UIT 'Calimero van Katwijk' telt mee Wij willen strijden voor 't Blauw Zwarte vaan Sport AANWEZIG De dertien van Roodenburg AAN DAG 27 OKTOBER 199799723 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356-163 GESPROKEN Edwin van der Sar in Het Pa rool: Kleren zijn belangrijk voor me. Ik koop niet elke week wat nieuws. Ik neem in één keer een paar setjes. Vroeger waren kle ren niet zo belangrijk. Ik had er geen geld voor." Idem: „Veel jongens vanAjax komen in dezelfde winkels. De verko pers kennen ons. Ze zorgen er voor dat we niet met hetzelfde naar huis gaan." Idem op de vraag of hij wel in Nederland past: ..Qua kleding niet. Wat kleren betreft zou ik goedkoper af zijn in Italië. Maar gelukkig wordt alles geïmporteerd." Hans Westerhof, hoofd jeugd opleidingen bij Ajaz, in NRC Handelsblad: „Ik weet nog dat ik met Dick Ad vocaat en onze scout Ton Pronk op het EK onder de 18 jaar in Engeland discussieerde over de kwaliteit van de toenmalige voorhoede. We waren het erover eens dat Bob petta het grootste talent was. Die kwam er zeker. Björn Raven was nog een twij felgeval en Patrick Kluiven, daar zagen we helemaal niets in. Nu speelt Kluivert bij Milan en waar die andere twee voet ballen zou ik niet eens weten. Willem II-trainer Co Adriaanse in Voetbal International: .Objectief gezien leid ik een arm leven. Zeer eenzijdig. Je hebt geen tijd om leuke dingen te doen. 's Winters trek ik er wel eens op uit voor een schaats tocht. Tuinieren vind ik leuk, antiekveilingen bezoeken ook. Ik ben liefhebber van oud-Hol landse winterlandschappen en Amsterdamse stadsgezichten. Idem: ,,Nee, ik ben geen masochist. I-Iet is een heel creatief vak. Het salaris is natuurlijk ook zeer aantrekkelijk. Een trainer in de PTT Telecompetitie verdient veel meer dan een minister." Idem: „Ik vind de Nederlandse voet baller over het algemeen erg ge makzuchtig. Komt ook door de sport, je bent nooit direct verant woordelijk. Als voetballer is het heel gemakkelijk je te ver schuilen. Je kunt zo gaan lopen dat je net de bal niet krijgt en toch vrij staat." Idem: „Toptrainerzijn is iets heel an ders dan topvoetbalier zijn. Be halve voetbalinzicht heb je veel andere kwaliteiten nodig. De Nederlandse sportpers denkt nog steeds dat Prank Rijkaard of Ro nald Koeman een toptrainer in spé is. Als lid van de CBV (Coaches Betaald Voetbal) ben ik mordicus tegen die elitecursus van een jaar." Idem: ,,Als ik Cruijff hoor praten, be grijp ik hem vaak niet. Dat heeft niets met mijn intelligentie, mijn taalgevoel of mijn inzicht te maken. Want als ik hat qua kennis niet aankan, begrijpt nie mand in Nederland het. Of bij na niemand. Maar alles wat hij zegt is het evangelie. Ik begrijp er niets van." Francis NicOlay, sportief direc teur Standard Luik in Hut Nieuwsblad: Er zijn slech ts een paar wegen waarlangs een club als Standard weer bij de top kan aanslu iten. Ofwel Itaal je een topman als Aad de Mos in huis, ofwel ga je op zoek naar je eigen wortels. Vermits die eerste mogelijkheid voor ons te hoog gegrepen bleek en daardoor niet werkte, gaan wij dus weer op zoek naar ons eigen gelaat." Gilles de Bilde in bet AI): „De afgelopen jaren heb ik enor me tikken gehad. Het lijkt er op alsof het nog niet is afgelopen. Ik voel dat ik nog meer tegenslag kan verwerken, maar ergens loopt de grens. Ik geloof niet in toeval, maar het zou best kun nen zijn dat in mijn geval per soonlijke drama's tot sportieve ellende leiden." Commentaar in Bild am Sonntag: Dortmund heeft met een soort Harikiri-geldpolitiek de spelers salarissen laten ontploffen. Maar de explosie van de presta ties van de sterspelers is uitgeble ven. Dat wreekt zich nu." Bobby Charlton in het FIFA Magazine: We hebben ten opzichte van het voetbal een collectieve ver antwoordelijkheid. Daarom