Wild is eigenlijk gewoon slachtvee Keukenbijbel van mrs. Beeton veelzijdig en leerzaam Smaak VRIJDAG 24 OKTOBER 1997 'We eten haas uit Argentinië, konijn uit China en kangoeroe uit Australië' Soms vangt onze heilige koe een haas. Ook wel buiten het jachtseizoen. De auto loopt meestal een flinke deuk op en de haas is total loss. Zo'n kapot te haas is niet geschikt als wild braad. Jammer. Hen eetbare haas moet zijn neergeschoten. En we vinden hem panklaar bij de poelier. Wat vreemd is: De meeste mensen treuren om die doodgereden haas, maar verlus tigen zich bij de poelier. Mensen eten vlees van koe, var ken, lam, kip, kalkoen en nog zo wat. Die genoemde beesten worden sinds mensenheugenis voor de slacht gefokt en nie mand noemt ze wild. Als wild beschouwen we alle andere eet bare dieren, ook al zijn ze zo mak als lammeren. Haast onge merkt moeten ook tegenstan ders van de jacht wel eens een stukje wildbraad oppeuzelen. Wild is tegenwoordig van we reldwijde afkomst. Bijna alles wat ervan in Nederland op tafel wordt gezet, komt van over de grens. Daar is meer woeste grond en buitenlanders maken minder bezwaar tegen jagen. We eten haas uit Argentinië, ko nijn uit China, kangoeroe uit Australië, struisvogel, springbok en zelfs krokodil uit Zuid-Afrika. Uit Nieuw-Zeeland halen we hert en we importeren vlees van de Amerikaanse buffalo. Zo komt er steeds meer vlees te koop van dieren die we vroeger hier nooit aten. En we noemen dat gemakshalve allemaal wild. De Nederlandse groothandel staat klaar. Startldaar voor het nieuwe wildseizoen. Al maan denlang importeren ze de vreemdste vlezen. Geen enkele reden dus om hardnekkig vast te houden aan het traditionele wildseizoen. Maar ja, Nederlan ders verlangen pas na half okto ber wild. Dan ineens vliegt het in enorme hoeveelheden de winkel uit. En na januari eet niemand meer wildbraad. Inderdaad geldt voor inheemse hazen en fazanten van oudsher de datum van 15 oktober als be gin van het jachtseizoen. Niet temin halen importeurs in sep tember de wilde fazanten bij duizenden uit Schotland. Ook Polen levert vanaf de nazomer grote hoeveelheden echt in het wild geschoten wild. En die ha zen uit zuidelijk Argentinië? Die komen diepgevroren naar hier en zijn al volop verkrijgbaar als het zomert. Reebout geldt als summum voor de feestelijke etentjes aan het einde van het jaar. Toch mag in ons land de smakelijke ree pas na de feestdagen, en al leen met een speciale vergun ning, worden geschoten. Op wilde eenden mag de Neder landse jagerman zich al in de zomer uitleven. Op wilde dui- Hazeri worden aan de lopende band panklaar gemaakt. ven en konijnen mogen vergun ninghouders zelfs het hele jaar schieten. Vooral mensen die nooit wild eten, beweren dat het vlees zo'n sterke smaak heeft. En dat het zo zwaar verteerbaar is. Of dat de kans bestaat dat wildbraad giftige, zware metalen bevat. Die vooroordelen slaan nergens op. Alleen volkomen uit de tijd, te lang bewaard dus bijna bedor ven, zogenaamd 'adellijk' vlees smaakt onaanvaardbaar sterk. Zwaar verteerbaar is een wild- gerecht alleen als het op een ouderwetse manier, met veel spekvet of zware room, wordt bereid. Van zichzelf is wild bij zonder vetarm en mals vlees. De dieren mogen al sinds jaren niet meer met loden kogeltjes of hagelkorrels worden bejaagd. En er is nog nooit een cadmi- umvergiftiging vastgesteld die veroorzaakt zou zijn door het eten van wildbraad. De wildhandel weet dat consu menten uitsluitend vers wild wensen. Maar de wildhandel weet ook dat de meeste mensen schrikken van beesten die zicht baar dood zijn. Daarom verko pen ze liefst keurig vacuüm in porties verpakt vlees. Het liefst diepgevroren, want dan