Personeelstekort dreigt voor gezondheidszorg Binnenland f erkeer zonder alcohol geen haalbare kaart Minister bekijkt aanpak van virtuele kinderporno Prince Admirael ten onder Oranje-route in Duitsland Beademingsapparaat voor kamelen Geen excuus bisdom nodig Lagere eis tegen overbuurvrouw Robin Christelijke scholen blijven zeer populair vSi :tal met politietop naar Frankrijk \Cj_ De complete Nederlandse politietop en minister Dijk- binnenlandse zaken brengen begin volgende maand ■zoek aan Frankrijk. Ongeveer twintig hoofdcommissaris- bermen in de eerste week van november uit over een aan- [e steden zoals Parijs, Marseille, Bordeaux en Lyon. In het van 'wat kunnen we van onze buren leren' hopen de poli- meer inzicht te krijgen in het reilen en zeilen van de ge- ierie. Begin dit jaar brachten de korpschefs een soortgelijk -w kaan het Verenigd Koninkrijk. dachten atropine-zaak blijven zitten iicHTJustitie in Maastricht heeft gisteren drie verdachten productie van atropine-pillen in bewaring gesteld. Een verdachte is vrijgelaten. De politie hield de vier mannen aan in woningen in Kerkrade en Maastricht. In een gvan een van de mannen werden 30.000 xtc-pillen gevon- aarvan in een aantal atropine bleek verwerkt. Atropine de afgelopen dagen in opspraak toen bleek dat tabletten ize stof als xtc werden verkocht op houseparty's. Atropine den tot hallucinaties en hartritmestoornissen en uiteinde de dood. ;elijk 20.000 Melkert-2 banen in 1998 ag» Er zijn al 15.000 werklozen die een baan hebben ij experimenten met uitkeringsgeld, maar mogelijk eind id jaar zijn alle beschikbare 20.000 zogenaamde Melkert-2 en opgevuld. Dit schrijft minister Melkert van sociale za- vverkgelegenheid in een brief aan de Tweede Kamer. In zij er 63 voorstellen voor experimenten met uitkeringsgeld ïkeurd. De minister wijst erop dat vrijwel alle banen bij irig werklozen terechtkomen. Bijna de helft van de banen icent) blijkt ten goede te komen aan allochtonen. ses TU Delft voor verkrachte student lis< Het college van bestuur (CvB) van de Technische Univer- Delft heeft in een brief zijn excuses aangeboden aan een :hte studente. De studente heeft zich eind 1994 tot het etvend omdat ze werd lastig gevallen door twee medestu- i, die haar eerder al hadden verkracht. De mannen waren re|et vergrijp veroordeeld tot alternatieve straffen, maar een- lerug op de universiteit veroorzaakten ze opnieuw proble- TU Delft heeft nu te kennen gegeven dat ze de studente doende heeft geholpen en laat weten haar houding te be- gen over voortgang dijkversterking ag» De Tweede Kamer en minister Jorritsma van verkeer [erstaat maken zich zorgen over de voortgang van het op ihoogte brengen van de rivierdijken. Uit een voortgangs tages over het Deltaplan Grote Rivierdijken blijkt dat het >men om alle dijken aan het eind van het jaar 2000 op de ste hoogte te hebben, vertraging oploopt. Daarom blijft de er de betrokken provincies achter de broek zitten. Hel an het deltaplan is alle dijken zo hoog maken dat de kans irstroming wordt teruggebracht naar één keer in de 1250 nmotie na vermeende ontuchtzaak arden Enkele gezinnen in de Friese plaats Warten eisen n andere familie daar zo snel mogelijk vertrekt. Tegen drie irjarige kinderen van het gewraakte gezin zijn bij de politie achten ingediend. Zij zouden zes andere kinderen uit de leksueel hebben misbruikt. De ouders van de vermeende _)ffers hebben er nu in een brief bij de woningbouwvereni- Ip aangedrongen dat het gezin dat de problemen zou ver- ;en moet verhuizen. De politie bevestigt dat de situatie in rokken straat problematisch is maar wil er verder niets selstoring hindert treinverkeer Een wisselstoring als gevolg van gesprongen zekerin- :eft gisteren het treinverkeer rond Amersfoort enkele uren ste war geschopt. Daardoor reden er tussen Amersfoort en sum en tussen Amersfoort eniDen Dolder geen treinen. De begonnen rond half vier op een wisselcomplex ten festen van Amersfoort. Anderhalf uur later was het manke- verholpen. Rond 