Wethouder biedt 'star' Zoeterwoude excuses aan 'De auto's komen zowat tot aan je voordeur' Leiden Regio Veiling Zoeterwoude: taarten van de burgemeester en drie liter biest 'Warmond heeft ook grote stadsproblemen' PvdA Leiderdorp: verhoging OZB valt niet te voorkomen Rijkswege erdorp.se arts wordt zitter LHV M PREENEN. 071 -53564 14. PLV -CHEF ERNASTRAATSMA, 071-5356-137 jrdorpse huisarts R. van I t(j s met ingang van 1 ja- x enoemd tot voorzitter Landelijke Huisartsen ng (LHV). Van Velzen bijna vier jaar deel uit dagelijks bestuur van de m (de belangen behartigt fj misartsen in Nederland bezighoudt met de be- gvan de deskundigheid ||en. df ly. oorzitterschap lijkt Van een leuke job'. „Het is k om te proberen de :e positie die de huis- neeskunde al heeft, iverdiepen en te verde- Van Velzen neemt geen Ivan zijn praktijk aan de "l dijnsingel. „Dat is ook vvaarde voor de LHV. Je isarts blijven." ïat hij minder werken. :en blijft elke ochtend ireekuur houden en op gen vrijdag is hij de he- inwezig. De opengeval- neemt collega Karin over, met wie Van ilenige tijd samenwerkt, eniging waar de Leider voorzitter van wordt, ze week nog in het Zij trok aan de bel om- Centrale Opvang Asiel- (COA) de huisartsen ïchts enkele daggn van confronteert met de van een nieuw asiel centrum. ZOETERWOUDE Filmmaker en acteur Tim Oliehoek uit Stompwijk opent morgen in Zoeterwoude de 23ste 'Veiling voor de Zoeter- woudse Missionarissen'. Deze wordt gehouden in het Mu ziekcentrum aan de Schenkel- weg 6 in Zoeterwoude-Dorp. Van 19.00 tot 20.00 uur is de kinderveiling, gevolgd door de 'echte' veiling waarbij ruim vierhonderd kavels onder de hamer komen. Daar zitten talloze opmerke lijke 'veilingstukken' bij, zpals twee taarten die door de nieu we burgemeester A. Koopman schap zijn gebakken, kaartjes voor de musical Miss Saigon, boerenkazen, beschilderde lei en uit de St. Janskerk, antieke serviezen, drie liter biest en een kilo gerookte paling. De veiling -is georganiseerd door de werkgroep Missie en Ontwikkeling. De opbrengst is onder meer bedoeld voor de bouw van een gezondheids centrum in Tanzania en.de op vang van straatmeisjes in de Filippijnen. Conflict tussen politiek en grote groep inwoners lijkt nog niet bezworen Vervolg van voorpagina Zoeterwoudenaren zijn niet star en hebben wel degelijk oog voor het algemeen belang. Met die mededeling heeft CDA-wethouder R. Hogenelst zich publiekelijk veront schuldigd voor een aantal uitspraken, die hij vorige week deed tegenover een groep inwoners van Zoeterwoude. Hoewel de wethouder vindt dat de krant hem ongenuan ceerd heeft geciteerd, moest hij toegeven dat de karre- vrachten kritiek van de boze Zoeterwoudenaren hem 'al lemaal wat rauw op het dak' waren gevallen. ZOETERWOUDE MAARTEN KEULEMANS Op een inspraakavond over het accoord dat Hogenelst wilde sluiten met twee projectontwik kelaars over bebouwing van de Grote Polder liet de wethouder zich vorige week ontvallen dat hij zich schaamde voor de 'star re houding' van zijn dorpsgeno ten. ,,Ze spreken laatdunkend over Leiden, tonen weinig res pect en weigeren mee te den ken over andermans proble men", zei hij. Zijn partij, het CDA, nam ogenblikkelijk af stand van de uitlatingen van Hogenelst. En de actievoerders die deze week naar de raadzaal kwamen, pasten hun spandoe ken aan: 'Doe uw