Haanstra oer-Hollands en uniek filmkunstenaar Adembenemend concert Wayenberg en Van Zweden Cultuur Kunst Boerenkool met voetl mJtm Renovatie British Museum: 350 miljoe Grenzenloos Festival met 3 muziekgenres Gemeente straft K O voor zorgvuldig personeelsbele VRIJDAG 24 OKTOBER 1997 CHEF* JAN RIJSDAM. 071-5356444 PLV CHEF AD VAN KAAMC De laatste jaren wordt ons boerenkool met voetbal voortdurend voorgehouden dat Bovendien verkozen j de promotie van het product ten der aarde om gjj Leiden een zaak is van impor- worden in Leiden, dan\ tantie. Ik vraag mij echter af baanbrekend werk in i VALLENTGOED waarom dat e genlijk nodig is. Promotie? Pro motie betekent toch dat je in een hogere klasse komt en hoe kan dat nou als je al in de hoogste klas se zit? Ondertussen moest in dit verband wel het vertrouwde VW plaats ma ken voor een geheel nieuw initiatief, te we ten Leiden Pro- motié. Het aloude toeris tenbureau was bijkans failliet en enkele per sonen zagen daarin een mo gelijkheid om de zaken radicaal anders te gaan aanpakken. Na een hele boel getouwtrek kwam er een nieuw bureau. Helaas niet in het hetzelfde V\<V-kantoor waar ik vroeger, als mijn zakgeld het toeliet, graag in de daar opge stelde diaviewer keek. Uit de krant en via de radio nam ik kennis van de uitgangs punten van het nieuwe initia tief: de Leienaren moesten aan de vlag. Dit zou het begin zijn van een nieuw elan, het terug brengen van het 'wij-gevoel'. 'Wij' moeten trots zijn op onze stad, zodat 'wij' in den vreemde de promotie van Leiden zelf ter hand kunnen nemen en ons kennelijke minderwaardigheids- complex als sneeuw voor de zon verdwijnt. Nu zijn er volgens mij geen Leienaren die niet trots zijn op hun stad, want zoals de direc teur van Leiden Promotié op de radio verkondigde: Leiden is de fiteert van een groter 01 parel van de Randstad. De stad zoekers aan onze stad. heeft een historie waarbij de rest van het land verbleekt. Als de Leienaars een paar eeuwen gele den niet die 'vreselijke Spanjo len' hadden verslagen, zat nu de gehele Nederlandse bevolking el ke avond aan de paella en op zondag uit te kijken naar het volgende stierengevecht, in plaats van aan de vertrouwde vaan keren, heb niet eens over de scha sten! Van minderwaari dus geen sprake ondeu glibbers. Dat er ooit, m, zestig, eens een obscn portje verscheen w aangetoond dat de Lew laagste I.Q. van Nederk laat zich eenvoudig door het feit dat dit e zoek betrof onder studen Als ik door de stad uw het mij op dat het 'wij-gevoel' eigenlijk zit. Dus begrijp ik nog A wat en waarom er zo promoot moet worden, natuurlijk kunnen zijn promotie van Leiden ba voor de musea. De van het rijk worden steeds minder en daan ten de musea meer klan nen krijgen om hun rond te krijgen. Of heli dat de Leidse middensk 1< Maar heeft de gewon daar wat aan? De e van de Leiden-pronm de stadseconomie verb de gemeente profiteert misschien wel de germ belastingen omlaag ifl Gek eigenlijk, dat ik dal jje als motief heb horen not In het British Museum in Lon den, een van de meest presti gieuze musea ter wereld, be gint in maart 1998 een grondi ge renovatie. Het project kost omgerekend 350 miljoen gul den en moet bij de millenium- vieringen in 2000 voltooid zijn. In de beroemde leeszaal van het museum wordt een dak bevestigd, waardoor deze wordt afgesloten van de galle- rij met de boekenkasten, ver klaarden de beroemde archi tect Sir Norman Foster en mu seumdirecteur Robert Anders on. Dit dak, een constructie van staal en glas van honderd bij zeventig meter, wordt al de nieuwe 'piramide van het Lou vre' genoemd, naar het muse um in Parijs. Onder de leeszaal vvoi nieuw educatief centrun richt en onder het dako: ruimte voor verscheide positieplaatsen. In wordt er op drie 14.000 vierkante meter plaats geschapen. Het British Museum i 1996 volgens eigen cijü miljoen mensen, meerd Metropolitan Museumi York ert het Louvre Anderson hoopt dat hei tmi tijdens de renovat openblijven. Het museu zit een van de