Ruim de helft van kiezers Algerije naar de stembus Buitenland Zwangere mannen en wekelijks barende vrouwen Ballet voor drie apen Iraanse jeugd wacht op daden Khatami sydney Op het station van Beresfield, in de buurt van het Australische Sydney, zijn gisteren door nog onbekende oorzaak twee vrachttreinen op elkaar gebotst. De ravage was enorm. Zes mensen liepen lichte verwondingen op. foto afp Frans cannabisgebruik verdubbeld parijs In Frankrijk is het cannabisgebruik de afgelopen vijf jaar verdubbeld. Zeven van de 58 miljoen Fransen (ruim twaalf pro cent van de bevolking) zeggen dat ze minstens één keer hasj of marihuana tot zich namen. Bijna twee miljoen is regelmatig ge bruiker, blijkt uit een gisteren bekendgemaakt onderzoek. In 1992 antwoordden 3,7 miljoen inwoners bevestigend op de vraag of ze wel eens een joint hadden gerookt. Toen was een miljoen Fransen regelmatig gebruiker. 1] Vogels stammen niet af van dino's Washington Vogels stammen niet af van dinosauriërs r Vrachttreinen botsen op elkaar hebben waarschijnlijk hun eigen oorsprong. Dit concluderen Amerikaanse onderzoekers in het vakblad Science na een studie van vooral de vleugels. De 'handen' van de vogels - de botjes die hun vleugels vormen - zijn heel anders dan de 'handen' van dinosauriërs. Zowel vogels als dinosauriërs verloren twee vingers die andere dieren, waaronder mensen en alligators, nog wel hebben. Door die drie-vingerigheid meenden veel wetenschap pers dat vogels zich hebben ontwikkeld uit de dinosauriërs. Sacharov-prijs voor Algerijnse straatsburg De Sacharov-prijs gaat dit jaar naar de Algerijnse journaliste Salima Ghezali van het Franstalige weekblad La Na tion. De fractieleiders van het Europees parlement hebben giste ren besloten haar deze onderscheiding te geven voor haar strijd voor de mensenrechten en haai" aanvallen op de censuur. Ghe zali (39) is diverse keren opgepakt en gevangengezet wegens haar activiteiten als journaliste. Ze is echter de autoriteiten, par tijen en islamitische groeperingen blijven kritiseren over de be teugeling van de persvrijheid en de mensenrechten, in het bij zonder de rechten van r Elizabeth opent top Gemenebest Rijswijk De Britse koningin Elizabeth heeft vandaag in het Schotse Edinburgh de vierdaagse top van de Gemenebest ge opend. Het was voor het eerst dat de vorstin zelf de openingsre de uitsprak. De Gemenebest is een vrijblijvende club van 54 lan den die gezamenlijk ongeveer 1,6 miljard inwoners hebben. De topconferenties worden elke twee jaar gehouden. De top in Edinburgh is de 31ste en staat in het teken van economische ontwikkeling. Zeker vijftig staatshoofden en regeringsleiders uit alle werelddelen zijn in Edinburgh bijeen. Bijna alle lidstaten hebben een historische band met het Britse Rijk. Nieuwe schandaalvideo Duits leger bonn In het Duitse leger is opnieuw een video met gewelddadi ge en rechts-extremistische scènes opgedoken. Op de video brengen militairen elkaar de Hitlergroet en schelden zij op jo den. Verder doen zij de verbranding van lijken in vernietigings kampen na en krijgt een 'links' persoon een pistool tegen het hoofd gedrukt. Eerder dit jaar raakte het Duitse leger in op spraak door een vergelijkbare video van hetzelde bataljon uit de deelstaat Saksen. De gisteravond op tv uitgezonden beelden zijn ongeveer driejaar oud. Defensieminister Rühe veroordeelde het gedrag van de militairen en sommeerde strafmaatregelen. In 2020 met vakantie naar de ruimte Istanbul* Toeristen zullen in het jaar 2020 mogelijk net zo ge makkelijk een vakantie aan het strand boeken als een reisje ma ken naar een van de vakantiecentra in de ruimte. Dat zei de We- reldtoerisme-organisatie (WTO) gisteren in Istanbul. Het vervoer wordt afgewikkeld via ruimteveren en het verblijf heeft plaats in een ruimtestation. Een andere top-reisdoel in de volgende eeuw is China. In 2020 gaan volgens de WTO 137 miljoen mensen naar China voor zaken of een toeristisch bezoek. Noord-Ierse