jiiden Regio Distributie centrum draait slecht ïoe stiller de winkel, hoe hoger de prijs' Oneerlijke concurrentie bedreiging taxi-proef Kluck (CDA) stapt op na verkiezingen Van blauw naar groen 'Gemeente geeft slechte voorbeeld' Sauna Thermeii 5 mei lapstuk gaat er op vooruit yer^ jan preenen, 071 -5356414, plv -chef herman joustra. 071-5356430 jigs verkocht aan kind Si Omdat softdrugs werden verkocht aan een 13-jarige jon- Hii heeft de politie gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen de rei naar van een coffeeshop aan het Noordeinde. Twee politie- men waren toevallig aanwezig in de zaak toen het kind bin- stapte en drugs bestelde en ook daadwerkelijk kocht. Boven- ibleek de coffeeshop, in strijd met het gemeentebeleid, een met soorten en prijzen te hebben staan. Over een eventuele Jï rtng van de coffeeshop moet de burgemeester een beslissing irdachten mishandeling gepakt Vier jongeren, in leeftijd variërend van veertien tot zes jaar, zijn door de politie aangehouden voor de mishande- clJ® van een 14-jarige scholier. De jongen werd op 25 juni 's hts na een schoolfeest door een groep van ongeveer vijftien jeren in de Eijmerspoelstraat lastiggevallen. Door het viertal d hij geschopt en geslagen waarbij hij verwondingen aan kas en mond opliep. itodief in Schiedam gepakt et pü li Een Leidenaar die bij garages in Leiden, Heemskerk en Ipoort proefritjes met auto's maakte en die vervolgens niet wh igbracht is gisteren in Schiedam aangehouden. De 45-jarige heeft drie verduisteringen van auto's bekend. S ikers directeur nieuwe GGD Inkers-Kuiper wordt de di- ur van de nieuwe GGD /and Holland Noord, die per 1 ïus^ri 1998 ontstaat na samen- van de GGD's Leiden jnstreek. Jonkers-Kuiper is ispiog directeur van de GGD treek, een functie die ze al 1992 bekleedt, daarnaast :e begin dit jaar al alge directeur ad interim van schicjGD Zuid-Holland Noord. GGD's Leiden en Rijn- terdi; streek vallen overigens al sinds 1988 onder gemeenschappelijk bestuur. De afgelopen jaren is ook de praktische samenwer king steeds verder gegroeid en per 1 januari 1998 wordt ook de organisatie samengevoegd on der de koepel van de GGD Zuid- Holland Noord. De ondernemingsraad en de managementteams van de nu nog gescheiden werkende orga nisaties hebben eerder al inge stemd met de benoeming van de directeur. leiden Vraag: hoe ziet normaal gesproken het water in een zwembad eruit? Antwoord: helder en tegelijkertijd blauw, door de vaak blauwe bo dem uiteraard. Maar als het zwemseizoen voorbij is, kan het gebeuren dat het water er anders gaat uitzien: groen. FOTO HIELCO KUIPERS •emis over eisen minister De Boer om einde te maken aan geluidshinder supermarkten kregio. wim koevoet ittelende overheid', 'Over- en 'We kunnen die regels >n als kiespijn'. In Leiden imgeving wordt geïrriteerd liTs igeerd op de eisen van uminister De Boer (PvdA) fin einde te maken aan de le,ieidshinder van supermark- Volgens beleidsmedewer- van Well van het Centraal au Levensmiddelenhandel in Leidschendam drijven Maatregelen de prijzen al maar op en gaan de eisen sof lever. Sroeiï t spookbeeld van nieuwe elwagens van geluiddem- le kunststof waarin onbe- calbjiare boodschappen liggen, geen werkelijkheid, zeg- in 't Veld, de hoogste ge melijke milieuambtenaar Leiden en H. Wolkers, su- larktmanager bij Albert in winkelcentrum De Ko- :khani lolen in de Merenwijk. ,,In leg met omwonenden, zo is raring, komen we tot goe- alsto spraken. Die omwonenden ook klanten. Wij willen er u. /oor hen zijn, dat is in ons ibelang", aldus Wolkers. Well wijst er op dat de aarkten te weinig tijd krij- om zich op de strengere re- te stellen. Volgens hem' usefe :n de vereiste aanpassingen ui itische investeringen. ,,De 5 urrentie in deze branche is rdend. De winstmarges zijn door uiterst gering. Het zal uiteindelijk de consument lie opdraait voor de stren- 'regels, want de levensmid- n worden er duurder van." inister De Boer meent niet- eding in dat zij de omwonenden supermarkten moet be- rmen