Manchester United haalt uit: 7-0 Judoka's schrijven historie Anti-climax voo Richard Krajici Sport Geerink breidt wagenpark uit Van Grunsven verslaat Werth Oranje-handbalsters doen niet langer voor spek en bonen mee MAANDAG 27 OKTOBER 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 07 Celtic naar eerste plaats Glasgow Wim Jansen heeft het voor elkaar. Celtic bereikte za terdag de eerste plaats in de competitie. De formatie versloeg St. Johnstone met 2-0, terwijl koploper Glasgow Rangers met 2-1 verloor van Dundee United. De opmars van Celtic, de club van Blinker, is opmerkelijk. Eigenlijk gaat het goed sinds de komst van Larsson aan het begin van het seizoen. De Zweed, die bij Feyenoord weinig scoorde, doet dat in Schotland wel. Vooral be langrijke treffers. Zaterdag opende hij de score, waarna Donnelly er 2-0 van maakte. Nieuwe rentree Maradona buenos aires Diego Maradona heeft na een maand afwezigheid wegens een blessure zaterdag zijn rentree gemaakt bij Boca Ju niors. Zijn ploeg won door een omstreden doelpunt met 2-1 van aartsrivaal River Plate. Maradona speelde alleen de eerste helft mee en zijn inbreng was uiterst mager. De Argentijnse veteraan moest zich na afloop meteen melden bij de dopingcontroleur. Eigenlijk was Maradona geschorst, nadat enkele weken geleden in zijn urine opnieuw sporen van cocaïne waren gevonden. Handige advocaten kregen hem echter voorlopig speelgerech tigd. foto rtr PSG profiteert van misstap Metz parijs» Paris Saint Germain heeft zaterdag geprofiteerd van de misstap van Metz. De directe achtervolger van de Franse lijst aanvoerder verloor thuis met 1-0 van Montpellier. Paris SG won met 2-0 van Lens en zag de voorsprong op Metz tot vier punten groeien. De doelpunten voor de Parijzenaars maakten Ngotty en de Braziliaan Rai. Portugese topclubs bekeren door Lissabon De Portugese topclubs hebben afgelopen weekeinde in de vierde ronde van het bekertoernooi aan de verwachtingen voldaan. FC Porto won het meest overtuigend. De ploeg verne derde Valonguense met 8-0. Benfica versloeg Farense met 4-2, Sporting Lissabon, in de competitie vierde, was uit met 1-0 te sterk voor Vitoria Guimaraes, dat een plaats hoger staat. Zuid-Korea geplaatst Tokio» Zuid-Korea heeft zich gisteren, zonder zelf te spelen, de finitief geplaatst voor de eindronde van het WK voetbal in Frankrijk. Doordat de enige overgebleven concurrent Verenigde Arabische Emiralen in Tokio gelijkspeelde tegen Japan (1-1) werden de Zuid-Koreanen in groep B van de Aziatische zone met nog twee wedstrijden te gaan onbereikbaar. De nummers twee in de Aziatische poules spelen ook om een plaats bij het WK. De verliezer van dat duel mag het nog eens proberen tegen Australië. Barcelona gaat door met winnen Barnsley is in de Premier League het favoriete speel- maatje van de Engelse top clubs. Arsenal won een paar weken geleden met 5- 0. Manchester United, de grootste concurrent van de Londense club, deed het zaterdag nog beter: 7-0. Cole overtrof Bergkamp. De spits maakte drie tref fers, alle in de eerste helft. manchester rtr/anp/dpa/sid Barnsley heeft na twaalf wed strijden al 35 treffers tegen en staat laatste. Manchester Uni ted klom door de ruime zege naar de eerste plaats. Arsenal slaagde er gisteren niet in de 