3 Él Breukink strandt in Scheveningen R\ Wij laten ons niet in de luren eggen door de Klerk's-ploeg' Rugbyteam zit op het juiste spoor Sport Korfballers overklassen de Belgen M&mmm CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-5356463 Yves Kummer viert rentree met tn> RUGBY PIETER VAN DER VLIET MEDEWERKER Het Nederlands rugbyteam heeft in Amsterdam de eerste serieuze krachtmeting voor de WK-kwalificatie met grote cij fers gewonnen. In het natio naal rugbystadion in Amster dam werd Polen op simpele wijze met 49-7 verslagen. DIOK-speler Yves Kummer was voor het eerste sinds lange tijd weer van de partij. De Amster dammer vierde zijn rentree met een try. Bondscoach Geoff Old leun de na afloop van het gewonnen duel tevreden achterover, ter wijl Kummer de pers te woord stond. Oranje had tegen Polen laten zien dat de vele trai ningsuren niet voor niets wa ren geweest en dat stemde de Nieuw-Zeelander tevreden. Natuurlijk zijn er zaken die nog verbetering behoeven, maar volgens de in Noordwijk wo nende bondscoach zit zijn ploeg op het juiste spoor. „We hebben strijd geleverd en gevochten voor het balbezit en dat stemt me tevreden", al dus Old. „We zijn op de goede weg en zullen nu aan het ver beteren van het spel gaan wer ken. De videobeelden zullen we analyseren en dan zal blij ken of we het echt zo goed ge daan hebben. We moe ten bij voor beeld meer controle in de maul zien te krijgen en na tuurlijk blijven werken aan conditie en fit heid." Strijd was er in elk geval. Ne derland begon sterk met veel pressie en speelde op de helft van Polen. Een vlot uitgespeel de aanval gaf Gijs van der Pol (ARC) de ruimte om op snel heid de Poolse verdediging het nakijken te geven. Hans Kuyer (Dwingeloo) converteerde 7-0. Oranje speelde vol overgave en dat leverde voor het massale publiek mooi rugby op. Binnen een half uur stond Nederland op een 27-0 voorsprong door try's van Kuyer, Cane Elisara (Ottago) en Robert Broers (DIOK). genstander over de middenlijn, waar een klein foutje in de Oranje-defensie voor de enige Poolse tegentreffer zorgde. Met scores van Van der Pol, Step hen Rhodes en Kummer sloot Nederland met 49-7 tevreden 'We zijn op de goede weg en zullen nu aan het verbeteren van het spel gaan werken. Pol bracht de rust stand op 32- 0. Polen was niet de ploeg die Old in Am ster dam had verwacht. Vooral de absentie van de in Frankrijk spelende Polen was de oorzaak van een middelmatig optreden. Want ook in de tweede helft bleef Oranje domineren. Vooral in de line-outs was Nederland superieur. Arjan van der Eist (DIOK) kreeg veel steun en roofde de bal uit de lucht, Po len vertwijfeld achterlatend. Slechts sporadisch kwam de te- Opvallend was natuurlijk de rentree van Kummer in Oranje. De 31-jarige marketing-mana ger was het niet eens met de vi sie van de vorige bondscoach John van Altena, en besloot zich niet meer beschikbaar te stellen. Maar na een goed ge sprek met Old kwam Kummer deze zomer tot inkeer. Tegen Polen speelde hij weer als van ouds. „Een coach van zijn niveau praat over heel andere zaken dan Nederlandse coaches. Hij leert spelers keuzes maken en leert ze veel meer in rugby te denken", weet de 65-voudig in ternational. „De aanpak en vi sie van Old spreken mij aan en daarom zal ik mij voorlopig volledig inzetten voor Oranje. Ik heb nog te veel lol in het spelletje om er nu al mee te stoppen." VAASSEN ANP De Nederlandse korfbalploeg heeft gisteren op het veld van Regio '72 in Vaassen geen kind gehad aan de eeuwige concur rent België. Oranje won een voudig met 14-7, na een rust stand van 8-4. Bondscoach Jan Hof had geen verrassing in zijn selectie. De ploeg die tijdens de World Ga mes in Lahti de sterkste was, ging zondag in Vaassen op nieuw voluit. Joyce Smits was de aanjager van het team dat in de eerste helft via 6-2 naar een ruime marge van 8-4 uitliep. Smits scoorde zelf niet. Dat liet de speelster van DOS 46 aan met name Tim Abbenhuis en Taco Poelstra over. Zij tekenden elk voor drie treffers. Jonni Ab benhuis, Dennis Voshart en Mandy Loorij vonden twee keer de korf van de Belgen. De overi ge treffers kwamen op naam van Daniela Riet en Jan Nie- beek. Van den Kieboom weer op podium GELDERMALSEN Leidenaar Wobbe van den Kie boom is tijdens de nationale cy- clo-cross van Geldermalseri als derde geëindigd. De elite-ren ner van LWV Swift, die aan de wedstrijd voor cyclosportieven deelnam, versloeg zijn mede vluchter in de sprint om de bronzen podiumplaats. Van