tegen oorradingsherrie' en het la- van rammelende 'winkel- fntreinen' die ettelijke ke ren per dag de'winkels worden binnengeduwd. Door de verrui ming van de openingstijden van winkels is deze vorm van ge luidsoverlast flink toegenomen. De minister wilde aanvankelijk dat de supermarkten uiterlijk medio 1998 stiller werken. Zij is de branche enigszins tegemoet gekomen door een overgangs periode van drie jaar in te stel len. In die periode gaan de strengere regels om 21.00 uur in. Nadien is het tijdstip 19.00 uur. Omwonenden van super markten in Leiden staan aller minst te juichen over de inter ventie van de minister. Zelfs de eigenaar van Le Petit Oase in Oegstgeest, een restaurant aan de Geversstraat waar het dikwijls ineens donker wordt, zo dicht passeren de AH-vrachtwa- gens de uitspanning, toont zich solidair met de supermarkten. ,,Ik heb uitstekende afspraken met Albert Heijn waaraan ieder een zich altijd houdt. Als ze Oegstgeest komen binnenrij den, zetten ze de koelmotoren al uit. Hulde." Volgens Van Well is nu al ge bleken dat twee van de tien maatregelen die de supermark ten moeten treffen om aan de eisen te kunnen voldoen, onuit voerbaar zijn. ,,Het lukt niet om binnen drie jaar de dieselmoto ren van de vrachtwagens te ver vangen door stillere exemplaren die op elektriciteit of gas lopen. Ook is het onmogelijk gebleken om de wagens waarmee de pal lets worden in- en uitgereden minder te laten klepperen." Spaans benauwd krijgt hij het bij de gedachte dat de metalen winkelwagens mogelijk door kunststofkarren moeten worden vervangen. ,,Er rijden in Neder land een miljoen winkelwagens rond van zo'n 350 gulden per stuk." Milieuambtenaar In 't Veld spreekt geruststellende woor den. ,,Het moet mogelijk zijn om de minister ervan te over tuigen dat niet alles wat ze wil ook kan. Zij zal er niet op uit zijn om de levensmiddelen duurder te maken." Wolkers van AH in de Meren wijk haalt zijn schouders op. De bevoorrading bij zijn filiaal wordt overdag in één keer afge wikkeld en kan nauwelijks beter en stiller. Aanvullingen 's avonds zijn niet nodig. En de winkelkarren hoeven niet te worden vervangen, weet hij ze ker. ,,De gemeente moet de slech te bestrating rond het winkel centrum nu eindelijk eens ver beteren. Dan rammelt alles niet meer zo. En tegen mijn perso neel zal ik zeggen dat het min der wagens tegelijk moet bin nenrijden." leiden aap rietveld Bij de verbouwing van het Stadsbouwhuis aan de Lan- gegracht is onvoldoende re kening gehouden met de uit gangspunten van de ge meentelijke nota duurzaam bouwen. Die kritiek uit Groen Links in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders. Als straks het stadhuis wordt verbouwd moet dat beter gaan, vinden de raadsleden P. Duijvensz, M. Hogervorst en Y. Kara- kurt. De Groen Linksers som men in hun schriftelijke vra gen tal van 'punten op, waar op de verbouwing van het Stadsbouwhuis niet deugde. Er werd pvc gebruikt, milieu belastend pur-schuim en hardhout. En voor het schil derwerk werd niet eens verf op waterbasis gebruikt. Bij de verbouwing van het stadhuis moet dat beter, vindt Groen Links. De ge meente heeft, als het op duurzaam bouwen aankomt, immers een voorbeeldfunc tie? Er moet ten minste een milieutechnisch adviesbu reau worden ingeschakeld bij de verbouwing. Bij het Stads bouwhuis is dat niet ge beurd. I Excuus yi —j Wethouder Hoge- I nelst van Zoeter- woude heeft zijn excuses aangeboden voor enkele uitspraken. Uitsluiting z| q De SP-fractie in Al- I 2/ phen dreigt buiten gesloten te worden van het politieke informele overleg. Het Leidse stadsdistributiecentrum kent een moeilijke aanloop. Vier maanden na de officiële start vervoert het SDC nog niet meer dan zestig pakjes per dag naar de Leidse binnenstad. Dat moeten er zeshonderd zijn, wil het centrum geen verlies draaien. Burgemeester en wet houders doen er veel te weinig aan om de stadsdistribu tie te bevorderen, oordeelde de commissie economische zaken gisteravond. leiden aad rietveld Het