markt Toyota brengt eerste hybride op de De scooter als filebestrijder Geen pistolen TOYOTA Particuliere verkoop occasions gedaald 'Mercedes A-klasse slaat om in de bocht' Weg en wiel Rechtbank straft Chrysler met record schadevergoeding Freeride: soepel geveerd en duur Astra stationwagon voor het eerst te zien in Japan VAN HAASTEREN MOTORS B.V. TOUWBAAN 22 2352 CZ LEIDERDORP TEL. 071 5899256 TOYOTA DIJKSMAN BV leverkoop van tweedehands uto's verschuift steeds meer aar de dealers en garagebedrij- :n. In de eerste negen maan- 'j en van dit jaar werden 66.000 veedehands auto's (-13,3%) ïinder verkocht van de ene - articulier aan de andere. De utobedrijven verkochten er aarentegen 38.500 meer dan in lezelfde periode vorig jaar. totaal wisselden tot oktober ,2 miljoen tweedehands auto's an eigenaar, tegen een nieuw- erkoop van 395.000. De ver- :huiving is in lijn met het be id van de brancheorganisaties DA en Bovag, die hun leden et afgelopen jaar nadrukkelijk het hart hebben gedrukt de tweedehands markt naar zich toe te trekken. Vooral voor dea lers telde lange tijd alleen de verkoop van nieuwe auto's, ter wijl zij het groeiende belang van de occasion binnen de sector niet onderkenden. Ook ver kochten zij de occasions vaak zo onhandig, dat vaak verlies werd geleden op de 'inruilers'. De afgelopen tijd hebben veel autobedrijven hun bakens ver zet en de tweedehands verkoop geprofessionaliseerd. Auto's wordèn gereviseerd en onder garantie tegen hoge prijzen ver kocht. De bedrijven hopen te profiteren van de hogere uitga ven aan reparaties door eige naars van tweedehands auto's boven nieuwrijders. I Het Motorhuis Auto Expo 1535 1800 i OPELH Tegenslag voor kandidaat 'Auto v/h Jaar' De Mercedes A-klasse geldt als de grootste kandidaat voor de titel 'Auto van het Jaar 1998', die binnenkort wordt vergeven. Maar er lijkt nu een kink in de kabel te komen na een incident met een Zweeds jurylid van deze verkiezing. Een Zweedse krant meldde deze week dat de nieuwe compacte Merce des bij een test in de bocht is omgeslagen. Volgens de betreffende auto journalist, M. Sterner, vloog een A-klasse testwagen op een hindernisbaan op het vliegveld van Stockholm met een snelheid van 60 kilome ter per uur uit de bocht en kwam op de zijkant neer. De inzittenden kwamen er met lichte verwondingen vanaf, aldus de krant. Daimler-Benz heeft in een eerste reactie ge zegd dat de testrijders be wust bepaalde grenzen heb ben overschreden, met het ongeluk als gevolg. Het con cern heeft wel onmiddellijk een team specialisten naar Zweden gestuurd om de toe dracht van het ongeval te on derzoeken. Mercedes kan zich, zeker in deze fase vlak voor de Auto van het Jaar-verkiezing, geen negatieve publiciteit veroor loven. Het merk slaat met de A-klasse een geheel nieuwe weg in maar garandeert dat de nieuwe auto dezelfde kwaliteit en veiligheid biedt als de bekende ster-sedans. Dat uitgerekend een jurylid van de Auto van het Jaar-ver kiezing met deze auto om slaat in een bocht kan na tuurlijk verstrekkende gevol gen hebben voor de nieuwe Mercedes. Het zou zelfs kun nen betekenen dat de A-klas se in plaats van Auto van het Jaar een 'vallende ster' wordt. Overigens is dit niet het eni ge probleem waar Mercedes mee te kampen heeft. Bij de productie van motoren zijn namelijk technische proble men ontstaan die de onder neming honderden miljoe nen marken zouden kunnen kosten, heeft de krant Stuttg- artef Nachrichten gemeld. Zo zou de bouw van de nieuwe motor voor de C-klasse, die voor 200 tot 300 miljoen mark ontwikkeld is, kort voor de serieproductie stopgezet zijn omdat die te veel benzi ne verbruikt. Daimler-Benz heeft de stopzetting van de productie bevestigd, aldus de krant. slot van de achterklep niet deugdelijk was en dat Chrysler nalatigheid kan worden verwe ten. Door defecte sloten op ach terdeuren van Chryslers zijn volgens de Amerikaanse autori teiten bij vergelijkbare ongeluk ken 36 mensen omgekomen. De autofabrikant is inmiddels begonnen de bewuste auto's uit de periode 1984-1995 terug te roepen. Chrysler gaat in beroep tegen de uitspraak. De Amerikaanse