den Kieboom behaalde twee weken geleden in Harderwijk (ope ningscross) ook al de derde stek en moest daar net als gisteren nationaal kampioen Pierre Frij- ters (winnaar) laten voorgaan. ING i BANK Voor ondernemende mensen. V» Erik Breukink aan de start van zijn laatste race. foto anp uit Lisse toe hoe de renners zich door het mulle zand spoedden. Zo'n honderd vrijwilligers van de wielervereniging waren 'ingehuurd' om de wedstrijd in goede banen te leiden. „We moeten voorkomen dat de mensen die oversteken tussen de fietsers terecht komen. Dat is ook voor hun eigen veiligheid", aldus één van de vrijwilligers. Langzaam trok een lang lint, dat door het heldere weer al van verre was te zien, langs de slui zen op weg naar het keerpunt Langevelderslag. „Ik stond er van te kijken dat ikzelf bij de eersten reed, maar ik heb later een paar keer gaten dicht moe ten rijden en daar heb ik me op verkeken", besefte Breukink aan de finish. Tot zo'n 45 kilometer kon hij nog volgen, maar moest de groep toen laten gaan. On dertussen zag hij ook Bart Brentjens nog passeren die na een imposante achtervolging de tweede plek achter Weevers voor zich opeiste, voor Michael Boogerd. Breukink reed de laatste kilo meters freewheelend uit en liet zich door vele rijders inhalen. Langzaam maar zeker moest toen bij hem het besef zijn ge komen dat zijn wielercarrière voorbij is. „Ik mag gewoon te rugkijken op een hele mooie tijd. Ik ga nu een nieuwe start maken met een ander soort le ven en ben niet bang dat ik daarin mijn draai niet kan vin den". Ondertussen wilde Breu kink er niets van weten dat de keuze voor zijn slotkoers een opmerkelijke was. Een moun- tainbikekoers is hem nu een maal niet op het lijf geschreven. Lachend antwoordde hij: „Dan weet je tenminste zeker dat het mooi is geweest". nnaar Hans Pieterse (links) gaat door de bocht. chiöï /ai ei Ma nieuwe marathonseizoen is nog maar ie Cup-wedstrijden oud. Toch beginnen eerste contouren van het schaakspel op nstijs zich al af te tekenen. Met aan zet ><joral Jan-Maarten Heideman, dé revelatie de veelbesproken Klerk's-ploeg, en de Iers van Bional/Van Lingen en Energie lord West, die imponeren door hun htlust. tichard van Kempen, teamcaptain van Energieploeg, had zaterdagmiddag de totste glimlach op zijn gezicht. 'Zijn' ins Pieterse schreef immers op het over- :te i s van De Vechtsebanen de tweede IOX Cup-marathon op zijn naam. /an Kempen trok in Utrecht dezelfde nclusie als de meeste - veelal genodigde - ischouwers: 'het project De Vechtseba- n' is geslaagd. Waar voorheen een troos- oze onbeschermde kunstijsovaal lag, ankt nu na slechts vijf bouwmaanden een 'ai overdekte ijsvloer. De met felblauwe -gele kleuren bespoten constructie loopt aan het middenvlak, waardoor windvla- (i nog steeds vrij spel hebben. „Maar dat uist wel lekker", volgens de Leiderdorpse irathongigant Ruud Borst. >l' IVas de officiële openingshandeling - het ffen van een glas champagne en het los- 1 van het startschot - nog uitermate saai, wedstrijd zelf bood vooral in de tweede Ift genoeg spanning. De grootste'strijd- t werd getoond door twee mannen van inal/Van Lingen: Peter de Vries en Ar id Stam. Hun ploegmaat Borst kon slechts toezien hoe beiden een rondenlange ontsnapping bevochten; De Vries in de ope ningsfase alleen, Stam samen met de sterk acterende Willem Poelstra enkele ronden later. Borst, derde tijdens de niet-meetellende openingswedstrijd in Assen en vorige week in Amsterdam achtste, uitte zelfkritiek: „Het gaat met mij gewoon nog niet goed. De macht in de benen ontbreekt. Stam en De Vries zijn op het moment wel heel sterk en zijn net als ik aanvallend ingestelde jon gens." Voor de 25-jarige Leiderdorper was dan ook de rol van afstopper weggelegd toen opnieuw De Vries (Luxwoude) en Dieme- naar Pieterse de beslissende vlucht forceer den. Pieterse kwam als eerste uit de laatste uitgetrapte bocht en hield tot grote vreugde van Van Kempen zijn geringe voorsprong vast. „De ploeg zit technisch goed in elkaar en daar plukken we de vruchten van", zo ver klaarde Van Kempen 'zijn' eerste dagzege als ploegleider van de nieuwe Energie-for matie. Een duidelijke tactiek was er volgens de oud-marathoncrack (met 47 overwin ningen op kunstijs recordhouder) niet: „We willen ons alleen niet in de luren laten leg gen door Klerk's. Daarmee bedoel ik, dat we zeker niet met die jongens naar de finale moeten rijden." Daarmee trapt de Nieuwvener toch weer even op de zere teen van