kan het langer worden bewaard. En er is toch niemand die weet hoe ver se krokodil of kangoeroe smaakt. Dieren die in de vrije natuur le ven en zelf hun kostje bij elkaar moeten scharrelen zijn onmis kenbaar wild. Dat wild wordt in de meeste'westerse landen wel 's winters bijgevoerd. En het kan alleen op afgerasterde ter reinen in leven blijven. Fazan- v ten, herten en exotische dier soorten als krokodil, kangoeroe of struisvogel fokt men groot schalig voor de slacht. Daarbij gaat het allereerst om de kilo's en dan pas om de smaak. Dus hoe meer uitgeba lanceerd krachtvoer ze verwer ken en hoe kleiner hun leef ruimte hoe beter. Dat wild is dus absoluut geen wild meer, het is louter slachtvee. Wie de pure vleessmaak wil proeven van een dier dat in weer en wind buiten dartelt kan nog het beste lamsvlees eten. Eigenlijk levert dat tieve, makke diertje nog het wildste wild braad op. MARTIN VAN HUIJSTEE Door de jaren heen zijn de bediendes verdwenen Uitgever Samuel Beeton voelde halverwege de vorige eeuw haarfijn aan waar de vrouw des huizes in de sociaal stijgende middenklasse behoefte aan had: Een richtsnoer voor het koken en het huishouden. Twee jaar lang schreef zijn vrouw maan delijks een katern vol met re cepten en huishoudelijke tips in 'The English woman's Domestic Magazine'. In 1861 bundelde Beeton deze afleveringen en gaf ze uit als kookboek. In 'Beeton's Book of Household Manage ment' kon de ambitieuze mid denklasse van alles leren over koken, etiquette, tafeldekken en de omgang met personeel. Ruim duizend bladzijden vol re cepten, illustraties en wetens waardigheden. Het voldeed aan een grote behoefte, binnen een jaar waren er al zestigduizend exemplaren verkocht. In 1969 kwam dit kookboek, dat tevens een interessant sociaal docu ment is, als facsimile-uitgave op de markt. De schrijfster Isabelle Beeton, opgegroeid met twintig broers en zussen, was begin twintig en nog geen ervaren kok en huis wouw. Zij kreeg de recepten van familie, vrienden en leze ressen. De keuken van Beeton is traditioneel Engels met Franse invloeden. Niet echt vernieu wend maar het geheim van haar succes schuilt misschien in de veelzijdigheid en de leerza me opzet van het boek. Het op binden van een kip of het spal ken van een arm zijn moeite loos in het register te vinden. Luxe producten als kreeft en krab leert de huisvrouw hante ren en ze beperkte zich niet tot de Britse keuken. Het recept van Wiener schnitzel, Zuid-Afri kaanse stoofpot, Milanese risot to of Amerikaanse cookies zijn in haar boek te vinden. Mevrouw Beeton heeft niet lang van haar succes kunnen genie ten, ze stierf op 28-jarige leef tijd. Eén van de dikste exempla ren onder de vele bijgewerkte herdrukken van dit meest ver kochte kookboek verscheen vijf tig jaar na de eerste uitgave. Bij na 1700 bladzijden met 4000 re cepten herbergt de in Marok kaans leer gevatte kaft. Door de jaren heen is het gebruik van boter en eieren in gerechten spaarzamer geworden, zijn be diendes verdwenen en kregen gebruikte theebladeren geen tweede leven meer als schoon maakmiddel voor spiegel en vispan. Met een speciale 'Mrs. Beeton Tea' werd afgelopen zondag de ^geboortedag herdacht van deze schrijfster die in 1836 het le venslicht zag. Chef-kok Paul Kearins van 'Ma Brown's Res taurant' in Haarlem koos de re ceptuur uit haar kookboek (uit gave 1910) en deed de gasten een minikookboekje cadeau met de pagina's waarop alle ge serveerde gerechten staan be schreven. Beeton schreef de kostprijs erbij, 2 d. (denarius penny) voor een lekker kalfs vlees-hampasteitje. Maar 10 mi nuten en 5 d. waren nodig om 4 personen een pittige 'Welsh Rabbit' te serveren. Honderd tien gram kleingesneden