UDA en UVE uit elkaar Belfast De twee belangrijkste pro-Britse paramilitaire organisa ties in Noord-Ierland hebben gisteren besloten zich niet langer als een blok te presenteren, een ontwikkeling die het vredespro ces vermoedelijk niet makkelijker zal maken. Sinds 1994 zijn de verboden Ulster Defensie-associatie (UDA) en de Ulster Vrijwih ligersmacht (UVF) steeds samen naar buiten getreden. Aan het begin van de jaren negentig richtten UDA en UVF vele wreedhe den aan onder katholieken als vergelding voor de aanslagen van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). In 1994 kondigden ze een bestand af dat nog steeds van kracht is. Rookloze sigaret op de markt new york De Amerikaanse tabaksfabrikant Philip Morris wil binnenkort een rookloze sigaret op de markt brengen. De tabak zit in klein doosje. Wanneer de roker aan het doosje zuigt, ont brandt de tabak, die daarna meteen weer dooft. Zodoende pro duceert het geval nauwelijks rook, luchtjes of as. Slechts de rook die wordt uitgeblazen, komt vrij. De verwachtingen zijn voorals nog niet al te hoog gespannen. Een groot deel van de gebruikers zal niet erg gecharmeerd zijn van lurken aan een doosje. SBS filmde in gruwelhuis Brussel Brussel Een filmploeg van het SBS6-Actienieuws heeft gisteren ongestoord kunnen filmen in de Brusselse woning van de Hon gaarse predikant Pandy. De woning van de gearresteerde gods dienstleraar, die wordt verdacht van moord op zeker zes familie leden, bleek onbewaakt. De slecht gebarricadeerde deur stond bovendien gewoon open. De Belgische justitie heeft gisteren do minee Den Broeder gehoord. Den Broeder maakte deze week bekend de Belgische justitie al in 1989 en 1993 te hebben ge waarschuwd voor Pandy. Waarom er niets met de waarschuwin gen is gedaan, is nog onduidelijk. Nieuwe giftige stof in uitlaatgas ontdekt Londen Japanse wetenschappers hebben in de uidaatgassen van dieselauto's een nieuwe kankerverwekkende stof ontdekt. In het Britse wetenschappelijk blad New Scientist schrijven de on derzoekers dat de stof, nitrobenzanthron, meer veranderingen veroorzaakt in het erfelijk materiaal dan enige andere tot nu toe bekende stof. Bij standaardtests veroorzaakte nitrobenzanthron bij bacteriën zes miljoen mutaties, een recordhoeveelheid. Ook in bloedcellen van muizen trad na inwerking van de stof 'aan zienlijke schade aan de chromosomen' op. Italiaans ziekenfonds stuit op merkwaardige rekeningen ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT In de Noord-Italiaanse stad Belluno blijken mannen zwanger te kunnen worden en vrouwen vier keer per maand te bevallen. Deze biologische wonderen zijn aan het licht gekomen dankzij een onderzoek van de lokale af deling van het ziekenfonds naar de re keningen die het afgelopen jaar zijn in- Angelo Lino Del Favaro, hoofd van het ziekenfonds in Belluno, staat per plex. Hij heeft al honderden buitenissi ge facturen onder ogen gekregen. ,,Ik weet nog niet of het om fraude gaat of om een administratieve mega-vergis- sing van collega's in de provincie Na pels", zegt hij. Zeker lijkt dat de oplossing van het mysterie moet worden gezocht in zui delijke richting. Del Favaro begon zijn onderzoek nadat hij van het afdelings kantoor Napels een rekening had ont vangen van in totaal 2,5 miljoen gulden. Niet minder dan 234 inwoners van het bij Belluno gelegen dorp Castellavazzo hadden zich medisch laten behandelen in de provincie Napels. Nu horen 'extra-regionale' behande lingen tot de mogelijkheden voor Itali aanse ziekenfondsverzekerden, maar dat bijna een heel dorp zich in Napels vervoegt, was onwaarschijnlijk. De ver antwoordelijk arts in Castellavazzo wist nergens van en had ook geen enkele verwijsbrief afgegeven. Ook de namen van de patiënten bleken niet bekend in het dorp. Belluno ligt in Veneto, de regio waar de separatistische en racistische Lega Nord grote aanhang heeft. De anti-zui delijke gevoelens zijn er groot, maar Del Favaro heeft nog wat mededogen. Zo