moeten we ons vooral afvragen of de geld rivier, die momenteel het voetbal in stroomt ingedamd kan worden. Zoveel geld. veroor zaakt ook veel druk en vooral de jonge spelers weten niet altijd hoe daar mee om te gaan. ER TUSSENIN Opvallend lam: Yves Kummer 'i'eftijd: 32 jaar pi iroep: marketing manager ub: DIOK jdens de rugbyinterland van enederland tegen Polen maakte es Kummer zijn rentree, ds zijn aanvaring met de rige bondscoach John van Ötena over het Nederlandse gby-beleid, is de Amster- mmer weer terug in Oranje hij vierde dat met een try. ilgens de 65-voudige interna- inal heeft een goed gesprek it de nieuwe bondscoach Ge- Old hem van gedachten [2 len veranderen. oe heb je je terugkeer in anjeervaren? la tuur lijk was het prachtig en j n ik heel blij, maar ik heb ,j loit afscheid genomen. Ik was woon gestopt, omdat ik alles eens heb meegemaakt. Daar- i was het voor mij moeilijk l o i opnieuw te beginnen, maar Jyj(T type rugby dat Geoff Old ons UI{at spelen spreekt mij aan. Hij 'eft mij ook overtuigdom terug keren. Na een gesprek van ie uur op het strand van lordwijk, waarin ik drie woor- n heb gezegd, werd het mij lidelijk wat hij wilde. Eigenlijk b ik het ook een beetje voor 'offgedaan. as je try een bekroning? „Scoren in een wedstrijd is al- d mooi, maar er waren veel ooiere momenten. Bijvoor de allereerste 'rolling mldie werd opgezet. Alles it we de voorgaande dagen iclden getraind kwam er uit en Plc if geeft mij veel meer voldoe- ng dan het scoren van een try. •t gevoel dat je krijgt als het im goed. draait en je merkt dat )e.D üers om je heen meer zelfver- p luwen krijgen en daardoor be gaan spelen, geeft je een be- iald gevoel van macht over je 111 \enstander en dat is goed. ie zie jij de kansen van Oran- 1 op weg naar het wereldkam- 'P oenschap? We hebben nu gewonnen i Polen, maar één zwaluw aakt nog geen zomer. We moe- veel meer van deze wedstrij- n spelen om uiteindelijk een hoorlijk niveau te halen en te houden. Je moet kijken wie je ^5 oer verslaan en daar moet je je richten." MAN of the MATCH Jan Binnendijk W^KV-libero Jan Binnendijk lak volgens deskundige Jaap 'isser met kop en schouders bo- •n de rest uit: „Hij deed zijn 1 wrigerende werk goed en was ik opbouwend prima bezig, n beschikt over een goede trap i weet wanneer hij wel en niet lor diepte moet kiezen. Hij was hele wedstrijd dwingend aan- ezig. Zijn enige manco is zijn ïscheidenheid. Een speler met jn kwaliteiten moet zich op dit iveau als een leider opstellen, ij moet zijn team sturen, maar it doet hij naar mijn zin te einig. Jan, met wie ik jaren ge- den nog heb samengespeeld, 'ijft een te aardige jongen. de VISIE van Jaap Visser Het is jaren geleden dat ik een amateurvoetbalwedstrijd zag en had aarom ook geen idee wat me te wachten stond. Het enige waar ik ie van tevoren aan vast kon houden was dat ik nog mensen kende it de tijd dat ik sportredacteur van hetLeidsch Dagblad was. Een nel tussen teams die onder leiding staan van trainers met verstand ¥1 in zaken, Arjen van de Werf van MVKVen Ger Nachtegeller van TC, moet wel aantrekkelijk zijn. Ik had gerekend op twee positief ..aanvallend ingestelde ploegen, maar dat pakte anders uit. Beide lelmannèri kregen veel te weinig te doen. Vooral van LFC had ik wat meer verwacht. Nach tegeller h ield consequen t vier matt achterin, terwijl MVKVmet slechts twee spitsen speelde. Dat kan je even gebeuren, maar na verloop van tijd moet er één gewoon doorschuiven. Er zat blijkbaar te veel angst in de ploeg, die leun de op de kwaliteiten van met name Sidney van der Pluijm en Egon Onderwa ter. Onderwater had een paar leuke acties in huis, maar het leek wel alsof hij al tevreden was met die momenten. Beslissende momenten, dat wel, want er ontstonden twee fraaie doelpunten uit, maar