autofabrikant Chrysler moet een recordbedrag tan zo'n 525 miljoen gulden schadevergoeding betalen aan ie ouders van een 6-jarig kind. iet jongetje overleed aan een Chedelbasisfractuur toen hij uit Ie auto van zijn ouders werd jeslingerd doordat de achter- lep (vijfde deur) van de auto lij een botsing openvloog. )e jury achtte bewezen dat het PSA begint fabriek in Brazilië Er zullen twee modellen uit het gamma van Citroën en Peugeot gebouwd worden. De staat Rio de Janeiro zal participeren in het kapitaal van de onderne ming, dat voor het merendeel in handen is van Peugeot en Ci troën. Na goedkeuring van de plannen door het parlement en na het verkrijgen van de beno digde lening, zal het project eind dit jaar officieel van start gaan. Het Zweedse automerk Saab is altijd een buitenbeentje geweest. Vanaf het eerste, eigenzinnige autootje was de link met de vliegtuigfabriek duidelijk zicht baar. De blauwzwarte Saab 92 die in juni 1947 in Linköping aan de pers werd voorgesteld, leek met zijn nadrukkelijke druppel- vorm nog het meest op een klei ne vliegtuigcabine. Een staart- stukje erbij denken, wat vleugels en een stevige motor en je had weer een vliegmachientje. Maar dat was nu juist niet de bedoe ling, want Saab wilde na de Tweede Wereldoorlog zijn vleu gels uitslaan naar een industrieel product waar grote vraag naar was. Maar mooi was-ie wel, die eerste 92. foto GPD In Japan debuteert vandaag op de Tokyo Motor Show een speciale uitvoering van de ko mende Opel Astra. Het design team van Opel heeft het veel zijdige en sportieve studiemo del, genaamd City Trekking Concept (CTC), ontworpen 'om het leven in de stads jungle een stuk aangenamer te maken'. De CTC is een compacte sta tionwagon met een ruim inte rieur. Hij staat wat hoger op de (bredere) wielen en heeft een beschermplaat onder het mo torblok. Dit om hem geschikt te maken voor verplaatsing in het terrein, als de wegen wat al te vol dreigen te raken. Daar om ook zit er een 6-versnel- lingsbak in, met een speciale lage overbrenging op de eerste versnelling en een elektro nisch tractiecontrole systeem dat zowel het motor- als het remvermogen kan regelen. De terrein-Astra is voorzien van een navigatiesysteem en om hem ook aan de buiten kant een beetje extra te geven is het koetswerk in twee kleu ren uitgevoerd. De bumpers, wielkastafwerking en deurstij len contrasteren met de rest. De nieuwe Astra komt voor jaar '98 op de markt. Het is niet bekend of Opel ook een terreinversie als de CTC in het programma gaat opnemen. Dat het de RAI ernst is om aan de top te blijven van het rijtje motortentoonstellingen dat ons land rijk is, wordt duidelijk op de MotoRAJ 97, die momenteel wordt gehouden. Het accent van 's lands oudste motorten toonstelling is dit jaar opnieuw een stuk verder opgeschoven in de richting van 'doen en bele ven'. Was er in het verleden vaak sprake van een 'statische beurs', dit jaar kan er opnieuw veel, heel veel gedaan worden door de bezoekers zelf. Uiteraard is voor het vele mo- delnieuws van de exposerende fabrikanten veel plaats inge ruimd. Dat geldt voor de moto ren, maar zeker ook voor de scooters. Wegens het succes vo rig jaar is nu weer gekozen voor een aparte ScooterRAI die ge lijktijdig met de MotoRAI (tot en met zondag) wordt gehouden. Was de komst van de eerste edi tie nog te danken aan het 50-ja- rig bestaan van de scooter, dit jaar wil de RAI met de promo tiecampagne 'SLIM' de (mo- tor)scooter uitroepen tot filebe strijder nummer één. Maar ook voor de rijbewijsloze houders van een bromfietscertificaat valt er voldoende te zien en te bele ven. Het wil nog steeds niet vlotten met de lichte motorscooter in ons land. De oorzaak hiervan moet niet gezocht worden in het modelaanbod. Dat is rond uit overweldigend en bijzonder eigentijds. De impopulariteit is een direct gevolg van de afwij kende regelgeving in ons land. In tegenstelling tot een aantal Europese landen mag je in ons land alleen op een mo torscooter rijden als je een mo torrijbewijs (A) hebt. En daar wringt de schoen. In tegenstelling tot de mo torscooter mag de bromscooter zich nog