bij klanten, vooral bij grote institutionele beleggers. Dat werd al heel duidelijk in de cember 1993 naar aanleiding van een fraudezaak rond een toenmalige medewerker van het commissionairshuis, daarvóór werkzaam bij de NMB Bank. Onmiddellijk toen die affaire in de publiciteit kwam, zegden vier institutionele beleggers hun relatie met Leemhuis Van Loon tijdelijk op. In die zaak werden in totaal twaalf mensen door de interne accountants dienst van de NMB ervan be schuldigd zich persoonlijk te hebben verrijkt door het rom melen met dagorders in de ef fectenhandel. Dat is ook één van de vergrijpen waaraan ook de huidige hoofdverdachte en zijn twee medewerkers zich mogelijk schuldig hebben ge maakt. De truc is eenvoudig. Al naar gelang de koersontwikkeling werden effecten voor eigen re kening danwel op naam van de bank verhandeld. In jargon heet dat frontrunning Je lift bij het kopen van aandelen gewoon mee met een grote instelling die via jouw huis een order in brengt. Loopt de koers van ver volgens op, dan reserveer je een portie van de aandelen voor je zelf, dalen de koersen dan zet je alles gewoon op naam van de instelling. Via die weg zijn in de afgelopen decennnia waar schijnlijk vermogens verdiend op de Amsterdamse beurs, al dus directeur De Jong van Van Meer James Capel (VMJC). Zijn bank kreeg afgelopen vrijdag avond overigens ook bezoek van Justitie. Het schuiven met het eigendom van de aandelen gebeurt door valse data in te vullen order briefje. Dat is verboden. Daar om hoort ook op elk kantoor en ook in de werkruimtes op de beurs een klok te staan, waar mee je je orderbriefje bij ont vangst afstempelt. ,,In de prak tijk meen ik te weten dat niet al le partijen zich aan die regel van timestamping houden", zegt De Jong voorzichtig. Van Leemhuis Van Loon be heert vermogens, verricht effec- tenresearch en belegt voor insti tutionele beleggers. Het huis is pas in 1989 opgericht door Leemhuis en Van Loon. Het telt 27 werknemers en was over de eerste helft van dit jaar goed voor een winst van meer dan 3 miljoen gulden. Vorige maand stapten twee van de vier direc teur-eigenaren op, onder wie Van Loon. Het grootste deel van hun stukken gingen naar Fente ner van Vlissingen. Leemhuis Van Loon was be gin 1993 bijna overgenomen door VMJC onder leiding van de hoofdverdachte, een paar dagen voor 's mans ontslag bij VMJC. Maar de overnameplannen werden door de Londense moe der HSBC van VMJC op het al lerlaatst afgeblazen, leemhuis Van Loon was naar de Lon dense maatstaven niet betrouw baar genoeg. Naar Leemhuis Van Loon zijn volgens ingewijden ook de be ruchte ESC-rekeningen overge heveld. Dat waren rekeningen met schuilnamen onder de hoe de van de Zwitserse vermogens beheerder ESC, met statutaire vestiging op de Antillen. Naar verluidt zit hier veel zwart en crimineel geld achter. ESC is ook aandeelhouder in Leem huis Van Loon geweest. In 1992 moest de huidige hoofd verdachte die rekeningen van het Londense HSBC afstoten. „The water is poisoned" (het water is vergiftigd, red.), was de enige uitleg die de toenmalige VM JC-directeur kreeg. amsterdam hans verbraeken Amsterdamse Effectenbeurs kan toezicht zelf niet waar maken „Wij zijn het zat om als twee derangs Europeanen behandeld te worden", fulmineerde de Bulgaarse premier Videnov eer der dit jaar nadat de Europese Unie zijn smeekbede om extra hulp resoluut had afgewezen. Precies dat gevoel trachtten de vijftien Europese ministers van buitenlandse zaken afgelopen weekeinde in Luxemburg weg te masseren. Maar behalve een indrukwekkend staaltje taai acrobatie, kwam er niets op ta fel. Welke minister de toverformule 'passief onderhandelen had be dacht, was niet meer te achter halen. „Een geweldige vondst", zei een van de aanwezige diplo maten, „het geeft kandidaat- toetreders het gevoel dat ze meedoen, terwijl je toch niet echt met