belang collecties Egyptische, en Romeinse kunst. D( zaal, waar eens Freud, Karl Marx en Dickens kwamen wordt eind deze week al ten. Si| |e Als Bert Haanstra niet de beste cineast geweest is uit de Nederlandse historie, dan was hij toch zeker de meest gelauwerde. foto archief Het Festival van Cannes won hij al in 1951 met Spiegel van Holland, dat van Venetië in 1955 met Strijd Zonder Einde. Berlijn won hij zelfs twee keer, eerst in 1959 met Glas en in 1964 nog eens met Alleman. Drie keer haalde hij een nominatie voor de Academy Awards: in 1959 voor Glas, in 1963 voor Alleman en 1979 voor Bij De Beesten Af. Die eerste nominatie werd ook daadwerkelijk omge zet in een Oscar. Als de gisteren op 81-jarige leeftijd over leden Bert Haanstra niet de beste cineast geweest is uit de Nederlandse historie, dan was hij toch zeker de meest gelauwerde. De lijst van door Haanstra ge wonnen trofeeën is haast einde loos. Alleen al met Glas won hij er twintig. Het Festival van Cork schonk hem gedurende vier achtereenvolgende jaren de hoofdprijs, in Montevideo won hij zelfs vijf keer. Toch zit er een zekere tragiek in dat de hoogte punten van erkenning voor Haanstra zo vroeg in zijn carriè re kwamen. Toen hij in 1966 zijn meesterwerk afleverde, De Stem van het Water, was de we reld al een beetje uitgekeken op deze oer-Hollandse filmkunste naar. Achteraf is juist dat oer-Hol- landse, samen met die uitge sproken warme en humoristi sche kijk op mensen, nou net wat Haanstra zo uniek maakte. Voor genegenheid ten aanzien van het land van herkomst hoef je'meestal niet. bij onze speelfil- mers aan te kloppen. De doem mentaristen van de oudere gar de lijken daarentegen juist uit die specifieke liefde voortgeko men. Het gold voor de militante Joris Ivens die ongeremd kon uitweiden over de haven van Rotterdam of zijn nooit gereali seerde droomproject De Vlie gende Hollander. Het gold nóg meer voor Bert Haanstra die opereerde vanuit een bomvrije ondergrondse stu dio in Laren. Ivens werd soldaat in de strijd voor het internatio nale socialisme, Haanstra maakte elf films op rekening van de Koninklijke Shell. Maar beiden waren ze begonnen met te filmen wat die Hollanders voor deksels mooie dingen had den gedaan met dijken en pol ders. Ivens en Haanstra, ze leken eikaars tegenpolen, in werke lijkheid keken ze met eenzelfde oog. Oost-Nederlanders, alle twee. Ivens kwam uit het Gel derse Nijmegen, Haanstra uit het Overijsselse Holten. Ze had den broers kunnen zijn, van wie de een toevallig volwassen moest worden in de harde cri sisjaren en de ander in de tijd van de wederopbouw. Hetgeen precies het verschil heeft gedefi nieerd in hun maatschappelijke opstelling. Haanstra (geboren op 31 mei 1916) was opgeleid als fotograaf en diende met die specifieke vaardigheden tijdens de oorlog het verzet. Na de oorlog werd hij gevraagd camerawerk te ver richten voor een film die Myrthe en de Demonen heette en waaraan weinig eer te beha len viel. Maar de liefde voor be wegende beelden was gewor teld. De Muiderkring Herleeft heette in 1949 de eerste film die Haanstra zelf regisseerde. Ver der tekende hij voor scenario en montage. Die taakverdeling bleef zo. Al leen het camerawerk gaf hij makkelijk uit handen: vanaf 1963 bij voorkeur aan. Anton van Munster. Vanaf datzelfde jaar (Alleman) werkte hij inten sief samen met de schrijver An ton Koolhaas. Later zou hij diens romans Dokter Pulder Zaait Papavers en Een Pak Slaag tot speelfilms verwerken. Ook Simon Carmiggelt, die het com mentaar leverde bij Alleman en De Stem van het Water maakte deel uit van de artistieke fami lie. Met zijn tweede korte film kwam in 1950 voor Haanstra meteen de erkenning: Spiegel van Holland. Tien minuten laagland op zijn mooist. Na de Shell-films kwam Bert Haanstra pas in 1975 weer toe aan iets heel bijzonders: Rembrandt, Schilder Van De Mens. Klassiek is daaruit nog altijd de vondst om opnamen van diverse zelf portretten van Rembrandt schijnbaar naadloos in elkaar te