starre burgers een lol, zeg nee tegen het proto col'. „Misschien ging ik wat te kort door de bocht op de inspraak avond", gaf Hogenelst toe. ..Ik heb niemand willen beledigen. En hoewel ik heb gezegd dat ik me schaam voor sommige reac ties, heb ik in zijn algemeenheid gesteld dat ik elke reactie vanuit de burgerij respecteer." Een meerderheid van de ge meenteraad verwierp gister avond het plan voor de bouw van een woonwijk in de Grote Polder, maar daarmee lijkt het conflict tussen de politiek en grote groepen Zoeterwoudena ren voorlopig nog niet bezwo ren. „De bevolking is heel dui delijk geweest en heeft gezegd: wij willen helemaal geen over eenkomst", verwoordde een in spreker de gevoelens van de ruim tachtig burgers op de pu blieke tribune. „We moeten de projectontwikkelaars geen wa pen geven waarmee ze de boer op kunnen", zei een ander. „We gaven ze haast een kanon. Dat moet je nu niet inwisselen voor een machinegeweer." Flogenelst reageerde emotio neel op de muur van weerstand. „Je moet de realiteit niet uit het oog verliezen. Het is een feit dat in deze gemeente bepaalde par tijen zeer aanzienlijke grondpo- sities hebben ingenomen. Moe ten we dan zeggen: de boze we reld om ons heen, die kennen we niet? Wij als kleine gemeente beslissen hier niet: dat is Den Haag. En uw antwoord is: wij willen alleen maar groen? Sluit dan uw ogen maar, ga maar sla pen." rschotense ers krijgen bij station oten wil ter hoogte van ketballveldje nabij het aan de Rouboslaan een dbaan plaatsen. De ver genoeg van wonin- ui geluidsoverlast te voor- pi Eerder plan van de ge- een baan in aan te leggen stuitte aren van omwonenden, zou voor de huizen in te veel geluidsoverlast ken. Daarnaast be- ;t vermoeden dat po- gebruikers niet afkom- den zijn uit die wijk zelf, I Leiden. itaat onder de Voor- se jeugd al lang de be- 1 een skateboardbaan. lietwijk verviel, werden idere locaties geopperd: nbad Het Wedde en bij ion aan de Rouboslaan^ lekken liggen ver genoeg ningen om geluidsover- oorkomen. LEIDERDORP JUDY NIHOF Zonder verhoging van de on- roerend-zaakbelasting (OZB) kan de PvdA in Leiderdorp haar wensen in de komende raads periode niet Verwezenlijken. Dat bleek.gisteren tijdens een PvdA-ledenvergadering. Tijdens die matig bezochte bijeenkomst bogen de leden zich over het concept-verkiezingsprogramma 'Dicht bij huis... maar wel sa men'. Het programma is onder meer gebaseerd op de wensen van tachtig Leiderdorpse orga nisaties en verenigingen. De PvdA heeft hen gevraagd wat zij graag in het verkiezingspro gramma willen zien. De PvdA wil de verkiezingen ingaan met enkele punten die veel geld kosten. Zo wil de partij buitenschoolse opvang nabij een gróót aantal scholen, terug naar één markt in het oude dorp, een muziektent bij park De Houtkamp en verhuizing van Sjelter naar het gebied tus sen Santhorst en Winkelhof ter wijl ook moet worden onder zocht of de Muzenhof daar heen kan. Ook een aantal ande re verlangens van de PvdA, zoals een extra avond-openstel ling van het gemeentehuis op vrijdag en het doortrekken van de buurtbus naar het Patrimo- Hermans stopt PvdA-fractievoorzitter J. Her mans (45) keert na de ko mende verkiezingen niet meer terug in gemeenteraad. Hij is dan twaalf jaar actief geweest in de lokale politiek, waarvan acht jaar als raads lid. „Dat is voldoende. Het is