'Mancunians' te achterhalen. Zonder de geschorste Berg kamp kwamen de Londenaren op eigen veld niet verder dan 0- 0 tegen Aston Villa. Met Chelsea, Gullits nummer vier, ging het nog slechter. Een nederlaag tegen Bolton door een treffer van Holdsworth in de slotfase (1-0). Voor de degra datiekandidaat was het pas de tweede zege van het seizoen. Blackburn Rovers bleef in het spoor van de kampioen. De for matie van Hodgson speelde 1-1 tegen Newcastle United. De Noord-Engelsen namen de lei ding. Gillespie scoorde in de 27ste minuut, maar topscorer Sutton maakte in de 57ste mi nuut gelijk. Liverpool herstelde zich van het Europese debacle (3-0 ver lies van Straatsburg) en won met 4-0 van Derby County. Fowler maakte twee doelpun ten, Leonhardsen en McMana- man waren de andere schutters. Crystal Palace, Southampton en Wimbledon zegevierden even eens. Zij wonnen van respectie velijk Sheffield Wednesday (3- 1), Tottenham Hotspurs (3-2) en Leeds United (1-0). Coventry - Everton bleef 0-0. Duitsland De spelers van Hertha BSC heb ben met hun 3-1 zege op Karls- ruher SC de baan van hun trai ner gered. De afgelopen weken stond de positie van Röber zwaar ter discussie. Een van de spelers aan wie hij dank was verschuldigd, heet Bryan Roy. Hij trok in de 55ste minuut de stand gelijk. Keiler had Karls- ruher al na twee minuten aan de leiding gebracht. Sverisson en Preetz bezorgden de Berlij- Modern, internationaal ballet bij Chelsea - Bolton. De Noor Tore Andre Flo valt over de Engelsman Gerry Taggart en de Zuid Afrikaan Mark Fish duikt bovenop de rug van Mark Hughes uit Wales. foto rtr BUITENLANDSVOETBAL ners in de slotfase de winst. Het was pas de tweede overwinning in de competitie. Wel bleef Her tha op de laatste plaats staan. Roy nam het naderhand op voor zijn coach. „Ik zie absoluut niet in waarom Röber weg zou moeten. Niemand zal het op deze positie beter doen dan hij." De voormalig international kreeg bijstand van vrijwel alle ploeggenoten. Behalve Roy scoorde nog een Nederlander. Erik Meijer zorgde met zijn treffer mede voor het gelijkspel (2-2) van zijn ploeg, Bayer Leverkusen, tegen Borus- sia Mönchengladbach. Silooy en Maas waren bij Ar- minia Bielefeld minder succes vol. Zij verloren met 2-0 in en van Wolfsburg. In dat duel was een hoofdrol weggelegd voor doelman Koch van Bielefeld. De voormalige keeper van PSV ging in de 25ste minuut geweldig in de fout toen hij een terugspeel bal van Silooy precies in de voe ten van Stevanovic speelde. Die maakte prompt 1-0. Koch werd in de rust gewis seld. Volgens coach Midden dorp had dat niets met de blun der te maken. „Hij had een blessure aan de rug." Opvolger Miletic deed het beter, want hij stopte drie minuten voor tijd een strafschop van Reyna. Aan kop veranderde weinig. Bayern München blijft Kaiserslautern dicht volgen. De kampioen won met 2-0 van Werder Bremen, door treffers van Jancker en Basler. Opvallend was verder de zege van Borussia Dortmund op Hansa Rostock. De winnaar van de Champions League stond op een degradatieplaats, maar steeg een plek na de 3-2 over winning. International Möller maakte twee doelpunten. Spanje Na de officieuze uitschakeling in de Champions League heeft Barcelona gisteren in de eigen competitie weer gewonnen. In Camp Nou