kan hij het zich voorstellen dat degene die in Napels de rekeningen behandelt, zich heeft vergist. „Misschien zijn de patiënten van de stad Castellamare op rekening geschreven van het bijna ge lijkluidende Castellavazzo", aldus de di recteur. De theorie van de menselijke fout lijkt echter te worden tegengesproken door de andére ontdekkingen die het team van Del Favaro inmiddels heeft gedaan. Barende mannen en vrouwen die om de week een kind krijgen of een been breken, lijken alleen maar produc ten van fraude te kunnen zijn. Overigens blijken de bizarre rekenin gen niet alleen afkomstig te zijn uit Na pels. Ook in het zo nette en ordentelij ke, bijna Oostenrijkse, Bolzano zijn bio logische wonderen gesignaleerd. Wie erachter zit, hoopt Del Favoro binnen twee weken te kunnen vertellen. Eén ding weet hij nu al zeker: „Wij in Bel luno betalen niets." Geen gewelddadigheden gemeld, wel klachten over intimidaties Verslaafde aan Internet raakt kinderen kwijt UMATILLA* AP Ruim de helft van de Algerijnen is gisteren naar de stem bus getogen voor lokale verkiezingen. Volgens regerings functionarissen was de opkomst in de hoofdstad Algiers en in sommige provincies zo groot dat de stembureaus een uur later sloten. Voorzover bekend zijn de verkiezin gen zonder noemenswaardige incidenten verlopen. ALGIERS* Rtr-AFP Om acht 's avonds zou iets min der dan 56 procent van de on geveer zestien miljoen kiesge rechtigden hebben gestemd. Bij de parlementsverkiezingen van juni was de opkomst volgens de autoriteiten 66,3 procent. Voor de Algerijnse regering is een hoge opkomst belangrijk, want zij ziet de verkiezingen voor provinciale en gemeente raden als het sluitstuk van het democratiseringsproces. Dit proces begon met de presi dentsverkiezingen van novem ber 1995, waarbij president Zéroual ruim 61 procent van de stemmen behaalde. Eerder dit jaar koos de bevolking een nieuw parlement. Aanvankelijk leken de Algerij nen weinig enthousiasme op te kunnen brengen voor de verkie zingen. Vooral in de hoofdstad Algiers en omgeving was er wei nig animo. De belangrijkste deelnemen de partij was de nationale ver- zamelbeweging RND van Zéroual. De RND, sinds juni de grootste fractie in het parle ment, deed in vrijwel alle ge meenten mee en had in sommi ge plaatsen zelfs geen tegen stander. Het fundamentalistische isla mitische heilsfront FIS, dat bij de vorige lokale verkiezingen in 1990 grote winst boekte, had de kiezers opgeroepen de stem busstrijd te boycotten. Toen het FIS begin 1992 ook de parle mentsverkiezingen dreigde te winnen, greep het leger in en verbood het heilsfront. De ge wapende confrontatie tussen het leger en de islamitische fun damentalisten kostte naar schatting al aan 65.000 mensen het leven. Er was gisteren geen sprake van gewelddadige incidenten. Maar de gematigde islamitische regeringspartij MSP klaagde wel over intimidatie van kandida ten. De auto van een van de MSP-kandidaten zou zijn be schoten. De politie en het leger had den omvangrijke veiligheids maatregelen genomen. Rond al le stembureaus stonden zwaar bewapende agenten en militai ren. Alle markten waren geslo ten en sportwedstrijden verbo den. Een vrouw uit de Amerikaan se staat Florida is de voogdij over haai" kinderen kwijtge raakt omdat ze aan Internet is verslaafd. Volgens de rech ter zit de vrouw teveel achter haar computer waardoor ze haar kinderen van zeven en acht jaar verwaarloost, zo meldde de krant The Orlan do Sentinel. De zaak was aangespan nen door haar ex-echtge- noot, die nu de voogdij over de kinderen overneemt. Oog getuigen hadden gezegd dat de vrouw na haar echtschei ding de computer naar haar slaapkamer had verhuisd, een slot op de deur had gezet en het grootste deel van de dag 'online',doorbracht. Het zogenoemde 'Internet-ver- slavingssyndroom' werd twee jaar geleden door psy chologen onder de aandacht gebracht. NEW YORK* Rtr-AFP TEHERAN SHEHEREZADE FARAMARZI De Verenigde Naties dreigen Irak met nieuwe strafmaatrege