steeds in een ongeken de populariteit verheugen. Keerzijde daarvan is de grote kans op diefstal. Zelfs goedge keurde beugelsloten blijken am per bestand tegen de inventivi teit van het dievengilde. Pas na montage van een alarmsysteem (met startonderbreker) wordt het een stuk minder aantrekke lijk het voertuig te ontvreem den. Maar ook hier lijkt het tij enigszins te gaan keren. Het uit de motorwereld overgewaaide 'Datatag' kan diefstal helemaal onaantrekkelijk maken. Datatag is ontwikkeld door Mitsui-Ya maha uit Engeland en wordt in dat land al vijfjaar toegepast. Het aantal gestolen motoren is er sinds de invoering zelfs met bijna 50 procent gedaald. Wat in ons land ooit bij wijze van 1 -aprilgrap door het week blad Motor werd geïntrodu ceerd als 'motor-identificatie chip', is dus realiteit geworden. De Datatags zijn niets meer en minder dan kleine chips met een unieke code die door een mobiele scanner gelezen kun nen worden. De chips worden op verschillende plaatsen ver stopt wat door hun kleine for maat geen enkel probleem is. Daarnaast kan op alle plaaton derdelen zoals spatbord, zijdek sels en voorfront een nummer worden geëtst dat niet te verwij deren is. Na installatie door een erkende dealer wordt een certi ficaat uitgereikt waarop alle ge gevens genoteerd staan. De ge-' gevens worden eveneens opge slagen in een databank die bij het Rai Data Centrum wordt ondergebracht en daar door alle bevoegde instanties (waaronder dus de politie) geraadpleegd kan worden. bij autotestrit Zuid-Afrikaanse autohande laren worden geplaagd door een nieuwe vorm van auto diefstal. Afgelopen maand kregen drie dealers tijdens een testrit met een nieuwe auto een pistool tegen het hoofd en werden van hun auto beroofd. Dit soort 'auto ontvoeringen', ook met au to's van particulieren, be hoort inmiddels tot de meest voorkomende misdaden in Zuid-Afrika. Niet zelden laat de eigenaar het leven want de criminelen tonen bij het geringste verzet geen enkel pardon. De auto's gaan over het algemeen naar andere Afrikaanse landen of worden tot onderdelen verwerkt. De politie in Kaapstad heeft dea lers inmiddels geadviseerd om klanten te vragen hun wapens in te leyeren voor het begin van de testrit. Ook wordt autohandelaren aan geraden in het vervolg een kopie van het identiteitsbe wijs van hun klant te maken. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN Prius als een proefmodel. De komende jaren zijn verbeterde versies te verwachten op grond van klachten en tips van Prius- gebruikers. Het gros van het geïnvesteerde geld hoopt Toyota terug te ver dienen aan de verkoop van zijn technologie aan andere auto producenten. Alle automakers zullen zo gauw mogelijk milieu vriendelijkere producten moe ten maken, omdat regeringen strengere wetten gaan invoeren om de milieuverontreiniging te rug te dringen. Door zich als eerste op deze potentieel lucra tieve markt te werpen, heeft Toyota een voorsprong op al zijn concurrenten. Verwacht wordt dat er zeer binnenkort meer zullen volgen. Volkswagen bijvoorbeeld heeft de hybride auto Audi Duo klaar staan. De hybride-auto blijft voor het milieu echter slechts een halve oplossing, want ook wanneer vanaf nu alleen nog maar hybri de-auto's zouden worden ge maakt per jaar worden we reldwijd zo'n 50 miljoen auto's geproduceerd blijven de schadelijke uitstootgassen een zware last voor het milieu. Zonder toeters, maar met heel veel bellen heeft Toyota Motor Corporation 's werelds eerste hybride-personen wagen gepresenteerd. Een orkest van klokkenspelspelers begeleidde de Toyota Prius in zijn eerste openbare optre den, terwijl hij tevoorschijn kwam uit een wereldbol. „De auto voor de 21ste eeuw", noemde Toyota-president Okada het eco-juweeltje, 'ontwikkeld in harmonie met het individu, maatschappij en milieu'. De Prius die op een combinatie van een benzine- en een elektri sche motor rijdt, verbruikt de helft minder benzine vergeleken met een conventionele midden klasse auto. De uitstoot aan het broeikasgas kooldioxyde (C02) is daardoor gehalveerd. Dankzij andere technologische verbete ringen is de uitstoot aan