Uitsluiting dreigt voor SP Alphen Snorrende kachels in plaats van treinen Agadir pakt ontspoorde Marokkaanse jeugd aan Rijn Veenstreek le Alphense raad steunt lobby voor rijksweg 11 Alphenaren gaan meer betalen voor riool en afval Nieuwe Koningsbrug toch op huidige plek Wegen rond Gouwsluis nog maanden verstopt tolitiek neemt woordbreuk hoog op te SP-fractie in Alphen dreigt voortaan buitengesloten te vorden van het politieke informele overleg. Politici zijn loedend op de socialisten omdat zij vragen hebben ge leld over. vertrouwelijke informatie over ziekenhuis ijnoord. CDA'er J. Voogd dient waarschijnlijk in de lerstvolgende commissievergadering een voorstel in om le SP voortaan buiten te sluiten. um alphen aan den run» ïtrun Tin. lento VRJDAG 24 OKTOBER 1997 ithiopiërs binnen een week op straat giiNWOUDEDe drie uitgeprocedeerde Ethiopische asielzoekers die nu nog in Hazerswoude verblijven, moeten binnen een week hun huis verlaten. Rechter B. Punt oordeelde dit vanochtend in een kort geding dat de gemeente had aangespannen tegen de vluchtelingen. De gemeente Rijnwoude daagde de asielzoekers \oor de rechter omdat zij geen huur meer betalen voor het pand aan het lupiterplein. Bijna viereneenhalf jaar verbleven de Hhiopiërs in Hazerswoude-Rijndijk. Vorig jaar werd hun ver- ganningaanvraag definitief afgewezen. Toen sloot de gemeente en gebruikerscontract af met de vluchtelingen, omdat het 'hhumaan' zou zijn om de Ethiopiërs weer op straat te zetten, hu wil Rijnwoude een eind maken aan het gedoogbeleid. Zeventien automobilisten bekeurd goti-OFARENDSvEENTijdens snelheidscontroles op de Floraweg en de Langeweg in Roelofarendsveen heeft de politie gisterochtend zeventien automobilisten op de bon geslingerd. De hoogst ge meen snelheden op respectievelijk de Floraweg en de Lange weg waren 67 en 82 kilometer per uur. Toegestaan is maximaal 50 cilometer per uur. Aangifte van mishandeling alpien aan den rijn» Twee Alphenaren hebben vannacht aangifte gelaan van mishandeling. Die mishandeling zou omstreeks kvart over een zijn gepleegd door een uitsmijter van een hore- cjbedrijf aan de Julianastraat. Een tweede uitsmijter kwam tus- snbeide. De politie onderzoekt de zaak. robbert minkhorst Met de vragen aan het college ft de SP de onderhandelin- over een beter en vollediger ziekenhuis in Alphen in gevaar gebracht, stellen Voogd, wet houder J. Korver en andere raadsleden. Bovendien heeft de partij de belofte gebroken om niet met de verkregen informa tie naar buiten te treden. „Ik merk in de praktijk dat door dit gedonderjaag wij op rw) achterstand worden gezet", al- Jv dus Korver gisteravond na af- oop van de raadsvergadering. ,Het frustreert de ontwikkelin gen. Meer kan ik er niet over kwijt, want dan zou ik hetzelfde doen als de SP." „Ik vind het stijlloos wat de SP heert gedaan", zei fractie voorzitter A. de Groot van Groen iünks. ,,Ons is tijdens een informeel overleg met nadruk gevraagd of we de informatie niet laar buiten wilden bren- Daarop hebben we alle- maalja gezegd. Ook de SP." Dt socialisten hebben inmid- jdelsnieuwe vragen aan het col lege gesteld. Uit de brief blijkt datde partij vindt dat zij geen 'geieimen' heeft prijsgegeven. Boendien hekelt de SP de 'stil- lediplomatie' van Korver. ,,In heverre kan hij aantonen dat sin zh missies resultaten in plaats vn onnodige gelduitgaven aan nderzoeken hebben opgele gd?" ALPHEI AAN DEN RUN MARCEL SMEETS De ;rootscheepse lobby-cam- pagre voor een versnelde aan leg an de rijksweg 11 kan be- gimen. De gemeenteraad van Alpen gaf daarvoor gister- avnd het groene licht. Alleen de-ocialistische Partij heeft be- zwren tegen de financiering n het project dat anderhalve tc kost. „Ondernemers heb- bi deze actie aangezwengeld. I gemeenschap hoeft dan niet te draaien voor de kosten", i fractievoorzitter G. Harmes. Wel Met advertenties in dagbla- -n, grote bill-boards langs