19.15 uur reden alle treinen weer, zij het et een kleine vertraging.' trix brengt staatsbezoek aan Egypte ag» Het langverwachte staatsbezoek dat koningin Beatrix ns Claus van 17 tot en met 19 november brengen aan fa e, zal zich vooral in de Cairo en omgeving afspelen. Konin- i prins brengen het bezoek op uitnodiging van de presi- I fan Egypte, Hosni Mubarak. De uitnodiging dateert al-van her. Er was al in 1994 spraké van een bezoek aan Egypte, lar werd al wel Jordanië aangedaan. Een jaar daarop volgde Het is de eerste keer dat een Nederlandse vorst een l(Jl bezoek brengt aan Egypte. lig Verkeer Nederland over PvdA-idee jm fred rondeel zoals zeer rijp fruit. Wouden berg wijst erop dat het bij de resultaten van de ademanaly se om een wettelijk bewijs middel gaat (de blaastest was een selectiemiddel) en 'we hebben geen behoefte aan een nieuw selectiemiddel'. Bovendien is het voor de ver keersveiligheid juist van be- lang niet de lichte gevallen te betrappen, maar juist die ca tegorie waar het echt op aan komt. Als 0,2 promille tot norm wordt, dan seponeren de rechtbanken heel wat zaken omdat het wettig bewijs moeilijk te leveren is. en dat kan toch niet de bedoeling zijn, zegt Woudenberg. In de visie van Veilig Verkeer Ne derland is het beter er in Eu ropees verband naar te stre ven dat alle landen eenzelfde limiet van 0,5 promille hante- Alcohol in het verkeer heeft volgens de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) vorig jaar 235 doden als gevolg ge had, en tweeduizend zieken huisgewonden. De maat schappelijke schade bedroeg twee miljard gulden. De SWOV denkt dat het invoeren van 0,2 promille in Europees verband niet is te verwezenlij ken en is om ongeveer dezelf de redenen als,WN tegen de ze limiet. Vooral thuiszorg, geestelijke zorg en gehandicaptenzorg den haag anp De komende jaren zal het steeds moeilijker worden per soneel te vinden voor de gezondheidszorg. Jaarlijks zijn er 100.000 mensen mensen nodig. Dit valt niet op te van gen met schoolverlaters, omdat dan de helft van hen voor een baan in de zorg zou moeten kiezen. Dit blijkt uit het rapport Gezondheiszorg in Tel 5 (GiT 5) dat gisteren is verschenen. den haag» anp De sector zelf geeft jaarlijks on derzoekers opdracht vast te stellen hoe het zit met de vraag naar zorg en de beschikbare middelen. De gezondheidszorg heeft jaarlijks door natuurlijk verloop 80.000 vacatures. Door dat de vraag naar zorg door de vergrijzing sterk toeneemt, zijn er per jaar nog eens 16.000 mensen extra nodig. Vooral in de thuiszorg, de geestelijke ge zondheidszorg en de gehandi captenzorg worden grote pro blemen verwacht. Uit het rap port blijkt dat er vooral een te kort zal ontstaan aan ziekenver zorgenden en verpleegkundi gen. De sector dient snel actie te ondernemen om hier iets aan te doen en een actief plannings- en scholingsbeleied te voeren, aldus het rapport. Voor de gezondheidszorg moet volgens GiT 5 volgend jaar 2,5 procent meer worden uitge trokken dan nu, wil de sector aan de vraag voldoen. Ook in andere rapporten, zoals van het RIVM, wordt een dergelijk per centage genoemd, aldus A. Krol van de Nederlandse Zorgfedera- tie gisteren bij de presentatie van het GiT 5. Het kabinet heeft voor 1998 besloten tot een groei van 1,5 procent. In de. verkie zingsprogramma's van de grote politieke partijen wordt gespro ken van een groei van om streeks 2 procent. De onderzoekers hebben bij hun berekeningen geen reke ning gehouden met extra geld voor het wegwerken van de wachtlijsten. De wachtlijsten kunnen voor een deel worden bekort door een grotere effi ciency. Ook een betere registra tie en wachtlijstbemiddeling kunnen bijdragen aan een op lossing. Volgens een voorzichti ge berekening kost het jaarlijks een kleine 400 miljoen gulden om de lijsten in vijf jaar tijd tot een aanvaardbaar niveau terug te brengen. De onderzoekers houden bij dit cijfer de nodige slagen om de arm. Krol opperde gisteren voor het wegwerken van wachtlijsten meevallers door een hoger