goed voor mezelf en voor de partij als er vernieuwing komt." Eén van die 'nieuwe' men sen zou wel eens V. Molken- boer kunnen zijn. Hij is al aangemeld voor de kandida tenlijst. Deze PvdA'er heeft'er al jaren raadslidmaatschap op zitten, verliet de politiek en keerde bijnq twee jaar ge leden weer terug als burger lid. niumpark doen een flinke aan slag op de gemeentekas. Met het kostendekkend ma ken van de tarieven voor de be graafplaats en het vragen van een hoger OZB-tarief aan be drijven dan aan burgers, denkt de PvdA 450.000 gulden binnen te halen. Maar dat is niet ge noeg. Fractievoorzitter J. Her mans en J. Thunnissen wilden in het verkiezingsprogramma duidelijkheid verschaffen over de noodzaak van algehele ver hoging van de OZB. '„Waarom zouden we de burger voor het lapje houden?" Burgerlid J. van Reijn was het volstrekt niet met haar partijge noten eens. Zij pleitte voor het zoeken naar andere mogelijkhe den om aan geld te komen en kreeg hiervoor bijval. „Er wordt veel te makkelijk gezegd: ver hoog die belasting maar met honderd gulden of zo. Maar dat is voor een heleboel mensen heel veel geld." Uiteindelijk werden de leden het erover eens om in het verkiezingspro gramma de tekst op te nemen dat alleen 'in uiterste noodzaak' de OZB wordt verhoogd. WARMOND ERNA STRAATSMA Veel zijn het er niet, maar ook Warmond telt daklozen, crimi nelen en vluchtelingen. Het dorp heeft, zij het op kleine schaal, wel degelijk te maken met 'grote stadsproblematiek', zegt burgemeester I. van der Wel. Ze vindt dat 'grote stadspro blemen' daarom regionaal aan gepakt dienen te worden. En daar wil ze best aan meebeta len. „Samenwerken in regionaal verband betekent ook bijdragen in de kosten", aldus Van der Wel. Ze zegt dat in een schriftelijke reactie op de algemene be schouwingen van de WD. Die partij zei vorige week dat War mond 'niet moet zeuren' over een korting op de gemeentelijke rijksbijdrage. Dat kleine ge meenten voortaan minder geld krijgen, ten gunste van grote steden, is volgens fractievoorzit ter C. Saris terecht. Steden wor den immers geconfronteerd met problemen waar Warmond 'part noch deel' aan zou heb ben. „Het is onjuist te veronder stellen dat wij daar part noch deel aan hebben", schrijft de burgemeester. „De stad trekt ook uit de rand mensen aan, die extra problemen met zich mee brengen." Een ambtenaar soci ale zaken licht toe: „Er zijn ze ker Warmonders die zich in Lei den melden bij hulpinstanties. Vorig jaar hebben wij nog ie mand gehad die zich voor een 'sociaal pension' aanmeldde. En wij hebben ook enkele klanten die een 'daguitkering' ontvan gen, een uitkering voor mensen zonder vaste woon- of verblijf plaats." De hoeveelheid 'probleemge vallen' is in Warmond wel te klein om daar als zelfstandige gemeente hulp aan te bieden. In ruil daarvoor zou Warmond wel bereid zijn mee te doen aan een regionale aanpak van socia le problemen. Ouderen kunnen rijvaardigheid laten testen De jaarlijkse, regionale rij- vaardigheidstest voor 50- plussers wordt op 20 novem ber gehouden in het Cultu reel Centrum te Leiderdorp. Aan deze vrijwillige test kun nen ouderen meedoen uit Leiderdorp, Leiden, Oegst- geest, Rijnwoude, Voorscho ten en Zoeterwoude. De test wordt georgani seerd door de Regionale Werkgroep Verkeersveilig heid. Deelnemers worden getest op hun rijstijl, hun