Ched dar smelten met 15 gram boter, 2 tot 3 eetlepels bier of melk, FOTO UNITED PHOTOS DE BOER JUR ENGELCHOR een lepeltje mosterd en peper. Daarmee warme beboterde toast bedekken. Het is jammer dat in latere drukken de verhaaltjes bij de re cepten zijn verdwenen. Ze geeft een hele verhandeling over ker sen en het gebruik van Kir- schwasser en Maraschino bij de kersentaart. Het verhaal van broodbakken met takjes tijm in de Spaanse dorpsovens wekt meteen de lust op om de krui dencake met nootmuskaat, foe lie en karwijzaad te gaan bak ken. In 1861 mocht daar nog flink boter en een glas brandy in maar in iets aangepaste vorm zijn ze nog altijd heerlijk en er blijft wat ruimte voor andere lekkernijen zoals sandwiches, citroenkoekjes, chocolade taartjes en de scones met room en jam. „Warme scones, zo uit de oven, zijn het lekkerst," zegt chef-kok Kearins en hier volgt zijn berei dingswijze: Voor 10 scones 200 g zelfrijzend bakmeel zeven op een schoon werkvlak en er 50 g margarine doorheen wrijven tot kruimelig. Een ei met 25 g sui ker, 5 el melk en een theelepel tje zout los kloppen. In een kuil tje gieten dat in het bakmeel- mengsel is gemaakt. Met een eetmes het meel met het vocht mengen tot klonterig. Nog even platdrukken met de vingers en het deeg uitrollen tot een lap van 2 cm dikte. Scones uitste ken met een glas, met losge klopt ei bestrijken, even laten rusten op de bakplaat en in 10 tot 15 minuten gaarbakken bij 220 graden. Home-made afternoon tea en een Mrs. Beeton-kookboek. Wat lekker en goed is, wordt hoog stens wat aangepast aan de tijd. 123456789 n OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Vlaktemaat, ake lig: 2. gewapend geleide; 4. zil ver, muurholte, muzieknoot; 5. insnijding, schildknaap; 6. deel v.d. bijbel, illinium; 7. bevlie ging, miereneter; 8. nummer (afk.), vod, muzieknoot; 10. over blijfsel v. voorhistorische planten of dieren; 11naaldboom, deel v.e. boom. Verticaal: 1. Herberg; 2. muziek noot, Japans bordspel, voertuig, ijzer; 3. loofboom, zeevis, vat; 4. gewas; 5. opschik, vruchtbaar oord; 6. halm; 7. wandversiering, wier, voorschrift; 8. neon, deci gram, jongensnaam, muzieknoot; 9. wild schaap. OPLOSSING SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en derde verticale kolom zijn: CARNAVAL en REKENING Het sleutelwoord luidt: HAGEL STORM ■■I HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Heer Bommel stelde zich fier in de deuropening op en wees naar buiten. „Nu is het genoeg!" zo sprak hij op fiere toon. „Dit is huisvredebreuk! Verlaat dit pand onmiddellijk, of ik roep de politie! De commissaris verstarde een kort ogenblik. Toen stak hij zijn revolver weg en liep de deur uit. „Een handig spelle tje", prevelde hij bitter. „Hier sta ik machteloos. Deze gevangenisruïne ko pen, terwijl wij hier bezig zijn! Maar het monster moet onschadelijk gemaakt worden en dat zal ik doen!" „Het mon ster is onschadelijk zolang het hier mag hernam heer Ollie. „Dat zegt Tom Poes en die heeft wel eens gelijk!" „Een monster is nooit helemaal onscha delijk", zei doctor Zielknijper zorgelijk, terwijl hij met de andere neren de bouwval verliet. „Ik geef toe, dat het in een heldere, lichte omgeving met ge schoolde opvoeders toch misschien een nuttig burger zou kunnen worden. Maar..." „Hij is al een nuttig burger!" riep heer Ollie hem na. „Hij is hier huis bewaarder, als u begrijpt wat ik bedoel." „Onzin", gromde de politiechef. „Een huisbewaarder die alleen maar kan ra zen en tieren is een monster." „Mijn huisbewaarder raast en tiert niet", ver klaarde heer Bommel glimlachend. „Dat was vroeger zo; maar door mijn mooi voorbeeld en door de spraaklessen van Tom Poes praat hij