'De gemeente is ook maar een mens Bij windkracht drie is het al gevaarlijk' Leiden Regio Historische slepers in Oude Singel JVR levert pstroom verzoek BOS- EN GASTHUIS De Leidse Postzegelvereniging 'De Postzegel- vrienden' houdt wijdag 31 oktober een ruilmiddag. Alle verzame laars kunnen terecht in gebouw Vogelvlucht, Boshuizerlaan 5. De ruilmiddag is van twee tot half vijf. NOORDERKWARTIER De gemeente houdt maandagavond 27 okto ber een informatiebijeenkomst over het Noorderpark. Omwonen den en belangstellenden met wagen over de toekomstige inrichting van het park zijn welkom. De bijeenkomst begint om acht uur in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. HOUTKWARTIER Vallende bladeren en paddestoelen. Wie van de natuur in de herfst wil genieten, kan zondag 26 oktober meewan- delen door het Heempark aan de Oegstgeesterweg. Tijdens de ex cursie wordt ook uitleg gegeven over het project 'Herfstbladeren en beestjes'. Hoe worden afgevallen bladeren in de natuur gerecycled, welke beestjes doen daaraan mee en wat is de functie van padde stoelen? De wandeling begint om twee uur en deelname is gratis. VOGELWIJK Stichting Paardrijden voor Gehandicapten geeft op manege 'Moedig Voorwaarts' rijles op paarden en pony's aan licha melijk en verstandelijk gehandicapten. Om deze lessen betaalbaar te houden, houdt de stichting zondag 26 oktober haar jaarlijkse ba zaar. Naast een markt met veel tweedehands spullen, is er een rad van avontuur en veel te eten en te drinken. De manege, aan de Wassenaarseweg 525, is van tien tot vier geopend. DE KOOI De gemeente is geïnteresseerd in de mening van bewo ners, ondernemers, fietsers en automobilisten over de verbetering van de Lage Rijndijk. Tot eind oktober kunnen zij hun ideeën kwijt in ideeënbussen bij banketbakker Tijssen, buurtcentrum De Kooi en de snackbars Hendo en Moby Dick. Daarnaast kunnen Internet gebruikers met hun wensen voor de nieuwe inrichting van de Lage Rijndijk terecht op de discussiepagina van het Digitaal Stadhuis. Het internet-adres is http:/www.leiden.nl. MEREN WIJK Rondneuzen op een rommelmarkt. Dat kan zondag 26 oktober in buurthuis Op Eigen Wieken. De markt is van tien tot half vier en de toegang is gratis. Het buurthuis is gevestigd aan het Val kenpad 5. BINNENSTAD Het Mr. Annelien Kappeyne van de Coppello Forum gaat maandagavond 27 oktober over de integriteit van de overheid. In hoeverre kan en mag de staat, een provincie of een gemeente het recht ondergeschikt maken aan de eigen belangen? Sprekers zijn prof. dr. Cliteur (hoofddocent rechtsfilosofie aan de Rijksuni versiteit Leiden), J. van Leeuwen (lid van de Eerste Kamer) en drs. S.J. Stuiveling (lid Algemene Rekenkamer). Het forum is in de Pie terskerk, Kloksteeg 16, en begint om acht uur. De toegangsprijs be draagt tien gulden. BINNENSTAD In Buurtcentrum Dijk 33 is zondag 26 oktober een rommelmarkt. Koopjesjagers kunnen van tien tot drie uur terecht in het gebouw aan de Apothekersdijk 33. De toegang is gratis. BINNENSTAD Het is niet altijd even makkelijk voor jongeren om een woonplek in Leiden te vinden. Het Jongeren Informatie Punt Leiden houdt woensdagavond 29 oktober een voorlichtingsbijeen komst met als thema 'Huisvesting voor jongeren in Leiden'. Vanaf half acht zijn belangstellenden welkom in Jongerencentrum '1 Stat - huys, Breestraat 19. BINNENSTAD De cursus 'Muziek' is niet alleen luisteren naar de cursusleider of het lezen van een boek, maar vraagt een actieve bij drage van de deelnemers. Naast muziekfragmenten die licht wer pen op de verschillende stijlen uit de muziekgeschiedenis, zingen de deelnemers oude kinder- en levensliederen en doen mee aan ritme-oefeningen, een muziekquiz en een geluidenspel. De acht lessen, gehouden in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a, kos ten tachtig gulden. Voor inschrijving en informatie: tel. 071 - 5149180. TRANSVAAL Home-Start, het project waarbij vrijwilligers gezinnen met minstens één kind onder de zes jaar ondersteunen, is verhuisd. Het project heeft onderdak gevonden in het kantoor van de Leidse Welzijnsorganisatie, Morsweg59, tel. 071-5722700. De coördinator Annemiek van Keulen