werd Racing San tander verslagen, 2-0. Dat kon de formatie van coach Van Gaal gebruiken, na het kansloze ver lies eerder in de week bij Dina- mo Kiev. Het was de zevende winst in het achtste duel voor de Catalanen. Ondanks de zege was de vorm van Barcelona niet groots. De doelpunten kwamen op naam van de dit seizoen zeer productieve Luis Enrique en Oscar. Het verschil met rivaal Real is weer vijf punten. De 'Ko ninklijke' heeft nog wel een duel te goed, vandaag bij Mallorca. Volgende week staat Real - Bar celona op het programma. Verrassend was het verlies van Atletico Madrid thuis tegen Espanyol. De ploeg uit Barcelo na won voor het eerst in de ge schiedenis in het Vicente Cal- deron-stadion. Espanyol klom naar de gedeelde derde plaats. Wooter werd matchwinner voor Zaragoza. De van Ajax gekomen aanvaller maakte tegen Sala manca het winnende doelpunt, 2-1. Dill Bayern - Bremen 2-0, Dortmun tock 3-2, M'gladbach - Leverku HSV - 1860 Münch 1-2. Herthi Karlsruhe 3-1Wolfsburg - Biel 0. Köln - Stuttgart 4-2. Stand aan k Kaïsersl. 12-29 Stuttgart Bayern 12-25 Wolfsbun Schalke'04 12-21 Duisburg Rostock 12-20 Leverkusi Coventry - Everton 0-0, Liverpo by 4-0. Man United - Barnsley wcastle - Blackburn 1 -1Sheff. Crystal P 1-3, Southampt - Tot 3-2, Wimbledon - Leeds 1-0, A Aston Villa 0-0, Bolton - Chelse Stand aan kop: Man.United 12-25 Wimbledc Arsenal 12-24 Crystal P Blackburn 12-23 Aston Vil Chelsea 11-19 Tottenhai Liverpool 11-18 Coventry Leicester 11-18 Everton Derby C. 11-17 Bolton Leeds 12-17 Southami f Newcastle 9-16 Sheff.Wei i West Ham 11-16 Barnsley fr 1 Bastia - Marseille 1-1, Cannes r vre 1-1, Chat roux - Guingamp Metz - Montpell 0-1, Lyon - To1 0, Paris SG - Lens 2-0, Rennes5 bourg 3-1, Bordeaux - Nantes 1 Monaco - Auxerre 0-1. Stand aan k Paris SG 13-30 Auxerre Bordeaux 13-27 Lens Metz 13-26 Monaco Marseille 13-24 Bastia pi, Braga-Salgueiros0-1. Stand aan k Porto 7-19 Maritimo r RioAve 7-15 Braga Guimaraes 7-15 Benfica !f Sporting 7-14 Salgueira f Beker, vierde ronde: Academic fiel 1-3, Belenenses-Estoril 04 ca -Farense 4-2, Chaves -Espos 5, Amadora -Maritimo F 0-1Lr hoes 6-1, Marco-Rio Ave 0-1,1 -Boavista 1-3, Porto -Valong. 8 li zim -Setubal 4-2, Guimaraes -S sci j Celtic - St. Johnstone 2-0, Dun Rangers 2-1, Kilmarnock - Hib i 1Motherwel I - Aberdeen 1 - 2 Stand a Celtic 9-21 Hibernian ll Rangers 9-20 Johnston) rl 9-18 Kilmarnoi y Atl.Madrid - Espanyol 0-2, Bari Santander 2-0, Deportivo - Cel! Betis - Compostela 1-0, Socied 1 ida 2-1, Salamanca - Zaragoza Gijon - Bilbao 1-2, Tenerife - Vi - 1-0, Valencia - Oviedo 1-1. Stand aan kop: 8-22 Celta 7-17 Mallorca 8-16 Atl.Madri 8-16 Betis Barcelona R. Madrid Espanyol Sociedad wk-kwal Azië-zone. Tasjkent. Groep B: 0 tan-Kazachstan 4-0 (3-0), Jap nigde Arabische Emiraten 1-1 Stand: Zuid-Korea 6-16 (16-4) nigde Arabische Emiraten 6-8 Japan 6-7 (10-8), 4. Kazachst (6-14), 5. Oezbekistan 7-5(1; Zuid-Korea geplaatst voor WK. Anton Geesink zag gisteren in Rome een deel van zijn eig^n geschiedenis uit de boeken ver dwijnen. Het IOC-lid was in 1961 lid van het judoteam dat de Europese titel veroverde. Zijn opvolgers heten Vincent en Patrick van Kalken, Koen van Nol, Marcel Bosse, Mark Hui- zinga, Ben Sonnemans en Den nis van der Geest. Die ploeg le verde