nu knapper dan de meesten. En zolang hij hier met rust ge laten wordt, in een prettige donkere omgeving, zal hij niemand kwaad doen, daar sta ik borg voor!" „Mooi donker krothuis!" riep de huisbewaarder achter hem. „Zoals ik zei", bevestigde heer Ol lie tevreden. Op hetzelfde moment werd hij op krachtige wijze naar buiten ge worpen, tot grote schrik van de vertrek kende bezoeKers. „Lekker rust!" schreeuwde de grauwe razer hem na. H W R DOOR JAN VISSER Er verandert vooralsnog maar heel weinig in de heersende luchtdrui verdeling. Boven de Britse eilanden bevindt zich nog altijd een krac tig hogedrukgebied en een blik op de barometer leert dat het systee ook bij ons de touwtjes in handen heeft. Het weerglas staat namelij op ongeveer 1025 hPa. Wel zijn aan de oostflank van het luchtdrukmaximum storingen acti die periodiek meer bewolking en ook wat regen of een bui kunnenv oorzaken. Een dergelijk systeem trekt morgen over het Skagerrakn, Polen. De bewolkingszone die met de storing samenhangt reikt tot over ons land. Uit het wolkendek kan wat regen of een bui vallen en de kans daarop is het grootst tijdens de middaguren. De temperatu ren lopen op tot 11 graden en er waait een matige, aan de kust enij tijd krachtige wind uit west tot noordwestelijke richting. Op zondag zijn er opnieuw wolkenvelden en voor dinsdag is nog eer storing van belang. De baan van dit systeem is echter nog met onze kerheden omgeven. Ondertussen komt er boven zuidelijk Scandina een krachtig hogedrukgebied tot ontwikkeling. Onder invloed v weersysteem verlopen de laatste dagen van oktober droog met mee; zon. Het blijft echter wel aanhoudend koud. Overdag komt de temp ratuur niet boven de 10 graden uit en 's nachts kan het, wanneer hi langdurig opklaart, licht vriezen. Tijdens het afgelopen etmaal is iets minder koude lucht tot onze sti ken doorgedrongen. Toen donderdagmiddag de zon af en toe te zie- was steeg de op Valkenburg bij Leiden tot 13,5 graad. Verder werd het in Lisse 13,0, Bloemendaal 12,9 en op Schiphol 11,9 graad. I ter op de middag werd de atmosfeer enigszins onstabiel en dat rest teerde in een paar lichte buitjes. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Wisselend bewolkt en vooral langs de westkust Maxima enkele graden onder nul in het noorden tot iets boven 5 graden in het zuiden. Vlak aan zee ZATERDAG 25 OKTOBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.23 Zonond Maan op 01.55 Maan onder 16 graden boven het vriespunt. Oenemarken: Vandaag af en toe zon en een kleine kans op een (winterse) bui. Morgen meer bewolking en af en toe regen. In het algemeeen veel wind. Middagtem- peratuur vandaag rond 6 graden, mor- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon, maar met name langs de Noordzee ook enkele wolken velden. Vrijwel overal droog. Morgen in Schotland meer bewolking en kans op af en toe regen. Middagtemperatuur slaljon «eer ongeveer 10 graden vandaag in het noorden iets frisser. Amsterdam halfbew België en Luxemburg: De Bill half bew Naast zonnige perioden soms ook wol- Deelen regenbui kenvelden. Overwegend droog. Middag- Eelde regenbui temperatuur ongeveer 9 graden. Emdhoven zwaarbew. Noord-en Midden-Frankrijk: n n h reger7ul Flink zonnige perioden en vrijwel overal T° am ^waTrbew droog. In de nacht en ochtend plaatse- vii«in»n -waarhew lijk mist. Maxima rond 8 graden in Lo- Maastricht zwaarbew tharingen tot 13 inde Vendee. Aberdeen zwaarbew. Portugal: Athene halfbew Vandaag vooral in het noorden eerst Barcelona regenbui nog geregeld zon. Verder van het zuid- Berlin zwaarbew. westen uit toenemende bewolking en Boedapest onbew. met name langs de kust een toenemen- Bordeaux licht bew. de