Leidsch Dagblad Damrak duikt fors omlaag HALF SEIZOEN HALVE PRIJZEN eter Kromhout buigt diep aan ziet Feyenoord voor erde keer op rij verliezen leuters in Alkemade ïbben taalachterstand lilieudefensie bezet eel van ministerie Prehistorie wijkt voor 'monsters' 'Da Vinei' staat te kijk met slecht resultaat Woningcorporaties willen zorg bieden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X IN DAG 27 OKTOBER 1997 ?innenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Leiden Nederland wacht op uitlevering ontsnapte tbs'ers Bezoek Jiang f» moet relatie met VS verbeteren Francine Verbiest wil met tandenborstel de wereld rond i Cultuur en Kunst J y-iMi uvuk. Quick Boys-doelman Peter Kromhout staat er verslagen nadat Katwijk weer heeft gescoord in de dorpskraker. De doel- n werd vier keer gepasseerd in een wedstrijd die al na 20 minu- beslist was. Nadat Peter van Duyn op sublieme wijze de 0-1 ir Katwijk had verzorgd, stortte blauwwit ineen. Katwijk won ipel met 0-4. foto kees van hoogdalem sterdam anp eveel nederlagen op rij kan topclub hebben? En hoe- :l opeenvolgende verlies- tijen kan een coach aan? or Feyenoord en trainer KHaan begint de tijd te gen na de derde neder- in een ruime week, zon- tegen Ajax (4-0). Eerder W loren de Rotterdammers Willem II (2-0) en Man- pi ;ster United (2-1). M sschien dat de eerstvolgen- thuiswedstrijden tegen rtuna (woensdag) en RKC ndag) nog enig soelaas den. Maar met de aan bande komst van echte top- Bbs als Manchester United Bjuventus naar de Kuip, in Hkader van de Champions igue, krijgt het kwaliteitsar- Feyenoord nauwelijks tijd op adem te komen. De tterdammers blijven daar- nog wel even achter zich- fen de tegenstanders aan- e ten, net als gisteravond in •ArenA. Igens Haan zijn er intern s en problemen meer bij Feyenoord. Iedereen die an ders beweert, ziet spoken, zegt de trainer. Maar is dat wel zo? Feit is dat Feyenoord nog steeds alles behalve een hecht team is. Om over het gebrek aan aan individuele klasse nog maar te zwijgen. Het zelfvertrouwen bij de meeste spelers is door de re cente reeks mislukkingen tot op het nulpunt gedaald. Het huidige Feyenoord is in alle opzichten een karikatuur van een topclub. De ploeg staat inmiddels vijfde op de rang lijst met dertien punten ach terstand op koploper Ajax. In tegenstelling tot vorige week, toen hij in Tilburg bijna zijn ontslag indiende, maakte Haan na afloop van de kansloze wedstrijd een tame lijk montere indruk. ,,De ploeg is ondanks het krachts verschil en het scoreverloop niet Uit elkaar gevallen", meende hij. ,,Dat is tenminste iets. We zijn op karakter nog enigszins overeind gebleven. Tegen Fortuna en RKC moe ten we ons herstellen." k. rzaak is nog onduidelijk iade marieta kroft Iers van vier jaar in Alke hebben een 'opvallende :hterstand' op leeftijdge- ;s uit andere gemeenten, nstateert W. Nabuurs van lichting Program, die de de mte begeleidt bij het op- van jeugdbeleid, ibuurs, die benadrukt dat er iets aan die taalachterstand gebeuren, baseert haar tatering op resultaten uit a lètes die zijn gestuurd naar tselijke instellingen die iets de jeugd te maken hebben, elzijnsambtenaar J. Smul- van de gemeente Alkema- evestigt de taalachterstand. I an net zo min als Nabuurs nest tegen uitbreiding Schiphol1 'oerders van Milieudefen- ïbben vanmorgen het di- araat-generaal van de Rijks- 'aartdienst op het ministe- >'an Verkeer en Waterstaat t. De actie, uitgevoerd door mensen, ging gepaard met nodige rumoer. t actievoerders van