we- 2n en publieksacties probeert et gemeentebestuur politiek 'en Haag te overtuigen van de te I oodzaak om eerder te begin- i pa 'en met de aanleg van het hout aatste stukje rijksweg. Het mi- üsterie van verkeer en water- -beS 'taat wil met dat stuk tussen Al- 'hen en Bodegraven wachten ;ekos tot na 2002. Volgens wethouder uiirt H. Habermehl (CDA/verkeer) ot Ik Schaadt elk uitstel de belangen eit Alphenaren en van de n pfl Plaatselijke ondernemers. Met lobby-campagne wil Al- Pben die schade zo veel moge lijk beperken. De oppositie in de gemeente- CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356462, PLV.-CHEF MARIETA KROFT, C Project begint woensdag in Alphen ALPHEN AAN DEN RUN MARIJN KRAMP Verkiezingsstunt collegepartijen Voor Marokkaanse probleemjongeren in Alphen begint woensdag het preventieproject 'Agadir'. Met dit project, dat officieus al sinds begin dit jaar draait, moeten ontspoorde allochtone jonge ren weer op het rechte pad komen. Voorlopig ko men alleen Marokkanen in aanmerking voor deze begeleiding. Later moet blijken of uitbreiding met andere allochtone groepen mogelijk is. Het project is een samenwerking tussen Re classering Nederland, Stichting Jeugdzorg en het Regionaal Instituut Interculturele Ontwikkeling Meander. Bij Agadir is het komende jaar plaats voor zo'n dertig jongeren. Aan de meeste van hen heeft Justitie de begeleiding opgelegd, maar vrij willige deelname is ook mogelijk. Iedere deelnemer komt een half jaar onder de hoede van één van de drie begeleiders. Samen zoeken ze naar de oorzaak van het criminele ge drag en bedenken ze oplossingen. Die worden vastgelegd in contracten. „De inhoud van deze contracten varieert per geval", zegt S. Bouddouft die als consulent van Meander betrokken is bij het project. „Zo kan er in het contract staan dat de betrokkene werk moet zoeken of weer terug naar school moet. Maar de afspraken kunnen ook betrekking hebben op schulden of op de situatie thuis." Als de jongeren zich niet aan hun contract houden, stopt het project. „Voor degenen die ver plicht moeten deelnemen betekent dit, dat ze voor de rechter moeten verschijnen. Want zolang ze meedoen aan Agadir, houdt de officier van jus titie hun zaak aan." Sinds het begin van dit jaar is al één begeleider gestart met de hulpverlening aan Marokkaanse jongeren. In Leiden draait Agadir al sinds eind 1994. De begeleiding werpt daar zijn vruchten af. Zo'n zeventig procent van de jongeren die zich bij Agadir moesten melden, is daarna niet meer in aanraking gekomen met de politie en pakte de schoolcarrière weer op. „De problematiek is hetzelfde, alleen is het aantal ontspoorde jongeren in Leiden groter. In Alphen bestaat de harde kern uit zo'n tien Marokkaanse jongens. Daar omheen hangen nog wat andere gasten die soms een misstap begaan, maar veel meer is het niet", zegt Bouddouft. Als je de cijfers van Justitie over vorig jaar bekijkt, kwamen ongeveer veertig jongeren in aanmer king voor het project. Met dertig plaatsen komen we dus een heel eind", besluit hij optimistisch. WD-leider D. van der Schil den heeft zich net ais De Groot, Voogd en Korver geërgerd aan de eerste vragen van de SP. „De partij heeft niet in de gaten ge had welke schade zij hiermee heeft kunnen aanrichten. Dat neem ik de SP kwalijk." De liberaal steunt een voor stel van Voogd echter niet. „Ik vind het vervelend wat er is ge beurd, maar daar valt niets aan te doen. Mensen die gekozen zijn, hebben recht op alle mo gelijkheden en faciliteiten die anderen ook krijgen. We kun nen een partij niet van bepaalde zaken uitsluiten. De democratie heeft zijn prijs." Bang dat een voorstel om een partij uit te sluiten van infor meel overleg staatsrechtelijk onmogelijk blijkt, zijn Voogd en Korver niet. „Deze situatie over stijgt het politieke belang", al dus de laatste. „In dit geval zijn fatsoensnormen overschreden. Mocht de SP