Feyenoord afgestraft Canadees lefgozertje gaat niet voor Michael Schumacher opzij 'Feyenoord kon het niet bijbenen' ireen bloemen maar Jfbeker voor ARC [onkballers Florida Marlins winnen World Series iNDAG 27 OKTOBER 1997 eideman gewond na val van fiets )lle Marathonschaatser Jan-Maarten Heideman uit Gelse- ;is gisteren met een zware hersenschudding en mogelijk uken in het gezicht opgenomen in het Zwolse Sophia-zieken- s. De leider in de tussenstand om de KNSB Cup kwam onge- kig ten val van de fiets bij een tochtje met zijn vriendin. Hij d overgebracht naar het Sophia-ziekenhuis. Het is nog on- delijk hoe lang Heideman is uitgeschakeld. De voormalige gebaanschaatser eindigde zaterdagavond nog op een derde ats in de wedstrijd op de baan in Utrecht. Eerder won Heide- n dit seizoen de marathons in Assen en Amsterdam. arney' pakt opnieuw wereldtitel ;nor regis Raymond van Barneveld heeft aan zijn individue- wereldtitel darts de titel in het dubbel toegevoegd. De 1 laagse tbode won gisteren in Bognor Regis met teamgenoot Roland iolten het WK. Het duo versloeg in de finale de Britten Har mon en Burnett met 18-15. De Nederlanders waren trots als ateurs in een professioneel veld te hebben gewonnen. ,,We nooit in de problemen geweest", zei Van Barneveld. Het (verdiende ongeveer 20.000 gulden met de zege. lk untz behoudt behoudt tourkaart )rip« Rolf Muntz zal ook volgend seizoen lid zijn van het Eu- ese golfcircuit. Ondanks een slechte prestatie in de OKI Pro- in Madrid behield de Brabander zijn kaart. Hij eindigde op Europese ranking op de 116de plaats, één plaats te laag. Door aanwezigheid van de Australiër Lonard en de Nieuw-Zeelan- in het klassement, stijgt Muntz echter twee plaatsen. >s en Wennemars razendsnel il. De schaatsers Erben Wennemars en Jan Bos hebben hun inje-trainingskamp in Inzeil op imponerende wijze afgeslo- Beiden doken op de 1000 meter onder het baanrecord van a( rZjelezovski (1.13,48). Bos realiseerde 1.13,00, Wennemars f 18-honderdste langzamer. Op de mijl bleef het tweetal net en het baanrecord van Rintje Ritsma steken (1.51,87). Dit- 1 al ging de winst naar Wennemars. De pupil van trainer Peter lier, die afgelopen zomer in Calgary als eerste onder de 1.50 ik, klokte 1.52,01, Bos was 29-honderdste langzamer. Ook op 500 meter ging het snel: 36,69 voor Wennemars tegen 37,08 m irBos. hultz wint toernooi Quebec bec» Brenda Schultz-McCathy heeft het tennistoernooi van ebec in Canada gewonnen. De Nederlandse, als eerste ge- atst, versloeg in de finale de Belgische Dominque van Roost, arvoor had de Heemsteedse drie sets nodig: 6-4 6-7 7-5. unel/Sunergy in Kaapstad i| pstad De Brunel/Sunergy met schipper Hans Bouscholte is laatste van de tien deelnemers in de Whitbread-zeilrace om s wereld in Kaapstad aangekomen. Het eerste deel van de race 10 J ig van Southampton naar Kaapstad over een afstand van 7350 Cl |1. Dinsdag meldde de Zweedse boot EF Language met de EN lerikaan Paul Cayard zich als als eerste in de Zuid-Afrikaanse 4enstad. De teleurstellende prestatie van het Nederlandse ip is met name het gevolg van enkele kostbare tactische- en Igatiefouten. 8? tp.Rit;>T;>trwRfl ro«ii!' ivo op den camp/gpd ledereen zat erop te wachten. Hij flikte het weer, maar dit keer pakte het verkeerd uit. Michael Schumacher dacht in een rechtsreekse confrontatie met Jacques Villeneuve, met als in zet de Formule 1-wereldtitel, een tikje uit te delen, maar ging zelf knock-out. De druiven wa ren zuur in het Duitse kamp. Villeneuve bleef overeind en mocht aan het einde van de rit de champagne ontkurken van de wereldkampioen. Een beter en spannender sce nario had Alfred Hitchcock in zijn beste dagen niet kunnen verzinnen. Bloedstollend, zin derend. Superlatieven schieten te kort om het duel op leven en dood der matadoren in Jerez te beschrijven. De apotheose was van