Belastingtarieven dalen minder sterk ogelijk zorgpremie aar draagkracht Binnenland Kamer herdenkt Van Traa Jaagpad Hooligan vast in nieuw onderzoek zaak-Picornie Flitstrein met brug over Hollands Diep 'Politie moet zich voor rol in oorlog excuseren' )AG 24 OKTOBER 1997 asniusbrug genomineerd voor prijs kdam De Erasmusbrug in Rotterdam is genomineerd voor etonprijs 1997, de bouwprijs die elke twee jaar wordt uitge- door de Betonvereniging. De prestigieuze prijs, die bestaat en betonnen plaquette die aan het bouwobject kan worden stigd en een oorkonde, wordt op 19 november uitgereikt in lederlands Architectuurinstituut in Rotterdam. De Eras- brug, een ontwerp van architect Ben van Berkel, is genomi- d in de categorie 'Bruggen en viaducten'. ein slaat achterkant auto weg „Ik heb echt niets gezien of gehoord", bleef een 58-jarige livuit Soest maar herheden. Ze was eergisteren op een over- jn Soest met haar auto in botsing gekomen met de stoptrein n-Utrecht. „Of ik bewusteloos ben geweest, weet ik niet. Ik Im'n ogen open en zag allemaal mensen onder de trein kij- en mensen uit de treinraampjes hangen. Ik dacht: wat krijg ;t toch koud, en toen zag ik pas dat de achterkant van de au- >gwas". De trein had de auto meegesleept en om een meta taal van de bovenleiding gekruld. Alleen de cabine was nog |lft van stukadoors klaagt over pijn ;ht De helft van alle 10.000 stukadoors bezoekt de dokter klachten over rug, nek, spieren en gewrichten. Driekwart hen vindt het werk te zwaar. Het ziekteverzuim is hoog en stukadoors verdwijnen in de WAO. Dat blijkt uit onderzoek de Bouw- en Houtbond FNV. Onder het motto 'Lichter begint de bond vandaag tijdens een manifestatie in cht een landelijke campagne voor betere werkomstandighe- van stukadoors. Met de actie wil de Bouw- en Houtbond be- >n dat binnen een jaar alle stukadoorsbedrijven in Neder- lapparatuur aanschaffen die het werk lichter maken. rtnerschapsregistratie vertraagd lle« De mogelijkheid tot officiële registratie van lesbische of oseksuele relaties bij de burgerlijke stand gaat mogelijk later start. Als de Eerste Kamer niet tijdig alle procedures afwerkt :de Wet partnerschapsregistratie, kan die registratie niet per ttiuari volgend jaar ingaan maar mogelijk enkele maanden la- ■Dat zei S. Wortmann van de directie wetgeving van het rni- lerie van justitie gisteren in Zwolle tijdens een congres van de lerlandse onafhankelijke vakbond voor de overheids-, en «profit-sector Novon. Ivercraft onderzoekt bodem Maas kharen Een hovercraft vaart volgende week van Borgharen |0hjen Laak om de bodem van de Grensmaas aan een on- >ek te onderwerpen. Bureau De Maaswerken wil er zo ach- ornen waar extra maatregelen nodig zijn om erosie en urvorming te voorkomen. De hovercraft wordt ingezet om- Ie Grensmaas te ondiep is voor schepen met een kiel. Bo- öien is de hovercraft goedkoper en veroorzaakt het vaartuig rij* ider geluidsoverlast. falteringsmachine valt om op A15 iergen» Door het omvallen van een asfalteringsmachine ochtend vroeg bij werkzaamheden op de A15 tussen IJssel- nde en het knooppunt Ridderster, is olie op het wegdek te- itgekomen. In verband daarmee is het stuk weg richting drecht enkele uren volledig afgesloten geweest. Dat heeft woordvoerder van het Korps Landelijke Politiediensten PD) in Driebergen meegedeeld. De olie werd verwijderd door lovenste asfaltlaag weg te halen. Daarna moest de weg op- uw worden geasfalteerd. jdrage voor kraamzorg in discussie Duizenden vrouwen hebben tussen 1980 en 1996 ten ïchte een eigen bijdrage betaald in de kosten voor kraam- in het ziekenhuis, aldus de stichting De Ombudsman. Hoe de bijdrage onjuist was, krijgen veel vrouwen hun geld niet Een commissie van de