al metal was zijn optreden ch matig. Als je zo goed kan voetballen moetje meer laten zien. 7C was, ook door het ontbreken van organisator Marcel van der lom, tamelijk stuurloos en het viel mij op dat aan het einde van n tempoloos duel een aantal spelers toch krampverschijnselen ver- onde. Wel beschouwd heeft MVKV terecht gewonnen. Arjen van de 'erf heeft een goed voetballende ploeg, waarin ik alleen een beetje te ■el bescheidenheid zie bij de betere voetballers. Jan Binnendijk bij- torbeeld, veruit de beste MVKVer, doet zijn mond niet open terwijl volgens mij precies ziet wat er moet gebeuren. Een andere Kat- ijker met kijk op voetbal is keeper Peter Plug, maar dat is ook al £b'n vreselijk aardige jongen en die hoor je dus ook niet. Dat is alle- aal te wijten aan de notoire bescheidenheid van MVK\7, het is mis kien ook wel de charme van de club. ITCV: Plug (6,5): Parlevliet (7,5), Patrick de Jong (6), Jan Binnendijk (8), Henk n lterson (6): Van Dijk (.6), Kuipers (7) (Haasbroek (6)), De Mol (6,5), Van Duijn I; Ouwehand (6) (De Jong (-)), Krayenoord (7). ,C: Vincent de Reede (6): Van Kaain (6,5), Groen,(6,5), Peper (6). Sanders (6); ank de Reede (6,5) (Guus Tourne (6)), Klinkenberg (7), Raymond Onderwater (5) a - Koning (-)), Van de Berg (6); Egon Onderwater (7,5), Van der Pluijm (6). -m* MVKV, dat zaterdag met 3-2 won van LFC, betekent voor de deskundige van de week, Vrij Nederland journalist Jaap Visser, een reisje terug in de tijd. Een sen timental journey, zoals hij zelf zegt, naar een jaar of tien geleden, toen de Leidenaar het doel verdedigde van de 'Calimero van Katwijk'. „Ik speelde hier van 1983 tot pak weg 1987 en maakte er de mooiste tijd van mijn voetbal leven mee. We speelden goed en daarnaast was het na wedstrijden en trainingen zo ongelooflijk gezellig. Niet zelden ging ik pas om een uur of twee 's nachts weg na marathon-kaartsessies. De Katwijkers laveerden in die tijd tussen de eerste en de twee de klasse van de afdeling, met een eenmalig uitstapje naar de Grote Bond, zeg maar het ni veau waarop MVKV nu ook voetbalt. Voetbaltechnisch zijn de Katwijkers geen meter opge schoven, maar er is niemand die zich daar zorgen over maakt. Wat wel telt is dat de vereniging 235 leden heeft en dat het met de zes jeugd- en zes seniorenelftallen (alle spelend op zaterdag) en slechts één veld passen en meten is om alle duels vast te stellen. „Het ge beurt wel eens dat een elftal van een andere club vraagt of ze bij ons terecht kunnen, want in zo'n grote vereniging zijn ze maar een van de velen. Bij een clubje als MVKV telt iedereen mee. Maar we kunnen er niets meer bij hebben", vertelt be stuurslid Van lterson. Het kleine MVKV heeft grote plannen. Samen met buurman KRV wordt gedacht aan een groot complex voor beide ver enigingen, dat tussen de Kool tuin en het MVKV-veld moet verrijzen. Tussen droom en daad staan echter wetten in de weg en praktische bezwaren als onteigeningsprocedures. Met Vereende Krachten Voor waarts moet het voorlopig doen met het hoofdveld en het trai ningsveld, waar op strategische plekken lichtmasten voor de vliegtuigen staan. Arjen van de Werf kan dan ook niet alle trai- ningsvormen uitvoeren die hij in zijn hoofd heeft: „Het trai ningsveld is praktisch onbruik baar. Het is te kort en te smal, dus een hoekschop valt niet te oefe nen om maar wat te noemen." Van de Werf, voorheen werk zaam bij Quick Boys, werkt des ondanks met plezier bij MVKV. „Mensen in Katwijk zeiden dat ik binnen een jaar terug zou zijn op Nieuw Zuid, maar ik kan ze gelukkig allemaal ongelijk ge ven. Natuurlijk moet ik meer dingen zelf regelen, natuurlijk zijn de voorzieningen wat min der. Wat daar tegenover staat is dat ik eigen baas ben en MVKV is gewoon een erg gezellige club om bij te werken." Bovendien