laten overvloeien. De moderne muziekindustrie zou er later zijn voordeel mee doen in aller lei clips. Opmerkelijk is dat zijn eerste lange film niet een documentai re maar meteen een speelfilm werd. Naar Fanfare, een blijspel over de competitie tussen twee Giethoornse blaaskappellen, kwamen 2,5 miljoen Nederlan ders kijken. Alleen Turks Fruit heeft nadien dat record gebro ken. De poging dat succes te evenaren met de oubollige klucht De Zaak M.P. (een Hol- land-België confrontatie met het in Brussel gestolen Manne ken Pis als inzet) leed jammer lijkschipbreuk. Tragisch gevolg was dat Haanstra zich vervolgens vijf tien jaar lang niet meer aan speelfilms waagde. Heuglijk ge volg was wel dat hij zich nu kon richten op de twee lange docu mentaires die klassiek zouden worden: Alleman en De Stem van het Water. In beide films portretteerde hij met de 'verborgen camera' de Neder landers in al hun aandoenlijke eigenaardigheden. Toen, in 1966, was Haanstra eigenlijk klaar met filmen. In elk geval met filmen van Nederland en de Nederlanders. Dokter Pulder Zaait Papavers had in 1975 tenminste nog mooie recensies gekregen, maar toen de cineast in 1979 voor Een Pak Slaag zelf ongenadig werd afgedroogd door de critici,, bezorgde dat Haanstra een hartinfarct. Van die klap, alweer 17 jaar geleden, is hij nooit he lemaal hersteld. Het moet ook hard zijn aangekomen bij een man die de eerste vijftien jaar van zijn carrière door de wereld bijna was doodgeknuffeld en zijn hele oeuvre had geplaatst in het teken van bijna onaardse menslievendheid. Stones breken records met tournee parus De Rolling Stones lijken met hun nieuwe Amerikaanse tournee records te breken. Stones-optredens bezetten de eerste zes plaatsen in Boxscore, de officiële barometer van concerten, die in het blad Billboard wordt gepubliceerd. Hun concerten wa ren de best bezochte in de periode tussen 23 september en 11 oktober. Onderscheiding Rijnsburgse organist noordwijk« Tijdens een orgelconcert in de Noordwijkse St. Jer- oenskerk ontvangt Rijnsburger Anton Doornhein aanstaande zondag een medaille van de 'Societé Académique d'Education et d'Encouragement' uit Parijs voor zijn verdiensten voor de Fran se orgelcultuur. Doornhein, de vaste organist van de St. Jeroens- kerk, heeft zich gespecialiseerd in componisten, organisten en orgels van Franse bodem. Het concert begint om 16.00 uur. MUZIEK RECENSIE LIDY VAN DER SPEK Recital door Jaap van Zweden, viool, én Daniel Wayenberg, piano. Gehoord: 23/10, Stadsgehoorzaal. Leiden. Zelfs de jongste van de twee staat al zoveel jaren aan de top dat je tóch mag spreken van twee ouwe rotten in het vak: Daniel Wayenberg en Jaap van Zweden. Bij de opkomst zie je al meteen iets van Van Zwe- dens tactiek, zijn bijzondere stijl, de elegantie van zijn tij gersluipgang richting klavier: soepel, golvend, verend licht, vol ingehouden kracht. Zo is ook zijn spel in absolute sa menhang, versmelting met de piano. Er is dan ook geen betere te genspeler denkbaar dan Wayenberg, die zich steeds meer aan Van Zwedens spel overgeeft zonder leidzaamheid of lafheid. Zo is de uitvoering van het laatste stuk op het pro gramma, César Francks onster felijke vioolsonate in A, van on gehoorde schoonheid. De vioolklank is volmaakt zuiver en van een zilverzijden door schijnendheid. Van Zweden legt ongebruikelijke, verrassen de accenten, trekt lange lijnen van geleidelijkheid, past zijn dynamiek daar feilloos bij aan. Je ziet hem naar binnen krui pen, verinnerlijken bij de gratie van een voorbeeldige piano begeleiding, overigens veel meer dan begeleiden alleen. Wayenberg voegt zich ge heel, zonder ook maar iets van zijn eigen elan, muzikaliteit, originaliteit prijs te geven. Het duo volgt «lkaar in het Allegret to poco mosso op fluwelen voeten met de kracht en souplesse van groot wild. Het beneemt de adem, schroeit de zinnen. Ravels vurige Tzigane ging hieraan vooraf en breekt elke eventuele reserve van voor de pauze. Een rapsodie in zigeu