ze praat". Er waren meer zalvende woorden. „Euro pa is één grote familie, waarbij niemand mag worden buiten gesloten", zei bijvoorbeeld de Luxemburgse voorzitter Poos. Sinds de Europese Commissie in juli dit jaar zijn lijstje met 'eerste toetreders' tot de Eu ropese Unie bekend maakte, heerst er tweespalt in de grote Europese familie. Tussen de uit verkorenen Polen, Hongarije, Tsjechië, Estland, Slovenië en Cyprus enerzijds en de vijf ach terblijvers Letland, Litouwen, Roemenië, Bulgarije en Slowa kije anderzijds werd onbedoeld een wig gedreven. „De landen in de tweede groep voelen zich vernederd en buitengesloten", signaleerde de Deen Petersen. De Europese staats- en rege ringsleiders moeten medio de cember besluiten over de te vol gen 'strategie' bij de oostwaart- se uitbreiding van Europa. Een voudig zal dat niet worden, om dat de vijftien het met elkaar vooralsnog oneens zijn over de te volgen koers. Zweden, Dene marken, Griekenland en Por tugal zien de uitbreiding liefst als een regatta, een zeilrace waarbij iedereen tegelijk start en de snelste schepen het eerst de finish bereiken. De overige lidstaten willen een race met een 'kopgroep': de zes landen die het verst zijn in hun ontwik keling mogen dan als eerste over hun toetreding onderhan delen. Ook zijn de vijftien verdeeld over het idee een 'permanente Europese conferentie' te organi seren: een nieuwe praatclub die iedereen het gevoel moet geven erbij te horen. Groot-Brittannië zou zo'n mega-conferentie van regeringsleiders en staatshoof den al in februari in Londen willen houden. Een extra probleem vormt Tur kije, dat al dertig jaar geleden een aanvraag deed tot de EU toe te mogen treden, maar sindsdien met wisselende tact aan het lijntje wordt gehouden. In juni vorig jaar riep de toen malige Turkse premier (giller nog verrukt dat haar land als 'volwaardig kandidaat' was er kend omdat zij in Amsterdam een top met de overige elf gega digden mocht bijwónen. Maar in Luxemburg drong de Duitse minister Kinkel er gisteren weer op aan Turkije een 'aparte be handeling' te geven. „Voor Tur kije is de afstand tot Europa nog te groot", zei hij. Over één principe waren de mi nisters van buitenlandse zaken het wel eens. Welke methode ook gevolgd wordt: in eerste in stantie mogen niet meer dan vijf landen de eindstreep passe ren. Dat heeft alles te maken met het verdrag van Amster dam, dat werd geschreven om Europa op de uitbreiding voor te bereiden. Bij meer dan twin tig lidstaten moet de hele Eu ropese besluitvorming op de schop worden genomen, zo werd in Amsterdam afgespro ken. En voor dat karwei is nog niemand klaar. Maar dat mag de premier van Bulgarije en zijn 'tweederangs' collega's niet on der de neus worden gewreven. mondorf paul koopman en marc peeperkorn 'Wij weten heel goed wat de samenleving van ons verwacht' De politiek kan blijkbaar nog maar moeilijk wennen aan het feit dat de woningcorporaties zelfstandige be drijven zijn geworden. Afgelopen week, tijdens de behandeling van de begroting van het ministerie van VROM in de Tweede Kamer, werd zoals te doen gebruikelijk, tegen de woningcorporaties aangeschopt. Dit keer kwam de PvdA met een wets voorstel tegen te grote huurverhogin gen. Directeur Van Leeuwen van de NCIV, een koepelorganisatie van woningcor poraties, is de kritiek behoorlijk beu. „De effectiviteit van de volkshuisves ting is groter dan ooit. Ik begrijp de kritiek op ons niet." Tijdens het vorige kabinet werd al be sloten de banden tussen woningcor poraties en overheid door te snijden. De overheid stopte met het geven van subsidie voor de bouw en het onder houd van woningen. In ruil daarvoor hoefden corporaties de leningen aan de overheid niet meer terug te beta len. Ook het beleid wordt niet meer in Den Haag bepaald. „We zijn zelfstan dig opererende bedrijven geworden en niet de uitvoerders van het