een ongekende schoonheid, al had menigeen vooraf al voor speld dat het tot een letterlijke bosting tussen Michael Schumacher en Jacques Ville neuve zou komen. Niet voor niets werd in de laatste acht jaar vier keer het kampioenschap beslist nadat de twee titelpre- tendenten met elkaar in de clinch gingen. Het begon allemaal in de trai ning. Toen al werd duidelijk dat het duel Schumacher-Villeneu- ve op het scherpst van de snede uitgevochten zou worden. Tot op de duizendste seconde exact reden de kemphanen dezelfde tijd. Villeneuve was iets eerder in het zetten van zijn snelste ronde, waardoor hij vanaf pole- position mocht vertrekken. Dat voordeel was hij snel kwijt, want Schumacher had weer eens een van zijn ver trouwde snelle starts en leidde de dans om de titel vervolgens tot de 48ste ronde. Geen vuiltje leek er aan de lucht voor de Fer- rari-coureur, ware het niet dat zijn laatste setje banden het le lijk liet afweten. Binnen de kortste keren verscheen Ville neuve in de staart van Schuma cher en zette de aanval in. Een aanval die nodig was om het ene WK-puntje voorsprong dat de Duitser had teniet te doen. ,,Ik moest Schumacher voor bij," keek Villeneuve terug. ,,Of ik zou zonder vechten tweede worden, of ik moest het risico hemen in de grindbak te eindi gen. Voor mij was er geen twij fel." De nieuwe wereldkam pioen wist donders goed wat hij deed en welk risico hij nam. „Ik ken Michael een beetje en ik wist dat hij me zou rammen. Dat probeerde hij ook, maar blijkbaar is hem het stuur uit zijn handen gegleden. Hij heeft toch een fout gemaakt, want nu stond Michael in de zandbak." Uiteraard was Schumacher zich van geen kwaad bewust. Hij heeft ervaring met dit soort klusjes. In 1994 elimineerde hij Damon Hill in de laatste race op soortgelijke wijze en ook in 1995 ging de Duitser onge wenste intimiteiten niet uit de weg om voor de tweede keer de wereldtitel op te eisen. „Ik heb Jacques niet gezien," was het verweer. „Ik was zelf al zo laat op de rem dat ik me niet kon voorstellen dat er nog ie mand later zou remmen. Ik denk dat Jacques heel blij is dat we elkaar geraakt hebben, an ders had hij de bocht denk ik niet gehaald." De tv-beelden spraken andere taal. Villeneuve was al een halve wagenlengte voorbij de Duitser, toen deze een extra ruk aan het stuur gaf. Het incident was voor de race-leiding voldoende aan leiding om het tweetal te verho ren. De conclusie was dat het een race-incident betrof, het geen een afkeurend boe-geroep van de honderden journalisten teweegbracht. Villeneuve was na het inci dent allerminst zeker van zijn zaak. „Het was een harde klap en de auto voelde vreemd aan. Ik heb een paar rondjes heel rustig gereden en was even bang dat ik het einde niet zou halen. Na verloop van tijd ging het beter, al ben ik niet meer tot op de limiet gegaan." Dat laatste stelde de achtervol gers in de gelegenheid terrein goed te maken. De McLaren-rij- ders Mika Hakkinen en David Coulthard roken hun kans en zetten de aanval in de laatste ronde in. Villeneuve maakte vriendelijk plaats, beseffend dat de overwinning geen voorwaar de was voor de titel. I let leverde Hakkinen in zijn 96ste Grand Prix de eerste overwinning op. Villeneuve moest wel nog op zijn hoede zijn voor Eddie Irvi ne. De Ier, teammaat van Schumacher en bepaald geen vriend van Villeneuve, zat de McLaren-coureurs immers op de hielen en kon nog roet in het eten gooien. „Mijn enige zorg op dat moment was niet in zijn buurt te komen. Ook dat is ge lukt," lachte Villeneuve. Met Villeneuve heeft de For mule 1 de meest kleurrijke kam pioen sinds jaren gekregen. Een 26-jarig lefgozertje, dat lak aan alles en iedereen heeft. Iemand die heilighuisjes durft om te schoppen. Historisch is zijn on gezouten kritiek aan het adres van de autosportbond FIA. Har de woorden over de plannen betreffende de