met de 4-3 zege op Frank rijk in de finale van het EK lan denteams een historische pres tatie. Dat deden de vrouwen even eens, al leverden zij de slechtste prestatie ooit. Want met de ze vende plaats eindigden de judo ka's voor het eerst in zeventien jaar niet bij de beste drie. De eindstrijd tegen Frankrijk, het sterkste judoland ter wereld, was een thriller. Traditioneel verloren de Nederlandse licht gewichten hun confrontaties. Frankrijk leek met een 3-0 voor sprong fluitend de zoveelste ti tel binnen te halen. Maar Bosse dacht daar anders over. De in valler in de ploeg van bondstrai- ner Löuis Wijdenbosch won verrassend van Claverie. Oranje geloofde, met de sterke zwaar gewichten nog voor boeg, in eens in een ommekeer. Zeker met een judoka als Hui- zinga in het team. De technicus zorgde voor 3-2, waarna Sonne mans in de klasse tot 95 kilo gram de stand gelijktrok. De druk lag dus op de brede schou ders van Van der Geest, onlangs gekroond tot derde van de we reld in de klasse alle categorie- en. De jonge Bloemendaler moest winnen, want bij een ge lijke stand gaf het puntenvoor- deel van de Fransen de door slag. Zijn ervaren opponent Dreyfus gokte daar ook op. Maar in de slotseconden gooide Van der Geest hem met een schouderworp alsnog tegen de tatami. De vreugde was onbeschrijf lijk. Maar pas nadat de partij of ficieel was beëindigd, mochten de judoka's feestvieren. Geesink genoot op de tribune. Het deer de de olympisch kampioen uit 1964 allerminst dat een deel van zijn geschiedenis definitief in de boeken verdween. amsterdam gpd Peter Geerink wreef zich nog eens goed in de ogen. De springruiter uit Gelselaar kon na de bar rage van de wereldbekerwedstrijd in Amsterdam maar moeilijk geloven dat hij weer een auto had gewonnen. Met LBH Royal Bravour was de Twen tenaar in de RAI de snelste van het trio Piet (Ray- makers), Peter (hijzelf) en Peter (Charles), dat als sterkste van zes foutlozen overbleef. Na Gothen burg (begin mei) en Oslo (twee weken geleden) kan de 34-jarige prof wederom een telefoontje van de Volvo-importeur verwachten. De Twentenaar stapte met zijn schimmel als voorlaatste combinatie de piste van Jumping Am sterdam binnen. Met vlot gemak (34.75 secon den) raffelden man en paard de tijd van Rayma- kers en Jewel's Classic Touch (36.45) aan flarden. Gebakken, dacht een ieder. De Ier Peter Charles zou zijn pas zevenjarige Nustria in de barrage nooit en te nimmer kapot rijden. „Eerst moet hij er een balk afgooien, dan geloof ik het pas," bouwde Geerink. kijkend naar het beeldscherm, een voorbehoud in. De Europees kampioen spaarde de afstammeling van Darco inderdaad niet, maar bleef toch op bijna een seconde van de winnende tijd (35.70) steken. Zodoende bleef Geerink steken in zijn overwin ningsroes van de laatste weken. „Maar wel ge woon doen. hè. Ik ga niet naast m'n laarzen lo pen. Dan krijg je natte voeten, zeker met dit weer." In de vijf seizoenen heeft de oosterling zijn paard steeds beter leren kennen. „Ik weet wat hem 't beste past. Als het nodig is geef ik Bravour de ruimte. Haal ik hem terug, dan accepteert hij het ook. En snel, ja, dat is hij van nature al. Het dier kiest naar een hindernis toe zelf voor de bin- nenbocht." Peter Geerink ging volledig mee in de euforie. Vorig