Jeugd wil begrip en hangplek a Omleiding 'De meesten gaan een illusie armer naar Twee blikken verf voor 1000 gulden Leiden Regio Llkemade onderzoekt joedkoop bustarief Üphen niet gul genoeg oor Poolse zusterstad Omleiding/ Tussen Burgerveen en Leiden. BANDAG 27 OKTOBER 1997 chef jan preenen. 0 t. plv -chef erna straatsma, 071-5356437 Ironken automobilist ramt lichtmast Deskundige taxeert snuistenjen in Hazerswoude phen aan den run Een dronken automobilist heeft met zijn au- jeen lichtmast op de kruising van de Ambonstraat en het Bur- ■meester Visserpark geramd. De man wilde zaterdag een bocht emen, maar gleed, mede als gevolg van het natte wegdek, chtdoor tegen de lichtmast. Zowel de auto als de lichtmast akte beschadigd. De bestuurder reed direct na de botsing door lar huis. Vandaar uit belde hij de politie. Die stond intussen al 3 zijn stoep. Uit onderzoek bleek dat de man te veel had ge- ronken. si/ angeraarse slachtoffer babbeltruc ingeraar Een 90-jarige inwoonster van Langeraar is het achtoffer geworden van een babbeltruc. Een vrouw en een jon- n kwamen via de achterdeur de woning binnen. De ongeveer !-jarige jongen vroeg of hij even in de keuken mocht kijken aar de gootsteen. Hij wilde weten hoe de afvoer in elkaar stak, rndat zijn oma problemen had met haar gootsteen. Nadat het veetal was vertrokken, ontdekte de Langeraarse dat er geld en eraden waren gestolen. Computerapparatuur vermist puDEKERK aan den rijn Bewoners van de Kievitlaan in Koude- rk aan den Rijn ontdekten gisteravond dat er was ingebroken hun woning. De inbrekers waren via een raam de woning bin- engekomen. Ze zijn er vandoor gegaan met computerappara- 'arfums en trainingspakken gestolen phen aan den rijn» Afgelopen nacht is in een winkel in de Van Hl landersloostraat in Alphen aan den Rijn een snelkraak gezet. e daders vernielden de etalageruit en stalen in korte tijd ver- hillende merken parfums. In de omgeving van de winkel trof i politie een gestolen auto aan. Eerder dit weekeinde was een ndere Alphense winkel het doelwit van inbrekers. In de nacht BE m vrijdag op zaterdag gooiden onbekenden de etalage in van Qen sportzaak aan de Hooftstraat. De dieven namen vier trai- 0 ingspakken met een waarde van 1200 gulden mee. 3n S, Crnstige schade na botsing op kruising bit D c .phen aan den rijn» Bij een botsing op de kruising van de Oranje assausingel met de President Kennedylaan in Alphen aan den 'n ijn zijn zaterdag twee auto's zwaar beschadigd geraakt. De be- uurders, beiden Alphenaren, kwamen met de schrik vrij. Li 'olitie verzorgt gedumpte katjes lphen aan den run Voorbijgangers troffen gisteren drie jonge atjes aan op de Chr. Huijgensweg in Alphen aan den Rijn. De rt olitie heeft de enkele weken jonge beestjes van de straat ge- 3 aald. Een medewerker van de politie Rijn en Aarlanden heeft ich over de gedumpte beestjes ontfermd. loogmadenaar ziet af van kort geding oogmade De Hoogmadenaar L. Post ziet af van eej;i kort ge- O.t ing tegen rijkswaterstaat. „Op zijn vroegst kan de zaak pas eind olgende week dienen", legt hij uit. „Als ik Broekhuizen (hoofd ienstkring Leiden van rijkswaterstaat, red.) moet geloven, is de verlast bij mijn huis maar een kwestie van enkele dagen. Tegen ie tijd dat het kort geding dient, is de overlast weer voorbij en en ik 3000 gulden armer." Post overwoog door middel van een ort geding de werkzaamheden 's avonds en 's nachts op de A4 lil te leggen. De man die op vijftien meter afstand van de A4 i'oont, doet sinds vorige week dinsdag geen oog meer dicht. Dat mt door een heimachine