eco nomische groei te gebruiken. Werkgevers, menen de onder zoekers, zullen bereid zijn te be talen voor verkorting van de wachtlijsten, wanneer dat leidt tot kostenbesparing dankzij een korter ziekteverzuim. Zij zou den afspraken kunnen maken met zorgaanbieders over een versnelde behandeling voor zie ke werknemers. Prof. B. de Vries, die het onderzoek leidde, wilde niet spreken van voorrang voor werkenden. ,,Voor ieder een moet de toegang tot de zorg gewaarborgd zijn", aldus De Vries. Minister Sorgdrager van justitie gaat de mogelijke strafbaarheid van nagebootste kinderporno onderzoeken. Daarbij gaat het om afbeeldingen die niet geba seerd zijn op daadwerkelijk misbruik van kinderen. Sorg drager kondigde het onderzoek gisteren aan tijdens een overleg in de Tweede Kamer over de bestrijding van seksueel mis bruik. Nagebootste kinderporno is bijvoorbeeld te zien op Internet. Dat heet dan virtuele kinder porno. Deskundigen verschillen van mening over de wenselijk heid om dit soort elektronische uitingen strafbaar te stellen. Vir tuele afbeeldingen kunnen voor een deel de behoefte wegnemen aan 'echte' porno. Aan de ande re kant kunnen dergelijke prik kelingen leiden tot verdergaand laakbaar gedrag. Sorgdrager bracht ook zelf die twee kanten van de medaille naar voren. Deze weg opgaan werpt bovendien ook vragen op over de strafbaarheid van ande- brielle De geuzen van Brielle zitten zonder schip. De Prin ce Admirael, een in 1988 gebouwd stalen replica van het zeilschip waarmee de geuzen in 1572 de Spanjaarden uit Den Briel verjoegen, is namelijk gisternacht gezonken. De oorzaak is nog niet bekend. Gisteren is het schip gelicht (zie foto) en er is nu een automatische pomp aan boord voor het geval het schip weer water gaan maken. De Prince Admirael speelt ieder jaar op 1 april een prominente rol bij de 'bevrijding' van Den Briel uit handen van de Spanjaar den, tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Over enkele weken zou het schip worden ingezet voor de intocht van Sint Ni- colaas. FOTO ANP re 'kunstuitingen'. De minister wees in dat verband op een re cente uitspraak van de rechter in Zwolle over een in Deventer tentoongesteld 'kinderporno schilderij' van een Amsterdam se kunstenaar, waartegen het openbaar ministerie in het ge weer was gekomen. Hard en confronterend, maar daarom nog niet aanstotelijk voor de eerbaarheid en strafbaar, oor deelde de rechter. Het CDA en de kleine christe lijke fracties pleiten voor een harde aanpak van nagebootste kinderporno. De regeringsfra- ties PvdA, WD en D66 vinden dat de overheid op dit terrein terughoudendheid moet be trachten. De meningen ver schillen ook over de nog steeds lopende discussie over de straf baarheid van het bezit van kin derporno voor eigen gebruik. Sorgdrager heeft hier nog geen definitief standpunt over. Het wachten is vooralsnog op de re- sulaten van een studie hierover. De minister merkte overigens wel op dat steeds meer landen overgaan tot zo'n verbod. amsterdam anp De Vader des Vaderlands werd erin 1533 geboren en menige Oranje heeft er zijn of haar hu welijkspartner gevonden: Duits.- land is onlosmakelijk verbon den met de Nederlandse ko ninklijke familie. De Duitsers organiseren daarom met ingang van het komende zomervakan tieseizoen een speciale Oranje- vakantieroute door hun land. £én en ander gebeurt in samen werking met het Duitse ver keersbureau in Nederland, want de tocht is natuurlijk vooral be stemd voor Nederlandse toeris ten. Steden en regio's in Duits land hebben de handen ineen geslagen en een meer dan 600 kilometer lange route uitgestip peld, die in vier tot vijf dagen te berijden valt. Natuurlijk zit Dillenburg in de route, de plek waar Willem van Oranje 464 jaar geleden ter we reld kwam. Waldeck-Pyrmont wordt ook aangedaan. De fami lie waaruit koningin Emma af komstig was, woont nog steeds op het barokke slot in Arolsen. Dat is anders met de familie van koningin Wilhelmina's echtge noot prins Hendrik, daar zijn ter plekke geen