over heidsbeleid. Daar heeft de politiek blijkbaar nog wel eens moeite mee", aldus Van Leeuwen. „Dat er zorgen zijn of wij wel vol doende betaalbare huizen hebben is legitiem. Die zorg kunnen wij echter wegnemen", aldus Van Leeuwen. „We hebben aan het begin van vorige week ons Nationaal Plan Volkshuisvesting (NPV) gepresenteerd. In dat plan kon digen de corporaties aan dat ze tot het jaar 2001 voor veertig miljard gulden te investeren in nieuwe woningen en verbetering van bestaande woningen. Daarmee hebben we toch duidelijk aangegeven wat de samenleving van ons mag verwachten." Van Leeuwen geeft toe dat het NPV bewust vlak voor de behandeling van de begroting in de publiciteit is ge bracht. „Onze leden zijn niet hele maal gerust op de bedoelingen van de politiek. Vandaar dat we voorafheb ben laten zien wat ze van ons mogen verwachten. Ik had eerlijk gezegd wel wat meer reacties vanuit de politiek op ons plan verwacht." Uit de hoek van de politiek kwam slechts kritiek op de corporaties. Vol gens PvdA-Kamerlid Duyvestein ma ken de corporaties misbruik van de huurharmonisatie. Dat betekent dat de huurprijs van de woning wordt verhoogd tot een marktconforme prijs. Dat gebeurt als de woning leeg komt. Vooral de betere woningen in populaire wijken kunnen zo fors duurder worden. Duyvestein verwijt de corporaties dat ze op deze manier de woningen onbetaalbaar maakt voor de laagste inkomens. Eerder al kregen de corporaties het verwijt huurders in te dure huurhui zen te zetten. Dat was mogelijk omdat de huursubsidie werd verhoogd. Op die manier konden mensen met een te laag inkomen toch in te dure hui zen zitten. Een verkapte vorm van subsidiëring vond de politiek dat. Van Leeuwen kan zich flink boos ma ken om deze beschuldigingen. „Die te dure huurhuizen is onzin. Het betreft hier huizen op Vinex-locaties (nieuwe woonwijken aan de rand van de ste den, red.). Dat zijn gewoon dure loca ties om te bouwen. Pas bij een huur van 1100 gulden per maand is het kostendekkend. Wij vragen 800 gul den voor zo'n woning. Hoe kun je dan zeggen dat we te duur verhuren?" Voor de huurharmonisatie geldt een ander verhaal. „Dat zijn de goede en grotere woningen die wij niet tot de kernvoorraad betaalbare huurwonin gen rekenen. In dat segment mag de markt zijn werk doen. Als zo'n woning leegkomt kunnen wij de huur verho gen en die woning zodoende voor een andere doelgroep bestemmen. Daar verdienen we geld mee dat we gebrui ken om onze sociale huur betaalbaar te houden." Van Leeuwen wijst erop dat woning corporaties niet alleen huizen voor sociale minima beheren. „Wij zijn geen verlengstuk van de sociale dienst. Alle woonconsumenten zijn in principe onze klanten, dus we willen ook de mensen die een dure huurwo ning zoeken kunnen bedienen." De zelfstandigheid is de corporaties goed bevallen. En niet alleen de cor poraties, ook de huurders zijn beter af vindt Van Leeuwen. „De huurverho gingen zijn elk jaar minder geworden, sinds we zelfstandig opereren. In de tijd dat de politiek nog bepaalde hoe veel de huren jaarlijks moesten stijgen zaten we met huurverhogingen van zes procent. Nu zitten we op drie tot 3,5 procent voor de komende vier jaar. En van die verhogingen betalen we ons investeringsplan van veertig miljard gulden. Dat soort investerin gen was vroeger ondenkbaar, want dat had het rijk nooit willen betalen. Er zit nu dynamiek in de volkshuis vesting." Er kan nog meer dynamiek in de volkshuisvesting komen, denken de corporaties. Ze willen op nog grotere afstand van de overheid komen. „Hoe meer zelfstandigheid we krijgen, hoe meer regeltjes we van Den Haag op gelegd krijgen", aldus Van Leeuwen. Een grotere afstand is voorlopig ech ter nog niet aan de orde. Pas in 2001 wordt het huidige beleid geëvalueerd. Dan worden er tussen de corporaties en de politiek afspraken gemaakt over verdergaande