nerstijl, met een uitvoerige in leiding voor vioolsolo, waarin Van Zweden zo hier en daar met het volle gewicht van zijn arm op de snaren neerzijgt. Sa men met Wayenberg ont springt een sprankelende hoog opspringende fontein in het tweede deel. In Beethovens 'Romance nr 1' stelt Wayenberg zich uiter mate dienend op. Hij geeft van Zweden alle ruimte om zijn in strument te laten zingen. Het 'Allegro Grazioso' van Brahms 'Meistersingersonate' in A (de beginnoten van het hoofdmo tief van deze sonate zijn iden tiek aan het Preislied van Wal ter uit Wagners 'MeisterSin- ger') is op zijn mooist. Hier blijven de laagste wegnevelen de tonen op de viool nog steeds van een ondragelijke schoonheid. Slechts in het openingsstuk, Mozarts Sonate in E, is de kleurbalans niet in evenwicht. Een forte-piano wordt hier no de gemist. Jaap Blonk: geïmproviseerd duet/duel van zang en dans. foto pr Eigen schuld, dikke bult. Daarop komen kort samengevat de reacties neer vanuit de Leidse gemeenteraad op het luiden van de noodklok door de volksuniversi teit K&O. Ook de wethouder cultuur, D66'er A. Pechtold, voelt zich niet direct verantwoordelijk voor de enorme finan ciële problemen waarvoor de grootste culturele instelling in de Leidse regio zich geplaatst ziet. De opstelling van de stadsbestuurders heeft veel weg van Pi- latus die 'het probleem' Jezus kreeg voorgelegd. Ze laten de volksuniversiteit aan haar lot over in het besef dat dit tot haar ondergang kan leiden. En voor het zover is hebben zij vast hun handen in onschuld gewassen. De wethouder heeft K O in de ge meentebegroting voor volgend jaar laten noteren voor een bedrag van zo'n 150.000 gulden. Daarmee is de subsidie voor de instelling in één jaar meer dan gehalveerd. De meeste raadsleden vin den deze spectaculaire striptease 'lo gisch'. De muziekafdeling van K O is immers overgenomen door de nieuw opgezette organisatie die de gerenoveer de Stadsgehoorzaal bestiert. De ge meente wil niet langer culturele instel lingen als zodanig subsidiëren, maar al leen nog die activiteiten die zij tot haar hoofdtaken rekent. Welnu, redeneren de fracties, met wethouder Pechtold voorop, K&O is zonder zijn muziekfunctie een volksuni versiteit waarvan we nog slechts het vor mingswerk (cursussen) in stand hoeven houden. Daarvoor moet een bedrag van 150.000 gulden genoeg zijn. Wil K&O nog andere dingen erbij doen? Da's best, maar reken dan niet op subsidie. Kijk maar of er een markt is voor andere, niet door ons bestelde ac tiviteiten. Het is een boodschap die al een tijdje wordt verkondigd en die niet alleen voor K&O is be doeld. Met instellingen als de bibliotheek, Leidse Schouw burg. Stedelijk Museum De Lakenhal, Leids Vrije- tijds Centrum en Cul tureel Centrum de X wordt niet anders omgesprongen. Het is ook geen onredelijke boodschap. Gemeente en cultu rele in stellin gen dwingen el kaar op deze manier tot keuzes. Met het nieuwe subsi diesysteem wordt een wildgroei aan malle, met ge meenschapsgeld betaalde activi- teiten voorkomen. Ook verdwijnt het verlammende automatisme dat een instelling elk jaar op hetzelfde bedrag mag rekenen. De ge meente moet de ruim te krijgen en houden om het subsidiebedrag te verhogen dan wel te verlagen. Toch is er veel voor te zeggen om K O als een uitzondering te beschouwen. Het is immers de keuze van de ge meente geweest om de 'muziekpoot' onder K&O vandaan te zagen en onder te brengen bij Ie Stadsge hoorzaal. K&O werd door die amputatie de enige (culturele) instelling in de stad die een taak moest afstaan aan de gemeente Leiden, die de laatste jaren juist druk doende is zich overal uit te rug te trekken. Met de muziekpoot verhuisde een deel van het K O-personeel, onder wie directeur Weber, mee naar de Stadsgehoorzaal. Hij werd aangesteld als artistiek directeur van Leidens nieuwe muziektempel, maar bleef ook aan K&O verbonden. De be doeling was om voor de Stadsgehoorzaal nog een algemeen directeur aan te stel len. Bij nader inzien volstond de ge meente evenwel met een éénh leiding. Om nooit opgehelderderi al werd niet Weber de baas van de gehoorzaal (de visitekaartjes w D gedrukt!) maar Petra linger. Geer: p; lid dat zich om dit dubieuze? 