len. Een verdeelde Veiligheids raad nam gisteren met vijftien tegen vijf stemmen een resolu tie aan met strengere sancties tegen het land van Saddam Hussein. De resolutie behelst onder meer dat Iraakse functionaris sen die VN-inspectieteams hin derden, niet meer naar het bui tenland mogen reizen. De uit spraak .is een soort stok achter de deur als de machthebbers in Bagdad de VN weer dwars zit ten bij de ontwapening van het land. Bagdad blokkeert sinds juni VN-teams die op de ontwape ning van het land moeten toe zien. De Veiligheidsraad legde die ontwapening op na de ge welddadige inlijving van Koe weit in augustus 1990 en de daarop volgende Golfoorlog, waarin Irak het onderspit dolf. Achttien jaar geleden stroomde de jeugd van Iran de straat op om zich te voegen bij de islamitische revolutionairen die de 2.500 jaar oude monarchie omver wilden werpen. 'Dood aan de sjah', riepen zij met geheven vuisten. Tijdens de oorlog met Irak, van 1980 tot 1988, wierpen de jongeren zich uit naam van de islam in de strijd. Met plastic 'sleutels tot het paradijs' om de nek stapten zij de mijnenvelden in. Nu is een nieuwe generatie jonge Iraniërs opgestaan die massaal hebben gestemd op de gematigde presidentskandidaat Khata mi. Maar zal hij'zijn beloften nakomen en de verstikkende sociale beperkingen ver lichten en de jeugd de vrijheid geven waar naar zij snakt? Regeringsfunctionarissen vragen zich af of zij, ondanks bijna twee decennia intensieve indoctrinatie, hebben gefaald een generatie te kweken die de revolutie is toegedaan. „We hebben fouten gemaakt en we willen die niet herhalen", zei Morteza Mirbaqeri, hoofd van de Opperste Jeugdraad en Khata mi's adviseur in jeugdzaken. „Nu is het aan de regering en aan Khatami om de ver wachtingen waar te maken. Hij sprak een nieuwe taal tegen de jeugd. Hij sprak over kunst, cultuur en vrijheid. Hij sprak niet oververboden." Jongeren die naar hun verwachtingen wordt gevraagd, zeggen vrijwel allemaal te hopen dat Khatami hun meer mogelijkhe den biedt om uit te gaan en sport te beoefe nen, dat hij westerse muziek toelaat en on derwijs in muziek en dans mogelijk maakt. Bijna alle geïnterviewden klagen over de strenge behandeling van de zedenpolitie die nog altijd op straat rondloopt om toe te zien op gedrag en uiterlijk van de Iraniërs. „We willen duidelijkheid over onze toe komst, we hebben veiligheid en bemoedi ging nodig", zegt de 19-jarige Shahrzad. Nasri, afkomstig uit een volkswijk in het zuiden van Teheran. Soortgelijke geluiden worden gehoord in het noorden van de hoofdstad, waar jongeren uit de vermogen de klassen wonen. ,We hopen dat Khatami het leven voor ons gemakkelijker maakt", aldus de 22-jarige student Ali. „We willen graag disco's, gelegenheden om uit te gaan en ons te amuseren." Alleen een kleine, conservatieve minder heid onder de jeugd lijkt moeite te hebben met het idee van verandering en het voor uitzicht dat Khatami vrouwen misschien meer macht geeft en het land openstelt voor westerse invloeden. Nu de euforie over Khatami's verkiezing achter de rug is, lijkt de jeugd, die nog steeds geen banen en be zigheden heeft, terug te zakken in apathie. Velen hangen doelloos rond in cafetaria's en parken. Volgens de 19-jarige studente Goinaz Sajadi is de jeugd van vandaag 'een stelletje mensen dat doelloos rondzwerft zonder te weten waar ze heen gaan en wat ze doen'. Mirbaqeri is ervan overtuigd dat Khatami zijn toezeggingen gestand doet. „De presi dent heeft al een project op poten gezet om meer banen voor jongeren te scheppen en hen aan te moedigen lot groepsactiviteiten en vrijwilligerswerk. Ook zal de president op den duur de zedenpolitie in haar optre den beperken. Jonge mannen en vrouwen moeten in een beschaafde omgeving met elkaar kunnen verkeren." Intussen hebben veel Iraanse jongeren al geleerd te leven met wat zij hebben en crea tief om te gaan met de beperkingen die aan hen worden gesteld. „We nemen een wes terse mode en voegen er iets Iraans aan toe om het in overeenstemming te brengen met de revolutie", zegt de 19-jarige Ramin. 