veiligheid van de Formule 1-auto's volgend jaar. Hij is een aardje naar zijn vaardje, de legendarische in 1982 in een Ferrari om het le ven gekomen Gilles Villeneuve. „Wie deze sport actief is, weet dat hij zich pijn kan doen. Daar moet je niet zielig over doen," roept hij. „Ook de dood is een onderdeel van dat spel. Nie mand kan voorspellen wanneer de dood om de hoek komt kij ken, dus waarom zo moeilijk daarover doen." ivan der hulst scheidsrechter zorgt voor breekpunt in de wedstrijd, r de schuld van het verlies bij onszelf." ARC-trainer tm Berckenkamp toonde na afloop van de verloren wedstrijd tegen Noordwijk realist. Alles en iedereen Alphense zijde sprak schan- het optreden van de uit Beijerland afkomstige flui- Letterman. Maar Berc- mp oordeelde dat er wei- 'as aan te merken op het :nden van zijn laatste man ice Balkhoven. Maar voeg- )j er niet onterecht aan toe: irdwijk verdiende naar die maatstaf ook kaarten." ide kaarten van Letterman linvloed waren op de presta- n ARC staat buiten kijf. idiger Maurice Balkhoven geel na een discutabele hop - hij beroerde de bal [zijn langs het lichaam han- le arm - en kon een minuut r met een tweede prent de dkamers opzoeken. Gefrus- riep hij het een en ander Letterman toen hij floot een overtreding. Had Let- in de wedstrijd aangevoeld was de eerste kaart op zak tweede dus zonder conse- Qties gebleven. Aan de an- kant besefte ook Bercken- maar al te goed dat de er juist op dat cruciale mo- zijn mond moet houden, rode kaart voor Van Balk- was de inleiding van een iervolle periode in een [rijd, waarin ARC op dat lent met 2-1 leidde. Al zou rdwijk zwaar tekort worden als de zege aan dit inci- dent wordt toegeschreven, 'daarvoor speelde de formatie van trainer Ruud Bröring met name na rust te goed. Toen leidde het veldoverwicht van Noordwijk wél tot kansen, waar de mogelijkheden voor de pau ze nagenoeg achterwege bleven. ARC had er geen boodschap aan en dook in de eerste helft verschillende malen gevaarlijk voor de neus van keeper Ed mund Claus op. Zo schoot Mare Meyering al vroeg in het zijnet en legde hij de bal koppend neer voor de voeten van Fabian Gélderblom, die de stuitende bal over schoot. De eerste maal dat Claus kansloos leek, na een combinatie van Gelderblom met Bos, kwam Van Kins zijn doelman te hulp. Bos, die ver volgens alleen voor Claus naast schoot, revancheerde zich door de bal op te pikken na een scrimmage in het Noordwijkse strafschopgebied. De uitkomen de Claus had ditmaal geen ver weer. Hoe anders was dat in de tweede helft. Al kwam Noord wijk pas echt op toeren nadat Bos de thuisploeg eerst nog op 2-0 zette door Cees Smit kinder lijk eenvoudig uit te spelen. De net in het veld gekomen Peter van Harskamp, leidde een op windend Noordwijks tijdperk in! Zijn voorzet werd door Balk hoven met de hand' beroerd, waarop Wim de Jong vanaf elf meter het hoofd koel hield: 2-1. Het betere veldspel van Noord wijk kon niet voorkomen dat ARC met tien man gelegenheid kreeg .de score uit te bouwen. Zo werd een schot van Wim Westenberg gekeerd en knalde Mark Jansen in de rebound over. Aan de andere kant ging Henk Langemaat in de fout. De robuuste verdediger, die tot dan toe een uitstekende pot speelde, gleed op het middenveld uit, waarvan Bloem uiteindelijk koppend gebruik maakte. De gifbeker voor ARC was daarmee nog niet leeg, want ook aan de derde goal ging een eigen fout vooraf. Bij een vrije trap van Patrick van de Gronde door de muur van ARC dook keeper Fred Admiraal over de bal. „Een blunder", oordeelde Admiraal na afloop. ARC mocht daarna nog blij zijn dat Noord wijk de voorsprong - een kop bal werd op de lijn gekeerd en Van der Gronde mikte op de paal - niet verder uitbouwde. Dat het allemaal anders had kunnen lopen voor Noordwijk besefte ook Martin van Kins. De verdediger van Noordwijk trok na afloop