verkeerskennis en hun ge hoor, ogen en reactievermo gen. Belangstellenden kun nen zich telefonisch aanmel den bij J. Remmerswaal, tele foon: 071-5762051. DE OERSTERKE LAND ROVER DEFENDER Kopieën zijn vaak minder van kwaliteit dan 't origineel. Neem nou de Land Rover Defender. Een automobiel waar van tal van knappe imitaties bestaan die echter zijn veelvuldig geroomde robuustheid ontberen. Er rijden nu nog Defenders rond van veertig jaar geleden. Van alle ooit gefabriceerdo Defenders is zo'n 75% nog steeds In bedrijf, Do Defender is gewoon een sterke en zeer betrouwbare Four Wheel Drive. En da's echt geen sterk verhaal maar slmpelwog de conclusie van een groot aantal tests. NIMARC B.V., LIJNBAANSTRAAT 4, 2222 AR KATWIJK, TELEFOON 071 - 4090922. U rijdt al In een Land Rover Defender vanaf 40.428,- (excl. BTW). U leaat al een Defender vanaf 1.148,- p.m. excl. BTW en vervangend verv (Bron: Rover Group Financial Services; operational lease 48 maanden en 20.000 km/jr). Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden. Weg 4 telt nu nog vier rijstroken. Rijkswaterstaat wil er zes ten en over een poosje zelfs acht. De alsmaar uitdijende A4 en wig tussen twee wijken in Leiderdorp én tussen burgers irheid. Ook onderling kunnen de overheden het maar niet Ikaar eens worden. Zelfs leden van één en dezelfde partij uden er compleet tegengestelde opvattingen op na. De irdenoperatie grijpt diep in. In de levens, portemonnees, omgeving en de denkwereld van honderden mensen in de i. In de serie 'Van rijkswege' wordt het asfalt gelaten voor wat het is en krijgt de lezer een kijkje achter de (geluids) schermen. 'daag deel 2. Waarom Leidenaar G. van Diemen naar de slopersbal verlangt. staande verbreding van de rijks weg, zijn trotse bezit overeind kan blijven, vat hij op als slecht .nieuws. „Dat kun je mensen toch niet aandoen? Die weg wordt zes banen breed. Dan ko men die auto's toch zowat tot aan je voordeur?" Van Diemen onderschrijft de noodzaak van de verbreding. Öpad is aangeveegd, de pr glimt van de lak. G. jQen (69) zorgt goed phuis in het zes wonin- )nde Rhijnvreugd, dat Jjtde A4 ligt. Toch ver- ■naar de slopersbal. Het dat, ondanks de aan- De extra rijstroken zijn goed voor de economie, redeneert hij. „De pijp moet roken, daar eten we allemaal van. Maar ik vind niet dat de files geheel en al ten koste van mij moeten worden opgelost." Alleen al vanwege de overlast van de toekomstige mega- bouwput voor zijn deur, wil Van Diemen liever vandaag verhui zen uit het zijstraatje van de Hoge Rijndijk dan morgen. Hoe verknocht hij ook is aan zijn pa- t leisje. Maar rijkswaterstaat wuift al zijn bezwaren weg, heeft de Leidenaar gemerkt. „Ze praten zo makkelijk bij rijkswaterstaat. Die verbreding gaét me een rot zooi geven. Deze huizen zijn niet eens onderheid. Wat zullen ze niet te lijden hebben van al dat gedoe. Och, zeggen ze bij rijkswaterstaat, die werkzaam heden duren maar twee jaar. Maar zo'n ingrijpend karwei kost jóadren. Neem dat maar van mij aan." De huizen in Rhijnvreugd zijn gebouwd tussen 1930 en 1940. Het is ter hoogte van dit straatje dat de rijksweg over het water van de Oude Rijn heengaat. Omdat de bomen van het park je tussen de huizen en de A4 nog zo goed in hun bladeren zitten, valt de weg niet op. Maar de groene vrienden houden de herrie niet