die nodig is om de geleiderail te ver- ngen. emade onderzoekt of de in- iners op zaterdag voor twee lden een busretourtje naar iden kunnen krijgen. Het svervoer wordt zo gestimu- :rd. Bovendien geldt dit goed- pe tarief ook voor inwoners Oegstgeest, Leiderdorp, orschoten en Leiden. Burge- lester en wethouders van lemade gaan echter niet ak- ord met de voorwaarde van smaatschappij NZH om der gulden per reiziger bij te igen. Het college verzoekt de smaatschappij het bedrag daag te brengen. )e NZH baseert het bedrag dertien gulden op de in- hen aan den run bbert minkhorst Alphense inzamelingsactie Jor de door overstromingen M troffen Poolse stad Jelenia 'ira heeft ruim 33.000 gulden tientallen meubels opgele- rd. De Initiatiefgroep Steden- nd Alphen aan den Rijn-Jele- Góra, die de actie opzette, :g bijna 17.000 gulden bin- n. De gemeente Alphen heeft bedrag verdubbeld. De initiatiefgroep kreeg daar- ee minder geld dan waarop zij id gehoopt. Het comité had streefbedrag 50.000 gulden ngegeven. „Het was mooier vveest als we dat bedrag had- n gehaald", zegt bestuurslid il Klaassen. „Achteraf was .000 gulden wat hoog ge- hat, maar we beschouwen het ch als een geslaagde actie." Delen van Polen en Oost- ïitsland werden in juli van dit ar zwaar getroffen door het ahoudende slechte weer en wassende water in de rivie- Ook delen van de Zuid- lolse gemeente Jelenia Góra erstroomden. Grote dijkdoor- aken bleven de stad en haar ngeving bespaard. De opbrengst is bedoeld voor bewoners de zwaar getroffen oonwijk Lomnickie. Het ste nband-comité ontving van hazerswoude-rundijk MARCEL SMEETS Met potjes, schilderijen, klokken en kleine frutsel- tjes komen ze binnen. In de voorkamer van Hoe ve Rijnland zetelt taxateur Caroline Koopman aan een antieke tafel. Als een rechter velt zij een oordeel over de waarde van de kleinoden. Met beleefdheden en badinerende opmerkingen over de vindplaats dekken de rijkaards-in-spe zich in voor een tegenvaller. „De meesten gaan toch een illusie armer huiswaarts." Spectaculaire vondsten deed Koopman zater dag niet in Hazerswoude. De naar het televisie programma 'Tussen kunst en kitsch' gemodel leerde taxatiemiddag in de antiekzaak was vooral 'gezellig'. „Er was hier net een mevrouw met een doos en plaatjes. Een soort poézie-albumver telt Koopman. „Het zat vol met borduursels en tekeningen en ik schat het uit 1860, 1870. Op zich wel bijzonder en zeker leuk. De meeste bezoekers hadden toch beter thuis kunnen blijven. Een koppel met vijf schilderijen onder de arm kan de neiging niet weerstaan zijn waren aan te prijzen bij de taxateur, die in het da gelijks leven in de weer is voor verzekeringsmaat schappijen en met boedelverdelingen. „Een ama teur die dit heeft geschilderd", is uiteindelijk haar vonnis. Het jaartal 1927 rechtsonder zegt niets over de kwaliteit van het geval. „Het is een kopie naar een grote meester. Een mooi kijkstuk", be sluit Koopman. De man legt zich erbij neer: „Ik vind het zelf ook foeilelijk. Koopman is zich bewust van de vervelende rol die zij soms moet spelen. „Mensen verbeelden zich vaak ten onrechte iets unieks te hebben. Maar ik laat mensen wel in hun waarde." Zij dicht het prutspul dan een 'hoge emotionele' of een 'decoratieve' waarde toe. Soms staat ze met een mond vol tanden. Het echtpaar Oldenburg geeft haar een donkerbruin strooibusje in handen. „Als kind speelde mijn man er mee. Het stond bij zijn grootouders op de kast." Het speciale schuilt in het kleine kijkoog in het deksel, dat uitzicht biedt op een panorama met een cyrillisch onderschrift. „Tja. Het