'Groenhelmen inzetten bij milieurampen" STRAATSBURG ANP Naar aanleiding van de bos branden in Indonesië heeft Eu roparlementariër Eisma (D66) gisteren gepleit voor de op richting van een korps van Eu ropese groenhelmen voor de bestrijding van natuur- en milieurampen. Als zo'n korps had bestaan, had Europa al veel eerder assistentie kunnen verlenen in Zuid-Oost-Azië, verklaarde hij in het Europees parlement. Door gebrek aan mensen en middelen is Indonesië niet in staat om een goed beheer te voeren en commerciële hout- kapbedrijven die milieuwetten overtreden, aan te pakken. Zo lang bepaalde maatschappelij ke problemen niet zijn opge lost, zullen in de toekomst nog vele branden blijven ontstaan, waarschuwt hij. Zweden, Frankrijk, Spanje, Groot-Brit- tannië en Finland hebben de deskundigheid in huis om de branden te bestrijden, aldus Eisma. Eerder pleitte het Amster damse gemeenteraadslid Van Duijn in een brief aan defen sieminister Voorhoeve voor het oprichten van een Groen- inobiele Brigade. Sekservaring kan structuur brein wijzigen BERKELEY Rtr De seksuele ervaring kan de structuur van het brein veran deren, zo blijkt uit onderzoek van Mare Breedlove, professor in de psychologie aan de Uni versiteit van California. Breedlo ve zegt structurele veranderin gen in de basis van het ruggen merg te hebben aangetroffen bij neuronen die de erectie en eja culatie controleren van manne- tjesratten. De onderzoeksresul taten werden gisteren gepubli ceerd in de jongste uitgave van het Britse wetenschapstijd schrift Nature. De bevindingen zijn deels strijdig met de heersende over tuiging dal de seksuele oriënta tie, met name homoseksualiteit, erfelijk is of het exclusieve ter rein van de genen. „Het sluit de invloed van een erfelijke com ponent in de homoseksualiteit echter niet uit", stelt Breedlove. Mijn onderzoek, aldus de psy choloog, suggereert dat de seksuele oriëntatie ook door er varing kan worden beïnvloed. Belgische vorst strenger bij gratieverzoeken BRUSSEL «ANP De Belgische koning Albert heeft vorig jaar opvallend min der gedetineerden gratie ver leend dan gebruikelijk. Dal schrijft de Vlaamse krant Hel Volk. Met name daders van seksuele misdrijven krijgen steevast nul op hel rekest. De krant wijt dat aan de zaak- Dutroux, die augustus vorig jaar aan het licht kwam. Vorig jaar verleende Albert gratie aan bij na 750 veroordeelden. Van 2.150 delinquenten wees hij het gratieverzoek af. Dat betekende dat de koning slechts één op de vier verzoeken inwilligde. In 1995 honoreerde hij nog op één op de drie gevallen. Het Belgische ministerie van justitie maakte vandaag bekend strengere gerdragsregels te heb ben opgelegd aan zo'n 500 voorwaardelijk vrijgelaten mis dadigers. Tot dusver zijn dui zend dossiers onderzocht. Voor de helft van deze mensen zijn strengere regels opgesteld, der tig moesten terug naar de ge vangenis. Regenval helpt krokodillen bij ontsnapping NAIROBI DPA Een groep krokodillen is giste ren ontsnapt uit het Kenyaan- se natuurreservaat Bamburi even ten noorden van de ha venstad Mombasa. De over vloedige regenval in het kust gebied hielp de reptielen een handje. Door de aanhoudende regen zijn behalve het reservaat ook woonwijken en een deel van de haven in Mombasa over stroomd. De krokodillen kon den door het gestegen water peil over hun afscheiding in het park heen zwemmen. Vol gens de krant East African Standard moeten ingehuurde jagers de ontsnapte krokodil len terug binnen de omheining zien te krijgen. londen Spelende slankaapjes. Dit is de foto waarmee de Britse fotograaf Anup Shah dit jaar de natuurfoto-wedstrijd van BBC Wildlife Magazine en het Londense Natuur-Historisch Museum heeft gewonnen. Alle 150 ingezonden foto's zullen met ingang van morgen in het museum worden tentoongesteld. foto reuters anp shah

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7