is bereikbaar op maandag, dinsdag en don derdag. TRANSVAAL Buurthuis Het Mierennest aan de Morsweg 59 is weer open. Voor een praatje, de krant lezen of om een kaartje te leggen. Iedereen kan in het buurthuis terecht op dinsdag van half tien tot half vijf, donderdag van half tien tot twaalf en vrijdag van een tot half vijf. HAAL NU HELE SIEMATIC KEUKENCOLLECTIE. GRATIS. Het nieuwe SieMatic Keukenideeènboek is uit, Dikker, completer, mooier, informatiever en kleurrijker. Haal 'm nu in onze showroom. Gratis. Heel oktober is het Open Huis. U bent van harte welkom. SIEMATIC KEUKENCENTER LEIDERDORP Meubelplein 9, onder dak bij Mijnders meubelen, Leiderdorp, tel.: 071 -541 26 15 GOEDHART BOUWHUIS Hoorn 126a, (Lo. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel.: 0172 - 42 21 00 Susploeg krijgt veiligheidsprijs noordwuk mila van de wall De Noordwijkse susploeg krijgt vandaag de 'Van Hulst Veiligheidsprijs 1997' uitge reikt. De susploeg heeft be reikt dat zowel bezoekers als bewoners van uitgaanscen trum De Grent zich daar weer veilig voelen. De prijs is vorige week door politie Hol lands Midden eigenlijk al aan het project 'Stappen in Noordwijk' uitgereikt. Maar politiechef B. Wijbenga geeft de prijs door aan de susploeg omdat die het meest succes volle onderdeel van dit pro ject vormde. Hij overhandigt vanmiddag een bronzen beeldje en een ingelijste oor konde aan Peter Beuk, de co ordinator van de susploeg. Het project 'Stappen in Noordwijk' zorgt volgens de politie voor minder ordever storingen, vandalisme en ge weld bij het uitgaan in Noordwijk. De politie zegt dat het voorbije zomersei zoen in Noordwijk zelfs rus tig verlopen is. De susploeg gaat daarom nu ook in de winterperiode op de Grent aan de slag. De Noordwijkse susploeg bestaat uit acht personen en een coördinator. Zij werd ge vormd in de zomer van 1992 na overleg tussen horeca, VW, gemeente en politie, die gezamenlijk de overlast wil den bestrijden. Het inzetten van de susploeg bleek al snel een goede greep. Het contact met de politie daarentegen liet nog wel eens te wensen over. Daar om kwam er in het zomersei zoen van 1996 een betere portofoonverbinding tussen de susploeg en de politie. Om sneller te reageren wer den er ook meer agenten in de directe omgeving van het uitgaanscentrum ingezet. De 'Van Hulst Veiligheids prijs' wordt jaarlijks toege kend door het politiedistrict Hollands Midden aan een project dat heeft bijgedragen aan de leefbaarheid en veilig heid in de regio. affl 5e° ^afke van dertoolen rkelï |U^el T-van Rij (ruimtelijke ordening) had n v wat uit te leggen, gisteravond op een be ii rsbijeenkomst in de Groenesteeg. En dat Vo( ?rde hij dan ook. Waarbij hij niet zozeer de in eigen boezem stak, als wel in die van ollega J. Laurier van wijkbeheer. Vooral het, ging om de vraag hoe het kan dat uit jidl lotje voor klein onderhoud de complete ion! ichting van een stuk straat is gefinancierd, tan gaat daarbij om het 'Boonstraatje', een ge- 3re| van de Groenesteeg dat afgelopen zomer opknapbeurt kreeg. Dit op per- I ijk verzoek van de eigenares van het daar igde Leids Cytologisch en Pathologisch La- n |j orium, M. Boon. Het stuk Groenesteeg dat Wethouder Van Rij heeft heel wat uit te leggen aan bewoners Groenesteeg direct in het verlengde daarvan ligt liet de ge meente links liggen. En dat schoot de bewoners in het verkeerde keelgat. ,,Ons straatje verpau pert, Dit geeft het gevoel: ons straatje is 'slechts' sociale woningbouw; en déar is een rijk bedrijf gevestigd." De wethouder stond van de 'straat-discrimina tie' op zich niet zo te kijken. „Ik denk dat me vrouw Boon gewoon heel lang gedramd heeft. En mensen die drammen krijgen nu eenmaal eerder hun zin." Een zienswijze de bewoners bepaald niet deelden: „Is dat wat u verstaat onder moder ne democratie?" Maar Van Rij bleef op dit punt op zijn stuk staan.. „Als u tegelijkertijd met me vrouw Boon een verzoek tot herbestrating had ingediend, had ik het erger gevonden. Ernstiger nam hij de kritiek dat de herinrich ting van het Boonstraatje is betaald uit een potje dat daar helemaal niet voor is bedoeld. Wijkchef R. Lijnzaat vertelde eerder