nazaten meer van te vinden. De route komt wel langs Hendriks 635 kamers tel lende geboorteslot Schwerin. Ook kan onderzoek worden ge daan naar prins Bernhard en prins Claus, want de tocht voert ook langs Detmold en Hitzac- ker, hun plaatsen van herkomst. Over de relatie van de Oranjes met Duitsland wordt een expo sitie georganiseerd die te zien is in Krefeld, Oranienburg en Pa leis Het Loo in Apeldoorn. Nederlands bedrijf verwacht grote afzet Vrouw wist niets van gebruik medisch rapport zwolle gpd Op het eerste gezicht lijkt het een grap, maar het is tastbare werkelijkheid en er is nog wereldwijde belangstelling'voor ook: gisteren werd in Zwolle een beademingsapparaat voor kamelen geïntro duceerd. Ook paarden en olifanten hebben baat bij de machine (kosten 25.000 gulden) als ze in een kliniek onder het mes moeten. Het apparaat (in eerste instantie voor universi teiten, klinieken en dierentuinen) heeft een Tong- inhoud' van veertien liter, waardoor zelfs ossen van 1.500 kilo onder narcose beademd kunnen worden. Omdat een concurrent uit Amerika stop te met het maken van beademingsapparatuur voor grote dieren, ligt er een wereldwijde markt open, denkt directeur W. Boeker van het bedrijf in medische apparatuur BDO Medipass in Zeewol- de, die het apparaat ontwikkelde. In het Arabi sche Dubai wordt binnenkort een handelskantoor Maar waarom moeten kamelen eigenlijk onder narcose worden gebracht? „Alles dat loopt en door de hoeven kan zakken moet wel eens op de operatietafel. In Europa worden veel operaties op paarden uitgevoerd, vooral als ze duur zijn. Maar in de Arabische staten heb je racekamelen van soms wel drie ton aan waarde. Vandaar", zegt Boeker. De machine is een vergrote en elektroni sche versie van het apparaat van de Deense pro fessor Mogens Smith, al dertig jaar een succe snummer in universiteiten en klinieken. In juni klopte de Zeewolder onderneming met hel idee aan bij het Zwolse plaatwerkbedrijf Mogema, dat de constructie verzorgde. Eerder deze maand is het apparaat al op een wereldwijde beurs in Grie kenland getoond. Gisteren werd het met koffie en gebak aan de lassers en plaatwerkers van Moge- ma ten doop gehouden. Binnenkort mogen ze in Zwolle een ander medisch apparaat maken: een ni£uw beademings/anesthesie-toestel" voor mui zen, een eigen vinding uit Zeewolde. Proefdierla boratoria en universiteiten hebben daarvoor al belangstelling getoond. roermond anp Het bisdom in Roermond hoeft zich niet te verontschuldigen voor het psychiatrisch rapport dat is gebruikt bij de ontbinding van het vorige kerkelijke huwe lijk van een rooms-katholieke vrouw. Volgens de president van de rechtbank had de vrouw kunnen weten dat de kerkelijke rechtbank een deskundige zou raadplegen. Bovendien heeft zij het rapport zelf openbaar ge maakt. De vrouw eiste voor de recht bank in Roermond dat de be trokken partijen een rectificatie en een verontschuldiging zou den plaatsen in drie dagbladen, omdat ze zich door het bisdom "in naam en goede eer voelt aan getast. Bovendien wilde ze een voorschot op de vergoeding van de geleden en nog te lijden schade. Voor de ontbinding van het vorige huwelijk van de vrouw, gebruikte de kerkelijke recht bank een rapport van een psy chiater. De zenuwarts om schreef haar als een labiele, niet al te intelligente vrouw die het aan een bepaalde gewetensvor ming ontbrak. Ze baseerde zich daarbij op de verklaringen die acht getuigen voor de kerkelijke rechtbank hadden afgelegd. Af gelopen zomer kreeg de psychi ater een terechtwijzing en een boete van het Medisch Tucht college, omdat .zij een rapport had opgesteld over iemand die zij zelf niet had gesproken. De handelwijze van de psy chiater is echter wel in overeen stemming. met hel kerkelijk wetboek. De rechtbank is vol gens dat wetboek verplicht ge tuigen te horen en een deskun dige te vragen daarover een rapport op te stellen. Heuvel- mans wist dit, of had dit kun nen weten, meende de rechter, omdat zij eind 1989 op hel bis dom voor de procedure