tijdens de eerst volgende commissievergade ring verklaren dat zij een fout heeft gemaakt en dat de partij beterschap belooft, dan wil de wethouder de hand over zijn hart strijken. „Dan is het eens, maar nooit weer geweest." Ook Voogd biedt de SP een opening. „Als andere partijen zeggen: We geven de SP het voordeel van de twijfel, dan is dat voor mij het minst beroerde tegenvoorstel. Maar dat is niet mijn uitgangs punt." ALPHEN AAN DEN RUN ALPHEN AAN DEN RIJN/REGIO De in slechte staat verkerende Koningsbrug wordt begint volgend jaar vervangen. foto loek zuyderduin OUD APE WILLEM SPRENKELER „Die brug komt er van zijn lang zal ze leven niet." Met die op merking stuurde J. van der Ploeg, eigenaar van de grond waarop de gemeente een nieu we brug had willen aanleggen, het gemeentebestuur van Alke made gisteravond terug naar de studeerkamer. Onder druk van Van der Ploeg en vele andere aanwezigen, bedacht de ge meente een ander plan. De nieuwe Kohingsbrug komt nu vermoedelijk op de plaats van de bestaande brug in plaats van ernaast. De Koningsbrug in Zevenhui zen, die de enige toegang tot dit deel van Oud Ade vormt, is al jaren hard aan vervanging toe. De brug is niet berekend op het vele zware verkeer en wordt ge regeld door auto's of vrachtwa gens geramd. De bovenbouw van de brug is daarom enige tijd geleden al verwijderd. In restau rant De Meerhoeve presenteer de de gemeente gisteravond haar plannen voor een nieuwe brug. Direct naast de oude Ko ningsbrug had de gemeente een nieuwe, bredere brug gepland. De bewoners van Zevenhui zen konden echter weinig en thousiasme voor de plannen opbrengen. Volgens Van der Ploeg gaat het niet om het ont werp van de brug. Het gaat vooral om de ligging. „Die brug moet weer op dezelfde plek ko men en nergens anders", zo liet hij weten. Andere aanwezigen vielen hem bij. De bewoners zijn bang dat anders de ver keersoverlast in het dorp toe neemt. De geplande brug is niet alleen breder, maar ligt ook niet meer in een bocht. De bewo ners zijn bang dat automobilis ten hierdoor harder gaan rijden. „Daarnaast zal er ook veel meer zwaar verkeer over gaan", voeg de een andere bewoner toe. Ook zouden boten de nieuwe brug moeilijker kunnen passe ren. Een deel van de bezoekers voelde juist wel voor de plannen van de gemeente. Boeren, cam pinghouders en de horeca zijn juist gebaat bij een brede brug met een rechte toerit. Volgens H. Reurings van de gemeente Alkemade kan ieder een leven met de nieuwe brug op de huidige plek. „Daarbij be steden we extra aandacht aan een goede toerit. Alleen de doorrijbreedte is nog een punt van disctissie." Het voorstel van burgemeester en wethouders om de brug te vervangen en daarvoor ruim vier ton op tafel te leggen, komt eind november in de raad aan de orde. Naast de huidige brug komt tijdelijk een noodbrug. De huizenbelasting in Alphen aan den Rijn blijft volgend jaar gelijk. Wel gaan de afvalstoffenheffing en het rioolrecht in 1998 licht om hoog. De voorstellen van burgemeester en wethouders in de begro ting voor het komende jaar kregen gisteravond de goedkeuring van de gemeenteraad. Alleen de SP onthield zich van goedkeuring van de begroting en van loftuitingen aan het adres van hel college. „Volgend jaar stijgen de lasten wel en daarvoor willen wij geen verantwoordelijkheid dragen", aldus fractievoorzitter G. Harmes. De afvalstoffenheffing stijgt volgend jaar zes procent voor een- en vier procent voor meer- persoonshuishoudens. De rioolrechten worden met 22 gulden ver hoogd tot 235 gulden. afgesloten voor auto- en vracht verkeer vanuit Boskoop en Bo degraven. De omleidingsroute loopt langs Archeon en via de Leidse Schouw en de Hoorn naar de Eisenhowerlaan. Auto mobilisten die de Treinweg als sluiproute willen gebruiken, ko men bedrogen uit: die weg is af gesloten. De gedeeltelijke afsluiting van de Steekterbrug duurt tol half december. Wegwerkers hebben