aan deze krant dat de werkzaamheden a vijftienduizend gulden wer den bekostigd uit het 'vrije wijkbudget'. Van Rij daarover: „Dat is een potje voor klein onder houd. Absoluut niet voor herbestrating, laat staan voor herinrichting, waar het hier om gaat." Ook het feit dat de bewoners van tevoren niet van de werkzaamheden op de hoogte zijn ge steld, nam Van Rij zwaar op. „Dat hoon wel te gebeuren. Ik ben inmiddels doorgewinterd ge noeg om te weten dat je als gemeente correct moet zijn in dat soort dingen. En dan was er nog de kwestie wijkbeheerplan. In dat plan wordt jaarlijks een lijstje vail straten opgenomen die per stadsdeel worden herbe- straat. Volgens wijkchef Lijnzaat is er echter geen wijkbeheerplan '97 voor het stadsdeel midden. Dat zei hij eerder tegen deze krant, toen hem ge vraagd werd naar de reden van de plotselinge opknapbeurt van het 'Boonstraatje'. Van Rij meent dat dat plan er wel degelijk is. „Het zou er in ieder geval moeten zijn. In het wijkbeheerplan wordt vastgelegd wat de gemeente - in overeen stemming met de buurtbewoners - van plan is. Dat schept de nodige duidelijkheid." Al met al heeft wethouder Van Rij heel wat uit leg te vragen aan zijn collega Laurier. Iets dat hij overigens naar eigen zeggen allang heeft gedaan. „Ik zit helaas nog op zijn antwoord te wachten." Een verklaring voor de klaarblijkelijk gemaakte fouten heeft hij wel. „De gemeente is ook maar een mens." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e mail: leidschdagblad@hdc.nl. MEERBURG In buurthuis Matilo, Zaanstraat 126, begint woensdag avond 29 oktober een tweetal cursussen. In de cursus 'Creatief met naald en draad' leren deelnemers ondermeer kleding en gordijnen te maken of te herstellen. De twaalf lessen zijn steeds van half acht tot half tien en kosten 48 gulden. De cursus 'Engels voor beginners' omvat eveneens twaalf lessen, die samen 54 gulden kosten. Engels wordt gegeven van acht tot tien uur. Voor informatie en aanmel ding: tel. 071-5412515 leiden Vier historische sleepboten liggen in het zonnetje aan de Oude Singel. Het is het favoriete plekje voor enkele Leidenaars om hun schepen af te meren. Naast de historische haven aan het Galgewatec en de toeristische haven aan de Haven pleiten zij al jaren voor een slepershaven aan de Oude Singel. foto hielco kuipers ke suzanne barbier nduizend klanten van ebedrijf EWR is eind week een folder met pmerkelijk bericht in de «rallen. De EWR maakt bekend dat zij vanaf /eek ecostroom levert, oom is elektriciteit die opgewekt met behulp schone bronnen als zon en water. Omdat er manieren om ener- te wekken geen scha- stoffen vrijkomen, is aajoom beter voor het De klanten van de tonnen kiezen of zij in veris van reguliere, schone iard$ewillen afnemen. afnemer hoeft geen moeite te doen, want t, dijstroom wordt gewoon giet bestaande net gele- ruill Deelname aan het nieu- iitiatief is vrijwillig en wed Ie klant vijf gulden per extra. Bovendien iedereen de keus om enojwart, de helft, driekwart totale jaarverbruik als eligii oom te kopen. EWR Jtich met de milieuvrien- energie aan bij de ac- van n andere energiebedrij- m verwachting is dat ens achtduizend huis- as positief op het ini- reageren. Hoe groter Ü1 angstelling, des te meer lie en gas als energie- len in de komende ja- orden vervangen door arken. Wankele populieren bedreigen kinderen in 'speeltuin Het Zonnestraaltje De restanten van een Italiaanse populier zorgen al twee weken voor verhitte discussies in de buurt rond de speeltuin in het Jacques Urlusplantsoen. Volgens de gemeente gaat het om een afgebroken tak. foto dick hogewoning conditie. Het vallen van die tak was een uitzondering." Dus het gebeurt nooit meer? „Nou, bij windkracht 10 kan natuurlijk van alles gebeuren. Maar dan waaien ook de pannen van het dak. Dat kan je nooit voor zijn." De ogen van Jan Ras schieten vuur als hij met het verhaal van Klijnstra wordt geconfronteerd. De beheerder van de speeltuin en de voorzitter van de bewonerscommissie van het Jac ques Urlusplantsoen ontploft bijna. „Een tak, een tak? Dat klimrek was bijna naar de sodemieter. Dat kan nooit van een tak zijn geweest. Kom zelf