draaien de man nen van Van de Werf lekker mee in de top van de vierde klasse. Na de zege op concurrent LFC bezetten de Katwijkers de twee de plaats achter koploper Duinoord. De Leidenaars na men nog wel tweemaal de lei ding. Eerst kopte Frank de Ree- WEDSTRIJD van de WEEK MVKV - LFC de een voorzet van Egon Onder water van dichtbij hard in en in de tweede helft zorgde Onder water zelf voor het laatste tikje op aangeven van Sidney van der Pluijm. Martin Krayenoord te kende de twee gelijkmakers aan. Met de eerste beëindigde hij een hilarische scrimmage voor het LFC-doel en voor de tweede had hij een strafschop nodig. Drie minuten voor tijd zorgde invaller Peter fan Haas broek voor de verdiende over winning toen hij de bal vlak voor de neus van doelman Vin cent de Reede oppikte. Zo eindigde de sentimental journey van Jaap Visser in een glansrijke zege voor zijn cluppie en na een gezellige nabespre king ging hij een beetje wee moedig huiswaarts. Met wat meer gemak dan af en toe in zijn MVKV-glorie tijd: „Na weer zo'n kaartsessie tot in de kleine uurtjes stapte ik in mijn auto om naar huis te gaan. Ik startte en wilde weggaan, maar ik kwam geen centimeter vooruit hoeveel ik gas ook gaf. Wat bleek: ze hadden de banden er onder vandaan gehaald en mijn auto op houtblokken gezet." LFC-er Ray mond Onder water (rechts) zet zich schrap om de bal te veroveren, die Marcel van Duijn nog in zijn bezit heeft. FOTO HIELCO KUIPERS jaren zestig, was zo snel dal hij een keer de grensrechter on dersteboven liep. De grote Rijs bermen heeft ooit gejankt, om dat hij werd gewisseld toen er net scouls voor hem waren ge komen. En het team uit 1973, dat in de strijd om het algeheel amateurkampioenschap van Nederland tweede werd achter RBC, was het beste elftal dat in Leiden ooit op de been is ge bracht. Eén van de peilers van die be ruchte ploeg was spils Sam den Os. Samen met Mal Keereweer genoemd als de beste Rooden- burgers die niet in het betaalde voetbal terechtkwamen. De in middels 55-jarige Den Os zit een beetje afgezonderd in een hoekje met drie strijdmakkers van weleer. „Ik ben wel eens gevraagd, door ADO, in de tijd van Mansveld, Van der Burgh en Vianen. Maar ja, clubliefde hè, dat heeft me altijd hier ge houden." Den Os verhaalt van de lijd dat Roodenburg nog in het Leidse Hout zijn thuiswedstrijden af werkte. Met houten keten, vaak zonder waswater, zodat in de winter de sneeuw hét middel werd om na afloop van een partijtje de modder van de be nen te vegen. Den Os blijkt een clubhistoricus met oog voor detail. Omdat hij nog regelma tig bij de vereniging komt, is hij dé aangewezen man om de vraag te beantwoorden wie de beste speler is die ooit het blauwzwarte shirt heeft gedra gen. Den Os kijkt naar de grond. Er valt een stille. „Nee Rijsbergen en I leider zeker niet", zegt hij zelfverzekerd om vervolgens opnieuw diep in gedachten te verzinken. Den Os kijkt zijn drie tafelgenoten vragend om hulp aan. Ook zij vallen stil en peinzen. Net binnen de minuut komt het hoge woord eruit: „Jan van Groeningen, de groenteboer van de Haarlem merstraat", zegt Den Os en naast hem wordt instemmend geknikt. Dertien profs leverde Roodenburg af en de beste was daar nog niet eens bij. Het Blauw Zwarte vaan wap perde fier. LOMAN LEEFMANS Wat kan je in mindere tijden beter doen dan terugkijken naar het roemruchte verleden. Bij Roodenburg werd afgelopen vrijdagavond weer eens onver valst gelachen. In het kader van het 70-jarige jubileum hield de recentelijk zo geplaagde ver eniging een reünie, die begon met het onthullen van een zo geheten Wall of Fame. Een muur in het clubhuis, waar de profs die de Kooiclub in de loop der jaren heeft afgeleverd, een blijvend plaatsje hebben gekregen. Van Koos van Weer- lee tot Peter Kruit. De