Milieu- nsie ketenden zich aan el- nod vast. De organisatie wilde irotesteren tegen de moge- m uitbreiding van Schiphol. lens Milieudefensie gaat de rheid veel te laks om met J milieu, en moet dat steeds en voor economische groei, ir verwachting zal het ka- Koersval in Hong Kong zet domper op alle Europese beurzen De door een grote fraudezaak geteisterde Amsterdamse effectenbeurs zag vanochtend de koersen scherp omlaag gaan. Na enkele minuten handel stond de AEX-index al op een verlies van 23,23 punten op 868,12. In hoeverre de fraudezaak de stemming beïnvloedde, was moeilijk in te schatten. De beurzen in het Verre Oosten hadden weer zware verliezen laten zien en dat zette ook een stevige domper op de Europese beurzen. Amsterdam ANPhandelen op een verlies van 55 punten met een stand van de FTSE-100 van 4914. Parijs zat de signalen verklaren. Evenmin kunnen ze een oor zaak aangeven waarom de ach terstand in Alkemade groter zou zijn dan in andere gemeenten. Volgens Smulders kunnen kin deren de achterstand op latere leeftijd wel inlopen. Om iets aan de achterstand op jonge leeftijd te doen, den ken Nabuurs en Smulders dat personeel op de peuterspeelzaal en ouders thuis meer moeten voorlezen. „Consultatiebureaus zouden daarover voorlichting kunnen geven." De gemeente Alkemade komt in januari met een nota jeugd beleid waarin zij oplossingen voor de problemen aandraagt. Londen stond na ruim een uur Justitie pakt beursfraude grondig aan amsterdam anp Justitie trekt voortvarend het net verder aan rond het schan daal op de Amsterdamse effec tenbeurs dat vrijdag aan het licht kwam. Het Openbaar Mi nisterie eiste vanmorgen voor de rechtbank in Amsterdam dat het commissionairshuis Leem huis Van Loon onder curatele komt te staan. De hoofdverdachte, directeur bij het kantoor, is vanmorgen met twee van zijn medewerkers voorgeleid aan de officier van justitie en zou later op de dag waarschijnlijk al worden voor geleid aan de rechter-commis- saris. Justitie houdt samen met functionarissen van de Amster damse beurs ook scherp in de gaten hoe de handel verloopt bij de vier effectenkantoren die vrijdag massaal bezoek kregen van opsporingsambtenaren. Leemhuis Van Loon krijgt daarbij de meeste aandacht. De Amsterdamse beurs was in het weekeinde met alle macht bezig de onrust in de beleggerswereld in te dammen. Leemhuis Van Loon heeft in allerijl een» directiewisseling doorgevoerd. Naast de hoofd verdachte is ook directeur Leemhuis vervangen. Het kan toor weerspreekt dat er in de burelen strafbare feiten zijn ge pleegd. Als het aan het commis sionairshuis ligt, gaat het kan toor gewoon door met de han del. Maar ingewijden sluiten ze ker niet uit dat de fraudezaak de doodsteek wordt voor het effec tenhuis. Pagina 2: Leemhuis Van Loon hangt aan zijden draad Zalm wacht grote schoon maak kort na opening 38 punten in de min. De CAC-index stond daar door op 2811,17. Ook Frankfurt was lager. De Dax-index opende op 3965,52. Dat was 85,35 pun ten lager dan het slot van vrij- dag. Vooral over de rentetarieven en de koppeling van de Hong Kong-dollar aan de Amerikaan se dollar maakten beleggers zich vanmorgen opnieuw zor gen. Donald Tsang, minister van financiën van Hong Kong, herhaalde dat hij de koppeling van de munteenheid aan de Amerikaanse valuta in stand zal houden. De effectenbeurs van Hong kong stond desondanks aan het eind van de handel 646,14 pun ten lager op 10.498,20 punten. Dat komt neer op een verlies van 5,8 procent. De laagste stand van de dag was 