jaar was Raymakers in de aanloop naar de wereldbekerfinale met drie overwiningen de veel vraat van het indoorseizoen. De Twentenaar stond toen nog in de schaduw van de groten. Als reserve kwam hij uiteindelijk door pech van an deren in de eindstrijd die hem furore bracht. amsterdam «anp Dressuur is in de Nederlandse paardensport een tophit geworden. Voor de wereldbekerwedstrijd was de hoofdpiste van RAI uitverkocht. In totaal 6500 toeschouwers zagen Anky van Grunsven' winnen van haar eeuwige rivale Isabell Werth. In de RAI verschenen beide amazones met hun tweede keus-paarden in de piste. Werth hield Gi golo thuis en kwam met Welcome, Van Grunsven zadelde in plaats van Gestion Bonfire nu Olympic TCN Partout. De Nederlandse won, zij kreeg een totaal van 76,98 procent. Werth scoorde met 74,52 bijna tweeëneenhalf punt minder. Anne van Olst. de Deense die met een Nederlander is getrouwd, eindigde op respectabele afstand van het duo als derde. Marieke van Linder valt aan, omringd door Franse verdedigsters. foto anp schiedam» anp Een eerste prijs voor Neder lands handbal. Het is even wen nen. Handbal, dat is toch die sport waarin Nederlandse teams altijd ergens onderaan eindigen en waarbij speelsters en bestuurders ruziënd over straat rollebollen? Met de winst op het Holland-toernooi in Schiedam (na een 29-24 zege op Oekraïne) lieten de handbal vrouwen zien dat het ook an ders kan. De jonge ploeg van coach Bert Bouwer, gemiddeld twintig jaar, wil wel eens wat anders dan voor spek en bonen mee doen. Ook ervaren hoe is het is om te winnen en prijzen te pak ken. De eerste kennismaking beviel goed. Voor eigen publiek vijf gerenommeerde landen ver slaan en de beker plus de cham pagne in ontvangst nemen, dat willen de handbalsters wel va ker. De Nederlandse internatio nals waren er in Schiedam dui delijk op uit om iets te bewij zen. Sinds de vrouwen in mei uit de competitie stapten om zich te richten op het bereiken van de mondiale top, worden ze met argusogen gevolgd. Er is veel kritiek. Weinig vertrouwen ook dat de handbalsters de prestatie van bijvoorbeeld de volleyballers kunnen herhalen. Dat negativisme prikkelde de ploeg. Aan het begin van elke partij begon Oranje in een adembenemend tempo en overrompelde de tegenstander. „Het leek telkens alsof er een bom barstte", zei Bouwer daar over. Meestal was de eerste ge plaatste stoot genoeg om te winnen. Het team liet ook zien dat het de afgelopen maanden heeft bijgeleerd. Snelle aanvallen zijn het handelsmerk van Oranje. Gebrek aan kracht en concen tratie tot voor kort ook. Maar de vrouwen schuwen de fysieke middelen inmiddels niet meer. Ze kunnen ook een voorsprong verdedigen. „We zijn mentaal veel weerbaarder", verklaarde keepster Laura Robben. „We willen uitstralen dat we wat in onze mars hebben." Na het succes in het Holland- toernooi kijken de handbalsters vooruit naar het EK 1998, het WK 1999 en de Olympische Spelen 2000. Ze hebben een 'women's agreement' gesloten om de ploeg ten minste tot mei 1999 bij elkaar te houden. Bou wer is niet bang voor het vertrek van sterren, ondanks het recen te afhaken van Liv Haugberg. „We willen te graag iets neerzet ten", zegt hij. „Al zei net één van de speelsters tegen me dat ze zwanger wilde worden. Dat vond ik niet zo leuk." 