zelfstandigheid. „Dan willen we laten zien dat we een vol wassen bedrijfstak zijn die aan de streep tussen markt en maatschappe lijk middenveld staat. We verliezen onze sociale taak echt niet uit het oog. Daarover maken we nu al goede af spraken met de gemeenten." den haag peet vogels Wachtlijsten voor een par- keervergunning, hoge parkeerta rieven, steeds minder parkeer plaatsen of de klem. Het autoluwe beleid in de Amsterdamse binnenstad stijgt de gemiddelde automobilist steeds meer als water naar de lippen. En het parkeerprobleem waaiert uit. Het begon met be taald parkeren in de binnen stad. Daarop steeg de parkeer druk in omliggende buurten. Toen ook daar betaald parkeren werd ingevoerd, zocht de auto mobilist een gratis plekje nog verder van het centrum. Door dit repeterend effect moet de automobilist tegenwoordig niet zelden ook al aan de rand van de stad zijn munten in de meter werpen. Om de verwarring nog groter te maken voert elk stadsdeel zijn eigen parkeerbeleid, met ei gen regels, automaten en par keertijden. De dienst Parkeerbe heer spint garen bij alle par keerleed. Jaarlijks toucheert die zo'n dertig miljoen gulden winst aan het innen van par- keergelden. Het moet nu maar eens afge lopen zijn, vindt een tiental ac tie- en belangengroepen tegen het huidige parkeerbeleid. On langs hebben zij zich verenigd in DAP, De Amsterdamse Par- keerbelangengroep. Zij die met DAP durven meedenken, zijn gebombardeerd tot de Dappe ren. De belangengroep is bezorgd over het feit dat steeds meer middenstanders en bewoners de stad de rug toe keren vanwe ge het parkeerbeleid. „Tot nu toe hielden allerlei kleine actie groepjes zich bezig met het par keerbeleid. Door de krachten te bundelen sta je steviger in de schoenen", aldus woordvoerder Tom de Bruin. „Winkels en bedrijven zijn onbereikbaar. Bewoners ver eenzamen omdat ze geen be zoek meer krijgen door die hoge parkeertarieven. Steeds meer parkeerplaatsen op straat ver dwijnen en de bouw van beloof de parkeergarages blijft uit." De wachtlijst voor een par- keervergunning in de Amster damse binnenstad is inmiddels opgelopen tot ruim 3.500 aan vragen. De wachttijd bedraagt vele jaren. „We durven tegen woordig al niet eens mi aantal jaar in te schatten' een woordvoerster van P beheer. „En je kunt ook n[< gelimiteerd vergunninge verstrekken. Dan blijft e n plek meer over voor ni d gunninghouders. Het bezit van een autolei leen nog voor de zeera; weggelegd. Afgelopen werden aan de Prinsei e recordbedragen neergete o een plekje in de parkeeir van een nog te bouwen n tementencomplex. Voo parkeerplaats werd daar blikken of blozen 135.01" den neergeteld. Ze vlog als zoete broodjes. Mo» nen als je een dikke i miljoen voor een apparte kunt missen. Minder gefortuneerd» aangewezen op de s» parkeergarages of een du keerplaats op straat. Het rief daar bedraagt 4,751 een dagkaart 25 piek. 0 betaal je 12,50 gulden vo dag parkeren, inclusief tl tours voor de metro. Eel busje pendelt tussen me tion Bijlmer en het transfi Dit aantrekkelijke alt» loopt echter voor geen Het transferium staat deels leeg. Veel automol parkeren liever bij het ev der gelegen metro Strandvliet. Daar kun je parkeren en je hoeft nie zo'n enge parkeergarage. Tegen al dit parkeerlei DAP nu een krachtige vu fen. Voorlopig nog rustig vorm van brieven aan I meentebestuur. En als d helpt, desnoods harde blokkades van belangrijl keersknooppunten of hl leggen van Parkeerbeheei De Autolozen doen i hetzelfde voor het omg» belang. Deze actiegroep genbeweging van het au bilisme kan alle park» niet erg genoeg zijn. M lijks organiseren de Aut een 'vrolijke fietstocht stinkend Amsterdam' en het verkeer voor enige tij Ze houden niet van autoi parkeergarages en tunnel van fietsenrekken. HelaJ j daaraan is een schreeuwt kort in de hoofdstad. thea van beek De Amsterdamse Effecten beurs geeft