internationale arbeidsorganisatie leeft Nederland er al in 1988 op attent gemaakt dat die re- strijd was met enkele bepalingen van de VN-organisa- aidus de stichting. De Centrale Raad van Beroep bepaalde :ni igjaar mei dat de eigen bijdrage niet mocht worden opge- I. De regeling is inmiddels afgeschaft. inj •nenneerderheid vraagt onderzoek bril lan Kamermeerderheid wil dat n. 11 iter Borst (volksgezond- onderzoek gaat doen d ivoering van een bijdrage financiële draagkracht e zorg. Mocht een vol- kabinet besluiten D em in te voeren, dan kan tze! igaan per 1 januari 1999 oui at het voorbereidende werk is verricht. CDA en PvdA len gisteren tijdens het over de eigen-bijdragere- veefg een voorstel daartoe van het onderzoek wordt inen in gevaar bij RTL Sport Eé«t sportredactie van RTL n banen op de tocht. Dat is [evolg van een andere pro- mering van RTL Nieuws ïït. In totaal gaat het om 'eer twintig mensen, streeft er naar hen een icJ ie functie aan te bieden, een woordvoerster sluit zestien ontslagen gaat en )t de plannen onbespreek- gens OR-voorzitter J. Sta- I Jtg wint de raad vandaag isch advies in om te zien of lirectie van moedermaat- 'pij HMG de Wet op de 'memingsraden heeft ge iden. „Wij zijn namelijk van tevoren in de plannen ju mier: Hoger beroep bij ontslag Hoger salaris ambtenaren kost 5000 Melkertbanen den haag«anp De loonsverhoging die gemeen teambtenaren onlangs kregen dankzij de nieuwe CAO, krijgt een staartje. Mogelijk worden vijfduizend gesubsidieerde ba nen geschrapt, omdat de lonen boven een bepaald maximum uitkomen. Mensen met een Melkertbaan verdienen in het eerste jaar per definitie het mi nimumloon. Als zij meer ont vangen, komt hun werkgever niet in aanmerking voor subsi die, die honderd procent van de loonkosten dekt. Door de loons verhoging, die voortvloeit uit de jongste CAO-afspraken, krijgen de gesubsidieerde werknemers ruim 40 gulden per maand te veel. De Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft minis ter Melkert, bedenker van de gelijknamige banen, gevraagd de overschrijding te gedogen. VNG zegt dat de banen vrijwel zeker worden geschrapt als de subsidie wegvalt. Melkert zelf vindt het een onzinnige ge dachte is dat er 5.000 banen op het spel staan. „Ik ben de laatste die dit zou laten gebeuren". Meer geld nodig voor koopkrachtherstel De belastingtarieven (nu 37, 50 en 60 procent) gaan in het nieuwe fiscale stelsel minder omlaag dan aanvanke lijk mogelijk leek. Voor het repareren van negatieve koopkrachtgevolgen voor de lagere inkomens blijkt meer geld nodig dan gedacht, zodat de tariefsverlaging minder fors uitpakt. Dat blijkt uit de plannen van minister Zalm en staatssecretaris Vermeend van financiën, waarover het kabinet vandaag voor het eerst voltallig praat. den haag gpd gekend", aldus Stalenburg. De OR verwijt de directie ver der dat niet voldoende is geke ken naar alternatieven. De voorgenomen ontslagen wor den üs sociaal niet verantwoord van de hand gewezen. Die me ning wordt gedeeld door de re dactie die gisteravond met de raad vergaderde in een aange slagen sfeer. RTL Nieuws Sport worden vanaf januari niet langer als twee blokken met aparte pre sentatoren gebracht. Hoofdre dacteur Rik Rensen over de koerswijziging: „Wij willen van ons laatste nieuwsbulletin elke dag een half uur maken waarin de kijkers aan het eind van de dag naast het meest actuele nieuws evenwichtig worden bij gepraat op het gebied van eco nomie, politiek en sport." Volgens een eerder uitgelekte versie van de 'verkenning' naar het belastingstelsel voor de 21e eeuw zouden de tarieven voor de inkomstenbelasting flink kunnen dalen tot 18, 36 en 48 procent. Om die verlaging te kunnen betalen moet de belas tingvrije som (de