het boetekleed aan na de tik in het gelaat van Bos. „Het was een corrigerend tikje. Bos zei wat en impulsief reageer ik daarop. Stom, want als de scheidsrechter het ziet, ga je eraf. Het was in ieder geval niet de bedoeling. Waar Balkhoven pech heeft, heb ik geluk." Door het eerste puntenverlies in de competitie heeft ARC con currenten Katwijk en Noordwijk weer in het zadel geholpen, ook al kan ARC met een zege op Rijnsburgse Boys volgende week alsnog de periodetitel op eisen. De bloemen die zaterdag al klaar stonden voor dit feestje hebben ongetwijfeld een andere bestemming gekregen. Al zal niemand bij de Alphense club het in zijn hoofd héden een bos je naar Letterman te sturen. ARC: Admiraal: De Roo. Langemaat, Balkhoven. Koster (85. Bloemneuvel); Blok, Westenberg. Mark Jansen; Meye ring (67. Melsen), Bos (67. Braam). Gelaerblom. Noordwijk: Claus, Van Kins, Smit. De Ridder. Pel; Wim de Jong. Reinders. jj (56. Jeffrey de Jong); Pitti ida Marlins heeft de World Series ge- ben. In de zevende en beslissende wed- a versloegen de honkballers uit Miami [eland Indians na verlenging met 3-2. [eland Marlins nam de titel over van lYork Yankees. Ide elfde inning stelde Marlins de over- ■ting zeker. De Colombiaan Edgar Ren- Ikwam over de thuisplaat en zorgde er voor dat de zege bij de Marlins terecht kwam. In de zevende inning sloeg Bobby Bonilla voor de Marlins de enige homerun in de wedstrijd. Livan Hernandez, de jonge Cubaanse pitchter van de Marlins, werd uit geroepen tot de waardevolste speler van de World Series. Het is de eerste keer dat de Marlins het officieuze wereldkampioenschap honkbal hebben gewonnen. De ploeg trad in 1993 tot de National League toe en vestigde een record door in het vijfde seizoen, de World Series te winnen. Marlins begonnen met jong talent van overige clubs aan te trekken, geen dure spe lers. Van de vijf spelers die vijf jaar geleden begonnen, is er nog één over: eerste honk- man Conine. Clubeigenaar Wayne Huizin- ga, een rasechte Amerikaan met Friese voorouders, investeerde flink in de club. Hij kocht groot in, voor 89 miljoen dollar aan spelers. Rotterdammers komen goed weg met 4-0 Dani lacht, voor de tweede achtereenvolgende wedstrijd scoort hij als rechtsbuiten. foto hans van weel amsterdam simon zwartkruis gpd-verslaggever Feyenoord heeft de week van de waarheid in het jaar van de be zinning in stijl afgesloten. Een nederlaag, de derde deze week, en een rode kaart, de vierde in elf competitiewedstrijden, vormden gistermiddag de treu rige eindbalans van de Rotter dammers. „Dit doet pijn", sta melde de geplaagde Feyenoord- trainer Arie Haan na de 4-0 ne derlaag tegen Ajax. Wat de bezinning betreft, ging er het nodige rr)i$ gister^ avond. De irritaties over de la conieke start van scheidsrechter Mario van der Ende leidde hal verwege de eerste helft tot het eerste opstootje. Middelpunt was Danny Blind, die zich vol gens veel Feyenoorders in zijn 500ste competitiewedstrijd aan matennaaierij bezondigde. „Onzin", verweerde Blind zich naderhand. „Mario begon veel te slap en daéir heb ik wat van gezegd. Wie me kent, weet dat ik geen kaarten loop te vragen. Ik ergerde me aan de manier watirop Van der Ende het harde spel van Feyenoord negeerde. Ze konden het niet bijbenen en cpmpenseerden dat met heel veel overtredingen. Hun goed recht, maar daar moet dan wèl tegen worden opgetreden." Bij het tweede incident, na de pauze, waren Ulrich van Gobbel en Ronald de Boer betrokken. De Boer tikte Van Gobbel na een overtreding in zijn nek, de reactie was ondoordacht en goed voor rood. „Gelukkig kon ik m'n hoofd net op tijd weg draaien", zei De Boer over de klap die hij van Van Gobbel in casseerde. „We hadden al wat irritaties en een woordenwisse ling gehad. Lullig voor Ulrich, die rode kaart, hij was de laatste weken een van de betere Feye