10.377. Van de winst van vrijdag was weinig meer over. Donderdag was Hongkong met een daling alphen aan den run» „Monsters nemen bezit van deze plaats. We moeten hier weg", roept de sjamaan tot de 'verontruste' volksstam. Er heerst 'paniek' in het prehistorische dorp van het archeologisch themapark Archeon, als de tovenares de laatste bezoekers van 1997 toespreekt. „Die monsters noemen we bulldozers." Op de plaats van de oude bouwsels komen moderne villa's. De prehistorische nederzetting krijgt honderd meter verderop een plaats. Het themapark, dat krimpt van zestig naar zeven hectare, gaat op 10 april weer open. foto mark lamers 'Onderzoek naar schoolprestaties publiciteitsstunt leiden wim koevoet Een drie voor havo, een zes voor mavo, een zeven voor vwo en een vier voor vbo. De Openbare Brede Scholengemeenschap Da Vinei aan de Lagerstraat in Lei den stond in dagblad Trouw flink te kijk met deze resultaten. Van de scholen in de Leidse re gio scoort Da Vinei zo'n beetje het slechtst. Rector J. de Zoete zegt dat hij 'niet zo veel kan' met het Trouw-onderzoek naar de schoolprestaties in 1996 in het voortgezet onderwijs. Hij heeft de cijfers over Da Vinei vergele ken met andere scholen in deze regio. In sommige gevallen zijn er nauwelijks verschillen. Toch scoorden andere aanmerkelijk hoge eindcijfers. De Zoete noemt het initiatief van Trouw, dat beslag wist te leggen op de percentages ge slaagden, zittenblijvers, uitval lers en gemiddelde scores voor enkele eindexamenvakken 'een publiciteitsstunt'. Trouw dwong de onderwijsinspectie via de rechter met deze gegevens voor de dag te komen. Een deskundi- binet besluiten dat de lucht vaart in Nederland verder kan groeien, mits het milieu niet te veel schade lijdt. Volgens Milieudefensie zijn de grenzen al lang overschre den. De organisatie heeft zich, naar eigen zeggen, tot nog toe constructief opgesteld in het debat over de toekomst van de luchtvaart. Wat haar betreft is de tijd van praten echter voor- bij. Het kabinet zal binnenkort een standpunt bepalen over de groei van de luchtvaart. Wordt groei toegestaan, dan zal het volgende kabinet besluiten waar dat kan. KORTINGEN tot maar liefst 50°/o* OP ÜLN GROOT DEEL VAN DE COLLECTII: Ook dit is KRfVMBO RG de bilt cpd De woningcorporaties willen meer service aan hun huurders gaan bieden. De extra service kan bestaan uit thuiszorg, hulp voor bejaarden en de aanstel ling van stadswachten. Ook de levering van energie kan in de toekomst door de corporatie worden verzorgd. Het is de be doeling dat de plannen binnen een paar jaar concreet zijn. Dat zegt W. van Leeuwen, di recteur van het NCIV een over koepelend orgaan van woning corporaties. „De corporaties kennen de buurt als geen ander Wij zien daarom voor onszelf een grote rol weggelegd als re gisseur voor een goed functio nerende buurt", aldus Van Leeuwen. De eerste experimen ten zijn al begonnen. „Er is een corporatie die bejaarden com plete woonzorg biedt. Behalve de aanleunwoning heeft de cor poratie ook de thuiszorg voor de bejaarde geregeld en bijvoor beeld de maaltijdservice en alarmlijn." Voor de iets verdere toekomst ziet Van Leeuwen ook mogelijk heden te gaan optreden als energieleverancier. „Als de markt geliberaliseerd is, kunnen corporaties ook als energieleve rancier optreden. Wij kunnen waarschijnlijk goedkoper inko pen dan particulieren." Pagina 2: Woningcorporaties koesteren hun nieuwe zelf standigheid ge bedacht een formule aan de hand waarvan eindcijfers wer den bepaald. De