is ge maakt van palmhout. Maar ik ken nog een Rus sin. Die zal ik er eens naar laten kijken", besluit de deskundige. Ook de Oldenburgs hebben niet het flauwste vermoeden. „We hebben een hele boel van dat soort dingen. Het komt allemaal uit de familie", zegt mevrouw. Werkconferentie in Alkemade De jeugd van Alkemade heeft geen dure wensen. Wat zij wel van de gemeente vraagt is begrip, respect en een hangplek zonder dat omwonenden ze verjagen. Dit bleek zaterdagmiddag tijdens de werkconferentie met vijftig inwoners van Alkemade tot en met 24 jaar. alkemade marieta kroft Politici, afgevaardigden uit het onderwijs en andere instellin gen in Alkemade waren in gro ten getale naar het gemeente huis gekomen. Op initiatief van de gemeente presenteerden tientallen jongeren problemen en mogelijke oplossingen. De conferentie vormde het slot van twee eerdere bijeenkomsten van deze jongste groep inwo ners van Alkemade en hun be geleiders. Opvallend was zaterdag dat met name de tieners het gevoel hebben dat ze tussen wal en ftstopJloh™ Vonti eahhaw h weinig te doen", zei een jongen. „We willen een hangplek, maar we worden overal weggejaagd." Een meisje vulde aan: „Volwas senen denken vaak slecht over ons. Als we bijvoorbeeld in een supermarkt zijn, denken ze ge lijk dat we komen stelen." Als suggestie voor een goede hangplek werd het hutten- bouwterrein aan het eind van de Sotaweg in Roelofarends- veen genoemd. „Het liefst wil len we iets met een dak", merk te een aantal jongeren met het oog op de komende winter op. Veel eisen aan zo 'n. .onderko men stellen ze niet. 'ja-Jet mag ,best een bouwkeet .zijn, die we eventueel met behulp van vrij willigers onderhouden." Veel aanwezige jongens en meisjes voelden ook wel iets voor een 'halfpipe' of skeelerbaan. Hoog op het verlanglijstje van de jeugd staat ook de zoge noemde 'jip': een jongeren in formatie punt. „We kunnen nu nergens anoniem terecht met met vragen of problemen", lichtte een jongen toe. „Er komt wel eens iemand van de GGD op school. Maar als je daar naar toe gaat, weet iedereen dat ge lijk." Zo'n informatiepunt moet de bezoeker de juiste weg naar de hulpverlening wijzen. I Iet kan gaan om sociale problemen, maar ook om praktische zoals het vinden van een geschikte huisvesting of baan. Wethouder L. Beelen (welzijn en financiën) had na afloop van de presentaties alleen beden kingen bij de 'jip'. „Een jip kan niet allerlei problemen oplos sen." Hij was blij dat hij de jeugd niet heeft horen vragen om een welzijnswerker. „Wil je het jeugdbeleid gestalte geven, dan moet je dat doen met de jeugd, ouders en andere des kundigen." De resultaten van de Alkema- dese jeugd worden verwerkt in de gemeentelijke nota jeugdbe leid. In die nota komen ook de resultaten van een sinds april actieve werkgroep van ouders, het maatschappelijk werk, leer krachten. de politie, bureau Halt en de gemeente. I let vere nigingsleven draagt zijn steentje bij aan de nota door een aan hem toegestuurde enquête in te vullen. Hulp Wethouder Beelen verwacht dat hij nota jeugdbeleid in januari aan de gemeenteraad kan voor- geleggen. Bij de uitwerking van de plannen schakelt de ge meente de hulp van de kinde ren en jongeren weer in. De ge meente herhaalt de werkconfe rentie die zaterdag voor het eerst was, eens in de twee jaar. komsten die de maatschappij anders mis zou lopen. De ver voersdienst gaat daarbij uit van de koop van een kaartje in de bus. Het kopen in de bus is ech ter duurder dan de aanschaf vooraf van een strippenkaart. B en W willen dat de busmaat schappij