daardoor de ruimte voor het slaan vaivdamwanden in het ta lud, nodig voor de verbreding van de N207 en de bouw van geluidsschermen. De bouw van de fietstunnel duurt nog enkele maanden. De Oranje Nassau- brug wordt in de loop van vol gend jaar opgeleverd. Het aqua duct is in juli 1998 klaar. Gedeputeerde Jansen en Ha bermehl noemen het knoop punt Gouwsluis juist vanwege de complexiteit uniek. „Als er iets aan de hand is, leidt dat meteen lot enorme proble men", aldus de eerste. „Maar met dit ongerief lossen we een structureel ongerief voor 30, 40 jaar op. De manier waarop de provin cie cfc verkeersopstoppingen wil aanpakken, vindt Jansen de minst slechte. „Volledig afslui ting van de brug had immense problemen veroorzaakt. En een verkeerslichteninstallatie waar bij het verkeer om beurten over de brug mag, had geleid tot een enorme stagnatie. ROBBERT MINKHORST De wegen rondom Gouwsluis staan in de spitsuren nog steeds voller dan vol. Door wegwerk zaamheden zijn de files ellen lang. De Goudse Schouw, de OranjeNassausingel, de Oost- kanaalweg en de kruispunten bij de hefbrug en de Oranje Nassaubrug in Alphen vormen samen een gevoelig en daarom ook kwetsbaar raderwerk. Als één schroefje losraakt, is het mechanisme van slag. Verve lend, maar helaas onvermijde lijk, zeiden wethouder H. Ha bermehl en gedeputeerde T. Jansen (beiden van verkeer en waterstaat) gistermiddag tijdens een persconferentie over de wegwerkzaamheden. Bij de woonwijk Gouwsluis en het bedrijventerrein De Schans lopen sinds maandag vijf pro jecten. De bouw van het aqua duct in rijksweg 11 onder de Gouwe is reeds in volle gang. Dat geldt ook de aanleg van een bredere, nieuwe Rijnbrug (die Oranje Nassaubrug gaat heten) en de reconstructie van het kruispunt met de provinciale N207. Nu zijn daar de verbre ding van de Oostkanaalweg en de bouw van een fietstunnel onder die weg bijgekomen. De gevolgen voor het verkeer liegen er niet om. De omgeving ziet eruit als één grote bouwput en automobilisten kunnen in de war raken door zoveel paaltjes en slingers. De Steekterbrug is Nieuwveens station krijgt nieuwe functie raad heeft bezwaren tegen de plannen van burgemeester en wethouders. Volgens Groen- Links, SP en RPF/GPV dient de bezorgdheid van het college om de belangen vgn de bewoners van de Steekterweg en de plaat selijke ondernemers slechts electorale belangen. „Wij willen niet meewerken aan een verkie zingsstunt van de college-partij en", aldus A. de Groot (Groen- -Links). Alleen als de andere par tijen het er mee eens waren, wilde ook GroenLinks overstag gaan. Onder grote druk van de ove rige partijen ging ook de SP uit eindelijk akkoord met de plan nen. Harmes vond dat degenen die profijt hebben van de nieu we rijksweg moeten betalen voor de inspanningen die de ge meente daarvoor levert. In de plannen van het college dragen de Kamer van Koophandel en de Alphense ondernemersvere niging VOA een derde deel van de totale kosten. Voor de rest draaien de gemeenten Alphen en Bodegraven op, volgens een 'objectieve verdeelsleutel', aldus Habermehl. Hij schat dat zijn gemeente tweederde voor haar rekening neemt en Bodegraven de rest. NIEWVEEN MARCEL SMEETS De laatste trein die er passeer de, heeft al in 1934 zijn eindsta tion bereikt en waar een harde kille tocht hoort te waaien, flak keren nu zo'n twintig haard- vuurtjes. Na tien maanden bik ken en beitelen heeft Marcel Uijttewaal van het Nieuwveense station een showroom gemaakt voor zijn handel in open haar den en kachels. „Wij verkopen sfeer en waar zit je dan beter dan in een station?" Met hooggeknoopte winter jassen stappen klanten binnen. Net twee passen binnen, flitst via een elektronisch oog een high-tech vuurtje aan in de open haard voor de voormalige loketten. In de oude wachtka mer ernaast stralen zo'n twintig snorrende kachels en kolen haarden een gezelligheid uit die niet past bij een