tegen. Het verkeer brengt een voortdurend gesuis voort en elke klap van een vrachtauto op de brug lijkt op een donderslag. De geluidsoverlast en de con stante dreiging van de verbre ding van de A4 zorgen ervoor dat Van Diemen zijn huis nog maar moeilijk kan slijten. In een leuke, rustige wijk zou hij er makkelijk een ton of vijf voor kunnen krijgen. In Rhijnvreugd gelden echter andere prijzen. Begin jaren vijftig. Hans de Jong, buurjongen van Rhijnvreugdbewoner G. Veertig jaar later zietVan Diemen huizenhoog op tegen de komende, veel van Diemen, amuseert zich prima op het bouwterrein bij het viaduct, grotere bouwoverlast. „Niemand wil hier zitten. Ja, misschien dat ik het voor twee ton kan verkopen. Maar waar moet ik dan zelf heen? Wat koop je tegenwoordig nou voor twee ton?" Van Diemen haalt een foto te voorschijn die is gemaakt aan het begin van de jaren vijftig. Daarop is te zien wat er gebeur de tijdens de aanleg van het huidige viaduct en de brug. Op de voorgrond staat zijn voorma lige buurjongen, Hans de Jong, op een enorme zandhoop. Ach ter hem reiken de bouwketen tot in de voortuinen van de hui zen van Rhijnvreugd. „De ver breding die me nu te wachten staat, is een nog veel omvangrij kere operatie. Dan komen ze op m'n lip." De Leidenaar voelt zich af en toe als een roepende in de woestijn. Rijkswaterstaat wuift al zijn bezwaren weg en van de gemeente Leiden hoeft hij ook geen steun te verwachten. Ter wijl de gemeente Leiderdorp de noodtoestand afkondigt over de verbreding, blijft het in Leiden muisstil. „In Leiden gaat het maar om zes huizen. Daar maakt de gemeente geen vuist voor", weet Van Diemen. Verlichting van fietspaden stuit op verzet VOORSCHOTEN HEINO VAN BENTHUM Het plan van de Voorschotense wethouder J. van de Poel om de fietspaden Oude Veenpad, Langs de Raephorst en Horst laan beperkt te voorzien van goede verlichting stuit op grote bezwaren bij de politiek. De verlichting zou de natuur en het platteland aantasten en te duur zijn. Tijdens een gisteravond ge houden commissievergadering bleek dat slechts de fracties van PvdA en GroenLinks het voor nemen ondersteunen. I Iet CDA is unaniem tegen. WD en D66 zijn verdeeld. In 1996 stemde de Voorscho tense gemeenteraad in met het plan om de fietspaden te ver lichten. Daarmee hoopte de ge meente het fietsverkeer tussen Leiden en Den Haag te stimule ren. Het aangepaste voorstel houdt in dat de lantaarnpalen op de fietspaden Oude Veenpad en Langs de Raephorst slechts branden 'in de randen van de nacht'. Op de Horstlaan moet wel permanente verlichting ko men, omdat daar een weg langs loopt. Verder zullen er op alle paden minder lantarenpalen dan gebruikelijk worden ge plaatst. WD en CDA denken dat het gebrek aan verlichting niet de belangrijkste reden is om de fiets te laten staan. „Ik en ande re vrotiwen zullen ondanks alle lampen toch niet op die paden fietsen", zei L. van der Valk (D66). W. Carabain (PvdA) kon wel sympathie voor het com promisvoorstel opbrengen. „Al leen begrijpen wij niet dat voor twee routes van vijfhonderd meter andere argumenten gel den dan voor de Horstlaan," Medewerkers van de werkgroep Missie en Ontwikkeling waren halverwege de week al bezig met het rangschikken van alle 'kavels' voor de missieveiling. foto mark lamers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17