andere gassen als koolmonoxyde (CO) en stikstofoxyden (NÖx), met 90 procent gereduceerd. Ook kan de Prius, als hij wordt afge dankt, voor 90 procent worden hergebruikt. De Prius staat van af 10 december in Japanse showrooms voor een kleine 35.000 gulden. Export is voor alsnog niet gepland. Het hart van de auto, het Toyo ta Hybride Systeem, is ontegen zeggelijk een revolutionaire ont wikkeling in de auto-industrie. De benzinemotor levert de pri maire energie, maar wordt al leen ingezet wanneer hij het meest efficiënt functioneert. In andere gevallen rijdt de auto op de elektrische motor. Toyota heeft voor de Prius een buiten gewoon energiezuinige 1500 cc benzinemotor ontwikkeld. Deze motor slaat automatisch af wanneer de auto stopt of af remt. Wanneer de auto dan weer optrekt, loopt hij eerst op de elektrische motor en schakelt automatisch over op de benzi nemotor, wanneer de optimale fase is bereikt, dat wil zeggen bij een hoog toerental. Bij lage snelheid, bij afdalingen en andere situaties met een laag toerental, loopt de auto ook op de elektrische motor. Tijdens het remproces wordt energie opgewekt door de elektrische De Toyota Prius werd al verschillende keren als experiment tentoongesteld. motor, die dan als generator werkt. Hij vangt de kinetische energie van de bewegende de len op en slaat die in de accu op. De accu hoeft dus niet via het elektriciteitsnet te worden opgeladen, zoals dat bij de elek trische auto's vaak het geval is. In tegenstelling tot deze elektri sche auto's heeft de hybride-au to een onbeperkte actieradius. Volgens de Japanse media zou de prijs van de Prius minstens twee maal zo hoog moeten zijn om de kosten te dekken. Woordvoerders van Toyota ge ven toe dat met een prijskaartje van 35.000 gulden de Prius zichzelf niet terugverdient. „Maar het ligt eraan hoe je je berekening maakt", was het commentaar van woordvoerder foto louwman parqui Tetsuo Kitagawa. „Het is moeilijk te zeggen hoe veel geld aan onderzoek en ont wikkeling in de Prius is gestopt en dus hoeveel hij precies zou moeten kosten. Voor de ontwik keling van de accu alleen al was 20 jaar nodig." De kunstmatig lage prijs moet eerst maar klan ten lokken, vindt men bij Toyo ta. Bovendien ziet Toyota de H,,_ speeltje op twee wielen heet Freeride, een bij zonder type mountain bike met uiterst soepele vering, waar een duur prijskaartje aan hangt. De fiets is speciaal ont worpen om comfortabel door ruig terrein te rij den. Dat geldt vooral voor het afdalen van lange hobbelige hellin gen: 'downhill', zoals mountainbikers dat graag noemen. De Freeride is bedoeld als pretfiets. Door zijn af- Met soepele vering fietst het gemakkelijk door wijkende robuuste terrei framevorm passen er geen spatborden en bagagedra gers op. Zelfs een bidonhouder is moeilijk te bevestigen. Een doorsnee ATB of moun tainbike heeft geen of weinig vering. Daarmee is het nog een hele toer om al hobbelend naar beneden in het zadel te blijven en niet te vallen. De Freeride heeft een lange veerweg van foto stichting fiets tien centimeter aan voor- en achterwiel, die zware schokken van gaten, bulten en keien in het terrein soepel kan opvan gen. Krachtig remmen is van zelfsprekend een vereiste, daar om zijn, deze fietsen vaak met schijfremmen en hydraulisch werkende kabels uitgerust. Het frame van een Freeride wijkt af van een gewone mountainbike. Het stuur staat hoger en de fietser zit rechterop. Dat moet wel om hel ling af niet het gevoel te krijgen voorover te val len. Bergop is soepele vering een nadeel. Het stampen op de pedalen drukt de vering in en een groot deel van de trapenergie gaat zo ver loren. Een goede Freeri de heeft daarom een voorziening om de veerspanning harder af te stellen. De prijzen liegen er niet ojn. De bijzonder ge construeerde frames van alumi nium, de vering en dure rem- en versnellingssystemen maken van de Freeride een duur karre tje. Enkele prijzen: Cannondale Super V 900 FR 6.490; Step- penwoolf Tycoon 7.000; Chec ker Pig CPXS 9000 5.399; Pro Flex Beast 4.280; Koga Miyata Sky Alloy 4.995.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9