had ge tekend. Volgens de rechtbankpresi dent heeft Heuvelmans zelf het rapport openbaar gemaakt, door een pr-bureau in te scha kelen, nadat ze had vernomen dat haar ex-echtgenoot in zijn naaste omgeving vertelde dat de kerk haar voor gek had ver klaard. Geen wettig bewijs voor 'voorbedachte rade den bosch »anp Het wettig bewijs dat de 3-jarige Robin Bo- gers uit Breda met voorbedachten rade om het leven is gebracht, ontbreekt. Dat be toogde procureur-generaal mr. J. van Zon gisteren voor het gerechtshof in Den Bosch. Daar stond in hoger beroep de 29-jarige overbuurvrouw van de peuter terecht. De officier van justitie had eerder voor de rechtbank in Breda levenslang geëist. Vol gens hem was er wel sprake van voorbe dachten rade. De rechtbank was het daar niet mee eens en veroordeelde de vrouw tot een celstraf van tien jaar. De procureur-ge neraal eiste gisteren een gevangenisstraf van dertien jaar. Hij achtte bewezen dat de vrouw het meisje door verstikking heeft omgebracht en vervolgens in een plastic zak met het huisvuil heeft meegegeven. Later is op een vuilstortplaats niet meer dan een schoentje met daarin de resten van een voetje terug gevonden. „Dat maakt het allemaal des te gruwelijker. Omdat het lichaam niet is ge vonden, is het verwerkingsproces voor de ouders welhaast onmogelijk", aldus Van Zon. Hij baseerde de bewijsvoering volledig op een bekentenis van de vrouw. Die trok ze later weliswaar in, maar daar hechtte de procureur-generaal minderwaarde aan. De verdachte heeft tijdens 94 verhoren maar liefst dertien verschillende versies van het gebeurde verteld. Op de bekentenis na zijn die allemaal ongeloofwaardig, aldus Van Zon. De verdachte vertelde tijdens de verhoren onder meer dat het meisje was ontvoerd en verkracht door haar ex-vriend en enkele an deren. Die hebben daardoor geruime tijd in de cel doorgebracht. Later heeft de politie verklaard dat ze onschuldig zijn. De raadsman van de verdachte, mr. D- Moszkowicz, zette daar grote vraagtekens bij. Met name de ex-vriend betichtte hij van dubieus gedrag. Die zou al voordat het schoentje was gevonden, hebben aange kondigd dat het op een vuilnisbelt zou op duiken. Hij had daar een voorgevoel van, vertelde hij het hof. De raadsman had gisteren ook een hel derziende als ontlastende getuige gedag vaard. Die zou precies van de hoed en de rand weten, had hij eerder meegedeeld. Zijn verhoor duurde slechts enkele minu ten. Toen de man vertelde dat hij zich slechts baseerde op een ingeving, had noch de verdediging noch het openbaar ministe rie behoefte aan het stellen van meer vra gen. De raadsman eiste vrijspraak. De ver dachte heeft de bekentenis afgelegd na ver horen waarbij uitzonderlijke druk op de verdachte is uitgeoefend. Bovendien ont breekt aanvullend bewijs. Het gerechtshof doet op donderdag 6 no vember uitspraak. Ondanks voortschrijdende ontkerkelijking amsterdam anp Ondanks de voortschrijdende ontkerkelijking, sturen veel ou ders hun kinderen bewust naar christelijke scholen. Aandacht voor waarden en normen, het creëren van een gemeenschaps gevoel en besturen die dichter bij de ouders staan, blijken de sleutels tot hun succes. Dat concluderen de onder zoekers A. Dijkstra, J. Dronkers en R. Hofman in hun boek Ver zuiling in hel onderwijs dat deze week is verschenen. Ze probe ren te verklaren waarom nog steeds tweederde van alle leer lingen naar het christelijk on derwijs gaat. Protestants-chris telijke en rooms-katholieke scholen hebben goed inge speeld op de vraag van ouders naar aandacht voor zingeving op school, meent prof. dr. J. Dronkers, hoogleraar onderwijskunde aan de Univer siteit van Amsterdam. Het gaat de ouders niet om opvoeding in 'godsdienstigheid' maar om het Ieren nadenken over normen en waarden. „Christelijke scholen hebben hun gevel in stand ge houden, maar daarachter heb ben ze het traditionele gods dienstonderwijs vervangen door levensbeschouwelijke vor ming", aldus Dronkers.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5