de gederfde inkomsten berekend op basis van het tarief van de strippenkaart. Volgens ambtenaar bestuurs zaken H. Demoed is het overi gens nog niet zeker of het ge meentebestuur wel akkoord gaat met een eventueel lager bedrag. Hij wijst op een nadeel: de plaatselijke middenstand zal niet enthousiast over deze indi recte stimulering van de Leidse middenstand zijn. het Alphens Studiecentrum twintig tafeltjes en van particu lieren verschillende stoelen en enkele banken. Van het bijeen gebrachte geld zijn 18 wasma chines en 15 koelkasten ge kocht. 'Dat zijn er minder dan aan vankelijk nodig warén. „Maar volgens de nieuwste gegevens zijn het er genoeg. Mensen zijn kennelijk op andere wijze aan hun spullen gekomen", zegt Klaassen. Wel is er geld tekort voor een nieuwe verwarmings installatie van een openbare ba sisschool. Rouwig is de initia tiefgroep daar niet om. „Dat is eigenlijk meer een taak van de gemeente. Het belangrijkste hebben wij voor elkaar gekre gen." Komende maandag vertrekt vanuit Alphen de vrachtwagen met hulpgoederen. De truck komt waarschijnlijk woensdag in Jelenia Góra aan. Enige leden van de initiatiefgroep reizen mee. De groep had ook het Al phense college uitgenodigd. Alle wethouders en de burgemeester hadden het echter te druk. Op deze avond koopt men niet wat men leuk vindt of nodig heeft. Men koopt voor een hoger doel: het missiewerk. foto taco van der eb zoeterwoude afke vandertoolen Maastricht mag dan z'n carna val hebben. En Ameland z'n Sundeklaas. In Zoeterwoude hebben ze zo hun eigen tradi tionele volksfeest: de jaarlijkse missieveiling, gehouden op de grens van zomer- en wintertijd. Een spektakel waarbij niet minder dan bij die andere fees ten de wereld op z'n kop wordt gezet. Want dit is die ene nacht waarin een weidelam minder kost dan een meter krenten brood. „Tachtigguldenvoordetwee- demaalvoordederdemaalne- gentigguldenlinks..." Veiling meester Gerard van der Hoe ven staat er op het podium bij als een kermisman voor zijn schiettent, de prijzen achter hem hoog opgetast. Hij is al even bezig, maar zijn rappe tong houdt het loven en bieden nog steeds bij. In het dagelijks leven is hij pr-medewerker van de gemeente Voorburg. Ge knipt voor dit werk dus. Even als collega-veilingmeester Koos Paardekooper, die voor zijn pensioen vertegenwoordiger in veevoeders was. Het is kwart voor negen en we zijn bij kavel 43. Twee sweaters (maat L) en een pet. Een vrouw voorin de zaal doet het hoogste bod: 110 gulden. Als ze de koopwaar krijgt aan gereikt doet ze wat elke goede huismoeder zou doen: eerst de binnenkant van het kraagwerk bekijken. Gelukkig, dat ziet er goed uit. Vervolgens haalt ze haar schouders op. „Wat moet ik ermee?", lacht ze. Om dan te bedenken: „Ach, ik heb zeven kleinkinderen. Ik raak ze wel kwijt." Nee, hier gelden niet de nor male regels van de handel. Op deze avond koopt men niet wat men leuk vindt of nodig heeft. Men koopt voor een hoger doel: de missionarissen steu nen die in Merauke, Mwanza, Chingola en andere plaatsen met onbegrijpelijke namen hun goede werken doen. En daarbij geldt: hoe gekker hoe beter. Elektrische orgels en computers gaan weg voor nau welijks meer geld. of zelfs min der, dan ze waard zijn. Terwijl daartussendoor een pondje ge rookte paling - winkelprijs een geeltje - maar liefst tachtig gul den doet. En een mokkataart 200. Koe Maar dan is de avond nog jong. We spreken negen, tien uur. Later op de avond zijn de Zoe- terwoudenaren helemaal niet meer te houden, 't Is maar wat de gek ervoor geeft: het is alsof dat gezegde speciaal