meesten zijn hun cluppie van toen zeker niet vergeten en waren meer dan vereerd om bij de onthul ling door Wim Rijsbergen aan wezig te zijn. Wij Roodenburgs zonen wij willen tonen Wij willen strijden voor 't Blauw Zwarte vaan. Rijsbergen kent het uit 1935 daterende clublied niet. Maar de coach van FC Groningen heeft nog altijd een zwak voor de vereniging waar hij zowel zijn spelers- als trainerscarrière begon. Dat het niveau van Roodenburg de laatste twee jaar achteruit is gehold en veel talenten vertrokken, gaat hem aan het hart. Hij wijst naar de portrettengalerij en zegt: „Hét bewijs dat hier een goede jeugdopleiding stond en dat de mensen enthousiast waren. Dat is helaas langzaam minder geworden. Op een avond als deze zitten allemaal ouderen, die de goede tijd nog hebben meegemaakt. Gezellig, maar daar moet de club het niet meer van hebben. Ik sta net als nu klaar als ik kan. Ik kom hier voor uit Groningen rijden en doe nog wat in de Club van 100. Maar de jongens op de mum', mezelf incluis, hebben te veel andere besognes om wat van ze te verwachten. Er is nu een nieuwe jonge voorzitter (Ron van Poelgeest, red.) dus wie weet komt het weer goed." Rijsbergen is met zijn twee WK-finales uiteraard de meest aansprekende naam op de Wall Hij is alles bij elkaar meer dan twintig jaar in het betaalde voetbal actief. John van de We- Wim Rijsbergen en Marcel Valk hangen naast elkaar aan Roodenburgs 'Wall of Fame' tering probeerde het een jaar of vijftien geleden één jaar bij Den Haag om weer snel op het oude nest terug te keren. Toch ontbreekt ook zijn portret niet. Enigszins verongelijkt zegt hij: „Ze hebben me vanavond al een paar keer gevraagd wat ik ervan vind om tussen de grote jongens te hangen. Ze vergeten dat ik van alle dertien het langst in het eerste van Roodenburg heb gespeeld en dus meer voor de club heb be tekend dan spelers die van een andere club' hier kwamen en binnen een paar jaar weer ver trokken." Met de dertien namen doet Roodenburg zichzelf eigenlijk nog tekort. In de korte tijd dat UVS, begin jaren zestig, in het betaalde voetbal uitkwam, trok die club enkele Roodenburgers aan zoals de gebroeders Van der Zeeuw, Nelis Logeman en Koos Moraal. Zij moeten hun 'verraad' van bijna veertig jaar geleden bekopen met het ont breken in de eregalerij. De altijd vrolijke Koos van Weerlee is die straf bespaard gebleven, vooral ook omdat hij na zijn UVS-tijd bij Stormvo gels en na de fusie van die ver eniging met VSV, bij Telstar voetbalde. „Van Roodenburg naar UVS, dat was wat in die tijd. Voor drieduizend gulden ging ik over. Dat heeft heel wat stof doen opwaaien"u zegt Van Weerlee die daar fluisterend aan toevoegt: „Ik heb een foto van mezelf in Telstar-shirt in geleverd voor aan die muur. Ik had er ook een in UVS-tenue kunnen geven. Wat zou er dan zijn gebeurd?" Van Weerlee buldert het uit. Het kwinksje van Van Weerlee is helemaal in de geest van de avond. Het bandje speelt, het bier vloeit en de verhalen aan de tafels over de historie van FOTO MARK LAMERS Roodenburg herbergen naar mate de avond vordert steeds meer visserslatijn. Martin van der Broek, rechtsbuiten in de Koos van Weerlee (UVS, Stormvogels, Telstar) Bert Jansen (Sparta) Wim Rijsbergen (FC Zwolle, Feyenoord, Bastia, New York Cosmos, Helmond Sport, FC Utrecht) Wout Holverda (Sparta, Fortuna Sittard, Haarlem) John van de Wetering (FC Den Haag) Marco van Alphen (FC Den Haag) Ron de Roode (FC Den Haag, Willem II, Telstar) Bob van Bohemen (Telstar) Jeffrey van As (Ajax, MW, NAC) Glenn Helder (Sparta, Vitesse, Arsenal, NAC) Marcel Valk (FC Den Haag, RKC, Go Ahead Eagles, FC Volendam) Hennie de Romijn (Willem II, Excelsior, NEC, FC Den Haag, Dordrecht '90) Peter Kruit (FC Den Haag)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23