SDC, waarvoor jaren gele den al plannen werden ontwik keld, moet een deel van het zware vrachtverkeer uit de bin nenstad halen. Vervoerders kunnen er hun spullen brengen, die dan met milieuvriendelijke wagens naar de winkels in het stadscentrum worden gebracht. Tot de start in juni van dit jaar werd het SDC door de vervoer ders absoluut niet serieus geno men, vertelde directeur W. Brandhorst. ,,Ze vallen me nog niet in de armen, maar het gaat de goede kant op." De commissie vond dat wet houder Kruijt veel te beschei den was geweest bij het vast stellen van regels voor vervoer ders die in de binnenstad spul len moeten afleveren. Oké, zwa re vrachtauto's mogen alleen nog tussen zes en tien uur 's ochtends hun lading bij de win kels brengen, Maar verder ver andert er weinig of niets met de introductie van het SDC, mop perden vooral GroenLinks en de PvdA. ,,De ambities die we als ge meenteraad in 1994 hadden, toen de plannen voor het SDC werden gemaakt, zijn bijna vol ledig verdwenen, vond PvdA'er R. Hillebrand. Alleen in de auto- luwe binnenstad krijgt het SDC een streepje voor op de andere vervoerders. ,,De enige maatre gel die B en W voorstellen, is dat de tijd waarin auto's zijn toege staan in de binnenstad korter wordt. Buiten dat gebied ge beurt er niente." Volgens Hillebrand is er alle aanleiding om het zware vrachtverkeer in de Leidse bin nenstad aan banden te leggen. ,,In dit voorstel vind ik geen woord over de Langebrug en de Hogewoerd. Terwijl een stil staande auto daar al voldoende is om de hele straat te blokke ren." De andere collegepartijen - D66, Groen Links en het CDA - sloten zich daarbij aan. ,,Er moeten nu snel maatregelen worden genomen", vond M. Hogervorst van Groen Links. CDA-wethouder II. Kruijt (economische zaken) had het moeilijk met de kritiek. Want volgens hem is er geen sprake van, dat burgemeester en wet houders in drie jaar hun ambi ties hebben bijgesteld. ,,Die blij ven onverkort gehandhaafd. Er zijn spanningen met de trans porteurs en er zullen ongetwij feld bezwaren komen tegen dit beleid. Het wordt geen eenvou dige klus." Maar na de kritiek van de commissie was hij best bereid het voorstel mee terug te ne men naar het college. En over het uitbreiden van het gebied waar het SDC in het voordeel is wilde hij best nog eens praten met zijn collega's. Maar het om streden voorstel moest wel de inspraak in. ,,We moeten nu een start maken." leiden aad rietveld Fractievoorzitter P. Kluck van het CDA gaat niet op voor een volgende periode van vier jaar in de gemeenteraad. Na twintig jaar in de de Leidse politiek, waarvan tien jaar in de gemeen teraad, vindt Kluck het welle tjes. Met een baan, een gezin en een raadslidmaatschap heb je eigenlijk drie banen, zegt de CDA'er. Hij ziet uit naar maart 1998. Want na de verkiezingen, Openingstijden Sauna Thermen 5 Mei vanaf maandag t/m vrijdag van 09.00 uur tot 00.25 uur zaterdag en zondag van 11.00 uur tot 00.25 uur zegt Kluck, kan hij eindelijk zelf zijn leven inrichten. Is hij ook weer eens een paar avonden in de week thuis. Stokpaardje van de CDA'er was de afgelopen jaren lasten verlichting voor de burger. Als de gemeente maar bereid was kritisch te kijken naar de eigen uitgaven dan konden de lasten omlaag. Kluck kreeg er de han den nooit vobr op elkaar. In het conflict tussen het CDA en wethouder A. van Bochove speelde Kluck een hoofdrol. Achteraf is hij daar zelf niet on gelukkig mee. „Door de rol die ik heb gespeeld zijn mijn frac tiegenoten onbeschadigd uit de strijd gekomen. Dat vind ik mooi." Over zijn opvolging maakt Kluck zich geen zorgen. De hui dige wethouder EI. Kruijt is wat hem betreft onbetwist eerste man van het CDA bij de komen de verkiezingen. En verder heeft de partij volgens hem voldoen de kwaliteit om zijn vertrek op te vangen. „Dat zal wel blijken als onze kandidatenlijst wordt gepresenteerd." l-o-theek Klapstuk krijgt 31 oktober een nieuwe He in buurtcentrum Dijk 33, de Apotekersdijk 33. De l-o-theek was daar al geves maar gaat er