eerste 7.100 gulden inkomen waarover geen belasting hoeft te worden be taald) verdwijnen. Daardoor zouden echter on geveer een miljoen mensen met kleine baantjes en lage inko mens flink moeten inleveren, omdat ze zo al vanaf de eerste gulden belasting moeten gaan betalen. Voor die studenten, werkende moeders en kleine zelfstandigen wordt het dan on aantrekkelijk een baantje te zoeken. Het kabinet overweegt dat te ondervangen door voor werkenden toch een vaste aftrek van enkele duizenden guldens in stand te houden. Het geld dat daarmee gemoeid is wordt ge haald uit het minder verlagen van de tarieven. De aftrekposten worden be perkt of verdwijnen geheel: al leen de hypotheekrente-aftrek blijft ongemoeid, zij het tegen de lagere tarieven. Om arbeid goedkoper te maken en het milieu te ontzien moet de btw verder van 17,5 naai" 19 procent omhoog. Het plan van Zalm en Ver meend zou aanvankelijk op Prinsjesdag verschijnen, maar werd door technische en poli tieke complicaties diverse keren uitgesteld. Het kabinet wil nu eind volgende week de knoop doorhakken over de langver wachte fiscale herziening. Het stuk bevat zowel concrete voor stellen als diverse opties waaruit een volgend kabinet kan kiezen. Hoe hef nieuwe belastingstelsel er echt uit gaat zien wordt na melijk pas in de onderhandelin gen over de kabinetsformatie volgend jaar besloten. den haag Een Kamerlid legt even zijn hand op de rugleuning van de stoel van Maarten van Traa, die dinsdagavond omkwam bij een auto ongeluk. De Kamer herdacht gisteren Van Traa, die sinds 1986 deel uit maakte van de PvdA-fractie. Bij de herdenking was ook zijn vrouw An- drée van Es en familie aanwezig. foto anp ook gekeken wat het effect is als mensen ook voor de huisarts een eigen bijdrage moeten be talen. De WD wacht tot na de ver kiezingen met een reactie. De eigenbijdrageregeling is op 1 ja nuari 1997 ingevoerd. Fondspa tiënten moeten een eigen bij drage van maximaal 200 gulden per jaar voor zorg betalen. De huidige regeling is het resultaat van een politiek compromis tussen de regeringpartijen PvdA, WD en D66. Niemand is ooit echt gelukkig met de maat regel geweest. haarlem anp De politie heeft deze week een Feyenoord-supporter aange houden in verband met de voetbalrelfen in Beverwijk in maart. Justitie heeft de hooligan gearresteerd naar aanleiding van nieuwe getuigenverklarin gen. Officier van justitie mr. A.M- Zwiers inHaarlem heeft de aanhouding gisteren bevestigd. De man zou betrokken zijn ge weest bij het gewelddadig tref fen tussen Ajax- en Feyenoord- supporters langs de A9 waarbij Ajax-supporter Carlo Picornie om het leven kwam. De getuigen zijn aan de tand gevoeld in het kader van het heropende gerechtelijk vooron derzoek in de zaak-Picornie. De raadkamer van de rechtbank in Haarlem besloot twee weken geleden dat er opnieuw onder zoek moet worden gedaan naar videobeelden van een camera van Rijkswaterstaat. Op de beelden is te zien dat na afloop van de vechtpartij twee mannen bij Picornie staan. Eén van hen, een kalende man, maakt dan een steekbeweging naar de rug van de Ajax-fan, die dan net opgekrabbeld is. De an der, een man met een witte pet, staat daar bij. Beide mannen zijn nooit aangehouden. Na de steken zakt Picornie in elkaar. Binnen hooligan-kringen gaat al geruime tijd het gerucht dat de nu aangehouden man dege ne" met de witte pet is. Officier Zwiers wil dat niet bevestigen. „Deze man is niet aangehouden op basis van de analyse van de videoband. Of hij een van de mensen op de beelden is, moet nog blijken", aldus de officier. De aanhouding van de kalen- Grandioos uitzicht van enkele seconden roosendaal peter de brie zich een Kamermeerderheid af om het beroep alsnog mogelijk te