kans op een paar stevige regen- en Brusset zwaarbew. onweersbuien. Middagtemperatuur on- geveer 22 graden. Frankfurt zwaarbew Madeira: Genève zwaarbew Flink wat wolkenvelden en enkele soms Helsinki zwaarbew pittige (onweers)buien. Middagtempe- Innsbruck licht bew. ratuur ongeveer 22 graden. Istanbul licht bew. Spanje: Klagenlurt onbew. Perioden met zon, en vrijwel overal Kopenhagen regenbui droog. Beide dagen in het rjoorden LasPalmas zwaarbew. meer wolkenvelden en vooral morgen in Lissabon licht bew. het noordwesten kans op een (onweers- Locarno zwaarbew )bui. Maxima uiteenlopend van 19 gra- den langs de Golf van Biskaje tot 25 Madrid half hew hier en daar in het zuiden. Maiaga licht bew Canarische Eilanden: Mallorca halfbew Wolkenvelden en enkele regeri- of on- Malta licht bew. weersbuien. Op de zuidstranden ook nu Moskou sneeuw en dan zon. Middagtemperatuur onge- Munchen onbew veer 26 graden. Nice regen Marokko: Oslo onbew. Westkust: vandaag zonnige perioden £a,l's onbew. en vrijwel overal droog. Morgen van het ®g 2w3a,bew westen uit meer wolken en een toene- Tje mende kans op een bui. Middagtempe- Stockholm lichtbew ratuur rond 25 graden. Warschau zwaarbew Tunesië: Wenen onbew. Af en toe zon maar ook enkele, moge- Zürich zwaarbew lijk stevige, regen- en onweersbuien. Bangkok lichtbew. Middagtemperatuur omstreeks 24 gra- IJmuiden Katwijk Hoog 12.14. 24.00 11.47 23 Laag 07.35 19.45 07.16 IS 2 Weerrapporten 23 oktober 20 uur: D Zuid-Frankrijk: Vandaag in het zuidoosten mogelijk eerst nog een enkele bui. Verder flink wat zon en droog. Middagtemperaturen meest tussen 13 en 20 graden. Mallorca en Ibiza: Vandaag wisselend bewolkt en kans op een enkele regen- of onweersbui. Mor gen meer zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 gra den. Italië: Vandaag nog wolkenvelden en af en toe zon. Met name ten zuiden van Rome enkele (stevige) regen- of onweersbui en. In het noorden perioden met zon. Morgen ook elders meer zon en vrijwel overal droog. Soms veel wind. Maxima uiteenlopend van 14 graden Casablanca halt bew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bei 27 20 i1 ID »T «I, SS» e 20 in het z noorden tot ie Corsica en Sardinië: Vandaag nog overal kans op een soms stevige regen- of onweersbui. Morgen met name op Corsica meer zon en dro ger. Middagtemperatuur circa 22 gra- Malta: Vrij veel wolken en een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Griekenland en Kreta: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd enkele pittige regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra den, morgen iets lager Turkije en Cyprus: Wolkenvelden en slechts af en toe zon. Geregeld enkele regen- of onweersbui en. Soms enkele pittige buien. Maxima van 19 graden rond de Dardanellen tot 22 op Cyprus. Morgen vooral in het noorden iets frisser. Duitsland: Vandaag wolkenvelden en af zon. In Nedersaksen kans op e frisse noorwestenwif Morgen in het noorden meer bewollu qj, n wat regen of motregen. Middagte peratuur variërend van 6 graden Hamburg tot 10 in Munchen. Zwitserland: Overgang naar iets zonniger e Vandaag plaatselijk veel wind fl morgen mogelijk hier en daar 'r ochtend mistbanken. Maxima 10 en 15 graden. Oostenrijk: Vandaag wolkenvelden, maar ook al toe zon. Morgen meer zon Vri| overal droog. Middagtemperatuur geveer 12 graden, morgen iets lager Polen: In het algemeen veel bewolking en tijd tot tijd buien, soms met sneeJ Q Maxima tussen 4 en 8 graden bij e r 17 Wolkenvelden en af en toe zon. Vod imj in het noorden kans op een enkeiet» Middagtemperatuur rond 9 graden. Hongarije: Perioden met zon en vrijwel ovejj 1 i 2!

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10