ouderwets sta tion. Op de plek van de huidige provinciale weg achter het sta tionsgebouw tufte van 1917 tot 1934 het boemeltje tussen Haarlem en Alphen aan den Rijn. In die tijd maakten vooral de kwekers uit de regio gebruik van het emplacement voor ver der transport van hun handels waar naar Amsterdam. „De bouwers van het station hebben toen een geweldige taxatiefout gemaakt", oordeelt Uijttewaal over de korte tijd die het station dienst heeft gedaan. „De trein had de toekomst, dachten ze en daar werd alles voor gedaan." Het automobiel was toen nog te fantastisch om waar te zijn, maar dat vervoermiddel heeft het uiteindelijk toch verder ge schopt. „Eigenlijk was die spoorlijn een flop." Het Nieuwveense station staat voor het eerst sinds 1934 weer open voor het publiek. foto marklamers Vijfjaar geleden zon haarden- ding van zijn winkeltje aan de een medewerker met contacten handelaar Uijttewaal op uitbrei- Nieuwveense Dorpsstraat. Via bij de provincie kwam het ver vallen stationnetje in beeld. „Voor de provincie zijn dit soort gebouwen natuurlijk niet ren dabel. De huren zijn laag en de oorspronkelijke functie is ver vallen." Uijttewaal sloeg toe en stelde een grondig verbou wingsplan op. De vorige bewoners, een kan- tonniersgezin van de provincie, hadden de zaak vooral prak tisch aangepakt. Uit angst voor de rondstuiterende bal van de kinderen bedekten ze gedeco reerde deurpanelen met platen en dekten ze voormalige lo- ketramen angstvallig en degelijk af. Uijttewaal ging grondig te werk om het stationsinterieur in zijn oude staat te herstellen. De verbouwing was zo ingrij pend, dat Uijttewaal pas na tien maanden zijn winkel kon ope nen. „Alles moest. over. We zijn begonnen met de wachtkamer, maar toen we het plafond wil den aanpakken, zakten we door de vloer. Sinds de sluiting in 1934 heeft de provincie er ver moedelijk niets meer aan ge daan." De slopershamer trof al le dingen die niet thuishoren in een authentiek station. „Alleen de kleurtjes zijn niet oorspron kelijk. Als we ons daaraan zou den moeten houden, dan was hier alles grijs en grauw." Komend weekeinde houdt Uijttewaal open huis. Niet ie dereen zal voor zijn handel ko men, realiseert Uijttewaal zich. „Dat hoeft ook niet. Ik kan me voorstellen dat mensen hier eens een kijkje willen nemen. Tijdens de verbouwing vroegen zoveel mensen of ze later eens mochten komen kijken. I Iet sta tion is immers sinds 1934 niet meer open geweest." Commissie houdt vinger in de pap ALKEMADE MARIETA KROFT Panden, die hel beeld bepa len in Alkemade, mogen niet zomaar worden gesloopt of verbouwd. De monumenten- commissie houdt een vinger in de pap. Burgemeester en wethouders leggen elke aan vraag voor sloop of verbou wing voor aan de monumen tencommissie voordal de ei genaar zijn gang mag gaan. Dat heeft het college op ver zoek van de commissie be sloten. Deze adviserende rol blijft van kracht zolang het bestemmingsplan in een be paald gebied geldt. In nieuwe bestemmingsplannen wor den geen beeldbepalende panden rnqer opgenomen en gelden dus ook geen voor schriften meer. Commissielid J. Kret had gisteren tijdens de vergade ring gemengde gevoelens. Enerzijds zei hij 'gelukkig te zijn met dit besluit'. Nadat de raad op 28 april de veror dening beeldbepalende pan den had afgeschaft, leek het er immers op dat de com missie helemaal niets meer te vertellen zou hebben. Maar er was ook onvrede bij Kret te bespeuren. „Ik heb een naar gevoel overgehou den aan dat raadsbesluit. Het liefst zou ik het terugdraai- Omdat er geen subsidie meer tegenoverstaat, schafte de raad eind april ook de re gels voor eigenaren af. Voor de toenmalige voorzitter van de monumentencommissie W. Groen was dit aanleiding om op te slappen. De andere commissieleden bleven zit ten, zij het dat ze zich afvroe gen wat er nog overbleef van hun taak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19