met de nieu we ruimte op vooruit. Zo kan er onder meer gebruik worden ge maakt van een binnenplaatsje en is er direct daglicht. In ver band met de 'verhuizing' komt de uitleen van de speel-o-theek op 31 oktober en 1 november te vervallen. Het ziet er niet naar uit dat de Leidse taxibedrijven op één lijn zullen zitten als op 1 januari met de taxi-proef wordt begonnen. Afspraken worden geschonden en ondernemers probe ren elkaar af te troeven door het stun ten met prijzen en door eigenaren van cafés en restaurants provisie te geven. Het experiment moet ervoor zorgen dat het taxivervoer in de Leidse regio (Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Voorschoten en Zoeterwoude) sterkwordt verbeterd. De prijzen moeten omlaag en er moet meer con currentie komen. Kernpunt van de proef is wederzijds vertrouwen onder de taxibedrijven. Daar is nu absoluut geen sprake van. Vooral het gegoochel met de tarie ven is veel taxiondernemers en de taxicommissie (bestaande uit lokale bestuurders, die richtlijnen vaststellen waaraan de ondernemers zich moeten houden) een doorn in het oog. De Leidse bedrijven Koenes en Wielkens zijn al geruime tijd flink aan het stun ten met de prijzen. De eerste heeft het nachttarief (dertig procent bovenop de normale ritprijs) al geruime tijd afge schaft. De tweede biedt taxiritten aan voor een vaste prijs van dertien gul den. Met als voorwaarde dat de rit overdag en binnen de stad moet zijn. „Hartstikke illegaal, want onder de af gesproken prijs en veel te vroeg. Pas vanaf 1 januari mogen de prijzen on der het standaardtarief zitten en dan niet meer dan twintig procent. Ik wil beheerste concurrentie. Geen wild west", aldus de voorzitter van de taxi commissie, D66-wethouder P. Lan- Daarnaast kijken collega's met sche ve ogen naar de pogingen van taxibe drijf De Groot dat probeert steeds meer café- en restaurantbezoekers te vervoeren. Eigenaren M. en P. de Groot doen dit door horecaonderne mers tien procent van de ritprijs te bieden als die hun bedrijf bellen voor een taxirit voor een klant. Volgens M. de Groot wordt op deze manier de helft van de Leidse horeca bediend. Bedrijfsleider T. van Maanen van Wielkens - tot voor kort een van de grotere vervoerders voor de horeca - geeft dat met enige spijt toe. Langen berg ziet dat echter niet als oneerlijke concurrentie: „De wet verbiedt dat niet. Als De Groot zijn winst wil ge bruiken om horecaondernemers pro visie mee te betalen, moet dat bedrijf dat zelf weten. Voorop staat dat dege ne die in de taxi zit, niet onder de af gesproken prijs wordt vervoerd." Verder wordt jaloersVgekeken naar taxibedrijf Eltax dat enige jaren gele den een slimme zet heeft gedaan door zich te ontfermen over de treintaxi. Een manier van vervoeren waarin des tijds de taxibedrijven geen droog brood zagen. De treintaxi wordt nu beschouwd als een groot succes waar bij enkele bedrijven zichzelf verwijten de planjc te hebben misgeslagen. Dat de taxiondernemers bepaald nog niet op één lijn zitten, blijkt ook uit het feit dat zij uitdrukkelijk vragen om controle door de overheid op el- kaars handel en wandel. De Rijksver keersinspectie moet voorkomen dat bedrijven als Wielkens en Koenes tij dens de proef weer gaan stunten met tarieven. Als dat het geval is, moeten volgens Langenberg hoge boetes wor den gegeven. Dat gebeurt nu slechts op zeer kleine schaal. Wethouder Langenberg, die vorige week te horen lyeeg dat de taxibedrij ven uit de Duin- en Bollenstreek af zien van deelname aan het project, geeft toe dat het nog een hele toer gaat worden om alle bedrijven op één lijn te krijgen. Hij hoopt daarom dat de dreiging van de Rijksverkeersinspectie voldoende zal zijn om de taxionderne mingen aan de afspraken te houden. Niet in de laatste plaats, omdat het ministerie van verkeer en waterstaat en Koninklijk Nederlands Vervoer Taxi (taxibond) de proef, die uniek is in Ne derland, scherp in de gaten zullen houden. thomas erdbrink

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13