noorders. Maar de manier waarop hij reageerde vond ik nogal vreemd. De manier waar op Feyenoord met hun tempe rament omgaan, vind ik toch wel een probleem." Ajax wentelt zich inmiddels in de weelde van een ongeslagen status. De eerste weken kon nog worden gewezen op het schap pelijke competieprogramma, maar na de wedstrijden tegen Heerenveen, Udinese en Feye noord blijft de indruk hetzelfde: de door Morten Olsen geboet seerde ploeg staat als een huis. „We tonen nu aan dat het niet alleen maar leuk is om te zien wat we doen", zei aanvoerder Danny Blind. „We hebben laten zien dat we ook in toppers het spel kunnen controleren." „De doelstelling is mooi, de uitvoering natuurlijk triest". Voor het optreden van Feyenoord kon Danny Blind, de aanvoerder van Ajax, gisteravond weinig vleiende woor den opbrengen. Zelden in de roemrijke geschiedenis van de nationale klassieker zal Ajax op zo weinig tegenstand zijn gestuit. Het was het begin van het einde voor Feyenoord, zeker nadat Arveladze kort voor rust opnieuw kans zag aan de bui- tenspelval te ontsnappen (2-0). De druk werd de Rotterdamse verdediging op zeker ogenblik te veel en in armoe werd de toe vlucht gezocht tot onreglemen taire ingrepen. De Ajax-aanval- lers overleefden de talrijke aan slagen en dansten vervolgens vrolijk door. Dani maakte 3-0 en Ronald de Boer, op aangeven van Arveladze, 4-0. Ajax voetbalde in de 133ste nationale klassieker diep, Feye noord vooral breed, risicoloos en zonder zin voor enig avon tuur. In de ArenA werd bewezen dat de geest onmiskenbaar is verdwenen uit de Rotterdamse ploeg, die Fraser, Van Bronck- horst en Sanchez node miste. In de hoofdstad triomfeerde het Amsterdamse aankoopbe leid. Schril daartegen stak het fiasco van de Rotterdamse transfers af. De renovatie van het voornamelijk Argentijnse bolwerk staat op instorten. Vol gens voorzitter Van den Herik komt het niet in hem op om op dit moment de trainer verant woordelijk te stellen. Om de mening van de morrende me nigte kan hij onmogelijk heen. amsterdam gusbert spierenburg gpd-verslaggever Slordig en lichtzinnig kweten de Ajacieden zich van hun tatik, toen Feyenoord in de tweede helft rijp was voor een afstraf fing van ongekende omvang. Na het doelpunt van Dani, een fraaie lob in de 51ste minuut, was de strijd beslist. AjéLX ver oorloofde zich nog wat hoog standjes en stelde de kémsloze tegenstander zowaar nog in de gelegenheid iets terug te doen. De plaagstootjes mochten even wel geen naam hebben. Dertien verliespunten telt Feyenoord na elf competitie wedstrijden en uitzicht op de ti tel is verdwenen. Zo pover en armoedig als gisteravond was het verzet van de Rotterdam mers tot nu toe zelden. Feyenoord hield Ajax aanvan kelijk op afstand met de buiten- spelval. Het was een riskant wa pen. Er werden hoge eisen ge steld, niet alleen aan scheids- en grensrechter, ook aan de Rotterdamse verdedigers. Het een keer misgaan. Het onver mijdelijke gebeurde, in de 31ste minuut. Aan het openingsdoelpunt ging een zuiver geval van bui tenspel, van Ronald de Boer, vooraf. Grensrechter Talens zag het niet, scheidsrechter Van den Ende evenmin. De Boer stuurde Arveladze intussen de ruimte in en het was Schuiteman die hem slechts door een overtreding kon afstoppen. Litmanen ont fermde zich over de strafschop: Ajax: Van der Sar; Tobiasen (80. Mel- cniot), Blind, Oliseh en Frank de Boer; Ronald de Boer, Litmanen en Witscli- ge; Dani (61. Rudy), Arveladze en Hoekstra (77, Sibon).' Feyenoord: Dudek; Van Gobbel, l'inin (68. Kornejev), Schuiteman en Graff (67. Claeys); Bosvelt, Van Gastel, Van Wonderen en Boateng; Vos (84. Zwij- nenberg) en Cruz. Michael Schumacher had zich het bereiken van de finish anders voorge steld. foto ap Werken in de bouw? Bel Brouwer: 0345-638300 (totavonds 19.00 uur)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17