Zoete merkt op dat op zijn havo en atheneuem zo'n beetje dezelfde leraren voor de klas staan. „Toch krijgt havo een drie en atheneum een zeven. Dat moet wel aan de leerlingen liggenzegt hij lachend. „Maar even zonder gekkigheid, wat moet ik hier nu mee? Volgens mij zegt dit vooral iets over het onderzoek." „Ook worden wij gestraft voor ons beleid dat wc een drempel loze havo hebben. Leerlingen van wie het nog maar de vraag is of ze dat niveau aan kunnen, krijgen bij ons toch een kans. Vallen ze later uit, dan is dat in de ogen van Trouw dus slecht van ons." Pagina Leiden: 'Resultaten simpel te manipuleren' LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Nog geen abonnee Van der Heijden wint Generale Bank Literatuurprijs BEL: 071-5128030 Millie Jackson Vrouwen die beweren dat ze niet afhankelijk zijn van mannen, liegen. Ik ken geen enkele vrouwelijke loodgie ter. van 10,4 procent de oorzaak van grote koersdalingen op vrijwel elke effectenbeurs ter wereld. Ook de effectenbeurs van het Japanse Tokyo ging over een breed front omlaag. De Nikkei index sloot uiteindelijk bijna twee procent lager op 17.038,36 punten, de laagste slotstand van het jaar. zonnig, maar kouder -J78° -179° °79° !S£Z5t 10% 10% 10% 60% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 30,31 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad12 Regio.9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Strips14 Uitgaan28 Het LAKtheater presenteert 'Vavoom', een danscollage met Karin Post en Guido Se- verien, waarvoor met de bon korting op de toegangsprijs. Havenwerkers blokkeren Erasmusbrug ROTTERDAM ANP Ongeveer honderdvijftig werk nemers van de havenpools in Amsterdam en Rotterdam heb ben vanmorgen kort na tien uur de Erasmusbrug in Rotterdam geblokkeerd. Er vonden enkele korte schermutselingen plaats, onder meer met een trambe stuurder. Deze reed achteruit, waarbij de tram ontspoorde. De politie zette paarden in om de orde te herstellen. De ac tie begon bij de rechtbank in Rotterdam waar zo'n tweehon derd werknemers van de haven- pools in Rotterdam en Amster dam zich verzamelden om de ontslagzaak van I. Toussaint bij te wonen. De voorzitter van de ondernemingsraad van de Rot terdamse arbeidspool SHB voerde vorige week actie, on danks een verbod daartoe van de rechter. Slechts twintig werknemers mochten de rechtszaal binnen. De rest moest buiten blijven. Zij trokken daarop naar de Eras musbrug. De Rotterdamse ha- venpool kampt met een verlies van een miljoen gulden per maand en wil het aantal full time arbeidsplaatsen flink be perken. De pool in Amsterdam is al failliet. |a, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Geluidsoverlast door dove man automatisch (f. 31,95) erste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Qautomatisch (f. 92,05) Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. leiden. ruud sep Een 70-jarige dove man heeft vannacht aan de Van Bemme- lenstraat in Leiden voor nogal wat geluidsoverlast gezorgd. Even na één uur 's nachts klaagden buren bij de politie over lawaai. Agenten kwamen naar de woning, maar kregen geen gehoor op kloppen en aanbellen. Hierop klommen zij door een raampje naar binnen. In de woonkamer troffen de agenten de bewoner aan die op de bank lag te slapen, terwijl de televisie op volle sterktt stond te schreeuwen. Na het wekken van de man keerde de rust in de straat weer. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. lop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1