voor deze nacht is uitgevonden. Want nu worden voor zo'n zelfde pondje paling maar liefst vijfhonderd guldens neergeteld. En koopt de lokale schilder onder grote hilariteit twee blikken verf voor duizend gulden. En dan die bon om een koe naar Leiden te vervoeren. De koper gooit de bon direct weer terug in de vei ling, want een koe heeft hij niet. Gekeerd Om vijf over twee kan de ba lans worden opgemaakt. Er is maar liefst 64.000 gulden be steed; 12.000 meer dan vorig jaar. De dalende lijn van de af gelopen jaren is gekeerd. En dat terwijl aan het begin mede werkster Marian van den Berg van de organiserende werk groep missie en ontwikkeling nog verzuchtte hoe de veiling levend te houden. Omdat na 23 jaar 'afstruinen van Zoeter- woudse zolders de waardevolle spullen zo langzamerhand op zijn. Het blijkt maar weer eens: logica telt niet in de nacht van de missieveiling. Archeon staat aan begin van nieuw tijdperk ALPHEN AAN DEN RUN VERVOLG VAN VOORPAGINA Met de rituele verplaatsing van 'de hut van de goden' begint voor Archeon een tijdperk van verhuizingen. De komende maanden worden ook de circa vijf tien reconstructies van prehistorische hutten van 8000 tot 800 voor Christus verplaatst naar een plek vlakbij het middeleeuwse en Romeinse dorp. Een deel van de archeotolken werkt de komende maan den mee aan de verbou wingen. Het ultramoderne en treegebouw verdwijnt Het komt de komende weken onder de slopershamer. Als zich onverhoopt een nieuwe eigenaar meldt, wordt het afgebroken en elders opgebouwd. Archeon sloot het sei zoen af met zo'n 80.000 bezoekers. „Niet gek voor het eerste jaar na een fail lissement", merkte hoofd park en pr Gerard IJzereef gisteren tevreden op. „Voor het eerst draaide het park geen verlies." Het management mikt vol gend jaar op een bezoe kersaantal tussen de 100.000 en 125.000. Bezwaar tegen vergunning verworpen DEN HAAG/TER AAR De bouwvergunning van P. Hoogenboom is definitief. De Raad van State heeft bepaald, dat hij aan de Korteraarseweg 81 in Ter Aar een bedrijfswoning mag bouwen en zijn bedrijfsruimte mag uitbreiden. Tegen de bouwvergunning had omwonende T. Elstgeest beroep aangetekend. Volgens hem was die vergunning weliswaar aan Hoogenboom verleend, maar volledig toegesneden op het bedrijf Heli Plastic bv. Dat bedrijf had enkele jaren geleden acuut ruimte nodig voor uitbreiding. Hoewel de gemeente voor de vergunning een snelle procedure toepaste, vestigde Heli Plastic zich elders. Elstgeest zag zijn kans schoon om in hoger beroep alsnog de bouwvergunning aan te vechten. Zijn eerdere beroep bij de recht bank was verworpen, omdat de gemeente volgens de rechtbank te recht de snelle procedure had toegepast. Aangezien Heli Plastic uit beeld is verdwenen is volgens Elstgeest geen sprake meer van spoed. De Raad van State ging niet mee in Elstgeests redenering. Mogen we u even afleiden voor echt belangrijk nieuws. Tussen Burgerveen en Leiden wordt namelijk het wegdek geasfalteerd. Daarom zult u worden omgeleid via de A44, N44 en de Al2. Bovendien zijn tot 2 november de toeritten Roelofarendsveen en Hoogmade volledig afgesloten, waardoor u ook zult worden omgeleid. Maar laat u niet misleiden, want het verkeer richting Amsterdam kan nog wel gewoon over de A4. Dit was het nieuws, tot volgende week. De werktijden, maandag tot en met vrijdag van 20.30 tot 05.30 uur Vrijdag tol en met zondag van 20.30 tot 09.00 uur. Voor informatie kunt u tijdens kantooruren bellen met (071) 579 79 79. De EQ is volop in beweging.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13