'Na de eerste set was het over en uit' stuttgart anp Richard Krajicek was gisteren razendsnel vertrokken uit de Schleyerhalle in Stuttgart. Hij had er de beste week tennis sinds Wimbledon 1996 afgele verd, maar uitgerekend in de fi nale tegen Petr Korda sloeg hij geen fatsoenlijke bal: 6-7 2-6 4- 6. Hij liep direct van de baan naar de persconferentie. Die werkte hij in dicteertempo af. „Het verlies van de eerste set was dodelijk", keek hij terug. Zijn gezicht drukte walging uit. Walging over zijn eigen spel. „Na de eerste set was het over en uit." Krajicek gaf in de eerste set op eigen opslag twee punten af. Hij sloeg tien aces en verwierf op 6-5 in de tiebreak een set- punt. „Daarop miste ik een sim pele return." Vervolgens depo neerde hij op 6-7 een eenvoudi ge backhandvolley in het net en in de eerste game van de twee de set verloor hij zijn opslag door een forehandvolley te mis sen. „Om die drie punten draai de de wedstrijd", vond Krajicek. „Korda ging steeds beter spelen. Ik kon mijn frustratie over die punten niet uit mijn hoofd zet ten. Bovendien raakte ik knap geïrriteerd over mijn eigen spel. Ik miste alle timing. Ik kon nooit enige druk op zijn opslag zetten." De service van de 29-jarige Tsjech was allerminst dodelijk. „Toch slaagde hij er in mij con stant te verrassen. Ik had er to taal geen kijk op, las 'm nooit goed." Dat heeft Krajicek vaker tegen linkshandigen. „Tegen Rusedski, Siemerink, Ivanisevic en Korda heb ik altijd moeilijk heden. Tegen al die jongens sta ik rood. heb ik een negatieve balans." De nederlaag gaf zijn beste week tennis sinds Wimbledon 1996 een zwart randje. Hij ver sloeg Becker, Sampras, Larsson en zaterdag Björkman in de hal ve eindstrijd (6-4 3-6 6-3) en was in zijn derde finale in Stuttgart ervan overtui| de tweede keer met de e aan de haal te gaan. „Ab: zei hij eerlijk. „Ik had v< te winnen." Bij een overwinning, ste in een Super 9 toern) hij gestegen naar de plaats op de wereldran de zevende plaats in f van de beste acht voor in Hannover. Door de ne steeg hij op de ranking vier plaatsen, van vijftif elf, en op de WK-lij$M twaalf. „Na Wimbledoi mijn doel dit jaar een s wijs in Hannover of eer bij de top-tien van de we had het mezelf een stukj keiijker gemaakt bij Stuttgart. Aan het begin week had ik niet verw: ver te komen in dit to Maar na deze nederlaag zwaar teleurgesteld." Voor Korda beteken [i toernooizege zijn eerstee maanden. Voor hem kv een droom uit. „Ik wilij een keer terugkeren in i tien", meldde hij. Daar! hij in door de zege op K d Hij steeg van zestien nai n „Het is vijf voor twaalf itt loopbaan en ik wil van e nuut genieten." De carrière van Kofljv een vlot verloop tot 1993 r ni 1992 stond hij vijfde wereld. Daarna regen de a res zich aaneen. Hij twee jaar door liesop o kreeg last van zijn rug en li en was eigenlijk van p i scheid te nemen. Zijn vii o oud-coach Tony Pickard 1 hem weer te genieten v tennis. Genieten deed Krajii n dagen in Stuttgart. Tot g c Hij schroefde met zijn geld van 370.000 guld< i verdiensten in dit jaar boven de twee miljoen, machtigde een fors aant d ten, maar de anti-clima g eindstrijd, zijn 65ste wie (46-19) van het jaar, hem uit Stuttgart.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18