maken. In ieder geval een ge deeltelijk hoger beroep, waarbij alleen nog over de hoogte van de afkoopsom wordt gesproken, kan vrijwel zeker op een nipte meerderheid van PvdA, CDA en enkele kleine partijen rekenen. Speciaal voor de hogesnelheidstrein is de derde Moerdijkburg ontworpen.'Die brug is tussen Amsterdam en Parijs de grootste over het breedste water. De licht gebogen koker overspant ruim een kilometer rivier en kost bijna tweehonderd miljoen gul den. De hogesnelheidstrein flitst er vanaf 2005 in twaalf seconden overheen. In die flits is de passagiers een alles overschou- wend uitzicht gegund op het Hollands Diep. Architect van de nieuwe brug is Paul van der Ree (37), werkzaam bij Holland Railconsult, een van de partners in het ho- gesnelheids-project. Sinds vier jaar bivak keert hij achter de tekentafel. Van der Ree ontwierp eerder onder meer de witte 'naaldhakkenbrug' over de Oude Maas in Dordrecht, bijgenaamd Het Waterorgel. „Mensen die me daarvan kenhen en de nieuwe Moerdijkbrug zagen, vroegen of ik ambitieloos was geworden", lacht hij. „Ze vonden dat ik de sufste variant had geko zen. Ik heb een heel verhaal nodig om dit ontwerp te verdedigen en mensen voor mijn idee te winnen. Maar straks vertelt de brug zelf zijn verhaal." „Het open waterlandschap bij het Hol lands Diep vraagt niet om verticale accen ten. De essentie van de hogesnelheidslijn is dat hij Amsterdam en Parijs dichter bij elkaar brengt. De brug moet net zo snel en horizontaal van karakter zijn. Andere gro te waterbouwkundige projecten als Oos- terscheldebekken en Afsluitdijk zijn ook bescheiden in hoogte. Ingenieurskunst hangt hier traditioneel nou eenmaal sa men met het landschap. En tradities zijn er nooit voor niks. Toch moet Moerdijk III een majestueu ze constructie over de brede waterhorizon worden, de entree van Holland Waterland 'smoel' geven. „De brug promoot Neder land", stelt Van der Ree. „Een passagier ziet het verschil tussen België en Brabant niet. Landschappelijk en gevoelsmatig is het Hollands Diep de echte grens voor de Europese reiziger. Nergens komt hij nog een overgang tegen die zo Hollands aan doet." Dus wordt hem een weids panorama aangeboden vanaf de brug, die in lichte boog loopt. „De kromming is hoger dan technisch gezien noodzcikelijk is. Op zijn hoogste punt is het dek van de brug zowat gelijk aan de bovenkant van de bestaande spoorbrug. Bij de huidige twee bruggen heb je altijd een vrije kant en een zijde waar je tegen de andere brug aankijkt. Maar de HSL klimt in twaalf seconden overal bovenuit en schenkt de reiziger als climax het mooiste, ruimste, meest majes tueuze uitzicht over het Hollands Diep." CNVAfspraken over positie van ouderen in CAO's amsterdam» anp In CAO's moeten concrete af spraken staan om ouderen lan ger aan het werk te houden. In een apart ouderenstatuut moet helder omschreven staan wat er aan scholing voor ouderen ge beurt. Voorzitter I). Terpsla van de Industrie- en Voedingsbond CNV zegt dat in reactie op de uitkomsten van het onderzoek 'Scholing en arbeidsmarkt flexi biliteit van oudere werknemer'. Uit het onderzoeksrapport blijkt dat slechts dertien procent van de ouderen scholing kan volgen, tegen 24 procent bij jongeren. Als ouderen net zo behandeld worden als jongeren volgt 22 procent scholing. Ook blijkt dat de productiviteit van ouderen die tijdens hun loop baan regelmatig scholing heb ben gevolgd, hoger ligt dan die van jongeren. Met het statuut denkt de bond een veel gerichter beleid te kunnen ontwikkelen voor speciale groepen. Ook is dan beter controleerbaar of afspra ken worden nagekomen. Nu zijn CAO-afspraken vaak te al gemeen en garanderen ze hele maal niet dal ouderen worden bijgeschoold. Overplaatsing