het nu zelf toe: zelf kan AEX Exchanges de jaarlijkse handel van ruim 3000 miljard gulden niet vrij houden van criminelen en fraudeurs. In een taai ge vecht met de ministers Zalm van financiën en Sorgdrager van justitie heeft de beurs al tijd geprobeerd zelf politie agent en waakhond te blij ven spelen, maar dat heeft weinig vruchten afgeworpen. De faillissementen van effec tenmakelaars Nusse Brink en Regio Effekt, aanwijzingen dat criminele elementen de beurs infiltreren en meldin gen van witwas-constructies illustreren dat. De beurs, niet te vrijwaren van fraude. foto anp Zalm had er al een tijdje genoeg van: tegen de zin in van de beurs maakte hij een rapport over Nusse Brink openbaar, waaruit onomstotelijk bleek dat de eigen waakhonden te zeer aan de leiband liepen. De stich ting Toezicht Effectenverkeer werd van zware bewapening en extra manschappen voorzien, ondanks verzet van de beurs. De wet Toezicht Effectenverkeer, nu bij de Tweede Kamer, is aanmerkelijk aange scherpt, ook al niet tot genoegen van Beursplein 5. Ook bij Justitie, de Economische Controledienst (ECD) en de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst (FIOD) kwamen meer mensen en betere opleidingen. „Het gaat om de reputatie van de Nederlandse beurs. Integriteit staat voorop. De gevestig de orde beschermt te zeer de eigen belangen", aldus Zalm, die de ko mende tijd nog meer fraudemeldin gen verwacht nu er scherper toezicht wordt gehouden. De inval op de effectenbeurs en het grootschalige opsporingsonderzoek zijn bij uitstek het bewijs van het veranderde denken over toezicht op de beurs. „Vormen van criminaliteit, die behoorlijk complex zijn en met groot raffinement worden bedreven, dat is dat heel wat anders", zei woordvoerder Hoedemakers dit weekeinde berustend, „of je een beurs bent, of een andere organisa tie, je bent een willoos instrument. Wij kunnen niet kunnen beschikken over de mogelijkheden en de be voegdheden van justitie en de FIOD om op een dergelijke zaak te stoten en vervolgens te kunnen navorsen. Men moet ook rekening houden met de complexiteit van deze zaak en de internationale vertakkingen. 'Morgen wordt alles beter' is de toon die tal van betrokkenen aanslaan, nu de beurs de werkvloer van zware jongens is geworden. Directeur Brouwer van de effectenbeurs pro beerde dit weekeinde zo veel moge lijk de schade te beperken. „Tuurlijk waren het vriendjes, ze hebben sa men een voetbalclub en zitten sa men op de toneelclub. Maar als het op de centen aankomt zijn ze eikaars kei- en keiharde concurrenten." Ook Brouwer legt inmiddels de taak van waakhond niet meer bij de beurs. „Er gaat onvoorstelbaar veel geld om, er is een ongehoord aantal be leggers. De beurs heeft niet de ver antwoordelijkheid en kan niet con troleren of mevrouw Jansen en me neer Johnson werkelijk mevrouw Jansen en mijnheer Johnson zijn." Met andere woorden: financiële en justitiële opsporingsdiensten kun nen nu met medewerking van de beurs de rotte appelen uit de mand halen. De stichting Toezicht Effec tenverkeer (STE) heeft inmiddels een groot aantal controletaken van het controlebureau van de beurs zelf overgenomen. Volgens plan moet de STE uitgroeien tot een zware bewakingsdienst, net zo onafhankelijk als De Nederland- sche Bank en met verregaande be voegdheden om de beurshandel op orde te houden. De nieuwe wet toe zicht effectenverkeer biedt de STE daartoe bijvoorbeeld mogelijkheden del werkzaam zijn. Betere i/vf met anc armslag verder vergroten. Een smetteloze beurs, dalen, dat is de inzet van Zalm. „Er komen nog meer in iedere beroepsgroep heb appels - maar daarna zal nei a- n omdat niemand het meej? durft", zei hij dit weekeinde v trouwen. Samen met Sorgdra;1 heeft hij inmiddels de za; hand. Van Leeuwen: niet gerust op de bedoelingen van de politiek. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2