'e met poppetjes ooit in de opento gi druk heeft gemaakt. A Weber is inmiddels volledig tl a' K&O. Hij drukt zwaar op de be d van de voor meer dan vijftig profl z' geklede organisatie. Bovendien 1 vi hart niet bij het restant van de in zeg maar de afdeling cursussen b zonder muziek zou met een i goedkopere directeur beter uit: gen schuld, zegt dus de gemeen i Het bestuur van K&O had Wel b mers niet hoeven terugnemen. In -' lijkheid is er geen sprake gewe -t een vrije keuze. De gemeente he el weliswaar bereid getoond een ,e ingsregeling voor Weber te I 01 maar de Leidse muziekman pa ei lence wilde helemaal niet ophoi* aa werken. Hem ontslaan was absol us bespreekbaar, meent K O-bes ta B. Hageman. Het onvrijwillig 'h had K&O handenvol geld gekos tot bovendien weigerde het bestuur H. te ontslaan die K O zo groot hsc' maakt. De volksuniversiteit Vai kortom zorgvuldiger met z'n pf P'a om dan de gemeente en wordt di^r nu gestraft. Ujk WIM KOEVOET r komen, maar ook van combina ties en confrontaties. Een kruis bestuiving tussen verschillende stijlen, zoals een geïmprovi seerd duet/duel van experimen tele dans en zangkunst door danser René Blom en performer Jaap Blonk. Daarbij gooit Blonk zijn lichaam ook graag in de strijd en gebruikt de danser Blom zijn stem in zijn dans. De Berlijnse componist Han nes Zerbe verenigt jazz en avantgarde tegen een achter grond van historische Leidse filmbeelden. Africa Brass speelt Afrikaanse percussie en blazers- muziek. De composities zijn ge baseerd op een soort grafisch notenschrift, ontwikkeld door percussionist Hans Hoeksema. De ingewikkelde ritmepatronen kunnen worden weergegeven volgens Hoeksema's systeem van 'Hoekse Maten', wat vol gens Vogel soms interessante geometrische figuren oplevert. Weer een staaltje van ver menging, dit keer van muziek en beeldende kunst? „Nou zover zou ik niet willen gaan. Maar we proberen wel zo veel mogelijk de grenzen tussen kunstvormen te doorbreken. En volgens mij werkt dat ook goed. Kijk maar naar het succes van festivals als Crossing Border in Den Haag waar popmuziek wordt gecombineerd met litera tuur. Als het Grenzenloos Festi val blijkt aan te slaan, dan wil len we het wel vaker doen. Om de twee jaar, want het moet wel een beetje bijzonder blijven. Het Grenzenloos Festival is op 7 en 8 november in het LAK- theater in Leiden. Aanvang beide dagen: 20.00 uur. Vele kleintjes maken één grote, moeten ze gedacht hebben bij Podium Hot House, Made in Leiden en Cultureel Centrum de X. De drie organisaties die zich sterk maken voor de program mering van muziek die je door gaans niet op de radio hoort, or ganiseren samen het tweedaags Grenzenloos Festival. Hot Hou se doet in jazz en geïmprovi seerde muziek, Made in Leiden houdt zich bezig met nieuw ge componeerde, moderne muziek terwijl Cultureel Centrum de X het zwaartepunt legt op de tra ditionele klanken van de we reldmuziek. Drie genres die op het oorste oor weinig met elkaar te maken hebben. Volgens Koen Vogel van Hot House moeten de over eenkomsten dan ook eerder worden gezocht in de opvattin gen van de muziekminnaars. ,,De ondertitel van het festival is 'muziek voor liefhebbers die zich niet in hokjes laten stop pen'. We willen het gemeen schappelijke gevoel aanspreken dat mensen met een specialisti sche smaak hebben. Ze zijn open minded. Maar goed, het kan natuurlijk ook helemaal verkeerd lopen als blijkt dat men helemaal niet gediend is van andermans muziek. Het is een experiment, en kan dus mislukken. Misschien komt een bezoeker van de X bijna nooit bij een concert van Hot House, maar door eikaars publiek iets aan te bieden proberen we dat een beetje te doorbreken." De verscheidenheid moet niet alleen van uiteenlopende acts

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18