naar een ande re functie binnen het bedrijf met salarisverlaging werkt ave rechts, zo is verder gebleken. Iels meer dan vijf procent van de werknemers krijgt daarmee te maken. Meestal komt dal door een reorganisatie, hel op heffen van functies of gezond heidsproblemen. Oudere werk nemers in die situatie raken vaak gedemotiveerd en zoeken de snelste manier om het be drijf te verlaten via vut of ver vroegd pensioen. de man of de man met de witte pet kunnen een verrassende wending aan het Beverwijk-pro- ces geven. Verschillende raads lieden betwisten dat het OM hun cliënten doodslag op Picor nie ten laste kan leggen. Flet slachtoffer is in hun ogen niet door de mishandeling door een groepje Feyenoorders om het leven gekomen, maar door de door de Rijkswaterstaat-camera geregistreerde messteken na af loop van het gevecht. Dat blijkt ook blijken uit het sectierap port. Hans Knoop in open brief: amsterdam anp De Nederlandse Politiebond zou de joodse gemeenschap in ons land excuses moeten aanbieden voor de rol van de Nederlandse politie in de Tweede Wereldoorlog. Dat schrijft oud-journalist Hans Knoop, die bekend werd door zijn jacht op de oorlogs misdadiger Pieter Menten, in een open brief in het Nieuw Israëlitisch Weekblad. Vorige week bood een Franse politiebond zijn excu ses aan voor de vergaande medewerking van de Franse dienders aan de jodenvervol ging. Hoewel de Franse col laboratie veel verder ging dan de Nederlandse (de Fransen werkten veelal vrij - wilig mee, de Nederlanders in opdracht van de Duitsers), vraagt Knoop of de Neder landse politie niet ook een dergelijk 'moedig' gebaar zou moeten maken. „Alle Nederlandse historici zijn het erover eens dat het Nederlandse polilie-apparaat zich in dienst van onze beu len heeft gesteld. Nederland se joden werden door Neder landse politiemensen van huis gehaald. Het Neder landse politic-apparaat heeft zich zonder enig verzet in dienst van de bezetter ge steld en actief meegewerkt aan de ondergang van het Nederlandse jodendom", al dus de 53-jarige Knoop. Woordvoerder D. Barnouw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie is niet enthousiast over de brief van Knoop. „Ach nee, daarna krijg je dan natuurlijk de Spoorwegen en tie Amster damse tram, die hebben weer aan het vervoer meege werkt. Ik geloof niet zo in die excuses, zeker niet als dal op naaperij van Frankrijk zou neerkomen, een gratuit ge baar dat de slachtoffers niet helpt en ook niet leidt lol een betere verwerking van de ge schiedenis." Ook voorzitter J. van Duyn van de Neder landse Politiebond wijst er op, dat de Franse situatie heel anders was. „In dat land is de rol van de politie stel selmatig ontkend. Dat is in Nederland niet het geval, al is de zaak ook nooit diep gaand onderzocht. Uit de brief proef ik een beetje dat we het oorlogsverleden altijd hebben willen*verzwijgen en dat vind ik merkwaardig. Na tuurlijk gaal het om een zwarte bladzij in de politic- geschiedenis, maar er heb ben ook veel mensen goed werk gedaan. Zo zijn er ver halen bekend van dienders die bij joden aanbelden en zeiden: ga weg, want straks komen wij." 'mé'üÊ- Die werd naar Hoorn gebracht om een plaats te krijgen in het Museum Spoortram Hoorn-Medemblik. mm m Broek in Waterland herstelden de manschappen van de Ko ninklijke Landmacht het ouderwetse fenomeen van het jaagpad. Zij versleepten een honderd jaar oude viswagen van de Tweede Noord-Hollandse Tramwegmaatschappij. broek in waterland Nog niet zo heel lang geleden was het de normaalste zaak van de wereld dat schepen zich door de wateren voortbewogen aan lange touwen, die aan de wal werden getrokken door paarden en stevige kerels. In

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3