Frans Overdevest, de eeuwige verbale rivaal van Van Kempen en leider van de sterke Klerk's-ploeg. „Ach, in een normale situatie kunnen wij er zelf voor zorgen dat we er altijd bijzitten. We missen nu duidelijk onze vierde man, Yep Kramer, die nog steeds geblesseerd is. Piet Kleine kan niet gaten dicht blijven rijden, dus Lammert (Huitema, red.) doet dat nu ook." Overdevest hoeft zich verder geen zorgen te maken, weet ook Van Kempen. Hij heeft immers goudhaantje Heideman (derde), die tijdens de eerste twee krachtmetingen naar de zege klapschaatste, in de ploeg. Van Kempen wil niets aan diens prestaties af doen: „Zijn stijl doet me eerlijk gezegd den ken aan mijn eigen sprintcapaciteiten. Ik reed ook wel eens een paar ronden voor het einde alleen naar de kop toe, zoals Heide man vandaag probeerde. De Netwerk VSP-ploeg van Elfsteden tocht-winnaar Henk Angenent had in Utrecht niets in de melk te brokkelen. Nieuw-Vennepper Peter Baars, de regerend nationaal kampioen op kunstijs, liet zich net als Jan Eise Kromkamp slechts spora disch zien. René Vergeer uit Warmond had wel goede benen, maar kwam vier ronden voor het einde in aanraking met Ubbo Ku- per. Vergeer: „Ik reed achter Huitema en Kuper stapte ineens van buiten naar binnen op een moment dat dat helemaal niet kon. Hij haalde mij onderuit." Angenent zelf zegt dat hij pas in novem ber kan gaan knallen. „Het gevoel was van daag al beter, maar ik heb eigenlijk achter de feiten aangereden", concludeerde de Al- phenaar. „Ik ben de afgelopen dagen een beetje ziek geweest en ik heb de laatste we ken in tegenstelling tot anderen heel hard doorgetraind." 'eevers eist zege Brinta Beach Classic voor zich op Iden heeft een winnaar n een wielerkoers zo 'inig aandacht gekregen, iclii handen van Jan Wee d's gingen hoog in de :ht toen hij op de boule- d van Schevenigen als ste de finishlijn passeer- van de Brinta Beach kssic, een koers voor mntainbikers over and en door duinen. Wentallen fotografen, ca- :ramensen en verslagge- s maakten rustig plaats i Weevers een plekje in anonimiteit te gunnen. en het duizendkoppige bliek waren immers or één man gekomen: ik Breukink. EVENINGEN/KATWIJK* tl l£ Rabobank-renner voelde dh jarenlang gelukkig met de van onopvallende persoon heid in het machtige wieler- oton, maar dat de speaker i de Beach Classic na zo'n Sc ge dienst moeite had om fintukink te ontdekken, werkte 'ioifs op de lachspieren van zijn ov uw Gea. Familie, vrienden bui kennissen die zich op de vader Wim Breukink en Fred Oster. Toch oogde hij niet ge heel ontevreden over zijn laatste opvoering. „Ik kon lekker lang voorin rijden, maar de laatste vijf kilometer moest ik in stijl afsluiten", klonk het met enige zelfspot uit zijn mond. „Dat lopen is gewoon niets voor mij. Het was een mooie wed strijd, vanavond hebben we nog een leuk feestje, dus gaan we er nog een leuke dag van maken." Toch hoopte Breukink vooraf nog op een laatste stuntje. „Ik dacht: ik geef nog een keer alles en kijk dan wel waar het schip strandt. Nou dat schip strandde dus." Het is jammer dat de be nen op het laatst niet meer wil den, want menige profrenner in het peloton gunde Breukink een laatste zege. De gedachten van Michael Boogerd gingen uit naar de Langeraarberg, waar Breukink zijn ploeggenoot naar de nationale titel begeleidde. Hoe mooi was het geweest als ditmaal Boogerd aan Breukink de eer kon laten. Jan Weevers wilde daar al vroeg in de koers niets van we ten. Bij de Buitensluis in Katwijk bedroeg het gat tussen hem en de groep achtervolgers met Breukink, Boogerd, Gerben de Knegt en Rob Barel al meer dan dertig seconden. Vol ontzag ke ken begeleiders van de Ren- en Toervereniging De Bollenstreek Terwijl de mountainbik- ers net van start zijn ge gaan voor de Brinta Beach Classic heeft een surfer heel andere plan nen. foto anp meet verzamelden, hoorden eerst hoe Koos Moerenhout voor de scheidende coureur werd aangezien, vervolgens Jan Boven en tot slot Aart Vierhou ten. „Waar is Erik", vroeg de stalmeester vertwijfeld aan Vier houten. Uiteindelijk finishte Breukink, die met name in het begin van zijn carrière furore maakte in de Ronde van Italië en de Ronde van Frankrijk, on der luide toejuichingen als ne gentiende, op 7.04 minuten van winnaar Weevers. De achterstand interesseerde Breukink op dat moment geen zier, hij kuste met zijn gezicht onder het zand kinderen en vrouw, en liet zich fêteren door

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25