maar eens kijken." Ras heeft gelijk, de tak blijkt een niet onaanzienlijke boom te zijn die als het ware is gespleten. De restan ten op de grond laten niets te raden over. „Zes brandweerlieden waren er nodig om die boom op te ruimen", weet Ras. „De stam had een diame ter van rond de 25 centimeter en de gemeente heeft het over een tak. Laat me niet lachen." Ras spreekt van een levensgevaar lijke situatie. „Als er hier door die bo men iets met de kinderen gebeurt, breekt de hel los, dat verzeker ik je. Er zijn al buurtbewoners die hebben gedreigd het hele rijtje bomen neer te leggen met een kettingzaag. Dat heb ik ook tegen wethouder Laurier gezegd. Die antwoordde dat dat dan een dure grap voor ons wordt omdat de schade moet worden vergoed. Maar je denkt toch zeker niet dat de mensen die de bomen kappen hun naamkaartje achterlaten." Volgens Ras was er al eerder spra ke van gevaarlijke situaties. „Zo was er een boom die op zijn stam stond te draaien. Hebben we uiteindelijk zelf maar met kettingen vastgezet anders was die ook naar beneden ge komen. En de gemeente doet niks, ze neemt ons niet serieus, ze neemt de kinderen niet serieus." „Het hele probleem", vervolgt Ras, „komt omdat we hier op het zuid westen liggen. En waar komt in Ne derland meestal de wind vandaan? Juist, uit die richting. Bij windkracht 3 tot 4 is het hier „al gevaarlijk en moeten we eigenlijk de tent sluiten. En bij een stevige najaarsstorm schieten polsdikke takken als een ra ket door de lucht." Volgens Ras is de oplossing heel simpel. „De gemeente moet alle bo men snoeien tot een hoogte van on geveer 3,5 meter en dan plegen we zelf het onderhoud. Er wonen hier twee hoveniers in de buurt die dat wel willen doen." Maar van de gemeente heeft Ras al een jaar niets gehoord. „Het pro bleem is dat de bomen binnen het speeltuinhek staan. De gemeente zegt dus: 'het zijn jullie bomen, pleeg zelf het onderhoud maarL Maar bin nen de hekken of niet, het blijft wel gemeentegrond. Trouwens, waarvan moet de speeltuinvereniging dat on derhoud betalen? We hebben nage- nbeg geen cent." Over dat probleem wil Ras best in de slag met de gemeente „Kijk ik wil best tien jaar discussiëren over juri dische procedures en gesprekken wie er nu eigenlijk verantwoordelijk is voor die bomen. Maar neem eerst maatregelen. Want als het om kinde ren gaat, moet hun veiligheid voorop staan." Met donderend geraas kwam zater dagochtend 18 oktober één van de Italiaanse populieren in speeltuin Het Zonnestraaltje aan het Leidse Jacques Urlusplantsoen naar bene den. Het gevaarte raakte een klimrek en boorde het speelapparaat gedeel telijk in de grond. De brandweer moest er aan te pas komen om de af gebroken boom op te ruimen. Je moet er toch niet aan denken dat zo iets gebeurt ten-vijl er kinderen aan het spelen zijn. Het voorval heeft grote onrust ver oorzaakt onder de buurtbewoners. Al een jaar dringt het speeltuinbestuur er bij de gemeente op aan de bomen te snoeien. Tenminste, als we de fax van de Socialistische Partij moeten geloven. Cor Vergeer, de fractievoor zitter, gaat over de kwestie zelfs vra gen stellen aan burgemeester en wet houders. „Het wordt steeds erger. De verha len worden aangedikt", reageert J. Klijnstra, de boomspecialist van de gemeente Leiden. Hij is best bereid de zaak uit de doeken te doen. Om alle misverstanden in één klap uit de wereld te helpen. „Ooit zijn de bo men geplant als windschermen, als beschutting voor de spelende kinde ren. Het feit dat er een tak naai' be neden is gekomen is een incident." Horen wij dat goed? Spreekt Klijn stra over een tak en niet over een boom? „Ja, het was een tak, een ste vige tak", weet Klijnstra. „Afge scheurd door een windvlaag. Te voorkomen is dat nooit want je hebt met bomen te maken en dat zijn levende wezens. Italiaanse populieren zijn slanke, hoge bomen maar niet de sterkste boom soort. Maar neem nou maar van mij aan dat dit de laatste keer is geweest dat er een tak naar bene den is gekomen. Het do de hout is inmiddels uit de bomen verwijderd en ik maak me niet meer druk om die bomen. Ze verkeren weer in prima

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15